SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Конспект
заняття із зображувальної діяльності,
для старшої групи
Тема:«Розгляд та ознайомлення з
картиною І.Їжакевича «Перебендя»
Вихователь: Попик В.М.
Мета: ознайомити дітей із творчістю українського художника
І.Їжакевича,з його картиною «Перебендя»; привернути увагу
вихованців до творчості славетних земляків, показати взаємозв’язок
двох видів мистецтва — поезії і живопису, поглиблювати почуття
патріотизму, гордості за талановитих синів рідного краю;вчити
розглядати картину,помічати цікаве,незвичне;визначати гамму
кольорів картини;формувати вміння аналізувати картину,вгадувати її
настрій,можливий аромат, чути звуки,що вона відлунює,висловлювати
враження від спілкування з фантастичним світом картини;вчити
мислити,спостерігати за героями,перевтілюватись у них,вести уявний
діалог з героями,працювати в командах;викликати співчуття до людей
з проблемами зі здоров’ям, позитивне,емоційне ставлення до творів
мистецтва, прищеплювати любов до мистецтва загалом.
Попередня робота: ввести у словник дітей слова: перебендя,
кобзар, сліпець, поводир;робота із схожими за жанром художніми
картинами;бесіда про людей з проблемами зору, морально-етична
бесіда «Що таке співчуття».
Обладнання. портрети І. Їжакевича та Т. Шевченка, , картина
«Перебендя», аудіо записи , пазли картини «Перебендя»,рамки різного
формату, листівки з іншими картинами художника,вірш Т.Г.Шевченка
«Перебендя».
Хід заняття:
- Діти,сьогодні на вас чекає не звичайне заняття з малювання,сьогодні
ми з вами познайомимось з картиною відомого українського
художника,яка вас незвичайно здивує і зачарує своєю глибиною. Будьте
дуже уважними,активними при розгляді цієї картини,адже в кінці
заняття на вас чекає командна гра ,а капітанами команд стануть
найерудованіші, найактивніші діти,які добре зрозуміли зображене на
картині,задум художника,і будуть висловлюватись про побачене.
- Отже,почнемо наше заняття. (Лунає спокійна музика)
(мовчазне споглядання картини)
- Розглянули? А зараз скажіть,як ви думаєте,діти,про що художник нам
розповів? Що художник намалював на цім полотні? Про що він хоче
розказати нам? А хто ці люди? Що роблять? Де це відбувається? Що ви
бачите далеко позаду? А що ви бачите ось тут попереду,зовсім близько?
А що з права від героїв картини? А з ліва? Які квіти бачите? Які
враження від побаченого? (відповіді дітей)
- Всі заспокоїлись,а зараз всі закриємо очі і пальчиками торкнемося
свого носика,правої щічки,лівої щічки,а де ж це наші вушка?ось
вони,торкнемося до них…а зараз,усі відкриємо оченята.
- Діти,скажіть,як ви себе почували нічого не бачачи? Ось так і наш
сліпий кобзар нічого не бачить,і сам не може ні пересуватись,ні їсти,ні
торкатись і відчувати те все,що ми маємо змогу робити кожного дня.
Вам жаль його?Чому? (відповіді дітей)
-А давайте знову зануримося в глибину цієї картини,подивимося на неї
ще раз.
-А ось послухайте,що насправді хотів розповісти своєю картиною
художник ,він відтворює прекрасну природу нашої української
землі,над річкою Дніпро. В центрі картини висока козацька могила над
річкою Дніпро . На ній сів перепочити сліпий кобзар з поводирем.
Попереду розкішні квіти й трави(дзвоники,тирса, петрові
батоги,безсмертники,будяки) символізують колишню буйну козацьку
волю,тернистий шлях і непереможність українського народу,та й
самого народного кобзаря. А ось там позаду високі кремезні дуби на
узгір’ї,село з вітряками на околиці,десь там пасуться корови,і безкрає
прекрасне небо.
- Давайте ще раз уважно поглянемо на картину.Про що ви подумали
дивлячись на неї? Що відчули?(відповіді дітей)
-А я, дивлячись на картину, відчула співчуття до сліпого кобзаря,він
нічого не бачить з того,що кожного дня можемо бачити ми,не має
домівки,але все одно радіє життю і цією радістю,своїми
піснями,музикою він ділиться з усіма,славлячи свою мову солов’їну,свій
край,свій народ.
-Зацікавилися? А давайте встанемо на ніжки, зробіть один крок
вперед,і, застрибнемо у картину!
…Стриб! (діти разом з вихователем роблять крок вперед до картини)
І ноги відразу сховались у глибокій розкішній траві,яка майже сягає
колін,їх огорнули приємні відчуття,ніби хтось лоскоче,а скільки квітів
поруч! Вони виграють різними барвами,а як пахнуть…Ви відчуваєте,що
це за запах?Вам подобається? А ось високі кремезні дуби на узгір’ї, село
з вітряками на околиці,підійдіть ближче,розгляньте їх,виграють вони
різними барвами,довкола осінь. Вдаличині річка,хлюпоче водичка.
Чуєте мелодію води?така приємна… Підійдемо ближче,а ось
погляньте,позаду безкрає,погоже небо,аж подих переповнює від його
краси. Чуєте, десь далеко птахи полетіли,он там пасуться
корови,підійдемо туди. Що вам ще пощастило почути? Які запахи ви
вловили?
А давайте підійдемо і сядемо поруч з кобзарем над річкою,відчуємо
прохолодний вітерець… Чи не хотілося би вам поспілкуватися з
героями цієї картини? Щоб ви хотіли їх запитати? Хто з вас хоче з ними
поспілкуватися? З ким порозмовляємо?
Хтось з дітей починає запитувати,але ніхто не відповідає….
- Діти,дозвольте мені побувати в ролі цього сліпого кобзаря,і дати
відповіді на ваші запитання!? (діалог дітей та кобзаря)
- Можливо,хтось хоче поспілкуватися із хлопчиком поводирем? (хтось з
дітей бере на себе роль хлопчика,а хтось запитує) -Цікавою для вас
була розмова з кобзарем та його поводирем?Багато дізналися про їхнє
життя? Чи були вони патріотами,як ви думаєте? (відповіді дітей)
- Усе на картині зображено саме так,як як ми бачимо в реальному
житті. Тому так легко уявити себе на картині. Який настрій подарувала
вам наша уявна подорож та розмова з героями картини?(відповіді
дітей)
-Комусь-спокійний,розважливий,а комусь,навпаки,-веселий. Хтось
замилувався,замислився,а комусь захотілося порухатися,побігати по
пагорбах,зійти до річки,сісти біля хлопчика. Чи не так? Адже всі ми
різні,тож по-різному й сприймаємо те,що бачимо та чуємо.
- Цю картину намалював відомий український художник І. Їжакевич,
намальована вона до змісту вірша, Т.Г.Шевченка «Перебендя». А хто
такий перебендя? (відповіді дітей) Поет пише
вірші,казки,оповідання,то його зброя що,діти?(слово)А художник
показує красу природи,всього довкола,за допомогою пензлика,то що
його зброя?(пензлик) Тож, зброя поета –це слово,а художника-пензлик.
Ось послухайте цей вірш уважно:
Перебендя старий, сліпий,—
Хто його не знає?
Він усюди вештається
Та на кобзі грає.
А хто грає, того знають
І дякують люди:
Він їм тугу розганяє,
Хоть сам світом нудить.
Вітер віє-повіває,
По полю гуляє.
На могилі кобзар сидить
Та на кобзі грає.
Кругом його степ, як море
Широке, синіє;
За могилою могила,
А там — тільки мріє.
Сивий ус, стару чуприну
Вітер розвіває;
То приляже та послуха.
Як кобзар співає,
Як серце сміється, сліпі очі плачуть.
Послуха, повіє...
Старий заховавсь
В степу на могилі, щоб ніхто не бачив,
Щоб вітер по полю слова розмахав,
Щоб люди не чули, бо то боже слово,
То серце по волі з богом розмовля,
То серце щебече Господнюю славу,
А думка край світа на хмарі ґуля.
- Як точно художник зобразив у своїй картині зміст вірша Т.Г.Шевченка.
Погляньте на неї ще раз.
-А,що ж вас найбільше зацікавило у картині,який об’єкт чи явище
сподобалось вам найбільше ? зараз ми за допомогою «чарівної рамки»
відшукаємо найцікавіші для нас предмети(діти розглядають картину з
різних ракурсів за допомогою різних рамок,різної форми та розмірів).
– Що потрапило у вашу рамочку? Що найбільше сподобалось? А чому?
Чим вам сподобалось саме це?(відповіді дітей)
-Сьогодні усі перейнялися життям кобзаря і його поводиря. Всі
проникли ся красою української землі. Але найактивнішими під час
заняття були……..І як я вам обіцяла, вони і стануть капітанами двох
команд,для проведення командної гри. А зараз ви собі відберете
команду (підбір команд).
- І так, команди готові. А тепер слухайте уважно моє завдання. На ваших
столиках на вас чекає ця сама картина,але у вигляді пазлів, вам
потрібно буде в команді зібрати її. Тому,ще раз погляньте на картину,бо
я її закрию. (діти стають навколо своїх столиків) Хто перший складе?
-І так, «1,2,3-почали!»(діти складають пазли)
- Молодці обидві команди,ви всі дуже старались,ніхто не помилився,це
означає,що ви добре запам’ятали картину і вона вам сподобалась.
Підсумок. Що вам сьогодні найбільше сподобалось? Що вразило? Що
відчули? Що вдалось художнику найбільше зобразити на картині?
Для того,щоб ви перейнялися,відчули відтінки того колишнього
життя,колишніх діток,їхнього життя,я вам підготувала ще багато
картин цього художника і подарую на згадку.
(вихователь роздає дітям листівки з картинами на згадку)

More Related Content

What's hot

активізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльностіактивізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльності
Лидия Диденко
 

What's hot (19)

антонова
антоноваантонова
антонова
 
дієслово
дієсловодієслово
дієслово
 
58
5858
58
 
активізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльностіактивізація пізнавальної діяльності
активізація пізнавальної діяльності
 
Речі берегти – природу любити!
Речі берегти –  природу любити!  Речі берегти –  природу любити!
Речі берегти – природу любити!
 
Написання есе
Написання есеНаписання есе
Написання есе
 
презентація до уроку М.Рильський. Основні відомості про поета
презентація до уроку М.Рильський. Основні відомості про поетапрезентація до уроку М.Рильський. Основні відомості про поета
презентація до уроку М.Рильський. Основні відомості про поета
 
вих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмивих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьми
 
Театралізоване дійство
Театралізоване дійствоТеатралізоване дійство
Театралізоване дійство
 
опис досвіду
опис досвідуопис досвіду
опис досвіду
 
урок з читання в 2кл.
урок з читання в  2кл.урок з читання в  2кл.
урок з читання в 2кл.
 
п.глазовий
п.глазовийп.глазовий
п.глазовий
 
суфікси у прикметниках
суфікси у прикметникахсуфікси у прикметниках
суфікси у прикметниках
 
Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»
Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»
Перший урок у 1-В класі «Люби та знай свій рідний край»
 
сухомлинський Василь
сухомлинський Васильсухомлинський Василь
сухомлинський Василь
 
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
 
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класиХрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
 
види
видивиди
види
 
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!» Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
Конспект інтегрованого заняття:« Ми дуже любимо наш край і славим українців!»
 

Viewers also liked

колективний перегляд 2
колективний перегляд 2колективний перегляд 2
колективний перегляд 2
vika675675765
 
Kvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakosti
Kvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakostiKvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakosti
Kvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakosti
vika675675765
 
випускне свято
випускне святовипускне свято
випускне свято
vika675675765
 
До „ Калинки ” завітала Новорічна казка
До „ Калинки ” завітала Новорічна казка До „ Калинки ” завітала Новорічна казка
До „ Калинки ” завітала Новорічна казка
vika675675765
 
Літні розваги
Літні розвагиЛітні розваги
Літні розваги
vika675675765
 
свято селища №2
свято селища №2свято селища №2
свято селища №2
vika675675765
 
затверджено
затвердженозатверджено
затверджено
Olga Saulchak
 
на сайт про зарядку№1
на сайт про зарядку№1на сайт про зарядку№1
на сайт про зарядку№1
vika675675765
 
божа коровка
божа коровкабожа коровка
божа коровка
Olga Saulchak
 
Company PRofile new
Company PRofile newCompany PRofile new
Company PRofile new
BasitM
 

Viewers also liked (20)

колективний перегляд 2
колективний перегляд 2колективний перегляд 2
колективний перегляд 2
 
Новорічний сценарій
Новорічний сценарійНоворічний сценарій
Новорічний сценарій
 
Kvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakosti
Kvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakostiKvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakosti
Kvalimetriya tse nauka-pro_metodi_kilkisnogo_otsinyuvannya_yakosti
 
випускне свято
випускне святовипускне свято
випускне свято
 
До „ Калинки ” завітала Новорічна казка
До „ Калинки ” завітала Новорічна казка До „ Калинки ” завітала Новорічна казка
До „ Калинки ” завітала Новорічна казка
 
Літні розваги
Літні розвагиЛітні розваги
Літні розваги
 
свято селища №2
свято селища №2свято селища №2
свято селища №2
 
п3
п3п3
п3
 
Методична робота
Методична роботаМетодична робота
Методична робота
 
затверджено
затвердженозатверджено
затверджено
 
цветок
цветокцветок
цветок
 
хто такий захисник ато
хто такий захисник атохто такий захисник ато
хто такий захисник ато
 
Святково прикрашена ялинка
Святково прикрашена ялинкаСвятково прикрашена ялинка
Святково прикрашена ялинка
 
одна калина за вікном одна родина за столом одна стежина
одна калина за вікном одна родина за столом одна стежинаодна калина за вікном одна родина за столом одна стежина
одна калина за вікном одна родина за столом одна стежина
 
на сайт про зарядку№1
на сайт про зарядку№1на сайт про зарядку№1
на сайт про зарядку№1
 
божа коровка
божа коровкабожа коровка
божа коровка
 
Importantisimo
ImportantisimoImportantisimo
Importantisimo
 
Company PRofile new
Company PRofile newCompany PRofile new
Company PRofile new
 
intercaste love
intercaste loveintercaste love
intercaste love
 
Procesos lectoescriturales actividad ava
Procesos lectoescriturales   actividad avaProcesos lectoescriturales   actividad ava
Procesos lectoescriturales actividad ava
 

Similar to колективний перегляд

У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.
olyasmetyukh
 
місточок до прекрасного
місточок до прекрасногомісточок до прекрасного
місточок до прекрасного
nfnmzyf1
 
Книжки, що вмикають мозок
Книжки, що вмикають мозокКнижки, що вмикають мозок
Книжки, що вмикають мозок
НБУ для дітей
 
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
lyudamarta
 
5 литер авраменко_2013_укр
5 литер авраменко_2013_укр5 литер авраменко_2013_укр
5 литер авраменко_2013_укр
Aira_Roo
 
україна моя батьківщина
україна   моя батьківщинаукраїна   моя батьківщина
україна моя батьківщина
antalia1010
 

Similar to колективний перегляд (20)

5_ul_arh_2022.pdf
5_ul_arh_2022.pdf5_ul_arh_2022.pdf
5_ul_arh_2022.pdf
 
153
153153
153
 
зв'язне монологічне мовлення
зв'язне монологічне мовленнязв'язне монологічне мовлення
зв'язне монологічне мовлення
 
243,23.docx
243,23.docx243,23.docx
243,23.docx
 
5 клас. 33 Узагальнююче заняття - мініпроект
5 клас. 33 Узагальнююче заняття - мініпроект5 клас. 33 Узагальнююче заняття - мініпроект
5 клас. 33 Узагальнююче заняття - мініпроект
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.
 
місточок до прекрасного
місточок до прекрасногомісточок до прекрасного
місточок до прекрасного
 
Книжки, що вмикають мозок
Книжки, що вмикають мозокКнижки, що вмикають мозок
Книжки, що вмикають мозок
 
Проект "Краса рідного краю"
Проект "Краса рідного краю"Проект "Краса рідного краю"
Проект "Краса рідного краю"
 
скарби народної творчості
скарби народної творчості скарби народної творчості
скарби народної творчості
 
1
11
1
 
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерів
Заняття  казкова майстерня маленьких фантазерівЗаняття  казкова майстерня маленьких фантазерів
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерів
 
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класХрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
 
федорова в.в.
федорова в.в.федорова в.в.
федорова в.в.
 
хрестоматія 3 клас
хрестоматія 3 класхрестоматія 3 клас
хрестоматія 3 клас
 
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
 
6_zl_kov_2023.pdf
6_zl_kov_2023.pdf6_zl_kov_2023.pdf
6_zl_kov_2023.pdf
 
конкурс юний читайлик. додаток є.
конкурс юний читайлик. додаток є.конкурс юний читайлик. додаток є.
конкурс юний читайлик. додаток є.
 
5 литер авраменко_2013_укр
5 литер авраменко_2013_укр5 литер авраменко_2013_укр
5 литер авраменко_2013_укр
 
україна моя батьківщина
україна   моя батьківщинаукраїна   моя батьківщина
україна моя батьківщина
 

Recently uploaded

Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
ssuser7541ef1
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Collaborator.pro
 

Recently uploaded (15)

Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptxЕнергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
 

колективний перегляд

  • 1. Конспект заняття із зображувальної діяльності, для старшої групи Тема:«Розгляд та ознайомлення з картиною І.Їжакевича «Перебендя» Вихователь: Попик В.М.
  • 2. Мета: ознайомити дітей із творчістю українського художника І.Їжакевича,з його картиною «Перебендя»; привернути увагу вихованців до творчості славетних земляків, показати взаємозв’язок двох видів мистецтва — поезії і живопису, поглиблювати почуття патріотизму, гордості за талановитих синів рідного краю;вчити розглядати картину,помічати цікаве,незвичне;визначати гамму кольорів картини;формувати вміння аналізувати картину,вгадувати її настрій,можливий аромат, чути звуки,що вона відлунює,висловлювати враження від спілкування з фантастичним світом картини;вчити мислити,спостерігати за героями,перевтілюватись у них,вести уявний діалог з героями,працювати в командах;викликати співчуття до людей з проблемами зі здоров’ям, позитивне,емоційне ставлення до творів мистецтва, прищеплювати любов до мистецтва загалом. Попередня робота: ввести у словник дітей слова: перебендя, кобзар, сліпець, поводир;робота із схожими за жанром художніми картинами;бесіда про людей з проблемами зору, морально-етична бесіда «Що таке співчуття». Обладнання. портрети І. Їжакевича та Т. Шевченка, , картина «Перебендя», аудіо записи , пазли картини «Перебендя»,рамки різного формату, листівки з іншими картинами художника,вірш Т.Г.Шевченка «Перебендя». Хід заняття: - Діти,сьогодні на вас чекає не звичайне заняття з малювання,сьогодні ми з вами познайомимось з картиною відомого українського художника,яка вас незвичайно здивує і зачарує своєю глибиною. Будьте дуже уважними,активними при розгляді цієї картини,адже в кінці заняття на вас чекає командна гра ,а капітанами команд стануть найерудованіші, найактивніші діти,які добре зрозуміли зображене на картині,задум художника,і будуть висловлюватись про побачене. - Отже,почнемо наше заняття. (Лунає спокійна музика) (мовчазне споглядання картини)
  • 3. - Розглянули? А зараз скажіть,як ви думаєте,діти,про що художник нам розповів? Що художник намалював на цім полотні? Про що він хоче розказати нам? А хто ці люди? Що роблять? Де це відбувається? Що ви бачите далеко позаду? А що ви бачите ось тут попереду,зовсім близько? А що з права від героїв картини? А з ліва? Які квіти бачите? Які враження від побаченого? (відповіді дітей) - Всі заспокоїлись,а зараз всі закриємо очі і пальчиками торкнемося свого носика,правої щічки,лівої щічки,а де ж це наші вушка?ось вони,торкнемося до них…а зараз,усі відкриємо оченята. - Діти,скажіть,як ви себе почували нічого не бачачи? Ось так і наш сліпий кобзар нічого не бачить,і сам не може ні пересуватись,ні їсти,ні торкатись і відчувати те все,що ми маємо змогу робити кожного дня. Вам жаль його?Чому? (відповіді дітей) -А давайте знову зануримося в глибину цієї картини,подивимося на неї ще раз. -А ось послухайте,що насправді хотів розповісти своєю картиною художник ,він відтворює прекрасну природу нашої української землі,над річкою Дніпро. В центрі картини висока козацька могила над річкою Дніпро . На ній сів перепочити сліпий кобзар з поводирем. Попереду розкішні квіти й трави(дзвоники,тирса, петрові батоги,безсмертники,будяки) символізують колишню буйну козацьку волю,тернистий шлях і непереможність українського народу,та й самого народного кобзаря. А ось там позаду високі кремезні дуби на узгір’ї,село з вітряками на околиці,десь там пасуться корови,і безкрає прекрасне небо. - Давайте ще раз уважно поглянемо на картину.Про що ви подумали дивлячись на неї? Що відчули?(відповіді дітей) -А я, дивлячись на картину, відчула співчуття до сліпого кобзаря,він нічого не бачить з того,що кожного дня можемо бачити ми,не має домівки,але все одно радіє життю і цією радістю,своїми піснями,музикою він ділиться з усіма,славлячи свою мову солов’їну,свій край,свій народ.
  • 4. -Зацікавилися? А давайте встанемо на ніжки, зробіть один крок вперед,і, застрибнемо у картину! …Стриб! (діти разом з вихователем роблять крок вперед до картини) І ноги відразу сховались у глибокій розкішній траві,яка майже сягає колін,їх огорнули приємні відчуття,ніби хтось лоскоче,а скільки квітів поруч! Вони виграють різними барвами,а як пахнуть…Ви відчуваєте,що це за запах?Вам подобається? А ось високі кремезні дуби на узгір’ї, село з вітряками на околиці,підійдіть ближче,розгляньте їх,виграють вони різними барвами,довкола осінь. Вдаличині річка,хлюпоче водичка. Чуєте мелодію води?така приємна… Підійдемо ближче,а ось погляньте,позаду безкрає,погоже небо,аж подих переповнює від його краси. Чуєте, десь далеко птахи полетіли,он там пасуться корови,підійдемо туди. Що вам ще пощастило почути? Які запахи ви вловили? А давайте підійдемо і сядемо поруч з кобзарем над річкою,відчуємо прохолодний вітерець… Чи не хотілося би вам поспілкуватися з героями цієї картини? Щоб ви хотіли їх запитати? Хто з вас хоче з ними поспілкуватися? З ким порозмовляємо? Хтось з дітей починає запитувати,але ніхто не відповідає…. - Діти,дозвольте мені побувати в ролі цього сліпого кобзаря,і дати відповіді на ваші запитання!? (діалог дітей та кобзаря) - Можливо,хтось хоче поспілкуватися із хлопчиком поводирем? (хтось з дітей бере на себе роль хлопчика,а хтось запитує) -Цікавою для вас була розмова з кобзарем та його поводирем?Багато дізналися про їхнє життя? Чи були вони патріотами,як ви думаєте? (відповіді дітей) - Усе на картині зображено саме так,як як ми бачимо в реальному житті. Тому так легко уявити себе на картині. Який настрій подарувала вам наша уявна подорож та розмова з героями картини?(відповіді дітей) -Комусь-спокійний,розважливий,а комусь,навпаки,-веселий. Хтось замилувався,замислився,а комусь захотілося порухатися,побігати по пагорбах,зійти до річки,сісти біля хлопчика. Чи не так? Адже всі ми різні,тож по-різному й сприймаємо те,що бачимо та чуємо.
  • 5. - Цю картину намалював відомий український художник І. Їжакевич, намальована вона до змісту вірша, Т.Г.Шевченка «Перебендя». А хто такий перебендя? (відповіді дітей) Поет пише вірші,казки,оповідання,то його зброя що,діти?(слово)А художник показує красу природи,всього довкола,за допомогою пензлика,то що його зброя?(пензлик) Тож, зброя поета –це слово,а художника-пензлик. Ось послухайте цей вірш уважно: Перебендя старий, сліпий,— Хто його не знає? Він усюди вештається Та на кобзі грає. А хто грає, того знають І дякують люди: Він їм тугу розганяє, Хоть сам світом нудить. Вітер віє-повіває, По полю гуляє. На могилі кобзар сидить Та на кобзі грає. Кругом його степ, як море Широке, синіє; За могилою могила, А там — тільки мріє. Сивий ус, стару чуприну Вітер розвіває; То приляже та послуха. Як кобзар співає, Як серце сміється, сліпі очі плачуть. Послуха, повіє... Старий заховавсь В степу на могилі, щоб ніхто не бачив, Щоб вітер по полю слова розмахав, Щоб люди не чули, бо то боже слово,
  • 6. То серце по волі з богом розмовля, То серце щебече Господнюю славу, А думка край світа на хмарі ґуля. - Як точно художник зобразив у своїй картині зміст вірша Т.Г.Шевченка. Погляньте на неї ще раз. -А,що ж вас найбільше зацікавило у картині,який об’єкт чи явище сподобалось вам найбільше ? зараз ми за допомогою «чарівної рамки» відшукаємо найцікавіші для нас предмети(діти розглядають картину з різних ракурсів за допомогою різних рамок,різної форми та розмірів). – Що потрапило у вашу рамочку? Що найбільше сподобалось? А чому? Чим вам сподобалось саме це?(відповіді дітей) -Сьогодні усі перейнялися життям кобзаря і його поводиря. Всі проникли ся красою української землі. Але найактивнішими під час заняття були……..І як я вам обіцяла, вони і стануть капітанами двох команд,для проведення командної гри. А зараз ви собі відберете команду (підбір команд). - І так, команди готові. А тепер слухайте уважно моє завдання. На ваших столиках на вас чекає ця сама картина,але у вигляді пазлів, вам потрібно буде в команді зібрати її. Тому,ще раз погляньте на картину,бо я її закрию. (діти стають навколо своїх столиків) Хто перший складе? -І так, «1,2,3-почали!»(діти складають пазли) - Молодці обидві команди,ви всі дуже старались,ніхто не помилився,це означає,що ви добре запам’ятали картину і вона вам сподобалась. Підсумок. Що вам сьогодні найбільше сподобалось? Що вразило? Що відчули? Що вдалось художнику найбільше зобразити на картині? Для того,щоб ви перейнялися,відчули відтінки того колишнього життя,колишніх діток,їхнього життя,я вам підготувала ще багато картин цього художника і подарую на згадку. (вихователь роздає дітям листівки з картинами на згадку)