SlideShare a Scribd company logo
1 of 17
1
Тема уроку. СУЧАСНАМОДЕЛЬАТОМА. РУХ ЕЛЕКТРОНІВВ АТОМІ.
ЕЛЕКТРОННІОРБІТАЛІ.
Мета:
● Формувати компетентності:
ключові – вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки; здійснювати
самоконтроль та самооцінювання;
інформаційні - вміння осмислювати й використовувати інформацію з
різних джерел (мовлення вчителя, однокласників, зміст навчальної
презентації до уроку, підручника);
комунікативні – вміння вільно висловлюватися, оптимально
використовувативласнізнання, вміти сприймати на уроці інформацію для
результативної комунікації;
соціальні – вміння продуктивно співпрацювати з однокласниками,
вчителем;
предметні – сформувати в учнів поняття про сучасну модель атома,
електронніорбіталі, їх форму та позначення, ознайомити з особливостями
електрона як мікрочастинки, розглянути хвильовий характер руху
електрона; ввести поняття «атомна орбіталь», «електронна оболонка»,
«спін електрона»; поглибити уявлення про складну будову атома;
розвивати творчі здібності учнів;
● Розвивати процеси: мовлення, уваги, спостережливості, слухового
зосередження на інформації; креативне та логічне мислення; вміння
аналізувати та узагальнювати.
● Виховувати: шанобливе ставлення та повагу до імен видатних
світових науковців, які своїми науковими працями та
експериментальними дослідженнями зробили великий внесок у розвиток
хімії і фізики; бережливе ставлення до навколишнього середовища,
культуру поведінки учнів, повагу до думки іншого.
Тип уроку: комбінований
Методи й методичні прийоми
 Словесні(розповідь, бесідаз учнями, розповідь з елементамибесіди)
 Наочні (демонстрація слайдів, перегляд відео)
 Практичні(роботаз ментальнимикартами, роботав парах)
2
Обладнання таматеріали: підручникП. Попель «Хімія», ментальнікарти,
періодичнасистема хімічних елементів Д.І. Менделеєва.
Базові поняття і терміни: електрон, орбіталь, електроннаоболонка, спін
електрона.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Слайд
Перевірка готовностіучнівдо уроку, налаштування на робочийнастрій.
ІІ. ПЕРЕВІРКАВИКОНАННЯ ДЗ
Учням до уроку було задано тестове ДЗ у форматі Google форми
«Тест-контроль» розміщене на сторінці віртуального класу Google
Classroom «Хімія 8 клас». Посилання для перегляду ДЗ
https://docs.google.com/forms/d/17qTIjCYSekNfSuHRwtsiGNhqqbFJMVzq8ymam4I2
8yg/edit
Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення теми «Періодичний
закон та періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва».
Вивчення теми буде завершено написанням тематичної контрольної
роботи, успішність написання якої буде залежить від рівня вашої
підготовки. Знаючи, що кожен із вас прагнеотримативідміннийрезультат,
ми разом з вами почали ретельно готуватися до контрольної роботи,
виконуючи різні види завдань та проводячи аналіз помилок, які були
допущені при їх розв'язанні.
Отже, розпочнемо нашу роботу з аналізу виконання ДЗ Тест-контроль
«Будова атома» , розміщеного на сторінці додатку Google Classroom «Хімія
8 клас». Зверніть увагу на екран. (учитель демонструє учням результат
виконання тестових завдань у вигляді діаграм, акцентуєувагу на відсоток
виконання кожного завдання, зупиняється на питаннях, які викликали в
учнів найбільші складності при розв’язанні).
3
Тестові завдання були призначені всім учням класу. Кожен із вас за
виконання тестового завдання отримав певну кількість балів, яку зміг
побачитивідразу, після виконання тесту. По завершенню роботиз тестами
ви мали можливість переглянути правильні відповіді до запитань і
порівняти їх зі своїми.
Слайд
● На високому рівні спрацювали -6 учнів. Молодці!Виможетепишатися
собою.
● На достатньому рівні – 14 учнів. Ви є великі розумнички, але слід
бути більш уважними.
● На середньому рівні – 4учні та 2 учні - на початковому рівні. Це
незначна кількість учнів, які, може, щось не зрозуміли, недовчили
матеріал. Ви, шановні діти, не хвилюйтесь. У вас ще буде можливість
надолужити прогалини у знаннях та при виконанні контрольної роботи
покращити свій результат
Діти, найбільшу кількість помилок ви допустили у завданні,
пов’язаному з визначенням протонного числа за відомою формульною
масою (19 неправильнихвідповідейіз 26)! та у відповіді на запитання «Як
розташовані хімічні елементи в періодичній системі Д. І. Менделєєва?» (18
неправильних відповідей із 26).
 Запрошую до дошки тих учнів які правильно надали відповіді на
поставлені питання та допоможуть іншим у розв’язанні. (Відповіді
учнів біля дошки).
Розв’язки:
 Як розташовані хімічні елементи в періодичній системі Д. І.
Менделєєва? – побічні групи містять лише металічні елементи.
 Визначте протонне число хімічного елемента за такими даними:
знаходиться в ІV групі періодичної системи хімічних елементів,
відносна молекулярна маса (формульна маса) його вищого оксиду
дорівнює 80? – формульна маса вищого оксиду ІV групи ЕО2 . За умовою
задачі вона дорівнює 80. Рахуємо: 2х16(для оксигену) = 32. 80-32=48. В
4
ІV групі відносна атомна маса 48 відповідає Титану з порядковим
номером 22. Це і є правильна відповідь.
Мозковий штурм «Відстрочена підказка».
Тема нашого сьогоднішнього уроку буде пов’язана з частинкою, назва
якої вам дуже добре знайома не тільки з уроків хімії, але й фізики.
Пропоную здогадатися, про яку частинку буде йди мова із моїх підказок.
Серія слайдів
1. Науковий світ уперше почув про цю частинку на вечірньому
засіданні англійського Королівського товариства29 квітня 1897 року від
ДжозефаТомсона який у 1906 роціотримав Нобелівську премію з фізики
за її відкриття.
2. ІІ назва давньогрецького походження, в перекладі означає як «ясний
камінь» (бурштин).
3. Час життя цієї частинки зарозрахункамивчених перевищує 1026
років.
4. Зазвичай у фізиці та хімії ця частинка позначається символом e-.
5. Це стабільна, негативно зарядженачастинка, що входить до складу
всіх атомів.
Проблемне запитання:
● Здогадались, про яку частинку йдемова? ЕЛЕКТРОН
Так, тема нашого уроку буде пов’язана з електроном, його рухом та
властивостями. Тема уроку «СУЧАСНА МОДЕЛЬ АТОМА. РУХ
ЕЛЕКТРОНІВ У АТОМІ. ЕЛЕКТРОННІ ОРБІТАЛІ»
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ, ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.
Запишемо тему уроку до спеціально відведеного місця Ментальної
карти. Ці карти лежать у вас на партах, з ними ви сьогодні будете
працювати разом в «парах».
(учитель демонструє учням ментальну карту до уроку, пояснює алгоритм
роботи з ментальними картами)
5
Ментальна карта - «карта пам’яті» або «карта розуму» - зручна техніка
альтернативного запису інформації через її візуалізацію та
структуризацію, яка дозволить вам, працюючи разом, підсумувати
отриману інформацію таплідно, взаємодіючи між собою, отримати оцінки
за правильно надані відповіді. Вам лише потрібно заповнити пропуски
відмічені «знаками питання». Ваші карти можуть продовжувати
необмежено рости і доповнюватися за допомогою гіло. Це покаже вашу
здатність до асоціацій та невичерпну можливість вашого мозку, яка теж
буде оцінена.
Учитель оголошує тему та мету уроку: СУЧАСНА МОДЕЛЬ АТОМА. РУХ
ЕЛЕКТРОНІВ У АТОМІ. ЕЛЕКТРОННІ ОРБІТАЛІ.
Завдання уроку: Збільшити обсяг знань про сучасну модель атома,
ознайомитиз деякимиособливостямируху електрона навколо ядра атома
через введення понять: атомна орбіталь, електронна оболонка, спін
електрона; розглянути види електронних орбіталей та їх розміщення у
просторі; розширити знання про імена видатних світових науковців які
своїми науковими працями та експериментальними дослідженнями
зробили великий внесок у розвиток сучасної хімії та фізики.
Слайд
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХЗНАНЬ.
Отже, ми з вамиз’ясували, що теманашого уроку будепов’язаназ
електроном.
Питання до учнів:
 Згадаємо, що ми знаємо про електроніз уроків фізикита хімії?
Учні відповідають, учительзаписує відповідіучнів на мультимедійній
дошці.
Слайд
6
Асоціативний кущ
Електрон:
● Негативно зарядженачастинка -е= −1,6×10−19 Кл;
● Має масу 9,1×10−31 кг;
● Має дужемаленькірозміри;
● Обертається навколо ядраатома;
● Порядковийномер (протонне число)вказує на кількість електронів у
атома.
V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Проблемні запитання:
Отже, якщо порядковий номер вказує на кількість електронів у атома,
то визможетеправильно визначити кількість електронів, які обертаються
навколо ядра атома Оганесону. Увага на слайд.
 Визначте кількість електронів?
Довідка для учнів: Атом Оганесону було останнім синтезовано(відкрито)
у світі 2002-му році, командою американських і російських науковців
в Об'єднаному інституті ядерних фізичних досліджень. Оганесон є
найважчим елементом у періодичній системі. Офіційно свою назву
елемент одержав 28 листопада 2016 року на честь фізика-ядерника Юрія
Оганесяна.
Слайд
 Як на вашу думку:
o Всі електронирухаються наоднаковійвідстані від ядраатома?
o Однаковою траєкторією?
o Як рухаються 118 електронів в атоміОганесону, не зіштовхуючись
одинз одним?
7
Слайд
А для того, щоб з’ясувати, чи правильно були надані відповіді на
поставлені питання, вам сьогодні на уроці потрібно буде отримати більше
знань про електрон, його властивості, поведінку. Запам’ятайте свої
відповіді, ми до них ще повернимося в кінці уроку.
VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Подвійність поведінки електрона.
Частинки з такими малими розмірами, як в електрона, мають
унікальні властивості, що відрізняють їх від звичайних тіл, з якими ми
маємо справу у звичайному житті. Електрон може одночасно проявляти
властивості і частинки, і хвилі — говорячи науковою мовою, мати двоїсту
природу. Як частинка електрон має певну масу і заряд; у той же час
електрон при русі проявляє хвильові властивості. Хвиля відрізняється від
частинки тим, що її положення в просторі, в даний момент часу, не можна
точно визначити.
Дану властивість електрона встановив видатний французький фізик
Луї де Бройль, за що отримав у 1929 році Нобелівську премію з фізики.
Слайд
 А що означає, поводити себе як частинка або хвиля? Давайте
переглянемо відео, щоб дати відповідь на це питання.
Слайд-відео
Завдяки такій природі, для електрона неможливо водночас
визначити швидкість руху та напрямок.
Цитую слова німецького фізика-теоретика Вернера Карла
Гейзенберга про дану властивість електрона: «… Якщо ми знаємо, в якому
8
напрямку рухається електрон, то не можемо визначити швидкість руху, і
навпаки, а також ми не маємо можливості визначити за якою
траєкторією рухається електрон в атомі.» Дане висловлювання
називають принципом невизначеності Гейзенберга для електрона, яке
було сформульоване у 1927 році.
Слайд
Тому планетарнамодель, яку запропонував британський фізик Ернест
Резерфорд у 1911 році, не зовсім відповідає дійсності, адже таке поняття,
як траєкторія, до електрона застосувати не можна.
Слайд
2. Поняття про орбіталі
Ми можемо говорити тільки те, що в певній точці простору є певна
ймовірність перебування електрона. Наочно таку особливість електрона
можнапредставитинаступним чином. Якщо замислитися над питанням: де
під час футбольного матчу розташований воротар? Відповідь «у воротах»
не зовсім відповідає дійсності.
Воротар постійно рухається у межах певного простору навколо
воріт. Найвірогідніше його розташування у безпосередній близькості біля
воріт, менша ймовірність знайти його всередині футбольного поля і ще
менше у воротах супротивника або за воротами. І практично неймовірно
знайти воротаря під час матчу на трибунах уболівальників.
Отже, якщо сліди від взуття воротаря позначити на малюнку
крапками, то можна сказати, що сліди воротаря утворюють так звану
«хмару» навколо воріт. Там, де густина крапок («хмарки») найбільша, там
воротар буває частіше, а розріджена хмарка там, де воротар буває досить
рідко.
9
Слайд
Так і електрон в атомі перебуває не в одній конкретній точці, а
утворює при русі електронну хмару, густина якої показує, у яких місцях
електрон буває частіше, а в яких — рідше. Якби ми мали можливість
відмічати слід електрона в просторі, то для атома Гідрогену отримали б
хмару, зображену на слайді. У хімії дану хмару називають атомною
орбіталлю.
Слайд
Проблемне запитання:
● Спробуйтесамостійно сформулювативизначення атомноїорбіталі?
Ту частину електронної хмари(простору), в якій електрон проводить
найбільший час і де його перебування найімовірніше, називають-
атомною орбіталлю (електронною хмарою).
Електронні хмари, що утворюються окремими електронами в атомі, у
сумі утворюють спільну електронну хмару атома — електронну
оболонку.
Слайд
3. Різновиди електронних орбіталей
Кожна орбіталь атома має певну форму. Зазвичай, орбіталь побачити
неможливо, ані неозброєним оком, ані за допомогою навіть сучасних
приладів. Орбіталь — це всього-на-всього частина простору.
10
Проблемне запитання:
● А чи можна побачити простір?
● А намалювати?
Про форму орбіталей атома ми знаємо завдяки застосуванню
математичних методів. У 1926 році австрійський фізик, лауреат
Нобелівської премії з фізики 1933 року, Ервін Шредінгер
ввів фундаментальне рівняння (рівняння Шредінгера), що описує
поведінку електрона в атомі, завдяки якому стало можливим обчислити
імовірність існування електрона в тій чи іншій області простору, а, отже і
обчислити форму різних орбіталей. Відкриття Шредінгера стало однією з
передумов виникнення квантової хімії, що вивчає будову електронних
оболонок атомів і молекул.
Слайд
Зазвичайелектронну оболонку атомів утворює не один електрон. Їх
може бути до декількох десятків і навіть близько сотні (згадайте про
кількість електронів атома унунбій – 112!). Вони не можуть міститися на
одній орбіталі. Тому в більшості атомів електрони перебувають на різних
орбіталях, серед яких виділяють чотири типи. Кожний тип орбіталей
характеризується різними властивостями, зокрема, вони мають різну
форму.
Орбіталірізноїформипозначають різнимибуквами: s,р, d і f
Слайд
s- Орбіталь – всього одна, вона має форму кулі, (немов нещільно
намотаний клубок пухнастої шерсті або ватної кульки). Електрон, що
перебуває на такій орбіталі (його називають s-електроном), більшу
частину часу проводить всередині сфери. Така орбіталь є найстійкішою і
розташована ближче до ядра атома.
Слайд
11
р-Орбіталі – їх три, вони мають форму об’ємної вісімки. р- електрон, що
перебуває на такій орбіталі через швидке обертання витягує і
перетворює орбіталь на гантелеподібну вісімку. Електронна хмара такої
формиможезайматив атомі три положення вздовжосей координат x, у, z.
Слайд
Формиd-і f- орбіталейнабагато складніші. Їх називають орбіталями
високих рівнів
● d- Орбіталі – їх п’ять, всі вони мають форму об’ємних
чотирилисників, іноді званих «листком конюшини». Вони відрізняються
лише орієнтацією у просторі. А ось п’ята d- орбіталь являє собою об’ємну
вісімку протягнуту у кільце.
Слайд
● f- Орбіталі – сім, їх заповнення електронами відбувається в атомах
лантаноїдів і актиноїдів. Вони мають досить складну конфігурацію, мають
однакову форму і орієнтовані в просторі по різному.
Слайд
Запам’ятайте! Кількість орбіталей певного виду чітко визначена такими
числами: s-орбіталь – 1, p-орбіталей – 3, d-орбіталей – 5, f-орбіталей – 7.
Слайд
12
В атомі орбіталі розташовуються таким чином, що ядро атома
збігається із центром кожної орбіталі. Якщо атом складається з декількох
орбіталей, то вони розташовуються так, щоб бути максимально
віддаленими одна від одної. Наприклад, в атомі карбону, одна s-орбіталь
три р-орбіталі будуть розташовані вздовж взаємно перпендикулярних
осей із центром в ядрі атома.
Слайд
4. Місткістьорбіталей
Електрони розподіляються по орбіталях за певними правилами. На
кожній орбіталі максимально можуть розміститися два електрони, які
відрізняються особливою властивістю — спіном.
● Знайдіть у підручнику значення походження терміну спінтайого
визначення.
Спін електрона (від англ. слова spin – обертатися) - обертання електрона
навколо своєї осі, внутрішня властивість електрона , що характеризує
відношення електрона до магнітного поля.
Слайд
Якщо дваелектрониобертаються навколо власноїосі в одному
напрямку, то говорять, що їхні спіни паралельні, аякщо в різнихнапрямках
— то їхні спіни антипаралельні. Отже, однаорбіталь можеміститилише
такі дваелектрони, спіни яких є антипаралельними. Це правило називають
принципомзаборони Паулі:
На одній орбіталіможуть перебуватине більшеніж дваелектрони,
причому їхніспіни мають бутиантипаралельними.
13
Слайд
Австрійський та швейцарський фізик, Нобелівський лауреат з фізики
1945 р, Вольфганг Ернест Паулі, у 1925 році першим висловив
припущення, що електронам притаманна властивість, яку пізніше назвали
спіном. Сформулював закон, який сьогодні відомий як принцип заборони
Паулі, що є фундаментальним для розуміння будови й поведінки атомів,
атомних ядер, властивостей металів та інших фізичних явищ.
Слайд
А тепер прийшов час попрацюватиз підручником.
Робота з підручником
● Знайдіть у підручнику позначку, якою графічно позначають
електронну орбіталь? (квадрат)
● За допомогою яких позначок зображуютьрозташування електронів
на електроннійорбіталі? ( стрілок)
● Який напрям можуть мати стрілки, що зображують електрони?
(догориабо донизу)
● На що вказує напрямок стрілоку квадраті? (напрямокспіну
електрону)
● Якщо стрілки у квадраті спрямовані в протилежнібоки, на що це
вказує? (на електрониз протележнимиспінами)
Слайд
Підсумуємо вашівідповіді:
Графічно орбіталь зображують у вигляді квадрата, а електрони — у
вигляді стрілок, спрямованих догори або донизу, що наочно показують
напрямок спіну електрона. Стрілки, спрямовані в протилежні боки,
позначають електрони з протилежними спінами.
14
Слайд
Графічно це зображають так:
— вільна(вакантна або не заповнена) орбіталь;
— орбіталь, що містить одинелектрон; такий електронназивають
неспареним;
— заповненаорбіталь, що містить два електрониз протилежними
спінами; такі електрониназивають спареними,або електронною парою.
Слайд
 Згадайте, на початку уроку ви давали відповіді стосовно
розташування та руху електронів у атомі Оганесону. Згадуєте? То як
би ви, тепер відповіли на ці запитання?
Слайд
 Чи співпадають відповіді, які ви надали на початку уроку з вашими
відповідями зараз?
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Мотивація до узагальнення навчального матеріалу. Вправа
«Сенквейн»
Протягом уроку я неодноразово звертала вашу увагу на те, як
споріднені між собою фізика та хімія. По-перше, це природничі науки, по-
друге, вони вивчають практично одні й ті самі об'єкти, але тільки кожна з
них має свій предмет вивчення.
15
Наприклад: молекула є предметом вивчення не тільки хімії, але й
фізики. Якщо перша вивчає її з погляду закономірностей утворення,
складу, хімічних властивостей, зв'язків, умов її дисоціації на атоми, то
остання вивчає поведінку молекул, що обумовлює теплові явища, різні
агрегатні стани речовини, фазові переходи.
Вважаю, що сьогодні на уроці, ви звернули увагу на прізвища вчених
які отримали найпрестижнішу премію у світі – Нобелівську премію. Всі
вони за освітою були фізики і отримали премію за свої дослідження та
наукові праці в галузі фізики, але вони зробили не менш важливі
відкриття і в хімії. І це ще раз доводить те, як споріднені між собою ці дві
науки.
Слайд
Вивчення фізики та хімії неможливі без знання мови. Знаю, що на
уроках української мови та літератури ви часто використовуєте вправу
«Сенквейн» яку придумалифранцузи і назвали її від французького «п’ять»,
що означає «п’ять натхнень» або «п’ять удач». Сенквейн – це звичайний
вірш, написаний за певними правилами. Щоб його скласти слід
дотримуватися наступних правил. Нагадаю їх:
Перший рядок – поняття, якому присвяченийвірш, зазвичайіменник.
Другий рядок – два прикметники, що визначають цейіменник і описують
ваше уявлення про нього.
Третій рядок – тридієслова, що показують «що робить»поняття або що з
ним відбувається.
Четвертий рядок – фраза з чотирьохслів, що передає ваше ставлення до
поняття.
П’ятий рядок– одне-дваслова, через які людинависловлює своїпочуття,
асоціації, пов’язаніс основним поняттям.
Наприклад: 1. ХІМІЯ
2. ДИВНА ТА ЦІКАВА
3. РОЗВИВАЄ, НАВЧАЄ, НАДИХАЄ
4. ЗАВЖДИ ПРИРОДИ СУТЬ ПІЗНАЄ
16
5. ВЕСЕЛИТЬ
Слайд
Пропоную вам скласти вірш Сенквейн. Якщо він буде складений за всіма
правилами написання, то ви можете отримати за нього 3 бали, які
приєднаєте до загальної кількості балів отриманих за правильні відповіді
ментальних карт. «Слово-поняття» для складання Сенквейна, буде вам
запропоновано після перевірки відповідей наданих вами на ментальних
картах, з якими ви працювали протягом уроку.
2. Оцінювання ментальних карт уроку
На уроці, працюючиу парах з ментальнимикартами, ви заповнювали
відповідні місця з позначками ? та ?!. Правильна відповідь позначена
знаком ? буде оцінена - 0,5 бала, знаком ?! в -1 бал. Максимальний бал за
правильно надані відповіді карти - 9 балів, за кожну, додаткову
намальовану гілку на карті - 0,5 бали.
(Учитель разом з учнями на мультимедійній дошці, Слайд «Мультимедійна
карта» надає правильні відповіді та пером-стилусом заповнює місця
позначені знаками питання)
Слайд
Зараз у вас буде час для підрахунку кількості набраних балів та
складання вірша Сенквейну.
● А як, на вашу думку , яке «слово-поняття» буде вам запропоновано?
● Чому?
Слово для складання Сенквейну - ЕЛЕКТРОН
3. Рефлексія
▪ На уроці я зрозумів …
▪ Сьогодні я навчився …
▪ На уроці найцікавішим було …
17
▪ На уроці мені було найважче …
▪ Сьогодні на уроці я не зрозумів …
▪ У мене виникло запитання….
4. Ігрова ситуація «Відгадай задумане» (ЯКЩО ЗАЛИШИТЬСЯ ЧАС)
Пропонується вгадати термін або поняття яке відноситься до теми
нашого сьогоднішнього уроку поставивши до мене відповідне запитання.
Відповідями вам будуть слугувати від мене слова «так» або «ні». Той, хто
вгадає першим задумане, задавши найменшу кількість запитань –
перемагає та отримує 1 бал, до загальної кількості балів за роботу з
Ментальною картою.
Задумані терміни або поняття:
1. Спін
2. Електронна орбіталь
3. Електрон
4. Електронна хмара
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати §…. Впр….. (відповідно до автора підручника)
2. Переглянути відео на сторінці Google Classroom, виконати
призначене завдання до відео.

More Related Content

Similar to 76

11 h l_2019
11 h l_201911 h l_2019
11 h l_20194book
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"sveta7940
 
Khimija 11-klas-lashevska-2019
Khimija 11-klas-lashevska-2019Khimija 11-klas-lashevska-2019
Khimija 11-klas-lashevska-2019kreidaros1
 
Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015kreidaros1
 
Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.
Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.
Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.oleg379
 
9 in v_ua
9 in v_ua9 in v_ua
9 in v_ua4book
 
9 информ володіна_володін_2009_укр
9 информ володіна_володін_2009_укр9 информ володіна_володін_2009_укр
9 информ володіна_володін_2009_укрAira_Roo
 
Розв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опору
Розв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опоруРозв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опору
Розв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опоруsveta7940
 
4 информ левшин_лодатко_2015_укр
4 информ левшин_лодатко_2015_укр4 информ левшин_лодатко_2015_укр
4 информ левшин_лодатко_2015_укрAira_Roo
 
4 klas informatika_levshin_2015
4 klas informatika_levshin_20154 klas informatika_levshin_2015
4 klas informatika_levshin_2015Svinka Pepa
 

Similar to 76 (20)

11 h l_2019
11 h l_201911 h l_2019
11 h l_2019
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
 
Khimija 11-klas-lashevska-2019
Khimija 11-klas-lashevska-2019Khimija 11-klas-lashevska-2019
Khimija 11-klas-lashevska-2019
 
1
11
1
 
Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015
 
99
9999
99
 
*
**
*
 
умцкмци
умцкмциумцкмци
умцкмци
 
інформатика 9 кл
інформатика 9 клінформатика 9 кл
інформатика 9 кл
 
9 in v_ua
9 in v_ua9 in v_ua
9 in v_ua
 
Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.
Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.
Підручник Інформатика 9 клас Володіна І.Л.
 
9 in v_ua
9 in v_ua9 in v_ua
9 in v_ua
 
9 информ володіна_володін_2009_укр
9 информ володіна_володін_2009_укр9 информ володіна_володін_2009_укр
9 информ володіна_володін_2009_укр
 
Plan
PlanPlan
Plan
 
44
4444
44
 
Розв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опору
Розв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опоруРозв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опору
Розв"язування задач на обчислення сили струму, напруги та опору
 
4 информ левшин_лодатко_2015_укр
4 информ левшин_лодатко_2015_укр4 информ левшин_лодатко_2015_укр
4 информ левшин_лодатко_2015_укр
 
4 klas informatika_levshin_2015
4 klas informatika_levshin_20154 klas informatika_levshin_2015
4 klas informatika_levshin_2015
 
Підручник Караванова ТП
Підручник Караванова ТППідручник Караванова ТП
Підручник Караванова ТП
 
Конпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdfКонпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdf
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (8)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 

76

  • 1. 1 Тема уроку. СУЧАСНАМОДЕЛЬАТОМА. РУХ ЕЛЕКТРОНІВВ АТОМІ. ЕЛЕКТРОННІОРБІТАЛІ. Мета: ● Формувати компетентності: ключові – вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки; здійснювати самоконтроль та самооцінювання; інформаційні - вміння осмислювати й використовувати інформацію з різних джерел (мовлення вчителя, однокласників, зміст навчальної презентації до уроку, підручника); комунікативні – вміння вільно висловлюватися, оптимально використовувативласнізнання, вміти сприймати на уроці інформацію для результативної комунікації; соціальні – вміння продуктивно співпрацювати з однокласниками, вчителем; предметні – сформувати в учнів поняття про сучасну модель атома, електронніорбіталі, їх форму та позначення, ознайомити з особливостями електрона як мікрочастинки, розглянути хвильовий характер руху електрона; ввести поняття «атомна орбіталь», «електронна оболонка», «спін електрона»; поглибити уявлення про складну будову атома; розвивати творчі здібності учнів; ● Розвивати процеси: мовлення, уваги, спостережливості, слухового зосередження на інформації; креативне та логічне мислення; вміння аналізувати та узагальнювати. ● Виховувати: шанобливе ставлення та повагу до імен видатних світових науковців, які своїми науковими працями та експериментальними дослідженнями зробили великий внесок у розвиток хімії і фізики; бережливе ставлення до навколишнього середовища, культуру поведінки учнів, повагу до думки іншого. Тип уроку: комбінований Методи й методичні прийоми  Словесні(розповідь, бесідаз учнями, розповідь з елементамибесіди)  Наочні (демонстрація слайдів, перегляд відео)  Практичні(роботаз ментальнимикартами, роботав парах)
  • 2. 2 Обладнання таматеріали: підручникП. Попель «Хімія», ментальнікарти, періодичнасистема хімічних елементів Д.І. Менделеєва. Базові поняття і терміни: електрон, орбіталь, електроннаоболонка, спін електрона. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. Слайд Перевірка готовностіучнівдо уроку, налаштування на робочийнастрій. ІІ. ПЕРЕВІРКАВИКОНАННЯ ДЗ Учням до уроку було задано тестове ДЗ у форматі Google форми «Тест-контроль» розміщене на сторінці віртуального класу Google Classroom «Хімія 8 клас». Посилання для перегляду ДЗ https://docs.google.com/forms/d/17qTIjCYSekNfSuHRwtsiGNhqqbFJMVzq8ymam4I2 8yg/edit Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення теми «Періодичний закон та періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва». Вивчення теми буде завершено написанням тематичної контрольної роботи, успішність написання якої буде залежить від рівня вашої підготовки. Знаючи, що кожен із вас прагнеотримативідміннийрезультат, ми разом з вами почали ретельно готуватися до контрольної роботи, виконуючи різні види завдань та проводячи аналіз помилок, які були допущені при їх розв'язанні. Отже, розпочнемо нашу роботу з аналізу виконання ДЗ Тест-контроль «Будова атома» , розміщеного на сторінці додатку Google Classroom «Хімія 8 клас». Зверніть увагу на екран. (учитель демонструє учням результат виконання тестових завдань у вигляді діаграм, акцентуєувагу на відсоток виконання кожного завдання, зупиняється на питаннях, які викликали в учнів найбільші складності при розв’язанні).
  • 3. 3 Тестові завдання були призначені всім учням класу. Кожен із вас за виконання тестового завдання отримав певну кількість балів, яку зміг побачитивідразу, після виконання тесту. По завершенню роботиз тестами ви мали можливість переглянути правильні відповіді до запитань і порівняти їх зі своїми. Слайд ● На високому рівні спрацювали -6 учнів. Молодці!Виможетепишатися собою. ● На достатньому рівні – 14 учнів. Ви є великі розумнички, але слід бути більш уважними. ● На середньому рівні – 4учні та 2 учні - на початковому рівні. Це незначна кількість учнів, які, може, щось не зрозуміли, недовчили матеріал. Ви, шановні діти, не хвилюйтесь. У вас ще буде можливість надолужити прогалини у знаннях та при виконанні контрольної роботи покращити свій результат Діти, найбільшу кількість помилок ви допустили у завданні, пов’язаному з визначенням протонного числа за відомою формульною масою (19 неправильнихвідповідейіз 26)! та у відповіді на запитання «Як розташовані хімічні елементи в періодичній системі Д. І. Менделєєва?» (18 неправильних відповідей із 26).  Запрошую до дошки тих учнів які правильно надали відповіді на поставлені питання та допоможуть іншим у розв’язанні. (Відповіді учнів біля дошки). Розв’язки:  Як розташовані хімічні елементи в періодичній системі Д. І. Менделєєва? – побічні групи містять лише металічні елементи.  Визначте протонне число хімічного елемента за такими даними: знаходиться в ІV групі періодичної системи хімічних елементів, відносна молекулярна маса (формульна маса) його вищого оксиду дорівнює 80? – формульна маса вищого оксиду ІV групи ЕО2 . За умовою задачі вона дорівнює 80. Рахуємо: 2х16(для оксигену) = 32. 80-32=48. В
  • 4. 4 ІV групі відносна атомна маса 48 відповідає Титану з порядковим номером 22. Це і є правильна відповідь. Мозковий штурм «Відстрочена підказка». Тема нашого сьогоднішнього уроку буде пов’язана з частинкою, назва якої вам дуже добре знайома не тільки з уроків хімії, але й фізики. Пропоную здогадатися, про яку частинку буде йди мова із моїх підказок. Серія слайдів 1. Науковий світ уперше почув про цю частинку на вечірньому засіданні англійського Королівського товариства29 квітня 1897 року від ДжозефаТомсона який у 1906 роціотримав Нобелівську премію з фізики за її відкриття. 2. ІІ назва давньогрецького походження, в перекладі означає як «ясний камінь» (бурштин). 3. Час життя цієї частинки зарозрахункамивчених перевищує 1026 років. 4. Зазвичай у фізиці та хімії ця частинка позначається символом e-. 5. Це стабільна, негативно зарядженачастинка, що входить до складу всіх атомів. Проблемне запитання: ● Здогадались, про яку частинку йдемова? ЕЛЕКТРОН Так, тема нашого уроку буде пов’язана з електроном, його рухом та властивостями. Тема уроку «СУЧАСНА МОДЕЛЬ АТОМА. РУХ ЕЛЕКТРОНІВ У АТОМІ. ЕЛЕКТРОННІ ОРБІТАЛІ» ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ, ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ. Запишемо тему уроку до спеціально відведеного місця Ментальної карти. Ці карти лежать у вас на партах, з ними ви сьогодні будете працювати разом в «парах». (учитель демонструє учням ментальну карту до уроку, пояснює алгоритм роботи з ментальними картами)
  • 5. 5 Ментальна карта - «карта пам’яті» або «карта розуму» - зручна техніка альтернативного запису інформації через її візуалізацію та структуризацію, яка дозволить вам, працюючи разом, підсумувати отриману інформацію таплідно, взаємодіючи між собою, отримати оцінки за правильно надані відповіді. Вам лише потрібно заповнити пропуски відмічені «знаками питання». Ваші карти можуть продовжувати необмежено рости і доповнюватися за допомогою гіло. Це покаже вашу здатність до асоціацій та невичерпну можливість вашого мозку, яка теж буде оцінена. Учитель оголошує тему та мету уроку: СУЧАСНА МОДЕЛЬ АТОМА. РУХ ЕЛЕКТРОНІВ У АТОМІ. ЕЛЕКТРОННІ ОРБІТАЛІ. Завдання уроку: Збільшити обсяг знань про сучасну модель атома, ознайомитиз деякимиособливостямируху електрона навколо ядра атома через введення понять: атомна орбіталь, електронна оболонка, спін електрона; розглянути види електронних орбіталей та їх розміщення у просторі; розширити знання про імена видатних світових науковців які своїми науковими працями та експериментальними дослідженнями зробили великий внесок у розвиток сучасної хімії та фізики. Слайд ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХЗНАНЬ. Отже, ми з вамиз’ясували, що теманашого уроку будепов’язаназ електроном. Питання до учнів:  Згадаємо, що ми знаємо про електроніз уроків фізикита хімії? Учні відповідають, учительзаписує відповідіучнів на мультимедійній дошці. Слайд
  • 6. 6 Асоціативний кущ Електрон: ● Негативно зарядженачастинка -е= −1,6×10−19 Кл; ● Має масу 9,1×10−31 кг; ● Має дужемаленькірозміри; ● Обертається навколо ядраатома; ● Порядковийномер (протонне число)вказує на кількість електронів у атома. V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Проблемні запитання: Отже, якщо порядковий номер вказує на кількість електронів у атома, то визможетеправильно визначити кількість електронів, які обертаються навколо ядра атома Оганесону. Увага на слайд.  Визначте кількість електронів? Довідка для учнів: Атом Оганесону було останнім синтезовано(відкрито) у світі 2002-му році, командою американських і російських науковців в Об'єднаному інституті ядерних фізичних досліджень. Оганесон є найважчим елементом у періодичній системі. Офіційно свою назву елемент одержав 28 листопада 2016 року на честь фізика-ядерника Юрія Оганесяна. Слайд  Як на вашу думку: o Всі електронирухаються наоднаковійвідстані від ядраатома? o Однаковою траєкторією? o Як рухаються 118 електронів в атоміОганесону, не зіштовхуючись одинз одним?
  • 7. 7 Слайд А для того, щоб з’ясувати, чи правильно були надані відповіді на поставлені питання, вам сьогодні на уроці потрібно буде отримати більше знань про електрон, його властивості, поведінку. Запам’ятайте свої відповіді, ми до них ще повернимося в кінці уроку. VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. 1. Подвійність поведінки електрона. Частинки з такими малими розмірами, як в електрона, мають унікальні властивості, що відрізняють їх від звичайних тіл, з якими ми маємо справу у звичайному житті. Електрон може одночасно проявляти властивості і частинки, і хвилі — говорячи науковою мовою, мати двоїсту природу. Як частинка електрон має певну масу і заряд; у той же час електрон при русі проявляє хвильові властивості. Хвиля відрізняється від частинки тим, що її положення в просторі, в даний момент часу, не можна точно визначити. Дану властивість електрона встановив видатний французький фізик Луї де Бройль, за що отримав у 1929 році Нобелівську премію з фізики. Слайд  А що означає, поводити себе як частинка або хвиля? Давайте переглянемо відео, щоб дати відповідь на це питання. Слайд-відео Завдяки такій природі, для електрона неможливо водночас визначити швидкість руху та напрямок. Цитую слова німецького фізика-теоретика Вернера Карла Гейзенберга про дану властивість електрона: «… Якщо ми знаємо, в якому
  • 8. 8 напрямку рухається електрон, то не можемо визначити швидкість руху, і навпаки, а також ми не маємо можливості визначити за якою траєкторією рухається електрон в атомі.» Дане висловлювання називають принципом невизначеності Гейзенберга для електрона, яке було сформульоване у 1927 році. Слайд Тому планетарнамодель, яку запропонував британський фізик Ернест Резерфорд у 1911 році, не зовсім відповідає дійсності, адже таке поняття, як траєкторія, до електрона застосувати не можна. Слайд 2. Поняття про орбіталі Ми можемо говорити тільки те, що в певній точці простору є певна ймовірність перебування електрона. Наочно таку особливість електрона можнапредставитинаступним чином. Якщо замислитися над питанням: де під час футбольного матчу розташований воротар? Відповідь «у воротах» не зовсім відповідає дійсності. Воротар постійно рухається у межах певного простору навколо воріт. Найвірогідніше його розташування у безпосередній близькості біля воріт, менша ймовірність знайти його всередині футбольного поля і ще менше у воротах супротивника або за воротами. І практично неймовірно знайти воротаря під час матчу на трибунах уболівальників. Отже, якщо сліди від взуття воротаря позначити на малюнку крапками, то можна сказати, що сліди воротаря утворюють так звану «хмару» навколо воріт. Там, де густина крапок («хмарки») найбільша, там воротар буває частіше, а розріджена хмарка там, де воротар буває досить рідко.
  • 9. 9 Слайд Так і електрон в атомі перебуває не в одній конкретній точці, а утворює при русі електронну хмару, густина якої показує, у яких місцях електрон буває частіше, а в яких — рідше. Якби ми мали можливість відмічати слід електрона в просторі, то для атома Гідрогену отримали б хмару, зображену на слайді. У хімії дану хмару називають атомною орбіталлю. Слайд Проблемне запитання: ● Спробуйтесамостійно сформулювативизначення атомноїорбіталі? Ту частину електронної хмари(простору), в якій електрон проводить найбільший час і де його перебування найімовірніше, називають- атомною орбіталлю (електронною хмарою). Електронні хмари, що утворюються окремими електронами в атомі, у сумі утворюють спільну електронну хмару атома — електронну оболонку. Слайд 3. Різновиди електронних орбіталей Кожна орбіталь атома має певну форму. Зазвичай, орбіталь побачити неможливо, ані неозброєним оком, ані за допомогою навіть сучасних приладів. Орбіталь — це всього-на-всього частина простору.
  • 10. 10 Проблемне запитання: ● А чи можна побачити простір? ● А намалювати? Про форму орбіталей атома ми знаємо завдяки застосуванню математичних методів. У 1926 році австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1933 року, Ервін Шредінгер ввів фундаментальне рівняння (рівняння Шредінгера), що описує поведінку електрона в атомі, завдяки якому стало можливим обчислити імовірність існування електрона в тій чи іншій області простору, а, отже і обчислити форму різних орбіталей. Відкриття Шредінгера стало однією з передумов виникнення квантової хімії, що вивчає будову електронних оболонок атомів і молекул. Слайд Зазвичайелектронну оболонку атомів утворює не один електрон. Їх може бути до декількох десятків і навіть близько сотні (згадайте про кількість електронів атома унунбій – 112!). Вони не можуть міститися на одній орбіталі. Тому в більшості атомів електрони перебувають на різних орбіталях, серед яких виділяють чотири типи. Кожний тип орбіталей характеризується різними властивостями, зокрема, вони мають різну форму. Орбіталірізноїформипозначають різнимибуквами: s,р, d і f Слайд s- Орбіталь – всього одна, вона має форму кулі, (немов нещільно намотаний клубок пухнастої шерсті або ватної кульки). Електрон, що перебуває на такій орбіталі (його називають s-електроном), більшу частину часу проводить всередині сфери. Така орбіталь є найстійкішою і розташована ближче до ядра атома. Слайд
  • 11. 11 р-Орбіталі – їх три, вони мають форму об’ємної вісімки. р- електрон, що перебуває на такій орбіталі через швидке обертання витягує і перетворює орбіталь на гантелеподібну вісімку. Електронна хмара такої формиможезайматив атомі три положення вздовжосей координат x, у, z. Слайд Формиd-і f- орбіталейнабагато складніші. Їх називають орбіталями високих рівнів ● d- Орбіталі – їх п’ять, всі вони мають форму об’ємних чотирилисників, іноді званих «листком конюшини». Вони відрізняються лише орієнтацією у просторі. А ось п’ята d- орбіталь являє собою об’ємну вісімку протягнуту у кільце. Слайд ● f- Орбіталі – сім, їх заповнення електронами відбувається в атомах лантаноїдів і актиноїдів. Вони мають досить складну конфігурацію, мають однакову форму і орієнтовані в просторі по різному. Слайд Запам’ятайте! Кількість орбіталей певного виду чітко визначена такими числами: s-орбіталь – 1, p-орбіталей – 3, d-орбіталей – 5, f-орбіталей – 7. Слайд
  • 12. 12 В атомі орбіталі розташовуються таким чином, що ядро атома збігається із центром кожної орбіталі. Якщо атом складається з декількох орбіталей, то вони розташовуються так, щоб бути максимально віддаленими одна від одної. Наприклад, в атомі карбону, одна s-орбіталь три р-орбіталі будуть розташовані вздовж взаємно перпендикулярних осей із центром в ядрі атома. Слайд 4. Місткістьорбіталей Електрони розподіляються по орбіталях за певними правилами. На кожній орбіталі максимально можуть розміститися два електрони, які відрізняються особливою властивістю — спіном. ● Знайдіть у підручнику значення походження терміну спінтайого визначення. Спін електрона (від англ. слова spin – обертатися) - обертання електрона навколо своєї осі, внутрішня властивість електрона , що характеризує відношення електрона до магнітного поля. Слайд Якщо дваелектрониобертаються навколо власноїосі в одному напрямку, то говорять, що їхні спіни паралельні, аякщо в різнихнапрямках — то їхні спіни антипаралельні. Отже, однаорбіталь можеміститилише такі дваелектрони, спіни яких є антипаралельними. Це правило називають принципомзаборони Паулі: На одній орбіталіможуть перебуватине більшеніж дваелектрони, причому їхніспіни мають бутиантипаралельними.
  • 13. 13 Слайд Австрійський та швейцарський фізик, Нобелівський лауреат з фізики 1945 р, Вольфганг Ернест Паулі, у 1925 році першим висловив припущення, що електронам притаманна властивість, яку пізніше назвали спіном. Сформулював закон, який сьогодні відомий як принцип заборони Паулі, що є фундаментальним для розуміння будови й поведінки атомів, атомних ядер, властивостей металів та інших фізичних явищ. Слайд А тепер прийшов час попрацюватиз підручником. Робота з підручником ● Знайдіть у підручнику позначку, якою графічно позначають електронну орбіталь? (квадрат) ● За допомогою яких позначок зображуютьрозташування електронів на електроннійорбіталі? ( стрілок) ● Який напрям можуть мати стрілки, що зображують електрони? (догориабо донизу) ● На що вказує напрямок стрілоку квадраті? (напрямокспіну електрону) ● Якщо стрілки у квадраті спрямовані в протилежнібоки, на що це вказує? (на електрониз протележнимиспінами) Слайд Підсумуємо вашівідповіді: Графічно орбіталь зображують у вигляді квадрата, а електрони — у вигляді стрілок, спрямованих догори або донизу, що наочно показують напрямок спіну електрона. Стрілки, спрямовані в протилежні боки, позначають електрони з протилежними спінами.
  • 14. 14 Слайд Графічно це зображають так: — вільна(вакантна або не заповнена) орбіталь; — орбіталь, що містить одинелектрон; такий електронназивають неспареним; — заповненаорбіталь, що містить два електрониз протилежними спінами; такі електрониназивають спареними,або електронною парою. Слайд  Згадайте, на початку уроку ви давали відповіді стосовно розташування та руху електронів у атомі Оганесону. Згадуєте? То як би ви, тепер відповіли на ці запитання? Слайд  Чи співпадають відповіді, які ви надали на початку уроку з вашими відповідями зараз? VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ 1. Мотивація до узагальнення навчального матеріалу. Вправа «Сенквейн» Протягом уроку я неодноразово звертала вашу увагу на те, як споріднені між собою фізика та хімія. По-перше, це природничі науки, по- друге, вони вивчають практично одні й ті самі об'єкти, але тільки кожна з них має свій предмет вивчення.
  • 15. 15 Наприклад: молекула є предметом вивчення не тільки хімії, але й фізики. Якщо перша вивчає її з погляду закономірностей утворення, складу, хімічних властивостей, зв'язків, умов її дисоціації на атоми, то остання вивчає поведінку молекул, що обумовлює теплові явища, різні агрегатні стани речовини, фазові переходи. Вважаю, що сьогодні на уроці, ви звернули увагу на прізвища вчених які отримали найпрестижнішу премію у світі – Нобелівську премію. Всі вони за освітою були фізики і отримали премію за свої дослідження та наукові праці в галузі фізики, але вони зробили не менш важливі відкриття і в хімії. І це ще раз доводить те, як споріднені між собою ці дві науки. Слайд Вивчення фізики та хімії неможливі без знання мови. Знаю, що на уроках української мови та літератури ви часто використовуєте вправу «Сенквейн» яку придумалифранцузи і назвали її від французького «п’ять», що означає «п’ять натхнень» або «п’ять удач». Сенквейн – це звичайний вірш, написаний за певними правилами. Щоб його скласти слід дотримуватися наступних правил. Нагадаю їх: Перший рядок – поняття, якому присвяченийвірш, зазвичайіменник. Другий рядок – два прикметники, що визначають цейіменник і описують ваше уявлення про нього. Третій рядок – тридієслова, що показують «що робить»поняття або що з ним відбувається. Четвертий рядок – фраза з чотирьохслів, що передає ваше ставлення до поняття. П’ятий рядок– одне-дваслова, через які людинависловлює своїпочуття, асоціації, пов’язаніс основним поняттям. Наприклад: 1. ХІМІЯ 2. ДИВНА ТА ЦІКАВА 3. РОЗВИВАЄ, НАВЧАЄ, НАДИХАЄ 4. ЗАВЖДИ ПРИРОДИ СУТЬ ПІЗНАЄ
  • 16. 16 5. ВЕСЕЛИТЬ Слайд Пропоную вам скласти вірш Сенквейн. Якщо він буде складений за всіма правилами написання, то ви можете отримати за нього 3 бали, які приєднаєте до загальної кількості балів отриманих за правильні відповіді ментальних карт. «Слово-поняття» для складання Сенквейна, буде вам запропоновано після перевірки відповідей наданих вами на ментальних картах, з якими ви працювали протягом уроку. 2. Оцінювання ментальних карт уроку На уроці, працюючиу парах з ментальнимикартами, ви заповнювали відповідні місця з позначками ? та ?!. Правильна відповідь позначена знаком ? буде оцінена - 0,5 бала, знаком ?! в -1 бал. Максимальний бал за правильно надані відповіді карти - 9 балів, за кожну, додаткову намальовану гілку на карті - 0,5 бали. (Учитель разом з учнями на мультимедійній дошці, Слайд «Мультимедійна карта» надає правильні відповіді та пером-стилусом заповнює місця позначені знаками питання) Слайд Зараз у вас буде час для підрахунку кількості набраних балів та складання вірша Сенквейну. ● А як, на вашу думку , яке «слово-поняття» буде вам запропоновано? ● Чому? Слово для складання Сенквейну - ЕЛЕКТРОН 3. Рефлексія ▪ На уроці я зрозумів … ▪ Сьогодні я навчився … ▪ На уроці найцікавішим було …
  • 17. 17 ▪ На уроці мені було найважче … ▪ Сьогодні на уроці я не зрозумів … ▪ У мене виникло запитання…. 4. Ігрова ситуація «Відгадай задумане» (ЯКЩО ЗАЛИШИТЬСЯ ЧАС) Пропонується вгадати термін або поняття яке відноситься до теми нашого сьогоднішнього уроку поставивши до мене відповідне запитання. Відповідями вам будуть слугувати від мене слова «так» або «ні». Той, хто вгадає першим задумане, задавши найменшу кількість запитань – перемагає та отримує 1 бал, до загальної кількості балів за роботу з Ментальною картою. Задумані терміни або поняття: 1. Спін 2. Електронна орбіталь 3. Електрон 4. Електронна хмара VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1. Опрацювати §…. Впр….. (відповідно до автора підручника) 2. Переглянути відео на сторінці Google Classroom, виконати призначене завдання до відео.