1. Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті раді
Районний методичний кабінет
Конспект уроку з географії у 7 класі «Своєрідність
клімату. Південна Америка – найвологіший
материк світу. Кліматичні пояси й області»
м. Кривий Ріг
2. Тема: Своєрідність клімату. Південна Америка – найвологіший
материк світу. Кліматичні пояси й області.
Мета: дослідити своєрідність клімату Південної Америки, з’ясувати
вплив повітряних мас на формування клімату, удосконалювати практичні
вміння і навички учнів працювати з кліматичними картами та
кліматодіаграмами; розвивати логічне мислення, вміння працювати з
тематичними картами, розвивати вміння аналізувати, порівнювати,
виховувати повагу до думки інших учнів, самостійність у прийнятті рішень.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична і кліматична карти Південної Америки, атласи,
підручники, схеми кліматичних показників, діаграми опадів.
Опорні та базові поняття: клімат, кліматотворні чинники, повітряна
маса, кліматичні пояси, циркуляція атмосфери, постійні вітри, пасати, течії,
рельєф, особливості формування клімату; встановлення причинно-
наслідкових зв’язків у формуванні клімату та кліматичних поясів.
Географічна номенклатура: океани: Атлантичний, Тихий; течії: теплі
— Бразільська, Ґвіанська, холодні — Перуанська, Західних Вітрів.
Зміст уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє, з яким настроєм прийшли учні на урок.
Використовує три смужки: червона — знервовані, схвильовані, синя — трохи
хвилюються, зелена — спокійні, врівноважені.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Прийом «Естафета опитування»
Учні зачитують міні-твір «Подорож до Америки». Інші учні слухають та
готують запитання або доповнення до творів.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом «Проблемне питання»
3. У ч и т е л ь. Вам уже відомо, що Африка — найжаркіший материк,
Австралія — найсухіший, Антарктида — найхолодніший. У чому полягає
особливість клімату Південної Америки? Щоб відповісти на це питання, треба
пригадати кліматотворні чинники, а потім розглянути, як кожен з них діє на
території Південної Америки. У цій роботі нам допоможуть кліматичні карти
атласу та кліматодіаграми в підручнику.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом «Бліцопитування»
• Що називається кліматом?
• Що таке «погода»?
• Назвіть основні кліматотворні чинники.
• Наведіть приклад впливу кожного з них на формування клімату певної
території материків, що вже нами вивчено.
Розповідь вчителя про загальну характеристику клімату материка
3. Прийом «Творча лабораторія». Робота в групах
І група. Дайте прогноз зміни клімату Південної Америки, якщо з
заходу материка «зникають» Анди?
Учні обговорюють проблемне питання у групі, створюючи відповідь –
прогноз. Лідер команди викладає думку команди перед всіма іншими учнями.
В ході даного виду кооперативної роботи слід обов’язково враховувати
розподіл функцій у групу.
Відповідь групи: Рельєф впливає на формування клімату Південної
Америки. Анди на заході заступають шлях вітрам з Тихого океану. Повітряні
маси, що формуються на материк і формують на західному узбережжі
тропічний пустельний тип клімату, який є дуже сухим. В цих умовах
знаходиться пустеля Атакама. Якщо б не було Анд, то область тропічного
пустельного клімату поглибилась би далі в центр континенту.
ІІ Група. Дайте прогноз зміни клімату Південної Америки, якщо на сході
замість рівнин «виросли» б високі гори?
4. Відповідь групи: Рельєф впливає на клімат материка. Рівнини на сході
дають змогу безперешкодно проникати теплим і вологим повітряним масам,
що проходять з пасатами у глиб материка аж до Анд. Якби на сході «виросли»
б гори, то вплив Атлантики значно зменшився б, а клімат внутрішніх районів
Південної Америки став би значно сухішим.
ІІІ – V групи мають подібні проблемні завдання:
Наприклад, III група: Роль пасатів у формуванні клімату Африки,
Австралії, Південної Америки;
IV група: Чому і які течії впливають на клімат Південної Америки?
V група: Назвіть кліматичні пояси та області Південної Америки. Які із
них основні, які перехідні? Чим вони відрізняються?
4. Робота з підручником. Характеристика кліматичних діаграм у
підручнику. Запис висновків у зошит.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Географічний практикум»
Завдання. Порівняйте клімат у районі міст (за планом у довіднику учня):
І варіант – Каракас та Монтевідео.
ІІ варіант – Санта-фе-Богота та Асунсьйон.
ІІІ варіант – Сантьяго та Бразіліа.
VІ. Підсумок уроку
Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання
• Опрацювати відповідний текст підручника.
• Нанесення на контурну карту межі кліматичних поясів та областей.
• Підготувати повідомлення про річкові системи Південної Америки.