1. УРОК № 52
Урок – подорож «Сім чудес Миколаївщини»
за підручником О.С. Істер «Алгебра 8»
Підготувала : учитель математики
ПЕРВОМАЙСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ
ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №12
Мінда С.К
Тема уроку: Теорема Вієта
Мета уроку: 1) Закріпити знання учнів щодо змісту теореми Вієта для зведеного квадратного
рівняння та для квадратного рівняння загального виду; вдосконалити вміння відтворювати
вивчені твердження, використовувати їх для розв’язування завдань
2) розвивати інтелектуальні здібності учнів, кругозір учнів;
3) виховувати увагу, точність висловлення думки, інтерес до науки.
Тип уроку: закріплення знань і вдосконалення вмінь
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. Актуалізація опорних знань
Для кожної людини Батьківщина починається з отчого дому, з маминої ніжної посмішки, з
бабусиної лагідної колискової, з потаємних куточків дитинства, де ти завжди почуваєш себе у
безпеці. Іншими словами, це все – рідний край. А знати його історію, неповторність та
унікальність природи, є обов’язком кожного громадянина України. Саме сьогодні поговоримо
про наш рідний край, а саме ви дізнаєтесь , коли перевіривши відповіді по домашньому
завданні та замінивши отримані числа літерами, поданими у таблиці(Початковий рівень
№836 (1;3);Середній рівень №838 (1);достатній рівень №841 (2;4;6);№846 , високий рівень №
850 (2;4),готуємося до нової теми : №859) Відповіді разташувати за номерами Д/З та у
кожному прикладі у зростанні( наприклад якщо корені рівняння 2 ,-8 то розташовуємо -8,2 і так
у кожному прикладі по рівню зростання номерів)
л щ у 7 ї е М ч а и к н д в с о и и
-11 -10 -9 -8 -6 -4 -2 2
№836
2
№841
(6)
3
№841
(2)
3
№841
(4)
4 5 4,5 7 9 14,5 28
№836
1) -8 _______ 7
2________ ч
2) -9_________у
5________ д
№838
-4________е
7 ________с
2. №841
2) -2________М
3_________и
4) 3_________к
9_________о
6) -11________л
2________а
№846
-6_________ї
4,5________в
№850
2) -10_______щ
4) 14,5_______и
№859
4_________н
28________и
Так дійсно сьогодні на уроці ми дізнаємося про сім чудес Миколаївщини.
Люблю тебе, Прибузький краю,
Коли весна буяє цвітом,
Коли несуть пташині зграї
З чужих країв палкі привіти.
Люблю тебе, Прибузький краю,
Коли в гостях у тебе літо,
Коли навколо все співає
Про сонце, небо, степ і вітер.
Запитання з Д/З (на запитання відповідають учні які перші склали фразу)
Правила:
Нагадаємо ще раз що ми змагаємо про теорему Вієта
Інтерактивна гра « Квітка »
3. На дошці малюю квітку ( серединку і пелюстки ) У середині записую основне поняття «
Теорема Вієта ». Після цього прошу учнів назвати ознаки даного поняття ( формули ,
означення) і учні по черзі записують їх на пелюстки.
III. Розв’язування вправ
Учні об’єднуються в групи. Один учень із групи робить аналіз і повідомляє класу, як інші
впоралися з поставленим завданням, яких помилок припустилися та який спосіб обрали.
Сильніші учні відповідають на запитання слабших.
Завдання для першої групи.
Розв’язати рівняння і виконати відповідні дії з коренями рівняння. Таким чином ви дізнаєтеся
загальну площу національного природного парку «Бузький Гард».
1) х2
-6 х+8=0, х1 + х2
2) х2
-5х+6=0, х1 -х2
3) х2
-7х+3=0, х1 · х2
,
4) х2
- х=0, х2 - х1
5) х2
+18х+32=0, х2/х1
Відповідь:613,18 га
Теорем
а Вієта
4. Національний природний парк «Бузький Гард». Створений 2009р засновано на базі
регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя», площа парку - 6138,13га
Завдання для другої групи
Дізнатися найбільшу глубину Петропавлівського і Актівського каньйонів,для цього необхідно
розв’язати рівняння ізнайти суму всіх коренів рівнянь.
1) х2
-5х+4=0,
2) х2
-5х+6=0,
3) х2
-8х+15=0,
4) х2
-12х+27=0.
5) х2
+3х-18=0,
6) х2
-17х-42=0.
Відповідь : 50 м
Петропавлівський і Актівський каньйони. знаходяться в долині річки Мертвовод між селами
Петропавлівка Братського району та Актове Вознесенського району. Тут є водоспади, кам’яні
потоки, могутні гранітні стовпи та валуни, прямовисні скелясті береги і провалля висота скель
30–50 м, а глибина каньйону 40—50 м.
Завдання для третьої групи.
Дізнатися найбільший вік дубів , які ростуть на території Трикратського лісу,для цього
необхідно розв’язати рівняння і добуток отриманих результатів поділити на 7700.
1) х2
-13х+22=0,
2) х2
-12х+35=0,
3) х2
-10х+100=0,
4) х2
-7х+12=0,
5) х2
-18х+17=0.
5. Відповідь : 170 років.
Під охорону узяті всі до єдиного старі дуби Трикратського лісу віком 120 – 170 років
Завдання для четвертої групи
Дізнатися скільки видів риби водиться у Тілігульському лімані, для цього потрібно розв’язати
рівняння ,суму всіх коренів помножити на два.
1) х2
-5х+6=0,
2) х2
-12х+35=0,
3) х2
-2х-35=0,
4) х2
-х-6=0,
5) х2
-4х-5=0,
Відповідь: 30 видів
Флора Тілігульського ліману налічує 624 види рослин, з яких 22 види занесені до Червоних
книг Фауна теж різноманітна: 30 видів риб, 5 – земноводних, 7 – плазунів, 26 – савців.
Подовжуємо нашу невеличку екскурсію по дивовижних місцях нашої області.
Виконати завдання для всіх груп, чия група першою виконала завдання - пояснює на
дошці.
1) Число 5 — корінь рівняння х2
+ рх + 60 = 0. Знайдіть -р і другий корінь рівняння.
Відповідь. -р =17,другий корінь =12.
6. Це не просто числа – це дата створення регіонального ландшафтного парку. «Приінгульський».
Створений він рішенням Миколаївської обласної ради 17 грудня 2002 року на ділянці долини
ріки Інгул між селами Софіївка та Розанівка на площі 3152,7 гектара.
2) Числа х1 і х2 — корені рівняння х2
– 15х + 20 = 0. Знайдіть значення виразу 1
2
22
2
1 хххх + , не
розв'язуючи рівняння.
Відповідь:300.
Саме близько 300 видів пернатих зустрічається у Волижинському лісі і Ягорлицькій затоці. .
Волижін ліс –розташований в на Кінбурнському півострові. Ягорлицька затока -мілководна
затока в північній частині Чорного моря між Кінбурнською косою і півостровом Ягорлицький
Кут.
3) при яких значеннях х правильна рівність : х² +2= 2х
Відповідь :2
7. Нижче села Мигія річка Південий Буг глибоко врізається в докембрійські породи Українського
кристалічного щита і утворює вузьку каньйоноподібну долину з високими скелястими
берегами та порожистим руслом називають ще «Бузькою Швейцарією»,яка увійшла до складу
національного природного парку «Бузький Гард» - Мигіївський каньон. Довжина
рафтингового маршрути, який знаходиться на даній території, складає 2 км.
IV. Підсумки уроку
Ось і закінчилась подорож. А тепер я хочу почути, що вам сподобалось на сьогоднішньому
уроці, а що можна змінити на краще.
Пропоную учням перелік запитань:
- Що ми робили на уроці?
- Що нового ми навчилися на сьогоднішньому уроці?
- Навіщо ми це робили?
- Чи досягли очікуваних результатів?
- Чи сподобався вам спосіб проведення сьогоднішнього уроку?
- Що сподобалося особливо під час уроку? Що не сподобалось?
- Що могло бути організовано краще, корисніше?
Учні спочатку говорять про позитивне в занятті ( « плюс »), а потім про моменти, які можна
замінити, включаючи роботу своїх товаришів.
Самооцінка учнів
На початку уроку учні отримали картки самоконтролю, учитель пропонує учням заповнити їх,
оцінивши свою роботу на уроці і виставити собі від 0 до 3 балів за кожний із критеріїв
1. Я допомагав ( ла ) іншим учням, заохочував ( ла ) 0 їх до роботи
2. Я вносив ( ла ) вдалі пропозиції, які були враховані в ході розв’язування.
8. 3. Я активно працював ( ла ) у групі
4. Я узагальнював ( ла ) думки інших та просував ( ла ) роботу класу вперед.
V. Домашнє завдання
1. Повторити зміст і схеми доведення теореми Вієта та оберненої теореми.
2. Розв'язати вправи на застосування вивчених теорем та способів дій.(по 5 завдань з
підручника за вибором учня)
3. На повторення: означення, класифікація та способи розв'язання квадратних рівнянь
різного виду.