1. Урок – подорож «Їстівні та отруйні гриби».
Мета. Сформувати в учнів уявлення про гриби,
навчати розрізняти їстівні і неїстівні гриби;
розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати,
виховувати повагу і любов до природи,культуру поведінки.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Вправа «Погода». Підсумок фенологічних спостережень.
Розповідь про осінь, про ліс.
Зараз прекрасна і неповторна пора року – осінь. Останній ( третій) її період –
підзимок. Ми вже обговорювали, які зміни і турботи приносить осінь в сад, у поле. А
сьогодні заглянемо у ліс. Пригадуєте, коли ми їздили на Гавареччину, то милувалися
кольорами,якими осінь розмалювала ліс.
Це дійсно неповторна краса. Осінній ліс приваблює не лише красою,а й своїми
дарунками. Чого тут тільки не знайдеш восени! Справжня комора природи. Під ніжними
променями сонечка блищить чорна бузина, розчервонілися соковиті плоди барбарису,
калини,шипшини.
У вересні достигають горіхи та ліщина, збирають їх білочки, борсуки, бурундуки,
ведмеді. Охоче ласують ними дорослі й діти.
Дарунки ліс розкидав і під ногами. Ось послухайте загадки і дізнаєтесь які.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився,
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав.
І великі і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки
Ліс – улюблений їх край
А як звуться – відгадай.
Звісно, багато хто з вас знають не лише назви грибів ,але й можуть відрізнити різні
гриби один від одного.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ви розкажете ,що вже знаєте про гриби, і дізнаєтесь чимало нового про них
(слайд), бо тема уроку «Їстівні та отруйні гриби».
3. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда.
- Хто з вас разом з батьками із задоволенням збирав гриби в лісі?
- Як ви вважаєте, гриби – це жива чи нежива природа? (Жива).
- Чому? (Гриби з’являються,народжуються, ростуть,помирають).
- Чи можна гриби віднести до рослин, вони ж ростуть на землі?
- Що можна сказати про гриби? (У грибів немає листя, стебла, гілок. (Слайд)
- У такому разі чи можна гриби з упевненістю віднести до рослин? (Ні).
- А до світу тварин:? (Також ні).
- Так що ж таке гриби? (Це особливий світ природи: ані рослини, ані тварини).
Гриб – одне з найцікавіших і найпотаємніших явищ природи.
2. На світі існує понад 100 тисяч видів грибів. Всі вони поділяються на дві
групи.Може, ви знаєте які?
Так, гриби поділяють на їстівні та отруйні. І кожному, хто вирушає з кошиком
до лісу, необхідно навчитися розпізнавати отруйні гриби – спершу за малюнками, а
потім і в лісі. Отруйні гриби ростуть так само – від ранньої весни до пізньої осені.
Вони часто схожі на їстівні, і тому їх дуже легко сплутати. Які ж гриби можна і не
можна брати до кошика?
На домашнє завдання вам було задано допомогти мені зібрати відомості про
гриби.
4. Узагальнення , систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
Їстівні та отруйні гриби.
У нашому краї гриби здебільшого ростуть влітку і восени. Їх можна зустріти в
лісі і в полі. Але як дізнатися, їстівні вони чи отруйні? Послухайте про найвідоміші
їстівні та отруйні гриби .
- ( Інсценізація п’єси « Хвалилися гриби»).
Несправжні опеньки - отруйні гриби. Іноді помилково їх збирають разом з літніми
опеньками. Отруйні опеньки на відміну від їстівних не мають на своїй ніжці білого кільця і
колір їхніх шапок жовто- зелений, а у справжніх – жовто–коричневий.
Сатанинський гриб любить рости на сонячних місцях. Навіть 1 грам гриба визиває
тяжке отруєння.
Бліда поганка – найнебезпечніша. Отруєння цим грибом призводить до смерті. Гриб
має шапку від блідо – зеленого до жовтого кольору. Ніжка тхне гнилою картоплиною.
Ви молодці, дуже гарно підготували домашнє завдання. Отже, давайте ще раз
перерахуємо назви грибів, які можна збирати і які слід обминати. (Слайди).
Хочу вам додати, що багато грибів дружать з певними деревами і кущами, і зазвичай
селяться під ними: наприклад , маслюки – під хвойними, білі – під дубами, підберезники –
під березами, підосичники – під осиками.
Гра « У ліс по гриби» (Робота в групах).
На дошці кошик. Відгадайте загадки (під час відгадування до кошика прикріплюються
зображення відповідних грибів). Дізнайтеся, що це за гриб?
Зі своїх найперших днів
Найбіліший із грибів.
По властивостях він цінний,
Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб).
Красень гриб цей хоч куди,
Та у руки не бери!
Кожна муха його знає,
Як побачить – геть втікає! (Мухомор).
Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув…
З задоволенням збирають
І на зиму закривають. (Маслюк).
Під березою грибочок,
Поряд жінка і синочок…
З деревом вони куми,
Добре знаємо їх ми! (Підберезники).
3. Обліпили всі пеньочки
Мами – тати, сини й дочки:
Наче нитки всі тоненькі,
Вишукані й чепурненькі (Опеньки).
Ці грибочки невеличкі,
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки. (Лисички).
Добра людям помічниця:
Є їй чим в житті гордиться!
У теплицях місце має –
Йод в собі для нас тримає! (Печериця)
Стоїть хлопчина –
Руда шапчина. (Рижок).
Фізкультхвилинка
Правила збирання грибів.
Гриби дуже потрібні лісу. Грибами живляться і лікуються деякі тварини.
Не можна допустити, щоб зубожіли наші грибні багатства, тому під час збирання
грибів треба дотримуватися таких правил.
1. Збирай тільки ті гриби, які добре знаєш.
2. Не потрібно збирати старі гриби. У них може накопичуватися отрута.
3. Гриби треба обережно зрізати ножем, або викручувати із землі.
Не збивай неїстівні гриби. Пам’ятай що вони потрібні лісу! Ними лікуються тварини.
Неїстівні гриби збирають білки, їдять олені, ними лікуються лосі. А червиві гриби – це
«будинок для личинок комах». Личинкам в грибах живеться привільно. Адже гриб – це
кладова поживних речовин. Личинки їдять гриб, а він все одно росте. Наступного року на
цьому місці будуть молоді і не червиві гриби.
Робота в парах.
Викреслити гриби, яким не місце у твоєму кошику.
Білий гриб Сироїжки Червоноголовець
Мухомор Опеньки Бліда поганка
Лисички Сатанинський гриб Підберезник
Опеньок несправжній
Гра «Їстівне – неїстівне».
Учитель вимовляє назви грибів. Якщо гриб їстівний, діти плескають у
долоні, якщо неїстівний – тупають.
Фільм про гриби.
5.Підбиття підсумків. Рефлексія.
- Які бувають гриби?
- Назви їстівні гриби свого краю.
- Назви отруйні гриби свого краю.
- Продовж правила збирання грибів.