1. Відділ освіти Апостолівської РДА
Широчанський навчально-виховний комплекс
Відкритий урок
історії України у 8 класі
Українське козацтво у І чверті ХVІІ століття
Підготувала
вчитель історії
Вища кваліфікаційна категорія
Вергун Ольга Володимирівна
2. Мета : визначити роль українськогокозацтвау боротьбіз іноземними
загарбникамина початку 17 століття ; охарактеризувати діяльність гетьмана
П.Конашевича – Сагайдачного ; проаналізувати наслідки участі козацтва в
Хотинській війні ; сприятиформуванню навичок самостійної роботита
критичного мислення учнів ; продовжуватирозвивативміння складати
таблиці , працювати з історичнимиджерелами , аналізувати , робити
висновки; виховувати повагу до історичного минулого України.
Тип уроку : засвоєння нових знань
Обладнання : підручник , карта « Українськіземлі у кінці 16 – початку 17
століття», ІКТ : навчальні фільми
Хід уроку :
І. Організаційний момент
( Звучить козацькиймарш)
Було колись - в Україні
Ревіли гармати ,
Було колись – запорожці
Вміли панувати !
Панували , добували
І славу і волю –
Минулося , осталися
Могили по полю !
Це слова видатного борця за незалежність і свободуукраїнськогонароду
Т.Г.Шевченка . І сьогодніми розглянемо ще одну сторінку з історії славних
козаків .
ІІ. Актуалізація опорнихзнань
Фронтальне опитування
1. Давайте пригадаємо , до складу яких держав входили українськіземлі
на початку ХVІ століття ? Покажіть на карті .
2. Коротко охарактеризуйтестановище українського населення під
владою іноземних держав .
3. 3. Якої шкоди завдавали українським землям турецько-татарськінабіги ?
4. Яке значення мала боротьбакозаків з турками й татарами ?
5. Охарактеризуйте військову майстерність козаків .
6. Як ви думаєте , з якою метою козаки здійснювали походи проти турків
і татар ?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодніми ознайомимосьіз темою : «Українськекозацтво у І чверті
ХVІІ ст..» Спробуємо визначитироль українськогокозацтвау боротьбіз
іноземними загарбниками ; охарактеризуємо діяльність гетьмана
П.Сагайдачного , проаналізуємо наслідки участі козаків у Хотинській
війні . ( запис теми і плану уроку в зошити)
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодніна уроціу вас буде можливість відчути себе справжніми
істориками – науковцями . Протягом 45 хвилин ви досліджуватимете ,
займатиметесь науковим і творчим пошуком , аналізуватимете та
зіставлятимете .
Результати уроку-дослідження будуть залежати від того , який шлях обере
кожний з вас .
Який шлях ти обираєш?
Успіх Провал
Чіткі цілі Лінощі
Тяжка праця Неуважність
Відданість справі Безвольність
Наполегливість Сумнів
Вивчаючи історію , ми з вами мали змогупереконатися , що це наука , яка
не має готовихвідповідей та однозначнихвисновків , а часто – густо
відкриває перед нами безліч проблем , які сягають і сучасності.
І , попри те , що події про які йтиметься сьогоднівідбулися в ХVІІ
столітті , проблеми, які ми будемо досліджувати не втратили своєї
актуальності й сьогодні. Особливо це стосується
відносин України з іншими сусідніми державами .
V. Вивчення нового матеріалу
1. Морськіпоходи козаків
Лекторій : ( супроводжується відеоілюстраціями )
4. А почну я своюрозповідь саме про морськіпоходи
запорожців .
Козацтво у ІІ половиніХVІ – у І половині ХVІІ століття була основною
силою , яка чинила опір турецько-татарським нападникам на українськіземлі
. Це стає основноюпричиною загострення відносинРечіПосполитої з
Кримським ханством та Османською імперією . Саме козацтву тоді судилося
захищати всю європейськухристиянськуцивілізацію від наступу ісламського
світу .
Татарськівійська на початку ХVІІ століття неодноразовоз’являлися в
українськихземлях .Вони :
- Знищували і спустошували українськіземлі ;
- Грабували і палили українськіміста і села ;
- Захоплювали в полон українськихчоловіків , жінок і дітей , які
потрапляли в рабство , таких полонених називали ясир . ( терміни на
дошці)
Чоловіки ставали веслярамина турецьких галерах– каторгах, жінки
та дівчата потрапляли до гаремів , а хлопчиків віддавали до султанської
гвардії , де з них виховували вірних захисників султанського престолу
– яничар .
Всіх , хто чинив опір – убивали .
Робота з історичним джерелом
( ілюстрації : «Суне татарська орда» , «Ординціженуть полонених» ;
Українськанароднапісня «За річкою вогнігорять»)
Завдання : На основінаведених історичних джерел визначте , які
наслідки мала для українців турецько-татарськаагресія ?
Лекторій :
З появоюЗапорізької Січіборотьбапротитурків і татар набирала
дедалі запеклішого характеру . Починаючи з кінця ХVІ ст.. , козаки
здійснювали постійні напади на володіння Туреччинита Кримського
ханства .
У відповідь на татарські вторгнення запорожцінищили татарські
кочовістійбища . Вони руйнували татарські й турецькі фортеці ,
знищували їхні гарнізони, здійснювали проти них морськіпоходи.
Найбільш вдалими були походина початку ХVІІ століття . Цей період
в історії козацтва так і назвали «Добагероїчнихпоходів» .
Перегляд відеофільму«Морськіпоходи»4 серія Козаки із проекту
«Країна. Історія українськихземель»
5. Завдання :
1. Що ви можете сказати про тактику ведення бою козаками ?
2. Яке значення мали морськіпоходи козаків ?
Робота з контурною картою
Зазвичайвважають , що карта – це дзеркало епохи ! Давайте ще раз
проаналізуємо часи , коли « гуло і гриміло » за допомогою контурної
карти .
Завдання :
1. Підкресліть назви міст , де існували найбільші невільничі ринки .
2. Вкажіть напрямки морськихпоходів запорожців у І чверті ХVІІ
століття ?
3. Позначте рік здобуття Кафи козаками на чолі з Петром Сагайдачним
.
( перевірка виконання завдання учнями, вибірково викликаю учнів )
2. Діяльність гетьмана Петра Конашевича – Сагайдачного .
«Добагероїчнихпоходів» тісно пов’язаназ діяльністю видатного
полководця і державного діяча , гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного .
Перегляд відеофільму«Петро Сагайдачний» із серії «Обличчя української
історії»
Складанняхарактеристики історичного діяча за алгоритмом
Пам’ятка для характеристики історичногодіяча
1. В якій країніжив історичнийдіяч , за яких історичних умов він
розгорнув своюдіяльність ?
2. Опишіть його зовнішність і характер . Що вплинуло на формування
його особистості? Які його рисиварті наслідування , а які ні ?
3. Інтереси якої верстви суспільства він виражав ?
6. 4. Назвіть результати його діяльності і дайте їм оцінку .
5. Сформулюйте своєставлення до нього .
Броунівський рух ( робота з картками)
Опрацюйте вислови українських істориків про П. Сагайдачного
Наталя Полонська-Василенко : « Сагайдачний провів ґрунтовну реформу козацтва ,
перетворивши окремі партизанські ватаги на регулярне військо з суворою
дисципліною…»
Значення Петра Сагайдачного полягало не лише у визначній військовій діяльності : він ,
перший козацький гетьман , поєднав інтереси активних груп українського громадянства –
козацтва , міщанства й духовенства . Сагайдачний також перший серед гетьманів поширив
свою діяльність на Київ , який знову став політичним осередком нової України .
Михайло Грушевський : « Сагайдачний видатний політик , що свідомо йшов до своєї
мети – виборення своєму народові відповідного місця в Польській державі – і здійснив
справу , яка вкрила його безсмертною славою в очах українського суспільства .»
Пантилий Каменський, характеризуючи Сагайдачного, пише, що це була людина
«низького походження, але велика духом, розуму незвичайного, хоробрий, бадьорий,
проворний, малоречивий, ворог розкоші, вдачі жорстокої, несамовитої, людина, що карала
за найменший злочин…»
Михайло Максимович : «П. Сагайдачний – хоробрий муж , який в ряду козацьких
гетьманів , безсумнівно , є першою особою після Богдана Хмельницького і за своїм
характером не менше від нього привабливий в історії».
Завдання :
1. За що видатні люди шанують Сагайдачного ?
2. Висловіть власну точку зору щодо діяльності Сагайдачного .
3. Участь козацтва у Хотинській війні
Парна робота з підручником + складанняузагальнюючоїтаблиці
« Хотинська війна»
Причини війни
(перша пара)
Основніподії
(друга пара)
Результати
( третя пара)
Завдання :
1. Між якими державамивелася Хотинська
7. війна ?
2. На чиєму боцівиступило українське
козацтво і чому?
3. На чиї плечі ліг основнийтягар війни ?
4. Чому перемога під Хотином принесла
козацтву славу
рятівника
християнської
цивілізації ?
Перегляд реконструкціїХотинськоїбитви
А зараз ми уявно перенесемось на початокХVІІ століття і побуваємо під час
Хотинської битви .
VІ. Закріпленнянового матеріалу.
1. Лекторій
Хотинська битва виявилася для Сагайдачного останньою в його кар’єрі.
Внаслідок тяжкого поранення він серйозно захворів . Останні місяці свого
життя гетьман присвятив турботам про внутрішнє благо України . Особливу
увагу він звернув на БогоявленськеКиївськебратство , до якого записався з
усім Військом Запорізьким, пожертвував кілька тисяч на оновлення
Богоявленськогомонастиря та утримання братськоїшколи , переказав
півтори тисячізолотихна школу Львівського братства. Розподілившивнески
ще й іншим монастирям , церквам , школам – славний гетьман завершив
життєву путь 10 квітня 1622 року.
На могильномукамені славетного гетьмана було зроблено напис :
Тут зложив запорізькийгетьман свої кості,
Петро Калнишевич , поранений задля вольності
Вітчизни , коли турки сильно нападали
І пострілів смертельних кілька йому завдали .
І вмер, захищаючи батьківський край ,
8. О, Творче, блакить йому неба подай ,
Яко ревнителю віри справдешньої ,
В котрій з дитинства ще похрещений
Року тисячашістсот двадцять другого
Похований в монастирібратстваКиївського,
На котрий кілька тисяч офірував
Щоб там розвивались науки жадав .
- Прокоментуйте ці слова . Що ви б хотіли змінити в цьому написі ?
2 . Хронологічна гра « Чи знаєш ти ?»
( на столі картки із завданнями – датами кожен учень вибирає картку,
підходить до того учня , кому він хоче поставити питання і починає
словами « Чи знаєш ти?»
Чи знаєш ти ...
- Що відбулося у вересні 1620 року ? ( битва під Цецорою , коли
польське військо було вщент розбите турецькоюармією)
- Що відбулося у 1606 році ? ( козаки завдали ударупо турецьких
фортецях Акерман, Кілія , Варна)
- Що відбулося у 1608 році ? ( козаки здобули Перекоп)
- Що відбулося у 1616 році ? ( козаки здобули Кафу – найбільший
невільнічий ринок у Кримуі визволили бранців)
- Яка подія відбулася з 2 вересня по 28 вересня 1621 року ? ( Хотинська
битва, у якій перемогу здобула українсько-польська армія)
- Чому 10 квітня 1622 року стало трагічною датою для українського
козацтва? ( помер Петро Сагайдачний).
3.«Незакінчене речення»
Внесок гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного в розвитокУкраїни
можна визначити рядом дієслів . Та щоб картина була повною , доповніть
їх іменниками і прикметниками .
Гетьман Петро Сагайдачний:
Уславився … Відіграв …
9. Намагався …
Проводив …
Боровся…
Жертвував …
Вступив …
4.Випереджальне домашнє завдання
( робота з обдарованою дитиною)
Міні – дослідження учнів
«Образ Сагайдачногов українському
фольклорі»
( виступ учениці Гребенюк Марини )
5.Дебати
Потрібно протягом 30 секунд охарактеризувати Сагайдачного.
VІІ . Підсумок уроку
Саме завдякитаким славним синам нашої неньки – України – наш народ
нескорений, нездоланий, вічно готовийдо боротьби.
Молюсь за тебе , Україно,
І свої силивіддаю ,
Щоб відродити із руїни
Наш дух і славу бойову.
Очистимо усі джерела ,
Дніпро-Славутич оживе ,
І заспіває : «Ще не вмерла
Вкраїна наша і не вмре!»
І я бажаю вам діти , щоб оцей дух нескореності, незламності постійно був з
вами . Бо ви майбутнє нашої держави і я всім серцем вірю , що ви побудуєте
вільну , демократичну, правовуУкраїну . А я буду безмежно рада кожному
вашому досягненню.