Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
порівняння частин
1. 1
Тема. Порівняння частин.
Тип уроку: комбінований
Мета: формувати здатність до читання, запису, порівняння дробів, вміння
знаходити числа за його частиною і частину від числа; графічно зображувати вміння
розв’язувати складені задачі та складені рівняння; тренувати навички усних
обчислень і дій з багатоцифровими числами; розвивати пам’ять, увагу, мислення;
вміння працювати у парах, групах; розкрити сучасний вплив розвитку науки і
техніки на навчальний процес; виховувати почуття дружби, відповідальності,
взаємодопомоги.
Обладнання: жива презентація «Порівняння дробів», таблиця «Дроби»,
планшет, роздатковий матеріал для індивідуальної роботи учнів, інформаційні
картки.
Прийоми: усна лічба, кооперація учнів, бліц-турнір, планування роботи,
консультування.
Форми работи: самостійна
фронтальна
індивідуальна
робота в групах
ХІД УРОКУ
1. Етап орієнтації
Ми починаємо наш урок – подорож.
Для чого люди подорожують?
Тож сьогодні на уроці ми будемо подорожувати планетами Сонячної
системи, використовуючи свої математичні знання. Адже математика – це наука, де
господарюють числа, фігури, знаки. Вдале їх поєднання це завжди пошук, розкриття
якихось відношень, а прийоми розв’язання – це інтуїція, володіння знаннями,
ерудиція.
2. Перевірка домашнього завдання
Та щоб подорож була вдалою вам потрібно вміти виконувати дії різних
ступенів з багатоцифровими числами, знаходити частину від числа, порівнювати
2. 2
дроби. І стартуємо ми з планети Земля. Зателефонуємо додому і дізнаємось, скільки
штук морозива хлопчик може купити. Розв’язання задачі перевіримо в парах.
(в цей час три учні працюють над індивідуальним завданням)
- Обчислюючи вирази, ім`я якої грецької богині ви розшифрували?
- Хто це? (це одна з дев`яти богинь покровительок наук і мистецтва в
грецькій міфології)
3. Усний рахунок
- Я пропоную вам звернути увагу на екран. Використовуючи свої вміння
виконайте операції з багатоцифровими числами, обчисліть ланцюжок
+12 : 3 · 2 - 140 + 379
498
- Збільшіть отримане число у 100 000 разів.
- Прочитайте число.
- Саме така відстань між Сонцем та найближчою до нього планетою
МЕРКУРІЄМ.
- Діти, ми з вами підготуємо матеріал до проекту «Планети Сонячної системи
у світі математики».
4. Повідомлення теми уроку
Сьогодні ми продовжимо опрацьовувати тему «Порівняння дробів» та
відпрацьовуватимемо вміння розв’язувати складені задачі.
Що ми вже вміємо виконувати з дробовими числами? (записувати, графічно
зображувати, порівнювати)
Що ж кожен з вас очікує від уроку?
5. Каліграфічна хвилинка
Настав час перевірити, як чітко, красиво та швидко ви вмієте записувати
необхідну інформацію. Отже наступний етап нашого уроку, хвилинка каліграфії.
Запишемо числа, що є відповідями до наступних задач.
1. Туристи пройшли 5
1
частину маршрута, що складає 45 км.
3. 3
Скільки кілометрів дорівнює весь маршрут? (225 км)
2. Від будинку до парку 153 м. Дівчинка пройшла 3
1
цієї відстані.
Скільки метрів пройшла дівчинка? (51м)
3. Хлопчик заплатив за книжку 57 грн, що складає 4
1
наявних у нього
грошей. Скільки грошей у нього було? (228 грн.)
- Пропишіть числа каліграфічно до кінця рядка.
- Яке число у даному ряді кратне 5? (225)
- Саме стільки діб триває рік на ВЕНЕРІ, за цей час вона обертається
навколо Сонця.
- Яке число у записаному ряді кратне 2
- Збільшіть його у мільйон разів
- Саме така відстань від Сонця до МАРСА.
6. Бліц – турнір
Наступний етап нашого уроку бліц – турнір.
Зверніть увагу на екран. Вам потрібно швидко записати відповіді до
наступних завдань:
Знайти 5
1
від числа 45
Знайти 1% від числа 500
Знайдіть число, якщо 3
1
його дорівнює 30
7. Порівняння частин (жива презентація)
8. Закріплення вивченого матеріалу
1) Розгляньте зображені фігури на екрані. Запишіть дроби і порівняйте.
7
1
8
1
4. 4
-Звіримо отримані результати.
- Чому дорівнює чисельник у останньому запису дробів?(4)
- Число 4 пов`язане з планетою Марс. Це четверта планета Сонячної системи,
на Марсі, як і на Землі 4 пори року. Яку цікаву інформацію ви можете доповнити
про цю планету?
Молодці, ви правильно записали і порівняли дроби, знайшли частину від
числа і число за його частиною.
2) Знаходження частини від числа. Завдання підручника № 652 з
коментуванням. (200 г, 40 с, 15 хв).
VII. Самостійна робота (робота у групах)
Наступне завдання виконаємо у групах. Вам потрібно розмістити дроби у
порядку збільшення і зменшення.
5
1
9
1
15
1
18
1
7
1
12
1
збільшення
Р Т П Ю Е І
6
1
17
1
10
1
21
1
12
1
8
1
зменшення
С Р Т Н У А
Перевіряємо групи, які виконували завдання розташувати дроби у порядку
збільшення.
- Яке слово отримали? (ЮПІТЕР)
Юпітер – найбільша планета Сонячної системи, це газовий гігант, за обсягом
вона у 1300 разів біліше, ніж Земля.
Перевіряємо групи, які виконували завдання розташувати дроби у порядку
зменшення.
- Яке слово розшифрували? (САТУРН)
- Чи є, на вашу думку, серед дробів рівні?
А тепер я пропоную провести гру – відпочинок
Фізхвилинка
VIII. Робота над задачею (с.100, № 653)
5. 5
Прочитайте задачу. Про що говориться у задачі?
Повторіть питання задачі. Аналіз задачі.
Складаємо план розв’язання задачі.
Учні першої групи розв’язують самостійно цю задачу. Хто першим розв’яже
задачу, записує вираз на дошці.
Учні другої групи працюють з вчителем, один учень біля дошки.
Правильно розв’язав задачу, ми відкриваємо для себе найдивовижнішу
планету Сонячної системи, бо вона єдина серед планет незвичайного блакитно –
синього кольору. Це – Нептун. Це планета гігант. Обертається навколо Сонця майже
165 земних років.
Хвилинка відпочинку для очей
Діти, сядьте зручно і подивіться на екран.
IX. Завдання для допитливих.
Розв`яжемо складене рівняння. Учні 1 групи розв’язують рівняння
самостійно і перевіряють інших.
280 : (у : 12) – 14 = 26
Яка остання дія? Чому дорівнює корінь рівняння? А чому дорівнює корінь
рівняння у учнів1 групи?
- Також 84. Саме стільки потрібно земних років планеті Уран, щоб
обернутися навколо Сонця.
X. Рефлексія
Ось і закінчується наша подорож планетами Сонячної системи. Кожен з вас
на початку уроку визначав, над чим потрібно більше попрацювати.
Які ж знання та вміння допомогли вам правильно виконувати завдання на
уроці?
6. 5
Прочитайте задачу. Про що говориться у задачі?
Повторіть питання задачі. Аналіз задачі.
Складаємо план розв’язання задачі.
Учні першої групи розв’язують самостійно цю задачу. Хто першим розв’яже
задачу, записує вираз на дошці.
Учні другої групи працюють з вчителем, один учень біля дошки.
Правильно розв’язав задачу, ми відкриваємо для себе найдивовижнішу
планету Сонячної системи, бо вона єдина серед планет незвичайного блакитно –
синього кольору. Це – Нептун. Це планета гігант. Обертається навколо Сонця майже
165 земних років.
Хвилинка відпочинку для очей
Діти, сядьте зручно і подивіться на екран.
IX. Завдання для допитливих.
Розв`яжемо складене рівняння. Учні 1 групи розв’язують рівняння
самостійно і перевіряють інших.
280 : (у : 12) – 14 = 26
Яка остання дія? Чому дорівнює корінь рівняння? А чому дорівнює корінь
рівняння у учнів1 групи?
- Також 84. Саме стільки потрібно земних років планеті Уран, щоб
обернутися навколо Сонця.
X. Рефлексія
Ось і закінчується наша подорож планетами Сонячної системи. Кожен з вас
на початку уроку визначав, над чим потрібно більше попрацювати.
Які ж знання та вміння допомогли вам правильно виконувати завдання на
уроці?