SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
1
2
Тема. Таємниця украденого щастя в однойменній драмі Івана Франка
«Украдене щастя»
Мета: розкрити зміст твору, на основі ідейно-психологічного аналізу твору підвести учнів до
розуміння авторської думки про моральну відповідальність людини за право на щастя, допомогти
осмислити й визначити художню цінність твору, розвивати самостійність, доказовість суджень,
сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки
Тип уроку: урок вивчення та аналізу художнього твору, комбінований урок з комп’ютерною
підтримкою
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть довести, що драма має соціально-
філософське підгрунтя, визначити основні проблеми твору, сформувати власне ставлення до того,
що трапилося з героями твору, висловити свою думку відносно морального вибору людини в
житті, давати відповідь на питання: чи можливо досягнути щастя в житті; набути навичок роботи
в групі, визначаючи та аргументуючи питання, прогнозуючи можливі наслідки
Теоретико-літературні поняття: драматичні твори, їхні особливості, драма як окремий різновид,
ремарки.
Наочні засоби навчання: портрет І.Я.Франка, презентація, текст п’єси, запис пісні «Минає день»
Обладнання: проектор, комп’ютер, екран
Хід уроку
Ніхто не знає ,коли йому щастя усміхнутися має
Народна мудрість
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Слово вчителя
Сьогодні продовжуємо ознайомлення із творчістю І.Франка. Ми насолоджувалися чарівним і
ніжним ароматом інтимної лірики, вчилися любити рідну землю і стояти на захисті інтересів
свого народу, читаючи поезії громадянського звучання, захоплювалися мужнім ліричним героєм,
заглиблювались у його життєвий досвід, коли вивчали філософські мотиви поезії І.Франка.
Неперевершеним майстром слова поставав перед нами І.Франко, коли ми читали його прозові
твори. Вдома ви познайомились із Франком-драматургом, читаючи п’єсу «Украдене щастя». На
кожного із вас ця п’єса справила певні враження. Безумовно, що головні герої драми зі своїми
проблемами не залишили Вас байдужими.
3
Учнівський проект: Іван Франко: універсальність таланту
· Поет (11 прижиттєвих збірок)
· Мовознавець (знав 14 мов)
· Перекладач, автор переспівів
· Науковець (доктор наук)
· Фольклорист, етнограф (400 пісень, 1800 коломийок)
· Прозаїк (10 повістей і романів, майже 100 творів малої прози)
· Громадський діяч (очолював філологічну секцію НТШ)
· Політик (у 1890 р. Франко і Павлик організували Русько – українську радикальну партію;
балотувався до австрійського парламенту та галицького сейму)
· Драматург (написав понад 10 драм)
· Історик літератури (монографія «Нарис історії українсько-руської літератури»)
· Публіцист
· Філософ
· Видавець (альманахи «Дзвін» і «Молот», журнали «Життя і слово», «Світ», «Літературно
– науковий вісник» тощо)
- Яка з Франкових творчих граней найістотніша?
- Чим письменник більше прислужився рідній і вселюдській культурі?
Немає потреби дискутувати. [Поет, прозаїк, публіцист, перекладач, журналіст, учений,
активний громадський діяч, громадянин-патріот.]
І сьогодні ще: Франко – драматург.
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку/Презентація/
Тема нашого уроку звучить так: « Таємниця украденого щастя в однойменній драмі Івана Франка
«Украдене щастя»»
Проблемні питання:
4
· У чому щастя людини? (поняття щастя для героїв твору п’єси, щастя у вашому
розумінні)
· Чи може людина творити своє щастя?
· Що ви очікуєте від цього уроку?
· Скажіть, які асоціації виникають у вас, коли бачите цей малюнок?
Фіксуємо думки учнів:
- життєва дорога;
- пересічність долі;
- конфлікт, який необхідно розв’язати;
- геометрична фігура;
- темрява, безвихідність.
Так, це банальний трикутник, що лежить в основі конфлікту «Украдене щастя». Його нам теж
треба розв’язати
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Повідомлення учня
І.Франко був талановитим драматургом, основоположником наукового театрознавства –
істориком і теоретиком драми і театру, активним театральним критиком, невтомним
перекладачем драматичних творів.
Ще в молодших класах Дрогобицької гімназії І.Франко почав цікавитися театром і
драматургією. Написав понад 70 спеціальних наукових розвідок про театр. З часом цей інтерес
переріс у велике захоплення.
«Драма – моя давня страсть», - говорив І.Я.Франко. Ця «страсть» надихала великого
письменника і вченого до дальшої роботи в цьому напрямі.
Франко був пристрасним поборником народного, «мужицького», театру, вважав його
школою життя, трибуною «пропаганди поступових і світлих думок», «підоймою поступу і
просвіти»…
5
У драматургію Іван Франко активно входить у 1-ій половині 90-х років ХІХ ст.(хоч у
цьому жанрі виступав значно раніше). Тоді й створив свої найкращі п’єси, що стали окрасою
українського театру, -
"Украдене щастя”
"Рябина”
"Учитель”
"Майстер Чирняк”
"Сон князя Святослава”
"Кам'яна душа”
"Суд святого Николая
2. Драма «Украдене щастя» - найвизначніший твір Івана Франка.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про цю драму, розкриємо й проаналізуємо її зміст, дамо оцінку
вчинкам героїв, з’ясуємо основні проблеми твору, які приведуть нас до розмови про щастя…Така
людська сутність, що всі ми хочемо бути щасливими. Народна мудрість запевняє, що кожен
коваль свого щастя. . «Ніхто не знає, коли щастя усміхнутися має», - заперечує інша. Цікаво, чи
може людина творити своє щастя, незважаючи на ті умови, в яких вона живе? Зрештою, що таке
щастя? Важко дати однозначну відповідь на ці питання. Разом з Франком та його героями
поміркуємо про це сьогодні
Словникова робота
Оскільки поняття «щастя» кожен розуміє по-своєму, то і до вирішення проблеми ви будете
підходити по –різному. Щоб дотриматись єдиного взірця, звернемося до словника/робота
літературознавців/
Щастя
1. Почуття або стан найвищого, повного вдоволення
2. Сприятливий збіг обставин, талан, успіх
· Що для вас означає слово «щастя»?
Щоб це зробити, діти, ви об’єдналися в групи, кожна з яких отримала індивідуальне домашнє
завдання, яке й допоможе нам глибоко проаналізувати зміст твору.
Робота в групах. Ідейно-художній аналіз драми «Украдене щастя».
Індивідуальні завдання
1. Історія написання драми «Украдене щастя». Сценічне народження п’єси.
2. У чому особливість сюжету твору? У чому полягає суть конфлікту та як він реалізується в
драмі?
6
3. Жанр п’єси «Украдене щастя». Аргументуйте відповідь.
4. Тема та ідея п’єси «Украдене щастя». Проблематика твору.
1. Історія написання драми «Украдене щастя». Сценічне народження п’єси./повідомлення
групи дослідників/
2. У чому особливість сюжету твору? У чому полягає суть конфлікту та як він реалізується в
драмі? / повідомлення групи дослідників/
Анна
Микола Михайло
3. Жанр п’єси «Украдене щастя». Аргументовано відповісти. / повідомлення групи
літературознавців/
Аналіз твору
· Які враження справила на вас прочитана п’єса?
· Який епізод найбільше запам’ятався і його хотілося б зачитати?
4. Яка тема драми «Украдене щастя» (Змалювання трагедії особистого життя трьох головних
персонажів, у яких украдено щастя). / повідомлення групи дослідників/
У чому сенс життя? Як досягнути мети? Чи можливе воно без страждань? Це філософський рівень
драми. А є ще психологічний: почуття героїв – тривоги, надії, любові, образи тощо, - що
7
виникають у ході розв’язання колізії. І складність ця є відображення суперечностей тодішнього
життя, суперечностей, які породжують антинародний лад.
- Які проблеми порушені у драмі:
1. Моральний вибір,
2. Щастя й кохання,
3. Вірність і зрада,
4. Гріх і честь
5. Жінка в суспільстві.
Літературна вікторина.
«Хто це?»
1. «У жандармах служить уже три роки» (Михайло)
2. «Роботу покинув, господарство занедбав…» (Микола)
3. «Я був чесний парубок, може, троха, загорячий, запалкий» (Михайло)
4. «Я втопаний в болото, обдертий з чести… Зрйнований, зарізаний» (Микола)
5. «Я тепер спокійна, нічого не бояся, ні про що не думаю, нічого не знаю, тілько тебе
одного» (Анна)
Дискусія
Питання для обговорення.
1. Микола – один з учасників конфлікту. Хто він: жертва чи злочинець?
2. Михайло – людина, що деградує. Довести це або спростувати.
3. Анна – сильна натура. Чи можна осуджувати Анну? Погляд традиційний і феміністичний.
У драмі змальовано трагедію особистого життя трьох головних персонажів, у яких
украдено щастя.
Хто ж украв їхнє щастя? На це питання дає відповідь зміст п’єси, внутрішній світ її
головних героїв – Анни та Миколи і Михайла.
Розкажіть про попереднє життя героїв п’єси, про ті події, що мали вирішальний вплив на
їхні долі.
Шукайте цензора в собі.
Він там живе, дрімучий, без гоління,
8
Він там сидить, як чортик у трубі,
І тихо вилучає вам сумління.
Зсередини, потроху, не раз,
Все познімає, де яка іконка,
І непомітно вийме вас – із вас
Залишиться одна лиш оболонка.
Прокоментуйте слова Ліни Костенко. Яке відношення вони мають до сьогоднішнього уроку?.
Давайте пошукаємо цензора в кожному з героїв драми і з’ясуємо, хто винен в украденому щасті
героїв.
Рольова гра
Образ Анни
Я Анна, мені 25 років, мене обдурили, ошукали, мов кота в мішку продали, загупали, обдерли з
усього. Я не винна, я дійсно кохала Михайла, але злий жарт моїх братів перекреслив моє щасливе
життя. Доля звела мене з Миколою, порядним чоловіком, але в серці панувала любов до Михайла.
Та чи й не віддала я йому все, все, що може віддати жінка любому чоловікові? Навіть душу свою,
честь жіночу, свою і добру славу. Присягу для нього зломала. Сама себе на людський посміх
віддала. Не звинувачуйте, не засуджуйте мої дії, бо людина – коваль свого щастя.
Запитання:
 · Чи можна звинуватити Анну в її намаганні повернути собі щастя?
 · Чи легко Анні зважитися на такий вчинок?
 Як ви ставитесь до Анни після таких слів «Обрид він мені , лучче б був гнив собі в
криміналі»
 · Яке ваше ставлення до Анни( виправдовуєте ви її чи засуджуєте?)
 · У чому новаторство образу Анни?
 · Чи є вина Анни?
 · Сильна чи слаба натура?
 · Чи погодитесь ви зі мною, що взаєморозуміння, взаємоповага в сім’ї – це теж щастя?
Висновок
Анна
Покірна, тиха сильна жінка, здатна боротися за своє щастя
Це типовий, високохудожній і глибоко трагічний образ жінки-страдниці, що стала жертвою
власницького світу, у якому безроздільно панує людська жадібність і хижацтво. Цей образ є
9
неперевершеним образом жінки в українській класичній літературі, він вражає своєю
неповторною простотою і щирістю.
Образ Миколи
Проробив я свою силу на чужих людей. Я дійсно кохаю бідну свою небогу, але вона сумує та
тоскує біля мене. І я нічим зарадити не можу. Все життя я працюю аби ми з жінкою жили в
достатку. Ні в чому їй не відмовляю. І вона начебто до мене трохи звикла. Тільки почали
жити. Але з’явився він, зламав на сімейне життя. Я втоптаний у болото, обдертий з чести,
супокою і поваги, зруйнований, зарізаний без ножа.. Мій вчинок – це мій тягар на все життя, я
не знаю як далі мені жити.
Запитання:
· Як ви ставитесь до Миколи?
· Хто винен у тому, що Микола став таким?
· Чи можна назвати Задорожного найтрагічнішою постаттю в драмі?
· Хто він: жертва чи злочинець?
· Що штовхнуло доброго, чесного і порядного Миколу на злочин проти Михайла?
· Чи міг щось зробити для того, щоб втримати своє щастя?
Висновок
Микола
«Вічний наймит» віхоть добрий господар
Образ Михайла
Я був парубок може, трохи загарячий, запалкий. Але кривди не любив, неправди не зміг знести і
то було моє нещастя.Я перебував на службі і повернувся справжнім жандармом. Щодо Анни, то я
полюбив, отею бідолаху, сироту, кривджену нелюдами-братами. Я вдався до певних дій аби
повернути Анну – я впевнений у собі, у своїх діях. І хоча я огидник, який ганьбить образ Божий.
Своєї вини я не визнаю. Я Михайло – страшний, грізний і завжди досягаю своєї мети. Але так
сталося … .Я визнав своє вбивство як самогубство. Учинок Миколи не засуджую.
Запитання:
· А чи любить Михайло Анну?
· Чи заслуговує Михайло такої жертовної любові?
· Винні обставини, чи винен Михайло у своїй смерті?
· Що змусило його видати вбивство за самогубство?
10
· Чи можна Михайла назвати благородною людиною?
· Чи має Михайло право на кохання Анни?
Висновок
Михайло
Чесний парубок скалічений цісарською службою жандарм
Перехресний допит (група групі)
· Кожен з персонажів у певний момент повинен зробити вибір. Який це вибір? Чим
керуються вони?
· Які вчинки героїв є, на вашу думку, правильними, а які заслуговують осуду?
· Коли любов є почуттям найвищим, найпрекраснішим?
Безперечно, тоді, коли люди гідні її, коли душі в них чисті, коли почуття їхні не спричиняють
страждань іншим. Та Франковим героям таке щастя не судилося …Анна – Микола – Михайло.
Три зламані людські долі. Три розбиті серця. Спробуйте відобразити графічно долі героїв
твору.
· Як розкривається проблема народної моралі через образи п’єси?
Микола: «вважай на людей… Щоб люди з нас не сміялися».
11
Михайло: «Я з людського диву не буду ні ситий, ні голоден», «наплюй ти на людей! Чого
тобі від них потрібно? А як ти будеш з них сміятися, то вони з тебе не будуть. Ще самі до
тебе прийдуть», «жий та дихай, доки живеш! Будемо жити, доки можна. Будемо любитися,
доки можна. Будемо людям в пику сміятися…доки вони нас під наш не візьмуть. Потому
один кінець: всі напрямо і горту в зуби підемо»
Анна: «І боюсь його і жити без нього не можу…Вся тремчу, а так здається, що тону в нім,
роблюсь частиною його. І нема у мене тоді своєї волі, ані своєї думки, ані сили, ані
застанови, нічого… все віддала йому…навіть душу свою, честь жіночу, свою добру славу.
Присягу для нього зломала. Сама себе на людський посміх віддала. Ну, і що ж. мені
байдуже. Він для мене все: і світ, і честь, і присяга
Читання в особах, коментування.
Поняття щастя в устах героїв.
Михайло: «Щастя ніколи довго не триває. Щастя все – день, година, одна хвилина», «Ся
любов була моїм одиноким, найдорожчим скарбом, вона могла би була з мене зробити доброго,
порядного чоловіка. А ти,Миколо, до спілки з тими нелюдами вкрав мені те одиноке щастя»
Запитання:
· Ви погоджуєтеся із цими словами?
· Хто в кого вкрав щастя: Анна в Миколи? Микола в Анни? Михайло в Миколи?
· Хто ж той злодій, що украв щастя і в Миколи, і в Михайла, і в Анни?
· Чи обікрали й самі себе Анна, Михайло, Микола?
· Чому така назва драми?
Займи позицію:
Чи мали право герої на вчинки, які скоїли?
· Яким ви уявляєте життя Анни після смерті Михайла? Чи сприймає вона слова
Миколи у фіналі п’єси. Чи зможуть вони її розважити? («Анно,вспокойся, хіба ти не
маєш для чого жити?»
А тепер спробуємо стати цензорами, обвинувачами чи обвинуваченими. Уявімо себе на місці
Миколи, Михайла та Анни. Кожен з вас, перевтілюючись у свого героя, має відповісти на
запитання:
· Хто (чи що) є виною у трагедії, яка склалася?
· Хто з героїв найбільше обікрадений?
· Чи був хтось із них цензором самому собі?
· Чи був хтось із них обвинувачем і кому?
· Чи можна украсти щастя?
12
· Чого навчила нас драма «Украдене щастя»?
· Чи актуальний твір сьогодні?
· Чи змінюється з часом ставлення людей до кохання і коханих?
· Які цінності в коханні важливі для вас?
· Чи взагалі можливе щастя без страждання?
· Над чим автор спонукає задуматись?
· Поясніть слова: «Мудра жінка будує свій дім, а безумна своєю рукою руйнує його»
Яка, згідно з цією думкою, Анна?
Моделювання ситуації
Юнак іде на службу до війська, дівчина закохалася в іншого. Ваші дії. Яке рішення
приймете?
Лист-зізнання від імені героїв
- Я зрадив, так.
Але це біль чи злочин?
Скажу всю правду, ми тепер одні.
Кому з нас гірше? Я одвожу очі,
А ти у вічі дивишся мені…
І що найтяжче: мука ж моя марна,
Бо зрада – діло темне і брудне.
А ти – це ти.
Ти і в стражданні гарна.
Ти можеш навіть пожаліть мене…
Відступник я. нікчемний я і ниций.
Але ти любиш і тому прости.
Життя – така велика ковзаниця.
Кому вдалося, не падавши, пройти?
Ці слова належать Грицеві Бобренку з роману у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай».
Скажіть, чи зміг би хтось із героїв драми І.Франка промовити такі слова? Хто і чому?
13
Світова оцінка драми «Украдене щастя» І Франка /робота групи критиків/
V. Рефлексія
Учні оцінюють результати уроку, повернувшись до очікуваних результатів
· Чи справдилися ваші надії?
· Що сподобалось, що не сподобалось?
VI. Оцінювання
VII Підсумок уроку
Слово вчителя
Рано чи пізно життя кожного з вас поставить перед вибором. Який висновок для себе
ви зробили? (Керуватися не лише почуттями, а й розумом).
Життя воістину непросте. Воно часто кидає нас у вир випробувань, пробує на міцність
нашу душу, наше серце, нашу силу волі. Тоді найважливішою є здатність вистояти, залишитися
людиною. І в любові також. Щоб кохання було високим, священним почуттям, його не можна
осквернити ані зрадою, ані вбивством, ані трагедією іншої людини. Буває так, на жаль, не завжди.
Часто, як це маємо у Франковій драмі, долі людські ламаються, пісня залишається недоспіваною...
І пам’ятаймо, що хоча великою мірою на наше життя впливають обставини, які не залежать
від нас, ми можемо творити своє щастя. Потрібно лише цінувати кожну щасливу мить:
Прокинутися вранці і всміхнутися,
Всміхнутися до світу й до людей.
Ні перед ким в покорі не зігнутись,
Горіти працею від здійснених ідей.
Шукати щастя у своїй роботі,
Красі радіти знов і знов,
І не відкласти на колись, на потім
Ні доброту, ні чесність, ні любов
Збагнути серцем – кожна мить єдина.
Неповторимі тиша й круговерть
І зрозуміти, що твоя родина –
Найкраще, найможливіше з безсмерть.
І хоч буває непроглядно гірко,
14
Не опустись до вовчого виття.
О щастя – ти піднебесна зірка,
Ти – кожна мить прожитого життя
VIІІ. Домашня робота
 Твір-мініатюра «Чи можливий інший кінець у розв’язці конфлікту між героями
драми «Украдене щастя» або «Чи може крадене щастя бути справжнім?»
 Прочитати твір І. Я. Франка «Перехресні стежки»
Дякую за співпрацю, чуйність, доброту. Щасти вам!
15

More Related Content

What's hot

Подвиги Геракла
Подвиги ГераклаПодвиги Геракла
Подвиги ГераклаAdriana Himinets
 
ібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімSnezhana Pshenichnaya
 
Література як вид мистецтва
Література як вид мистецтваЛітература як вид мистецтва
Література як вид мистецтваNadiya Trakalyuk
 
Байки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, Крилова
Байки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, КриловаБайки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, Крилова
Байки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, КриловаAdriana Himinets
 
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменницяПрезентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменницяninabondarchuk
 
А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.
А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.
А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.DorokhGala
 
марк твен порівняльна характеристика героїв
марк твен порівняльна характеристика героївмарк твен порівняльна характеристика героїв
марк твен порівняльна характеристика героївSnezhana Pshenichnaya
 
А. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. СвітязьА. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. СвітязьSnezhana Pshenichnaya
 
літературна казка
 літературна казка літературна казка
літературна казкаlidaromanivna
 
Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"
Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"
Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"dtamara123
 
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"dtamara123
 
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"ллллл ллллллллл
 
Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"
Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"
Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"dtamara123
 
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"dtamara123
 
МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)
МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)
МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)Adriana Himinets
 
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літературиКомпетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літературиe-ranok e-ranok
 
Іван Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"
Іван  Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"Іван  Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"
Іван Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"Elena Pritula
 

What's hot (20)

Подвиги Геракла
Подвиги ГераклаПодвиги Геракла
Подвиги Геракла
 
ібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дімібсен ляльковий дім
ібсен ляльковий дім
 
Література як вид мистецтва
Література як вид мистецтваЛітература як вид мистецтва
Література як вид мистецтва
 
Байки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, Крилова
Байки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, КриловаБайки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, Крилова
Байки Езопа, Да Вінчі, Лафонтена, Крилова
 
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменницяПрезентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
 
А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.
А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.
А. Міцкевич. Світязь.Фольклорна основа та національні мотиви.
 
марк твен порівняльна характеристика героїв
марк твен порівняльна характеристика героївмарк твен порівняльна характеристика героїв
марк твен порівняльна характеристика героїв
 
А. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. СвітязьА. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. Світязь
 
літературна казка
 літературна казка літературна казка
літературна казка
 
Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"
Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"
Презентація "Г. Ібсен "Ляльковий дім"
 
ярослав стельмах
ярослав стельмах ярослав стельмах
ярослав стельмах
 
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
 
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
Презентація до уроку "Образ лиса в казці І.Франка "Фарбований лис"
 
Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"
Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"
Шолом - Алейхем Повість "Пісня над піснями"
 
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
 
Снігова королева
Снігова королеваСнігова королева
Снігова королева
 
8 клас вправи
8 клас вправи8 клас вправи
8 клас вправи
 
МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)
МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)
МНП із зарубіжної літератури 5-9 кл. (авт. Ніколенко О. та ін.)
 
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літературиКомпетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
Компетентнісно орієнтовні завдання на уроках української літератури
 
Іван Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"
Іван  Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"Іван  Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"
Іван Карпенко-кКрий. Трагікомедія "Мартин Боруля"
 

Viewers also liked

Розробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краюРозробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краюЛариса Солов'ян
 
Дієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієсловаДієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієсловаЛариса Солов'ян
 
Збірка віршів "Симфонія душі"
Збірка віршів "Симфонія душі"Збірка віршів "Симфонія душі"
Збірка віршів "Симфонія душі"Лариса Солов'ян
 
Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Вікторія Тихомирова
 
Пам'ятки історій та культури Очаківщини
Пам'ятки історій та культури ОчаківщиниПам'ятки історій та культури Очаківщини
Пам'ятки історій та культури ОчаківщиниВікторія Тихомирова
 
Робота учасника краєзнавчо - природничого конкурсу
Робота учасника краєзнавчо - природничого конкурсуРобота учасника краєзнавчо - природничого конкурсу
Робота учасника краєзнавчо - природничого конкурсуВікторія Тихомирова
 

Viewers also liked (20)

Розробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краюРозробка уроку літератури рідного краю
Розробка уроку літератури рідного краю
 
Дієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієсловаДієприкметник як особлива форма дієслова
Дієприкметник як особлива форма дієслова
 
Сім’я і школа
Сім’я і школаСім’я і школа
Сім’я і школа
 
Збірка віршів "Симфонія душі"
Збірка віршів "Симфонія душі"Збірка віршів "Симфонія душі"
Збірка віршів "Симфонія душі"
 
Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.Географія світових природних ресурсів.
Географія світових природних ресурсів.
 
Географія (мон)
Географія (мон)Географія (мон)
Географія (мон)
 
Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
 
Пам'ятки історій та культури Очаківщини
Пам'ятки історій та культури ОчаківщиниПам'ятки історій та культури Очаківщини
Пам'ятки історій та культури Очаківщини
 
Річний звіт
Річний звітРічний звіт
Річний звіт
 
Подорож по країні географія
Подорож по країні географіяПодорож по країні географія
Подорож по країні географія
 
Показовий урок 7 клас
Показовий урок 7 класПоказовий урок 7 клас
Показовий урок 7 клас
 
Географічні координати
Географічні координатиГеографічні координати
Географічні координати
 
Буклет "З турботою про рідний край"
Буклет "З турботою про рідний край"Буклет "З турботою про рідний край"
Буклет "З турботою про рідний край"
 
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
Буклет "Зупинись: орхідне поле!"
 
Робота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсуРобота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсу
 
Робота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсуРобота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсу
 
Робота учасника краєзнавчо - природничого конкурсу
Робота учасника краєзнавчо - природничого конкурсуРобота учасника краєзнавчо - природничого конкурсу
Робота учасника краєзнавчо - природничого конкурсу
 
Програма географія
Програма географіяПрограма географія
Програма географія
 
Презентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класіПрезентація до уроку у 8 класі
Презентація до уроку у 8 класі
 
Корисні копалини України
Корисні копалини УкраїниКорисні копалини України
Корисні копалини України
 

Similar to Розробка показового уроку

Календарно тематичне планування, 9 клас
Календарно   тематичне планування, 9 класКалендарно   тематичне планування, 9 клас
Календарно тематичне планування, 9 класdtamara123
 
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptГусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptssuser55a0fb
 
ул ктп 11 кл. 2016 2017
ул ктп 11 кл. 2016 2017ул ктп 11 кл. 2016 2017
ул ктп 11 кл. 2016 2017PolinaMokrushina
 
урок 11 клас
урок 11 класурок 11 клас
урок 11 класMaxim Hart
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровийestet13
 
презентація олесь терентійович гончар
презентація олесь терентійович гончарпрезентація олесь терентійович гончар
презентація олесь терентійович гончарВиктор Чёмов
 
уа 3 карпенко
уа 3 карпенкоуа 3 карпенко
уа 3 карпенкоshinshilla
 
конференція
конференціяконференція
конференціяkirilik
 
франко прехресні стежки
франко прехресні  стежкифранко прехресні  стежки
франко прехресні стежкиkozemir
 
франко прехресні стежки
франко прехресні  стежкифранко прехресні  стежки
франко прехресні стежкиLudmila Ryadnova
 
світова літ. 10 11кл-рівень академ
світова літ. 10 11кл-рівень академсвітова літ. 10 11кл-рівень академ
світова літ. 10 11кл-рівень академsansanych86
 

Similar to Розробка показового уроку (20)

м. куліш
м. кулішм. куліш
м. куліш
 
Календарно тематичне планування, 9 клас
Календарно   тематичне планування, 9 класКалендарно   тематичне планування, 9 клас
Календарно тематичне планування, 9 клас
 
ул ктп 7 2017 2018
ул ктп 7 2017 2018ул ктп 7 2017 2018
ул ктп 7 2017 2018
 
пауль схеми хвильовий
пауль  схеми хвильовийпауль  схеми хвильовий
пауль схеми хвильовий
 
ул ктп 10 2015 2016
ул ктп 10 2015 2016ул ктп 10 2015 2016
ул ктп 10 2015 2016
 
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptГусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
 
ул ктп 11 кл. 2016 2017
ул ктп 11 кл. 2016 2017ул ктп 11 кл. 2016 2017
ул ктп 11 кл. 2016 2017
 
урок 11 клас
урок 11 класурок 11 клас
урок 11 клас
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Анатолій Дністровий
 
презентація олесь терентійович гончар
презентація олесь терентійович гончарпрезентація олесь терентійович гончар
презентація олесь терентійович гончар
 
микола хвильовий
микола хвильовиймикола хвильовий
микола хвильовий
 
валерій шевчук
валерій шевчук валерій шевчук
валерій шевчук
 
1
11
1
 
уа 3 карпенко
уа 3 карпенкоуа 3 карпенко
уа 3 карпенко
 
57
5757
57
 
О.Довженко. Кіноповість "Україна в огні"
О.Довженко. Кіноповість "Україна в огні"О.Довженко. Кіноповість "Україна в огні"
О.Довженко. Кіноповість "Україна в огні"
 
конференція
конференціяконференція
конференція
 
франко прехресні стежки
франко прехресні  стежкифранко прехресні  стежки
франко прехресні стежки
 
франко прехресні стежки
франко прехресні  стежкифранко прехресні  стежки
франко прехресні стежки
 
світова літ. 10 11кл-рівень академ
світова літ. 10 11кл-рівень академсвітова літ. 10 11кл-рівень академ
світова літ. 10 11кл-рівень академ
 

Recently uploaded

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (6)

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

Розробка показового уроку

  • 1. 1
  • 2. 2 Тема. Таємниця украденого щастя в однойменній драмі Івана Франка «Украдене щастя» Мета: розкрити зміст твору, на основі ідейно-психологічного аналізу твору підвести учнів до розуміння авторської думки про моральну відповідальність людини за право на щастя, допомогти осмислити й визначити художню цінність твору, розвивати самостійність, доказовість суджень, сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки Тип уроку: урок вивчення та аналізу художнього твору, комбінований урок з комп’ютерною підтримкою Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть довести, що драма має соціально- філософське підгрунтя, визначити основні проблеми твору, сформувати власне ставлення до того, що трапилося з героями твору, висловити свою думку відносно морального вибору людини в житті, давати відповідь на питання: чи можливо досягнути щастя в житті; набути навичок роботи в групі, визначаючи та аргументуючи питання, прогнозуючи можливі наслідки Теоретико-літературні поняття: драматичні твори, їхні особливості, драма як окремий різновид, ремарки. Наочні засоби навчання: портрет І.Я.Франка, презентація, текст п’єси, запис пісні «Минає день» Обладнання: проектор, комп’ютер, екран Хід уроку Ніхто не знає ,коли йому щастя усміхнутися має Народна мудрість І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів Слово вчителя Сьогодні продовжуємо ознайомлення із творчістю І.Франка. Ми насолоджувалися чарівним і ніжним ароматом інтимної лірики, вчилися любити рідну землю і стояти на захисті інтересів свого народу, читаючи поезії громадянського звучання, захоплювалися мужнім ліричним героєм, заглиблювались у його життєвий досвід, коли вивчали філософські мотиви поезії І.Франка. Неперевершеним майстром слова поставав перед нами І.Франко, коли ми читали його прозові твори. Вдома ви познайомились із Франком-драматургом, читаючи п’єсу «Украдене щастя». На кожного із вас ця п’єса справила певні враження. Безумовно, що головні герої драми зі своїми проблемами не залишили Вас байдужими.
  • 3. 3 Учнівський проект: Іван Франко: універсальність таланту · Поет (11 прижиттєвих збірок) · Мовознавець (знав 14 мов) · Перекладач, автор переспівів · Науковець (доктор наук) · Фольклорист, етнограф (400 пісень, 1800 коломийок) · Прозаїк (10 повістей і романів, майже 100 творів малої прози) · Громадський діяч (очолював філологічну секцію НТШ) · Політик (у 1890 р. Франко і Павлик організували Русько – українську радикальну партію; балотувався до австрійського парламенту та галицького сейму) · Драматург (написав понад 10 драм) · Історик літератури (монографія «Нарис історії українсько-руської літератури») · Публіцист · Філософ · Видавець (альманахи «Дзвін» і «Молот», журнали «Життя і слово», «Світ», «Літературно – науковий вісник» тощо) - Яка з Франкових творчих граней найістотніша? - Чим письменник більше прислужився рідній і вселюдській культурі? Немає потреби дискутувати. [Поет, прозаїк, публіцист, перекладач, журналіст, учений, активний громадський діяч, громадянин-патріот.] І сьогодні ще: Франко – драматург. ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку/Презентація/ Тема нашого уроку звучить так: « Таємниця украденого щастя в однойменній драмі Івана Франка «Украдене щастя»» Проблемні питання:
  • 4. 4 · У чому щастя людини? (поняття щастя для героїв твору п’єси, щастя у вашому розумінні) · Чи може людина творити своє щастя? · Що ви очікуєте від цього уроку? · Скажіть, які асоціації виникають у вас, коли бачите цей малюнок? Фіксуємо думки учнів: - життєва дорога; - пересічність долі; - конфлікт, який необхідно розв’язати; - геометрична фігура; - темрява, безвихідність. Так, це банальний трикутник, що лежить в основі конфлікту «Украдене щастя». Його нам теж треба розв’язати IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 1. Повідомлення учня І.Франко був талановитим драматургом, основоположником наукового театрознавства – істориком і теоретиком драми і театру, активним театральним критиком, невтомним перекладачем драматичних творів. Ще в молодших класах Дрогобицької гімназії І.Франко почав цікавитися театром і драматургією. Написав понад 70 спеціальних наукових розвідок про театр. З часом цей інтерес переріс у велике захоплення. «Драма – моя давня страсть», - говорив І.Я.Франко. Ця «страсть» надихала великого письменника і вченого до дальшої роботи в цьому напрямі. Франко був пристрасним поборником народного, «мужицького», театру, вважав його школою життя, трибуною «пропаганди поступових і світлих думок», «підоймою поступу і просвіти»…
  • 5. 5 У драматургію Іван Франко активно входить у 1-ій половині 90-х років ХІХ ст.(хоч у цьому жанрі виступав значно раніше). Тоді й створив свої найкращі п’єси, що стали окрасою українського театру, - "Украдене щастя” "Рябина” "Учитель” "Майстер Чирняк” "Сон князя Святослава” "Кам'яна душа” "Суд святого Николая 2. Драма «Украдене щастя» - найвизначніший твір Івана Франка. Сьогодні на уроці ми поговоримо про цю драму, розкриємо й проаналізуємо її зміст, дамо оцінку вчинкам героїв, з’ясуємо основні проблеми твору, які приведуть нас до розмови про щастя…Така людська сутність, що всі ми хочемо бути щасливими. Народна мудрість запевняє, що кожен коваль свого щастя. . «Ніхто не знає, коли щастя усміхнутися має», - заперечує інша. Цікаво, чи може людина творити своє щастя, незважаючи на ті умови, в яких вона живе? Зрештою, що таке щастя? Важко дати однозначну відповідь на ці питання. Разом з Франком та його героями поміркуємо про це сьогодні Словникова робота Оскільки поняття «щастя» кожен розуміє по-своєму, то і до вирішення проблеми ви будете підходити по –різному. Щоб дотриматись єдиного взірця, звернемося до словника/робота літературознавців/ Щастя 1. Почуття або стан найвищого, повного вдоволення 2. Сприятливий збіг обставин, талан, успіх · Що для вас означає слово «щастя»? Щоб це зробити, діти, ви об’єдналися в групи, кожна з яких отримала індивідуальне домашнє завдання, яке й допоможе нам глибоко проаналізувати зміст твору. Робота в групах. Ідейно-художній аналіз драми «Украдене щастя». Індивідуальні завдання 1. Історія написання драми «Украдене щастя». Сценічне народження п’єси. 2. У чому особливість сюжету твору? У чому полягає суть конфлікту та як він реалізується в драмі?
  • 6. 6 3. Жанр п’єси «Украдене щастя». Аргументуйте відповідь. 4. Тема та ідея п’єси «Украдене щастя». Проблематика твору. 1. Історія написання драми «Украдене щастя». Сценічне народження п’єси./повідомлення групи дослідників/ 2. У чому особливість сюжету твору? У чому полягає суть конфлікту та як він реалізується в драмі? / повідомлення групи дослідників/ Анна Микола Михайло 3. Жанр п’єси «Украдене щастя». Аргументовано відповісти. / повідомлення групи літературознавців/ Аналіз твору · Які враження справила на вас прочитана п’єса? · Який епізод найбільше запам’ятався і його хотілося б зачитати? 4. Яка тема драми «Украдене щастя» (Змалювання трагедії особистого життя трьох головних персонажів, у яких украдено щастя). / повідомлення групи дослідників/ У чому сенс життя? Як досягнути мети? Чи можливе воно без страждань? Це філософський рівень драми. А є ще психологічний: почуття героїв – тривоги, надії, любові, образи тощо, - що
  • 7. 7 виникають у ході розв’язання колізії. І складність ця є відображення суперечностей тодішнього життя, суперечностей, які породжують антинародний лад. - Які проблеми порушені у драмі: 1. Моральний вибір, 2. Щастя й кохання, 3. Вірність і зрада, 4. Гріх і честь 5. Жінка в суспільстві. Літературна вікторина. «Хто це?» 1. «У жандармах служить уже три роки» (Михайло) 2. «Роботу покинув, господарство занедбав…» (Микола) 3. «Я був чесний парубок, може, троха, загорячий, запалкий» (Михайло) 4. «Я втопаний в болото, обдертий з чести… Зрйнований, зарізаний» (Микола) 5. «Я тепер спокійна, нічого не бояся, ні про що не думаю, нічого не знаю, тілько тебе одного» (Анна) Дискусія Питання для обговорення. 1. Микола – один з учасників конфлікту. Хто він: жертва чи злочинець? 2. Михайло – людина, що деградує. Довести це або спростувати. 3. Анна – сильна натура. Чи можна осуджувати Анну? Погляд традиційний і феміністичний. У драмі змальовано трагедію особистого життя трьох головних персонажів, у яких украдено щастя. Хто ж украв їхнє щастя? На це питання дає відповідь зміст п’єси, внутрішній світ її головних героїв – Анни та Миколи і Михайла. Розкажіть про попереднє життя героїв п’єси, про ті події, що мали вирішальний вплив на їхні долі. Шукайте цензора в собі. Він там живе, дрімучий, без гоління,
  • 8. 8 Він там сидить, як чортик у трубі, І тихо вилучає вам сумління. Зсередини, потроху, не раз, Все познімає, де яка іконка, І непомітно вийме вас – із вас Залишиться одна лиш оболонка. Прокоментуйте слова Ліни Костенко. Яке відношення вони мають до сьогоднішнього уроку?. Давайте пошукаємо цензора в кожному з героїв драми і з’ясуємо, хто винен в украденому щасті героїв. Рольова гра Образ Анни Я Анна, мені 25 років, мене обдурили, ошукали, мов кота в мішку продали, загупали, обдерли з усього. Я не винна, я дійсно кохала Михайла, але злий жарт моїх братів перекреслив моє щасливе життя. Доля звела мене з Миколою, порядним чоловіком, але в серці панувала любов до Михайла. Та чи й не віддала я йому все, все, що може віддати жінка любому чоловікові? Навіть душу свою, честь жіночу, свою і добру славу. Присягу для нього зломала. Сама себе на людський посміх віддала. Не звинувачуйте, не засуджуйте мої дії, бо людина – коваль свого щастя. Запитання:  · Чи можна звинуватити Анну в її намаганні повернути собі щастя?  · Чи легко Анні зважитися на такий вчинок?  Як ви ставитесь до Анни після таких слів «Обрид він мені , лучче б був гнив собі в криміналі»  · Яке ваше ставлення до Анни( виправдовуєте ви її чи засуджуєте?)  · У чому новаторство образу Анни?  · Чи є вина Анни?  · Сильна чи слаба натура?  · Чи погодитесь ви зі мною, що взаєморозуміння, взаємоповага в сім’ї – це теж щастя? Висновок Анна Покірна, тиха сильна жінка, здатна боротися за своє щастя Це типовий, високохудожній і глибоко трагічний образ жінки-страдниці, що стала жертвою власницького світу, у якому безроздільно панує людська жадібність і хижацтво. Цей образ є
  • 9. 9 неперевершеним образом жінки в українській класичній літературі, він вражає своєю неповторною простотою і щирістю. Образ Миколи Проробив я свою силу на чужих людей. Я дійсно кохаю бідну свою небогу, але вона сумує та тоскує біля мене. І я нічим зарадити не можу. Все життя я працюю аби ми з жінкою жили в достатку. Ні в чому їй не відмовляю. І вона начебто до мене трохи звикла. Тільки почали жити. Але з’явився він, зламав на сімейне життя. Я втоптаний у болото, обдертий з чести, супокою і поваги, зруйнований, зарізаний без ножа.. Мій вчинок – це мій тягар на все життя, я не знаю як далі мені жити. Запитання: · Як ви ставитесь до Миколи? · Хто винен у тому, що Микола став таким? · Чи можна назвати Задорожного найтрагічнішою постаттю в драмі? · Хто він: жертва чи злочинець? · Що штовхнуло доброго, чесного і порядного Миколу на злочин проти Михайла? · Чи міг щось зробити для того, щоб втримати своє щастя? Висновок Микола «Вічний наймит» віхоть добрий господар Образ Михайла Я був парубок може, трохи загарячий, запалкий. Але кривди не любив, неправди не зміг знести і то було моє нещастя.Я перебував на службі і повернувся справжнім жандармом. Щодо Анни, то я полюбив, отею бідолаху, сироту, кривджену нелюдами-братами. Я вдався до певних дій аби повернути Анну – я впевнений у собі, у своїх діях. І хоча я огидник, який ганьбить образ Божий. Своєї вини я не визнаю. Я Михайло – страшний, грізний і завжди досягаю своєї мети. Але так сталося … .Я визнав своє вбивство як самогубство. Учинок Миколи не засуджую. Запитання: · А чи любить Михайло Анну? · Чи заслуговує Михайло такої жертовної любові? · Винні обставини, чи винен Михайло у своїй смерті? · Що змусило його видати вбивство за самогубство?
  • 10. 10 · Чи можна Михайла назвати благородною людиною? · Чи має Михайло право на кохання Анни? Висновок Михайло Чесний парубок скалічений цісарською службою жандарм Перехресний допит (група групі) · Кожен з персонажів у певний момент повинен зробити вибір. Який це вибір? Чим керуються вони? · Які вчинки героїв є, на вашу думку, правильними, а які заслуговують осуду? · Коли любов є почуттям найвищим, найпрекраснішим? Безперечно, тоді, коли люди гідні її, коли душі в них чисті, коли почуття їхні не спричиняють страждань іншим. Та Франковим героям таке щастя не судилося …Анна – Микола – Михайло. Три зламані людські долі. Три розбиті серця. Спробуйте відобразити графічно долі героїв твору. · Як розкривається проблема народної моралі через образи п’єси? Микола: «вважай на людей… Щоб люди з нас не сміялися».
  • 11. 11 Михайло: «Я з людського диву не буду ні ситий, ні голоден», «наплюй ти на людей! Чого тобі від них потрібно? А як ти будеш з них сміятися, то вони з тебе не будуть. Ще самі до тебе прийдуть», «жий та дихай, доки живеш! Будемо жити, доки можна. Будемо любитися, доки можна. Будемо людям в пику сміятися…доки вони нас під наш не візьмуть. Потому один кінець: всі напрямо і горту в зуби підемо» Анна: «І боюсь його і жити без нього не можу…Вся тремчу, а так здається, що тону в нім, роблюсь частиною його. І нема у мене тоді своєї волі, ані своєї думки, ані сили, ані застанови, нічого… все віддала йому…навіть душу свою, честь жіночу, свою добру славу. Присягу для нього зломала. Сама себе на людський посміх віддала. Ну, і що ж. мені байдуже. Він для мене все: і світ, і честь, і присяга Читання в особах, коментування. Поняття щастя в устах героїв. Михайло: «Щастя ніколи довго не триває. Щастя все – день, година, одна хвилина», «Ся любов була моїм одиноким, найдорожчим скарбом, вона могла би була з мене зробити доброго, порядного чоловіка. А ти,Миколо, до спілки з тими нелюдами вкрав мені те одиноке щастя» Запитання: · Ви погоджуєтеся із цими словами? · Хто в кого вкрав щастя: Анна в Миколи? Микола в Анни? Михайло в Миколи? · Хто ж той злодій, що украв щастя і в Миколи, і в Михайла, і в Анни? · Чи обікрали й самі себе Анна, Михайло, Микола? · Чому така назва драми? Займи позицію: Чи мали право герої на вчинки, які скоїли? · Яким ви уявляєте життя Анни після смерті Михайла? Чи сприймає вона слова Миколи у фіналі п’єси. Чи зможуть вони її розважити? («Анно,вспокойся, хіба ти не маєш для чого жити?» А тепер спробуємо стати цензорами, обвинувачами чи обвинуваченими. Уявімо себе на місці Миколи, Михайла та Анни. Кожен з вас, перевтілюючись у свого героя, має відповісти на запитання: · Хто (чи що) є виною у трагедії, яка склалася? · Хто з героїв найбільше обікрадений? · Чи був хтось із них цензором самому собі? · Чи був хтось із них обвинувачем і кому? · Чи можна украсти щастя?
  • 12. 12 · Чого навчила нас драма «Украдене щастя»? · Чи актуальний твір сьогодні? · Чи змінюється з часом ставлення людей до кохання і коханих? · Які цінності в коханні важливі для вас? · Чи взагалі можливе щастя без страждання? · Над чим автор спонукає задуматись? · Поясніть слова: «Мудра жінка будує свій дім, а безумна своєю рукою руйнує його» Яка, згідно з цією думкою, Анна? Моделювання ситуації Юнак іде на службу до війська, дівчина закохалася в іншого. Ваші дії. Яке рішення приймете? Лист-зізнання від імені героїв - Я зрадив, так. Але це біль чи злочин? Скажу всю правду, ми тепер одні. Кому з нас гірше? Я одвожу очі, А ти у вічі дивишся мені… І що найтяжче: мука ж моя марна, Бо зрада – діло темне і брудне. А ти – це ти. Ти і в стражданні гарна. Ти можеш навіть пожаліть мене… Відступник я. нікчемний я і ниций. Але ти любиш і тому прости. Життя – така велика ковзаниця. Кому вдалося, не падавши, пройти? Ці слова належать Грицеві Бобренку з роману у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай». Скажіть, чи зміг би хтось із героїв драми І.Франка промовити такі слова? Хто і чому?
  • 13. 13 Світова оцінка драми «Украдене щастя» І Франка /робота групи критиків/ V. Рефлексія Учні оцінюють результати уроку, повернувшись до очікуваних результатів · Чи справдилися ваші надії? · Що сподобалось, що не сподобалось? VI. Оцінювання VII Підсумок уроку Слово вчителя Рано чи пізно життя кожного з вас поставить перед вибором. Який висновок для себе ви зробили? (Керуватися не лише почуттями, а й розумом). Життя воістину непросте. Воно часто кидає нас у вир випробувань, пробує на міцність нашу душу, наше серце, нашу силу волі. Тоді найважливішою є здатність вистояти, залишитися людиною. І в любові також. Щоб кохання було високим, священним почуттям, його не можна осквернити ані зрадою, ані вбивством, ані трагедією іншої людини. Буває так, на жаль, не завжди. Часто, як це маємо у Франковій драмі, долі людські ламаються, пісня залишається недоспіваною... І пам’ятаймо, що хоча великою мірою на наше життя впливають обставини, які не залежать від нас, ми можемо творити своє щастя. Потрібно лише цінувати кожну щасливу мить: Прокинутися вранці і всміхнутися, Всміхнутися до світу й до людей. Ні перед ким в покорі не зігнутись, Горіти працею від здійснених ідей. Шукати щастя у своїй роботі, Красі радіти знов і знов, І не відкласти на колись, на потім Ні доброту, ні чесність, ні любов Збагнути серцем – кожна мить єдина. Неповторимі тиша й круговерть І зрозуміти, що твоя родина – Найкраще, найможливіше з безсмерть. І хоч буває непроглядно гірко,
  • 14. 14 Не опустись до вовчого виття. О щастя – ти піднебесна зірка, Ти – кожна мить прожитого життя VIІІ. Домашня робота  Твір-мініатюра «Чи можливий інший кінець у розв’язці конфлікту між героями драми «Украдене щастя» або «Чи може крадене щастя бути справжнім?»  Прочитати твір І. Я. Франка «Перехресні стежки» Дякую за співпрацю, чуйність, доброту. Щасти вам!
  • 15. 15