1. COMPONENTS ESTRUCTURALS DE LA GUIA DIDÀCTICA
Índex.
En el deu consignar-se tots els títols, ja siguin de 1°, 2° o 3° nivell, i la seva corresponent
pàgina perquè, com en qualsevol text, el destinatari pugui situar-los ràpidament.
Presentació.
Antecedeix al cos del text i permet a l'autor exposar el propòsit general de la seva obra,
orientar la lectura i fer consideracions prèvies que consideri útils per a la comprensió dels
continguts de la guia.
Presentació dels Responsables del Curs.
És desitjable que el professor coordinador, grups de professors i tutors presentin una breu
descripció del seu currículum, els seus correus electrònics i fins als seus telèfons del treball,
precisant perfil, nivell d'estudis i temps de dedicació. Molts professors ofereixen la seva
pròpia pàgina web.
Perfil d'Ingrés.
És necessari definir el perfil d'ingrés amb els atributs apropiats perquè l'alumne tingui un bon
acompliment en la modalitat no escolaritzada o mixta. Per exemple, habilitats per a l'ús de
les TIC i al model pedagògic del pla d'estudis.
Té a veure amb la pertinència dels atributs del perfil d'ingrés d'un determinat nivell
(Llicenciatura, Especialitat, Mestratge o Doctorat) i programa d'estudi o educatiu, en
particular, entre les seves característiques principals estan la capacitat de:
a) aprendre a aprendre,
b) aplicar els coneixements en la pràctica
c) analitzar i sintetitzar,
d) adaptar-se a noves situacions,
i) generar noves idees (creativitat),
f) treballar en equips interdisciplinaris i/o multidisciplinaris,
g) Auto gestionar el coneixement,
h) organitzar i planificar.
Dinàmica del Curs.
Representa la forma en què es durà a terme el curs, definint els mitjans pels quals l'alumne
serà assessorat, així com els mecanismes de va enviar i recepció dels diferents recursos
didàctics i productes que s'utilitzaran i desenvoluparan, respectivament, en el curs.
Durada del Curs (si es programa amb calendari)
Es defineix la durada del curs, especificant les dates d'inici i terme del curs en general, així
com de cada mòdul, a més d'especificar la distribució d'hores de treball. Es recomana fer una
distribució de les diferents activitats del curs: classes teòriques, avaluacions, tasques,
fòrums, així com les activitats presencials necessàries, entre unes altres, setmanalment
durant el període de durada del curs.
Recursos Didàctics.
S'ofereix una breu descripció dels recursos didàctics que s'utilitzessin durant el curs, així com
una presentació de la plataforma amb la seva respectiva adreça electrònica d'accés.
Objectius generals.
Permeten identificar el coneixement, les habilitats, les actituds i les aptituds, o bé les
competències que l'alumne ha de desenvolupar, a fi d'orientar l'aprenentatge.
Els objectius generals han de redactar - se de tal manera que reflecteixin el propòsit final del
curs, vinculat al perfil d'ingrés i les competències de la professió i del professional com a
ésser humà. A partir dels objectius generals es deriven els objectius específics de cada unitat
i d'aquests els de cada tema i classe, respectivament.
Objectius Específics.
La selecció de continguts i la forma de presentació que pugui adoptar un autor, ha d'estar
orientada sempre per la definició prèvia d'objectius explícits.
2. Els objectius enuncien de manera clara i precisa les “conductes de sortida” dels formadors:
allò que s'espera que els alumnes siguin capaços de fer en finalitzar l'estudi de la unitat,
tema, subtema, classe, avaluació o qualsevol altra activitat d'aprenentatge, que no
haguessin pogut fer abans d'estudiar-ho.
Els objectius es formulen de tal manera que puguin ser avaluables. Per això la seva redacció
ha de descriure, de la forma més exacta possible, una activitat que l'alumne pugui realitzar
explícitament i que el docent pugui observar i qualificar de manera objectiva
Programa del curs
És l' instrument curricular on s'organitzen les activitats d'ensenyament - aprenentatge, que
permet orientar al docent en la seva pràctica pel que fa als objectius a aconseguir, les
conductes que han de manifestar els alumnes, les activitats i continguts a desenvolupar, així
com les estratègies i recursos a emprar.
Desenvolupament de Continguts.
Presentació general de la unitat temàtica del programa, situant-la en el seu camp d'estudi,
en el context del curs general i destacant el valor i la utilitat que tindrà per al futur de la
labor professional de l'usuari.
Temàtica de la unitat.
Els continguts bàsics es presenten a manera de sumari o bé d'esquema segons sigui el cas,
amb la intenció d'exposar de manera concisa i representativa, els temes i *subtemes
corresponents a les lectures suggerides en la unitat.
Tècniques d'Integració.
En el desenvolupament del curs s'implementessin diverses tècniques per a la integració i
enfortiment de l'aprenentatge:
1. Lectures
2. Activitats per a l'Alumne. Exemples d'activitats:
• pràctiques,
• tutories,
• fòrums,
• xat, etc.
3. Exercicis d'autoavaluació.
4. Avaluació i Acreditació.
5. Activitats Complementàries per a la Formació Integral, com ara:
a) seminaris, simposis, tallers, conferències, uns altres;
b) visites d'estudi i pràctiques professionals;
c) activitats humanístiques i culturals;
d) activitats esportives i recreatives;
i) pràctiques per a la salut;
f) la formació ètica, bioètica, ecològiques ...;
g) programes d' auto aprenentatge (llengües, informàtica, uns altres), mitjançant l'ús
de tecnologies d'informació i comunicació.
El correcte disseny d'aquestes activitats és molt important en les modalitats mixta i a
distància.
Assessoria de suport a l'aprenentatge dels alumnes.
És necessari descriure el programa i els mètodes d'assessoria i tutoria de suport als alumnes
per resoldre problemes puntuals d'aprenentatge. S'ha d'especificar el procediment a seguir,
indicant les adreces i mitjans per a això. Els alumnes mai han de quedar desatesos davant
dubtes de qualsevol índole que influeixi en el seu aprenentatge.
Tenen com a propòsit ajudar a l'alumne al fet que s'avaluï per si mateix, pel que fa a la
comprensió i transferència del contingut del tema. Inclou exercicis d'autoavaluació,
qüestionaris de relació de columnes, fals i veritable, complementació, preguntes d'assaig i de
repàs, anàlisi de casos i per descomptat, respostes als exercicis i qüestionaris.
Recomanacions i Consideracions finals.
Es proposa l'ús de recomanacions a l'alumne, com:
3. • El mètode d'estudi que pot emprar,
• L'assignació de temps destinats a l'estudi,
• Les tècniques didàctiques a utilitzar en el curs, entre uns altres.
Bibliografia de Suport i Fonts d'Informació.
No s'ha d'oblidar la pertinència, especialment en sistemes amb aquesta modalitat, de
proposar bibliografia tant bàsica com a complementària, en la qual el destinatari pugui
trobar, en cas de necessitar-ho, altres explicacions sobre el que s'està estudiant.
És important tenir en compte la necessitat de citar correctament la bibliografia bàsica
obligatòria. El professor coordinador haurà de seleccionar una de les convencions acceptades
i respectar-les en tots els materials. Es complirà així una important funció educativa que
orientarà al destinatari no només en la recerca bibliogràfica i de documentació, sinó també
quan ell hagi de presentar treballs amb cites.
S'organitza alfabèticament pel primer cognom de l'autor(és), titulo del llibre en cursives,
editorial, lloc i data, pagines totals.
EXEMPLES DE GUIES DIDÀCTIQUES.
A continuació s’ofereix diversos enllaços a través de l' Internet on apareixen exemples de
guies didàctiques per a diferents cursos.
S'observa que no se segueix un format únic i que el professor o col·lectiu d'acadèmics li
imprimeix la seva pròpia originalitat, però l'estructura general són molt semblants.
Es recomana seguir l’ordre anterior, no obstant
http://www.utnvirtualmendoza.net/html/guia_*contenidistas_04.pdf
http://www.uned.es/master-empresas-inmobiliarias-
construccion/guia%20*didactica_2005_2007.pdf
http://www.scribd.com/doc/73237/guia-didactica-de-matematica-20032007