SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Гапон Алла Костянтинівна
учитель географії,
Славутицька ЗОШ
І –ІІІ ступенів № 1
Славутицької міської ради
Київської області
2014 – 2015 н. р.
Навчальний предмет:
Географія. 6 клас
Розділ І. Оболонки Землі. Атмосфера
Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники
Мета уроку: сформувати поняття про клімат та кліматотвірні чинники,
континентальність клімату; розвивати вміння визначати вплив кліматотвірних
чинників на клімат певної території; продовжувати розвивати просторову уяву,
логічне та аналітичне мислення, формування вмінь та навичок роботи з
підручником, картою, атласом, роботи в парі; виховувати розуміння важливості
знань про клімат; створити комфортний клімат для плідної роботи на уроці.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, екран, фізична карта
світу, сигнальні картки, роздаткові картки для роботи в парі, підручник, атласи,
картинки для рефлексії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Вірю – не вірю» за допомогою сигнальних карток. Якщо «вірю» – учні
піднімають зелену картку, якщо «не вірю» – червону картку.
1. Чи вірите ви, що погода – це стан мезосфери у певний момент у
конкретному місці? (Ні, червона картка).
2. Чи вірите ви, що погоду вивчає наука метеорологія? (Так, зелена
картка).
3. Чи вірите ви, що вітер – це горизонтальний рух повітря з області
низького тиску в область високого? (Ні, червона картка).
4. Чи вірите ви, що температура повітря залежить від атмосферного
тиску? (Ні, червона картка).
5. Чи вірите ви, що розподіл атмосферних опадів на Землі залежить від
розміщення поясів високого й низького атмосферного тиску? (Так, зелена картка).
6. Чи вірите ви, що і температура повітря, й атмосферний тиск
знижуються з висотою? (Так, зелена картка).
7. Чи вірите ви, що мусони й бризи – це постійні вітри? (Ні, червона
картка).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Прийом «Прочитай ребус»
На минулому уроці ви вивчили тему «Погода», а тему сьогоднішнього
уроку ви дізнаєтесь, якщо прочитаєте ребус, зображений на слайді 1 (клімат).
Правильно, тема уроку «Клімат та кліматотвірні чинники» (слайд 2). Ви
познайомитеся з новими поняттями такими, як клімат, кліматотвірні чинники,
кліматологія, сонячна радіація та її види, альбедо, атмосферна циркуляція,
континентальність; будете вчитися виявляти вплив кліматотвірних чинників на
клімат, дізнаєтеся про важливість знань про клімат. Записуємо тему уроку в
зошити.
Між кліматом і погодою існує тісний зв'язок, але в той же час вони
відрізняються один від одного. Клімат, як доросла людина, має постійний
характер. Його «вчинки» передбачувані і особливих несподіванок від нього не
чекають. Ми знаємо, що в наших помірних широтах пори року завжди
змінюються в певній послідовності, що влітку слід чекати додатних температур,
дощів з грозами. Взимку випаде сніг, температура буде від’ємна . Погоду ж ми
можемо порівняти з малою дитиною. Вона не дасть нудьгувати. Мінлива,
непостійна, капризна погода часто підносить сюрпризи, в тому числі і неприємні:
то зливові дощі з градом, то посуха, то відлига взимку, то заморозок пізньою
весною. [3]
З погодою ви вже знайомі, а от знання про клімат, які ви сьогодні
отримаєте, знадобляться вам не лише в школі, а й у майбутній діяльності.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом «Проблемне запитання»
Після вивчення теми ви повинні будете відповісти на проблемні запитання:
а) чому клімат в перекладі з грецької означає «нахил»?
б) де і чому випадає більше опадів – на західних чи на східних схилах
Карпат?
2. Робота з підручником
Користуючись текстом підручника (сторінка 153), дайте визначення
поняттю клімат.
Клімат – це багаторічний режим погоди на певній території. Термін було
введено в науковий обіг 2200 років тому древньогрецьким астрономом Гіппархом.
Наука, яка вивчає клімат називається кліматологія.
3. Бесіда та робота з презентацією
Як ви гадаєте, що таке кліматотвірні чинники?
Слайд 3
Кліматотвірні чинники – це причини, що впливають на формування клімату
певної території.
Які існують кліматотвірні чинники? (сторінка 150 підручника). Головними
кліматотвірними чинниками є сонячна радіація, атмосферна циркуляція,
підстильна поверхня. Діти записують логічно-опорну схему в зошити.
Що таке сонячна радіація? Сонячна радіація – це кількість енергії, що
надходить на Землю від Сонця. Вимірюється в ккал / см кв. за рік.
Що таке атмосферна циркуляція? Атмосферна циркуляція – це
горизонтальні та вертикальні переміщення повітряних мас.
Альбедо – відбиваюча здатність поверхні.
Слайд 4
Як називається сонячна радіація, що прямо надходить від Сонця на Землю?
(пряма).
Як називається сонячна радіація, що розсіюється хмарами, водяною парою,
пилом? (розсіяна).
Як називається сонячна радіація, що відбивається від поверхні землі, від
хмар назад в атмосферу? (відбита).
Як називається сонячна радіація, що поглинається та йде на нагрівання
земної поверхні? (ввібрана або поглинута).
Сумарна сонячна радіація – це сума прямої та розсіяної сонячної радіації.
Ісум. = Іпряма + Ірозсіяна.
Слайд 5
Від яких головних чинників залежить кількість сонячної радіації?
1. Кут падіння сонячних променів.
2. Тривалість дня.
3. Хмарність.
Слайд 6
Що таке повітряні маси?
Повітряні маси – це великі рухомі об’єми повітря тропосфери з однаковими
властивостями: температурою, вологістю, тиском, прозорістю.
Які ви знаєте 4 типи повітряних мас за районами формування?
1) екваторіальні; 2) тропічні; 3) помірні; 4) полярні (арктичні та
антарктичні).
Які властивості має кожен тип повітряних мас?
Екваторіальні – високі температури, вологі; тропічні – високі температури,
переважно сухі; помірні – температури змінюються за сезонами, вологі; полярні –
низькі температури, сухі, прозорі.
Слайд 7
Крім переміщення повітряних мас, які є види атмосферної циркуляції?
(вітри та атмосферні вихори).
На які три групи поділяються всі вітри?
1) постійні; 2) сезонні (мусони); 3) добові (бризи).
Пригадайте, які є постійні вітри? (пасати, західні, стокові).
Які є мусони? (літній, зимовий). Які є бризи? (денний, нічний).
Які ви знаєте атмосферні вихори? (циклони та антициклони).
Слайд 8
Розглянемо вплив на клімат рельєфу, морських течій та характеру поверхні
Слайд 9
Якщо на шляху вологих повітряних мас знаходяться гори, то вони
виступають як кліматичні бар’єри, долаючи які, повітряна маса піднімається
угору та охолоджується. Утворюються хмари і випадають опади на навітряних
схилах гір. Підвітряні ж схили залишаються сухими.
Слайд 10
Якщо біля узбережжя проходить холодна течія, то вона знижує температуру
повітря. Важке холодне повітря опускається вниз, підвищуючи атмосферний тиск.
Хмари не утворюються, а тому не випадає дощ. На такому узбережжі
утворюються пустелі.
Якщо біля узбережжя проходить тепла течія, то вона підвищує температуру
повітря. Тепле повітря піднімається вгору, атмосферний тиск нижчає,
утворюються хмари і випадає дощ. На узбережжі формується багата рослинність.
Слайд 11
На березі океану формується морський клімат, а в центральних районах
материків – континентальний. Що означає поняття «зростає континентальність»
клімату? Щоб відповісти на це запитання, розгляньте та проаналізуйте малюнок
166 на сторінці 151 підручника.
Що відбувається з температурою липня з віддаленням від океану? (зростає).
Що відбувається з температурою січня з віддаленням від океану?
(знижується).
Що відбувається з річною кількістю опадів з віддаленням від океану?
(зменшується).
Висновок: клімат залежить від географічного положення території –
внутрішні частини материка чи узбережжя. Континентальність клімату зростає з
віддаленням від океану: зменшується річна кількість опадів та збільшується річна
амплітуда температур.
Слайди 12 – 16
Як же відрізняється альбедо різних за характером поверхонь?
Альбедо ріллі – 4%, води – 5%, лісів – 26%, пустель – 30%, снігу та льоду –
85%.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Відповідь на проблемні запитання.
Чому клімат в перекладі з грецької означає «нахил»?
Очікувана відповідь учнів: древні греки розуміли, що клімат залежить, в
першу чергу, від нахилу сонячних променів до поверхні землі, тобто від кута
падіння сонячних променів.
Розгляньте кліматичну карту України на сторінці 153 підручника і скажіть,
в якому регіоні України випадає найбільше опадів? (в Карпатах).
Де і чому випадає більше опадів – на західних чи на східних схилах Карпат?
Очікувана відповідь учнів: більше опадів випадає на західних схилах
Карпат, оскільки вони є навітряними і затримують вологі повітряні маси з
Атлантичного океану. Східні схили – підвітряні, а тому там випадає менше
опадів.
2. Робота в парах (диференційовані завдання)
Кожна пара отримує картку з завданням. Через кілька хвилин, коли учні
справляться з завданням, один з пари презентує свою відповідь для всього класу.
КАРТКА № 1
Для відповіді використайте кліматичну карту України на сторінці 153
підручника.
Чому в Антарктиді зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі,
хоча сонячного тепла в полярний день сюди надходить більше, ніж одержує
впродовж року жарка Африка? Назвіть мінімум три причини.
Очікувана відповідь учнів:
1) оскільки поверхня Антарктиди вкрита льодом і має високий показник
альбедо – 85%, то значна частина сонячної енергії відбивається;
2) оскільки Антарктида розташована на крайньому півдні, навколо
південного полюсу, то кут падіння сонячних променів тут буде невеликим;
3) Антарктида має значно більшу абсолютну висоту за рахунок значного
шару льоду, а з висотою температура повітря знижується на 6˚С на 1 кілометр.
КАРТКА № 2
Використовуючи фізичну та кліматичну карти світу поясніть, чому на
південно-західному узбережжі Африки та на західному Південної Америки
утворилися пустелі, де роками не йде дощ?
Очікувана відповідь учнів:
На південно-західному узбережжі Африки та на західному Південної
Америки утворилися пустелі тому, що біля берегів проходять холодні течії
Бенгальська та Перуанська, які знижують температуру повітря, а значить
атмосферний тиск підвищується. Хмари не утворюються, а тому не випадає дощ.
КАРТКА № 3
Утворіть логічний ланцюг, який складається з таких ланок:
висота сонця над горизонтом, кут падіння сонячних променів, географічна
широта, , температура повітря, кількість сонячної радіації.
Очікувана відповідь учнів:
географічна широта висота сонця над горизонтом кут падіння
сонячних променів кількість сонячної радіації температура повітря.
КАРТКА № 4
Утворіть логічний ланцюг, який складається з таких ланок:
підняття повітряних мас вгору, випадання значної кількості опадів на
навітряних схилах, наявність гірської системи на шляху повітряних мас, вологі
повітряні маси з океану, охолодження повітря.
Очікувана відповідь учнів:
вологі повітряні маси з океану наявність гірської системи на шляху
повітряних мас підняття повітряних мас вгору охолодження повітря
випадання значної кількості опадів на навітряних схилах.
КАРТКА № 5
Утворіть логічний ланцюг, який складається з таких ланок:
відсутність опадів, високе альбедо, високий атмосферний тиск, поверхня
вкрита льодом, значне охолодження повітря.
Очікувана відповідь учнів:
поверхня вкрита льодом високе альбедо значне охолодження
поверхні високий атмосферний тиск відсутність опадів.
КАРТКА № 6
Розв’яжіть кросворд.
1. Вітри, що дмуть з полюсів в помірні широти (стокові).
2. Здатність поверхні відбивати сонячні промені (альбедо).
3. Місто, що є полюсом жари на Землі (Тріполі).
4. Різниця між максимальною та мінімальною температурою (альбедо).
5. Кліматичний бар’єр, що затримує вологі повітряні маси (гора).
6. Умовна лінія на карті чи глобусі, де сонце один раз на рік буває у
зеніті (тропік).
3. Інтерактивна вправа «Павучок». Мозковий штурм.
Клімат має значний вплив на природу та життя людей. Знання про клімат
дуже важливі і необхідні. Зараз я пропоную вам назвати мінімум 8 прикладів
(оскільки у павука 8 лапок) того, на що впливає клімат.
Вчитель записує схему на дошці, а учні називають приклади того, на що
впливає клімат.
Очікуваний результат:
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
Підсумок уроку підводять учні за допомогою питань, що ставить учитель.
1. Що таке клімат?
2. Від яких чинників залежить клімат?
3. Як називається наука, що вивчає клімат?
Оголошення оцінок.
А зараз перевіримо, який клімат панував у нас сьогодні на уроці. Будь ласка,
покажіть свої емоції, враження від уроку за допомогою відповідної картинки (на
початку уроку вчитель кожному учневі роздав по три картинки: сонце, сонце
виходить із-за хмар, хмара). Якщо вам було комфортно працювати, ви зрозуміли
матеріал, то приклейте на ватман сонце. Якщо ж у вас від уроку негативні емоції,
вам було нецікаво й незрозуміло, то в такому разі приклейте хмару. А якщо у вас
були позитивні емоції, але ви щось не зовсім зрозуміли – приклейте сонце з
хмарами. Після того, як всі діти виразять свої відчуття, вчитель робить висновок
про те, який клімат переважав на уроці.
VII. Домашнє завдання
СТИХІЙНІ
ЯВИЩА
РОЗСЕЛЕ-
ННЯ
ЛЮДЕЙ
ТУРИЗМ
ДЕЯКІ
ВИДИ
ТРАНСПО-
РТУ
ЗДОРОВ’Я
ЛЮДЕЙ
ВИРОЩУ-
ВАННЯ С/Г
КУЛЬТУР
ГРУНТИ
РОСЛИН-
НИЙ
СВІТ
КЛІМАТ
ВПЛИВАЄ
НА
1) опрацювати параграф 38; ЛОС; підібрати по 1 запитанню з теми (для
всіх);
2) підготувати інформаційне повідомлення “Як людина може впливати на
клімат?”(для учнів з достатнім рівнем навчальних досягнень);
3) порівняти поняття “погода” і “клімат” за допомогою діаграми Венна за
таким планом (для учнів з високим рівнем навчальних досягнень):
а) яке поняття більш ширше, а яке більш конкретне;
б) сталість чи відносність;
в) тривалість спостережень;
г) мінливість чи стійкість;
ґ) передбачуваність;
д) наука, яка вивчає.
Список використаних джерел інформації
1. Атмосфера і клімат [Електронний ресурс] : географічна енциклопедія.
– Режим доступу: http://helen.ucoz.ua/dokumen_enciklopedija3.doc. – Назва з
екрана. – Дата перегляду 25.01.2015.
2. Бойко, В. М. Географія [Текст] : підручник для 6 кл. загальноосвіт.
навч. закл. / В. М. Бойко, С. В. Міхелі. – Х. : СИЦИЯ, 2014. – 256 с.: іл.
3. Загария, И.В. Климат Земли, факторы его формирования
[Электронный ресурс] : разработка урока по географии / И.В. Загария. – Режим
доступа: http://pedsovet.su/load/103-1-0-2153. – Название с экрана. – Дата
просмотра 10.02.2015.
4. Коваленко, Р. Кліматотвірні чинники [Електронний ресурс] :
мультимедійна презентація / Р. Коваленко. – Режим доступу:
http://school.xvatit.com/Presentation/Gipermarket_december/Kovalenko/2pre_6kl_geo_
41.ppt. – Назва з екрана. – Дата перегляду 20.12.2014.

More Related Content

What's hot

Pogoda i-klimat-6-klas
Pogoda i-klimat-6-klasPogoda i-klimat-6-klas
Pogoda i-klimat-6-klasolga_ruo
 
клімат укр
клімат укрклімат укр
клімат укрgalinaNK
 
Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...
Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...
Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...Ковпитська ЗОШ
 
незвичайні фізичні явища
незвичайні фізичні явищанезвичайні фізичні явища
незвичайні фізичні явищаRoman_xD
 
чи перетвориться земля на пустелю
чи перетвориться земля на пустелючи перетвориться земля на пустелю
чи перетвориться земля на пустелюОлег Пододворний
 
Екологічні проблеми
Екологічні проблемиЕкологічні проблеми
Екологічні проблемиValyu66
 
Еекологічні проблеми сьогодення
Еекологічні проблеми сьогоденняЕекологічні проблеми сьогодення
Еекологічні проблеми сьогоденняValyu66
 
урок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір рокуурок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір рокуОлена Бабко
 
урок 01. що таке явища природи
урок 01. що таке явища природиурок 01. що таке явища природи
урок 01. що таке явища природиОлена Бабко
 
Вивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиків
Вивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиківВивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиків
Вивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиківПриродничий Навігатор
 

What's hot (20)

Urok8
Urok8Urok8
Urok8
 
Pogoda i-klimat-6-klas
Pogoda i-klimat-6-klasPogoda i-klimat-6-klas
Pogoda i-klimat-6-klas
 
клімат укр
клімат укрклімат укр
клімат укр
 
Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...
Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...
Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі; екваторіальний, тропічний, пом...
 
незвичайні фізичні явища
незвичайні фізичні явищанезвичайні фізичні явища
незвичайні фізичні явища
 
чи перетвориться земля на пустелю
чи перетвориться земля на пустелючи перетвориться земля на пустелю
чи перетвориться земля на пустелю
 
Погода
ПогодаПогода
Погода
 
Ландшафти Украъни
Ландшафти УкраъниЛандшафти Украъни
Ландшафти Украъни
 
марс
марсмарс
марс
 
Земля в космічному просторі
Земля в космічному просторіЗемля в космічному просторі
Земля в космічному просторі
 
Екологічні проблеми
Екологічні проблемиЕкологічні проблеми
Екологічні проблеми
 
Еекологічні проблеми сьогодення
Еекологічні проблеми сьогоденняЕекологічні проблеми сьогодення
Еекологічні проблеми сьогодення
 
місяць1
місяць1місяць1
місяць1
 
Клімат
КліматКлімат
Клімат
 
місяць
місяцьмісяць
місяць
 
урок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір рокуурок 05. чому відбувається зміна пір року
урок 05. чому відбувається зміна пір року
 
урок 01. що таке явища природи
урок 01. що таке явища природиурок 01. що таке явища природи
урок 01. що таке явища природи
 
Sposterezennya2
Sposterezennya2Sposterezennya2
Sposterezennya2
 
Погода рідного краю
Погода рідного краюПогода рідного краю
Погода рідного краю
 
Вивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиків
Вивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиківВивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиків
Вивітрювання, робота вітру, текучих і підземних вод,льодовиків
 

Viewers also liked

урок 19 географічні коодинати
урок 19 географічні коодинатиурок 19 географічні коодинати
урок 19 географічні коодинатиvyglinska
 
лісова промисловість світу
лісова промисловість світулісова промисловість світу
лісова промисловість світуoshnek
 
раціональне природокористування
раціональне природокористуванняраціональне природокористування
раціональне природокористуванняmashacoolll
 
рослинництво світу
рослинництво світурослинництво світу
рослинництво світуoshnek
 
клімат південної америки
клімат південної америкиклімат південної америки
клімат південної америкиoshnek
 
тваринництво світу
тваринництво світутваринництво світу
тваринництво світуoshnek
 
світова транспортна система
світова транспортна системасвітова транспортна система
світова транспортна системаoshnek
 
транспорт світу
транспорт світутранспорт світу
транспорт світуoshnek
 
Южная америка
Южная америкаЮжная америка
Южная америкаpoloeschool
 
машинобудування світу
машинобудування світумашинобудування світу
машинобудування світуoshnek
 
географічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенність
географічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенністьгеографічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенність
географічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенністьoshnek
 
географічне положення євразії
географічне положення євразіїгеографічне положення євразії
географічне положення євразіїoshnek
 
Уклон та конусність 2-2
Уклон та конусність 2-2Уклон та конусність 2-2
Уклон та конусність 2-2antonuk
 
основи(перероблено)
основи(перероблено)основи(перероблено)
основи(перероблено)Svetlana Motchana
 

Viewers also liked (20)

урок 19 географічні коодинати
урок 19 географічні коодинатиурок 19 географічні коодинати
урок 19 географічні коодинати
 
лісова промисловість світу
лісова промисловість світулісова промисловість світу
лісова промисловість світу
 
раціональне природокористування
раціональне природокористуванняраціональне природокористування
раціональне природокористування
 
рослинництво світу
рослинництво світурослинництво світу
рослинництво світу
 
Мартынова Юлия "Лошади"
Мартынова Юлия  "Лошади"Мартынова Юлия  "Лошади"
Мартынова Юлия "Лошади"
 
колчанова светлана 7б
колчанова светлана 7бколчанова светлана 7б
колчанова светлана 7б
 
клімат південної америки
клімат південної америкиклімат південної америки
клімат південної америки
 
Рязанцева Алина "река Алатырь"
Рязанцева Алина "река Алатырь"Рязанцева Алина "река Алатырь"
Рязанцева Алина "река Алатырь"
 
тваринництво світу
тваринництво світутваринництво світу
тваринництво світу
 
Рязанцева Алина "Ласка"
Рязанцева Алина  "Ласка"Рязанцева Алина  "Ласка"
Рязанцева Алина "Ласка"
 
світова транспортна система
світова транспортна системасвітова транспортна система
світова транспортна система
 
транспорт світу
транспорт світутранспорт світу
транспорт світу
 
Южная америка
Южная америкаЮжная америка
Южная америка
 
машинобудування світу
машинобудування світумашинобудування світу
машинобудування світу
 
географічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенність
географічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенністьгеографічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенність
географічне середовище. природокористування. ресурсозабезпесенність
 
Катков Александр "река Исса"
Катков Александр "река Исса"Катков Александр "река Исса"
Катков Александр "река Исса"
 
географічне положення євразії
географічне положення євразіїгеографічне положення євразії
географічне положення євразії
 
погода
погодапогода
погода
 
Уклон та конусність 2-2
Уклон та конусність 2-2Уклон та конусність 2-2
Уклон та конусність 2-2
 
основи(перероблено)
основи(перероблено)основи(перероблено)
основи(перероблено)
 

Similar to Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон

Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваЗелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваgreenpack-ukraine
 
урок 7 земля і місяць
урок 7 земля і місяцьурок 7 земля і місяць
урок 7 земля і місяцьSchool5uman
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класКовпитська ЗОШ
 
відповіді 8 11 класи
відповіді 8 11 класивідповіді 8 11 класи
відповіді 8 11 класиsolom_nmc
 
11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked
11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked
11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlockedShpor Ru
 
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 класSemenuk
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sYchebnikUA
 
Природознавство 2 клас
Природознавство 2 класПриродознавство 2 клас
Природознавство 2 класРита Скитер
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s4book
 
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас ГільбергПідручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас Гільбергoleg379
 
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
2 клас.  природознавство (гільберг, сак)   20122 клас.  природознавство (гільберг, сак)   2012
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012olegrizograf
 

Similar to Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон (20)

569,23.docx
569,23.docx569,23.docx
569,23.docx
 
569,23.ppt
569,23.ppt569,23.ppt
569,23.ppt
 
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будоваЗелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
Зелений Пакет - Атмосфера, її склад та будова
 
6 клас
6 клас6 клас
6 клас
 
клімат 4а
клімат 4аклімат 4а
клімат 4а
 
клімат 4 а
клімат 4 аклімат 4 а
клімат 4 а
 
урок 7 земля і місяць
урок 7 земля і місяцьурок 7 земля і місяць
урок 7 земля і місяць
 
12 кл
12 кл12 кл
12 кл
 
Pogoda
PogodaPogoda
Pogoda
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
 
відповіді 8 11 класи
відповіді 8 11 класивідповіді 8 11 класи
відповіді 8 11 класи
 
11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked
11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked
11gdzasp 131212051547-phpapp02.unlocked
 
360,23.docx
360,23.docx360,23.docx
360,23.docx
 
природознавство 2 кл
природознавство 2 клприродознавство 2 кл
природознавство 2 кл
 
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
Т.Г.Гільберг Природознавство 2 клас
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
 
Природознавство 2 клас
Природознавство 2 класПриродознавство 2 клас
Природознавство 2 клас
 
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_sGilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
Gilberg priroda p_2ukr_(003-12)_s
 
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас ГільбергПідручник Природознавство 2 клас Гільберг
Підручник Природознавство 2 клас Гільберг
 
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
2 клас.  природознавство (гільберг, сак)   20122 клас.  природознавство (гільберг, сак)   2012
2 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
 

More from Яна Іванова

Бібліотека ліцею – за здоровий спосіб життя
Бібліотека ліцею –  за здоровий спосіб життяБібліотека ліцею –  за здоровий спосіб життя
Бібліотека ліцею – за здоровий спосіб життяЯна Іванова
 
Презентация каталога Farmasi октябрь 2016
Презентация каталога Farmasi октябрь 2016Презентация каталога Farmasi октябрь 2016
Презентация каталога Farmasi октябрь 2016Яна Іванова
 
Beauty мир farmasi в октябре 2016
Beauty мир farmasi в октябре 2016Beauty мир farmasi в октябре 2016
Beauty мир farmasi в октябре 2016Яна Іванова
 
Осенний поцелуй сентябрь 2016
Осенний поцелуй сентябрь 2016Осенний поцелуй сентябрь 2016
Осенний поцелуй сентябрь 2016Яна Іванова
 
Oрганізація роботи бібліотеки_2015
Oрганізація роботи бібліотеки_2015Oрганізація роботи бібліотеки_2015
Oрганізація роботи бібліотеки_2015Яна Іванова
 
План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015
План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015
План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015Яна Іванова
 
Бутик подарков сентябрь 2015
Бутик подарков сентябрь 2015Бутик подарков сентябрь 2015
Бутик подарков сентябрь 2015Яна Іванова
 
Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015
Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015
Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015Яна Іванова
 
Презентация каталога Farmasi август 2015
Презентация каталога Farmasi август 2015Презентация каталога Farmasi август 2015
Презентация каталога Farmasi август 2015Яна Іванова
 
В ритме бабочки август 2015
В ритме бабочки август 2015В ритме бабочки август 2015
В ритме бабочки август 2015Яна Іванова
 
Каталог Farmasi август 2015
Каталог Farmasi август 2015Каталог Farmasi август 2015
Каталог Farmasi август 2015Яна Іванова
 
Акция 50% на каждый 3 продукт
Акция 50% на каждый 3 продуктАкция 50% на каждый 3 продукт
Акция 50% на каждый 3 продуктЯна Іванова
 
Поощрительные программы июль 2015
Поощрительные программы июль 2015Поощрительные программы июль 2015
Поощрительные программы июль 2015Яна Іванова
 
Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015
Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015
Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015Яна Іванова
 
План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015
План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015
План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015Яна Іванова
 
Изменения в мп и программы май 2015
Изменения в мп и программы май 2015Изменения в мп и программы май 2015
Изменения в мп и программы май 2015Яна Іванова
 
Широкие горизонты с Farmasi май август 2015
Широкие горизонты с Farmasi май август 2015Широкие горизонты с Farmasi май август 2015
Широкие горизонты с Farmasi май август 2015Яна Іванова
 

More from Яна Іванова (20)

Бібліотека ліцею – за здоровий спосіб життя
Бібліотека ліцею –  за здоровий спосіб життяБібліотека ліцею –  за здоровий спосіб життя
Бібліотека ліцею – за здоровий спосіб життя
 
Презентация каталога Farmasi октябрь 2016
Презентация каталога Farmasi октябрь 2016Презентация каталога Farmasi октябрь 2016
Презентация каталога Farmasi октябрь 2016
 
Beauty мир farmasi в октябре 2016
Beauty мир farmasi в октябре 2016Beauty мир farmasi в октябре 2016
Beauty мир farmasi в октябре 2016
 
Осенний поцелуй сентябрь 2016
Осенний поцелуй сентябрь 2016Осенний поцелуй сентябрь 2016
Осенний поцелуй сентябрь 2016
 
Oрганізація роботи бібліотеки_2015
Oрганізація роботи бібліотеки_2015Oрганізація роботи бібліотеки_2015
Oрганізація роботи бібліотеки_2015
 
План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015
План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015
План развития и успеха Farmasi ноябрь декабрь 2015
 
Бутик подарков сентябрь 2015
Бутик подарков сентябрь 2015Бутик подарков сентябрь 2015
Бутик подарков сентябрь 2015
 
Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015
Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015
Farmasi kаталог №39 сентябрь 2015
 
Презентация каталога Farmasi август 2015
Презентация каталога Farmasi август 2015Презентация каталога Farmasi август 2015
Презентация каталога Farmasi август 2015
 
В ритме бабочки август 2015
В ритме бабочки август 2015В ритме бабочки август 2015
В ритме бабочки август 2015
 
Каталог Farmasi август 2015
Каталог Farmasi август 2015Каталог Farmasi август 2015
Каталог Farmasi август 2015
 
Farmasi каталог июль
Farmasi каталог июльFarmasi каталог июль
Farmasi каталог июль
 
Акция 50% на каждый 3 продукт
Акция 50% на каждый 3 продуктАкция 50% на каждый 3 продукт
Акция 50% на каждый 3 продукт
 
Поощрительные программы июль 2015
Поощрительные программы июль 2015Поощрительные программы июль 2015
Поощрительные программы июль 2015
 
Farmasi каталог май 2015
Farmasi каталог май 2015Farmasi каталог май 2015
Farmasi каталог май 2015
 
Farmasi каталог июнь
Farmasi каталог июньFarmasi каталог июнь
Farmasi каталог июнь
 
Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015
Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015
Первые шаги с Farmasi программа для новых к ов 2015
 
План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015
План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015
План развития и успеха Farmasi 2015 с мая 2015
 
Изменения в мп и программы май 2015
Изменения в мп и программы май 2015Изменения в мп и программы май 2015
Изменения в мп и программы май 2015
 
Широкие горизонты с Farmasi май август 2015
Широкие горизонты с Farmasi май август 2015Широкие горизонты с Farmasi май август 2015
Широкие горизонты с Farmasi май август 2015
 

Recently uploaded

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (8)

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон

  • 1. Гапон Алла Костянтинівна учитель географії, Славутицька ЗОШ І –ІІІ ступенів № 1 Славутицької міської ради Київської області 2014 – 2015 н. р. Навчальний предмет: Географія. 6 клас Розділ І. Оболонки Землі. Атмосфера Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники Мета уроку: сформувати поняття про клімат та кліматотвірні чинники, континентальність клімату; розвивати вміння визначати вплив кліматотвірних чинників на клімат певної території; продовжувати розвивати просторову уяву, логічне та аналітичне мислення, формування вмінь та навичок роботи з підручником, картою, атласом, роботи в парі; виховувати розуміння важливості знань про клімат; створити комфортний клімат для плідної роботи на уроці. Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, екран, фізична карта світу, сигнальні картки, роздаткові картки для роботи в парі, підручник, атласи, картинки для рефлексії. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Гра «Вірю – не вірю» за допомогою сигнальних карток. Якщо «вірю» – учні піднімають зелену картку, якщо «не вірю» – червону картку. 1. Чи вірите ви, що погода – це стан мезосфери у певний момент у конкретному місці? (Ні, червона картка). 2. Чи вірите ви, що погоду вивчає наука метеорологія? (Так, зелена картка).
  • 2. 3. Чи вірите ви, що вітер – це горизонтальний рух повітря з області низького тиску в область високого? (Ні, червона картка). 4. Чи вірите ви, що температура повітря залежить від атмосферного тиску? (Ні, червона картка). 5. Чи вірите ви, що розподіл атмосферних опадів на Землі залежить від розміщення поясів високого й низького атмосферного тиску? (Так, зелена картка). 6. Чи вірите ви, що і температура повітря, й атмосферний тиск знижуються з висотою? (Так, зелена картка). 7. Чи вірите ви, що мусони й бризи – це постійні вітри? (Ні, червона картка). ІІІ. Мотивація навчальної діяльності 1. Прийом «Прочитай ребус» На минулому уроці ви вивчили тему «Погода», а тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтесь, якщо прочитаєте ребус, зображений на слайді 1 (клімат). Правильно, тема уроку «Клімат та кліматотвірні чинники» (слайд 2). Ви познайомитеся з новими поняттями такими, як клімат, кліматотвірні чинники, кліматологія, сонячна радіація та її види, альбедо, атмосферна циркуляція, континентальність; будете вчитися виявляти вплив кліматотвірних чинників на клімат, дізнаєтеся про важливість знань про клімат. Записуємо тему уроку в зошити. Між кліматом і погодою існує тісний зв'язок, але в той же час вони відрізняються один від одного. Клімат, як доросла людина, має постійний характер. Його «вчинки» передбачувані і особливих несподіванок від нього не чекають. Ми знаємо, що в наших помірних широтах пори року завжди змінюються в певній послідовності, що влітку слід чекати додатних температур, дощів з грозами. Взимку випаде сніг, температура буде від’ємна . Погоду ж ми можемо порівняти з малою дитиною. Вона не дасть нудьгувати. Мінлива, непостійна, капризна погода часто підносить сюрпризи, в тому числі і неприємні: то зливові дощі з градом, то посуха, то відлига взимку, то заморозок пізньою весною. [3]
  • 3. З погодою ви вже знайомі, а от знання про клімат, які ви сьогодні отримаєте, знадобляться вам не лише в школі, а й у майбутній діяльності. ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Прийом «Проблемне запитання» Після вивчення теми ви повинні будете відповісти на проблемні запитання: а) чому клімат в перекладі з грецької означає «нахил»? б) де і чому випадає більше опадів – на західних чи на східних схилах Карпат? 2. Робота з підручником Користуючись текстом підручника (сторінка 153), дайте визначення поняттю клімат. Клімат – це багаторічний режим погоди на певній території. Термін було введено в науковий обіг 2200 років тому древньогрецьким астрономом Гіппархом. Наука, яка вивчає клімат називається кліматологія. 3. Бесіда та робота з презентацією Як ви гадаєте, що таке кліматотвірні чинники? Слайд 3 Кліматотвірні чинники – це причини, що впливають на формування клімату певної території. Які існують кліматотвірні чинники? (сторінка 150 підручника). Головними кліматотвірними чинниками є сонячна радіація, атмосферна циркуляція, підстильна поверхня. Діти записують логічно-опорну схему в зошити. Що таке сонячна радіація? Сонячна радіація – це кількість енергії, що надходить на Землю від Сонця. Вимірюється в ккал / см кв. за рік. Що таке атмосферна циркуляція? Атмосферна циркуляція – це горизонтальні та вертикальні переміщення повітряних мас. Альбедо – відбиваюча здатність поверхні. Слайд 4 Як називається сонячна радіація, що прямо надходить від Сонця на Землю? (пряма).
  • 4. Як називається сонячна радіація, що розсіюється хмарами, водяною парою, пилом? (розсіяна). Як називається сонячна радіація, що відбивається від поверхні землі, від хмар назад в атмосферу? (відбита). Як називається сонячна радіація, що поглинається та йде на нагрівання земної поверхні? (ввібрана або поглинута). Сумарна сонячна радіація – це сума прямої та розсіяної сонячної радіації. Ісум. = Іпряма + Ірозсіяна. Слайд 5 Від яких головних чинників залежить кількість сонячної радіації? 1. Кут падіння сонячних променів. 2. Тривалість дня. 3. Хмарність. Слайд 6 Що таке повітряні маси? Повітряні маси – це великі рухомі об’єми повітря тропосфери з однаковими властивостями: температурою, вологістю, тиском, прозорістю. Які ви знаєте 4 типи повітряних мас за районами формування? 1) екваторіальні; 2) тропічні; 3) помірні; 4) полярні (арктичні та антарктичні). Які властивості має кожен тип повітряних мас? Екваторіальні – високі температури, вологі; тропічні – високі температури, переважно сухі; помірні – температури змінюються за сезонами, вологі; полярні – низькі температури, сухі, прозорі. Слайд 7 Крім переміщення повітряних мас, які є види атмосферної циркуляції? (вітри та атмосферні вихори). На які три групи поділяються всі вітри? 1) постійні; 2) сезонні (мусони); 3) добові (бризи). Пригадайте, які є постійні вітри? (пасати, західні, стокові).
  • 5. Які є мусони? (літній, зимовий). Які є бризи? (денний, нічний). Які ви знаєте атмосферні вихори? (циклони та антициклони). Слайд 8 Розглянемо вплив на клімат рельєфу, морських течій та характеру поверхні Слайд 9 Якщо на шляху вологих повітряних мас знаходяться гори, то вони виступають як кліматичні бар’єри, долаючи які, повітряна маса піднімається угору та охолоджується. Утворюються хмари і випадають опади на навітряних схилах гір. Підвітряні ж схили залишаються сухими. Слайд 10 Якщо біля узбережжя проходить холодна течія, то вона знижує температуру повітря. Важке холодне повітря опускається вниз, підвищуючи атмосферний тиск. Хмари не утворюються, а тому не випадає дощ. На такому узбережжі утворюються пустелі. Якщо біля узбережжя проходить тепла течія, то вона підвищує температуру повітря. Тепле повітря піднімається вгору, атмосферний тиск нижчає, утворюються хмари і випадає дощ. На узбережжі формується багата рослинність. Слайд 11 На березі океану формується морський клімат, а в центральних районах материків – континентальний. Що означає поняття «зростає континентальність» клімату? Щоб відповісти на це запитання, розгляньте та проаналізуйте малюнок 166 на сторінці 151 підручника. Що відбувається з температурою липня з віддаленням від океану? (зростає). Що відбувається з температурою січня з віддаленням від океану? (знижується). Що відбувається з річною кількістю опадів з віддаленням від океану? (зменшується). Висновок: клімат залежить від географічного положення території – внутрішні частини материка чи узбережжя. Континентальність клімату зростає з
  • 6. віддаленням від океану: зменшується річна кількість опадів та збільшується річна амплітуда температур. Слайди 12 – 16 Як же відрізняється альбедо різних за характером поверхонь? Альбедо ріллі – 4%, води – 5%, лісів – 26%, пустель – 30%, снігу та льоду – 85%. V. Закріплення вивченого матеріалу 1. Відповідь на проблемні запитання. Чому клімат в перекладі з грецької означає «нахил»? Очікувана відповідь учнів: древні греки розуміли, що клімат залежить, в першу чергу, від нахилу сонячних променів до поверхні землі, тобто від кута падіння сонячних променів. Розгляньте кліматичну карту України на сторінці 153 підручника і скажіть, в якому регіоні України випадає найбільше опадів? (в Карпатах). Де і чому випадає більше опадів – на західних чи на східних схилах Карпат? Очікувана відповідь учнів: більше опадів випадає на західних схилах Карпат, оскільки вони є навітряними і затримують вологі повітряні маси з Атлантичного океану. Східні схили – підвітряні, а тому там випадає менше опадів. 2. Робота в парах (диференційовані завдання) Кожна пара отримує картку з завданням. Через кілька хвилин, коли учні справляться з завданням, один з пари презентує свою відповідь для всього класу. КАРТКА № 1 Для відповіді використайте кліматичну карту України на сторінці 153 підручника. Чому в Антарктиді зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі, хоча сонячного тепла в полярний день сюди надходить більше, ніж одержує впродовж року жарка Африка? Назвіть мінімум три причини. Очікувана відповідь учнів:
  • 7. 1) оскільки поверхня Антарктиди вкрита льодом і має високий показник альбедо – 85%, то значна частина сонячної енергії відбивається; 2) оскільки Антарктида розташована на крайньому півдні, навколо південного полюсу, то кут падіння сонячних променів тут буде невеликим; 3) Антарктида має значно більшу абсолютну висоту за рахунок значного шару льоду, а з висотою температура повітря знижується на 6˚С на 1 кілометр. КАРТКА № 2 Використовуючи фізичну та кліматичну карти світу поясніть, чому на південно-західному узбережжі Африки та на західному Південної Америки утворилися пустелі, де роками не йде дощ? Очікувана відповідь учнів: На південно-західному узбережжі Африки та на західному Південної Америки утворилися пустелі тому, що біля берегів проходять холодні течії Бенгальська та Перуанська, які знижують температуру повітря, а значить атмосферний тиск підвищується. Хмари не утворюються, а тому не випадає дощ. КАРТКА № 3 Утворіть логічний ланцюг, який складається з таких ланок: висота сонця над горизонтом, кут падіння сонячних променів, географічна широта, , температура повітря, кількість сонячної радіації. Очікувана відповідь учнів: географічна широта висота сонця над горизонтом кут падіння сонячних променів кількість сонячної радіації температура повітря. КАРТКА № 4 Утворіть логічний ланцюг, який складається з таких ланок: підняття повітряних мас вгору, випадання значної кількості опадів на навітряних схилах, наявність гірської системи на шляху повітряних мас, вологі повітряні маси з океану, охолодження повітря. Очікувана відповідь учнів: вологі повітряні маси з океану наявність гірської системи на шляху повітряних мас підняття повітряних мас вгору охолодження повітря
  • 8. випадання значної кількості опадів на навітряних схилах. КАРТКА № 5 Утворіть логічний ланцюг, який складається з таких ланок: відсутність опадів, високе альбедо, високий атмосферний тиск, поверхня вкрита льодом, значне охолодження повітря. Очікувана відповідь учнів: поверхня вкрита льодом високе альбедо значне охолодження поверхні високий атмосферний тиск відсутність опадів. КАРТКА № 6 Розв’яжіть кросворд. 1. Вітри, що дмуть з полюсів в помірні широти (стокові). 2. Здатність поверхні відбивати сонячні промені (альбедо). 3. Місто, що є полюсом жари на Землі (Тріполі). 4. Різниця між максимальною та мінімальною температурою (альбедо). 5. Кліматичний бар’єр, що затримує вологі повітряні маси (гора). 6. Умовна лінія на карті чи глобусі, де сонце один раз на рік буває у зеніті (тропік). 3. Інтерактивна вправа «Павучок». Мозковий штурм. Клімат має значний вплив на природу та життя людей. Знання про клімат дуже важливі і необхідні. Зараз я пропоную вам назвати мінімум 8 прикладів (оскільки у павука 8 лапок) того, на що впливає клімат.
  • 9. Вчитель записує схему на дошці, а учні називають приклади того, на що впливає клімат. Очікуваний результат: VI. Підсумок уроку. Рефлексія Підсумок уроку підводять учні за допомогою питань, що ставить учитель. 1. Що таке клімат? 2. Від яких чинників залежить клімат? 3. Як називається наука, що вивчає клімат? Оголошення оцінок. А зараз перевіримо, який клімат панував у нас сьогодні на уроці. Будь ласка, покажіть свої емоції, враження від уроку за допомогою відповідної картинки (на початку уроку вчитель кожному учневі роздав по три картинки: сонце, сонце виходить із-за хмар, хмара). Якщо вам було комфортно працювати, ви зрозуміли матеріал, то приклейте на ватман сонце. Якщо ж у вас від уроку негативні емоції, вам було нецікаво й незрозуміло, то в такому разі приклейте хмару. А якщо у вас були позитивні емоції, але ви щось не зовсім зрозуміли – приклейте сонце з хмарами. Після того, як всі діти виразять свої відчуття, вчитель робить висновок про те, який клімат переважав на уроці. VII. Домашнє завдання СТИХІЙНІ ЯВИЩА РОЗСЕЛЕ- ННЯ ЛЮДЕЙ ТУРИЗМ ДЕЯКІ ВИДИ ТРАНСПО- РТУ ЗДОРОВ’Я ЛЮДЕЙ ВИРОЩУ- ВАННЯ С/Г КУЛЬТУР ГРУНТИ РОСЛИН- НИЙ СВІТ КЛІМАТ ВПЛИВАЄ НА
  • 10. 1) опрацювати параграф 38; ЛОС; підібрати по 1 запитанню з теми (для всіх); 2) підготувати інформаційне повідомлення “Як людина може впливати на клімат?”(для учнів з достатнім рівнем навчальних досягнень); 3) порівняти поняття “погода” і “клімат” за допомогою діаграми Венна за таким планом (для учнів з високим рівнем навчальних досягнень): а) яке поняття більш ширше, а яке більш конкретне; б) сталість чи відносність; в) тривалість спостережень; г) мінливість чи стійкість; ґ) передбачуваність; д) наука, яка вивчає.
  • 11. Список використаних джерел інформації 1. Атмосфера і клімат [Електронний ресурс] : географічна енциклопедія. – Режим доступу: http://helen.ucoz.ua/dokumen_enciklopedija3.doc. – Назва з екрана. – Дата перегляду 25.01.2015. 2. Бойко, В. М. Географія [Текст] : підручник для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / В. М. Бойко, С. В. Міхелі. – Х. : СИЦИЯ, 2014. – 256 с.: іл. 3. Загария, И.В. Климат Земли, факторы его формирования [Электронный ресурс] : разработка урока по географии / И.В. Загария. – Режим доступа: http://pedsovet.su/load/103-1-0-2153. – Название с экрана. – Дата просмотра 10.02.2015. 4. Коваленко, Р. Кліматотвірні чинники [Електронний ресурс] : мультимедійна презентація / Р. Коваленко. – Режим доступу: http://school.xvatit.com/Presentation/Gipermarket_december/Kovalenko/2pre_6kl_geo_ 41.ppt. – Назва з екрана. – Дата перегляду 20.12.2014.