SlideShare a Scribd company logo
Конспект уроку світової літератури в 11 класі
(Академічний рівень)
Тема. «Абсурд життя – це зовсім не кінець, а лише початок»
(Абсурд і трагічний стоїцизм у романі А.Камю «Чума». Проблема
виборулюдини в межовій ситуації та особистоївідповідальностіза
цей вибір. Композиція і стиль твору)
Мета:ознайомитиучнів з екзистенціональною концепцією абсурдностібуття
А. Камю у романі «Чума», дослідити зіткнення людини зі вселенським
абсурдом та шляхи пізнання сенсужиття в «межовій ситуації»;
з допомогоюучнів довести, що «абсурд життя – це зовсім не кінець, а лише
початок»;
розглянутисистему образів героїв роману, символіку чуми, ідейно-художні
особливостіроману;
підвести учнів до евристичнихвисновків щодо різних можливостей
морального виборуна прикладі персонажів роману – притчі «Чума»;
сприятиформуванню почуття відповідальності за власну долю і долю
людства.
Тип уроку: уроквивчення та аналізу художнього твору(аналітико-
синтетична робота з текстом).
Обладнання:текст роману А. Камю «Чума», підручник Ю.І. Ковбасенка
«Зарубіжна література», презентація – супровід уроку MPP, музика Д.
Шостаковича.
Методи та прийоми: словесний, наочний, проблемно-пошуковий,
проблемнийвиклад.
Засоби:словесні, образні.
Форми роботи:індивідуальна,колективна, фронтальна.
Очікуванірезультати:
учень (учениця):
- висловлюватиме судження про втілення в романі «Чума» рис
екзистенціалізму;
- характеризуватиме головнихгероїв роману;
- пояснюватиме, в чому полягає сенс пересторогиКамю:переможні
вигуки оранців супроводжуються сумнівамиРіє, який «згадав, що
бацила чуми ніколи не вмирає, ніколи не щезає, десятиліттями вона
може дрімати десь у закутку меблів або у стосібілизни, вона терпляче
вичікує своєї години»;
- висловлюватиме міркування про важливу думку Камю, висловлену у
фіналі роману: «Людибільше заслуговують на захоплення, ніж на
зневагу»;
- аргументуватиме особистеставлення до проблем, що піднімаються в
творі, ілюстраціями прикладів і цитат з тексту.
Ключовіпоняття: «екзистенціоналізм», «роман - хроніка», «притча»,
«абсурд», «фашизм», «стоїцизм», «межоваситуація».
Хід уроку
І. Етап орієнтації.
Слово вчителя. Вітаю вас, шановні учні! Пам’ятаючи слова Генрі Форда,
розпочнемонаш шлях до успіху.
- Зверніть увагу на екран (демонструється картина С.Далі
«Передчуття громадянськоївійни»)
- Кого ми бачимо? ( Якогось монстра;він як хазяїн стоїть на безлюдній
землі, тільки блакитне небо нагадуєпро щось чисте і гарне).
- Які перші враження виникають у нас від таких картин? ( Хаос,
невпорядкованість, почуття неспокою). Я попрошувас на деякий час
уроку зберегти в собіце почуття неспокою, викликане художнім
образом картини.
ІІ. Етап покладаннямети.
1 . Запис теми уроку в зошити.
- Які з понять теорії літератури маємо згадати / повторити?(Композиція і
стиль)
- Які слова ствердити? ( Особиста відповідальність за вибір в межовій
ситуації)
- Що запропонувати? ( Вирішення проблеми)
- Проілюструвати прикладами? (Трагічний стоїцизм)
- Співвіднести і порівняти? (Абсурд і життя)
- Протиставити?
- Віднайти?
Отже, ми визначили мету нашої діяльностіна уроці.
ІІІ. Етап проектування.
Слово вчителя. Для того, щоб раціональніше використати час уроку, на
допомогуя підготувала «Словниктермінів».
(Словник термінів
1. Екзистенціалізм — літературна течія, в основіякої лежить
зосередженість на особі, що залишилася наодинці з буттям.
2. Роман-притча — великий епічний твір із моральноюповчальною
ідеєю (за жанром «Чума» — роман-притча).
3. Хроніка — запис історичних подій у хронологічній послідовності.
4. Фатальність — невідворотність подій у світі.
5. Абсурд — безглуздя, нісенітниця (це одне з основнихпонять
екзистенціалізму).
6. Чума – гостре інфекційне захворювання людини і тварини, належить
до карантинних хвороб.
7. Фашизм – відкрита терористична диктатура найбільш реакційних і
словіністичних елементів. Встановлення фашизму виражає
неспроможність влади утримати контроль демократичнимизасобами.
8. Примиренці – невиразні образи, вони стоять осторонь і
дотримуються думки «…моя хата з краю, нічого не знаю».
9. “Межова ситуація” – це зупинена мить у житті людини, ситуація, коли
втрачають смислстарі відповіді на запитання « Що я можу знати, у що
я можу вірити, що мені робити?» Адже такі відповіді мають сенс, коли
ми віримо, що в житті є своя логіка і нам є на що сподіватися. Але
щойно ми опинилися викинутими з нього, як довідуємося, що все в
цьому світі вирішується без нашої участі.
10.За стоїками, усі гріхи — це саморуйнування, хворобадуші. Правильні
вчинки і справи - гарантія людського щастя. Правильно бажати - це
розвиватисвоюособистість на противагувсьомузовнішньому, не
покірним долі, не схилятися перед будь-якоюсилою (до стоїків
належали: Зенон із Кітона, Марк Аврелій Антоній).
Основні положення екзистенціалізму
o світ абсурднийі народжується задля смерті;
o головнийскарб людини – її внутрішній світ;
o людина у вирішальні моменти свого життя стає перед вибором і в
залежності від вибору – вона стає людиною, або ні;
o людина у світі самотня, її існування в єдності з іншими необхідне, щоб
переборотистрах, відчай, тривогу, самотність;
o відображення життя у творімитцем завжди суб’єктивне;
o існування людини, біологічне і психологічне, передує сутності та є
важливішим.)
Звертаючись до нього, визможете швидше виконати поставлені завдання.
Разом з тим в полі зорумає залишатися аркуш самооцінювання «Одним
реченням», яким ми завершимо роботуна уроці.
IV. Етап організаціївиконанняпланудіяльності.
1. Виведення «Формули уроку». (На дошці запис
ЧУМА – ВІЙНА – ЗЛО – АБСУРД )
Недарма урок я починаю зі штучно створеної формули, томущо
істинно художній твір – це щось штучно створене, воно не тотожне
об’єктивній реальності, це заново створенареальність, через яку автор
доносить до читача щось дуже важливе.
2. Визначте тему твору. Про що в ньому йдеться?
(1)про епідемію чуми, яка зненацька захопила в полон мешканців міста
Оран;
2) про різне ставлення людей до цього страшного явища;
3) про зусилля лікаря Ріє та його помічників подолати целихо або хоч
полегшити страждання хворих;
4)провибір людини в екстремальнихумовах: одні борються, інші
наживаються, перепродуючи продукти харчування, а деякінамагаються
покінчити життя самогубством.)
3. Чи звернули ви увагу на те, де і коли відбуваються події?
(Фабульну основу роману складає розповідь про відчайдушнуборотьбу
мешканців міста Оранз епідемією чуми, яка раптововторглася у розмірене і
спокійне життя міста)
4.Учениця зачитує опис міста.
( «… А Оран, на перший погляд, місто
звичайне, така собі французька префектура на алжирськомуузбережжі.
Саме містечко, признатися, бридке. На перший погляд тихомирне, і лише
куди пізніше примічаєш, чимвоно відрізняється від безлічі інших торгових
міст, розкиданихпід усіма широтами. Нуяк собі уявити, скажімо, місто без
голубів, без дерев і садів, де не чуєш ні лопотіння крил, ні шелесту листя, —
словом, місто безлике? Нову пору року видно тільки по небу. Навесні хіба
що змінюється повітря чи з'являються кошики з квітами, що їх привозять
із околиці дрібні крамарі:виходить,ніби весна продається вроздріб. Улітку
сонце спалює і так уже пропечені оселі й припорошуємури сірим попелом;
жити тодіможна лише в холодку за щільно причиненими віконницями.
Восени, навпаки, все потопаєв болоті. Гарно буває тільки взимку.
Найзручніший спосіб познайомитися з містом — це придивитись,як тут
працюють,як тут кохаються і як тут умирають. У нашому містечку, —
може,
це вплив клімату, — все затісно переплелося і робиться з тимсамим
гарячко-
вим відсутнім виглядом. А то знак, що люди нудьгують і намагаються
завести
собі звички. Наші співгромадяни працюють багато, але тільки для того, аби
забагатіти. Вони цікавляться передусімкомерцією і головне — дбають, як
самі
кажуть, прозиск. Звісно, їм не чужі й прості радощі, вони люблять жінок,
кіно та морські купання. Проте вельми розважливо відкладають тівтіхи на
суботній вечір і на неділю, а в інші дні тижня силкуються заробити якомога
більше грошей. Увечері, покидаючи контори, вони сходяться о домовленій
годині по кав'ярнях, гуляють тимсамим бульваром або сидьма сидять собі
удома на балконах. Замолоду їхні бажання несамовиті й скороминущі, а в
зрілому віці обмежуються товариствамигравціву кулі, бенкетами у складок
та клубами, де ріжуться в карти на гроші.»)
Слово вчителя. Така ось театральна декорація, але на фоні відносного
спокоюз’являєтьсящось таке лиховісне і страшне, що спотворюєжиття і
робить і робить його абсурдним, без сенсу, без надії.
5. Роботанад образом БернараРіє та поняттям «роман - хроніка».
- Першим відреагував на небезпеку в місті лікар Ріє. Чому?
- Камю визначає оповідачем БернараРіє. Чому?
- Письменник для свого творуобираєформу хроніки. Чому?
- Ріє «має говоритиза всіх». У чому полягає особливість його мовита мови
твору?
Слово вчителя. Романможна розглядатияк своєріднийавторськиймонолог,
розбитийна окремі партії, вручені різним персонажам, котрівиступають
носіями різних сторін авторськогосвітогляду, різних його аспектів і тем.
Зараз я пропонуювам попрацювати не індивідуально, не в парах, не в
групах… Уявіть, що кожен ряд – колона, яка має рухатись щільно, не
збиваючись з кроку, підтримуючи одинодного. Необхідно це для того, щоб
дослідити образи:
І – Раймона Рамбера;
Картка №1
Характеристика образу Раймона Рамбера
1. За поданими цитатамирозкажіть про ставленняРаймона Рамбера
до подій у місті.
«Низький, у спортивномуодязі, широкоплечий, з рішучим виглядом та
яснимирозумнимиочима, він здавався людиною самовпевненою».
«Вибратися будь-що, вибратися із цих чужих стін, із цієї пастки, поставленої
долею.»
«Я колись думав, що чужий у цьому місті і що мені тут у вас нема чого
робити. Але тепер, коли я бачив те, що бачив, я відчуваю, що я теж тутешній,
хочу я того чи не хочу. Ця історія стосується однаковоусіх».
«Ви не проти, щоб я працював з вами, аж поки мені трапиться нагода
вибратися з міста?»
«Соромнобутищасливим самому»
«Єдине, що для мене цінне, - вмерти або жити тим, що любиш».
2. Визначте,до якого типу героївможна віднести отця Панлю? Яка
його життєва позиція?
(за поданими на слайдівисловами)
ІІ – отця Панлю;
Картка №2
Характеристика образу отця Панлю
1. Отець Панлю першу проповідь розпочинаєсловами:«Брати мої,
вас спіткало лихо, і ви його заслужили, брати…»
(Чума відкриваєочі, змушує думати)
Спробуйте від імені отця Панлю скласти його сповідь,
простеживши зміни у його світогляді.
(СПОВІДЬотця Панлю:
Свій острівець світла в душі мені допомагаєзберегти віра, віра в Бога.
Моїх братів і сестер спостигла біда, ми всі опинилися під стінами лиховісної
чуми. За що так немилосердно караєБог людей? Звісно, за їх зло, за те, що
люди втратиливіру в Бога. Іноді Всевишній посилаєжорстокі випробування
для людини у вигляді хвороб, бід. Це – сигнал тривоги. Він свідчить проте,
що пора схаменутися, пора відродити всобі духовні цінності. Та, щоб
«очиститись»від скверни, треба пройти через страждання.Ось і
спостигла біда моїх братів, вони самі її на себе накликали. Людинаповинна
відповісти за скоєне зло. Але хочу, щоб ви зрозуміли, братове мої: саме зло є
складовою частиноюдобра. Тому саме добрий янгол передаєспис злому, аби
той покаравгрішних. Я, як людина віруюча, не відмовляюся працювати в
лікарні. Я буду лікувати хворих словом Божим. Біль, страждання – це теж
благо. І з вірою в Бога я йду в лазарети.)
Примітка:Коли в самого Панлю з’являються ознаки зараження чумою, він
відмовляється від лікування й гине.
2. Визначте,до якого типу героївможна віднести Жана Тарру? Яка
його життєва позиція?
(за поданими на слайдівисловами)
ІІІ – Жана Тарру.
Картка №3
Характеристика образу Жана Тарру
Ніхто не знав, звідки він узявся в Орані. Життєрадісний, знезмінною
усмішкою на устах, був душею усіх доступних розваг. Але чуму він
розгледів значно раніше і глибше, ніж інші. Одного разу він зрозумів, що
«всі ми живемо в чумній скверні», і втративспокій назавжди. «Мені
достеменно відомо, що кожен носить її, чуму, в собі, бо не існує такої
людини у світі, якої б вона не торкнулася» - такого висновку приходить
Тарру, що все своє свідоме життя присвятивборотьбі зі смертю,
смертними вироками, а розчарувавшись, не спізнавши надії, хотів
віднайти спокій у служінні людям. Таррузібрав першу добровільну
дружину. Він віддав усі свої сили боротьбі з чумою, аж доки вона не
знищила його.
1. Проаналізуйте діалогТарру і Ріє. Як ви вважаєте, на розумінні чого
ґрунтуються ці міркування?
«Ріє запитав Тарру:
- А вас що спонукає вплутуватись у цю історію?
- Не знаю. Очевидно, міркування морального характеру.
- А на чому вониґрунтуються?
- На розумінні.»
2. Визначте,до якого типу героївможна віднести РаймонаРамбера?
Яка його життєва позиція?
(за поданимина слайді висловами)
Слово вчителя. Отже, ми познайомились з героями твору. Дійсно,
люди різні за характерами, професією, поведінкою, але яке явище їх
поєднує? (Чума). Висновокїхнього життя:з чумою треба боротися.
- Яке значення образучуми пропонуєКамю? (Три світи: реальний,
алегоричний, філософський)
6. Роботазі «Словником термінів». Опрацювання поняття «межова ситуація».
- Прочитайте пояснення «межовоїситуації».
- Чи можна підготувати себе до «пограничної»ситуації в житті?
- Давайте повернемось до формули уроку і за допомогоютекстуальних
антонімів збудуємо для себе перший захисний бар’єр.
БОРОТЬБА - МИР - ЛЮБОВ– ГАРМОНІЯ
ЧУМА - ВІЙНА –ЗЛО - АБСУРД
V. Контрольно – оцінювальний етап уроку. Самооцінювання.
- Як уникнути «зачумленості» власної душі? Збудуємо другийзахисний
бар’єр.
Рефлексія
«Одним реченням»
Сьогоднія дізнався (дізналась)…
Було цікаво…
Було важко…
Я виконував (виконувала) завдання…
Я зрозумів (зрозуміла), що…
Тепер я можу…
Я відчув (відчула), що…
Я набув…
Я навчився (навчилась)…
Мені вдалося …
Я зміг…
Я спробую…
Мене здивувало…
Урок дав мені для життя…
Мені захотілось…
Слово вчителя. Переконана, що не маю права оцінювати сьогодні ваші
висловлювання, тому ступінь власної творчості та співпраці на уроці
визначте самостійно за 12-бальною шкалою, спираючись на «Критерії
оцінювання».
VІ. Домашнє завдання.
1. Обов’язковезавдання на повторення:в зошиті схематично позначте
композиційні особливостітвору А.Камю «Чума». Усно розкрийте
кожен із композиційних моментів.
2. Завдання на вибір:
А. Напишіть лист – доказ «Людибільше заслуговують на захоплення,
ніж на зневагу».
Б. Перегляньте к/ф «Хлопчику смугастій піжамі» та напишіть
анотацію
до нього.
В. Висловіть особистівраження та міркування щодо проблем,
порушених у вище згаданомуфільмі.
VІІ. Заключне слово вчителя.
Залишаючись на екзистенціалістських позиціях, автор зображує
картину зіткнення людини зі злом і досліджує її поведінку у цій
екстремальній ситуації: одніне бажають глянути правді в очі,
ховаються від страшної реальності, інші стають спільниками чуми, і ті,
хто повстає, «бунтує», вибирає боротьбу. Людинапоставлена перед
вибором позиції по відношенню до зла. І саме цей вибір робить її
справжньоюлюдиною. Але правильний вибір зробитинелегко, на
заваді стоїть страх, егоїстичніпрагнення або нечисте сумління. А.
Камю вірить і знає, що зло вічне, але так само вічні і боротьбаз ним. І
сила борців, сила людей у їхній співдружності, саме тому «Люди
більше заслуговують на захоплення, ніж на зневагу».

More Related Content

What's hot

Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...
Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...
Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...
Oleg1977
 
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
Оскар Уайльд  "Портрет Доріана Грея"Оскар Уайльд  "Портрет Доріана Грея"
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
Ганна Балецька
 
Хвильовий
ХвильовийХвильовий
ХвильовийOlenamoon
 
Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...
Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...
Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...
Ганна Балецька
 
А.Камю "Путь добывания добра"
А.Камю "Путь добывания добра"А.Камю "Путь добывания добра"
А.Камю "Путь добывания добра"
Инна Стамат
 
Panas myrnyy 10_klas
Panas myrnyy 10_klasPanas myrnyy 10_klas
валерій шевчук
валерій шевчук валерій шевчук
валерій шевчук
Виктория Бородачева
 
Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...
Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...
Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...
Галина Сызько
 
Філософія екзистенціалізму
Філософія екзистенціалізмуФілософія екзистенціалізму
Філософія екзистенціалізмуAlex Mechew
 
Модерністські течії в поезії
Модерністські течії  в поезіїМодерністські течії  в поезії
Модерністські течії в поезії
ninakysman
 
матеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиматеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літератури
pr1nc1k
 
Григорій Косинка. Новела " В житах"
Григорій Косинка. Новела " В житах"Григорій Косинка. Новела " В житах"
Григорій Косинка. Новела " В житах"
Elena Pritula
 
побудова людської комедії
побудова людської комедіїпобудова людської комедії
побудова людської комедії
oksanasushkova78
 
роман анна кареніна
роман анна каренінароман анна кареніна
роман анна кареніна
valentinev1
 
Майстер і Маргарита
Майстер і МаргаритаМайстер і Маргарита
Майстер і Маргарита
Вася Побережный
 
Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...
Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...
Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...
Ганна Балецька
 
Злочин і кара
Злочин і караЗлочин і кара
Злочин і кара
Вася Побережный
 
вергилий
вергилийвергилий
вергилий
SnezhanaP10
 
документ Microsoft word (2)
документ Microsoft word (2)документ Microsoft word (2)
документ Microsoft word (2)
Oleg777
 

What's hot (20)

Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...
Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...
Альбер Камю. Життєвий і творчий шлях. Камю і екзистенціалізм. Провідні мотиви...
 
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
Оскар Уайльд  "Портрет Доріана Грея"Оскар Уайльд  "Портрет Доріана Грея"
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
 
Хвильовий
ХвильовийХвильовий
Хвильовий
 
Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...
Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...
Чарльз Діккенс. Гуманізм письменника, його співчуття до принижених і знедолен...
 
камю
камюкамю
камю
 
А.Камю "Путь добывания добра"
А.Камю "Путь добывания добра"А.Камю "Путь добывания добра"
А.Камю "Путь добывания добра"
 
Panas myrnyy 10_klas
Panas myrnyy 10_klasPanas myrnyy 10_klas
Panas myrnyy 10_klas
 
валерій шевчук
валерій шевчук валерій шевчук
валерій шевчук
 
Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...
Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...
Декаданс. Світоглядно-естетичні зрушення у мистецтві та літературі середини –...
 
Філософія екзистенціалізму
Філософія екзистенціалізмуФілософія екзистенціалізму
Філософія екзистенціалізму
 
Модерністські течії в поезії
Модерністські течії  в поезіїМодерністські течії  в поезії
Модерністські течії в поезії
 
матеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літературиматеріали для факультативу теорія літератури
матеріали для факультативу теорія літератури
 
Григорій Косинка. Новела " В житах"
Григорій Косинка. Новела " В житах"Григорій Косинка. Новела " В житах"
Григорій Косинка. Новела " В житах"
 
побудова людської комедії
побудова людської комедіїпобудова людської комедії
побудова людської комедії
 
роман анна кареніна
роман анна каренінароман анна кареніна
роман анна кареніна
 
Майстер і Маргарита
Майстер і МаргаритаМайстер і Маргарита
Майстер і Маргарита
 
Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...
Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...
Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору Е.Хемінгуея «Стари...
 
Злочин і кара
Злочин і караЗлочин і кара
Злочин і кара
 
вергилий
вергилийвергилий
вергилий
 
документ Microsoft word (2)
документ Microsoft word (2)документ Microsoft word (2)
документ Microsoft word (2)
 

Similar to урок 11 клас

Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
Лариса Солов'ян
 
Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016
kreidaros1
 
програма самореалізації особистості
програма самореалізації особистостіпрограма самореалізації особистості
програма самореалізації особистості
Helen Golovina
 
о.генрі «останній листок»
о.генрі «останній листок»о.генрі «останній листок»
о.генрі «останній листок»
SnezhanaP10
 
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptГусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
ssuser55a0fb
 
8 ul p_2016
8 ul p_20168 ul p_2016
8 ul p_2016
Svinka Pepa
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
UA7009
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
NEW8
 
а.камю.чума
а.камю.чумаа.камю.чума
а.камю.чума
valentinev1
 
Ірина Забіяка_ Іван Верніш_Лекція
Ірина Забіяка_ Іван Верніш_ЛекціяІрина Забіяка_ Іван Верніш_Лекція
Ірина Забіяка_ Іван Верніш_Лекція
Litcentr
 
пауль схеми хвильовий
пауль  схеми хвильовийпауль  схеми хвильовий
пауль схеми хвильовий
Алексей Тимошенко
 
5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр
Aira_Roo
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
Aira_Roo
 
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)Roman Bienov
 
Творчисть О Забужко
  Творчисть О Забужко  Творчисть О Забужко
Творчисть О Забужкоmia230993
 
Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко mia230993
 

Similar to урок 11 клас (20)

Розробка показового уроку
Розробка показового урокуРозробка показового уроку
Розробка показового уроку
 
Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016
Ukrajinska literatura-8klas-avramenko-2016
 
програма самореалізації особистості
програма самореалізації особистостіпрограма самореалізації особистості
програма самореалізації особистості
 
о.генрі «останній листок»
о.генрі «останній листок»о.генрі «останній листок»
о.генрі «останній листок»
 
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.pptГусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
Гусак_І_В_Урок_2019_М_Коцюбинський_Психологічна_новела_«Intermezzo.ppt
 
8 ul p_2016
8 ul p_20168 ul p_2016
8 ul p_2016
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
 
82
8282
82
 
а.камю.чума
а.камю.чумаа.камю.чума
а.камю.чума
 
282,23.docx
282,23.docx282,23.docx
282,23.docx
 
406,23.docx
406,23.docx406,23.docx
406,23.docx
 
Ірина Забіяка_ Іван Верніш_Лекція
Ірина Забіяка_ Іван Верніш_ЛекціяІрина Забіяка_ Іван Верніш_Лекція
Ірина Забіяка_ Іван Верніш_Лекція
 
пауль схеми хвильовий
пауль  схеми хвильовийпауль  схеми хвильовий
пауль схеми хвильовий
 
5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
 
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
''47'' - науково-мистецький журнал (№2)
 
Творчисть О Забужко
  Творчисть О Забужко  Творчисть О Забужко
Творчисть О Забужко
 
Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко Творичсь О Забужко
Творичсь О Забужко
 
112
112112
112
 

More from Maxim Hart

Шевченко Тарас Григорович
Шевченко Тарас ГригоровичШевченко Тарас Григорович
Шевченко Тарас Григорович
Maxim Hart
 
через роки, через століття
через роки, через століттячерез роки, через століття
через роки, через століття
Maxim Hart
 
хореографія
хореографіяхореографія
хореографія
Maxim Hart
 
хк 11 клас дпм близького сходу
хк 11 клас дпм близького сходухк 11 клас дпм близького сходу
хк 11 клас дпм близького сходу
Maxim Hart
 
українське образотворче мистецтво хіх ст
українське образотворче мистецтво хіх стукраїнське образотворче мистецтво хіх ст
українське образотворче мистецтво хіх ст
Maxim Hart
 
українське бароко 1
українське бароко 1українське бароко 1
українське бароко 1
Maxim Hart
 
ток шоу телебачення
ток шоу телебаченняток шоу телебачення
ток шоу телебачення
Maxim Hart
 
сучасні художники
сучасні художникисучасні художники
сучасні художники
Maxim Hart
 
сім чудес світу
сім чудес світусім чудес світу
сім чудес світу
Maxim Hart
 
лувр
луврлувр
лувр
Maxim Hart
 
культура рідного краю
культура рідного краюкультура рідного краю
культура рідного краю
Maxim Hart
 
культура київської русі
культура київської русікультура київської русі
культура київської русі
Maxim Hart
 
культура козацької доби
культура козацької добикультура козацької доби
культура козацької доби
Maxim Hart
 
костюми народів світу презентация
костюми народів світу презентациякостюми народів світу презентация
костюми народів світу презентация
Maxim Hart
 
кам'янець подільська фортеця
кам'янець подільська фортецякам'янець подільська фортеця
кам'янець подільська фортеця
Maxim Hart
 
іван мартос
іван мартосіван мартос
іван мартос
Maxim Hart
 
идеал женской красоты
идеал женской красотыидеал женской красоты
идеал женской красоты
Maxim Hart
 
декоративно ужиткове мистецтво
декоративно   ужиткове мистецтводекоративно   ужиткове мистецтво
декоративно ужиткове мистецтво
Maxim Hart
 
архітектура київської русі
архітектура        київської русіархітектура        київської русі
архітектура київської русі
Maxim Hart
 
7 чудес миколаївщини
7 чудес миколаївщини7 чудес миколаївщини
7 чудес миколаївщини
Maxim Hart
 

More from Maxim Hart (20)

Шевченко Тарас Григорович
Шевченко Тарас ГригоровичШевченко Тарас Григорович
Шевченко Тарас Григорович
 
через роки, через століття
через роки, через століттячерез роки, через століття
через роки, через століття
 
хореографія
хореографіяхореографія
хореографія
 
хк 11 клас дпм близького сходу
хк 11 клас дпм близького сходухк 11 клас дпм близького сходу
хк 11 клас дпм близького сходу
 
українське образотворче мистецтво хіх ст
українське образотворче мистецтво хіх стукраїнське образотворче мистецтво хіх ст
українське образотворче мистецтво хіх ст
 
українське бароко 1
українське бароко 1українське бароко 1
українське бароко 1
 
ток шоу телебачення
ток шоу телебаченняток шоу телебачення
ток шоу телебачення
 
сучасні художники
сучасні художникисучасні художники
сучасні художники
 
сім чудес світу
сім чудес світусім чудес світу
сім чудес світу
 
лувр
луврлувр
лувр
 
культура рідного краю
культура рідного краюкультура рідного краю
культура рідного краю
 
культура київської русі
культура київської русікультура київської русі
культура київської русі
 
культура козацької доби
культура козацької добикультура козацької доби
культура козацької доби
 
костюми народів світу презентация
костюми народів світу презентациякостюми народів світу презентация
костюми народів світу презентация
 
кам'янець подільська фортеця
кам'янець подільська фортецякам'янець подільська фортеця
кам'янець подільська фортеця
 
іван мартос
іван мартосіван мартос
іван мартос
 
идеал женской красоты
идеал женской красотыидеал женской красоты
идеал женской красоты
 
декоративно ужиткове мистецтво
декоративно   ужиткове мистецтводекоративно   ужиткове мистецтво
декоративно ужиткове мистецтво
 
архітектура київської русі
архітектура        київської русіархітектура        київської русі
архітектура київської русі
 
7 чудес миколаївщини
7 чудес миколаївщини7 чудес миколаївщини
7 чудес миколаївщини
 

урок 11 клас

  • 1. Конспект уроку світової літератури в 11 класі (Академічний рівень) Тема. «Абсурд життя – це зовсім не кінець, а лише початок» (Абсурд і трагічний стоїцизм у романі А.Камю «Чума». Проблема виборулюдини в межовій ситуації та особистоївідповідальностіза цей вибір. Композиція і стиль твору) Мета:ознайомитиучнів з екзистенціональною концепцією абсурдностібуття А. Камю у романі «Чума», дослідити зіткнення людини зі вселенським абсурдом та шляхи пізнання сенсужиття в «межовій ситуації»; з допомогоюучнів довести, що «абсурд життя – це зовсім не кінець, а лише початок»; розглянутисистему образів героїв роману, символіку чуми, ідейно-художні особливостіроману; підвести учнів до евристичнихвисновків щодо різних можливостей морального виборуна прикладі персонажів роману – притчі «Чума»; сприятиформуванню почуття відповідальності за власну долю і долю людства. Тип уроку: уроквивчення та аналізу художнього твору(аналітико- синтетична робота з текстом). Обладнання:текст роману А. Камю «Чума», підручник Ю.І. Ковбасенка «Зарубіжна література», презентація – супровід уроку MPP, музика Д. Шостаковича. Методи та прийоми: словесний, наочний, проблемно-пошуковий, проблемнийвиклад.
  • 2. Засоби:словесні, образні. Форми роботи:індивідуальна,колективна, фронтальна. Очікуванірезультати: учень (учениця): - висловлюватиме судження про втілення в романі «Чума» рис екзистенціалізму; - характеризуватиме головнихгероїв роману; - пояснюватиме, в чому полягає сенс пересторогиКамю:переможні вигуки оранців супроводжуються сумнівамиРіє, який «згадав, що бацила чуми ніколи не вмирає, ніколи не щезає, десятиліттями вона може дрімати десь у закутку меблів або у стосібілизни, вона терпляче вичікує своєї години»; - висловлюватиме міркування про важливу думку Камю, висловлену у фіналі роману: «Людибільше заслуговують на захоплення, ніж на зневагу»; - аргументуватиме особистеставлення до проблем, що піднімаються в творі, ілюстраціями прикладів і цитат з тексту. Ключовіпоняття: «екзистенціоналізм», «роман - хроніка», «притча», «абсурд», «фашизм», «стоїцизм», «межоваситуація». Хід уроку І. Етап орієнтації. Слово вчителя. Вітаю вас, шановні учні! Пам’ятаючи слова Генрі Форда, розпочнемонаш шлях до успіху. - Зверніть увагу на екран (демонструється картина С.Далі «Передчуття громадянськоївійни»)
  • 3. - Кого ми бачимо? ( Якогось монстра;він як хазяїн стоїть на безлюдній землі, тільки блакитне небо нагадуєпро щось чисте і гарне). - Які перші враження виникають у нас від таких картин? ( Хаос, невпорядкованість, почуття неспокою). Я попрошувас на деякий час уроку зберегти в собіце почуття неспокою, викликане художнім образом картини. ІІ. Етап покладаннямети. 1 . Запис теми уроку в зошити. - Які з понять теорії літератури маємо згадати / повторити?(Композиція і стиль) - Які слова ствердити? ( Особиста відповідальність за вибір в межовій ситуації) - Що запропонувати? ( Вирішення проблеми) - Проілюструвати прикладами? (Трагічний стоїцизм) - Співвіднести і порівняти? (Абсурд і життя) - Протиставити? - Віднайти? Отже, ми визначили мету нашої діяльностіна уроці. ІІІ. Етап проектування. Слово вчителя. Для того, щоб раціональніше використати час уроку, на допомогуя підготувала «Словниктермінів». (Словник термінів 1. Екзистенціалізм — літературна течія, в основіякої лежить зосередженість на особі, що залишилася наодинці з буттям. 2. Роман-притча — великий епічний твір із моральноюповчальною ідеєю (за жанром «Чума» — роман-притча).
  • 4. 3. Хроніка — запис історичних подій у хронологічній послідовності. 4. Фатальність — невідворотність подій у світі. 5. Абсурд — безглуздя, нісенітниця (це одне з основнихпонять екзистенціалізму). 6. Чума – гостре інфекційне захворювання людини і тварини, належить до карантинних хвороб. 7. Фашизм – відкрита терористична диктатура найбільш реакційних і словіністичних елементів. Встановлення фашизму виражає неспроможність влади утримати контроль демократичнимизасобами. 8. Примиренці – невиразні образи, вони стоять осторонь і дотримуються думки «…моя хата з краю, нічого не знаю». 9. “Межова ситуація” – це зупинена мить у житті людини, ситуація, коли втрачають смислстарі відповіді на запитання « Що я можу знати, у що я можу вірити, що мені робити?» Адже такі відповіді мають сенс, коли ми віримо, що в житті є своя логіка і нам є на що сподіватися. Але щойно ми опинилися викинутими з нього, як довідуємося, що все в цьому світі вирішується без нашої участі. 10.За стоїками, усі гріхи — це саморуйнування, хворобадуші. Правильні вчинки і справи - гарантія людського щастя. Правильно бажати - це розвиватисвоюособистість на противагувсьомузовнішньому, не покірним долі, не схилятися перед будь-якоюсилою (до стоїків належали: Зенон із Кітона, Марк Аврелій Антоній). Основні положення екзистенціалізму o світ абсурднийі народжується задля смерті; o головнийскарб людини – її внутрішній світ;
  • 5. o людина у вирішальні моменти свого життя стає перед вибором і в залежності від вибору – вона стає людиною, або ні; o людина у світі самотня, її існування в єдності з іншими необхідне, щоб переборотистрах, відчай, тривогу, самотність; o відображення життя у творімитцем завжди суб’єктивне; o існування людини, біологічне і психологічне, передує сутності та є важливішим.) Звертаючись до нього, визможете швидше виконати поставлені завдання. Разом з тим в полі зорумає залишатися аркуш самооцінювання «Одним реченням», яким ми завершимо роботуна уроці. IV. Етап організаціївиконанняпланудіяльності. 1. Виведення «Формули уроку». (На дошці запис ЧУМА – ВІЙНА – ЗЛО – АБСУРД ) Недарма урок я починаю зі штучно створеної формули, томущо істинно художній твір – це щось штучно створене, воно не тотожне об’єктивній реальності, це заново створенареальність, через яку автор доносить до читача щось дуже важливе. 2. Визначте тему твору. Про що в ньому йдеться? (1)про епідемію чуми, яка зненацька захопила в полон мешканців міста Оран; 2) про різне ставлення людей до цього страшного явища; 3) про зусилля лікаря Ріє та його помічників подолати целихо або хоч полегшити страждання хворих; 4)провибір людини в екстремальнихумовах: одні борються, інші наживаються, перепродуючи продукти харчування, а деякінамагаються покінчити життя самогубством.)
  • 6. 3. Чи звернули ви увагу на те, де і коли відбуваються події? (Фабульну основу роману складає розповідь про відчайдушнуборотьбу мешканців міста Оранз епідемією чуми, яка раптововторглася у розмірене і спокійне життя міста) 4.Учениця зачитує опис міста. ( «… А Оран, на перший погляд, місто звичайне, така собі французька префектура на алжирськомуузбережжі. Саме містечко, признатися, бридке. На перший погляд тихомирне, і лише куди пізніше примічаєш, чимвоно відрізняється від безлічі інших торгових міст, розкиданихпід усіма широтами. Нуяк собі уявити, скажімо, місто без голубів, без дерев і садів, де не чуєш ні лопотіння крил, ні шелесту листя, — словом, місто безлике? Нову пору року видно тільки по небу. Навесні хіба що змінюється повітря чи з'являються кошики з квітами, що їх привозять із околиці дрібні крамарі:виходить,ніби весна продається вроздріб. Улітку сонце спалює і так уже пропечені оселі й припорошуємури сірим попелом; жити тодіможна лише в холодку за щільно причиненими віконницями. Восени, навпаки, все потопаєв болоті. Гарно буває тільки взимку. Найзручніший спосіб познайомитися з містом — це придивитись,як тут працюють,як тут кохаються і як тут умирають. У нашому містечку, — може, це вплив клімату, — все затісно переплелося і робиться з тимсамим гарячко- вим відсутнім виглядом. А то знак, що люди нудьгують і намагаються завести собі звички. Наші співгромадяни працюють багато, але тільки для того, аби забагатіти. Вони цікавляться передусімкомерцією і головне — дбають, як самі
  • 7. кажуть, прозиск. Звісно, їм не чужі й прості радощі, вони люблять жінок, кіно та морські купання. Проте вельми розважливо відкладають тівтіхи на суботній вечір і на неділю, а в інші дні тижня силкуються заробити якомога більше грошей. Увечері, покидаючи контори, вони сходяться о домовленій годині по кав'ярнях, гуляють тимсамим бульваром або сидьма сидять собі удома на балконах. Замолоду їхні бажання несамовиті й скороминущі, а в зрілому віці обмежуються товариствамигравціву кулі, бенкетами у складок та клубами, де ріжуться в карти на гроші.») Слово вчителя. Така ось театральна декорація, але на фоні відносного спокоюз’являєтьсящось таке лиховісне і страшне, що спотворюєжиття і робить і робить його абсурдним, без сенсу, без надії. 5. Роботанад образом БернараРіє та поняттям «роман - хроніка». - Першим відреагував на небезпеку в місті лікар Ріє. Чому? - Камю визначає оповідачем БернараРіє. Чому? - Письменник для свого творуобираєформу хроніки. Чому? - Ріє «має говоритиза всіх». У чому полягає особливість його мовита мови твору? Слово вчителя. Романможна розглядатияк своєріднийавторськиймонолог, розбитийна окремі партії, вручені різним персонажам, котрівиступають носіями різних сторін авторськогосвітогляду, різних його аспектів і тем. Зараз я пропонуювам попрацювати не індивідуально, не в парах, не в групах… Уявіть, що кожен ряд – колона, яка має рухатись щільно, не збиваючись з кроку, підтримуючи одинодного. Необхідно це для того, щоб дослідити образи: І – Раймона Рамбера;
  • 8. Картка №1 Характеристика образу Раймона Рамбера 1. За поданими цитатамирозкажіть про ставленняРаймона Рамбера до подій у місті. «Низький, у спортивномуодязі, широкоплечий, з рішучим виглядом та яснимирозумнимиочима, він здавався людиною самовпевненою». «Вибратися будь-що, вибратися із цих чужих стін, із цієї пастки, поставленої долею.» «Я колись думав, що чужий у цьому місті і що мені тут у вас нема чого робити. Але тепер, коли я бачив те, що бачив, я відчуваю, що я теж тутешній, хочу я того чи не хочу. Ця історія стосується однаковоусіх». «Ви не проти, щоб я працював з вами, аж поки мені трапиться нагода вибратися з міста?» «Соромнобутищасливим самому» «Єдине, що для мене цінне, - вмерти або жити тим, що любиш». 2. Визначте,до якого типу героївможна віднести отця Панлю? Яка його життєва позиція? (за поданими на слайдівисловами)
  • 9. ІІ – отця Панлю; Картка №2 Характеристика образу отця Панлю 1. Отець Панлю першу проповідь розпочинаєсловами:«Брати мої, вас спіткало лихо, і ви його заслужили, брати…» (Чума відкриваєочі, змушує думати) Спробуйте від імені отця Панлю скласти його сповідь, простеживши зміни у його світогляді. (СПОВІДЬотця Панлю: Свій острівець світла в душі мені допомагаєзберегти віра, віра в Бога. Моїх братів і сестер спостигла біда, ми всі опинилися під стінами лиховісної чуми. За що так немилосердно караєБог людей? Звісно, за їх зло, за те, що люди втратиливіру в Бога. Іноді Всевишній посилаєжорстокі випробування для людини у вигляді хвороб, бід. Це – сигнал тривоги. Він свідчить проте, що пора схаменутися, пора відродити всобі духовні цінності. Та, щоб «очиститись»від скверни, треба пройти через страждання.Ось і спостигла біда моїх братів, вони самі її на себе накликали. Людинаповинна відповісти за скоєне зло. Але хочу, щоб ви зрозуміли, братове мої: саме зло є складовою частиноюдобра. Тому саме добрий янгол передаєспис злому, аби той покаравгрішних. Я, як людина віруюча, не відмовляюся працювати в лікарні. Я буду лікувати хворих словом Божим. Біль, страждання – це теж благо. І з вірою в Бога я йду в лазарети.) Примітка:Коли в самого Панлю з’являються ознаки зараження чумою, він відмовляється від лікування й гине. 2. Визначте,до якого типу героївможна віднести Жана Тарру? Яка його життєва позиція? (за поданими на слайдівисловами)
  • 10. ІІІ – Жана Тарру. Картка №3 Характеристика образу Жана Тарру Ніхто не знав, звідки він узявся в Орані. Життєрадісний, знезмінною усмішкою на устах, був душею усіх доступних розваг. Але чуму він розгледів значно раніше і глибше, ніж інші. Одного разу він зрозумів, що «всі ми живемо в чумній скверні», і втративспокій назавжди. «Мені достеменно відомо, що кожен носить її, чуму, в собі, бо не існує такої людини у світі, якої б вона не торкнулася» - такого висновку приходить Тарру, що все своє свідоме життя присвятивборотьбі зі смертю, смертними вироками, а розчарувавшись, не спізнавши надії, хотів віднайти спокій у служінні людям. Таррузібрав першу добровільну дружину. Він віддав усі свої сили боротьбі з чумою, аж доки вона не знищила його. 1. Проаналізуйте діалогТарру і Ріє. Як ви вважаєте, на розумінні чого ґрунтуються ці міркування? «Ріє запитав Тарру: - А вас що спонукає вплутуватись у цю історію? - Не знаю. Очевидно, міркування морального характеру.
  • 11. - А на чому вониґрунтуються? - На розумінні.» 2. Визначте,до якого типу героївможна віднести РаймонаРамбера? Яка його життєва позиція? (за поданимина слайді висловами) Слово вчителя. Отже, ми познайомились з героями твору. Дійсно, люди різні за характерами, професією, поведінкою, але яке явище їх поєднує? (Чума). Висновокїхнього життя:з чумою треба боротися. - Яке значення образучуми пропонуєКамю? (Три світи: реальний, алегоричний, філософський) 6. Роботазі «Словником термінів». Опрацювання поняття «межова ситуація». - Прочитайте пояснення «межовоїситуації». - Чи можна підготувати себе до «пограничної»ситуації в житті? - Давайте повернемось до формули уроку і за допомогоютекстуальних антонімів збудуємо для себе перший захисний бар’єр. БОРОТЬБА - МИР - ЛЮБОВ– ГАРМОНІЯ ЧУМА - ВІЙНА –ЗЛО - АБСУРД V. Контрольно – оцінювальний етап уроку. Самооцінювання. - Як уникнути «зачумленості» власної душі? Збудуємо другийзахисний бар’єр. Рефлексія «Одним реченням»
  • 12. Сьогоднія дізнався (дізналась)… Було цікаво… Було важко… Я виконував (виконувала) завдання… Я зрозумів (зрозуміла), що… Тепер я можу… Я відчув (відчула), що… Я набув… Я навчився (навчилась)… Мені вдалося … Я зміг… Я спробую… Мене здивувало… Урок дав мені для життя… Мені захотілось… Слово вчителя. Переконана, що не маю права оцінювати сьогодні ваші висловлювання, тому ступінь власної творчості та співпраці на уроці визначте самостійно за 12-бальною шкалою, спираючись на «Критерії оцінювання». VІ. Домашнє завдання. 1. Обов’язковезавдання на повторення:в зошиті схематично позначте композиційні особливостітвору А.Камю «Чума». Усно розкрийте кожен із композиційних моментів. 2. Завдання на вибір: А. Напишіть лист – доказ «Людибільше заслуговують на захоплення, ніж на зневагу». Б. Перегляньте к/ф «Хлопчику смугастій піжамі» та напишіть анотацію
  • 13. до нього. В. Висловіть особистівраження та міркування щодо проблем, порушених у вище згаданомуфільмі. VІІ. Заключне слово вчителя. Залишаючись на екзистенціалістських позиціях, автор зображує картину зіткнення людини зі злом і досліджує її поведінку у цій екстремальній ситуації: одніне бажають глянути правді в очі, ховаються від страшної реальності, інші стають спільниками чуми, і ті, хто повстає, «бунтує», вибирає боротьбу. Людинапоставлена перед вибором позиції по відношенню до зла. І саме цей вибір робить її справжньоюлюдиною. Але правильний вибір зробитинелегко, на заваді стоїть страх, егоїстичніпрагнення або нечисте сумління. А. Камю вірить і знає, що зло вічне, але так само вічні і боротьбаз ним. І сила борців, сила людей у їхній співдружності, саме тому «Люди більше заслуговують на захоплення, ніж на зневагу».