SlideShare a Scribd company logo
Інтегрований урок з літературного читання,
природознавства, образотворчого мистецтва
Тема уроку:«Барви осені» . Пейзажна лірика Ліни Костенко.
Мета: поглибитизнання учнів про життєвий і творчийшлях Ліни Костенко;
формувати вміння аналізувати зміст віршованих творів, за сюжетом,
головноюдумкою, художніми засобами, жанровимиособливостями,
удосконалюватинавички виразного читання, розвиватикритичнемислення,
уявлення про чуттєво-образнізв’язкисвіту природиі слова. Розширити
знання про осінь як поруроку в Україні, вчити передавати настрій та
розкриватихудожні образиза допомогою кольорів та відтінків. Виховувати
позитивне ставлення до навколишнього світу, радість пізнання.
Обладнання: підручник «Літературне читання» авт. В. Науменко, віршовані
тексти, картки з завданнямидля роботив групах, комп’ютер, проєктор,
презентація, карти і таблиці з природознавства. Учніпрацюють у групах
«Природничебюро», «Поетичнебюро».
Хід уроку:
Привітання:
День прокинувся ще зранку:
«Добрийранок, вам світанку!»
Світлий ранок, світлий час,
Світла школа, світлий клас,
Світлий настрій з нами йде.
Світлим людям- добрийдень.
І Актуалізація
Вчитель:
Проте, який у нас насправді день нам повідомлять синоптики.
(Повідомлення синоптика: дата, температура повітря, стан неба, напрямок
вітру, опади).
Вчитель: Така погодахарактерна для якої пори року? Що ж про осінь
говорить уснанародна творчість?
Скоромовка:
Сидить осінь на горбочку, шиє кленові сорочку. Слайд 1.
Вчитель:
Звернемось до емоцій: прочитайте з окличною інтонацією, з питальною, з
веселою, з сумною. (Діти промовляють скоромовку).
Вчитель: Хочеться сказати , діти, що для кожної людини осінь своя,
особлива. Для когось вонадощовай похмура, для когось… А давайте
з’ясуємо, якоюосінь видається вам.( Вправа асоціативний кущ).
Осінь: дощова, похмура, світла, золота, яскравата інші варіанти учнів.
Вчитель:
Зверніть увагу, які різні за значенням словами добираємо. Аби більш повно
зрозуміти це поняття, у нас на уроцісьогодніпрацюють поетичне бюро,
природничебюро і мистецька студія.
ІІ Оголошення теми і завдань уроку
Тема нашого уроку: «Барви осені». Слайд 2.Учні визначають значення слова
барва. Слово барваза тлумачним словником означає природнийколір,
відтінок, тон, колорит, настрій . Слайд 3. Як бачимо, у значенні слова барва
схований не тільки колір, а й настрій. Тому, ми будемо розглядатиосінь з
різних точокзору. Нам сьогоднінеобхідно зрозумітиособливості
змалювання осінньої природиу віршах Ліни Костенко, розглянутиосінь, як
пору рокуз точки зоруприродознавства, створитиобразиосенізасобами
мистецтва. Слайд 4, 5, 6.
Психологічний настрій:
На уроці наші очка все бачать.
Наші вушка все чують.
Голівка думає.
Настрій- во!
ІІІ Набуття та засвоєння знань
Значить, надаємо слово поетичномубюро. (Підготовлені учні декламують
вірші «Шипшина важко віддає плоди», «Білочка восени» - повторення
вивченого у другому, третьому класах).
Бесіда:
-Що вам відомо про автора віршів? (Діти дають короткі відомостіпро Л.
Костенко). Слайд 7.
- Яка тема об’єднує дані вірші?
- Що ж про осінь з’ясувало наше природничебюро? Хочузазначити, що нас
цікавить осінь, як сезонсаме на території України. Чому? ( Повідомлення
учнів).
1.Осінь – це одна із чотирьохпір року. Осінь – це перехідний сезон. У цей
час стає помітним зменшення світлового дня , та поступово знижується
середньодобоватемпература повітря . Складається осінь з трьохмісяців. В
Україні осінні місяці називають вересень, жовтень, листопад .
2.Українськіназви осінніх місяців відображають явища, які відбуваються в
природівосени. Так слово вересень походить від назви вічнозеленого куща
вересу, який ростена Поліссі і квітне у вересні. Місяць жовтень ще недавно
звали «хмурень», «зазимник», Старовинніназви листопада «листопадень», «
напівзимник».
3.Осінь розподіляють на два періоди: перший – від перших приморозків до
кінця жовтня ; другий – від кінця жовтня до початку зими. Томуй буває дві
осені. Одна – золота , радісна, друга – сіра, сумна, похмура.
Прослуховування пісні «Осінній день» на вірш Л.Костенко у виконанні О.
Богомолець.
Навчальна пауза.
Елементи психологічного аналізу:
Який настрій від пісні?
Якоювам видалась мелодія?
Вчитель:
Діти, перед вами вірш «Осінній день». Слайд 8. Готуємось до виразного
читання вірша , скориставшись системою позначок. (Учні позначають у
тексті вірша короткіі довгіпаузи). Читаємо вірш «буксирчиком»,
«бджілками» (хоровечитання) , «ланцюжком»(читають декілька учнів по
одномуреченню).
Аналіз вірша:
1.Визначимо тему вірша.
2. Словниковаробота
- Чи є незрозумілі слова у тексті вірша ? Які саме ? ( Знаходимо пояснення
слів за зірочками – умовними позначкамипідручника: Осанна- хвала;
горілиць- догориобличчям; Багдадськийзлодій- персонаж казок «Тисячаі
одна ніч» ; коник- представникродиникомах).
Бесіда:
Визначаємо елементи кольористики.
- Як ви гадаєте, чомупоетеса назвала осінній день синім? Звучить пояснення
«Природознавців»: Вторгнення холоднихарктичних мас у вересні-жовтні
спричиняєзаморозки. Температураповітря знижується. Ночіпрохолодні, а
дні ясні, сонячні, небо синє-синє. Початок осенізавжди чарівний. Повітря
стає прозорим, мов кришталь.
Що вам відомо про синій колір з образотворчого мистецтва? (Холодний
колір).
-Як ви розумієте образнийвислів «літо вкрав»?
Вчитель привертає увагу учнів на повториу вірші: осінь, о синій день,
осінній день. З’ясовуємоз якою метою автор їх використовує.
Учні 4 класу уже володіють умінням визначати строфуу вірші, працюють
над поняттями епітет, переносне значення, олюднення, звукопис.
Аналіз ІІ строфивірша:
Звертаємо увагу на образнівислови ( метафори: айстри зайшлися болем,
килим витканий із птиць, Багдадськийзлодій літо вкрав; олюднення: плаче
коник).
Вчитель: Восени відбуваються зміни в житті птахів. Пташки, які на зиму
покидають свій рідний край називають перелітними. Які ж птахи відлітають
першими?
Група « Природничебюро» повідомляє про перелітних птахів з
використанням таблиці.
Вчитель:
Таким чином, ми звертаємось до осінніх змін у живій природі. Перечитаємо
слова: «плаче коник – серед трав нема мелодій». Як на вашу думку, чому
стихли мелодії серед трав? Учні відповідають на питання:
- Як змінюється життя комах з настанням осені?
- Де зимують комахи? Цікавинка про коника: доросліособинигинуть із
настанням перших морозів, а зимують їхні лялечки, що надійно
замотані в кокона.
Звернемося до наступної поезії. «Осінь, ось вона осінь».
1. Читання вірша.
2. Словниковаробота:брами-чіткі кордони. (контекст)
3.Знайдіть в тексті слова, що вказують на кінець літа.
4.Який художній засіб використовує автор у вислові«погубилау небі
журавлині ключі»? В якому значенні вжито слово ключі? (Увага – переносне
значення)
5.Читаємо луною. «Задощило. Захлюпало».
6.Яку картину уявляємо? Якими звуками вона наповнена? Дайте визначення
літературного терміна.(Звукопис). Відтворення сюжету вірша за допомогою
рухомих картинок.
Зарядкадля очей: слайд 9.
Послухаємо вірш « Здивованіквіти». Читання вірша вчителем.
Бесіда:
Хто веде розмову у віршику? Як називається такий прийом?
Знайдіть порівняння у вірші. (зорі- їжачки). Чому? Уявіть осінню ніч. У яку
погодузоріяскраві?
Знайдіть епітети у тексті вірша ? Що нам відомо про епітет?
Які звуки чуємо? («Апчхи!». Припущення учнів).
Вчитель промовляєслова
фізкультхвилинки:
Подивіться ген за полем
Жовтіє ліс на видноколі!
Озирніться : он сосна,
Сумно їй – вона одна.
Листячко зберіть під кленом!
А тепер ідіть до мене !
Вчитель:
Разом будемо малювати ліс! ( Перехід до мистецької студії).
Діти об’єднуютьсяу групи за формою листя на парті. Спікери читають
завдання для груп.
Завдання 1-ї групи «Дубовілисточки»:створити пейзажну композицію «На
узліссі» методом відтиску листя(гуаш, акварелі). «Поразолотої осені»
(увага, золото - переносне значення).
Завдання 2-ї групи «Кленовілисточки»:намалювати композицію «Килимок
під кленом»(олівці). «Пізня осінь».
Учні характеризують свої роботи.
Вчитель: Діти, от ви вживаєте такі поняття як « золотаосінь», «пізня осінь» ,
яким чином ми розподіляємо ці поняття ? (Є такі вчені фенологи –
спостерігачіза сезоннимизмінами у природі, так от вони пропонують
розрізнятиосінь ранню (місяць вересень), золоту осінь (місяць жовтень),
пізню осінь або підзимок (це останній місяць осені – листопад до замерзання
ставків).
Вчитель: Поясніть нам, природознавці, чомувосенилистя міняє колір? (
Див. слайд 15, 16). А ще які цікаві осінні явища вам відомі? (Листопад).
Вчитель: Зверніть увагу на епіграф до уроку (текст у підручнику) «Читаючи
вірші Ліни Костенко, ти відчуваєш красу і смуток осінніх акварелей».
Про які акварелі мова?
Ці слова нам пояснять наступні вірші поетеси. Звучить вірш «Красиваосінь
вишиває клени». Слайд 12. (Аудіозапис)
Читання слів : слайд 14.
Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
У які кольорипофарбованіклени? Чому кленам хочеться інших кольорів?
-Завдяки чомуми сприймаємо листя, немов живі істоти?
-Кому байдуже якими стануть дерева?
Які слова передають красу осені? Які кольоривикористовує поетеса?
Який настрій вірша? Чому осінь красива, а вірш сумний?
Як ви думаєте, чому до яскравих світлих тонів поетеса додає чорнийколір?
( Слайд презентації 11).
ІV. Закріплення
ВЧИТЕЛЬ (Гра « Блискавка» : На ваших столах завдання: прочитайтеслова
мовчки. Пригадайте ,які птахи осілі, які- перелітні. Виберіть тільки осілих –
зимуючих. Вправа «Посадиптахів до годівнички!»
1-ша група - ластівка, горобець,голуб, зозуля, дятел, омелюх, журавель,
синичка, жайворонок, сорока, снігур.
3-тя гр..-зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел, стриж, мухоловка,
перепілка, чапля, деркач.
Вчитель:
- Дослідіть образиптахів у віршах Ліни Костенко. То про які періоди осені
сказано у віршах поетеси?
- Доберіть слова-синонімидо словажуравель.(чорногуз, лелека,бусол,
бузько,бушля).
Читання віршів вчителем або заздалегідь підготовленими учнями. «Стоять
ліси смарагдово-руді», «Осінній сад ще яблука глядить».
-Який період осеніописаний у віршах? Які картини виникли у вашій уяві?
Висновки:
-Які осінні явища ми пригадали на уроці? ( Восени у природіспостерігаємо
такі явища як дощ, туман, листопад, а ближче до зими- іній, перший сніг,
тонкий лід, приморозки. А також – відліт птахів,зміни у житті комах)
- Якими барвами наповнена осінь? Якою нам показала осінь Ліна Костенко?(
краса і сум).
Домашнє завдання: Вивчити напам’ять вірш Ліни Костенко на вибір учнів.
Релаксація:
Дуже ви були старанні-
Отже, всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці я подякувати хочу! Покладіть на голівку
долоньку, погладьтесебе і скажіть золоті слова: «Я сьогодні-
молодець!»
Додатки до уроку:
Епітет Олюднення Переносне
значення Метафора Порівняння
Звукопис Художні засоби
Я вважаю…
На мою думку…
Ми дійшли висновку…
Поміркувавши, я зрозумів…
осінь

More Related Content

What's hot

5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр
Aira_Roo
 
урок
урокурок
урок
Cshkilniy
 
1
11
Shevchenko
ShevchenkoShevchenko
Shevchenko
Mlyudochka
 
презентация1
презентация1презентация1
презентация1radionivka
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
NEW8
 
Коцюбинський (2)
Коцюбинський (2)Коцюбинський (2)
Коцюбинський (2)Olenamoon
 
Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)
Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)
Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)
12Балів ГДЗ
 
шевченко і світова література
шевченко і світова літературашевченко і світова література
шевченко і світова література
Cshkilniy
 
8
88
8
8new
 
урок
урокурок
урок
Cshkilniy
 
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_20168 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
NEW8
 
літературний квк
літературний квклітературний квк
літературний квк
Юля Лещишина
 
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlybleneUkrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
kreidaros1
 

What's hot (18)

149
149149
149
 
5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр
 
урок
урокурок
урок
 
88
8888
88
 
1
11
1
 
Shevchenko
ShevchenkoShevchenko
Shevchenko
 
презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
 
Коцюбинський (2)
Коцюбинський (2)Коцюбинський (2)
Коцюбинський (2)
 
Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)
Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)
Підручник Українська література 8 клас О.М. Авраменко (2021 рік)
 
головне управління освіти
головне управління освітиголовне управління освіти
головне управління освіти
 
шевченко і світова література
шевченко і світова літературашевченко і світова література
шевченко і світова література
 
104
104104
104
 
8
88
8
 
урок
урокурок
урок
 
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_20168 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_avramenko_2016
 
літературний квк
літературний квклітературний квк
літературний квк
 
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlybleneUkrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
Ukrainska literatura-8-klas-avramenko-2021-pohlyblene
 

Similar to 317

Конспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описКонспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-опис
larisanishchyk
 
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenkoLiteraturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
NoName520
 
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenkoLiteraturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
moyashkolamoyashkola
 
читання 3 клас о.я.савченко
читання 3 клас о.я.савченкочитання 3 клас о.я.савченко
читання 3 клас о.я.савченко
Olesea_Moldovan
 
О.Я. Савчнко Літературне читання
О.Я. Савчнко Літературне читанняО.Я. Савчнко Літературне читання
О.Я. Савчнко Літературне читання
Semenuk
 
3 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_20133 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_2013
8klas
 
3k liter-chtannya-savchenk-13
3k liter-chtannya-savchenk-133k liter-chtannya-savchenk-13
3k liter-chtannya-savchenk-13
booking123
 
3 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_20133 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_2013
YchebnikUA
 
Literaturne chytannia-3-klas-savchenko
Literaturne chytannia-3-klas-savchenkoLiteraturne chytannia-3-klas-savchenko
Literaturne chytannia-3-klas-savchenko
kreidaros1
 
3 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_20133 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_2013
Agent Plus UK
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
Школа Леди и Кадетство
 
Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.
Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.
Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.
oleg379
 
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Ковпитська ЗОШ
 
3 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-23 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-2
NoName520
 
3 um v_2020-2
3 um v_2020-23 um v_2020-2
3 um v_2020-2
4book
 
Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2
kreidaros1
 
іменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класіменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 клас
Helen Golovina
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.tatyana6221310
 

Similar to 317 (20)

Конспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описКонспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-опис
 
3
33
3
 
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenkoLiteraturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
 
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenkoLiteraturne chytannja 3klas_savchenko
Literaturne chytannja 3klas_savchenko
 
читання 3 клас о.я.савченко
читання 3 клас о.я.савченкочитання 3 клас о.я.савченко
читання 3 клас о.я.савченко
 
О.Я. Савчнко Літературне читання
О.Я. Савчнко Літературне читанняО.Я. Савчнко Літературне читання
О.Я. Савчнко Літературне читання
 
3 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_20133 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_2013
 
3k liter-chtannya-savchenk-13
3k liter-chtannya-savchenk-133k liter-chtannya-savchenk-13
3k liter-chtannya-savchenk-13
 
3 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_20133 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_2013
 
Literaturne chytannia-3-klas-savchenko
Literaturne chytannia-3-klas-savchenkoLiteraturne chytannia-3-klas-savchenko
Literaturne chytannia-3-klas-savchenko
 
3 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_20133 lch s_ua_2013
3 lch s_ua_2013
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
 
Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.
Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.
Підручник Літературне читання 3 клас Савченко О.Я.
 
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
 
3 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-23 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-vashulenko-2020-2
 
3 um v_2020-2
3 um v_2020-23 um v_2020-2
3 um v_2020-2
 
Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-vashulenko-2020-2
 
1
11
1
 
іменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 класіменник як частина мови6 клас
іменник як частина мови6 клас
 
ткаченко о.в.
ткаченко о.в.ткаченко о.в.
ткаченко о.в.
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
 
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
 
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
 
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
 
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
 
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
 
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
 
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
 
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
 
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
 
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
 
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
 
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
 
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
 
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
 
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
 
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
 
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
 
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
 
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
 

Recently uploaded

Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 

Recently uploaded (10)

Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 

317

  • 1. Інтегрований урок з літературного читання, природознавства, образотворчого мистецтва Тема уроку:«Барви осені» . Пейзажна лірика Ліни Костенко. Мета: поглибитизнання учнів про життєвий і творчийшлях Ліни Костенко; формувати вміння аналізувати зміст віршованих творів, за сюжетом, головноюдумкою, художніми засобами, жанровимиособливостями, удосконалюватинавички виразного читання, розвиватикритичнемислення, уявлення про чуттєво-образнізв’язкисвіту природиі слова. Розширити знання про осінь як поруроку в Україні, вчити передавати настрій та розкриватихудожні образиза допомогою кольорів та відтінків. Виховувати позитивне ставлення до навколишнього світу, радість пізнання. Обладнання: підручник «Літературне читання» авт. В. Науменко, віршовані тексти, картки з завданнямидля роботив групах, комп’ютер, проєктор, презентація, карти і таблиці з природознавства. Учніпрацюють у групах «Природничебюро», «Поетичнебюро». Хід уроку: Привітання: День прокинувся ще зранку: «Добрийранок, вам світанку!» Світлий ранок, світлий час, Світла школа, світлий клас, Світлий настрій з нами йде. Світлим людям- добрийдень.
  • 2. І Актуалізація Вчитель: Проте, який у нас насправді день нам повідомлять синоптики. (Повідомлення синоптика: дата, температура повітря, стан неба, напрямок вітру, опади). Вчитель: Така погодахарактерна для якої пори року? Що ж про осінь говорить уснанародна творчість? Скоромовка: Сидить осінь на горбочку, шиє кленові сорочку. Слайд 1. Вчитель: Звернемось до емоцій: прочитайте з окличною інтонацією, з питальною, з веселою, з сумною. (Діти промовляють скоромовку). Вчитель: Хочеться сказати , діти, що для кожної людини осінь своя, особлива. Для когось вонадощовай похмура, для когось… А давайте з’ясуємо, якоюосінь видається вам.( Вправа асоціативний кущ). Осінь: дощова, похмура, світла, золота, яскравата інші варіанти учнів. Вчитель: Зверніть увагу, які різні за значенням словами добираємо. Аби більш повно зрозуміти це поняття, у нас на уроцісьогодніпрацюють поетичне бюро, природничебюро і мистецька студія. ІІ Оголошення теми і завдань уроку Тема нашого уроку: «Барви осені». Слайд 2.Учні визначають значення слова барва. Слово барваза тлумачним словником означає природнийколір, відтінок, тон, колорит, настрій . Слайд 3. Як бачимо, у значенні слова барва схований не тільки колір, а й настрій. Тому, ми будемо розглядатиосінь з різних точокзору. Нам сьогоднінеобхідно зрозумітиособливості змалювання осінньої природиу віршах Ліни Костенко, розглянутиосінь, як пору рокуз точки зоруприродознавства, створитиобразиосенізасобами мистецтва. Слайд 4, 5, 6. Психологічний настрій: На уроці наші очка все бачать.
  • 3. Наші вушка все чують. Голівка думає. Настрій- во! ІІІ Набуття та засвоєння знань Значить, надаємо слово поетичномубюро. (Підготовлені учні декламують вірші «Шипшина важко віддає плоди», «Білочка восени» - повторення вивченого у другому, третьому класах). Бесіда: -Що вам відомо про автора віршів? (Діти дають короткі відомостіпро Л. Костенко). Слайд 7. - Яка тема об’єднує дані вірші? - Що ж про осінь з’ясувало наше природничебюро? Хочузазначити, що нас цікавить осінь, як сезонсаме на території України. Чому? ( Повідомлення учнів). 1.Осінь – це одна із чотирьохпір року. Осінь – це перехідний сезон. У цей час стає помітним зменшення світлового дня , та поступово знижується середньодобоватемпература повітря . Складається осінь з трьохмісяців. В Україні осінні місяці називають вересень, жовтень, листопад . 2.Українськіназви осінніх місяців відображають явища, які відбуваються в природівосени. Так слово вересень походить від назви вічнозеленого куща вересу, який ростена Поліссі і квітне у вересні. Місяць жовтень ще недавно звали «хмурень», «зазимник», Старовинніназви листопада «листопадень», « напівзимник». 3.Осінь розподіляють на два періоди: перший – від перших приморозків до кінця жовтня ; другий – від кінця жовтня до початку зими. Томуй буває дві осені. Одна – золота , радісна, друга – сіра, сумна, похмура. Прослуховування пісні «Осінній день» на вірш Л.Костенко у виконанні О. Богомолець. Навчальна пауза. Елементи психологічного аналізу: Який настрій від пісні?
  • 4. Якоювам видалась мелодія? Вчитель: Діти, перед вами вірш «Осінній день». Слайд 8. Готуємось до виразного читання вірша , скориставшись системою позначок. (Учні позначають у тексті вірша короткіі довгіпаузи). Читаємо вірш «буксирчиком», «бджілками» (хоровечитання) , «ланцюжком»(читають декілька учнів по одномуреченню). Аналіз вірша: 1.Визначимо тему вірша. 2. Словниковаробота - Чи є незрозумілі слова у тексті вірша ? Які саме ? ( Знаходимо пояснення слів за зірочками – умовними позначкамипідручника: Осанна- хвала; горілиць- догориобличчям; Багдадськийзлодій- персонаж казок «Тисячаі одна ніч» ; коник- представникродиникомах). Бесіда: Визначаємо елементи кольористики. - Як ви гадаєте, чомупоетеса назвала осінній день синім? Звучить пояснення «Природознавців»: Вторгнення холоднихарктичних мас у вересні-жовтні спричиняєзаморозки. Температураповітря знижується. Ночіпрохолодні, а дні ясні, сонячні, небо синє-синє. Початок осенізавжди чарівний. Повітря стає прозорим, мов кришталь. Що вам відомо про синій колір з образотворчого мистецтва? (Холодний колір). -Як ви розумієте образнийвислів «літо вкрав»? Вчитель привертає увагу учнів на повториу вірші: осінь, о синій день, осінній день. З’ясовуємоз якою метою автор їх використовує. Учні 4 класу уже володіють умінням визначати строфуу вірші, працюють над поняттями епітет, переносне значення, олюднення, звукопис. Аналіз ІІ строфивірша:
  • 5. Звертаємо увагу на образнівислови ( метафори: айстри зайшлися болем, килим витканий із птиць, Багдадськийзлодій літо вкрав; олюднення: плаче коник). Вчитель: Восени відбуваються зміни в житті птахів. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край називають перелітними. Які ж птахи відлітають першими? Група « Природничебюро» повідомляє про перелітних птахів з використанням таблиці. Вчитель: Таким чином, ми звертаємось до осінніх змін у живій природі. Перечитаємо слова: «плаче коник – серед трав нема мелодій». Як на вашу думку, чому стихли мелодії серед трав? Учні відповідають на питання: - Як змінюється життя комах з настанням осені? - Де зимують комахи? Цікавинка про коника: доросліособинигинуть із настанням перших морозів, а зимують їхні лялечки, що надійно замотані в кокона. Звернемося до наступної поезії. «Осінь, ось вона осінь». 1. Читання вірша. 2. Словниковаробота:брами-чіткі кордони. (контекст) 3.Знайдіть в тексті слова, що вказують на кінець літа. 4.Який художній засіб використовує автор у вислові«погубилау небі журавлині ключі»? В якому значенні вжито слово ключі? (Увага – переносне значення) 5.Читаємо луною. «Задощило. Захлюпало». 6.Яку картину уявляємо? Якими звуками вона наповнена? Дайте визначення літературного терміна.(Звукопис). Відтворення сюжету вірша за допомогою рухомих картинок. Зарядкадля очей: слайд 9. Послухаємо вірш « Здивованіквіти». Читання вірша вчителем. Бесіда:
  • 6. Хто веде розмову у віршику? Як називається такий прийом? Знайдіть порівняння у вірші. (зорі- їжачки). Чому? Уявіть осінню ніч. У яку погодузоріяскраві? Знайдіть епітети у тексті вірша ? Що нам відомо про епітет? Які звуки чуємо? («Апчхи!». Припущення учнів). Вчитель промовляєслова фізкультхвилинки: Подивіться ген за полем Жовтіє ліс на видноколі! Озирніться : он сосна, Сумно їй – вона одна. Листячко зберіть під кленом! А тепер ідіть до мене ! Вчитель: Разом будемо малювати ліс! ( Перехід до мистецької студії). Діти об’єднуютьсяу групи за формою листя на парті. Спікери читають завдання для груп. Завдання 1-ї групи «Дубовілисточки»:створити пейзажну композицію «На узліссі» методом відтиску листя(гуаш, акварелі). «Поразолотої осені» (увага, золото - переносне значення). Завдання 2-ї групи «Кленовілисточки»:намалювати композицію «Килимок під кленом»(олівці). «Пізня осінь». Учні характеризують свої роботи. Вчитель: Діти, от ви вживаєте такі поняття як « золотаосінь», «пізня осінь» , яким чином ми розподіляємо ці поняття ? (Є такі вчені фенологи – спостерігачіза сезоннимизмінами у природі, так от вони пропонують розрізнятиосінь ранню (місяць вересень), золоту осінь (місяць жовтень), пізню осінь або підзимок (це останній місяць осені – листопад до замерзання ставків). Вчитель: Поясніть нам, природознавці, чомувосенилистя міняє колір? ( Див. слайд 15, 16). А ще які цікаві осінні явища вам відомі? (Листопад).
  • 7. Вчитель: Зверніть увагу на епіграф до уроку (текст у підручнику) «Читаючи вірші Ліни Костенко, ти відчуваєш красу і смуток осінніх акварелей». Про які акварелі мова? Ці слова нам пояснять наступні вірші поетеси. Звучить вірш «Красиваосінь вишиває клени». Слайд 12. (Аудіозапис) Читання слів : слайд 14. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. У які кольорипофарбованіклени? Чому кленам хочеться інших кольорів? -Завдяки чомуми сприймаємо листя, немов живі істоти? -Кому байдуже якими стануть дерева? Які слова передають красу осені? Які кольоривикористовує поетеса? Який настрій вірша? Чому осінь красива, а вірш сумний? Як ви думаєте, чому до яскравих світлих тонів поетеса додає чорнийколір? ( Слайд презентації 11). ІV. Закріплення ВЧИТЕЛЬ (Гра « Блискавка» : На ваших столах завдання: прочитайтеслова мовчки. Пригадайте ,які птахи осілі, які- перелітні. Виберіть тільки осілих – зимуючих. Вправа «Посадиптахів до годівнички!» 1-ша група - ластівка, горобець,голуб, зозуля, дятел, омелюх, журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур. 3-тя гр..-зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел, стриж, мухоловка, перепілка, чапля, деркач. Вчитель: - Дослідіть образиптахів у віршах Ліни Костенко. То про які періоди осені сказано у віршах поетеси? - Доберіть слова-синонімидо словажуравель.(чорногуз, лелека,бусол, бузько,бушля). Читання віршів вчителем або заздалегідь підготовленими учнями. «Стоять ліси смарагдово-руді», «Осінній сад ще яблука глядить».
  • 8. -Який період осеніописаний у віршах? Які картини виникли у вашій уяві? Висновки: -Які осінні явища ми пригадали на уроці? ( Восени у природіспостерігаємо такі явища як дощ, туман, листопад, а ближче до зими- іній, перший сніг, тонкий лід, приморозки. А також – відліт птахів,зміни у житті комах) - Якими барвами наповнена осінь? Якою нам показала осінь Ліна Костенко?( краса і сум). Домашнє завдання: Вивчити напам’ять вірш Ліни Костенко на вибір учнів. Релаксація: Дуже ви були старанні- Отже, всі ви учні гарні. І за труд ваш на уроці я подякувати хочу! Покладіть на голівку долоньку, погладьтесебе і скажіть золоті слова: «Я сьогодні- молодець!»
  • 9. Додатки до уроку: Епітет Олюднення Переносне значення Метафора Порівняння Звукопис Художні засоби Я вважаю… На мою думку… Ми дійшли висновку… Поміркувавши, я зрозумів… осінь