1. Тема. Речення, його граматична основа. Речення з одним головним членом
Мета: Знаннєва складова: навчати формулювати визначення
словосполучення таречення, головнихчленів речення, пояснювати
відмінність між словосполученнямі реченням;наводити приклади
двоскладнихй односкладнихречень.
Діяльнісна складова: вчити учнів відрізняти словосполученнявід слова й
речення; визначати в реченні головні члени.
Ціннісна складова: домагатися усвідомлення багатства виражальних засобів
української мови, зокремаїї граматичноїдосконалості; виховувати
додержання таких правил етики, як правдивість, поступливість; усвідомлення
суті понять «Чого не можна купити за гроші», робитивисновкищодо
раціонального використання коштів, планування витрат,
Наскрізна лінія: «Підприємливість і фінансова грамотність»
Хід уроку
1. Етап орієнтації, мотивації діяльності.
Створення сприятливої атмосфери. Перегляд відео «Що таке
кишенькові гроші?»
- Як ви думаєте, чому сьогоднішній урок я розпочаласаме таким відео?
- Як ви ставитеся до кишенькових грошей?
- Чи можна уявити життя без грошей?
- Як ви думаєте, чи потрібно економити гроші? Для чого?
- Скажіть, будь ласка, скільки грошей потрібно вам для щастя?
Слово вчителя. Сьогодніна ці питання ми будемо шукати відповіді
протягом уроку. А зараз пропоную звернутися ще до епіграфу уроку.
Мотивація діяльності.
Нажити багато грошей - хоробрість;
зберегти - мудрість,
а вміло витратити - мистецтво.
Бе́ртольд Ау́ербах- німецький письменник
- Чи погоджуєтесь ви з висловом?
- Як ви розумієте, першу частину: нажити багато грошей – хоробрість?
(Хоробрість, томущо не кожна людина здатна встоятиперед багатством, не
боятись конкуренції).
- Чому людина повинна бути мудрою, коли в неї багато грошей?( Витратити
гроші можна, а ось зберегтиїх на добрусправу буває важко, адже в нашому
житті дуже багато спокус).
2. - Де ж ви бачите мистецтво, коли вміло витрачаєте гроші? (Не кожна людина
вміє зі змістом витрачати гроші, творчо вкластив кориснусправу).
Слово вчителя. Якщо ви хочете досягтиуспіху, жити так, як вам хочеться,
насолоджуватись життям, маючи щасливу рідню, багато друзів, достатню для
цього кількість грошей, незважаючи на вік, стать, професію, матеріальну
забезпеченість - не потрібно припиняти вчитися:треба здобувати
знання, інформацію, цікаву професію, збирати народнумудрість по
краплинах!
Це той неоціненний скарб, зібраний віками, який допоможевам жити .
2. Етап цілепокладання.
Формулювання мети, завдань уроку. Отож продовжуємо навчатися, і
тема нашого уроку «Речення, його граматичнаоснова. Речення з одним
головним членом».
Очікувані результати
- Зверніть увагу на тему і скажіть, чого саме ви хотіли б навчитися
сьогодні?
- Про що хотіли б дізнатися?
- Можливо, ще якісь очікування чи бажання є у вас?
На уроці ми:
- будемо навчатися визначати граматичну основуречення;
- відрізняти речення від словосполучення, двоскладніречення від
односкладних;
- працюватимемо з текстом;
- і зрозуміємо, чого неможна купити за гроші.
3. Етап цілереалізації.
Ви об’єднані в групи. Обов’язки розподілені? Отож ваше
завдання:
3. - Наповнити бюджет (прибутки та витрати)своєїгрупи, думаючи і про
економію коштів і про високий результат. У кожної групизараз
бюджет – 20 умовних гривень.
- Виконуючи завдання, ми поступово відкриємо картину-загадку, що
поки що прихована. Саме вона дасть відповідь на запитання, чого не
можна купити за гроші. (Картину відкриваємо частинами, перед тим
вона поділена на окреміпрямокутники чи квадрати)
- Не забувайте, що можна попроситидопомогив однокласників або
вчителя. За допомогуоднокласників потрібно буде заплатити
5 умовних гривень, а за допомогувчителя – 10 умовних гривень.
Актуалізація знань. Перевіримо, як ви засвоїли пройдений матеріал
(за правильну відповідь – 1 бал). Відповідаємо групами по черзі.
1. Що вивчає синтаксис?
2. Що називається словосполученням?
3. Чим словосполучення відрізняється від речення?
4. З яких частинскладається словосполучення?
1. Сполучення загрібати лопатою гроші є словосполученням?Що
означаєцей фразеологізм? (наживатися , не докладаючи зусиль)
2. Виберіть словосполучення:гривні і долари, великігроші, ми
розбагатіли.
3. Що таке граматична основаречення?
4. Визначіть граматичну основу такого речення: Людина винайшла гроші.
1. Якоючастиною мови може виражатися підмет?
2. Поширте речення:Гроші.
3. На які питання відповідає присудок?
4. Чим відрізняються речення: Батьки виділяють мені кишенькові гроші.
Кишенькові гроші.
Додаткове завдання. Поясніть різницю між реченнями: Паперові
гроші. Гроші паперові.
Робота з текстом
Колись перед людиною постала проблема.Яквимірювати цінності
матеріального світу? Як оцінити працю? Тоділюдина винайшла гроші.
Як і більшість людськихвинаходів, гроші – це велике доброта велике
зло водночас.Задопомогою грошейлюдина може забезпечитисебе житлом,
їжею, одягом та іншими необхідними речами. Їй не потрібно все робити
самій. Так, програміствиконує свою роботу, яка йому до душі, а одяг та їжу
купує в кравця та кухаря.
Коли людина має багато грошей, в неї так само багато можливостей.
Вона може подорожувати, навчатися в кращих університетах.
4. Саме тому, що грошізабезпечують численні потреби, багато людей
вирішують, що для життя потрібні лише кошти. І вони присвячують своє
життя матеріальним цінностям. Гроші поступово затьмарюють їхній
розум. І людина заради грошейіноді стає здатною на злочин, ризикує
здоров’ям, щастям і волею.
Люди забувають, що грошіє благом, коли вонислужать людині, а не
навпаки. Людині даний не один лише матеріальний світ. Є також світ
духовних цінностей. Світ доброти, віри, моральних принципів, кохання та
поваги до інших.
Звичайно, неможливо в суспільстві прожитибез грошей. Але
зосередитисяна самих грошах - це все одно, що відрубати собіодну руку або
вкоротитижиття.
Мовленнєві завдання
1. Тема тексту (гроші – це добро і зло). Чому гроші – це добро? А чому
зло?
2. Ідея(не все можна купити за гроші).
3. Стиль (публіцистичний), тип тексту (роздум).
4. Яких речень більше з одним головним членом чи двома? Як ви
думаєте, чомутак? (двоскладніречення допомагають повніше розкрити
зміст)
5. Мовні завдання:
Підкреслити головнічлени речення. Назвати односкладне
речення.
1. Колись перед людиною постала проблема.
2. Тоділюдина винайшла гроші.
3. І вони присвячують своє життя матеріальним цінностям.
4. Гроші поступово затьмарюють їхній розум.
5. Світ матеріальних цінностей.
У поданихреченняхвиділити словосполучення
1. Постала перед людиною
Постала колись
2. Винайшла тоді
Винайшла гроші
3. Матеріальним цінностям
Присвячують життя
Своєжиття
4. Їхній розум
Затьмарюють розум
5. Поступово затьмарюють
Установити відповідність: поєднати частини прислів’їв.
Гроші рахувати, треба розум мати.
Як копійка ведеться, то й добреживеться.
Хто змолодугрошібереже, той на старість в нужді не живе.
Грошей не сій, бо вони не зійдуть.
Без грошей, як без рук.
Xто грошейне має, той спокійно спить.
Супровідні завдання:
Зробити транскрипцію слів: людині, щастям, життя, волею.
Пояснити правопис слів: купує в кравця, присвячують, велике,
здоров’ям.
Релаксація. Відео «Екскурсія в дитинство», колище ви зовсім не
думали про гроші.
4. Рефлексивно-оцінюючий етап.
Робота над картиною.
- Чи подобаєтьсявам картина?
- Як би ви назвали цю картину? Насправді її назва «Сонячнийсюрприз» і
написав її Дональд Золан. Це американськийхудожник, якого називають
найдобрішим художником, художником для дітей.
- Як ви думаєте, чому саме з цією картиною я вирішила вас познайомити?
6. - Як її можна пов’язатиз нашою змістовою темою? Чи все можна купити за
гроші? (все купити за грошіне можна)
Повернення до епіграфу. Отже, людина мудра, коли вона витрачає
гроші на ...книги, подорожі, навчання, милосерднісправи, допомога
батькам.
Хоробра– коли ризикує в добрихсправах (відкриває фірму
Мистецтво – тратити гроші з користю, вигідно, щоб здобутиавторитет,
створитигарну атмосферу в родині.
Рефлексія.
- Чи досяглими тих очікуваних результатів, які поставили перед собоюна
початку уроку?
- Що цьомусприяло?А в чомубули труднощі?
- Чи всім під силу була робота в групах? Що ви порадите учням для
подолання цих труднощів?
- Який ваш бюджет? Чи вдалося його наповнити?
Оцінювання. Яка група на вашу думку працювала найкраще?
Найорганізованіше?
Оцініть свої досягнення, результати клеїмо на «Алею зірок».
Домашнє завдання.
Робота в парах.
Учні перевіряють правильність запису в щоденник д/з у сусіда за партою.
1. Повторити тему «Речення. Головні члени речення»
2. Підкреслити граматичні основи в тексті.
Для чого людині гроші? Питання це просте, але відповідь на нього складна.
Гроші в усі часивідігравали велику роль у соціальному житті. Але люди
ставляться до них по-різному. Для когось гроші– це щастя, а для декого –
засіб існування.
Напевно немає таких людей, яким би не потрібні були гроші. Справді, бо для
чого ж тоді люди працюють? Звичайно, щоб зароблятигроші. А для чого ж
вони їм потрібні? Мабуть, щоб задовольнятисвоїпотреби, але потреби
людей різноманітні і водночас безмежні. Та яку б користь грошіне
приносилилюдству, вонивсе одно породжують зло, жадібність і егоїзм. А
деякі люди взагалі йдуть на злочин зарадигрошей.
Я вважаю, що людині потрібні грошідля того, щоб прожити повноцінне
життя. Але треба пам’ятати, що не можна бути жадібним до грошей.
3. Написати твір «Чого не можна купити за гроші».
Слово вчителя.
7. Усі розуміють, що гроші мають велике значення у житті людини, але в той
же час грошіне зроблять людину поряднішою. За грошіне купиш любов,
світанок, принадність провесниабо свіжість першого снігу. За гроші не
купиш посмішку дитини і не придбаєшдобресерце, якщо твоє байдуже і
черстве. І немає таких магазинів, де продається розтраченемарно життя, де
продається безсмертя.
Людина може залишити на землі добрупам'ять про себе своїмигідними
вчинками, добримистосункамиз людьми.