Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Інтегрований урок, 8кл..docx
1. Зміст уроку
Тема. Подихосені. (Інтегрованийурок з української літератури та географії.
В.Сосюра. Поезія «Осінь». Сезонні погодні умови та явища.)
Мета
навчальна: ознайомити учнів із поезією В.Сосюри «Осінь», викликати
цікавість до художнього слова, навчити учнів уявляти,відчувати
зображене,удосконалювати вміння аналізувати поетичний твір, сформувати
знання школярів про погодно-кліматичні явища на території України;
сезонні особливості клімату;
розвивальна: розвивати компетентності продуктивної творчої
діяльності,комунікативну, логічне, критичне, образне мислення; уміння
формулювати та висловлювати власні судження, вдосконалювати уміння
працювати з різноманітними джерелами знань, відбирати головне; сприяти
збагаченню світосприйняття школярів;
виховна: поціновувати красу золотої осені в житті та в поезії, через красу
художнього слова прищеплювати школярам любов до рідної природи;
виховувати щирість, культуру вираження почуттів, естетичні смаки, інтерес
до знань, уважність, допитливість.
Тип: інтегрований урок.
Обладнання: ілюстрації «Пори року. Осінь», мультимедійна презентація,
запис музики Вівальді «Пори року», атласи, алгоритм складання «вільної»
поезії, роздатковий матеріал.
Форми роботи: робота в групах.
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, метод передбачення, «Учимося
компаративістиці» , «Творча лабораторія», «Мозковий штурм», «Вільний
мікрофон», прийом «Сортувальник», «Географічний практикум»,
пошуково-дослідницька діяльність, «Двобій», «Осінній ноктюрн».
Хід уроку
І. Організаційний етап
І. 1. Привітання.
ІІ. Оголошеннятеми та мети уроку. Мотивація. (3хв.)
ІІ. 1.Вступне слово вчителя.
2. 2
Сьогодніу нас незвичайний урок. Ми спробуємо поєднатизнання з різних
предметів. Але спочаткуя пропоную вам здогадатися, якою є тема уроку.
Перегляньте ілюстрації і спробуйтевизначити тему уроку. Увага на екран.
ІІ.2 Метод передбачення.
( Учні висловлюють свої передбачення щодо теми уроку).
Учитель називає більш точнутему уроку «Подих осені». Пропонує
пригадати, на яких уроках вивчалася ця тема.
ІІ.3.Цілепокладання.
Шановні учні! Сьогодніви не просто учні, а справжні літератори-
дослідники, які зможуть:
Зіставляти матеріал з української літератури та географії, проводячи
анології з власними спостереженнямиі міркуваннями.
Уміти словесно відтворюватипейзаж, відображенийв поезії.
Уміти аналізувати кліматичні особливостікраїни.
Виявити свої творчіздібності.
Навчитися поціновувати красу золотої осенів житті та в поезії.
ІІ.4. Актуалізація суб'єктного досвіду. ("Чого я очікую від уроку".)
Діти, що ви очікуєте від нашого уроку?
ІІ.5. Постановка проблемного питання.
Сьогодніми проведемо спільний урокз української літератури та географії.
Ми разом із вами спробуємо дізнатися, яке значення для людини має
інформація, яку ви отримаєте на уроці?
ІІІ. Формуванняпрактичнихумінь та навичок.
ІІІ.1. Вступне слово вчителя географії.
ІІІ.2. Груповаробота.«Пошуково-дослідницька лабораторія». (5хв)
( Учні заздалегідь об’єдналися в
групи)
1. Завдання групі«синоптиків».
Прийом «Сортувальник».
У вас на парті є ілюстрації до прикмет
погоди різних пір року. Вибрати
ілюстрації з прикметами осені.
Прокоментувати їх.
3. 3
2. Завдання групі «кліматологів». Проаналізувати джерела інформації,
графіки температур вересня місяця,
визначити, які показники свідчать
про ознаки осені.
3. Завдання групі «Фенологів».
Які сезонні зміни в природі восени
ви можете визначити за поданим
матеріалом?
ІІІ.3. Вступне слово вчителя української літератури.
Чи цікава вам була інформація, отримана одинвід одного?
Ця інформація вам потрібна у житті?
Тож продовжимо працювати.
Усю загадковість, чарівність, мелодійність осені у своїхспостереженнях
відображають митці: поети, письменники, художники, композитори.
Прослухайте музично-літературний колаж. Вірш ВолодимираСосюри
«Осінь».
ІІІ.4. Музично-літературний колаж. Вірш ВолодимираСосюри
«Осінь». (1хв.)
ІІІ.5. Груповаробота. «Учимося компаративістиці». (6хв.)
1група. «Ви – художник». Уявіть себе в
ролі художника і спробуйте передати зміст
кожної строфи вірша «Осінь» за
допомогою кольорової гами,
розфарбувавши прямокутники олівцями.
Від чого вона буде залежити.
2група. У вас на парті є репродукція Ісаака
Левітана «Золота осінь». Повністю чи
частково відповідає пейзаж, зображений на
репродукції Ісаака Левітана «Золота осінь»
тому, який створив у поезії Володимир Сосюра? Якщо ні, то які, на вашу
думку, є відмінності?
4. 4
3група. Прослухайте музичну композицію Антоніо Вівальді «Порироку.
Осінь». Чи відповідає музика настрою вірша? Які музичні інструменти ви
почули?
ІІІ.6. Вступне слово вчителя географії.
ІІІ.7. «Мозковийштурм». (2хв.)
Які сезонні зміни відбуваються в природі?
Що таке «бабине літо» і коли буває?
Які несприятливі погодні явища бувають в Україні?
За якими прикметами ми можемо спостерігатиі самім складати прогноз
погоди.
ІІІ.8. Груповаробота.«Географічнийпрактикум».(7хв.)
1.Завдання на контурній карті групі «синоптиків».
Визначити розподілопадів на території України.
2. Завдання групі на контурній карті. «Фенологи».
Визначити на к/к несприятливі погодніумови, характерні для осіннього
сезону.
3. Завдання на контурній карті «кліматологи».
Визначити вплив повітряних мас на погодувосени.
ІІІ.9. Вступне слово вчителя української літератури.
Густими туманами, жовтоюковдрою встилає осінь землю. Хочеться
зупинитися на мить! Відчути прекрасну атмосферу навкруги. Як добребути
творцем, відкривати щось нове. Те, чого до тебе ніхто не робив. Спробуймо
це перевірити, ставши творцями.
ІІІ.10. Групова робота. «Творчалабораторія». (10хв.)
1група. Написати есе на тему: « Мелодія осені».
2група. Скласти семирядковий«вільний» даймонд на тему «Осінь».
3група. Написати твір-метаморфозу. ( Це твір, у якому ви повинні уявити
себе в роліякоїсь речі, явища, предмета, героя). Тож уявіть себе в ролі осені.
5. 5
IV. Узагальненняі систематизаціявивченого. (3хв.)
IV.1. «Двобій».
Кожна група готує запитання з вивченої теми для своїходнокласників.
V. Підсумок. ( 1хв.)
V.1. Повернення до проблемногопитання.
Діти, тож яке значення для людини в житті має інформація, яку ви отримали
на уроці?
V.2. Відповідь на проблемне питання за допомогою вільного
мікрофона.
VI. Рефлексія. (3хв.)
VI. 3. «Осінній ноктюрн».
Ми всі, мабуть, любимо
поблукати по килиму з листя.
Слухаючи його шелест,
намагаєшся здогадатися, про що
воно нашіптує. Діти, а давайте
зробимо листопад. У вас у всіх
на партах є листя. Чи
справдилися ваші очікування від
уроку? Висловіть свою думку
біля дошки і створіть осінній настрій.
( Учні виходять, висловлюють свою думку і прикріпляють листя до дошки).
VII. Оцінювання. (2хв.)
Самоекспертиза участі в групі.
Оцінить своюроботуна кроці, виставивши собівід 0 до 2 балів за кожним із
критеріїв.
Прізвище, ім’я ___________________________________
Оцінить свою роботу, виставивши собівід 0 до 2 балівза кожним із
критеріїв.
№ Критерії
6. 6
з/п Бал
1 Ви брали активну участь у роботісвоєї групи
2 Ви надавалипідтримкуіншим , заохочували їх до роботи
3 Ви ретельно працювалинад завданнями
4 Ви виступали перед класомпро результати роботи
5 Ви вдало узагальнювали думки інших, активізуючи
роботу
6 Ви висували цілком нову ідею, що сподобалась іншим
VIII. Домашнєзавдання.
1. Ознайомитися з переміщенням повітряних мас над Україною
та картою атмосфернихфронтів ( https//www.gismeteo.ua/map/catalog/.).
1група.
1.Підготувати літературну фантазію « Барви восени»
2. Провестиопитування своїх родичів, знайомихпро вплив погодних
умов восенина їхнє самопочуття.
2група.
1.Уявіть, що дерева в нашому міському парку ожили. Про що вонивам би
розповіли? Опишіть.
2.Спрогнозуватипогодуна день за народнимиприкметами.
3група.
1. Написати твір-есе « Осіння казка».
2. Проаналізувати зміни, прогнозованідля України.
8. 8
Даймонд
Даймонд – творча робота, семирядковий«вільний» вірш.
Алгоритм складання:
Перший та останній рядки – іменники–антоніми.
Другий рядок – 2 прикметника чи дієприкметника, що відносяться
до першого іменника.
Третій рядок – 3 дієслова, що відносяться також до першого
іменника.
Четвертий рядок – два протилежних за змістом непоширених
речення, в якості підметів виступають іменники з першого та
останнього рядків.
П’ятий та iшостий – дзеркально повторюють 2-ий та 3-ій, тільки
відносяться вже до останнього іменника.