План уроку надіслано Світланою Миколаївною Шпак (Новотроїцьке, Херсонська область) через форму "Запропонуй свій урок!" http://greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Зелений пакет. Урок з розв'язання екологічних задач
1. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропонуй свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Тема: повторення навчального матеріалу. Розв’язування задач
екологічного змісту.
Мета:
формування пізнавальної компетентності (активізувати
розумову діяльність учнів);
формування інформаційної компетентності (вміння робити
висновки та узагальнення)
формування комунікативної компетентності (вміння
висловлювати власну думку)
формування соціальної компетентності (вміння
застосовувати набуті знання на практиці)
формування інтелектуальної компетентності
Завдання:
— Навчальні:
повторити правила додавання та віднімання раціональних чисел.
Ознайомити учнів з екологічними проблемами лісу
— Розвивальні:
Продовжити формування умінь аналізувати, мислити, робити
висновки.
— Виховні:
виховувати нове екологічне мислення,
екологічну культуру,
бережливе відношення до природи рідного краю
Інтегрований урок: математика, екологія
2. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
2
Обладнання: мультимедійний комплекс «Зелений пакет», комп’ютер,
проектор, мультимедійна дошка
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Ми з вами дуже полюбляємо
відпочивати на природі, у парку, у лісі… а чи будемо ми мати таку змогу через
декілька десятиліть? Сьогодні нам відповісти на ці запитання допоможе
навчальний мультимедійний комплекс «Зелений пакет»
Вже людство не живе, а виживає,
невже воно цього не помічає?
І той кошмар, який воно створило
Усе живе сьогодні отруїло.
Чи ж не прийшла пора поміркувати,
Як людству на Землі мудрішим стати...
Від середовища, в якому ми живемо
Залежить все: здоров’я, і життя,
І наш добробут. Та ми все псуємо,
Яке людей чекає майбуття?
Проектуємо на дошку «Зелений пакет»/Цінності/Наша Земля в
майбутньому/ Межі можливостей довкілля/
—Скажіть, будь ласка, які чинники на вашу думку є найважливішими для
життя на Землі?
ІІІ. Розминка
(На дошці квітка, на пелюстках прикріплені приклади, учні по черзі
називають колір пелюстки, вибираючи таким чином собі приклад, розв’язують
його з повним коментуванням правила)
Для того, щоб зрозуміти, яка наука окрім математики нам з вами сьогодні
стане у пригоді для пошуку відповідей ми повинні згадати простенькі правила на
додавання та віднімання раціональних чисел.
3. Запропонуйте свій урок для розміщення
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Повторюємо правила:
1. Як додати два числа
2. Як додати два від’ємні
3. Як знайти різницю двох
1. -5 +5 = 0 (І)
2. -7+(-3)= - 10 (К)
3. -4+ 14 = 10 (О)
4. 4,2 + (-3,2) = 1 (Е)
Розв’язавши приклад, ми
екологія. (Оскільки в учнів
доступній учням мові пояснює
—В розмові про природу
—А що ж таке екологія
—Екологія — це наука
організмів в їхньому природному
це середовище діяльність людини
—Або більш доступною
створеного світу: землі, рослин
залежність, який світ буде
—Математика створює
стану природних об’єктів
розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
е
л
і
я
о
г
правила:
числа з різними знаками;
від’ємні числа?
різницю двох чисел?
5. -5,5+3,5 = -
6. -9+(-2) = -11 (
7. 6 – 9 = -3 (Я
приклад, ми відкриваємо відповідну літеру, та
учнів ще не викладається такий предмет
пояснює зміст цього терміну)
природу ми часто чуємо слово «екологія
екологія?
це наука, що досліджує закономірності
природному середовищі, і з урахуванням
діяльність людини
доступною мовою: екологія – це наше з вами
землі, рослин, тварин, та один до одного. Тільки
буде нас оточувати.
створює умови для розвитку вміння давати
єктів і явищ, позитивних і негативних наслідків
рму:
3
е
к
о
л
- 2 (Л)
11 (Г)
Я)
літеру, та отримаємо слово:
предмет, то вчитель на
екологія».
закономірності життєдіяльності
урахуванням змін, які вносить у
наше з вами відношення до
одного. Тільки від нас з вами
давати кількісну оцінку
негативних наслідків діяльності
4. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
4
людини в природному і соціальному оточенні. Саме тому ми сьогодні будемо
розв’язувати задачі з екологічним змістом.
IІІ. Розв’язування вправ.
Задача 1.Обчисліть, скільки потрібно вирубати лісу для того, щоб видати
один підручник «Математика 6 клас» автор А. Г. Мерзляк, Б. Б. Полонський, М.
С. Якір, 2006 р.
Перед розв’язанням задачі повторити метричні одиниці.
1см = 10 мм,
1дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
5. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
5
1 см2
= мм2
1 дм2
= см2
1 м2
= дм2
1 а = м2
1 га = а
1 км2
= га
Етапи роботи над задачею:
1. Потрібно обчислити площу однієї сторінки вашого підручника (вимірюємо
на уроці)
2. Множимо результат на кількість сторінок в підручнику (подивитися
кількість сторінок)
3. Результат виразити в квадратних метрах.
4. Обчислити, скільки треба витратити деревини на весь клас.
5. Обчислити кількість витраченої деревини на підручники з математики для
усіх учнів шостого класу нашої школи.
6. Проектуємо на дошку «Зелений пакет» /Діяльність людини/ Лісове
господарство/ в Україні/ Проблеми Українських лісів.
7. Знайти, яку площу лісів вирубують щороку?
8. Яким чином можна порахувати площу сторінки? (формула)
9. Давайте згадаємо ще правила додавання, віднімання, множення, ділення
десяткових дробів.
10. Як знайти дріб від числа та число за його дробом?
Розв’язання.
• Розміри однієї сторінки підручника 14 см на 21 см, тобто площа дорівнює:
14·21 = 294 см2
• В підручнику 304 сторінки або 152 аркуші. Тобто площа всіх сторінок
підручника дорівнює: 294·152 = 44688 см2
= 4,4688 м2
.
Вчитель. За інформацією екологічного центру щоб отримати 1000 м2
паперу
треба вирубати
ଵ
ସ
га = 2500мଶ
дерев, тобто в 2,5 рази більше.
100
6. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
6
• Тобто на виробництво одного підручника потрібно
4,4688 м2
·2,5 = 11,172 м2
—А скільки вас у класі? (20 учнів)
—20 учнів, на кожного потрібно 11,172 м2
лісу. Маємо:
20·11,172 м2
= 223,44 м2
лісу.
—А в нашій школі 74 учні 6-х класів. Отже скільки потрібно знищити лісу,
щоб забезпечити шості класи нашої школи лише підручником з математики?
(11,172 м2
·74 = 826,728 м2
лісу)
Вчитель. Який висновок можна зробити, розв’язуючи дану задачу?
Учень. Перед тим, як псувати підручник, треба думати скільки дерев загине
для нового видання.
Вчитель. —А як же ми можемо врятувати наші ліси?
Проектуємо на дошку «Зелений пакет»/Діяльність людини/лісове
господарство/Дилеми/ по черзі розглядаємо ситуацію 1, 2, 3, обговорюємо та
вислуховуємо власний варіант вирішення проблеми.
—А що окрім паперу можуть нам дати ліси?
Учень. На долю лісу приходиться
ଶ
ଷ
всього кисню, який виділяється в
атмосферу.
—А що ж таке атмосфера?
Проектуємо на дошку «Зелений пакет»/Компоненти
довкілля/Повітря/Атмосфера (визначення атмосфери та з чого вона
складається, пояснюючи невідомі терміни учням)/Що ти можеш зробити
(наводимо курсор на малюнок та клацаємо, щоб дізнатися про те, що ти можеш
зробити для довкілля/ лупа(проаналізуй звички та стиль життя)/ потім
телевізор(щоб звести до мінімуму ризик для здоров’я від електромагнітних
полів.
—А скажіть, навіщо нам з вами потрібні ліси ще, окрім паперу?
Ліс нам потрібен для будівництва міст і селищ, заводів, гідроелектростанцій.
Виробництво паперу й меблів, музичних інструментів та спортивного інвентарю
не може обійтися без деревини.
7. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
7
Так, правильно, і підтвердженням ваших слів є інформація з «Зеленого
пакету»
Проектуємо «Зелений пакет»/ цінності/ Наша Земля в майбутньому/ межі
можливостей довкілля/ ліси
Задача 2.
Скільки вуглекислого газу поглинають зелені насадження парку 3,5 га та
скільки при цьому виділяється кисню, якщо 1 га зелених насаджень поглинає за
добу 280 кг вуглекислого газу та виділяє при цьому 220 кг кисню?
Розв’язання
1) 280·3,5=980 (кг)- вуглекислого газу
2) 220·3,5=770 (кг) кисню.
Відповідь: 980 кг, 770 кг.
— Давайте згадаємо, що таке пропорція?
— Яка основна властивість пропорції?
Задача 3.
1 га лісу у змозі поглинути за 1 рік стільки вуглекислого газу, скільки
його видихає за цей час 200 людей. В нашому селищі проживає 11 700
жителів. Скільки необхідно зелених насаджень в нашому селищі?
Розв’язання
1 га лісу – 200 людей
х га лісу – 11700 людей
Складаємо пропорцію: х·200 = 11700·1;
х = 11700·1:200;
х = 58,5
Відповідь: 58,5 га
V. Підсумок уроку
— То що ми з вами маємо робити, щоб зберегти нашу природу?
Посадіть, діти, дерево, виростіть квіти,
І ліси посадіть на глухім пустирі.
І Земля вам подякує, буде радіти
Щедро вам усміхнеться і сонце вгорі.
8. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
8
Людина не Бог, а частинка природи
І більше від неї не блага, а шкоди.
Нам треба довкілля своє відновити.
Бо все прийшло в цей світ, щоб жити.
— І, якщо будемо берегти нашу природу, то обов’язково будемо мати
можливість відпочивати та насолоджуватися нею ще не одне десятиліття
VІ. Домашнє завдання
1. Розв’язати задачу.
У середньому кожна людина вживає 1,7 л води на добу за фізіологічної
потреби 2-3 л. Підрахуйте, скільки води вживають у середньому учні вашого
класу, учні 6-х класів, учні школи на добу, за рік?
2.Скласти вірш на екологічну тему.