1. УРОК-ДОСЛІДЖЕННЯ
Тема уроку : материки і океани.
Мета: формування і розвиток ціннісного ставлення учнів до спільної
навчально-пізнавальної діяльності при ознайомленні з новими поняттями
«материк» і «океан».
Тип уроку: «відкриття» нових знань.
Завдання:
Освітні завдання:
- допомогти дітям засвоїти нове поняття «материк» і «океан»;
- навчити дізнаватися і показувати на карті всі материки і океани;
- формувати практичні навички роботи з географічною картою;
Розвиваючі завдання:
- розвивати просторову уяву, пізнавальний інтерес, кругозір, навички цілісного
сприйняття світу засобами інтеграції діяльнісної та соціокультурної змістової
лінії;
- розвивати вміння працювати з картою півкуль, глобусом, навчальним текстом,
тлумачним словником;
- розвивати навички контролю і самоконтролю, навички практичної роботи в
групах;
- розвивати пізнавальну активність дітей, вміння спостерігати, порівнювати,
узагальнювати і робити висновки.
Виховні завдання:
- сприяти формуванню особистості учня, підтримувати потреби і мотиви
дізнаватися нове;
- сприяти розвитку комунікативних здібностей (слухати і чути однокласників,
вступати в дискусію, діалог, висловлювати та відстоювати свою думку);
- прищеплювати шанобливе ставлення один до одного, до народів, що живуть
на Землі;
- формувати емоційно-позитивне ставлення до предмету, показуючи зв'язок
досліджуваних предметів з життям.
Технології: - технологія формування критичного мислення
- ІКТ-технології
- парно-групові технології
- комп’ютерна технологія;
- здоров’язберігаюча технологія
Хід уроку:
І. Організаційна хвилина.
У мене клас – 4-Б,
Він мене не підведе,
У нас друзів є багато
І гостей стрічаєм радо.
Поверніться, привітайтесь,
Діти Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок в 4-й клас!
2. ІІ. Актуалізація і навчальної діяльності учнів.
1.Хвилинка фенологічних спостережень. Виступ метеоролога.
- Сьогодні в нас в ролі метеоролога Мирослава. Слова нашій
метеорологічній службі.
Учениця: Дорого дня! Вас вітає
метеорологічна служба 4-б класу.
Сьогодні 22 листопада, день
тижня четвер. Сонце зійшло о 6
год 32 хв, а зайде о 15 год 42 хв.
Тривалість дня – 9год 10хв. Як
бачите, день продовжує
скорочуватися. Передбачається
мінлива погода. Небо (ясне,
хмарне, похмуре). Температура повітря від -1 до +1… . Вітряно , як завжди.
Передбачаються опади у вигляді снігу
Гідромецентр рекомендує перевірити: 22 листопада – Мотрона зимова.
Вважається, що з цієї дати зима вступає в свої права. У цей день аналізували
погодні явища і за народними прикметами передбачали погоду на зиму і весну.
З цього дня зима встає на ноги, налітаютьморози. “На Мотронуіній на
деревах – до морозів”,
А я бажаю - нехай проблеми та незгоди, не роблять на уроці вам погоди.
Приємного всім настрою.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
1) Мотивація навчальної діяльності (відео « Земля»)
Вже котре милувались космонавти
З округлого віконця корабля
Блакитною планетою, що завжди
Ми звикли звати іменем Земля.
2. Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу.
Є люди, які побували в космосі, побачили, якою є наша Земля з тієї
висоти. Вони сфотографували її, тому ми можемо сьогодні побачити наочно,
якою вона є, наша Земля. Потім створили модель Землі , яка передала її форму
у зменшеному вигляді. Це ….. ( глобус) . Але глобусом користуватися не
завжди зручно, тому вчені і придумали інший спосіб , більш зручний, щоб
передати зменшене зображення земної поверхні на площині у певному
масштабі. Це…… географічна карта.
Що зображують на карті? (На карті зображують моря, озера,
річки, океани, материки, міста, гори).
- Яким кольором позначають сушу? (Сушу позначають відтінками
зеленого, жовтого і коричневого кольору).
- Яким кольором позначають моря, озера, річки та океани? (Моря,
озера, річки і океани зображують відтінками синього кольору.)
-На будь-якій карті нанесені різні лінії, які утворюють сітку. Давайте
згадаємо, що це за лінії.
3. - Як називаються лінії, що з'єднують два полюси: Північний і
Південний? (Меридіан.)
- Як називаються лінії, що перетинають меридіани? (Паралель.)
На екрані з'являються слова: меридіани, паралелі.
- Що об'єднує всі ці слова?
- Це уявні лінії і точки, придумані людиною для того, щоб простіше
було орієнтуватися на поверхні нашої планети.
- Хто першим у світі здійснив навколосвітню подорож? (Фернан
Магеллан.)
- А що він довів своїм плаванням? (Він довів що Земля має форму кулі.)
Яка модель найточніше передає форму Землі, а також місце
розташування материків та океанів, ? (Глобус )
Глобус найточніше передає зовнішній вигляд нашої планети . А чи
можете ви побачити відразу всю поверхню Землі, якщо дивитися збоку? (Ні.)
Ми бачимо лише частину, яка навпроти нас. Крім того, глобус - це об’ємний
предмет, його незручно переносити. Для зручності вирішили умовно розділити
земну кулю уздовж меридіана на західну і східну півкулі. Потім нанесли на
карту зображення відразу двох півкуль. Така карта отримала назву карти
півкуль.
У вас на партах лежить контурні карти півкуль.
— Визначте, де на карті півкуль знаходяться Північний і Південний
полюси; екватор; північна півкуля; південна півкуля.
— Знайдіть на цій карті меридіани. Який напрям вони вказують? (Північ
— південь)
— Знайдіть паралелі. Який напрям вони вказують? (Захід — схід)
Сьогодні на уроці ми вивчимо карту півкуль. Навчимося впізнати «в
обличчя» і показувати на карті всі частини світу, материки і океани.
Але спершу давайте визначимося, що ви вже знаєте з цієї теми, а що б ви
хотіли дізнатися.
Метод «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався»
(Учні на листочках пишуть що вони знають з теми уроку, і що вони
хочуть дізнатися)
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація учіння
школярів.
4. Ви дуже багато читаєте додаткову літературу, дивитесь
телепередачі пов’язані з природою, знаходите цікавий матеріал з ваших
енциклопедій і тому знаєте, що на Землі багато води. Дві третини всієї
поверхні Землі зайнято водою. Планету Земля можна було б назвати планетою
Океан, вважають деякі дослідники.
Давайте розберемося, скільки на землі океанів, які вони, і чим
відрізняються один від одного.
Наші презентатори самостійно дослідили це питання і готові
презентувати нам свої спостереження.
Для цього об`єднаємося у 4 групи за кольором обраних зображень. Будь
ласка, зробіть свій вибір. (Учні роблять свій вибір, об’єднуються у групи за
кольором)
Робота в групах. Доповіді презентаторів з використанням карт і
наочності
.
(Під час роботи кожна група заповнює таблиці )
Отже, ви прослухали інформацію наших презентаторів, давайте
підсумуємо.
Тест
5. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Ми добре попрацювали, а тепер давайте відпочинимо…
Сьогодні на відпочинок нас запрошує тварина, чиє середовище
існування - водний простір
- існує впродовж 250 мільйонів років
- символом повільності і мудрості.
Музична фізкультхвилинка «Черепаха»
Практична робота в групах.
Кожна група отримує зображення материка, назву якого потрібно
визначити , опрацювати інформацію і результати спостережень записати за
планом.
План
1) Назва материка
2) В якій півкулі знаходиться материк (в Західному або в Східному)?
3) Які океани омивають цей материк?
Представники кожної групи виходят до дошки. «Розташовують» свій
материк на карті півкуль, зачитують результати своїх досліджень.
• Найбільший океан
• Найменший океан
• Океан, що розділяє Африку та
Австралію
• Океан, названий на честь міфічного
героя
• Найхолодніший океан
• Океан, який не підтверджує свою назву
• Найглибший океан
Тихий океан
Північний Льодовитий океан
Індійський океан
Атлантичний океан
Північний Льодовитий океан
Тихий океан
Тихий океан
6. 1 група - Євразія
Євразія знаходиться в Східній півкулі, Північній півкулі. Омивається
Північним Льодовитим, Тихим, Атлантичним, Індійським океанами.
2 група - Африка
Африка знаходиться в східній півкулі, Південній і Північній півкулі.
Омивається Атлантичним, Індійським океанами.
3 група - Австралія
Австралія знаходиться в Східній півкулі, Південній півкулі. Омивається
Тихим, Індійським океанами.
4 група - Північна Америка
Північна Америка знаходиться в Західній півкулі, Північній півкулі.
Омивається Північним Льодовитим, Тихим, Атлантичним океанами.
5 група - Південна Америка
Південна Америка знаходиться в Західній півкулі, Північній і Південній
півкулі. Омивається Тихим, Атлантичним океанами.
6 група - Антарктида
Антарктида знаходиться в Східній і Західній півкулі, Північній півкулі.
Омивається Тихим, Атлантичним, Індійським океанами.
Вчитель: Ми створили карту материків. - Що ще потрібно позначити? (Океани.)
ГРУПОВА РОБОТА: Учні позначають на карті назви океанів.
7. Вчитель: Скільки океанів на нашій карті?
- Скільки материків?
А чи завжди на Землі було 6 материків?
Сьогодні наш дослідник – Аня. На минулому уроці вона «почула»
моє питання і дослідила його.
Перегляд відеоповідомлення про давній материк Пангея
V. Узагальнення і систематизація знань.
-Що спільного і відмінного між материками?
( СПІЛЬНЕ: материки – це окремі великі ділянки суші, що омиваються
водою;
РІЗНЯТЬСЯ материки розмірами, конфігурацією, формами земної
поверхні , природою)
Завершується наша робота , а , отже час повернутися до нашої вправи
«Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався».
Хто почув відповідь на своє питання?
Чиє питання залишилося без відповіді?
Хто бажає на наступному уроці бути нашим дослідником? (Учень вибирає на
дошці питання, яке він бажає дослідити)
РЕФЛЕКСІЯ
Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно , якою малою є наша
планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності
захищати свій дім – планету Земля!
8. Майбутнє нашої планети залежатиме від вас , тому що ви можете «стати
дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають
усі труднощі і стихії»( Микола Трублаїні)
Отож , і я вам бажаю бути наполегливими у досягненні своєї мети,
наполегливості у здобутті знань.
VI. Повідомлення домашнього завдання.
Опрацюйте статтю підручника , підготуйте «цікавинки», поділіться своїми
знахідками на наступному уроці.
VII. Підсумок уроку.
Наша співпраця підходить до завершення. Ми ще раз переконалися,
що наша планета красива, багата, з різноманітною природою. Проте, вона
потребує нашої постійної турботи, адже збереження природи рослинного і
тваринного світу — це спільна турбота всіх землян.