1. Тема: Т.Шевченко.Відомостіпро перебуванняв Санкт-Петербурзі.
«Думка» («Течевода в синєморе…»).
Мета уроку: поглибити знання школярів новими фактами з біографії Тараса
Шевченка, особливуувагу звернути на часи його перебування в Санкт-
Петербурзі; ознайомитиучнів з поезією Т. Шевченка «Думка» («Тече вода в
синє море…»), поглибитизнання учнів з теорії літератури про ліричний твір
і строфу;
розвивати навички виразного читання, розвиватимовлення дітей, розвивати
вміння аналізувати прочитане, формувати головнудумку; розвивативміння
працювати в групах, оцінювати власну участь у роботігрупи;
прищеплювати любов до літератури, виховувати любов до рідної мови,
рідного слова, бути справжнім патріотом України, виховувати прагнення до
духовно багатого життя.
Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу.
Обладнанняуроку: підручник, портрет письменника, «Кобзар», фільм,аудіо
запис.
Міжпредметні зв’язки:музика, кіно.
ХІД УРОКУ
І.Організаціякласу.
Психологічний настрій. Вправа «Комплімент».
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності. Повідомленнятеми і мети уроку.
Сьогодніна уроці ми з вами будемо говорити про світоча нашого
народу, великого сина України, славного Кобзаря – ТарасаГригоровича
Шевченка.
Завдання нашого уроку такі: пригадати відомостіпро життя Тараса
Шевченка, поглибити знання про перебування Т.Шевченка в Санкт-
Петербурзі; розглянутипоезію «Думка», засвоїтипоняття «ліричний вірш»,
«строфа».
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань.
«Хтозневажає рідний край, той серцем немощний каліка».
Розповідь вчителя.
2. Т. Г. Шевченко - велика і невмируща слава українського народу. Він
належить до тих непересічних особистостей, які сягнули світових вершин
мистецтва. Він наша гордість, наша слава. На сьогодні багато написано про
життя і творчість Т Шевченка. Проте значно важливішим є особисте
сприйняття кожним постаті геніального Кобзаря.
З попередніх класів ви вже багато знаєте про Т.Шевченка. Тож пригадаємо,
що ви знаєте про його життя.
- Які твори про Т.Шевченка ми з вами вивчали?
- Де народився Т. Шевченко?
- Яке було дитинство у нього?
- Який ще талант, окрім письменницького, він мав?
- У якого пана малий Тарас служив козачком?
- Чому Шевченка називали Кобзарем?
Вікторина
(Метод навчання"Мозковий штурм".)
1. Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною. (Моринці)
2. Соціальний стан Тараса в дитячі роки. (Кріпак)
3. Здібність поета в дитинстві. (Малювання)
4. Чим малював майбутній митець? (Вугіллям, крейдою, олівцем)
5. Із якого часу Тарас залишився круглим сиротою?(З одинадцятироків)
6. У якого пана малий Тарас служив козачком?(П. Енгельгардт)
7. Хто з родиниШевченків мав ім’я Катерина? (Старша сестра Тараса)
8. Місце перепоховання Т. Шевченка. (Канів, Чернеча гора)
ІV. Вивчення навчального матеріалу.
1.Сьогодні на уроці ми детальніше розглянемо часи перебування
Т.Шевченка в Петербурзі.
Перегляд фільму «Тарас Шевченко в Петербурзі».
Бесіда
- Коли Шевченко прибув до Петербурга?
( березень 1831 року)
- Як Т.Шевченко опинився в Петербурзі?
- У кого Тарас вчився малювати?
( У майстра Ширяєва)
3. - З ким Шевченко зустрівся у Літньому саду? Як ця зустріч змінила долю
Тараса?
- З якими відомими людьми познайомився Т.Шевченко в Петербурзі?
( Іван Сошенко, Василь Жуковський, Олексій Венеціанов, Карл Брюллов,
Євген Гребінка, Василь Григорович).
- Коли викупили Т.Шевченка з кріпацтва?
(22 квітня 1838 року)
- Де навчався Т.Шевченко?
(Академія мистецтв)
- Які успіхи Шевченка як художника?
- Де вперше надруковані поезії Шевчека?
- У якому році було видано його відомий «Кобзар»?
(1840)
- Якою поезією відкривається «Кобзар»?
2. ОпрацюваннятворуШевченка «Думка»(«Течевода всинє море…»).
Перед тим, як ми розглянемо ліричну поезію Т.Шевченка «Думка»,
пригадаймо, що таке лірика.
Лірика – літературний рід.
(Робота з пілручником с.56 , повторення)
Запис у зошити.
Ліричний твір, лірика (від гр. lirikos – музичний, наспівний) –
1) Один з трьох основних родів літератури (поряд з епосом і драмою), що
відображає життя, показуючиокремі переживання людини, її думки, почуття,
викликані певними життєвими обставинами.
2) Сукупність творів цього роду поезії. Залежно від характеру розрізняють
основні види: гімн, ода, послання, сонет, романс, елегія. За змістом
розрізняють лірику громадсько-політичну, філософську, любовну, пейзажну,
інтимну.
Строфа (гр. strophe) – (повертання) – сполучення двох чи кількох
віршованих рядків, об’єднанихсистемою рим та загальною інтонацією або
4. тільки загальноюінтонацією. Залежно від кількості рядків розрізняють
двовірш (дистих), тривірш (терцет), чотиривірш (катрен), п’ятивірш,
шестивірш (секстина) та ін.
Строфа – це найбільша ритмована одиниця у віршованому творі. Існує й
однорядкова строфа – одновірш.
Ви вже знайомі з багатьма поезіями Т.Шевченка. Сьогодні ми
познайомимося ще з однією поезією, яка називається «Думка» («Тече вода в
синє море»).
Вірш «Думка» написаний у 1838 році у Санкт-Петербурзі. Тарасу здавна
подобались народні пісні про пошуки молодим козаком своєї долі: «Ой
зелений дубе, чого нахилився..», «Ой не шуми, луже, зелений байраче».
Очевидно, вони нагадували поетові власну долю, яка закинула його далеко
від рідної України, до північної столиці Росії.
Прослуховування пісні «Думка».
Виразне читання вірша декількома учнями.
Робота над змістом поезії ( аналіз поезії).
Яка тема вірша?
(Роздумимолодогокозакапро свою нещасну долю, зображує його почуття
відчаю про неможливість потрапити з чужими додому).
Назвіть ліричного героя поезії.
(Козак).
Який настрій у козака? Які почуття сповнюють ліричного героя?
(Зневіра, розпач, пригнічення).
Яку ж долю хотів зустріти козак? Чи зустрів він її? Через що?
Які образи є у вірші?
(Журавлі, синє море, чужі люде).
Із якою метою автор використовує образ журавлів?
( символ рідного дому)
Ще образ-символ – биті шляхи, порослі тернами – неповернення.
Чому для нас рідний край — наймиліший?
Як зрозуміти останні рядки твору?
5. Чим духовно збагатила нас поезія «Думка»?
Визначте ідею поезії.
( Співчуття козаку, який сумує за милою країною).
Яка основна думка поезії?
(Для людини найголовніше щастя – жити в рідній стороні, а не на чужині).
(Що це дійсно так, говорить багато прислів’їв. Кожномумила своя сторона).
Визначте художні особливості поезії (учні записують у зошит)
(епітети: «синє море», «серце козацьке»; метафори: «грає море», «грає
серце», «думка говорить», «спіткалося горе»; риторичні запитання: «Куди
ти йдеш, не спитавшись?», «На кого покинув?»
Художній паралелізм (паралельне зображення, зіставлення явищ природи та
людського життя; антитеза (антоніми)
Хто є ліричним героєм поезії? Яким він є?
Складанняасоціативногокуща.
(Козак - сміливий, рішучий, добросердний,любить рідних, але через
обставинизмушений покинути їх; самотній, зажурений, сумує за рідними та
батьківщиною.)
V. Закріпленнязнань, умінь і навичок учнів.
Сьогодніви збагатилися новими знаннями про Т.Шевченка.
Метод «Займи позицію»
Чи є актуальним твір «Думка» для нашого часу?
( Я думаю, що цей вірш для нашого часу є…., тому що…)
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю с. 57-58, вивчити поезію «Думка» напам’ять,
намалювати ілюстрації до поезії (за бажанням).
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Заключне слово.
— Творчість Т.Шевченка має велике значення для українського народу. Про
що говорять такі прислів’я:
• Тарасові думки будуть жити віки.
6. • Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став...
• Шевченкові твори сяють, мов ясні зорі.
• Шевченко дужий був не силою, а словом мудрим.
• Тарасів «Заповіт» облетів увесь світ.
• Тарасів «Кобзар» — народу великий дар.
Ілюстраційний матеріал (портрети) «ТАРАС ГРИГОРОВИЧ ШЕВЧЕНКО»