SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Урок-захист результатів веб-квесту з української літератури за новелою
М.Хвильового «Я (Романтика)»
Тема. Новела М.Хвильового"Я (Романтика)" "силоюсвоєю не має
собі аналогій у новітній прозі" (О.Білецький).
Мета уроку: поглибити знання про новелу М.Хвильового «Я
(Романтика)», формувати читацькі навички дослідницького характеру,
уміння формувати власні судження, аналізуючи прозові твори; розвивати
уміння й навички застосовувати сучасні комп’ютерні технології; виховувати
естетичні смаки на прикладах краси художньої форми твору,
загальнолюдські моральні якості, самостійність мислення.
Мета веб-квесу: удосконалювати навички аналізу художнього тексту
на прикладі новели М.Хвильового "Я (Романтика)", уміння давати власну
оцінку прочитаному, аналізувати жанрову специфіку твору, проблематику,
образну систему та поетику; спонукати учнів до самоосвіти, розвивати
критичне мислення, розвивати вміння та навички користування ІТ-
технологіями; досягти розуміння світоглядних позицій автора та
ствердження гуманістичних ідей твору; виховувати самостійність думки та
найкращі моральні якості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійна дошка, доступ до Інтернету, текст твору,
роздруковані епіграфи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
- Сьогодні у нас урок-захист результатів веб-квесту з української
літератури за новелою М.Хвильового «Я
(Романтика)».
Веб-квест – це рольова гра, тож і Ви обирали
собіролі за нахилами та уподобаннями. Серед Вас є
літературознавці, експерти, психологи, естети,
журналісти, ІТ-фахівці та бібліограф. А результати Ваших досліджень Ви
виклали на веб-сайті, створили публікацію, порівняльну таблицю, Wіkі-
сторінку, презентацію.
- Чи задоволені Ви своєю роботою?
- Чи хочете побачити результати діяльності інших учнів?
- Мета нашого веб-квесту - удосконалювати навички аналізу
художнього тексту на прикладі новели М.Хвильового "Я (Романтика)",
уміння давати власну оцінку прочитаному , аналізувати жанрову специфіку
твору, проблематику, образну систему та поетику; спонукати до самоосвіти,
розвиватикритичне мислення, розвивативміння та навички користування ІТ-
технологіями; досягти розуміння світоглядних позицій автора та
ствердження гуманістичних ідей твору; виховувати самостійність думки та
найкращі моральні якості. Чи досягли Ви поставленої мети, дізнаємося у
процесі уроку.
Зверніть увагу на оцінювальні картки: у процесі уроку вам потрібно
оцінити роботу власної групи та інших груп. У картці є графа для оцінки
вчителем захистів проекту та напрацьованого текстового матеріалу. Також ви
вже маєте оцінку за результатами «Опитувальника», надісланими вами на
мою електронну адресу.
ІІІ. Сприймання та засвоєння навчального матеріалу.
- Запрошую до слова групу «Літературознавців».
Наша група дослідила історію написання новели, походження назви та
жанр твору. З'ясувала, чому автор присвятив
новелу творові М.Коцюбинського "Цвітові яблуні".
Знайшла у творі риси імпресіонізму, символізму та
романтизму. Результати дослідження ми
розмістили на веб-сайті, створеному Тарайкіною
Дарією, для загального ознайомлення.
(Учні відповідають. ІТ- фахівець демонструє створений веб-сайт).
Бібліограф. На веб-сайті є сторінка бібліографа, де я розмістила
список Інтернет-ресурсів з анотацією, присвячений темі веб-квесту.
1. Жанрова специфіка твору. Історія написання.
- Тож як новела «Я (Романтика)» прийшла до читачів?
Відповідь учня
Грудень 1923р. Київський театр ім. Т.Г.Шевченка. У холодному
нетопленому залі зібралася кількатисячна аудиторія. Цього дня читав свої
твори М.Хвильовий. Вінвийшов на сцену і глухо прочитав:«Я (Романтика)».
Квітові яблуні». В залі раптом запахло весною , сонячний промінь людських
посмішок сяйнув рядами…
Та коли автор дочитав останні рядки новели, над аудиторією
зависла свинцева тиша. Глибоке враження від почутого слухачі вилили у
тривалі оплески.
Згодом цей твір почали критикувати. Героя осуджували, але не
тому, що той убивав матір, а що вагається і сумнівається перед цим, не
вміє «витравити з себе почуття милосердя, співчуття, жалю.
- Воістину, то був страшний час, якщо така оцінка сприймалася як
нормальна. Думаю, як усі люди, ви відчули відразу до цього «комуністичного
світогляду». Щось не так у поясненні Хвильового: чи він намагається
обдурити критиків, чи, може, самого себе?
Сюжет новели начебто зрозумілий: громадянська війна. У
невеликому містечку діє ЧК. Голова комісії під впливом шаленого
революційного фанатизму розстрілює власну матір.
Такий простий сюжет вимагає нібито простої і зрозумілої назви
твору. А тут – «Я (Романтика)»! Звідки така назва?
Учень відповідає.
Сама назва сигналізує про два смислові пласти тексту: «Я» ― у
центрі уваги перебуває світ оповідача, «Романтика» ― романтичне
осмислення буття та його проблем. «Я» означає «мій власний, відмінний від
інших світ», а друга назва уточнює простір цього внутрішнього світу. Ним
виявляється «романтика»,яка в результаті зводиться до трагедії людської
особистості. Вона, засліплена ідеологічною ілюзією, втрачає ґрунт під
ногами й переступає через Божий і людський закон.
За філософським словником, романтика – героїка, підйом, пафос
боротьби і звершень. Тому назву ще можна прочитати так:людина у період
підйому, героїчної боротьби і звершень. Виникає питання: боротьби і
звершень в ім’я чого? Відповідь дає новела Хвильового.
- А чому така посвята – «Цвітові яблуні»?
Відповідь учня.
«Я (Романтику)» присвячено новелі «Цвіт яблуні» М. Коцюбинського,
причому саме новелі, а не письменникові. «Цвіт яблуні» розповідає про
душевні страждання митця, який, спостерігаючи смерть власної дитини,
переживає психологічне роздвоєння. Воно виникає між трагічними
почуттями батька й аналітичним поглядом художника, який фіксує
найтонші нюанси поведінки рідних і свого власного стану, кожну деталь
того, що відбувається, сприймаючи побачене й пережите як матеріал для
майбутньої творчості. Як і у «Цвітові яблуні», у новелі «Я» на першому
плані перебуває внутрішній світ особистості, а також мотив роздвоєння
людської особистості, подвійне сприйняття світу героєм.
Недаремно Хвильового називають послідовником Коцюбинського в
літературі. Адже обом митцям імпонував імпресіоністичний стиль у
написанні творів, ознаки якого:
- відмова від ідеалізації: ставлячи перед собою завдання
зафіксувати реальні моменти, імпресіоністи найчастіше заперечували
поняття ідеалізації й ідеалу, адже ідеал відсутній в конкретній реальності;
- часопростір ущільнюється і подрібнюється, предметом
мистецької зацікавленості стає не послідовна зміна подій і явищ (фабула),
не соціальний, логічно впорядкованийісторичний відрізок або період життя
героя, а уривчасті фрагменти, відбиті у свідомості персонажа;
- герой імпресіоністичного твору цікавий не так своєю
активністю, спрямованою на перетворення зовнішнього світу, як саме
«пасивною» здатністю сприймати, реагувати на зовнішні збудники, бути
носієм, навіть колекціонером вражень;
- оповідь ведеться від І особи однини (я);
- багато зорових і слухових образів;
- найпоширенішим жанром імпресіонізму стає новела.
- За жанром «Я (Романтика)» - психологічна новела. Що це означає?
Нове́ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за
обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з
несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.
У психологічній новелі увага звертається не на події, а на свідомі чи
підсвідомі порухи душі, на думки й емоції персонажа («Інтермецо»
М.Коцюбинського, «Момент» В.Винниченка).
2. Характеристика образів новели.
- Думки й емоції головного персонажадослідила група психологів.
Яку посаду займає головний персонаж?
- Хто ще входить до трибуналу?
3. Літературний диктант «Упізнай героя».
А) «спокійно сидить на канапі й п’є вино. Він мовчки стежить за моїми
наказами й зрідка іронічно поглядає на портрет князя».
Б) «сидить праворуч мене з розгубленим обличчям і зрідка тривожно
поглядає на доктора… Нервово переходить з місця на місце й усе
поривається щось сказати».
В) «Так це був вірний пес революції. Він стоятиме на чатах і не під таким
вогнем».
Г) «знову хотілося впасти на коліна й молитовно дивитися на волохатий
силует чорного трибуналу комуни».
- Що ми дізнаємося про них із думок Я, нам розкажуть психологи.
Відповідь учнів
Аналізуючи вчинки персонажів та з'ясовуючи мотиви поведінки, наша
група охарактеризувала героїв. Результат нашої діяльності ми виклали у
порівняльній таблиці. (Роздає на парти).
Доктора Тагабата Я називає своїм «звірячим інстинктом»,в ньому
втілене все жорстоке, ненависне, звіряче. Автор звертає увагу на такі
деталі портрета доктора, як «надто високий лоб» і його шалений цинічний
регіт, від якого герою здається, що він іде в «холодну трясовину».
Вважається, що високий лоб – ознака людей розумних, навіть геніальних.
Але коли зло озброєне думкою – то дуже страшно. Герой твору розмірковує:
«Цей доктор із широким лобом і білою лисиною, з холодним розумом і з
каменем замість серця, це ж він і мій безвихідний хазяїн, мій звірячий
інстинкт». Доктор не має в душі нічого людського: він радіє проявам гніву Я
на Андрюшу («Так його! – і покотиврегіт по пустельних лабіринтах княжих
кімнат»), цинічнознущається з нього, коли той розгубився, побачивши серед
арештованих свою матір («регіт грохотом покотився, бухнувся об стелю і
пропав. То доктор Тагабат: «Мамо»?! Ох ти, чортова кукло! Сісі
захотів?»).
Дегенерата герой називає «сторожем своєї душі». Цей персонаж
нагадує каторжника, кримінального злочинця. Промовисті портретні
деталі - «низенький лоб, дегенеративна будівля черепа» - свідчать про
відсутність будь-якого інтелекту. Тому дегенерат і мовчить протягом
усього твору. Мовчки й віддано цей «вірний пес революції» виконує, мов
автомат, свої обов’язки: розстрілює і стежить за порядком. «Він, цей
дегенерат, завше був солдатом революції і тільки тоді йшов із поля, коли
танули димки й закопували розстріляних.»
Третій член трибуналу, Андрюша, може здатися позитивним
персонажем, адже діяльність товаришів розцінює як вакханалію, вважає,
«що так не чесно, що так комунари не роблять». Він просить Я відпустити
його на фронт, бо «цей наївний комунар буквально не знає, навіщо ця
безглузда, звіряча жорстокість». Однак він таки підписує постанови про
розстріл, а те, що його підпис нагадує «незрозумілий, зовсім химерний, як
хетейський ієрогліф, хвостик», не змиває з нього гріха. Він – втілення
«кволої волі». Деталі зовнішності це підкреслюють: «розгублене обличчя,
тремтячий і непевний голос».
Герої новели втратилилюдськуподобу. Їхня совість залита алкоголем:
доктор Тагабат і дегенерат постійно п’ють. А Я тамує страх і втому,
приходячи до матері. Ніжна, добра й духовно чиста , вона заспокоює його.
- Чи не дивує Вас, що у трибуналі 4 чоловіки? Чи зручно виносити
вироки вчотирьох? Адже будь-який судовий орган, що приймає рішення,
складається з непарного числа осіб, аби не допустити можливої ситуації
однакової кількості голосів «за» і «проти». Хто ж тоді Я?
Я, як окремої особистості, не існує, він - сума характерів інших героїв.
Усі вони втілюють ту чи іншу частину його роздвоєної душі. Це можна
прослідкувати за допомогою схеми (на екрані)
4. Запис і коментування схеми.
доктор Тагабат - «звірячий інстинкт,
дегенерат – «сторож душі»
Андрюша – «втілення кволої волі»
Мати - втілення совісті, основа життя
Коментарі вчителя.
- Що спільного у Я і доктора Тагабата?
Я прагне бути непохитним, як Тагабат: б’є ногою чоловіка, який
просив милості; без вагань виносить вирок «розстрілять» матері трьох
дітей; аби заглушити совість, п’є вино – «входить у роль». Остаточна
перемога Тагабата в душі героя – це вбивство матері.
- Чи є спільні риси у Я з дегенератом?
Як і у дегенерата, на совісті Я багато невинних жертв: «Шість на
моїй совісті? Ні, це неправда. Шість сотень, шість тисяч, шість мільйонів
– тьма на моїй совісті!!!»
- Що поєднує образи Я і Андрюші?
Як і Андрюша, Я не може сміливо протестувати проти жорстокості
доктора Тагабата. Вони не мають волі навіть для того, щоб відстояти
людське в собі.
- Хто з героїв твору є втіленням його людяності, совісті? Чому?
Мати. Саме тому герой, побачивши матір серед арештованих,
відчуває, що схопили другий кінець його душі.
До материної хати, аби ковтнути свіжого повітря добра, поспішає
морально спустошений після розстрілів син. Її сумне обличчя зявляється
перед ним у хвилини жорстокості я к докір совісті:
І в той же момент раптом переді мною підводиться образ матері.
…Розстрілять»???
І мати тихо-зажурено дивиться на мене.
Я продовжує вагатися, коли веде матір на розстріл: ніжність до неї
жене від себе образ загірної комуни. Не хочеться вірити, що син уб’є свою
матір, але Я перестає розрізняти реальність і галюцинацію, здавлює собі
голову і переконує, що мусить так зробити. Жахливо, що жертвою
революційного фанатизму сина стала тиха й добра мати.
- З ким залишився Я наприкінці новели? Що цим хоче сказати автор?
Відповідь на це питання дав і сам Хвильовий: (на плакаті) «Навіть
кращий із тих, що в них «розкололося я», навіть він іде в супроводі
«низенького лоба, розкуйовдженого волосся і приплющеного носа».
Подвійність натури послідовно веде до виродження, до дегенерації».
- Чому головний герой не має імені?
Істота, яка підняла руку на матір, не має права на ім’я, бо це не
людина. Адже ім’я, як і життя, кожному з нас дає мати.
- Убиваючи свою матір, герой таким чином убиває саму ідею,
заради якої жив. Згадайте, як на початку твору Я мрійливо й захоплено
описує мету свого життя: «З далекого туману, з тихих озер загірної комуни
шелестить шелест: то йде Марія». Його мати – прообраз тієї незвичайної
Марії, біблійної Марії. Що може бути святіше?
5. Розкриття проблематики твору.
Цінність кожного твору вимірюється не
лише його художнім рівнем, але й значимістю
ідеалів, проголошених у ньому. Слово експертам.
(Виступ групи експертів. Демонстрація
створеного грона).
Наша група дослідила проблематику новели «Я (Романтика)»,
створила гроно у Вікі-газеті за допомогою Інтернет-ресурсів.
М.Хвильовий по-новому розкрив перед читачем споконвічну
суперечку між добром і злом в житті та душі людини, розкрив проблему
внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом й обов’язком. Стомлений
син шукає спокою біля матері. «Я – чекіст, але я і людина», - підкреслює
головний персонаж. Але душа «м’ятежного сина» терзається між двома
началами: з одного боку, Андрюша і мати, з другого - Тагабат, людина «з
холодним розумом і каменем замість серця». Персонаж не бачить виходу.
Саме в такі хвилини він, комунар, викликає співчуття.
Ситуація в новелі М.Хвильового трагічна, бо персонаж сам мусить
обрати добро чи зло, шлях людяності, гуманізму, усепрощення чи стежку
служіння абстрактним ідеалам. Шлях його вибору дуже тяжкий, тому в
центрі авторської уваги і є душа героя,її страждання, розгубленість,
безпорадність.
Я називає себе справжнім комунаром, водночас усвідомлюючи, що
робота, яку виконує він і його трибунал – це «чорне брудне діло». Часом від
цього усвідомлення йому стає зовсім нестерпно, він мучиться. Але виходу не
бачить.
Кривавікартинизмінюють одна одну. І врешті приходить момент,
коли в розколі на людину і звіра переміг звір.
Письменник підводить нас до висновку, що фанатична відданість
ідеї несе тільки зло, убиває почуття справедливості, розуміння добра і
правди, руйнує людську особистість, людське «я».
- У новелі М.Хвильовий аналізує одну з основних проблем часу –
гуманізму й фанатизму. (Зачитати). «Тоді я у млості, охоплений пожаром
якоїсь неможливої радості , закинув руку за шию своєї матері і притиснув її
голову до своїх грудей. Потім підвів маузера й нажав спуск на скроню».
Подібних картин можна знайти безліч як в історичних, так і в церковних
книгах. Бо явище фанатизму не з’явилося тільки з появою комунізму. Ще
Володимир Даль дав таке визначення: (на плакаті) «Фанатизм – це брутальне,
завзяте марновірство замість віри, гноблення інакомислячих ім’ям віри».
Отже, фанатизм властивий низьким і обмеженим людям.
Чим страшний фанатизм? На це питання спробували дати відповідь
наші журналісти. (Відповідь учнів).
Ми знайшли приклади впливу
фанатичної відданості певній ідеї на людину в
історії. Результати пошуків виклали у
публікації.(Роздають групам). Написали статтю
на тему "Чим страшний фанатизм?"(зачитують).
6. Аналіз поетики новели Хвильового.
Урок літератури вирізняється з-поміж інших тим, що вивчаємо ми
не науку, а мистецтво слова, прекрасну й дивну таїну його краси й сили,
оригінальність світобачення митця слова, його здатність відтворювати життя
в художніх образах. Пам’ятаймо, що літературний твір (якщо він дійсно
талановитий) – це неповторність. Замисліться над словами Леонардо де
Вінчі: «Кожна людина може знову довести теорему Піфагора, але ніхто не
зможе вдруге написати «Даму з камеліями».
Про поетику твору, символіку образів нам розкажуть естети, які
навчилися бачити у творах не лише відображення певних ідеалів, а й витвір
мистецтва. (Виступ групи естетів у супроводі презентації).
Наша група провела скрупульозну текстову роботу, визначила мотиви
новели, символічні деталі, добрала відповідні цитати.
1. Мотив ночі, тьми (цитати).
Отже, мотив ночі, тьми увиразнює враження про чорну, диявольську
роботу трибуналу комуни, а отже,й усієї більшовицької системи , яка
створила трибунали.
2. Кольорова деталь – «чорний» (цитати).
Кольорова деталь «чорний» від побутової трансформується у
символічну. Разом з епітетом «волохатий» вона створює образ страшного
звіра-сатани, який знищує на своєму шляху все живе і світле.
3. Мотив грози, грому, вибухів (цитати).
Мотив грози і схожої на неї канонади звучить протягом усього
твору, що створює враження неминучості катастрофи. Можливо, за
задумом автора, ця гроза повинна була стати для Я очисною, але після грози
не прояснилося небо і не сталося очищення душі. Страшний гріх – убивство
матері веде героя далі в темінь, у ніч, у безодню – до моральної деградації.
4. Мотив безвиході, пустоти (цитати).
Мотивом безвиході автор наголошує на моральній дезорієнтації не
тільки персонажа, а й усього суспільства. Ця революція веде в нікуди, це
вона збилася зі шляху справедливості і стала на дорогу крові.
5. Мотив фанатизму (цитати).
Фанатична віра героя у диявольську комуністичну справу вражає.
Зображуючи героя у ті моменти, коли він горить у вогні фанатизму,
готовий упасти на коліна й молитовно скласти руки, автор тим самим
викриває суть комуністичної ідеї.
6. Мотив нереальності, галюцинації, фантому (цитати).
Цей мотив підводить нас до висновку: у світі, керованому
більшовиками, непотрібною галюцинацією стали доброта,
чуйність,ніжність, людяність, які втілює образ матері.
7. Числові деталі (цитати).
Використання авторомчисел, займенників замість імен підкреслює,
що трибунал комуни не цікавить людина, її особистість, почуття,
переживання. Вона для системи – нікчемний гвинтик або ворог народу, якого
треба знищити.
8. Запаховий образ м’яти (цитати).
Запах м’яти супроводжує образ матері. Він протиставлений у
тексті запаху смерті, який ставзвичним для доби революцій і громадянської
війни.
9. Часові площини у творі.
У новелі співіснують три часові площини:доба громадянської війни,
Великої французької революції (інсургенти, версальці), період раннього
християнства, про який нагадують синедріон, образ матері Марії. Син
Божий приніс людям еру любові й милосердя, тому й через дві тисячі років
образ Ісуса залишається святим. А комуністична релігія, що сповідує
насильство й смерть, приречена сама загинути – так стверджує твір
Миколи Хвильового своїми мотивами і образами.
IV. Підсумок .
1. Прийом «Фішбоун». У чому художня
цінність новели «Я (Романтика)»?
Літературознавці. Оригінальна
композиційна будова новели не тільки забезпечує
розгортання сюжету, а й допомагає передати внутрішню боротьбу
ліричного героя. Наприклад,можна прослідкувати, як місце подій впливає на
психічний стан героя.
Журналісти. Новелою М.Хвильовий розвінчує страшну проблему
фанатизму. Фанатичнi люди, яких одиницi, лише керують безлiччю
дегенератiв, роботів, до яких, з часом, належатиме i "Я". Людина насправдi
стає рабом, рабом фанатизму. Це життя в туманi, а тому - неповноцiнне
життя.
Психологи. На прикладі головного героя Я автор показав, як
генетичні, вроджені риси людяності, добра, любові до матері розчиняються
в патологічному почутті відданості ефемерним ідеалам комуни. М.
Хвильовий майстерно відобразив психологію Добра і Зла, суперечність між
людяністю і сліпою відданістю абстрактній ідеї.
Експерти. Новела «Я (Романтика)» має повчальний зміст.
М.Хвильовий показав, що на рiках невинноï кровi не могло постати гуманне
суспiльство. У цьомуполягає актуальність новели, особливо на тлі сучасних
проблем нашої держави.
Естети. Багатою є новела на художні деталі, які допомагають
розкрити внутрішній світ персонажів. Наприклад, інтер'єрні, портретні і
психологічні деталі.
2. Рефлексія за метою веб-квесту.
- Як ви вважаєте, чи досягли ви поставленої мети?
V. Оцінювання. Прошу оцінити роботу учасників своєї групи,
скориставшись карткою оцінювання.
VI. Домашнє завдання: узагальнити матеріали веб-квесту; написати
твір на тему «Яка художня цінність новели «Я (Романтика)»?»

More Related Content

What's hot

Українська народна балада як жанр
Українська народна балада як жанрУкраїнська народна балада як жанр
Українська народна балада як жанрDmytro Kryvenko
 
презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...
презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...
презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...Andrey Goroshko
 
петро ребро2
петро ребро2петро ребро2
петро ребро2InnaPashchenko
 
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)Anna Kalinichenko
 
Otfried Preußler
Otfried PreußlerOtfried Preußler
Otfried Preußlerestet13
 
Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"Виктор Чёмов
 
Бернс "Моє серце в верховині"
Бернс "Моє серце в верховині"Бернс "Моє серце в верховині"
Бернс "Моє серце в верховині"foreignliterature
 
Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...
Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...
Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...Dmytro Kryvenko
 
Відокремлена прикладка
Відокремлена прикладкаВідокремлена прикладка
Відокремлена прикладкаIskorostenska
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку lena karuk
 
презентація до відкритого уроку м.стельмах
презентація до відкритого уроку м.стельмахпрезентація до відкритого уроку м.стельмах
презентація до відкритого уроку м.стельмахliliya2896
 
Григорій Савич Сковорода (1722-1794)
Григорій Савич Сковорода (1722-1794)Григорій Савич Сковорода (1722-1794)
Григорій Савич Сковорода (1722-1794)ДБУ для юнацтва
 
урок 45 доповідь на морально етичну і суспільну теми
урок 45 доповідь на морально етичну і суспільну темиурок 45 доповідь на морально етичну і суспільну теми
урок 45 доповідь на морально етичну і суспільну темиVitaliy Babak
 
Презентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калиткиПрезентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калиткиschoolkharkov
 
Вікторина "У світі казки чарівної"
Вікторина  "У світі казки чарівної"Вікторина  "У світі казки чарівної"
Вікторина "У світі казки чарівної"Center_Inspiration
 
фольклорні балади про робін гуда
фольклорні балади про робін гудафольклорні балади про робін гуда
фольклорні балади про робін гудаSnezhana Pshenichnaya
 
лафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звірілафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звіріTatyana Dudka
 

What's hot (20)

Українська народна балада як жанр
Українська народна балада як жанрУкраїнська народна балада як жанр
Українська народна балада як жанр
 
презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...
презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...
презентация до уроку микола вороний. короткі біографічні відомості. «євшан зі...
 
петро ребро2
петро ребро2петро ребро2
петро ребро2
 
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
Життєвий шлях та творчість Тараса Григоровича Шевченка (інтерактивна книга)
 
Otfried Preußler
Otfried PreußlerOtfried Preußler
Otfried Preußler
 
Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"Презентація "Дієслово"
Презентація "Дієслово"
 
Бернс "Моє серце в верховині"
Бернс "Моє серце в верховині"Бернс "Моє серце в верховині"
Бернс "Моє серце в верховині"
 
Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...
Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...
Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання (за романом Ліни Костенк...
 
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
Презентація-огляд «У мові рідній — і минуле, й майбуття…» (до Міжнародного дн...
 
Презентація 4
Презентація 4 Презентація 4
Презентація 4
 
Відокремлена прикладка
Відокремлена прикладкаВідокремлена прикладка
Відокремлена прикладка
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку
 
презентація до відкритого уроку м.стельмах
презентація до відкритого уроку м.стельмахпрезентація до відкритого уроку м.стельмах
презентація до відкритого уроку м.стельмах
 
Григорій Савич Сковорода (1722-1794)
Григорій Савич Сковорода (1722-1794)Григорій Савич Сковорода (1722-1794)
Григорій Савич Сковорода (1722-1794)
 
урок 45 доповідь на морально етичну і суспільну теми
урок 45 доповідь на морально етичну і суспільну темиурок 45 доповідь на морально етичну і суспільну теми
урок 45 доповідь на морально етичну і суспільну теми
 
Презентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калиткиПрезентація № 2 образ калитки
Презентація № 2 образ калитки
 
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdfРобочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
Робочі картки 5 клас укр літ І семестр (1).pdf
 
Вікторина "У світі казки чарівної"
Вікторина  "У світі казки чарівної"Вікторина  "У світі казки чарівної"
Вікторина "У світі казки чарівної"
 
фольклорні балади про робін гуда
фольклорні балади про робін гудафольклорні балади про робін гуда
фольклорні балади про робін гуда
 
лафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звірілафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звірі
 

Viewers also liked

квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісажznannademcenko
 
день захисника вітчизни
день захисника вітчизнидень захисника вітчизни
день захисника вітчизниznannademcenko
 
історія виникнення степеня
історія виникнення степеняісторія виникнення степеня
історія виникнення степеняjkmuffgrhdcv
 
коломіець
коломіець коломіець
коломіець jkmuffgrhdcv
 
геометрія попович в.
геометрія попович в.геометрія попович в.
геометрія попович в.jkmuffgrhdcv
 
геометрія (2) ямкова
геометрія (2) ямкова геометрія (2) ямкова
геометрія (2) ямкова jkmuffgrhdcv
 
кути руденко
кути руденкокути руденко
кути руденкоjkmuffgrhdcv
 
віноградова
віноградова віноградова
віноградова jkmuffgrhdcv
 
франсуа вієт
франсуа вієтфрансуа вієт
франсуа вієтjkmuffgrhdcv
 
конспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоконспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоznannademcenko
 
історія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаісторія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаjkmuffgrhdcv
 
андрущенко
андрущенкоандрущенко
андрущенкоjkmuffgrhdcv
 
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякзбірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякjkmuffgrhdcv
 
властивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієцьвластивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієцьjkmuffgrhdcv
 
суміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюксуміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюкjkmuffgrhdcv
 
франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.jkmuffgrhdcv
 
проект з геометрії
проект з геометріїпроект з геометрії
проект з геометріїjkmuffgrhdcv
 

Viewers also liked (20)

квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
 
день захисника вітчизни
день захисника вітчизнидень захисника вітчизни
день захисника вітчизни
 
Kytu.prezent.
Kytu.prezent.Kytu.prezent.
Kytu.prezent.
 
історія виникнення степеня
історія виникнення степеняісторія виникнення степеня
історія виникнення степеня
 
коломіець
коломіець коломіець
коломіець
 
геометрія попович в.
геометрія попович в.геометрія попович в.
геометрія попович в.
 
геометрія (2) ямкова
геометрія (2) ямкова геометрія (2) ямкова
геометрія (2) ямкова
 
кути руденко
кути руденкокути руденко
кути руденко
 
віноградова
віноградова віноградова
віноградова
 
франсуа вієт
франсуа вієтфрансуа вієт
франсуа вієт
 
посібник
посібник посібник
посібник
 
конспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоконспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженко
 
петренко
петренко петренко
петренко
 
історія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числаісторія виникнення степеня числа
історія виникнення степеня числа
 
андрущенко
андрущенкоандрущенко
андрущенко
 
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзлякзбірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
збірник завдань геометрія 7 клас мерзляк
 
властивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієцьвластивості степеня, коломієць
властивості степеня, коломієць
 
суміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюксуміжні та вертикальні кути бикалюк
суміжні та вертикальні кути бикалюк
 
франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.франсуа вієт попович в.
франсуа вієт попович в.
 
проект з геометрії
проект з геометріїпроект з геометрії
проект з геометрії
 

Similar to урок

факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занятьфакультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занятьpr1nc1k
 
А. Камю. Чума
А. Камю. ЧумаА. Камю. Чума
А. Камю. Чумаolyasmetyukh
 
види помилок
види помилоквиди помилок
види помилокpr1nc1k
 
види помилок
види помилоквиди помилок
види помилокpr1nc1k
 
Досвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літературиДосвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літературиAnton Tikhonow
 
10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр
10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр
10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укрAira_Roo
 
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...ssuser327330
 
матеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиматеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиpr1nc1k
 
майстер
майстермайстер
майстерaf1311
 
презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.Alusya
 
Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017
Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017
Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017kreidaros1
 
9 zl kad_2017
9 zl kad_20179 zl kad_2017
9 zl kad_20174book9kl
 
9 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_2017
9 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_20179 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_2017
9 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_2017Svinka Pepa
 
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиmilona14
 
презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.Alusya
 

Similar to урок (20)

факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занятьфакультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
факультатив теорія лтератури, 10 клас консп. занять
 
А. Камю. Чума
А. Камю. ЧумаА. Камю. Чума
А. Камю. Чума
 
75,23.doc
75,23.doc75,23.doc
75,23.doc
 
андрій
андрійандрій
андрій
 
види помилок
види помилоквиди помилок
види помилок
 
види помилок
види помилоквиди помилок
види помилок
 
Методичний бюлетень
Методичний бюлетеньМетодичний бюлетень
Методичний бюлетень
 
Досвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літературиДосвід роботи вчителя зарубіжної літератури
Досвід роботи вчителя зарубіжної літератури
 
10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр
10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр
10 литер семенюк_ткачук_укр_2010_укр
 
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
Роман «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу...
 
матеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиматеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літератури
 
майстер
майстермайстер
майстер
 
презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду роботи Вахрамєєвої О.В.
 
9
99
9
 
Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017
Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017
Zarubizhna 9-klas-kadobjanska-2017
 
9 zl kad_2017
9 zl kad_20179 zl kad_2017
9 zl kad_2017
 
9 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_2017
9 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_20179 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_2017
9 klas zarubizhna_literatura_kadobjanska_2017
 
Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
 
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засобиСтилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
Стилістично нейтральна лексика. Емоційно й експресивно забарвлені засоби
 
презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.
презентація досвіду Вахрамєєвої О.В.
 

More from znannademcenko

титул проекту
титул проектутитул проекту
титул проектуznannademcenko
 
рекомендацIi
рекомендацIiрекомендацIi
рекомендацIiznannademcenko
 
демченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппддемченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппдznannademcenko
 
план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)znannademcenko
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетznannademcenko
 
хмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіхмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіznannademcenko
 
правила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуправила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуznannademcenko
 
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_днадання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_дznannademcenko
 
План 3 заняття
План 3 заняттяПлан 3 заняття
План 3 заняттяznannademcenko
 
щодо оформлення презентацій
 щодо оформлення презентацій щодо оформлення презентацій
щодо оформлення презентаційznannademcenko
 
план 2 заняття
план 2 заняттяплан 2 заняття
план 2 заняттяznannademcenko
 
Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)znannademcenko
 
шановні батьки
шановні батькишановні батьки
шановні батькиznannademcenko
 
деньнасилля
деньнасилляденьнасилля
деньнасилляznannademcenko
 

More from znannademcenko (20)

титул проекту
титул проектутитул проекту
титул проекту
 
рекомендацIi
рекомендацIiрекомендацIi
рекомендацIi
 
демченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппддемченко зразок направл ошппд
демченко зразок направл ошппд
 
план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)план 2017 2018 (1)
план 2017 2018 (1)
 
кулиничі
кулиничікулиничі
кулиничі
 
приватбанк
приватбанкприватбанк
приватбанк
 
батьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернетбатьківські збори на тему безпечний інтернет
батьківські збори на тему безпечний інтернет
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
 
синій кит
синій кит синій кит
синій кит
 
хмарні технології в освіті
хмарні технології в освітіхмарні технології в освіті
хмарні технології в освіті
 
правила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_дуправила повед нки_на_л_ду
правила повед нки_на_л_ду
 
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_днадання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
надання допомоги людин__яка_првалилася_п_д_л_д
 
на льоду
на льодуна льоду
на льоду
 
План 3 заняття
План 3 заняттяПлан 3 заняття
План 3 заняття
 
щодо оформлення презентацій
 щодо оформлення презентацій щодо оформлення презентацій
щодо оформлення презентацій
 
Present
PresentPresent
Present
 
план 2 заняття
план 2 заняттяплан 2 заняття
план 2 заняття
 
Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)Ii етап районний, міський (1)
Ii етап районний, міський (1)
 
шановні батьки
шановні батькишановні батьки
шановні батьки
 
деньнасилля
деньнасилляденьнасилля
деньнасилля
 

урок

  • 1. Урок-захист результатів веб-квесту з української літератури за новелою М.Хвильового «Я (Романтика)» Тема. Новела М.Хвильового"Я (Романтика)" "силоюсвоєю не має собі аналогій у новітній прозі" (О.Білецький). Мета уроку: поглибити знання про новелу М.Хвильового «Я (Романтика)», формувати читацькі навички дослідницького характеру, уміння формувати власні судження, аналізуючи прозові твори; розвивати уміння й навички застосовувати сучасні комп’ютерні технології; виховувати естетичні смаки на прикладах краси художньої форми твору, загальнолюдські моральні якості, самостійність мислення. Мета веб-квесу: удосконалювати навички аналізу художнього тексту на прикладі новели М.Хвильового "Я (Романтика)", уміння давати власну оцінку прочитаному, аналізувати жанрову специфіку твору, проблематику, образну систему та поетику; спонукати учнів до самоосвіти, розвивати критичне мислення, розвивати вміння та навички користування ІТ- технологіями; досягти розуміння світоглядних позицій автора та ствердження гуманістичних ідей твору; виховувати самостійність думки та найкращі моральні якості. Тип уроку: комбінований. Обладнання: мультимедійна дошка, доступ до Інтернету, текст твору, роздруковані епіграфи. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. ІІ. Оголошення теми, мети уроку. - Сьогодні у нас урок-захист результатів веб-квесту з української літератури за новелою М.Хвильового «Я (Романтика)». Веб-квест – це рольова гра, тож і Ви обирали собіролі за нахилами та уподобаннями. Серед Вас є літературознавці, експерти, психологи, естети,
  • 2. журналісти, ІТ-фахівці та бібліограф. А результати Ваших досліджень Ви виклали на веб-сайті, створили публікацію, порівняльну таблицю, Wіkі- сторінку, презентацію. - Чи задоволені Ви своєю роботою? - Чи хочете побачити результати діяльності інших учнів? - Мета нашого веб-квесту - удосконалювати навички аналізу художнього тексту на прикладі новели М.Хвильового "Я (Романтика)", уміння давати власну оцінку прочитаному , аналізувати жанрову специфіку твору, проблематику, образну систему та поетику; спонукати до самоосвіти, розвиватикритичне мислення, розвивативміння та навички користування ІТ- технологіями; досягти розуміння світоглядних позицій автора та ствердження гуманістичних ідей твору; виховувати самостійність думки та найкращі моральні якості. Чи досягли Ви поставленої мети, дізнаємося у процесі уроку. Зверніть увагу на оцінювальні картки: у процесі уроку вам потрібно оцінити роботу власної групи та інших груп. У картці є графа для оцінки вчителем захистів проекту та напрацьованого текстового матеріалу. Також ви вже маєте оцінку за результатами «Опитувальника», надісланими вами на мою електронну адресу. ІІІ. Сприймання та засвоєння навчального матеріалу. - Запрошую до слова групу «Літературознавців». Наша група дослідила історію написання новели, походження назви та жанр твору. З'ясувала, чому автор присвятив новелу творові М.Коцюбинського "Цвітові яблуні". Знайшла у творі риси імпресіонізму, символізму та романтизму. Результати дослідження ми розмістили на веб-сайті, створеному Тарайкіною Дарією, для загального ознайомлення. (Учні відповідають. ІТ- фахівець демонструє створений веб-сайт).
  • 3. Бібліограф. На веб-сайті є сторінка бібліографа, де я розмістила список Інтернет-ресурсів з анотацією, присвячений темі веб-квесту. 1. Жанрова специфіка твору. Історія написання. - Тож як новела «Я (Романтика)» прийшла до читачів? Відповідь учня Грудень 1923р. Київський театр ім. Т.Г.Шевченка. У холодному нетопленому залі зібралася кількатисячна аудиторія. Цього дня читав свої твори М.Хвильовий. Вінвийшов на сцену і глухо прочитав:«Я (Романтика)». Квітові яблуні». В залі раптом запахло весною , сонячний промінь людських посмішок сяйнув рядами… Та коли автор дочитав останні рядки новели, над аудиторією зависла свинцева тиша. Глибоке враження від почутого слухачі вилили у тривалі оплески. Згодом цей твір почали критикувати. Героя осуджували, але не тому, що той убивав матір, а що вагається і сумнівається перед цим, не вміє «витравити з себе почуття милосердя, співчуття, жалю. - Воістину, то був страшний час, якщо така оцінка сприймалася як нормальна. Думаю, як усі люди, ви відчули відразу до цього «комуністичного світогляду». Щось не так у поясненні Хвильового: чи він намагається обдурити критиків, чи, може, самого себе? Сюжет новели начебто зрозумілий: громадянська війна. У невеликому містечку діє ЧК. Голова комісії під впливом шаленого революційного фанатизму розстрілює власну матір. Такий простий сюжет вимагає нібито простої і зрозумілої назви твору. А тут – «Я (Романтика)»! Звідки така назва? Учень відповідає. Сама назва сигналізує про два смислові пласти тексту: «Я» ― у центрі уваги перебуває світ оповідача, «Романтика» ― романтичне осмислення буття та його проблем. «Я» означає «мій власний, відмінний від інших світ», а друга назва уточнює простір цього внутрішнього світу. Ним
  • 4. виявляється «романтика»,яка в результаті зводиться до трагедії людської особистості. Вона, засліплена ідеологічною ілюзією, втрачає ґрунт під ногами й переступає через Божий і людський закон. За філософським словником, романтика – героїка, підйом, пафос боротьби і звершень. Тому назву ще можна прочитати так:людина у період підйому, героїчної боротьби і звершень. Виникає питання: боротьби і звершень в ім’я чого? Відповідь дає новела Хвильового. - А чому така посвята – «Цвітові яблуні»? Відповідь учня. «Я (Романтику)» присвячено новелі «Цвіт яблуні» М. Коцюбинського, причому саме новелі, а не письменникові. «Цвіт яблуні» розповідає про душевні страждання митця, який, спостерігаючи смерть власної дитини, переживає психологічне роздвоєння. Воно виникає між трагічними почуттями батька й аналітичним поглядом художника, який фіксує найтонші нюанси поведінки рідних і свого власного стану, кожну деталь того, що відбувається, сприймаючи побачене й пережите як матеріал для майбутньої творчості. Як і у «Цвітові яблуні», у новелі «Я» на першому плані перебуває внутрішній світ особистості, а також мотив роздвоєння людської особистості, подвійне сприйняття світу героєм. Недаремно Хвильового називають послідовником Коцюбинського в літературі. Адже обом митцям імпонував імпресіоністичний стиль у написанні творів, ознаки якого: - відмова від ідеалізації: ставлячи перед собою завдання зафіксувати реальні моменти, імпресіоністи найчастіше заперечували поняття ідеалізації й ідеалу, адже ідеал відсутній в конкретній реальності; - часопростір ущільнюється і подрібнюється, предметом мистецької зацікавленості стає не послідовна зміна подій і явищ (фабула), не соціальний, логічно впорядкованийісторичний відрізок або період життя героя, а уривчасті фрагменти, відбиті у свідомості персонажа;
  • 5. - герой імпресіоністичного твору цікавий не так своєю активністю, спрямованою на перетворення зовнішнього світу, як саме «пасивною» здатністю сприймати, реагувати на зовнішні збудники, бути носієм, навіть колекціонером вражень; - оповідь ведеться від І особи однини (я); - багато зорових і слухових образів; - найпоширенішим жанром імпресіонізму стає новела. - За жанром «Я (Романтика)» - психологічна новела. Що це означає? Нове́ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією. У психологічній новелі увага звертається не на події, а на свідомі чи підсвідомі порухи душі, на думки й емоції персонажа («Інтермецо» М.Коцюбинського, «Момент» В.Винниченка). 2. Характеристика образів новели. - Думки й емоції головного персонажадослідила група психологів. Яку посаду займає головний персонаж? - Хто ще входить до трибуналу? 3. Літературний диктант «Упізнай героя». А) «спокійно сидить на канапі й п’є вино. Він мовчки стежить за моїми наказами й зрідка іронічно поглядає на портрет князя». Б) «сидить праворуч мене з розгубленим обличчям і зрідка тривожно поглядає на доктора… Нервово переходить з місця на місце й усе поривається щось сказати». В) «Так це був вірний пес революції. Він стоятиме на чатах і не під таким вогнем». Г) «знову хотілося впасти на коліна й молитовно дивитися на волохатий силует чорного трибуналу комуни». - Що ми дізнаємося про них із думок Я, нам розкажуть психологи. Відповідь учнів
  • 6. Аналізуючи вчинки персонажів та з'ясовуючи мотиви поведінки, наша група охарактеризувала героїв. Результат нашої діяльності ми виклали у порівняльній таблиці. (Роздає на парти). Доктора Тагабата Я називає своїм «звірячим інстинктом»,в ньому втілене все жорстоке, ненависне, звіряче. Автор звертає увагу на такі деталі портрета доктора, як «надто високий лоб» і його шалений цинічний регіт, від якого герою здається, що він іде в «холодну трясовину». Вважається, що високий лоб – ознака людей розумних, навіть геніальних. Але коли зло озброєне думкою – то дуже страшно. Герой твору розмірковує: «Цей доктор із широким лобом і білою лисиною, з холодним розумом і з каменем замість серця, це ж він і мій безвихідний хазяїн, мій звірячий інстинкт». Доктор не має в душі нічого людського: він радіє проявам гніву Я на Андрюшу («Так його! – і покотиврегіт по пустельних лабіринтах княжих кімнат»), цинічнознущається з нього, коли той розгубився, побачивши серед арештованих свою матір («регіт грохотом покотився, бухнувся об стелю і пропав. То доктор Тагабат: «Мамо»?! Ох ти, чортова кукло! Сісі захотів?»). Дегенерата герой називає «сторожем своєї душі». Цей персонаж нагадує каторжника, кримінального злочинця. Промовисті портретні деталі - «низенький лоб, дегенеративна будівля черепа» - свідчать про відсутність будь-якого інтелекту. Тому дегенерат і мовчить протягом усього твору. Мовчки й віддано цей «вірний пес революції» виконує, мов автомат, свої обов’язки: розстрілює і стежить за порядком. «Він, цей дегенерат, завше був солдатом революції і тільки тоді йшов із поля, коли танули димки й закопували розстріляних.» Третій член трибуналу, Андрюша, може здатися позитивним персонажем, адже діяльність товаришів розцінює як вакханалію, вважає, «що так не чесно, що так комунари не роблять». Він просить Я відпустити його на фронт, бо «цей наївний комунар буквально не знає, навіщо ця безглузда, звіряча жорстокість». Однак він таки підписує постанови про
  • 7. розстріл, а те, що його підпис нагадує «незрозумілий, зовсім химерний, як хетейський ієрогліф, хвостик», не змиває з нього гріха. Він – втілення «кволої волі». Деталі зовнішності це підкреслюють: «розгублене обличчя, тремтячий і непевний голос». Герої новели втратилилюдськуподобу. Їхня совість залита алкоголем: доктор Тагабат і дегенерат постійно п’ють. А Я тамує страх і втому, приходячи до матері. Ніжна, добра й духовно чиста , вона заспокоює його. - Чи не дивує Вас, що у трибуналі 4 чоловіки? Чи зручно виносити вироки вчотирьох? Адже будь-який судовий орган, що приймає рішення, складається з непарного числа осіб, аби не допустити можливої ситуації однакової кількості голосів «за» і «проти». Хто ж тоді Я? Я, як окремої особистості, не існує, він - сума характерів інших героїв. Усі вони втілюють ту чи іншу частину його роздвоєної душі. Це можна прослідкувати за допомогою схеми (на екрані) 4. Запис і коментування схеми. доктор Тагабат - «звірячий інстинкт, дегенерат – «сторож душі» Андрюша – «втілення кволої волі» Мати - втілення совісті, основа життя Коментарі вчителя. - Що спільного у Я і доктора Тагабата? Я прагне бути непохитним, як Тагабат: б’є ногою чоловіка, який просив милості; без вагань виносить вирок «розстрілять» матері трьох дітей; аби заглушити совість, п’є вино – «входить у роль». Остаточна перемога Тагабата в душі героя – це вбивство матері. - Чи є спільні риси у Я з дегенератом? Як і у дегенерата, на совісті Я багато невинних жертв: «Шість на моїй совісті? Ні, це неправда. Шість сотень, шість тисяч, шість мільйонів – тьма на моїй совісті!!!»
  • 8. - Що поєднує образи Я і Андрюші? Як і Андрюша, Я не може сміливо протестувати проти жорстокості доктора Тагабата. Вони не мають волі навіть для того, щоб відстояти людське в собі. - Хто з героїв твору є втіленням його людяності, совісті? Чому? Мати. Саме тому герой, побачивши матір серед арештованих, відчуває, що схопили другий кінець його душі. До материної хати, аби ковтнути свіжого повітря добра, поспішає морально спустошений після розстрілів син. Її сумне обличчя зявляється перед ним у хвилини жорстокості я к докір совісті: І в той же момент раптом переді мною підводиться образ матері. …Розстрілять»??? І мати тихо-зажурено дивиться на мене. Я продовжує вагатися, коли веде матір на розстріл: ніжність до неї жене від себе образ загірної комуни. Не хочеться вірити, що син уб’є свою матір, але Я перестає розрізняти реальність і галюцинацію, здавлює собі голову і переконує, що мусить так зробити. Жахливо, що жертвою революційного фанатизму сина стала тиха й добра мати. - З ким залишився Я наприкінці новели? Що цим хоче сказати автор? Відповідь на це питання дав і сам Хвильовий: (на плакаті) «Навіть кращий із тих, що в них «розкололося я», навіть він іде в супроводі «низенького лоба, розкуйовдженого волосся і приплющеного носа». Подвійність натури послідовно веде до виродження, до дегенерації». - Чому головний герой не має імені? Істота, яка підняла руку на матір, не має права на ім’я, бо це не людина. Адже ім’я, як і життя, кожному з нас дає мати. - Убиваючи свою матір, герой таким чином убиває саму ідею, заради якої жив. Згадайте, як на початку твору Я мрійливо й захоплено описує мету свого життя: «З далекого туману, з тихих озер загірної комуни
  • 9. шелестить шелест: то йде Марія». Його мати – прообраз тієї незвичайної Марії, біблійної Марії. Що може бути святіше? 5. Розкриття проблематики твору. Цінність кожного твору вимірюється не лише його художнім рівнем, але й значимістю ідеалів, проголошених у ньому. Слово експертам. (Виступ групи експертів. Демонстрація створеного грона). Наша група дослідила проблематику новели «Я (Романтика)», створила гроно у Вікі-газеті за допомогою Інтернет-ресурсів. М.Хвильовий по-новому розкрив перед читачем споконвічну суперечку між добром і злом в житті та душі людини, розкрив проблему внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом й обов’язком. Стомлений син шукає спокою біля матері. «Я – чекіст, але я і людина», - підкреслює головний персонаж. Але душа «м’ятежного сина» терзається між двома началами: з одного боку, Андрюша і мати, з другого - Тагабат, людина «з холодним розумом і каменем замість серця». Персонаж не бачить виходу. Саме в такі хвилини він, комунар, викликає співчуття. Ситуація в новелі М.Хвильового трагічна, бо персонаж сам мусить обрати добро чи зло, шлях людяності, гуманізму, усепрощення чи стежку служіння абстрактним ідеалам. Шлях його вибору дуже тяжкий, тому в центрі авторської уваги і є душа героя,її страждання, розгубленість, безпорадність. Я називає себе справжнім комунаром, водночас усвідомлюючи, що робота, яку виконує він і його трибунал – це «чорне брудне діло». Часом від цього усвідомлення йому стає зовсім нестерпно, він мучиться. Але виходу не бачить. Кривавікартинизмінюють одна одну. І врешті приходить момент, коли в розколі на людину і звіра переміг звір.
  • 10. Письменник підводить нас до висновку, що фанатична відданість ідеї несе тільки зло, убиває почуття справедливості, розуміння добра і правди, руйнує людську особистість, людське «я». - У новелі М.Хвильовий аналізує одну з основних проблем часу – гуманізму й фанатизму. (Зачитати). «Тоді я у млості, охоплений пожаром якоїсь неможливої радості , закинув руку за шию своєї матері і притиснув її голову до своїх грудей. Потім підвів маузера й нажав спуск на скроню». Подібних картин можна знайти безліч як в історичних, так і в церковних книгах. Бо явище фанатизму не з’явилося тільки з появою комунізму. Ще Володимир Даль дав таке визначення: (на плакаті) «Фанатизм – це брутальне, завзяте марновірство замість віри, гноблення інакомислячих ім’ям віри». Отже, фанатизм властивий низьким і обмеженим людям. Чим страшний фанатизм? На це питання спробували дати відповідь наші журналісти. (Відповідь учнів). Ми знайшли приклади впливу фанатичної відданості певній ідеї на людину в історії. Результати пошуків виклали у публікації.(Роздають групам). Написали статтю на тему "Чим страшний фанатизм?"(зачитують). 6. Аналіз поетики новели Хвильового. Урок літератури вирізняється з-поміж інших тим, що вивчаємо ми не науку, а мистецтво слова, прекрасну й дивну таїну його краси й сили, оригінальність світобачення митця слова, його здатність відтворювати життя в художніх образах. Пам’ятаймо, що літературний твір (якщо він дійсно талановитий) – це неповторність. Замисліться над словами Леонардо де Вінчі: «Кожна людина може знову довести теорему Піфагора, але ніхто не зможе вдруге написати «Даму з камеліями». Про поетику твору, символіку образів нам розкажуть естети, які навчилися бачити у творах не лише відображення певних ідеалів, а й витвір мистецтва. (Виступ групи естетів у супроводі презентації).
  • 11. Наша група провела скрупульозну текстову роботу, визначила мотиви новели, символічні деталі, добрала відповідні цитати. 1. Мотив ночі, тьми (цитати). Отже, мотив ночі, тьми увиразнює враження про чорну, диявольську роботу трибуналу комуни, а отже,й усієї більшовицької системи , яка створила трибунали. 2. Кольорова деталь – «чорний» (цитати). Кольорова деталь «чорний» від побутової трансформується у символічну. Разом з епітетом «волохатий» вона створює образ страшного звіра-сатани, який знищує на своєму шляху все живе і світле. 3. Мотив грози, грому, вибухів (цитати). Мотив грози і схожої на неї канонади звучить протягом усього твору, що створює враження неминучості катастрофи. Можливо, за задумом автора, ця гроза повинна була стати для Я очисною, але після грози не прояснилося небо і не сталося очищення душі. Страшний гріх – убивство матері веде героя далі в темінь, у ніч, у безодню – до моральної деградації. 4. Мотив безвиході, пустоти (цитати). Мотивом безвиході автор наголошує на моральній дезорієнтації не тільки персонажа, а й усього суспільства. Ця революція веде в нікуди, це вона збилася зі шляху справедливості і стала на дорогу крові. 5. Мотив фанатизму (цитати). Фанатична віра героя у диявольську комуністичну справу вражає. Зображуючи героя у ті моменти, коли він горить у вогні фанатизму, готовий упасти на коліна й молитовно скласти руки, автор тим самим викриває суть комуністичної ідеї. 6. Мотив нереальності, галюцинації, фантому (цитати). Цей мотив підводить нас до висновку: у світі, керованому більшовиками, непотрібною галюцинацією стали доброта, чуйність,ніжність, людяність, які втілює образ матері. 7. Числові деталі (цитати).
  • 12. Використання авторомчисел, займенників замість імен підкреслює, що трибунал комуни не цікавить людина, її особистість, почуття, переживання. Вона для системи – нікчемний гвинтик або ворог народу, якого треба знищити. 8. Запаховий образ м’яти (цитати). Запах м’яти супроводжує образ матері. Він протиставлений у тексті запаху смерті, який ставзвичним для доби революцій і громадянської війни. 9. Часові площини у творі. У новелі співіснують три часові площини:доба громадянської війни, Великої французької революції (інсургенти, версальці), період раннього християнства, про який нагадують синедріон, образ матері Марії. Син Божий приніс людям еру любові й милосердя, тому й через дві тисячі років образ Ісуса залишається святим. А комуністична релігія, що сповідує насильство й смерть, приречена сама загинути – так стверджує твір Миколи Хвильового своїми мотивами і образами. IV. Підсумок . 1. Прийом «Фішбоун». У чому художня цінність новели «Я (Романтика)»? Літературознавці. Оригінальна композиційна будова новели не тільки забезпечує розгортання сюжету, а й допомагає передати внутрішню боротьбу ліричного героя. Наприклад,можна прослідкувати, як місце подій впливає на психічний стан героя. Журналісти. Новелою М.Хвильовий розвінчує страшну проблему фанатизму. Фанатичнi люди, яких одиницi, лише керують безлiччю дегенератiв, роботів, до яких, з часом, належатиме i "Я". Людина насправдi стає рабом, рабом фанатизму. Це життя в туманi, а тому - неповноцiнне життя.
  • 13. Психологи. На прикладі головного героя Я автор показав, як генетичні, вроджені риси людяності, добра, любові до матері розчиняються в патологічному почутті відданості ефемерним ідеалам комуни. М. Хвильовий майстерно відобразив психологію Добра і Зла, суперечність між людяністю і сліпою відданістю абстрактній ідеї. Експерти. Новела «Я (Романтика)» має повчальний зміст. М.Хвильовий показав, що на рiках невинноï кровi не могло постати гуманне суспiльство. У цьомуполягає актуальність новели, особливо на тлі сучасних проблем нашої держави. Естети. Багатою є новела на художні деталі, які допомагають розкрити внутрішній світ персонажів. Наприклад, інтер'єрні, портретні і психологічні деталі. 2. Рефлексія за метою веб-квесту. - Як ви вважаєте, чи досягли ви поставленої мети? V. Оцінювання. Прошу оцінити роботу учасників своєї групи, скориставшись карткою оцінювання. VI. Домашнє завдання: узагальнити матеріали веб-квесту; написати твір на тему «Яка художня цінність новели «Я (Романтика)»?»