1. Бірківська філія КЗ «Олександрівське НВО №2»
Конспект уроку з історії України, 5 клас
Практичне заняття:
«Які історичні пам’ятки мого села, рідного краю
розповідають про минуле»
Вчитель історії
Бондаренко НаталіяПетрівна
2016
2. Тема уроку: «Якіісторичні пам’ятки мого села, рідногокраю розповідають
про минуле»
Мета уроку: з’ясувати, на які історичні пам’ятки багатий рідний край, навчитися
складати паспорт історичнихпам’ятоккраю, навчити самостійно здобувати
знання, користуючисьдодатковою літературою та Інтернет-джерелами, розвивати
ораторськіздібностіта творчіуміння, уміння працювати в малих групах;
виховувати інтерес до вивчення історії рідного краю та розуміння необхідності
збереження історичних пам’яток.
Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу, формування умінь і навичок.
Форма уроку: практичне заняття, віртуальна екскурсія до історико-культурних
пам’яток села Бірки
Обладнання: підручник, презентація «Моє село – моя маленька Батьківщина»,
ілюстрації (Додаток № 4).
Основніпоняття: рідний край, пам’яткиісторії, культурна спадщина, пам’ятка
культури
Очікуванірезультати:
учні зможуть наводитиприклади історико-культурних пам’ятокрідного
краю, за якими можна довідатися про минуле;
пояснювати, як історико-культурні пам’яткистають у пригодіісторикам;
складати паспортта розповідь про долю історико-культурних пам’яток
рідного краю;
висловлювати особистісніміркування про значення історико-культурних
пам’ятоку дослідженні минулого рідного краю та потребу їх збереження.
Хід уроку
І. Організаційнийетап
Підготовчо-мотиваційний етап (5 – 10 хв.)
Організація робочихмісць учнів, перевірка готовностікласу до уроку.
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Слово вчителя
Щодня ми ходимо вулицями нашого села. Але чи звертаємо увагу на
меморіальні дошки на старовиннихбудівлях? Чи відомо нам, в яку історичнуепоху
постав той чи інший величний храм? Чи замислюємося ми, яким історичним
подіям та видатним постатям присвяченіпам’ятники, які прикрашають наші
вулиці, скверита парки?
ІII. Актуалізаціяопорних знань
Бесіда
1. Які пам’ятки називають історичними?
3. 2. Які є групи історичних пам’яток?
Робота над понятійним апаратом:
Пам’ятки історії — це споруди, предметиі творимистецтва, які пов’язаніз
історичнимиподіями в житті окремих людей, народу, суспільства та держави.
Культурна спадщина – сукупність успадкованих людством від попередніх
поколінь об’єктів матеріальної і духовної культури.
Пам’ятка культури – визначна споруда, археологічний об’єктабо витвір
мистецтва, що є частиноюкультурного надбання (культурної спадщини) країни,
людства загалом (пам’ятка історії, літератури, мистецтва, мови, права тощо) і
охороняється законом.Залежно від наукової, історичної і художньої цінності
пам’ятки культури бувають світового, державного імісцевого значення.
На допомогуучням!
Українське законодавство розрізняє8 видів пам’яток:
1. Археологічні
2. Історичні
3. Монументального мистецтва
4. Архітектури
5. Містобудування
6. Садово-паркового мистецтва
7. Ландшафтні
8. Об'єктинауки і техніки
IV. Сприйняття та усвідомленнянавчального матеріалу
Основнийетап (25 – 30 хв.)
План вивченнянового матеріалу
1. Історичніпам’ятки нашого краю.
2. Про які події з історії краю розповідають пам’ятки?
1. Історичніпам’ятки нашого краю
Завдання
Поставте запитання, на які маємо знайти відповідь, розглянувшипункт плану.
Віртуальна екскурсія до історико-культурних пам’ятокрідного села.
(перегляд презентації «Моє село – моя маленька Батьківщина» ).
Вчитель виступає у ролі екскурсовода.
(Додаток № 1)
Бесіда
1. Що нового ви дізналися з історії села Бірки?
2. Назвіть історико-культурні пам’ятки рідного села.
3. Що ви можете розповістипро Свято – Миколаївську церкву?
4. Опишіть зовнішній вигляд церкви
4. 2. Про які події з історії краю розповідають пам’ятки?
Проектна робота: міні-проект
1. Складання паспорту об’єкта (Додаток № 2)
2. Створення учнями довідника «Пам’ятки села Бірки» (Додаток № 3)
(Додаток № 2)
Складання паспорту об’єкта
Зображення історичної
пам’ятки
НАЙМЕНУВАННЯ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТКИ
1-3 фото 1. Вид пам’ятки (категорія пам’ятки).
2. Дата створення пам’ятки.
3. Місцезнаходження пам’ятки.
4. Історичні дані про об’єкт:
з якими історичними подіями пов’язана пам’ятка; ·
з якими історичними постатями пов’язана пам’ятка.
5. Відомості про стан збереження пам’ятки.
6. Відомості про сучасний стан пам’ятки.
7. Цікаві історії, пов’язані з пам’яткою.
(Додаток № 3)
Етапи групової роботи над міні-проектом
№
з/п
Основні етапи роботи Робота вчителя та учнів
1. Спільне обговорення про визначення
історичних пам’яток краю:
А) з якими історичними подіями
пов’язана історія краю;
Б) визначення виду і категорії пам’ятки;
В) визначення поняття довідник;
Г) визначення загального вигляду
створюваного довідника;
Д) розподіл за групами, що
працюватимуть над проектом.
Спільні пропозиції щодо вибору пам’ятки
краю, спільне ознайомлення з місцем
історичної пам’ятки, показ вчителем різного
роду довідників; обговорення щодо
зовнішнього вигляду довідника.
2. Об’єднання учнів в міні- групи, розподіл
завдань.
Після спільного обговорення вчитель
пропонує учням об’єднатися в міні-групи та
розпочати збір інформації по заданій тематиці.
3. Збір та заповнення паспорту об’єкта,
тобто історичної пам’ятки
Учні після перегляду презентації самостійно
заповнюють паспорт об’єкта.
5. Створення фото. · Систематизація
зібраного матеріалу (спільно з
вчителем).
4. Оформлення результатів роботи: ·
Аналіз заповненого паспорту. ·
Підготовка до захисту роекту (складення
коротких доповідей про проведену
роботу та описаний об’єкт).
Вчитель перевіряє заповнені паспорти,
допомогає у складенні коротких доповідей для
захисту проекту.
5. Захист проекту: · Кожна група захищає
свій розділ у довіднику. ·
Вчитель порівнює роботу у міні- групах,
аналізує виступи, учні аналізують, що вдалося,
що – ні.
IV. Підсумок уроку
1. Що нового ви довідалися з історії нашого села?
2. Які віхи історії України відобразилися в історії села?
3. Що вас найбільше вразило ? чому?
V. Інструктаж домашнього завдання.
1.Закінчити проектну роботу: «Паспорт об’єкту ».
2. Підготувати виступ-захист свого розділу у довіднику.
6. Паспорт об’єкту
Зображення історичної пам’ятки Свято – Миколаївська церква
1. Пам’ятка архітектури та містобудування,
місцевого значення
2. Дата створенняпам’ятки: 1859 р.
3. Місцезнаходженняпам’ятки:Україна,
Кіровоградськаобласть, Олександрівськийрайон,
село Бірки, вулиця Комарова
Фото 1952 року
4. Церква дерев'янав ім'я святителя Миколи до 1858
року знаходилася на галявині, вкритій сипучим
піском, і через цю незручність того ж року була
перенесена на нинішнє місце. По штатах знаходиться
в 5-му класі; землі має 45 десятин. Про колишню
церкву відомо, що вона була побудована 1737 року
на місці ще давнішої. Між мешканцями села існує
переказ, що на піщаних кучугурах, де й дотепер
вгадуються ознаки жител, існувало колись місто, в
якому було аж сім церков. Та в перше нашестя татар
вони були спалені. Тільки найближча до річки
церква, на тому місці, де стояв розібранийу 1858
році храм, збереглася після татарського
спустошення», - так описує історію храму
Л. Похилевич .
Про давність церкви у Бірках свідчить і той факт, що
священиком тут був Антоній Саперович.
Рукоуложений у Молдові, можливо у XVІІ столітті,
коли Бірками володів Б.Хмельницький. У храмі
збереглись первісні лаштунки інтер'єру окрасою
якого є дерев'яний, у три яруси, різьблений іконостас
виконаний у стилі класицизму. Всі шість дзвонів, що
знаходились на дзвіниці храму декоровані
рельєфними одно - і трилінійними пасами,
стилізованими рослинно - геометричними
7. орнаментами та барельєфними зображеннями
Богородиці, Святого Миколи Чудотворця, Святої
Трійці. П'ять дзвонів мають дату виготовлення:1776,
1816, 1865,1878 і 1814 роки. Крім того на одномуіз
дзвонів вигравіруваний напис, який свідчить, що
дзвін був виготовленийна кошти народуслободи
Броваридля храму Божої Матері. Цей напис несе не
тільки історичну інформацію, а й засвідчує високу
духовність і жертвенність наших предків.
5.Відомостіпро стан збереженняпам’ятки:
відновлювалася у 2000р. та 2014 р.
6. Церква у Бірках розташована в мальовничій
місцевості неподалік від лісу, в оточеннідерев, із
західного боку до спорудиприлягає триярусна
дзвіниця яка є вертикальною домінантною
композицією церкви, її склепіння виконане з
металевого каркасу, «зашитого» дошками. В
архітектурі храму відчувається вплив класицизму.
Всі шість дзвонів, що знаходяться надзвіниці храму,
є пам'ятниками історії та культури. Вони відлиті із
дзвонарськоїбронзи. Якість лиття свідчить про
високийрівень тогочасного ливарного виробництва.
Священик: отець Володимир (Сошин)
8. ЗображенняСвятого Миколая
на дзвонаххраму
7. Цікаві історії, пов’язаніз пам’яткою.
Одним з найдавніших документів, де міститься опис
храму в Бірках, є візитація окремихцерков південної
Київщини1726 р., що знайшла своє місце в
найстарішій серед відомих книг, збірки
спископськихвізитацій книзі ч. інв. 11 під
заголовком «Visitatio Generalis Esslesiarum Dіоесе:
Lеороlіеns, Наliсіеn; еtCamenecens: рег Podoliam еt
Ukrain: іn Palatin: Вгасlаvіеns: аd аnno 1726 аd аnn:
1733. Тоm 1». Виявлена І.Крип'якевичем і
опублікована мовою оригіналу.
За час існування храму Бог багато разів зберігав його
від руйнування. Тільки в 30-х роках XX століття
декілька разів чудом вдавалось зберегтийого від
знищення. За розповідямиС.В.Колісника, знавця
історії села і безпосередньогосвідка подій 30-х років,
першого разу храм закрили в 32-33-х роках. Група
войовниченастроєнихактивістів ходила по селу і
збирала підписи за знищення храму. Та люди
виявили завидну солідарність, ніхто не поставив свій
підпис. В 1937 році храм закривають вдруге. Щоб
запобігти знищенню храму, голова сільради Артем
Брайко та головаколгоспу"Нове життя" (прізвище
автору невідоме) прийняли на той час мужнє
рішення: в храм завезли посівний матеріал; культові
предмети та майно церкви були занесені в алтар, а
посерединіхраму поставили віялку, проводили
яровізацію зернових.
Зерносховищем храм залишався до початку Великої
Вітчизняної війни. В цей час (30-ті роки)храм зазнає
найбільших втрат культових предметів та творів
мистецтва. Втрачена церковна бібліотека (де були й
рукописніфоліанти), старовинніікони, частина
дзвонів. Активісти, не в силі зруйнувати церкву,
знімають з дзвіниці дзвониі відвозять їх в
Олександрівку, щоб відправити на переплавку. Та
біда знову обійшла стороною, дзвонитак і
залишились в Олександрівці.
Під час німецької окупації церковнийкомітет
отримує дозвіл на відкриття храму і відновлення
богослужіння. Отримується дозвілі на повернення
дзвонів, восени 1941 року церковнийстароста
Василь Досужийпривозить і укріплює на дзіниці 5
9. дзвонів. Решта дзвонів до того часу уже розвозяться
по різних організаціях та людях. В 70 - х роках два
жителі Бірок роблять подарунок:на дзвіницю церкви
– повертається шостийдзвін. Про долю решти
дзвонів, в тому числі і найбільшого, діаметр якого
був близько метра, нічого невідомо.
11. Література
1. Пометун О.І., Фрейман Г.О. Методика навчання історії в школі. – К.: Ґенеза, 2006. – 328 с.
2. Пометун О.І. Компетентнісний підхід в сучасній історичній освіті. // Історія в школах України.
– 2007. – №6. – С. 3-12.
3. Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. //
Інформаційний збірник та коментарі Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України. –
2012. – № 4-5. – С. 3-56.
4. Пометун О.І., Костюк І.А., Малієнко Ю.Б. Історія України // підручник для 5 класу 2013.
5. Кузик Б. М., Білошапка В.В. Олександрівка. Погляд крізь віки // 2001. С. 53-66.
6. Кузик Б. М., Білошапка В.В. Олександрівський меридіан // 2003. С. 507
7. . Кузик Б. М., Білошапка В.В. У плині часу // 2002. С 12., 69-70., 94-96