1. ЛИМАНСЬКА МІСЬКА РАДА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ШАНДРИГОЛІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ
ЛИМАНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Розробка уроку
(для учнів 10 класу)
2023 рік
«Будова та властивості
твердих тіл. Анізотропія
кристалів. Рідкі кристали»
2. Тема уроку: Будова та властивості твердих тіл. Анізотропія кристалів.
Рідкі кристали
Мета уроку:
Предметна компетентність: привести здобувачів та здобувачок освіти до
розуміння понять і термінів: основні положення молекулярно-кінетичної теорії
(МКТ) будови речовини, тверді тіла (кристалічні та аморфні), монокристали,
полікристали, анізотропія кристалів. Особливості будови і властивостей
кристалічних і аморфних речовин, поняття поліморфізм, поліморфний перехід.
Рідкі кристали їх властивості та застосування
Ключові компетентності:
Спілкування державною мовою - спілкуватися сучасною науковою мовою з
використанням усталених математичних, біологічних і фізичних термінів та
понять.
Математична компетентність: учні розуміють та застосовують математичні
методи для обґрунтування та розкриття змісту фізичних теорій, доведення
тверджень, використовують просторову уяву, логічне мислення та формальні
перетворення для побудови моделей фізичних процесів.
Основні компетентності у природничих науках і технологіях: володіють
основними методами здійснення фізичних досліджень. Формулюють і
розв’язують проблеми природничо-наукового характеру, добирають адекватні
методи та засоби дослідження, аналізують і узагальнюють результати та
роблять висновки.
Інформаційно-цифрова компетентність: вміють використовувати
інформаційно-комунікаційні системи для швидкого та цілеспрямованого
пошуку та обміну інформацією, працювати з інформацією, створювати
інформаційні продукти фізико-технічного змісту
Уміння вчитися впродовж життя: планувати самостійне опрацювання
навчального матеріалу з фізики, біології та інших предметів. Володіють
основними методами здійснення фізичних досліджень. Формулюють і
розв’язують проблеми природничо-наукового характеру, добирають адекватні
3. методи та засоби дослідження, аналізують і узагальнюють результати та
роблять висновки
Ініціативність і підприємливість: ухвалювати рішення щодо вибору
найоптимальніших альтернатив під час вирішення навчальних завдань;
пропонувати способи та засоби економії енергетичних, фізичних ресурсів у
навчальному процесі та побуті.
Соціальна та громадянська компетентності: відстоювати аргументовано
свої погляди на вирішення навчальних завдань та сприймати аргументовані
пропозицій товаришів/товаришок; дотримуватися принципів демократичності
та відповідальності під час роботи в групі. Вміють здійснювати поділ завдання
та проєкту на складові, розподіляти функції та обов’язки між членами групи
узагальнювати інформацію, приймати рішення.
Обізнаність та самовираження у сфері культури: визначити роль фізичних
знань у становленні загальнолюдської культури; усвідомлювати історичну
єдність процесу розвитку природничої науки та культури людської цивілізаці
Екологічна грамотність і здорове життя: сприяти поширенню правильної
утилізації шкідливих побутових відходів.
Основні терміни до теми: кристалічні речовини(монокристалічні та
полікристалічні), аморфні речовини, анізотропія, поліморфізм, поліморфний
перехід, рідкі кристали: смектичні, нематичні, холестеричні.
Форма проведення заняття: навчальний STEAM проєкт
Тип уроку: урок формування компетентностей
Освітні галузі, які інтегруються: математична, природнича, технологічна,
інформатична, громадянська та історична, мистецька.
Обладнання: комп’ютер, проєктор, комп’ютери учнів/учениць, смартфони,
планшети
Джерела інформації: Фізика 10 клас за редакцією Бар’яхтара В.Г., Довгого
С.О., https://uk.wikipedia.org/. Ресурси з мережі Інтернет
Програмне забезпечення: програма-браузер ( Google Chrome), програма для
створення презентацій («Рower Рoint»), сервіс для створення колажів,
презентацій, буклетів «Сanva» https://www.canva.com/ ; лабораторія PhET
4. (симуляція стани речовини) https://phet.colorado.edu/sims/html/states-of-matter-
basics/latest/states-of-matter-basics_all.html?locale=uk, Інтернет-сервіс
мультимедійних дидактичних вправ LearningApps https://learningapps.org/ ,
генератор QR-коду https://ru.qr-code-generator.com/ , сервіс для створення
інтерактивного плакату «Genial.ly» https://app.genial.ly/ , сервіс для створення
відео https://clipchamp.com/uk/ , сервіс для створення квестів «Joyteka»
https://joyteka.com/ , сервіс для створення аркушів для опитування
«liveworksheets» https://www.liveworksheets.com/ , сервіс для створення ребусів
http://rebus1.com/ua/ додаток Google презентації
https://docs.google.com/presentation/, в комп’ютері встановлений плеєр
m3d Viewer 2.0.398
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
Виконати завдання на сайті https://wordwall.net/ за
посиланням https://wordwall.net/ru/resource/55576372
Учні виконавши завдання роблять скріни результатів і надсилають вчителю для
виставлення оцінки
ІІ Актуалізація опорних знань (3 хвилини)
Гра «Вгадай слово» на сайті «LearningApps» за посиланням
https://learningapps.org/view30292040 . Учням необхідно
відгадати слова, що являються характеристиками твердих тіл,
процеси що відбуваються з твердими речовинами і види твердих
речовин (учитель/учителька проектує на інтерактивну дошку
гру, а учні відгадують слова і дають їм означення, для полегшення відгадування
вчитель може натиснути на підказку, тоді на екрані з’явиться картинка, що
відповідає зашифрованому слову)
Відповідь:
Пластичність - здатність матеріалу незворотно змінювати свою форму й
розміри при деформації.
Твердість - здатність матеріалу чинити опір деформуванню та руйнуванню під
дією місцевих контактних зусиль
Кристалізація - процес утворення кристалів з пари, розчинів або розплавів та з
речовини в іншому кристалічному або аморфному стані.
Пла́влення - перехід тіла з твердого стану в рідкий.
5. Наноматеріали - це практично будь-які об’єкти, речовини або їх композиції,
розміри структурних елементів яких знаходяться в «нанодіапазоні» (від 1 до
100 нм) і призначені для виробництва, виготовлення виробів, корисних людині.
Кристалічні - речовини, в яких частинки розташовуються в строгому порядку
Аморфні - це тверді речовини, які не мають дального порядку в розташуванні
частинок (атомів, молекул, йонів) і не утворюють кристалічних ґраток, однак
ближній порядок в таких речовинах існує.
Міцність — здатність матеріалу чинити опір руйнуванню.
Крихкість - властивість матеріалу руйнуватися при невеликій
Пру́жність — властивість тіл відновлювати свою форму й об'єм або лише об'єм
після припинення дії зовнішніх сил, що спричинили їхню деформацію.
ІІІ Проблемна ситуація(2 хвилини )
Уявіть собі, що у вас дві посудини: цукор і сіль, чи можна за зовнішнім
виглядом сказати яка де речовина кристалічна, яка аморфна? Учні
висловлюють свої думки.
Учитель: правильну відповідь ви мені скажете в кінці уроку, та обґрунтуєте
чому
ІІІ. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів (3 хвилини)
Вчитель: отже сьогодні ми з вами разом поглибимо свої знання про тверді тіла,
а щоб відгадати які речовини ми з вами будемо вивчати вам необхідно
відгадати ребус
Відповідь: Кристалічні і аморфні тіла. Рідкі кристали.
ІV. Опрацювання нового матеріалу (учні представляють свої роботи які
вони підготували до уроку) (35 хвилин)
Учні об’єднані раніше у 5 груп за схильністю до вивчення окремих предметів. (
(Працюючи над STEАM - уроком, були сформовані 5 домашніх груп, які
вчилися працювати в команді, самостійно здобувати знання і набувати
відповідні компетентності. Це – «Science» (біологи, хіміки, фізики, історики),
«Technology» (програмісти), «Engineering» (технологи), «Арт»(митці),
«Mathematics» (математики). Учнівство, використовуючи мережу Інтернет й
7. Складова
STEAM
освіти
Предмет Завдання для груп Обладнання,
програмне забезпечення
Результат роботи груп
S
Фізика Опрацювати питання:
1. Які речовини
кристалічні і
аморфні та їх
властивості;
2. Які кристалічні
речовини
монокристалічні,
які полікристалічні;
3. Яка причина
анізотропії
кристалів?
4. В чому полягає
ізотропність
полікристалічних і
аморфних речовин?
5. Що таке
поліморфізм і
поліморфний
перехід?
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовуючи підручник, мережу
Інтернет , літературу, додаток Google
презентації https://docs.google.com/presentation/
створюють презентацію на задану тему.
Учні представляють
презентацію «Будова та
властивості твердих тіл.
Анізотропія кристалів»
https://docs.google.com/prese
ntation/d/1RAs-Z8KY-
2wj_A0NVwaD-
m2NWs2MC1eV/edit#slide=i
d.p1
Хіміки Опрацювати питання :
1. Види
кристалічних
ґраток,
залежність
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовуючи мережу Інтернет,
літературу з використанням програми
https://clipchamp.com/uk/
Учні представляють відео
яке вони створили на тему
«Види кристалічних ґраток,
залежність властивостей
8. властивостей
речовин від їх
виду;
2. Як визначити
вміст солей у
воді?;
3. Полімери, види
полімерів та їх
значення в
нашому житті.
Створюють відео на тему «Види кристалічних
ґраток, залежність властивостей речовин від їх
виду»
За рекомендацією вчителя опрацьовують на
сайті https://ua.mozaweb.com/ моделі
кристалічних ґраток деяких речовин
речовин від їх виду» за
посиланням
https://clipchamp.com/watch/
B9tdOCE5BCf
Учні пропонують
переглянути однокласникам
3D сцени, які вони
підготували на сайту
mozaik.ua, будова деяких
кристалічних речовин
1. http://surl.li/grhlq - залізо
2. http://surl.li/grhmb -
кухонна сіль
3. http://surl.li/grhmb -
кристалічний йод
4. http://surl.li/grhmb - -
кремній
Біологи Опрацювати питання:
1. Значення солей
для організму
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовуючи мережу Інтернет,
літературу використовуючи додаток Google
Учні демонструють
створену ними презентацію
«Без солі нема долі!» за
9. людини(корисна
чи шкідлива);
2. Жива і мертва
вода;
3. Вміст солі в
овочах і
фруктах;
4. Лікування
сіллю.
презентації https://docs.google.com/presentation/
створюють презентацію на задану тему
посиланням
http://surl.li/grffn
Історики
Опрацювати
питання:
1. Історія
використання
солі, легенди
про її
походження;
2. Історія
виникнення
шоколаду;
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовують Інтернет для пошуку
інформації про історію кристалічної речовини,
зокрема кухонної солі, та аморфної речовини
шоколаду і використовуючи застосунок
https://app.genial.ly/dashboard створюють
інтерактивний плакат.
Учні демонструють
інтерактивний плакат за
посиланням
https://view.genial.ly/644bae8759fa
4b0018456be2/interactive-image-
interactive-image
T Інформатики Дослідити:
1. Значення
кристалів у
техніці;
2. Рідкі кристали і
їх застосування
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовуючи мережу Інтернет,
літературу виконують завдання
Учні демонструють відео на
тему «Рідкі кристали та їх
застосування»
https://clipchamp.com/watch/z
YjFfsbBdfR
10. 1. Створити відео про рідкі кристали та їх
значення в житті використовуючи
застосунок https://clipchamp.com/uk/
2. Створити презентацію на сайті
https://www.canva.com/
Учні демонструють
презентацію значення
кристалів у техніці за
посиланням
http://surl.li/gqznz
E Трудове
навчання/
технології
Розглянути питання:
1. Виготовлення
льодяників;
2. Виготовлення
шоколадних
цукерок;
3. Фондю з
шоколаду і
фруктів
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
1. Створити колаж з рецептів виготовлення
шоколадних цукерок, льодяників з
використанням сервісу https://www.canva.com/
2.Зробити своїми руками фондюшницю і
приготувати на уроці «Фрукти в шоколаді»
Обладнання: свічка, залізна тарілочка, плитки
шоколаду, шматочки фруктів, підставка.
Учні демонструють
презентацію «Виготовлення
шоколадних цукерок» за
посиланням
http://surl.li/gquub
11. Учні демонструють відео
саморобної фондюшниці за
посиланням
http://surl.li/gquxj .
На парті в класі запалюють
свічку, ставлять тарілочку з
накладеними в неї
шматочками шоколаду,
шоколад починає плавитись,
учні заготовили на шпажках
шматочки бананів, булочки,
яблук, вмочають в
розплавлений шоколад і
пригощають однокласників
фруктами в шоколаді.
A Митці Опрацювати питання:
1. Малювання
картин сіллю;
2. Техніку
малювання
шоколадом
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовуючи мережу Інтернетї.
Он-лайн сервіс для створення колажів.
Створити колаж з малюнків сіллю та
шоколадом з допомогою сервісу
https://www.canva.com/uk_ua/stvoryty/fotokolazh
Учні створюють буклет на тему «Фольклор про
сіль» використовуючи сайт «Сanva» за
посиланням
https://www.canva.com/templates/?query=%D0%
B1%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%
82
Учні демонструють колаж з
малюнків сіллю і
шоколадом за посиланням
http://surl.li/gqfee
Учні розповідають про
техніку малювання
шоколадом
(https://www.segodnya.ua/ua/r
12. egions/odessa/odessitka-
risuet-sedobnye-kartiny-
shokoladom--513551.html )і
техніку малювання
сіллю(https://jak.koshachek.c
om/articles/majster-klas-
maljuvannja-sillju.html )
Учні представляють онлайн
буклет про сіль
на тему «Фольклор про
сіль» за посиланням
http://surl.li/grqri
M Математики Підібрати цікаві
задачі-запитання з
теми
«Будова і властивості
твердих тіл.
Анізотропія
кристалів. Рідкі
кристали» та
підготувати учням
квест, який буде
домашнім завданням
Комп’ютер(и) або смартфони учнів/ учениць.
Учні використовуючи мережу Інтернет, під
керівництвом вчителя створюють квест за
темою уроку на сайті https://joyteka.com/
Квест «Кристалічні і
аморфні тіла. Рідкі
кристали» Учні показують
однокласникам як зайти на
сайт щоб виконати виконати
за посиланням
13. для учнів на
наступний урок
https://joyteka.com/100265462
.
V. Закріплення вивченого матеріалу(5хвилин)
Розбір відповіді на проблемне питання поставалене на початку уроку
Відповідь: ні, за зовнішнім виглядом не можна сказати де яка речовина. Але можна перевірити, якщо ці речовини нагрівати
то цукор зразу почне перетворюватись в рідину, бо не має певної температури плавлення, а сіль ні.
На закріплення складання ментальної карти на екрані на сайті https://www.canva.com/ за темою уроку «Тверді тіла», учні
називають властивості кристалічних і аморфних речовин, які були розглянуті на уроці, а вчитель заносить в ментальну карту
за посиланням
https://www.canva.com/design/DAFhfaOB3AQ/uy7RLnnj7njvYEopxVw59A/view?utm_content=DAFhfaOB3AQ&utm_campaign=s
hare_your_design&utm_medium=link&utm_source=shareyourdesignpanel (якщо урок в дистанційному форматі, учитель дає в
чат посилання на пустий дизайн, а учні заносять самі).
VI. Оцінювання учнів. Домашнє завдання:
1. Опрацювати параграф 34, відповідати на питання сторінка 205;
2. Виконати квест, який підготувала група математики за посиланням https://joyteka.com/100265462 (можна працювати в
тих же групах), на початку наступного уроку треба бути дати відповідь на питання квесту;
3. Виконати завдання (індивідуально кожному) за посиланням http://surl.li/grrwy.