1. Заняття для учнів 5-х класів
«Цікаве навчання».
Мета:ознайомитиучнів з поняттям «пізнавальний процес»; вивчитиосновні
пізнавальні процеси – пам’ять, увага, мова, уява, сприйняття, відчуття,
мислення; вчити робитисамоперевірку завдання, виховувати вміння
працювати у парі, взаємоповагупід час виконання вправ; розвивати
толерантне ставлення один до одного;інтерес до навчання.
Обладнання: проектор, бейджикиз іменами учнів, маркери, аркуші паперу,
надруковані ребуси, скриньказ подарунками.
Хід заняття:
Педагог: Доброго дня!Я рада вітати вас на нашому уроці. Сьогодніми з
вами будемо вчитися… Ви засмутилися?Не хочеться вчитися?(відповіді
учнів). А я вам доведусьогодні, що навчання може бути цікавим!
Давайте з вами згадаємо - завдяки чомуми вчимося?Що допомагає нам
отримувати інформацію? (Відповіді учасників).
Так! Все що ви згадали можна назвати пізнавальні процеси.
Пізнавальні процеси – це процес, за допомогою якого людинапізнає світ:
Відчуття
Сприйняття
Мислення
Мова
Пам'ять
Уява
Увага
Давайте з вами почнемо цікаво вчитися!
Вправа № 1. Увага (3 хв.)
2. мета:ознайомити учнів з поняттям «увага», вчити швидкоорієнтуватися,
виконувати інструкцію.
Педагог:Для виконання вправи нам потрібен відповідальний та надійний
товариш. Як ви вважаєте, як ми можемо знайти його (поділитися на пари)?
(Відповіді учасників). Так ви правильно мислите! Але це буде занадто
легко…А давайте звернемо увагу на наші бейджики….Так. Ви праві ми
повинні поділитися на пари згідно кольорунаших бейджиків.
Учні повинні звернути увагу на свої бейджики. У 2-х учнів бейджики будуть
одного кольору.
Педагог:Складно вам було? Який пізнавальний процес ми використали?
(відповіді учасників). Тепер ви отримали надійного друга для виконання
наступних вправ. Сідайте за столи. Продовжуємо? А як ви вважаєте, як ми
використовуємо увагуна заняттях? (відповіді учнів)
Вправа № 2. Уява (7 хв.)
мета:ознайомити учнів з поняттям «уява», відпрацьовувати вміння
працювати впарі.
Педагог:Ви знайшли собігарного товаришадля подальшої роботи,а тепер
давайте спробуємо визначити – з яким настроєм ви будете працювати
сьогодні.
Учні повинні взяти маркер одночасно вдвох (один триматимелівою рукою,
один-правою) і намалювати свій настрій – смайлик.
Педагог:Готові? Намалювали? Давайте кожна група покаже нам свій
настрій і розповість який він. Чи важко вам було домовитися імалювати?
(відповіді учнів). Який пізнавальний процес ми використовувалив цій
вправі? Як він допомагаєнам вчитися?На яких предметах ми його
використовуємо?(Відповіді учасників). Молодці! Наступна вправа!
Вправа № 3. Пам’ять (10 хв.)
мета: ознайомити учнів з поняттям «пам’ять»,вчити робити
самоперевірку.
Педагог:Давайте звернемо увагу на екран. Зараз на екран поступово будуть
виводитися слова. Іх буде 10. Ви повинні запам’ятати іх. За моїм сигналом
спробуйте записати ці всі слова на аркуші паперу (додаток1). Зрозуміла вам
інструкція до роботи?Готові? Вперед!
3. Прикладислів: школа, навчання, підручник, їдальня, друзі, урок, ручка,
олівець, математика, оцінка.
Педагог:А тепер давайте перевіримо вашу роботу. (На екран виводяться
слова, учні самостійно перевіряють правильність виконання вправи) Складно
було запам’ятовувати? Втомилися? А для чого нам потрібна пам’ять?
(відповіді учнів)
Педагог:Я думаю, ви вже втомилися сидіти. Давайте трохи порухаємось і
познайомимосяз наступним пізнавальним процесом – сприйняттям! Для
виконання наступної вправи я пропоную вам встати.
Вправа № 4. Сприйняття (10 хв.)
мета:ознайомити з поняттям «сприйняття», розвиватиліву та праву
півкулі головного мозку.
Педагог:На екран поступово будуть виводитися картинки с рухами. Ви
повинні спробуватиповторюватиза картинкою (додаток2).
Педагог виконує вправи разом з учнями та за необхідністю допомагає
виконувати рухи вірно.
Педагог:Чи важко вам було? Сподобалось? Що було найскладніше? А що
найлегше? (відповіді учнів). Добре! Який пізнавальний процес ми з вами
зараз активізували? Як ми його використовуємона уроках? (відповіді
учасників). Продовжуємо далі…
Вправа № 5. Мислення(10 хв.)
мета:ознайомити з поняттям «мислення», вчити працюватив парі,
виховувати взаємоповагу.
Педагог:А зараз кожній парі учнів будуть розданізашифровані ребуси
(додаток3). Ви повинні розгадатиїх та записати свою відповідь на аркуш
паперу. На виконання завдання я даю вам 2 хвилини. Готові? Час пійшов!
Учні розгадують ребуси. Відповідізаписують на аркуші паперу.
Педагог: Ваш час вийшов! Давайте перевіримо наші роботи. Для цього ми
обміняємось нашими ребусами з відповідями з сусідньою зліва парою.
Учні замаються перевіркоюребусів. За необхідністю виправляютьпомилки
та дописують правильнівідповіді.
Педагог:Які ви всі розумники! Незважаючи на невеличкі помилки, всі
впоралися з завданнями. Ми з вами знайомилися з поняттям – мислення.
4. Давайте спробуємо визначити, як допомагає нам цей пізнавальний процес на
уроках? (відповіді учасників). А тепер давайте переходити до наступного
пізнавального процесу– це мова. Для чого нам потрібна мова? (відповіді
учасників). Якби не було мови, завдякичому б ми спілкувалися? (відповіді).
Вправа № 6. Мова (10 хв.)
мета:виховувати вміння працювати в групі, слухати одинодного;розвивати
роботулівої та правої півкуль головного мозку.
Педагог:у мене в руках кольоровіконверти. Витягніть по одномуконверту
кожний.… Давайте подивимось, що за конверт кожний з вас витягнув.
Учні відкриваютьконверти. У кожному конверті схований малюнок літери з
морської абетки (додаток 4)
Педагог:Коженз вам отримав літеру з морськоїабетки. Зараз на екран
будуть виводитися слова. Ті, хто має літеру з цього слова, повинен вийти та
не тільки стати в правильній послідовності, а й показати рух морської абетки
(як на картинці). Зрозуміла інструкція до роботи?Вперед!
Прикладислів: УСПІХ, ЩАСТЯ, ВІДПОЧИНОК.
Педагог:Я сподіваюсь, що вам сподобалосьбути«моряками» та
спілкуватися за допомогоюморськоїабетки.
А остання вправа у нас буде містична….Перед вами таємнича скриньказ
подарунками. Ви повинні обрати собі«подарунок» завідчуттями…
Розкажіть мені, що ви відчуваєте коли торкаєтесь подарунків? Чи є у вас
думки що це?
Вправа № 7. Відчуття (5 хв.)
мета: ознайомити з поняттям «відчуття», вчити шанобливоставитися
один до одного, позитивнезавершення заняття.
У кошику лежать завернуті у папір подарунки. Учніповинні обрати собі
подарунок за тактильнимивідчуттями.
Психолог:Чи сподобалось вам? Яка вправа вам сподобалась найбільше?
Давайте згадаємо, які пізнавальні процесими сьогоднівивчили? Як ми
використовуємо ціпроцесина уроках? Що ми повинні робити, щоб
розвиватипізнавальні процеси?(відповіді учнів). Тепер ви розумієте, що
навчання може бути цікавим! До наступної зустрічі!