1. 3 клас II семестр
Тема. Театральна зустріч з казкою
Мета. Вчити писати оголошення, точно і послідовно викладати думки;
удосконалювати вміння виокремлювати тексти за стильовою ознакою;
ознайомити учнів із поняттям «афіша» як одним із видів реклами;
продовжити формувати в учнів зорово-слухове сприйняття; розвивати творчі
здібності учнів; виховувати любов до музики, пісні, творчої праці; навчити
створювати театральну афішу, виділяючи головне у творі; розвивати
фантазію, мислення, уяву, окомір; виховувати інтерес до театрального
мистецтва, охайність.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, розвиток мовлення,
образотворче мистецтво
Обладнання: зразки театральних афіш, конверт з елементами паперової
фігури казкового героя, олівець, гумка, фарби, пензлики, посудина для води,
палітра, серветки, ТЗН.
Тип уроку: інтегрований урок-казка
Хід уроку
I. Організаційний момент
Музичне вітання
Привітаємось усі:
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
Учитель муз. мистецтва.
Сьогодні у нас чудовий урок:
У казку ми дружно зробимо крок.
Хоч з казкою і зустрічались не раз
Та знову вона завітає до нас
В казках є завжди перешкоди, та знаю:
Для творчих дітей їх ніколи немає.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
На дошці «Квітка мистецтв». Пелюстки «Музика», «Образотворче
мистецтво», «Кіно», «Література», «Архітектура» - відкриті, а одна пелюстка
закрита.
Учитель. Ви бачите перед собою «Квітку мистецтв». Як ви вважаєте, яку
назву має закрита пелюстка?
Діти здогадуються, що ця пелюстка має назву «Театр»
Учитель. На нас сьогодні чекає подорож до театру, де ми переглянемо й
почуємо музичну казку. Наш урок сьогодні допоможе вам прочинити завісу
загадкового світу театру, збагатити свої знання, наповнити душу новими
2. враженнями і сподіваннями, відчути глибину неповторного світу мистецтва.
А чи замислювались ви коли-небудь над тим, чому люди ходять до театру?
Відповіді дітей
III. Актуалізація опорних знань
Учитель демонструє зображення метелика, пташки, дерев, квітів
(кольорові та чорно-білі)
Учитель. Розгляньте чорнобілі малюнки. Тепер погляньте на ті самі
малюнки, але кольорові.
- Що змінилося?
(Відповіді дітей. Колір, забарвлення)
Учитель. Отже, завдяки кольору картина стає яскравішою, сповнюється
барвами життя.
А що допомагає композиторові намалювати яскравий музичній образ?
(Відповіді дітей)
Учитель. Якби музику виконували лише на якомусь одному інструменті, або
тільки співали, то це було б зовсім одноманітно та нецікаво. Люди вигадали
різні музичні інструменти, щоб музика набула барв, а наше життя стало
цікавим і різноманітним. Пригадайте ваші улюблені мультики та казки, що б
з ними сталось якби раптом зникли з них всі музичні звуки?..
(Відповіді дітей)
Учитель. Якою має бути казка?
(Відповіді дітей)
Учитель. Які музичні казки ви знаєте?
(Відповіді дітей)
До вашої уваги музична казка
«Пригоди Петрика та його звуків»(аудіозапис)
Петрик дуже любив музику. Він любив ходити з мамою й татом на музичні
концерти і міг довго слухати сонати, фуги й навіть великі симфонії. І Петрик
подумав: «Як це люди створюють таку красиву музику, і все в них так
складно виходить?»
І я спробую, може і в мене вийде. Сів Петрик за рояль, натиснув на клавіші. З
– під пальців залунали якісь різкі неприємні звуки. Йому навіть здалося, що
білі клавіші почервоніли від сорому. Спробував пограти на балалайці, став
старанно перебирати пальцями струни. Але почув у відповідь одноманітне й
сумне: трень – брень, трень – брень. З надією взяв він у руки скрипку. Йому
здалося, що це зовсім неважко: води собі смичком по струнах, і музика сама
собою зазвучить. Але смичок заскиглив так жалібно, що Петрик злякався й
заплакав.
І раптом скрипка привітно промовила: «Не плач, Петрику. Я знаю, що ти
хочеш стати музикантом. Гадаю, так воно й буде, адже серце в тебе хороше,
добре. Дам тобі пораду: піди у ліс і уважно послухай музику природи. Спів
пташок. шелест листя на деревах, дзюрчання струмочка. Адже своя музика є і
в сонечка, і в хмарки, й навіть у кожної травинки. А справжнім музикантом
може стати тільки той, хто все чує, хто відчуває радість, коли бачить все
навкруги. Те, що почуєш у лісі, постарайся не забути, зберегти у своїй душі
3. якомога довше. І ось настане день, коли ти захочеш сказати людям, яка
красива музика природи. Тоді бери у руки будь – який інструмент, і він буде
слухняний тобі».
Запам’ятав Петрик добре пораду скрипки, побіг у ліс. Почув він музику
природи, і здивувався, яким багатозвуччям музичних барв вона заповнена.
Сім днів провів Петрик у лісі, і кожний день природа дарувала нові кольори,
запахи, звуки. І коли на восьмий день він побіг додому і сів до роялю, пальці
його відтворили урочисті акорди.
«Пісня природи», – так я назву цю музику, подумав Петрик. Підбіг до
балалайки – і одразу ж зіграв бадьорий танок дощику, який недавно
наздогнав його в лісі. З трепетом узяв він у руки скрипку – і вона заспівала
чарівну мелодію, то задумливу, то схвильовану, то радісну. Петрик раптом
стала тісна його кімната. Він відкрив вікно, а на вулиці стояли люди, що
проходили поблизу. Вони посміхнулися йому, просили пограти ще.
Петрик був найщасливішою людиною у світі
Учитель. Звучання яких музичних інструментів ви почули в казці?
(Відповіді дітей)
Учитель. Чому навчає нас ця казка?
(Відповіді дітей)
Учитель. Людям подобаються казки, адже в них завжди добро перемагає
зло. Композитори також люблять казки, тому пишуть багато музики до них
— так і виникають чудові музичні спектаклі — балети, опери.То ж давайте і
ми з вами полинемо в чарівний світ казки разом з піснею
Виконання пісні. М.Ведмедеря «Казковий світ»
У казці вигадка живе і щира правда
В ній повно пристрастей,незвіданих доріг,
Веселки квітнуть в ній,іскряться зорепади,
Щоб дивуватись ними кожен міг.
Пр-в:
Казковий світ,казковий світ,
Уяви злет і мрій політ.
Завжди щаслива у казках
В кінці розв'язка.
У казці давній є жива вода в криниці,
Струмує мудрості там вічне джерело.
Повірю знову я, що чарівна жар-птиця
Розправить осяйне своє крило.
IV.Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трішки відпочити.
Руки в гору, руки в боки,
4. Зробимо чотири кроки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть,
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд!
V. Визначення практичних завдань
( Звучать фанфари Забігає глашатай )
Глашатай. «Слухайте всі і не кажіть, що ви не чули! Шановні
третьокласники! Якщо ви дбаєте про свій культурний розвиток і хочете
поринути у світ мистецтва, то театр розкриває перед вами двері!»
( Глашатай передає вчителю сувій. Вчитель розгортає, а там надпис.)
ВІДБУДЕТЬСЯ ТЕАТРАЛЬНА ВИСТАВА. ЗАПРОШУЄМО.
Робота над оголошенням.
- Прочитайте.
- Чи все вам зрозуміло?
- Яких помилок припустився глашатай?
- Що вам нагадує цей запис? ( оголошення)
- Що таке оголошення? Де з ним ви зустрічалися в повсякденному
житті?
- Що треба удосконалити, щоб запис набув форми оголошення?
Опрацювання правила підручника.
( самостійне прочитання)
Розвиток мовлення. Класовод 3 класу. Побудуємо модель оголошення
( листки А-4 у формі пазла, довільно розміщені на дошці)
Оголошення - Дата - Місце - Зміст - Подія -Підпис
Пролонгована проблема.
- Доберіть синоніми до слова «оголошення»
(реклама, об’ява, афіша)
Написання оголошення. (заготовка на листках А – 4)
Оголошення
____ травня ____ року о ____ год. У Київському театрі ляльок
відбудеться ______.
З’являється ведуча та запрошує учнів на рухливу музичну паузу
Все у мене вже в порядку,
Вийшла я на зарядку,
Ручки вгору, ручки вниз
Й подивляюся геть скрізь.
І на місці я скакаю,
5. Присідаю і встаю.
Головою покручу,
Вітрячка я ще зроблю,
Ручки тихо опускаю
І за парту вже сідаю.
Ведуча. Діти! Я прийшла до вас за порадою та підтримкою. Нікому в нашому
місті нічого невідомо про виставу, яку ми підготували з друзями. Ми дуже
чекаємо на глядачів, а вони не йдуть до нас! Як ви вважаєте, хто нам може
допомогти?
Діти. Художник!
Ведуча. Художник? То ви погоджуєтесь бути художниками і допомогти
артистам оформити театральну афішу.
Діти. Так!
Ведуча. Я буду зі своїми артистами вам дуже вдячна, а ви будете першими
глядачами цікавої вистави.
Учитель обр. мистецтва. Сьогодні ми намалюємо театральну афішу, яка
допоможе сповістити глядачів про підготовлену виставу.
Афіші дивляться на нас зі стін будинків, із рекламних щитів і тумб, з вітрин
магазинів. Вони привертають увагу перехожих, які так поспішають у
справах. У чому секрет? Художник намагається у простій гармонійній формі
зображення передати якнайбільше думок і почуттів, крім того, він обирає
яскраві кольори, надає перевагу ефектному і виразному малюнку.
- Що має бути зображено на афіші, щоб глядач знав, коли і куди йому
приходити, якщо він хоче переглянути виставу?( Відповіді дітей)
Афіша — один з видів реклами, оголошення про виставу, концерт, виставку
та ін., яку розміщують у людних місцях.
Якщо на афіші ми намалюємо тільки зображення (наприклад, головних
дійових осіб вистави), глядач зрозуміє, на яку виставу його запрошують. Але
він не знатиме час початку вистави.
Тому наша театральна афіша вже містить текст та буде ще й зображення.
Учні об’єднуються в групи згідно з обраною технікою виконання афіші
Робота в групах. Вправа «Сконструюй»
На кожній парті конверти з елементами паперової фігури героя, який
з’явиться на афіші. Учні повинні якнайшвидше знайти частини фігури та
скласти зображення персонажа.
Учитель. Діти, ви уважно слухали казку про Петрика і запам’ятали дійових
осіб. Назвати їх допоможуть вам загадки.
Відгадування загадок. Відповіді дітей
.
6. Як смичок струни торкнеться,
вона піснею озветься.
Дуже ніжну душу має,
що сміється і ридає.(Скрипка)
На нашім інструменті
Є і струни, і педаль.
Хто ж він є?
Безперечно, це – знайомий наш ...(Рояль)
Ой же гарно вона грає,
Кожне слово вимовляє.
Хоч і має три струни,
Та співочі всі вони.
Запитаймо у всезнайка:
- Хто це? Що це? (Балалайка)
Учитель. Розпочинає роботу по створенню театральної афіші до казки
«Пригоди Петрика та його звуків» три творчих групи.
1 група – робота фарбами.
2 група – малювання олівцями.
3 група – колаж.
Вправа «Закінчи речення»
Згадаємо правила роботи на уроці.
*Роботу розпочинати тільки … ( з дозволу вчителя).
*У процесі роботи бути … (уважним, не розмовляти, не відволікатися).
*Під час роботи тримати своє робоче місце .. (в належному вигляді), а після
роботи… (акуратно прибрати його).
Перш ніж розпочати роботу, подумайте, пофантазуйте.
Працюйте в групах охайно!
Уявіть героя або героїв казки, яких хочете зобразити на своїй афіші.
Пам’ятайте: зображення має передавати головне, привертати увагу
перехожих.
Інстуктаж проводиться індивідуально по групах.
1 група
*Оберіть формат афіші.
*Олівцем намалюйте ескіз.
*Промалюйте деталі.
7. 2 група
*Продумайте, як ви розташуєте аркуш - горизонтально чи вертикально.
*Визначте головне і другорядне у вашій роботі, продумайте, де буде
композиційний центр, що буде розташовано на передньому плані.
*Особливу увагу потрібно приділити відтворенню настрою і характеру
героїв.
3 група
*Виділіть головне кольором, використайте контраст.
*Перед тим, як розмістити приготовані вами елементи, найкраще створити
ескіз на аркуші паперу, щоб зрозуміти, як композиційно будуть поєднуватися
всі елементи.
*Після цього ви повинні підготувати основу, намітивши, де будуть
розташовуватися всі елементи твору, відповідно до розробленого вами ескізу.
Пам’ятайте, що кращі колажі виходять тільки в тому випадку, якщо всі
елементи щільно укріплені.
Учні беруться до виконання завдання під музичний супровід Н.Руда «Мої
казки»
У процесі роботи вчитель консультує дітей із добору кольорів, надає
допомогу тим, хто її потребує.
VI. Виставка й оцінювання дитячих робіт.
Учитель. Діти, ось і підходить до завершення наша творча зустріч, тож
прошу висловити свої думки…
У мене декілька капелюшків різного кольору. Кому дістанеться жовтий
капелюшок поділиться своїми враженнями від настрою, який панував у нас
на уроці, чи було цікаво?
Той, хто отримає синій капелюшок проаналізує активність учнів на уроці.
Володар зеленого капелюшка поділиться із нами тим, чого ж ви навчилися
під час уроку. А той учень, який одягне червоний капелюшок, розповість про
те, що ж нового ви дізналися під час спілкування на уроці.
(Діти підводять підсумки)
Учитель. Що ж, підсумки підведено, і мені хочеться побажати вам, щоб у
ваших душах завжди жила добра і чарівна казка, звучала музика, а серце
переповнювалося любов`ю до всього живого і прекрасного!
Ведуча. Я дякую вам за допомогу, але не прощаюся, а говорю: «До
побачення! До зустрічі на виставі .Театр завжди радий бачити вас серед своїх
глядачів!»
Віртуальна екскурсія до театру.
8. Правила поведінки у театрі.
«Незакінчене речення»
Охайним завжди до театру … ходи.
І причепурись, як ідеш ти … туди.
Той до театру вчасно… прибуває,
Хто ввічливим завжди себе… вважає
Одяг в гардеробі… залишають
Це правило і діти , навіть,… знають
Ти іншим присутнім не…заважай
І гучно з сусідом не … розмовляй.
Виховані діти мусять…знати –
Під час вистави не треба ---жувати
В антракті ти зможеш піти до … буфету
Щоб чаю напитись чи з’їсти … конфетку
Скінчилась вистава, ти геть не…спіши
А краще акторам «спасибі» … скажи.
Учитель.
Якби не казка, хто б і знав,
Що стільки є чудес на світі,
І хто б завісу відкривав у світ,
В якому веселяться діти!