Вітроелектростанція – це добре чи погано? До уроку математики у 5 класі з теми: “Цифри. Десятковий запис натуральних чисел”
1. Вітроелектростанція – це добре чи погано?
до уроку математики у 5 класі
з теми:
“ Цифри. Десятковий запис натуральних чисел”
Тема: Цифри. Десятковий запис натуральних чисел
Мета: Повторити способи читання і запису натуральних чисел, значення цифр у числі
залежно від місця, закріпити знання про поняття "клас", "розряд", "розрядні одиниці",
формувати вміння і навички читання та запису багатоцифрових чисел; показати
використання знань з математики в екології; виховувати небайдуже ставлення до
екологічної ситуації в Україні та в рідному краї, любов до природи.
Тип уроку: комбінований , особистісно орієнтований урок з елементами дослідження.
Обладнання: мультимедійна дошка, нумераційна таблиця, картки для самостійної роботи
Міжпредметні зв’язки: історія, екологія, краєзнавство
Очікувані результати:
Предметні : учні засвоять значення цифр у числі залежно від місця, правило читання та
запису багатоцифрових чисел.
Особистісні: розвиток мотивів навчальної діяльності і формування особистісного сенсу
навчання; формування адекватної, позитивноїсамооцінки
Регулятивні: формувати вміння виконувати і контролювати свої дії за заданим зразком або
правилом, оцінювати свою діяльність
Пізнавальні: формувати вміння самостійно виділяти і формулювати пізнавальну мету,
проблему уроку, проводити аналіз і синтез, логічно міркувати і доводити, моделювати.
Комунікативні: розвиток математичної мови, вміння працювати в парі, слухати
співрозмовника і вести діалог.
2. №
етапу
уроку
Дидактична структура
уроку
Діяльність вчителя Діяльність учнів Час
1. Організаційний момент Вітання, перевірка готовності Діти перевіряють, чи все
приготували до уроку на
столі. Налаштовуються на
роботу.
1 хв
2 Стимулювання та
мотивація навчально-
пізнавальної діяльності.
Повідомляє відомості з історії, про
зв'язок математикиз екологією,
пропонує учням побувати у ролі
дослідника
Складають план дослідження 2 хв
3 Актуалізація.
Самовизначення до
діяльності.
Допомагає осмислити, які знання
вже є для вирішення поставленого
завдання.
Активізуютьзнання,отримані
у 4 класі,виконуютьусні і
письмові вправи
3 хв.
4 Визначення мети і
завдань уроку. Виявлення
місця і причини
утруднення. Побудова
проекту виходу з
утруднення
Підводить до формулювання
завдань уроку, наводить дані про
вітроелектростанцію, повідомляє
девіз уроку
Працюють за картками,
відповідають на питання,
пропонують свої варіанти
5 хв
5 Вивчення нового
матеріалу.
Акцентує увагу на ключових
поняттях теми. Створює настрій
очікування нового матеріалу,
радостівідкриття невідомого.
Колективна робота. Ведення
живого діалогу: вільно
говорять, висловлюють свою
точку зору, сперечаються;
Робота в парі. Вихід на
алгоритм (відкриття)
5 хв.
6 Засвоєння знань,
формування вмінь.
Реалізація проекту виходу
з утруднення.
Робота за картками,з
нумераційною таблицею
6 хв
7 Фізкультхвилинка. 1 хв
3. 8 Первинне закріплення в
зовнішньому мовленні.
Самостійна робота з
взаємоперевіркою
Мотивує учнів на вирішення
завдання. Опосередковано
допомагає впоратися зі
складностями.
Робота в парі, колективна
робота ( слайд), самостійна
робота, перевірка, аналіз
помилок
6 хв
9 Формування вмінь і
навичок. Включення в
систему знань і
повторення
Пропонує на вибір завдання
різного рівня складності,
вислуховує тих, хто працює з
випереджанням
Виконують усно вправу,
індивідуально розв’язують
задачіза рівнями складності
на вибір, хто закінчив раніше
- виконує завдання на
кмітливість
8 хв
10 Домашнє завдання Надає карткидля дослідницької
роботи різного рівня складності
Записують домашнє завдання. 2 хв.
11 Рефлексія З'ясовує ступінь задоволеності
учнів уроком. Виставляє оцінки
Співвідносять поставлені цілі
завдання уроку з
результатами. Виставляють в
щоденники оцінки.
Аналізують свій настрій.
3 хв.
12 Підсумковий етап Бесіда про актуальність
екологічних проблем
Гра «Морський бій»,
обговорення екологічних
проблем в селі
3 хв.
Хід уроку
1. Організаційний момент
Сподіваюся, що сьогоднішній урок принесе нам радість спілкування один з одним.
Діти перевіряють, чи всі приготували до уроку на столі. Налаштовуються на роботу.
2 Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
У місцях, де жили стародавні люди, археологи знаходили предмети з вибитими крапками,
видряпаними рисочками, глибокими зарубками. Ці знахідки свідчать про те, що вже в
кам'яному віці люди вміли не лише рахувати, а й фіксувати («записувати») результати
своїх підрахунків. Із розвитком суспільства удосконалювалася й лічба, адже такі
примітивні засоби лічби, як зарубки на палиці, вузли на мотузці або камінці, складені в
4. купки, не могли задовольнити потреби торгівлі та виробництва. Приблизно за 3000 років
до нашої ери було зроблено найважливіше відкриття: люди винайшли спеціальні значки
для позначення певної кількості предметів. Це за знаки - цифри. Вміння рахувати,
логічно міркувати необхідні кожній людині, оскільки знання математики потрібно в будь
– якої галузі. А чи є зв'язок математики з екологією? У грудні 2011 року на території
Дмитрівської сільської ради ввели в експлуатацію вітроелектростанцію.
Вітроелектростанція – це добре чи погано? (слайд 2)
Сьогодні на уроці ми відкриємо ще одну математичну таємницю, а для цього ми
проведемо урок-дослідження. Що значить досліджувати? Досліджувати - це значить
провести наукове вивчення; спостерігати для з'ясування і вивчення чогось нового.
- Сьогодні кожен з вас побуває в ролі дослідника. Для того щоб дослідження пройшло
результативно, вам знадобиться вміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати, робити
висновки, думати, міркувати, активно працювати, використовувати знання попередніх
уроків, допомагати один одному. Необхідно скласти план нашого дослідження:
- дізнатися тему дослідження;
- розповісти про відкриття;
- пояснити де можна застосувати відкриття;
- колективно, дружно працювати.
А що може стати в нагоді для успішної роботи на уроці?
- Приступаємо до дослідження. В зошитах ви будете фіксувати всю інформацію по ходу
роботи. Записи повинні бути чіткими й акуратними. Запишіть число і місяць, залишить дві
строки, щоб потім записати тему уроку.
Запишіть число, в якому 1тисяча, 8 сотень, 8 десятків, 8 одиниць. У 1888 році була
побудована перша вітрова електростанція (США, м. Клівленд).
Скільки різних чисел можна скласти із цифр 1, 8, 8, 8 ? (24)
Скільки цифр існує для запису будь - яких чисел?
Скільки одиниць кожного розряду утворюють нову лічильну одиницю? Скільки розрядів в
чотирицифровому числі? Назвіть їх.
5. Усні та письмові обчислення.
Обчисліть: 35: 35 48:6 238-230 156-148. Запишіть відповіді поруч.
(1888 ). Прочитайте число, яке отримали.
Знайдіть значення виразу: 35* 100 (3500, ще у 3500 р. до н.е. мореплавці використовували
силу вітру – вітрила). Що означає нуль в записі числа?
Підведемо підсумок. Що повторили?
4.Визначення мети і завдань уроку.
Записую число 3500 на дошці поряд з цифрами 1888. (18883500)
У кожного учня різні варіанти читання числа, один з яких правильний.
Прочитайте число і обведіть правильний варіант відповіді читання числа
1. 18 тисяч 8835 2. 188 тисяч 835 одиниць 3. 1 мільйон 888 тисяч 35
4. 188 тисяч 350 5. 18 мільйонів 883 тисячі 500 6. не знаю
Варіанти відповідей дітей записую на дошці. Число одне, а варіантів читання багато. Чи
може таке бути? (Ні.) Який варіант правильний? Що ми не змогли зробити?
Виявлення місця і причини утруднення
Чим це завдання відрізняється від тих, які ми виконували?
Чому виникло утруднення? (Немає способу читання багатоцифрових чисел);
Побудова проекту виходу з утруднення (слайд 3, 4)
Девіз нашого уроку: «Серце і душу в роботу вклади, кожну хвилину на уроці бережи».
Секунда — одна мить, а мільярд секунд — близько 32 років.
За рік використання вітроелектростанції країна зекономить 270 млн.м3 газу,
виробить 800 млн.кВт/год чистої електроенергії,
350 млн грн.– відрахування до держбюджету за рахунок податків
6. А інші виробники енергії - ТЕС, АЕС, ГРЕС, сотні тисяч котельних є джерелами
забруднення середовища.
Нині, лише в результаті спалювання паливних ресурсів, в атмосферу планети щорічно
потрапляє понад 22 млрд. тонн вуглекислого газу, біля 300 млн. тонн чадного газу, 400
млн. тонн попелу (сажі, пилу).
А ви вмієте записувати такі числа - мільйон, мільярд ?
Як можна назвати всі числа, які записані за допомогою великої кількості цифр?
Що ми повиннінавчитися робити на уроці? (навчитися читати та записувати
багатоцифрові числа.) Визначте тему нашого дослідження (можливі відповіді - запис
натуральних чисел). А ще ми з'ясуємо, що означає «Десятковий запис натуральних чисел»
5.Вивчення нового матеріалу.
Запишіть тему нашого уроку: « Цифри. Десятковий запис натуральних чисел»
Чи достатньо у нас знань, щоб записати багатоцифрове число? Робота в парі:
один учень – диктує, інший записує числа; потім - навпаки.
Закінчивши роботу, перевірте один одного. Зробіть висновок.
Давайте подивимося, які способи ви знайшли? Хто готовий поділитися відкриттям?
Способи вирішення записують на дошці. - Як міркували? Поясніть.
- Спробуємо скласти алгоритм, за яким ми будемо записувати багатозначні числа. Діти
пропонують різні варіанти.
Вихід на алгоритм (відкриття)
Читання шестицифрових чисел здійснюється за пам’яткою, яку учні знають з 4 – го
класу.
Спочатку люди кожному числу давали окрему назву. Однак поступово вони стали
застосовувати спеціальні способи для називання і позначення чисел. Ми користуємося
десятковою системою числення, бо в способах запису і читання чисел використовується
групування по 10: десять одиниць — десяток, десять десятків — сотня, десять сотень —
тисяча, десять тисяч — десяток тисяч і т. д.
7. При читанні чисел називають число одиниць кожного класу і назву класу. Назву класу
одиниць здебільшого не називають.
Письмова нумерація грунтується на помісцевому значенні цифр (позиційний принцип).
Значення цифри у запису числа змінюється залежно від того, яке місце воно займає.
Кількість цифр у числі визначається місцем вищого розряду цього числа. 1 Який
вищий розряд даного числа? На якому місці стоїть у числі вищий розряд? Скільки цифр
має бути у записі даного числа?
6. Засвоєння знань, формування вмінь. Реалізація проекту виходу з утруднення.
Викладіть на парті картки з цифрами 1,8, 8, 8, 3, 5, 0, 0.Розбийте число на групи по 3
цифри в кожній. Можете прочитати? (Так, ми отримали два трицифрових числа і одне
двоцифрове)
Як треба прочитати число, щоб було зрозуміло, що записано одне багатоцифрове
число? (треба після кожної групи поставити слова: мільярд, мільйон, тисяча.). Такі
групи цифр утворюють класи. Скільки класів в нашому числі? Чим схожі класи одиниць і
тисяч ? В кожному класі три розрядні одиниці.
Розрядні одиниці кожного класу називаються однаково: сотні, десятки, одиниці.
Назвіть число, яке записано в класі одиниць. Прочитайте число другого класу. Скільки
розрядних одиниць в числі? Прочитайте число.
Перевірте правильність вашого вибору. Діти на листочках фіксують правильний варіант
читання числа. Робота з нумераційною таблицею.(слайд 5)
Класи Мільярди Мільйони Тисячі Одиниці
Розряди сот. дес. од. сот. дес. од. сот. дес. од. сот. дес. од.
Числа
5 0 0
8 0 5
9 8 0
8. 5 0 0 0
8 3 1 9
5 0 0 0 0
8 1 3 6 7
9 7 2 1 2 1 0
6 8 0 4 5 9 0 0
8 3 0 0 0 0 0 0 0
6 9 8 2 0 5 0 1 6 5
8 4 3 3 4 2 1 7 5 2 9
8 3 8 5 2 7 4 4 4 4 1 2
Що спільного у всіх класах? (В кожному класі 3 розряди. Назви розрядів однакові) Чим
відрізняються класи? (назвами)
Як прочитати будь - яке багатоцифрове число? (розбиваємо на класи, по 3 цифри справа
наліво, читаємо число одиниць кожного класу, не називаючи класу одиниць). Прочитайте
числа в нумераційній таблиці "ланцюжком".
7. Фізкультхвилинка.
8. Первинне закріплення в зовнішньому мовленні ( слайд 6)
Прочитати числа на слайді
25300000000, 22200000000, 50000,417000000000, 125000000000
Самостійна робота з самоперевіркою за еталоном. «Впіймай помилку» (слайд 7
Завдання: Прочитайте числа «мовчки», послухайте читання вчителя.
Числа Так - ні Результати
перевірки
Вітроелектростанція – це добре!
9. 2200 років тому в Китаї вже були вітряні млини
5000 років людство використовує енергію вітру
89000000 В Україні працюють 7 вітроелектростанцій
загальною потужністю 89 МВт
25000000 Вт виробляє наша Очаківська ВЕС
2000 метрів - відстань від крайнього вітряка до
села Дмитрівка,отже враховуючи, що
мінімальною відстанню від вітряків до села
повинно бути300 м, зробимо висновок, що
ВЕС побудована на безпечній відстані від
села
60000000 грн./рік - сума відрахувань ВЕС до
пенсійного фонду
Якщо число буде прочитано правильно, запишіть у другий стовпчик таблиці слово «так», якщо –
неправильно, то «ні». Діти слухають і записують на листочках необхідні слова. Перевірте свою
роботу. Результат перевірки запишіть в третій стовпчик таблиці. Хто помилився? (…). Яку
помилку допустили? (…). Що робити, щоб не припускатися помилок?
9. Формування вмінь і навичок. Включення в систему знань і повторення
1) Підручник, авт. Мерзляк А.Г.ст.10,№ 22 усно. Прочитайте числа.
2) Індивідуально розв’язують задачі за рівнями складності на вибір, хто закінчив раніше - виконує
завдання на кмітливість (слайди 8 – 9)
Задача 1. (середній рівень) Скільки буде проміжків між першою та п’ятою баштою
вітряка,якщо вони тягнуться: повз дороги; по замкненій лінії?
Задача 2. (достатній рівень) Вітряки розташовані на відстані 500000 см один від одного. Яка
відстань між п’ятим і десятим вітряком?Запишіть в метрах.
Задача 3. (достатній рівень) (Башта вітряку 100000 см,її треба розрізати на полу метрові.
Скільки розрізів треба зробити?
Задача 4. (високий рівень) Транспортують гондоли ВЕС вантажні автомобілі, які мають по 6
коліс. Їх супроводжують легкові автомобілі, які мають по 4 колеса. В гаражі стоять 10
автомобілів.Скільки вантажних та скільки легкових автомобілів в гаражі, якщо коліс 52?
10. 10. Домашнє завдання: разом з батьками дослідити та обчислити скільки електроенергії ми
будемо економити, якщо будемо використовувати енергозберігаючі лампочки.
1 задача (середній рівень) 2 задача (достатній рівень) 3 задача (високий рівень)
Звичайна лампа розжарювання на
100 Ват за годину роботи
використовує 100 Ват
електроенергії. Скільки
електроенергії використає ця
лампочка за місяць (30 днів)
безперервної роботи по 12 годин
в день.
Енергозберігаюча лампа на 100
Ват використовує за годину
роботи 15 Ват,тоді як звичайна
100 Ват. Підрахуйте скільки
електроенергії зекономить
людина за місяць (30 днів)
безперервної роботи
енергозберігаючої лампочки по 12
годин в день.
Енергозберігаюча лампа на 100
Ват використовує за годину
роботи 15 Ват,тоді як звичайна
100 Ват.( 1000 Ват електроенергії
коштує 28 коп) Підрахуйте
скільки грошей зекономить
людина за місяць (30 днів)
безперервної роботи
енергозберігаючої лампочки по 12
годин в день.
11. Рефлексія навчальної діяльності
На уроці я: дізнався… зрозумів… навчився…Найбільший мій успіх на уроці…
На якому етапі уроку найцікавіше працювати? Де ми витратили найбільше часу? Що нам
заважало працювати злагоджено? Що треба було зробити інакше? Чи подобається бути
дослідником?
12. Підсумки уроку
Гра «Морський бій»: учні однієї групи називають числа, а учні другої записують їх на
дошці; потім навпаки.
Слайди 10 – 12.
Вітроелектростанція – це добре чи погано? Діти, чи актуальні екологічні проблеми для
нашого села? Про охорону природи повиннідумати не тільки дорослі, але й діти.
Ми люди, тож мусимо жити у згоді,
Любить, берегти все живе у природі,
Щоб вдячно промовити знову і знову –
О, Земле велична, о, Земле чудова!