SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема уроку: Дмитро Павличко і Омар Хаям: філософія у віршах (бінарний
урок).
Мета: узагальнити одержанізнання з теми, виділити мотиви, провідні образи
філософської лірики Д. Павличка і ОмараХаяма; порівняти рубаї двох
поетів-філософів; вдосконалювати навички виразного читання;
виховувати інтерес до поезії, почуття співпереживання; сприяти
виховуванню моральних якостей школярів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрети Дмитра Павличка і Омара Хаяма, тексти творів О.
Хаяма та Д. Павличка («Рубайят») О.Хаяма, «Рубаї» (1987) Д.
Павличка.
Ми – сонця щастя й горя океан…
Злі й добрі ми, довершені й нікчемні
Омар Хайям
В Хаяма взяв я форму рубаї,
Вподобавши за лаконізм її.
Чи замалу, чи, може, завелику
Одежу матимуть думки мої?
Д. Павличко
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Кожна мисляча людина, яка усвідомлює плинність часу та скороминучість
свого земного життя, шукає відповіді на ряд болючих запитань: Хто я? Звідки? З
якою метою? А що далі? Осмислення людиною власної сутності та визначення
основних параметрів людського буття є предметом вивчення цілої науки –
філософської антропології, що виникла як окремий напрямок у
західноєвропейській філософії в І половині XX ст. і претендує на статус
універсального знання про людину.
II. Оголошення теми, мети та епіграфів уроку.
Робота з епіграфами.
 Як, на вашу думку, слід розуміти слова Омара Хаяма?
 Чи вважає себе учнем Омара Хаяма Дмитро Павличко? Що перейняв у
нього наш сучасний поет?
III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя зарубіжної літератури.
В усі часи справжні мудреці були певні того, що знають надто мало. Про це
писав і поет-філософ XI ст. Омар Хайям, творчість якого – одне з дивовижних
явищ в історії культури народів середньої Азії та Ірану і, мабуть, усього людства:
Народження і смерть – дива незмірні ці,
Бо їх не осягли найбільші мудреці.
Де коло почалось, чи є кінець у нього,
І звідки ми прийшли, де будемо в кінці?
Майже тисячоліття світ насолоджувався чотиривіршамиперськогопоета, бо
творчість його судилася вічність. Сьогодні ми пригадуємо, що знаємо про Омара
Хаяма і що містять його рубаї.
Міні-лекція вчителя зарубіжної літератури з елементами бесіди
Про життя визначного мислителя, науковця та поета Омара Хаяма
збереглося лише кілька оповідей і легенд. Навіть дати його життя вдалося
встановити порівняно нещодавно і доволі несподівано — завдяки аналізу його
гороскопа, що зберігся. За цим гороскопом вирахувано, що народився Хайям,
скоріш за все, 18 травня 1048 року.
Повне ім'я Омара Хаяма — Гіяс ад-Дін Абу-л-Фатх Омар ібн Ібрахім Хайям
Нішапурі. «Гіяс ад-Дін» — традиційний титул ученого — дослівно означає
«Плече (Допомога) Віри». А далі послідовно: батько Фатха, Омар (його ім'я), син
Ібрахіма, Хайям (прізвище або прізвисько), з Нішапура.
У Нішапурі минули дитячі та юнацькі роки Омара Хаяма. Про його сім'ю
відомостейне збереглося. Прізвисько Хайям, що означає«наметник», «наметовий
майстер», дає змогу припускати, що його батько належав до ремісників.
Принаймні сім'я мала достатньо коштів, щоб надати синові можливість
багаторічного серйозного навчання.
Він оволодів широким колом точних та природничих наук, розвинених у
його час: математикою, геометрією, фізикою, астрономією; спеціально вивчав
філософію, богослов'я,коранознавство, історію, правознавство та весь комплекс
філологічних наук, знання яких передбачала середньовічна освіченість; був
начитаний у рідній поезії, досконало знав арабську мову та літературу, володів
основами віршування. Омар Хайям був обізнаний в астрології та медицині,
професійно вивчав теорію музики. Він ознайомився з досягненнями античної
науки — працями Архімеда, Евкліда, Аристотеля, перекладеними арабською
мовою.
Однак головна заслуга Омара Хаяма перед людством — його безсмертні
рубаї (жанр філософської лірики).
Що таке рубаї? (жанр філософської лірики народів Сходу і інколи
рубаї або перський чотиривірш).
Хто є автором перших літературних рубаїв? (поет X ст. Рудакі).
Хто удосконалив цю форму? (в тюркомовному літературному
середовищі - Бабур, в іранському – Омар Хайям).
Кожен чотиривірш Омара Хаяма – викінчений мініатюрний твір, як
правило, філософського змісту, головна думка якого виражена в останньому
рядку строфи:
Як дивно, Боже, Ти мене зліпив,
І серце дав, і духом наділив!
Зробив мене вінцем світобудови,
Але є ти господарем світів!
Під час загибелі «Титаніка» в 1912 р., крім коштовностей на суму близько
13 млн фунтів стерлінгів, на його борту був безцінний манускрипт (рукопис)
Омара Хаяма «Рубайят», який так само загинув.
За рішенням ЮНЕСКО щороку в травні відзначають Всесвітній день пам'яті
Хаяма. А в усіх школах Ірану, в тому числі в Тегерані (столиці держави) та
Нішапурі (де він народився і де нині є його мавзолей), проходять уроки на тему
«День Хаяма» та урочистості, присвячені пам'яті видатного поета.
Слово вчителя української літератури.
В українську літературу рубаї як строфічну форму оригінальних віршів увів
Дмитро Павличко (збірка «Рубаї», 1987). Поет вибрав цю форму не випадково.
Як зазначають літературознавці, уся Павличкова ліра тяжіє до розв'язання
складних загальнолюдських проблем у їх найгостріших суперечностях, кон-
трастах [8, С. 174]. Добро і зло, любов і ненависть, пелюстки і леза, світло й
пітьма — вічні поняття, над якими Павличко розмірковує як філософ, а
осмислює й передає їх — у вишуканих і точних образах. До того ж поета
приваблює лаконізм рубаїв.
В Хаяма взяв я форму рубаї,
Вподобавши за лаконізм її.
Чи замалу, чи, може, завелику
Одежу матимуть думки мої?
[4, С. 368]
Сотні років розділяють поетів. Кожен з них є представником власної
національної культури, що виступає онтологічним підґрунтям існування людини,
її глибоким корінням; однак обидва однаково добре усвідомлюють, що
найголовніше — встигнути збагнути та знайти самого себе:
Збагнути суть життя нам слід без марноти
І зрозуміти, як до смерті підійти.
Сьогодні сам себе ти не збагнув.
А завтра покинеш сам себе — що розгадаєш ти?
[1, С. 61]
Не смерті я боюсь, а темноти,
В якій не можеш сам себе знайти.
Благословенне світло дня і ночі,
Мисль, у якій засвічуєшся ти!
[4, С. 376]
Єдиноможливий шлях до порятунку людства загалом і кожної людини
зокрема поети-філософи вбачають у творенні Добра й Краси на Землі:
Ти нині спати ліг. Прокинешся? Хто зна.
Десь недалеко смерть чатує навісна.
Тому твори добро; поквапся — час минає.
Шукай оті серця, де розцвіла весна!
[1, С. 209]
«Роби добро,— мені казала мати,—
І чисту совість не віддай за шмати!»
Благословенний мамин заповіт
Ніхто в мені не зможе поламати.
[4, С. 375]
Великі мудреці часто порівнювали людину з розгойдуваним маятником,
оскільки вона завжди перебуває в сумнівах, завжди шукає відповідь: так — ні.
Що ж повинно бути тою лінією осі, через яку завжди проходить маятник? Тільки
любов! Бо саме вона є основою побудови Царства Божого на землі, лише вона
здатна воскресити та зцілити людську душу. Обидва — мусульманин і
християнин — оспівують любов:
В любові, тільки в ній вся наша красота.
Хто загубив її — останній сирота.
А хто її вином не омиває серця,
Стає дедалі більш подібним до скота.
[1, С. 223]
Сильніше за любов злоба горить,
Сильніше за любов вражає бридь,
Але життя росте лишень з любові,
Лишень краса людей навчає жить!
[4, С. 377]
Зауважимо, що сучаснідослідники концепції буття людини наголошують на
її специфіці в українській філософії, зумовленій межовим розташуванням нашої
культури між Заходом і Сходом (повернемося до цієї думки трохи згодом) [9].
Вони підкреслюють, що лише в контексті реалізації національної ідеї буття
української людини набуває глибокого сенсу. На підтвердження цієї думки
служать й Павличкові чотиривірші:
Я власну вічність бачу без облуди:
О, де б мене не поховали люди —
Там грудка української землі
3 моґо зажуреного серця буде!
[4, С. 370]
Дивлюся на берізоньку в зажурі,
Що виросла тендітною на мурі.
їй теж потрібно рідної землі,
Бо там вона не витримає бурі,
[4, с. 371]
Прагнення служити своєму народові — основне призначення шляхетної
людини, спосіб її самореалізації. У такому контексті українські мислителі
висувають власне бачення представника еліти, який може вивести націю з
темряви до кращого життя. Так, у І. Франка — це пророк Мойсей, у Д. Донцова
— «лучча людина» з сильною волею до влади, у В. Липинського — аристократ-
хлібороб [9, С. 12]. Всіх об'єднує одна мета, за яку вони готові платити життям:
Є люди як дуби, і є дуби як люди:
Безстрашно грому підставляють груди,
Щоб немічну берізку захистить,
Хоч знають добре — їм загибель буде.]
[4, С. 368]
У чотиривіршах Дмитра Павличка національні мотиви посідають чільне
місце, хоча не менш важливим є акцентування на загальнолюдських цінностях,
духовний аспект аналізується як найвищий і визначальний у структурі людського
буття. Що ж ми розуміємо під духовністю? Очевидно, насамперед, зустріч із
самим собою — своєю душею, внутрішнім «я», це спосіб формування
особистості, безперервна робота над собою, яка, врешті-решт, дає бажані плоди:
В труді прийде натхнення раз нарік,
Але коли — не знає чоловік.
Щоб тих щасливих днів не загубити,
Потрібно працювати цілий вік.
[4, С. 372]
2. Творчі завдання
 Визначте особливості рубаїв як ліричного жанру. (Лаконізм, філософська
глибина, гнучкість форми, чітка ритмомелодика).
 Які художні засоби виразності використовують автори рубаїв О.Хаяма та
Д.Павличко?
Наведіть приклади.
(Епітети: юність бистронога, вічний поріг, друг гідний, гордий небосхил – в
Омара Хаяма; зажурене серце, тендітна берізонька, багаті плоди, швидке зло,
повільне добро – у Дмитра Павличка.
Метафори: нас переслідує неволя навісна; життя розвіявши - в Омара Хаяма; хто
вином не омиває серце, десь недалеко смерть чатує навісна; мисль, у якій
засвічуєшся ти – в Д. Павличка).
3. Узагальнююча бесіда.
 Пригадайте, як називали Омара Хаяма сучасники. Чому? (Перекладачем
думок неба на мову людей).
 Хто ввів в українську літературу рубаї як строфічну форму оригінальних
віршів?
 Які загальнолюдські проблеми розв’язують рубаї О. Хаяма та Дмитра
Павличка? (добро і зло, любов і ненависть, пелюсток і леза, світло і тьма…)
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Виразне читання рубаїв О. Хаяма та Д. Павличка (на вибір учнів).
2. Підсумкова бесіда.
У чому єдино можливий шлях до порятунку людства загалом і кожної людини
зокрема вбачають обидва поети-філософи? (у творенні Добра й Краси на Землі).
V. Домашнє завдання.
1. Аналізувати збірку Д. Павличка «Рубаї».
2. Вивчити 3-и рубаї напам’ять.
3. Виписати приклади поезій О.Хаяма та Д.Павличка, що сприймаються як
афоризми.

More Related Content

Similar to 159

а.камю.чума
а.камю.чумаа.камю.чума
а.камю.чумаvalentinev1
 
а.камю.чума
а.камю.чумаа.камю.чума
а.камю.чумаvalentinev1
 
Ігор Римарук.pptx
Ігор Римарук.pptxІгор Римарук.pptx
Ігор Римарук.pptxDmytro Kryvenko
 
Філософські трактати Г.С.Сковороди .pptx
Філософські трактати Г.С.Сковороди .pptxФілософські трактати Г.С.Сковороди .pptx
Філософські трактати Г.С.Сковороди .pptxTykhomirovaKaterina
 
поэзия уолта уитмена
поэзия уолта уитмена поэзия уолта уитмена
поэзия уолта уитмена SnezhanaP10
 
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
Українська література 7 клас  В. Цимбалюк Українська література 7 клас  В. Цимбалюк
Українська література 7 клас В. Цимбалюк oleg379
 
проблема боротьби
проблема боротьбипроблема боротьби
проблема боротьбиLyudmila Boyko
 
Філософія Г. Сковороди
Філософія Г. СковородиФілософія Г. Сковороди
Філософія Г. СковородиVlada2010
 
Пам'ятаємо про Шевченка, думаємо про Україну
Пам'ятаємо про Шевченка, думаємо про УкраїнуПам'ятаємо про Шевченка, думаємо про Україну
Пам'ятаємо про Шевченка, думаємо про УкраїнуSl H
 
7 ul c
7 ul c7 ul c
7 ul c7klas
 
7 литер цимбалюк_укр_укр
7 литер цимбалюк_укр_укр7 литер цимбалюк_укр_укр
7 литер цимбалюк_укр_укрAira_Roo
 
петрарка
петраркапетрарка
петраркаvalentinev1
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укрAira_Roo
 

Similar to 159 (20)

а.камю.чума
а.камю.чумаа.камю.чума
а.камю.чума
 
а.камю.чума
а.камю.чумаа.камю.чума
а.камю.чума
 
Malyuk cahes
Malyuk cahesMalyuk cahes
Malyuk cahes
 
282,23.docx
282,23.docx282,23.docx
282,23.docx
 
Ігор Римарук.pptx
Ігор Римарук.pptxІгор Римарук.pptx
Ігор Римарук.pptx
 
А Камю чума
А Камю чумаА Камю чума
А Камю чума
 
278
278278
278
 
Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
 
Філософські трактати Г.С.Сковороди .pptx
Філософські трактати Г.С.Сковороди .pptxФілософські трактати Г.С.Сковороди .pptx
Філософські трактати Г.С.Сковороди .pptx
 
поэзия уолта уитмена
поэзия уолта уитмена поэзия уолта уитмена
поэзия уолта уитмена
 
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
Українська література 7 клас  В. Цимбалюк Українська література 7 клас  В. Цимбалюк
Українська література 7 клас В. Цимбалюк
 
проблема боротьби
проблема боротьбипроблема боротьби
проблема боротьби
 
Філософія Г. Сковороди
Філософія Г. СковородиФілософія Г. Сковороди
Філософія Г. Сковороди
 
урок
урокурок
урок
 
Пам'ятаємо про Шевченка, думаємо про Україну
Пам'ятаємо про Шевченка, думаємо про УкраїнуПам'ятаємо про Шевченка, думаємо про Україну
Пам'ятаємо про Шевченка, думаємо про Україну
 
7 ul c
7 ul c7 ul c
7 ul c
 
7 литер цимбалюк_укр_укр
7 литер цимбалюк_укр_укр7 литер цимбалюк_укр_укр
7 литер цимбалюк_укр_укр
 
валерій шевчук
валерій шевчук валерій шевчук
валерій шевчук
 
петрарка
петраркапетрарка
петрарка
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
 

More from ssusera012b0 (20)

276
276276
276
 
275
275275
275
 
274
274274
274
 
273
273273
273
 
273
273273
273
 
272
272272
272
 
271
271271
271
 
270
270270
270
 
269
269269
269
 
268
268268
268
 
268
268268
268
 
267
267267
267
 
267
267267
267
 
266
266266
266
 
265
265265
265
 
264
264264
264
 
263
263263
263
 
263
263263
263
 
262
262262
262
 
262
262262
262
 

Recently uploaded

70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстанняestet13
 
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxУрок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxssuser9ce4541
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr4book
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...ssuser7541ef1
 
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxПроблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxssuser3258ce1
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...estet13
 
Еволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxЕволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxssuser9ce4541
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВestet13
 
Наказ ПК 2023-2024. pdf
Наказ ПК 2023-2024.                   pdfНаказ ПК 2023-2024.                   pdf
Наказ ПК 2023-2024. pdfhome
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxssuserd1824d
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...ssuser7541ef1
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік24tvua
 
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdfПрезентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdfssuser7541ef1
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...ssuser7541ef1
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області24tvua
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіAdriana Himinets
 

Recently uploaded (16)

70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptxУрок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
Урок 91 Фундаментальні взаємодії в природі.pptx
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptxПроблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
Проблема міжпівкульної асиметрії та взаємодії пр №5.pptx
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Еволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptxЕволюція органічного світу біологія.pptx
Еволюція органічного світу біологія.pptx
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 
Наказ ПК 2023-2024. pdf
Наказ ПК 2023-2024.                   pdfНаказ ПК 2023-2024.                   pdf
Наказ ПК 2023-2024. pdf
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdfПрезентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
Презентація для інструкторів з фізичного виховання в ЗДО.pdf
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 

159

  • 1. Тема уроку: Дмитро Павличко і Омар Хаям: філософія у віршах (бінарний урок). Мета: узагальнити одержанізнання з теми, виділити мотиви, провідні образи філософської лірики Д. Павличка і ОмараХаяма; порівняти рубаї двох поетів-філософів; вдосконалювати навички виразного читання; виховувати інтерес до поезії, почуття співпереживання; сприяти виховуванню моральних якостей школярів. Тип уроку: комбінований Обладнання: портрети Дмитра Павличка і Омара Хаяма, тексти творів О. Хаяма та Д. Павличка («Рубайят») О.Хаяма, «Рубаї» (1987) Д. Павличка. Ми – сонця щастя й горя океан… Злі й добрі ми, довершені й нікчемні Омар Хайям В Хаяма взяв я форму рубаї, Вподобавши за лаконізм її. Чи замалу, чи, може, завелику Одежу матимуть думки мої? Д. Павличко Хід уроку I. Мотивація навчальної діяльності школярів. Кожна мисляча людина, яка усвідомлює плинність часу та скороминучість свого земного життя, шукає відповіді на ряд болючих запитань: Хто я? Звідки? З якою метою? А що далі? Осмислення людиною власної сутності та визначення основних параметрів людського буття є предметом вивчення цілої науки – філософської антропології, що виникла як окремий напрямок у західноєвропейській філософії в І половині XX ст. і претендує на статус універсального знання про людину. II. Оголошення теми, мети та епіграфів уроку. Робота з епіграфами.  Як, на вашу думку, слід розуміти слова Омара Хаяма?  Чи вважає себе учнем Омара Хаяма Дмитро Павличко? Що перейняв у нього наш сучасний поет? III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу. 1. Слово вчителя зарубіжної літератури. В усі часи справжні мудреці були певні того, що знають надто мало. Про це писав і поет-філософ XI ст. Омар Хайям, творчість якого – одне з дивовижних явищ в історії культури народів середньої Азії та Ірану і, мабуть, усього людства: Народження і смерть – дива незмірні ці, Бо їх не осягли найбільші мудреці.
  • 2. Де коло почалось, чи є кінець у нього, І звідки ми прийшли, де будемо в кінці? Майже тисячоліття світ насолоджувався чотиривіршамиперськогопоета, бо творчість його судилася вічність. Сьогодні ми пригадуємо, що знаємо про Омара Хаяма і що містять його рубаї. Міні-лекція вчителя зарубіжної літератури з елементами бесіди Про життя визначного мислителя, науковця та поета Омара Хаяма збереглося лише кілька оповідей і легенд. Навіть дати його життя вдалося встановити порівняно нещодавно і доволі несподівано — завдяки аналізу його гороскопа, що зберігся. За цим гороскопом вирахувано, що народився Хайям, скоріш за все, 18 травня 1048 року. Повне ім'я Омара Хаяма — Гіяс ад-Дін Абу-л-Фатх Омар ібн Ібрахім Хайям Нішапурі. «Гіяс ад-Дін» — традиційний титул ученого — дослівно означає «Плече (Допомога) Віри». А далі послідовно: батько Фатха, Омар (його ім'я), син Ібрахіма, Хайям (прізвище або прізвисько), з Нішапура. У Нішапурі минули дитячі та юнацькі роки Омара Хаяма. Про його сім'ю відомостейне збереглося. Прізвисько Хайям, що означає«наметник», «наметовий майстер», дає змогу припускати, що його батько належав до ремісників. Принаймні сім'я мала достатньо коштів, щоб надати синові можливість багаторічного серйозного навчання. Він оволодів широким колом точних та природничих наук, розвинених у його час: математикою, геометрією, фізикою, астрономією; спеціально вивчав філософію, богослов'я,коранознавство, історію, правознавство та весь комплекс філологічних наук, знання яких передбачала середньовічна освіченість; був начитаний у рідній поезії, досконало знав арабську мову та літературу, володів основами віршування. Омар Хайям був обізнаний в астрології та медицині, професійно вивчав теорію музики. Він ознайомився з досягненнями античної
  • 3. науки — працями Архімеда, Евкліда, Аристотеля, перекладеними арабською мовою. Однак головна заслуга Омара Хаяма перед людством — його безсмертні рубаї (жанр філософської лірики). Що таке рубаї? (жанр філософської лірики народів Сходу і інколи рубаї або перський чотиривірш). Хто є автором перших літературних рубаїв? (поет X ст. Рудакі). Хто удосконалив цю форму? (в тюркомовному літературному середовищі - Бабур, в іранському – Омар Хайям). Кожен чотиривірш Омара Хаяма – викінчений мініатюрний твір, як правило, філософського змісту, головна думка якого виражена в останньому рядку строфи: Як дивно, Боже, Ти мене зліпив, І серце дав, і духом наділив! Зробив мене вінцем світобудови, Але є ти господарем світів! Під час загибелі «Титаніка» в 1912 р., крім коштовностей на суму близько 13 млн фунтів стерлінгів, на його борту був безцінний манускрипт (рукопис) Омара Хаяма «Рубайят», який так само загинув. За рішенням ЮНЕСКО щороку в травні відзначають Всесвітній день пам'яті Хаяма. А в усіх школах Ірану, в тому числі в Тегерані (столиці держави) та Нішапурі (де він народився і де нині є його мавзолей), проходять уроки на тему «День Хаяма» та урочистості, присвячені пам'яті видатного поета. Слово вчителя української літератури. В українську літературу рубаї як строфічну форму оригінальних віршів увів Дмитро Павличко (збірка «Рубаї», 1987). Поет вибрав цю форму не випадково. Як зазначають літературознавці, уся Павличкова ліра тяжіє до розв'язання складних загальнолюдських проблем у їх найгостріших суперечностях, кон- трастах [8, С. 174]. Добро і зло, любов і ненависть, пелюстки і леза, світло й пітьма — вічні поняття, над якими Павличко розмірковує як філософ, а
  • 4. осмислює й передає їх — у вишуканих і точних образах. До того ж поета приваблює лаконізм рубаїв. В Хаяма взяв я форму рубаї, Вподобавши за лаконізм її. Чи замалу, чи, може, завелику Одежу матимуть думки мої? [4, С. 368] Сотні років розділяють поетів. Кожен з них є представником власної національної культури, що виступає онтологічним підґрунтям існування людини, її глибоким корінням; однак обидва однаково добре усвідомлюють, що найголовніше — встигнути збагнути та знайти самого себе: Збагнути суть життя нам слід без марноти І зрозуміти, як до смерті підійти. Сьогодні сам себе ти не збагнув. А завтра покинеш сам себе — що розгадаєш ти? [1, С. 61] Не смерті я боюсь, а темноти, В якій не можеш сам себе знайти. Благословенне світло дня і ночі, Мисль, у якій засвічуєшся ти! [4, С. 376] Єдиноможливий шлях до порятунку людства загалом і кожної людини зокрема поети-філософи вбачають у творенні Добра й Краси на Землі: Ти нині спати ліг. Прокинешся? Хто зна. Десь недалеко смерть чатує навісна. Тому твори добро; поквапся — час минає. Шукай оті серця, де розцвіла весна! [1, С. 209] «Роби добро,— мені казала мати,— І чисту совість не віддай за шмати!» Благословенний мамин заповіт Ніхто в мені не зможе поламати. [4, С. 375] Великі мудреці часто порівнювали людину з розгойдуваним маятником, оскільки вона завжди перебуває в сумнівах, завжди шукає відповідь: так — ні. Що ж повинно бути тою лінією осі, через яку завжди проходить маятник? Тільки любов! Бо саме вона є основою побудови Царства Божого на землі, лише вона
  • 5. здатна воскресити та зцілити людську душу. Обидва — мусульманин і християнин — оспівують любов: В любові, тільки в ній вся наша красота. Хто загубив її — останній сирота. А хто її вином не омиває серця, Стає дедалі більш подібним до скота. [1, С. 223] Сильніше за любов злоба горить, Сильніше за любов вражає бридь, Але життя росте лишень з любові, Лишень краса людей навчає жить! [4, С. 377] Зауважимо, що сучаснідослідники концепції буття людини наголошують на її специфіці в українській філософії, зумовленій межовим розташуванням нашої культури між Заходом і Сходом (повернемося до цієї думки трохи згодом) [9]. Вони підкреслюють, що лише в контексті реалізації національної ідеї буття української людини набуває глибокого сенсу. На підтвердження цієї думки служать й Павличкові чотиривірші: Я власну вічність бачу без облуди: О, де б мене не поховали люди — Там грудка української землі 3 моґо зажуреного серця буде! [4, С. 370] Дивлюся на берізоньку в зажурі, Що виросла тендітною на мурі. їй теж потрібно рідної землі, Бо там вона не витримає бурі, [4, с. 371] Прагнення служити своєму народові — основне призначення шляхетної людини, спосіб її самореалізації. У такому контексті українські мислителі висувають власне бачення представника еліти, який може вивести націю з темряви до кращого життя. Так, у І. Франка — це пророк Мойсей, у Д. Донцова — «лучча людина» з сильною волею до влади, у В. Липинського — аристократ- хлібороб [9, С. 12]. Всіх об'єднує одна мета, за яку вони готові платити життям: Є люди як дуби, і є дуби як люди: Безстрашно грому підставляють груди,
  • 6. Щоб немічну берізку захистить, Хоч знають добре — їм загибель буде.] [4, С. 368] У чотиривіршах Дмитра Павличка національні мотиви посідають чільне місце, хоча не менш важливим є акцентування на загальнолюдських цінностях, духовний аспект аналізується як найвищий і визначальний у структурі людського буття. Що ж ми розуміємо під духовністю? Очевидно, насамперед, зустріч із самим собою — своєю душею, внутрішнім «я», це спосіб формування особистості, безперервна робота над собою, яка, врешті-решт, дає бажані плоди: В труді прийде натхнення раз нарік, Але коли — не знає чоловік. Щоб тих щасливих днів не загубити, Потрібно працювати цілий вік. [4, С. 372] 2. Творчі завдання  Визначте особливості рубаїв як ліричного жанру. (Лаконізм, філософська глибина, гнучкість форми, чітка ритмомелодика).  Які художні засоби виразності використовують автори рубаїв О.Хаяма та Д.Павличко? Наведіть приклади. (Епітети: юність бистронога, вічний поріг, друг гідний, гордий небосхил – в Омара Хаяма; зажурене серце, тендітна берізонька, багаті плоди, швидке зло, повільне добро – у Дмитра Павличка. Метафори: нас переслідує неволя навісна; життя розвіявши - в Омара Хаяма; хто вином не омиває серце, десь недалеко смерть чатує навісна; мисль, у якій засвічуєшся ти – в Д. Павличка). 3. Узагальнююча бесіда.  Пригадайте, як називали Омара Хаяма сучасники. Чому? (Перекладачем думок неба на мову людей).  Хто ввів в українську літературу рубаї як строфічну форму оригінальних віршів?  Які загальнолюдські проблеми розв’язують рубаї О. Хаяма та Дмитра Павличка? (добро і зло, любов і ненависть, пелюсток і леза, світло і тьма…) IV. Закріплення вивченого матеріалу. 1. Виразне читання рубаїв О. Хаяма та Д. Павличка (на вибір учнів). 2. Підсумкова бесіда. У чому єдино можливий шлях до порятунку людства загалом і кожної людини зокрема вбачають обидва поети-філософи? (у творенні Добра й Краси на Землі). V. Домашнє завдання. 1. Аналізувати збірку Д. Павличка «Рубаї». 2. Вивчити 3-и рубаї напам’ять.
  • 7. 3. Виписати приклади поезій О.Хаяма та Д.Павличка, що сприймаються як афоризми.