SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20 екологічного профілю
Запорізької міської ради Запорізької області
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ ГУРТКА
"Юні екскурсоводи"
на тему: "Княжа доба. Християнство"
Автор: Болотіна Тетяна Вікторівна,
вчитель історії та правознавства,
кваліфікаційна категорія
"спеціаліст вищої категорії",
педагогічне звання
"учитель-методист", керівник гуртка
2016 р.
Тема: "Княжа доба. Християнство"
Мета:
*узагальнити знання учнів у вигляді історичної подорожі;
*розвивати вміння і навички учнів набуті на уроках історії працювати зі
стрічкою часу, картою, атласом, історичними джерелами, аналізувати події,
порівнювати, висловлювати свою думку;
*сформувати уявлення про Русь-Україну як феодальну, монархічну,
аристократичну, демократичну державу та про розвиток її культури;
*виховувати інтерес до історичного минулого країни;
Обладнання: мультимедійна презентація до заняття, атлас, контурна карта,
портрети Володимира Великого та Ярослава Мудрого, стіннівка "Славетні
діячі Русі-України".
Тип уроку: екскурсія методом гри
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Керівник гуртка пояснює тему та мету заняття
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Упродовж чотирьохсот років існування Київська держава була однією з
найбільших держав Європи. Вона заклала традиції державотворення сучасної
України, дала потужний поштовх для розвитку української народності та її
культури. Давньоруський період був справжньою "золотою добою" в історії
України і мав важливе значення для нашого народу.
Тож сьогодні на занятті ми зробимо подорож у цей період, працювати ви
будете парами, на столах у вас є картки із завданнями, правильні відповіді
відповідають карткам з буквами виконаного завдання, результат кожного ви
записуєте в картку самооцінки вашої пари. Друга частина заняття – це захист
буклетів, результат спільної роботи вашої групи.
Проблемне питання, яке ми вирішемо разом наприкінці заняття -
Чи можна вважати, що за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого
держава Русь-Україна досягла свого розвитку?
ІІІ. Узагальнення
Завдання № 1 (слайд 4)
(знайти пару)
1. фреска А) застібка для одягу, що є прикрасою;
2. віче Б) система управління одноосібним
монархом;
3. монархія В) народні збори;
4. фібула Г) картина написана фарбами на свіжій
вогкій штукатурці;
Завдання № 2 (слайд 5)
(знайти відповідність дати - події)
1.988 А) призначення митрополитом Іларіона;
2. 1037 Б) остання русько-візантійська війна;
3. 1043 В) будівництво Софії Київської;
4. 1051 Г) хрещення Русі;
Завдання № 3 (слайд 6)
(визначити букву, яка відповідає споруді, що на презентації)
Софійський собор Десятинна церква
(Б) (В)
Києво-Печерський
монастир (Г) Золоті ворота
(А)
Завдання № 4 (слайд7)
(позначити ім'я князя, що правив у 1019-1054 рр.)
А) Володимир Великий;
Б) Ярослав Мудрий;
В) Святослав Ігорович;
Г) Володимир Мономах
Завдання № 5 (слайд 8)
(з поданих дат вказати дату хрещення Русі-України)
А) 960 р.; Г) 980 р.; Б) 988р.; В)998 р.;
Завдання № 6 (слайд 9)
(Указати до чого призвело укладення збірки "Руська Правда")
А) заборони звичаю кровної помсти;
Б)заміни фізичних покарань штрафами;
В)упорядкування права власності на землю;
Г)створення єдиного стану кріпосних селян;
Завдання № 7 (слайд 10)
(визначити зайве, що не відповідає темі
"Культура Русі-України")
А) абетка, Софійський собор, мозаїка, писемність;
Б) монархія, віче, Боярська рада; верстви;
В) Десятинна церква, билини, бібліотека, монастир;
Г) писемність, усна народна творчість,архітектура;
Завдання № 8 (слайд 11)
( визначити дати, порахувати час в історії)
А)початок князювання князя Володимира;
Б)хрещення Русі-України;
В)початок князювання князя Ярослава Мудрого;
Г)будівництво Софії Київської;
Скільки років тому відбулося хрещення Русі? Що було раніше і на скільки
років - хрещення Русі чи будівництво Софії Київської?
Рахування та відповідь:
1. 2015-988=1027 років тому
2. Хрещення Русі, 1037-988= на 49 років раніше
Завдання № 9 (слайд 12)
(заповнити пропуски в таблиці, згадавши структуру населення Русі-
України)
найвище положення,
найбільш привілейовані
бояри
жителі міст
духівництво
смерди, закупи, рядовичі
раби (холопи)
- Що таке структура населення?
- Які основні верстви населення Русі-України були?
- Що було спільного між суспільством Русі - України та суспільством
Середньовічного Заходу?
Перегляд Відео
Завдання № 10 (слайд 13)
(з поданих слів скласти розповідь про діяльність князів Володимира та
Ярослава, висловити свою думку про їх роль для розвитку
Русі – України)
кордони, хрещення Русі-України, князівства-намісництва, судова реформа,
"Руська Правда", гривня, дипломатичні стосунки,
зміна престолонаслідування, митрополит Іларіон, школи, бібліотека,
перемога над печенігами, Десятинна церква, Софійський собор, Золоті
ворота
Діяльність Володимира Великого Діяльність Ярослава Мудрого
Завдання № 11 (слайд 14)
( Порівняти територію Русі-України за часів князя Володимира та
Ярослава Мудрого: позначити на контурній карті кордони, столицю,
напрямки зовнішньої політики, зробити висновки)
Завдання № 12 (слайд 15)
(Опрацювати історичні джерела)
"Руська Правда" "Салічна правда"
1.Коли уб'є муж мужа, то помститися 1. ...Якщо, хто позбавить життя
має брат убитого, чи батько або син. вільного франка…,
Якщо не буде кому звершити кровну присуджується 200 солідів.
помсту, то внести 80 гривен. …Якщо, хто позбавить
життя
2. Якщо вбитим буде горожанин, людину, яка перебуває на
чи купець, чи боярський тіун -40 гривен королівській службі…,
сплатити за нього… А за сільського тіуна, присуджується до сплати 600
княжого чи землевласникового, то солідів.
12 гривен, а за рядового – 5 гривен. 2. Якщо, хто вкраде раба,…
хай
платить 30 солідів.
- Які спільні порядки висвітлені в обох документа?
- Чиї інтереси захищали ці закони?
- Які фрагменти свідчать про наявність пережитків родового ладу?
Завдання №13 (слайд 16)
(опрацювати документ " Повість минулих літ" про значення діяльності
князів Володимира та Ярослава Мудрого, відповісти на питання)
" Написали вони книг велику силу , ними повчаються віруючі люди і
тішаться плодами глибокої мудрості… Велика-бо користь від навчання
книжного. Книги – мов ріки, які напоюють собою увесь світ, це джерело
мудрості, в книгах – бездонна глибина; ми ними пишаємося в печалі, вони –
узда для тіла і душі. "
- У чому бачить автор значення діяльності князів Володимира та
Ярослава?
- Чому автор надає такого великого значення читанню книжок?
- Як ви вважаєте, чи втратили книжки своє значення в наш час?
Завдання № 14 (слайд 17)
(Історична вікторина)
1. Хто розробив слов'янську абетку?
2.В якому році?
3. Коли на Русі утвердилася кирилиця?
4.Що таке графіті?
5. Чому графіті Софії Київської – є одним джерелом давньоруської мови?
6. Чи доведено, що давнім записам притаманні ознаки сучасної української
мови?
7. Чому глаголиця не прижилася на Русі?
Завдання № 15 (слайд 18)
(знайти відповідність малюнків буквам, що на презентації)
Мозаїка (Матір Божа Оранта) Ікона (Г)
(А)
Фреска (В) Гравюра (Б)
Завдання № 16 (слайд 19)
Буклети (творча робота в групах, захист)
Проблемне питання –
Чи можна вважати, що за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого
держава Русь-Україна досягла свого розвитку?
Вихованці роблять висновки:
За часи правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого Русь-Україна
стала:
- могутньою, мала міцну владу в середині держави та міжнародний
авторитет;
- християнською державою;
- розширила свої кордони;
- подолала своїх ворогів;
- торгувала із багатьма країнами Європи і Сходу;
- розвиток культури досяг високого рівня.
ІV. Підсумок уроку. Аналіз самооцінки
Карта самооцінки пари
Завдання бали Додаткові
бали
Відповідність
оцінки балам
№ 1 10 б - "4 "
№ 2 15 б - "5 "
№ 3 20 б - "6 "
№ 4 25 б - "7 "
№ 5 30 б - "8 "
№ 6 35 б - "9 "
№ 7 40 б- "10"
№ 8 45 б - "11"
№ 9 50 і вище балів -
"12"
№ 10
№ 11
№ 12
№ 13
№ 14
№ 15
№ 16
Буклет
Підсумок

More Related Content

What's hot

біднюк ірина іванівна
біднюк ірина іванівнабіднюк ірина іванівна
біднюк ірина іванівна
semyurihor
 
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрогоісторія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
Cshkilniy
 

What's hot (13)

біднюк ірина іванівна
біднюк ірина іванівнабіднюк ірина іванівна
біднюк ірина іванівна
 
ікони
ікониікони
ікони
 
Культура Київської Русі
Культура Київської Русі Культура Київської Русі
Культура Київської Русі
 
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
Цикл уроків з теми: "Виникнення та розвиток Київської Русі"
 
Ікони як історичні пам`ятки
Ікони як історичні пам`яткиІкони як історичні пам`ятки
Ікони як історичні пам`ятки
 
Максимова
МаксимоваМаксимова
Максимова
 
ЗБІРНИК ІСТОРИЧНИХ ДИКТАНТІВ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (5 КЛАС )
ЗБІРНИК ІСТОРИЧНИХ ДИКТАНТІВ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (5 КЛАС )ЗБІРНИК ІСТОРИЧНИХ ДИКТАНТІВ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (5 КЛАС )
ЗБІРНИК ІСТОРИЧНИХ ДИКТАНТІВ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (5 КЛАС )
 
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрогоісторія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
історія україни 7 клас. київська держава за правління ярослава мудрого
 
Археологія
АрхеологіяАрхеологія
Археологія
 
конспект уроку з історії україни 5 клас
конспект уроку з історії україни 5 класконспект уроку з історії україни 5 клас
конспект уроку з історії україни 5 клас
 
Козацько-селянські повстання 20—30-х рр. XVII ст. (за підручниками «Історія У...
Козацько-селянські повстання 20—30-х рр. XVII ст. (за підручниками «Історія У...Козацько-селянські повстання 20—30-х рр. XVII ст. (за підручниками «Історія У...
Козацько-селянські повстання 20—30-х рр. XVII ст. (за підручниками «Історія У...
 
Роздробленість Київської держави. Розвиток Київського, Переяславського, Черні...
Роздробленість Київської держави. Розвиток Київського, Переяславського, Черні...Роздробленість Київської держави. Розвиток Київського, Переяславського, Черні...
Роздробленість Київської держави. Розвиток Київського, Переяславського, Черні...
 
Prezentatsia microsoft power_point_2
Prezentatsia microsoft power_point_2Prezentatsia microsoft power_point_2
Prezentatsia microsoft power_point_2
 

Similar to 1

Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)
  Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)   Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)
Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)
sveta7940
 

Similar to 1 (20)

Історичний турнір
Історичний турнірІсторичний турнір
Історичний турнір
 
Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)
  Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)   Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)
Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)
 
"Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)
"Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)"Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)
"Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)
 
Подорож по Україні (1).doc
Подорож по Україні (1).docПодорож по Україні (1).doc
Подорож по Україні (1).doc
 
перелік комплексних навчально тематичних екскурсій
перелік комплексних навчально тематичних екскурсійперелік комплексних навчально тематичних екскурсій
перелік комплексних навчально тематичних екскурсій
 
урок на конкурс
урок на конкурсурок на конкурс
урок на конкурс
 
137,23.docx
137,23.docx137,23.docx
137,23.docx
 
"Роль громадян, історичної науки, музеїв та архівів у збереженні минулого Укр...
"Роль громадян, історичної науки, музеїв та архівів у збереженні минулого Укр..."Роль громадян, історичної науки, музеїв та архівів у збереженні минулого Укр...
"Роль громадян, історичної науки, музеїв та архівів у збереженні минулого Укр...
 
збірник
збірникзбірник
збірник
 
7
77
7
 
5 7.9
 5 7.9 5 7.9
5 7.9
 
260
260260
260
 
Тема № 3 "Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)
Тема № 3 "Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас) Тема № 3 "Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)
Тема № 3 "Що історичні пам’ятки розповідають про минуле" (5 клас)
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
Вікторина «Любов до пізнання»
Вікторина «Любов до пізнання» Вікторина «Любов до пізнання»
Вікторина «Любов до пізнання»
 
7
77
7
 
" Про що і про кого розповідає історія"
" Про що і про кого розповідає історія"" Про що і про кого розповідає історія"
" Про що і про кого розповідає історія"
 
Yaroslav Mudryi
Yaroslav MudryiYaroslav Mudryi
Yaroslav Mudryi
 
Фастів - рідне місто
Фастів - рідне містоФастів - рідне місто
Фастів - рідне місто
 
Презентація-огляд «На шляху до створення Української держави» (до Дня проголо...
Презентація-огляд «На шляху до створення Української держави» (до Дня проголо...Презентація-огляд «На шляху до створення Української держави» (до Дня проголо...
Презентація-огляд «На шляху до створення Української держави» (до Дня проголо...
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
ssuser7541ef1
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Collaborator.pro
 

Recently uploaded (13)

Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 

1

  • 1. Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ ГУРТКА "Юні екскурсоводи" на тему: "Княжа доба. Християнство" Автор: Болотіна Тетяна Вікторівна, вчитель історії та правознавства, кваліфікаційна категорія "спеціаліст вищої категорії", педагогічне звання "учитель-методист", керівник гуртка 2016 р.
  • 2. Тема: "Княжа доба. Християнство" Мета: *узагальнити знання учнів у вигляді історичної подорожі; *розвивати вміння і навички учнів набуті на уроках історії працювати зі стрічкою часу, картою, атласом, історичними джерелами, аналізувати події, порівнювати, висловлювати свою думку; *сформувати уявлення про Русь-Україну як феодальну, монархічну, аристократичну, демократичну державу та про розвиток її культури; *виховувати інтерес до історичного минулого країни; Обладнання: мультимедійна презентація до заняття, атлас, контурна карта, портрети Володимира Великого та Ярослава Мудрого, стіннівка "Славетні діячі Русі-України". Тип уроку: екскурсія методом гри Хід уроку: І. Організаційний момент Керівник гуртка пояснює тему та мету заняття ІІ. Мотивація навчальної діяльності Упродовж чотирьохсот років існування Київська держава була однією з найбільших держав Європи. Вона заклала традиції державотворення сучасної України, дала потужний поштовх для розвитку української народності та її культури. Давньоруський період був справжньою "золотою добою" в історії України і мав важливе значення для нашого народу. Тож сьогодні на занятті ми зробимо подорож у цей період, працювати ви будете парами, на столах у вас є картки із завданнями, правильні відповіді відповідають карткам з буквами виконаного завдання, результат кожного ви записуєте в картку самооцінки вашої пари. Друга частина заняття – це захист буклетів, результат спільної роботи вашої групи. Проблемне питання, яке ми вирішемо разом наприкінці заняття - Чи можна вважати, що за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого держава Русь-Україна досягла свого розвитку?
  • 3. ІІІ. Узагальнення Завдання № 1 (слайд 4) (знайти пару) 1. фреска А) застібка для одягу, що є прикрасою; 2. віче Б) система управління одноосібним монархом; 3. монархія В) народні збори; 4. фібула Г) картина написана фарбами на свіжій вогкій штукатурці; Завдання № 2 (слайд 5) (знайти відповідність дати - події) 1.988 А) призначення митрополитом Іларіона; 2. 1037 Б) остання русько-візантійська війна; 3. 1043 В) будівництво Софії Київської; 4. 1051 Г) хрещення Русі; Завдання № 3 (слайд 6) (визначити букву, яка відповідає споруді, що на презентації) Софійський собор Десятинна церква (Б) (В) Києво-Печерський монастир (Г) Золоті ворота (А) Завдання № 4 (слайд7) (позначити ім'я князя, що правив у 1019-1054 рр.) А) Володимир Великий; Б) Ярослав Мудрий; В) Святослав Ігорович; Г) Володимир Мономах Завдання № 5 (слайд 8) (з поданих дат вказати дату хрещення Русі-України) А) 960 р.; Г) 980 р.; Б) 988р.; В)998 р.; Завдання № 6 (слайд 9) (Указати до чого призвело укладення збірки "Руська Правда") А) заборони звичаю кровної помсти; Б)заміни фізичних покарань штрафами;
  • 4. В)упорядкування права власності на землю; Г)створення єдиного стану кріпосних селян; Завдання № 7 (слайд 10) (визначити зайве, що не відповідає темі "Культура Русі-України") А) абетка, Софійський собор, мозаїка, писемність; Б) монархія, віче, Боярська рада; верстви; В) Десятинна церква, билини, бібліотека, монастир; Г) писемність, усна народна творчість,архітектура; Завдання № 8 (слайд 11) ( визначити дати, порахувати час в історії) А)початок князювання князя Володимира; Б)хрещення Русі-України; В)початок князювання князя Ярослава Мудрого; Г)будівництво Софії Київської; Скільки років тому відбулося хрещення Русі? Що було раніше і на скільки років - хрещення Русі чи будівництво Софії Київської? Рахування та відповідь: 1. 2015-988=1027 років тому 2. Хрещення Русі, 1037-988= на 49 років раніше Завдання № 9 (слайд 12) (заповнити пропуски в таблиці, згадавши структуру населення Русі- України) найвище положення, найбільш привілейовані бояри жителі міст
  • 5. духівництво смерди, закупи, рядовичі раби (холопи) - Що таке структура населення? - Які основні верстви населення Русі-України були? - Що було спільного між суспільством Русі - України та суспільством Середньовічного Заходу? Перегляд Відео Завдання № 10 (слайд 13) (з поданих слів скласти розповідь про діяльність князів Володимира та Ярослава, висловити свою думку про їх роль для розвитку Русі – України) кордони, хрещення Русі-України, князівства-намісництва, судова реформа, "Руська Правда", гривня, дипломатичні стосунки, зміна престолонаслідування, митрополит Іларіон, школи, бібліотека, перемога над печенігами, Десятинна церква, Софійський собор, Золоті ворота Діяльність Володимира Великого Діяльність Ярослава Мудрого
  • 6. Завдання № 11 (слайд 14) ( Порівняти територію Русі-України за часів князя Володимира та Ярослава Мудрого: позначити на контурній карті кордони, столицю, напрямки зовнішньої політики, зробити висновки) Завдання № 12 (слайд 15) (Опрацювати історичні джерела) "Руська Правда" "Салічна правда" 1.Коли уб'є муж мужа, то помститися 1. ...Якщо, хто позбавить життя має брат убитого, чи батько або син. вільного франка…, Якщо не буде кому звершити кровну присуджується 200 солідів. помсту, то внести 80 гривен. …Якщо, хто позбавить життя 2. Якщо вбитим буде горожанин, людину, яка перебуває на чи купець, чи боярський тіун -40 гривен королівській службі…, сплатити за нього… А за сільського тіуна, присуджується до сплати 600 княжого чи землевласникового, то солідів. 12 гривен, а за рядового – 5 гривен. 2. Якщо, хто вкраде раба,… хай платить 30 солідів. - Які спільні порядки висвітлені в обох документа? - Чиї інтереси захищали ці закони? - Які фрагменти свідчать про наявність пережитків родового ладу? Завдання №13 (слайд 16) (опрацювати документ " Повість минулих літ" про значення діяльності князів Володимира та Ярослава Мудрого, відповісти на питання) " Написали вони книг велику силу , ними повчаються віруючі люди і тішаться плодами глибокої мудрості… Велика-бо користь від навчання книжного. Книги – мов ріки, які напоюють собою увесь світ, це джерело мудрості, в книгах – бездонна глибина; ми ними пишаємося в печалі, вони – узда для тіла і душі. " - У чому бачить автор значення діяльності князів Володимира та Ярослава? - Чому автор надає такого великого значення читанню книжок?
  • 7. - Як ви вважаєте, чи втратили книжки своє значення в наш час? Завдання № 14 (слайд 17) (Історична вікторина) 1. Хто розробив слов'янську абетку? 2.В якому році? 3. Коли на Русі утвердилася кирилиця? 4.Що таке графіті? 5. Чому графіті Софії Київської – є одним джерелом давньоруської мови? 6. Чи доведено, що давнім записам притаманні ознаки сучасної української мови? 7. Чому глаголиця не прижилася на Русі? Завдання № 15 (слайд 18) (знайти відповідність малюнків буквам, що на презентації) Мозаїка (Матір Божа Оранта) Ікона (Г) (А) Фреска (В) Гравюра (Б) Завдання № 16 (слайд 19) Буклети (творча робота в групах, захист) Проблемне питання – Чи можна вважати, що за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого держава Русь-Україна досягла свого розвитку? Вихованці роблять висновки: За часи правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого Русь-Україна стала: - могутньою, мала міцну владу в середині держави та міжнародний авторитет; - християнською державою; - розширила свої кордони; - подолала своїх ворогів; - торгувала із багатьма країнами Європи і Сходу; - розвиток культури досяг високого рівня. ІV. Підсумок уроку. Аналіз самооцінки
  • 8. Карта самооцінки пари Завдання бали Додаткові бали Відповідність оцінки балам № 1 10 б - "4 " № 2 15 б - "5 " № 3 20 б - "6 " № 4 25 б - "7 " № 5 30 б - "8 " № 6 35 б - "9 " № 7 40 б- "10" № 8 45 б - "11" № 9 50 і вище балів - "12" № 10 № 11 № 12 № 13 № 14 № 15 № 16 Буклет Підсумок