1. Відділ освіти Авдіївської міської ради
Авдіївська загальноосвітня школа I-II ступенів № 4
Урок алгебри у 9 класі
на тему „Системи рівнянь другого
степеня з двома змінними”
Підготовлено та проведено
учителем математики Таран Л.Я.
2012
Урок алгебри у 9 класі.
2. Тема уроку. Системи рівнянь другого степеня з двома змінними.
Мета уроку. Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми, відпрацювати і
поглибити навички розв’язування систем рівнянь другого степеня з двома змінними
різними способами. Розвивати логічне мислення, уміння вибирати раціональні прийоми та
способи розв’язання. Формувати вміння встановлювати закономірності, аналізувати,
робити висновки, аргументувати відповідь. Формувати комунікативні, самоосвітні,
соціальні компетентності. Розвивати творчі здібності, інтерес до математики через
пізнавальну активність та розв’язування нестандартних завдань.
Технічне оснащення уроку. Комп’ютер, проектор, екран, індивідуальні картки,
дидактичні матеріали, сигнальні листи; підручник Г.П.Бевз, В.Г.Бевз Алгебра 9. Київ,
„Зодіак-ЕКО, 2009;
збірник для державної підсумкової атестації з математики
О.С.Істер,О.І.Глобін,О.В.Комаренко. Київ, центр навчально-методичної літератури, 2012.
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
а) Привітання учнів: Добрий день вам, добрі люди!
Хай завжди вам щастя буде!
Ми вас щиро всіх вітаєм
І урок свій починаєм!
б) Вступне слово учителя.
Я теж вітаю усіх на уроці, який, я сподіваюсь, підтвердить слова Миколи Яругіна про те,
що „Математика безмежно різноманітна і міститься у всьому”.
в) Перевірка робочих місць учнів.
г) Пропоную показати свій емоційний стан на початку уроку за допомогою смайлика.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
а) Працюватимемо у групах. Нагадаємо правила роботи:
- намагатись виконувати завдання самостійно, але маєте право у критичній ситуації
звернутись до свого консультанта або один до одного;
- старатись працювати активно, приносячи бали собі та своїй групі, бо при підведенні
підсумків уроку буде встановлено рейтинг;
- учитися працювати у колективі, бути толерантними, уважними, відповідальними.
б) Представлення консультантів у групах.
в) Видача сигнальних листів.
3. г) Ознайомлення з критеріями оцінювання за кожний вид роботи на уроці.
3.Релаксація. Перегляд слайдів.
4. Перевірка домашнього завдання.
Проводиться консультантами за письмовими завданнями, а в цей час учні в усній формі
повідомляють інформацію за самостійно знайденими висловлюваннями видатних людей
про математику, звертаючи увагу на авторів (математики, фізики, поети, прозаїки,
науковці), роблячи висновок про те, що математика безмежно різноманітна і міститься у
різних сферах діяльності людини. Консультанти оцінюють участь.
5. Актуалізація опорних знань.
Проводиться у формі математичного диктанту за запитаннями:
-
Загальний вигляд квадратного рівняння;
-
Яке рівняння називається зведеним;
-
Яке рівняння називається неповним;
-
Формула дискримінанта;
-
Формула коренів квадратного рівняння;
-
При якій умові квадратне рівняння має 2 кореня;
-
При якій умові квадратне рівняння має 1 корінь;
-
При якій умові квадратне рівняння не має коренів;
-
Формула дискримінанта для парного другого коефіцієнта;
-
Формула коренів квадратного рівняння для парного другого коефіцієнта;
-
Загальний вигляд біквадратного рівняння.
Роботи консультантів перевіряє учитель, а вони-роботи членів своїх груп. Оцінки
заносяться у сигнальні листи.
6. Математична естафета „Знайди пару. ”
Серед карток різного кольору з написаними квадратними рівняннями та їх коренями
учні знаходять відповідні пари та закріплюють їх на дошці по черзі, як на естафеті, при
цьому консультанту пояснюють свій вибір та перевіряють правильність за теоремою
Вієта в усній формі. Результати заносяться консультантами у сигнальні листи.
7. Фізкультпауза „Буратіно.”
4. 8.Систематизація та узагальнення знань.
Проводиться через розв’язування нестандартних завдань.
Їх особливістю є те, що вони носять ім’я своїх авторів.
Важливо підкреслити, що таких випадків історія знає багато. Варто використати
міжпредметні зв’язки та запропонувати учням навести приклади (теорема Вієта в
алгебрі, теореми Піфагора та Фалеса, формула Герона в геометрії, закони Архімеда,
Ома, Джоуля-Ленца, Паскаля у фізиці, Авогадро у хімії тощо.)
Один представник з групи розв’язує задачу біля дошки, а члени групи-самостійно у
зошитах. Після виконання роботи проходить її „захист” як докторської дисертації, при
цьому аргументується спосіб розв’язання системи, використані прийоми, перевірка
правильності тощо.
Завдання пропонуються з підручника
-
задача Діофанта №530(а);
-
задача Іоанна Палермського №531(а);
-
задача Леонардо Фібоначчі №532(а).
9.Закріплення знань. Робота на перспективу.
Проводиться через розв’язування завдань зі збірника для
державної підсумкової атестації з математики О.С.Істер, О.І.Глобін, О.В.Комаренко.
Київ, центр навчально-методичної літератури, 2012. Пропонуються № №2.3. з
варіантів 6 та 26 виконати різними способами.
Оцінюються з занесенням результатів у сигнальні листи.
10.Інформація про домашнє завдання.
Пропонуються у конвертах кожному учню за вибором. Завдання мають різний степінь
складності.
-
Середній рівень №525(в), №527(б).
-
Достатній рівень №530(б), №531(б).
-
Високий рівень №529(б,г), №532(б).
-
Творче завдання №541(б), №542(а) з „Алгебри” аль-Хорезмі та з „Книги абака”
(1202 р.) Леонардо Фібоначчі або скласти і розв’язати 2 системи рівнянь 2 степеня
з 2 змінними 2 способами.
11. Підведення підсумків уроку.
а) Інформація консультантів про набрані бали (оцінки).
5. б) Вибір смайлика по емоційному стану на кінець уроку.
в) Рефлексія.
Проводиться у формі інтерактивної вправи „Незакінчене речення”:
- Сьогодні на уроці я узнав…
-
Найбільш складним для мене було…
-
Більше всього мені сподобалось…
-
Більше всього мене здивувало…
-
Я змінив би…
-
Мені сподобалось (чи не сподобалось) працювати в групі, бо…
-
Група досягла успіхів, бо…
-
Я вперше побачив (дізнався, помітив, зрозумів)…
-
Я розвинув своє вміння…
-
Тепер я буду більш успішним, бо…
-
Мене влаштовує (чи не влаштовує) результат, бо…
-
Я хотів би побажати…
6. б) Вибір смайлика по емоційному стану на кінець уроку.
в) Рефлексія.
Проводиться у формі інтерактивної вправи „Незакінчене речення”:
- Сьогодні на уроці я узнав…
-
Найбільш складним для мене було…
-
Більше всього мені сподобалось…
-
Більше всього мене здивувало…
-
Я змінив би…
-
Мені сподобалось (чи не сподобалось) працювати в групі, бо…
-
Група досягла успіхів, бо…
-
Я вперше побачив (дізнався, помітив, зрозумів)…
-
Я розвинув своє вміння…
-
Тепер я буду більш успішним, бо…
-
Мене влаштовує (чи не влаштовує) результат, бо…
-
Я хотів би побажати…