1. 1
Конспект уроку
Тема:Анатолій Качан «Зелений промінь». Образні мнемо-висловлювання.
Мета: розширити знання учнів про весну, збагатити їхнє уявлення про красу
природи навесні; розвивати уяву, мислення, мовлення, вміння передавати під
час читання настрій твору; збагачувати словник образними висловами;
удосконалювати навички свідомого виразного читання, швидкого вивчення
творів напам’ять за допомогою прийомів і методів освітньої мнемотехніки;
вчити аналізувати прочитане, робити висновки;виховувати бережливе
ставлення до природи.
Тип уроку: урок ознайомлення з новим твором.
Предмет: літературне читання.
Обладнання:мультимедійна презентація; Савчук А. Українськамова та
читання : підруч. для 3 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / А. Савчук.
— Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с.
Клас:3 клас.
Хід уроку:
І. Організаціякласудо уроку
1. Вправа «Заряд позитиву» (слайд 1-2):
– Посмішка дарує гарний настрій. Посміхніться одинодному.
ІІ. Актуалізаціяпорних знань, умінь і навичок
1. Дихальна гімнастика«Млинок»(слайд3):
– Уявіть себе хмаркою. Подуйте на млинок легенько, сильніше, дуже сильно.
2. 2
2. Робота над скоромовкою(слайди 4-5):
– Прочитайтескоромовкуспочаткуповільно, потім швидше, дуже швидко.
– Спробуйтепрочитатицю ж скоромовку, але вже за допомогою методу
піктограм. Уважно розгляньтезображення. Якеслова ховається за
цифрообразом?(Шість).
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльностіучнів. Повідомленнятеми і мети
уроку
1. Робота над загадкою(слайд6):
– Відгадайте загадку.
3. 3
– Сьогодніми вивчимо визначення вірша та познайомимосяз віршем
Анатолія Качана «Зелений промінь».
ІV. Сприйманняі усвідомлення новогонавчальногоматеріалу
1. Вправа «Словничок»(слайд7):
– Прочитай, що таке вірш. Спробуйдати визначення вірша без підказки,
лише за допомогоюмалюнка.
2. Вправа «Знайомство з автором» (див. посилання):
https://www.youtube.com/watch?v=yu-ecUvYvik
– Перегляньте відеоролик про Анатолія Качана. Що з його розповідівас
зацікавило найбільше?
3. Робота над віршем АнатоліяКачана «Зелений промінь»
3.1. Виразне читаннявірша вчителем с. 103:
– Яку пору року описано у вірші? (Весну)
3.2. Словничок (слайд8):
– Сон-трава– це красива, багаторічна рослина-першоцвіт, яка має
прямостоячі, пухнасті стебла висотою близько 20 см, а також розсічені,
4. 4
ажурні, волосистілистки та великі, дзвоникоподібніквітки. Дуже ніжна, і
приваблива рослина.
3.3. Самостійнечитаннявірша учнями (слайд 9):
3.4. Аналіз змісту прочитаного:
– Що побачиласон-трава? (Сон-трава побачила зозуль, танення водита цвіт
садів).
– Чому у весни промінь саме зеленого кольору?(Навесні з’являютьсямолоді
трави, лиссточки на деревах та кущах. Вони мають зелений колір. У
більшості людей весна теж асоціюється із зеленим кольором).
3.5. Вправа «Мояемоція»:
– Прочитайвірш весело, сумно, здивовано.
3.6. Фізкультхвилинка«Комахи»
Я біжу, біжу по гаю. (Бігна місці.)
Я метеликаспіймаю. (Піднімання рук угору.)
А метеликне схотів,
Геть від мене полетів. (Змахи руками.)
Сів метеликнатравичку, (Присідання.)
Може думав — не помічу?
Блиснутькрилечкаясні—
Зразувидновдалині. (Змахи руками.)
Полетів він на лужок,
Заховавсяміж квіток. (Присідання.)
Яіду, іду, іду — (Ходьба з уповільненням темпу.)
5. 5
І метелика знайду!
3.7. Мнемо-завдання(слайди 10-14):
– Спробуйтевивчити вірш «Зелений промінь» за допомогою методу
піктограм.
V. Творче застосування знань,умінь і способівдії
1. Вправа «Мнемо-чарівник»(слайди 15 -17):
– Прочитайвірш Олени Журливої «Весна».
6. 6
Спробуйстворитивласний асоціативний малюнок у вигляді піктограм.
2. Робота над прислів’ям (слайд 18):
– Розгадайтеприслів’я за піктограмою. Перевірте свою роботу.
VІ. Рефлексія.Підсумок уроку
1. Бесіда «Я знаю»:
7. 7
– Які поезії ми сьогоднічитали на уроці? ( Вірш Анатолія Качана
«Зелений промінь» та вірш Олени Журливої «Весна»).
– Чи сподобалися вам вірші про весну?
– Який настрій вони у вас викликали?
2. Вправа «Мнемо-асоціації»(слайди19 -20):
– Весна – прекраснапора року! Яка вона? Доберіть асоціації до цього
слова. Спробуйтезобразити їх у виглядіпіктограм.
– Чудова робота. Ви – молодці!