Смолінське НВО «Загальноосвітня школа І - ІІІ ступеня –
гімназія – позашкільний заклад»
Урок розвитку зв’язного мовлення
в 4 класі
«Віночок»
Переказ розповіді за поданим планом
та малюнками, використовуючи
ІКТ та прийоми мнемотехніки
Вчитель – методист
Лукаш Н.А.
Тема. Урокрозвиткузв’язного мовлення. Стислийпереказ розповідіза
поданим планом та сюжетними малюнками.
Мета. Навчати учнів стисло переказувати текст за поданим планом та
сюжетними малюнками, використовуючи прийоми мнемотехніки, розвивати
вміння знаходити в тексті головне, використовувати опорні слова для побудови
зв’язного висловлювання, розвивати мовлення та мислення , розширювати
світогляд учнів, виховувати повагу до традицій українського народу.
Обладнання. ІКТ, мультимедійний проектор, конструктор урокуз
української мови, сюжетнімалюнки, опорніслова, загадки.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомленнятеми та мети уроку.
- Відгадайте загадки. Слухайте дуже уважно.
- Де всі ці квіточки можна зустріти одразу?Так в українськомувіночку.
- Саме текст про українськийвіночокви і будете сьогодніпереказувати.
- Що ви знаєте про українськийвіночок?
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Метод «Мікрофон»
Сьогодніми будемо писати стислий переказ тексту.
- Чим відрізняється детальний переказ від стислого? В стислому переказі
потрібно писати головне, що говоритьсяв тексті, випускаючи деяку інформацію,
яка не дуже важлива для передачі змісту розповіді.
2. Інформаціявчителяпро віночок
Кожна дівчинка в Україні знає, що вінок — це давня українська традиція .
Віночок завжди був окрасою голівок дівчат, і кожна виплітала його так
майстерно, щоб він був їй до лиця і підкреслював вроду.
Підросте в сім’ї дівчатко і побіжить на квітучий луг, щоб з чарівних квіточок
— маків та ромашок та волошок — сплести собі дивовижний віночок. Адже
стільки дивини і чарів у тих віночках, стільки неповторної краси і радості!
Віночки. А скільки є їх різних за значенням і виготовленням... Віночок — це
чарівний оберіг для молодих дівчат, який підкреслював їхню вроду і юність; це
весільний віночок на голові молодої, це лавровий вінок, яким нагороджували
переможців. Та хіба всі їх перерахуєш за раз?
З давніх часів українські дівчата любили прикрашати себе віночками, бо це
дуже гарно. Кожнудівочу голівку віночок не тільки прикрашає, пасує їй до лиця,
підкреслює її гарні очі, але й захищає від нечистої сили.
Силу квітам дає сама матінка-природа, щедро наділяє її ніжною красою і
великою силою. Квіткою можна приворожити, причарувати, можна людину
поставити на ноги, вилікувавши від важкої недуги.
3. Вчитель читаєтекстпереказу.
Віночок завжди був окрасою голівок дівчат. Починали носити віночок
дівчатка з трьохроків.
Перший віночок для трирічноїдівчинки плела мама, намочувала у росах,
коли на небі сонце зійде, а тоді до скриніклала. У віночок вплітали
чорнобривці, незабудки, барвінок,ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину:
чорнобривцідопомагали позбутися головногоболю, незабудки та барвінок зір
розвивали, а ромашкасерце заспокоювала. У чотири роки плівся інший
віночок. Усі кінчики пелюсток були розсічені.
Для шестирічноїдоньки у вінок вплітали мак, що давав сон.
Для семирічноїдівчинки плели вінок з семи квіточок. В центрі було гроно
калини – символ краси дівочої.
Чарівну силу має дівочий вінок. Всього в українському віночку аж 12
квіточок, і кожна з них – лікар, оберіг.
1. Аналіз тексту за запитаннями.
- В скільки років починали носити дівчатка перший віночок?
- Куди мама клала перший віночок?
- Які квіти вплітали в український віночок?
- Які властивостімали квіти у вінку?
- Скільки всього квіточоквплітали в українськийвіночок?
5. План переказу.
1) Віночок для трирічної дівчинки.
2) Віночок для дівчинки чотирьохроків.
3) Віночок для шестирічної донечки.
4) Сім квіток – для семиліток.
6. Усний переказ учнями текстуза малюнками (мнемотехніка)
ІV. Письмовий переказ учнями текстуза сюжетними малюнками.
1. Орфографічна підготовка.
Опорніслова: окраса, скриня, позбутися розвивали, заспокоювала, пелюстки
розсічені, оберіг.
2. Написанняучнями переказу.
V. Підсумок уроку.
Слухання та аналіз переказів учнів, обирання серед них кращих.
VІ. Домашнє завдання.
- Знайдіть вдомацікаві відомості про значення різних квіточок та стрічокв
українськомувіночку.
ПЛЕЛА
РОЗВИВАЛИ
РОЗСІЧЕНІ
НЕЗАБУДКИ
ПЕЛЮСТКИ
ОБЕРІГ
СКРИНЯ

урзм 4 клас віночок

  • 1.
    Смолінське НВО «Загальноосвітняшкола І - ІІІ ступеня – гімназія – позашкільний заклад» Урок розвитку зв’язного мовлення в 4 класі «Віночок» Переказ розповіді за поданим планом та малюнками, використовуючи ІКТ та прийоми мнемотехніки Вчитель – методист Лукаш Н.А.
  • 2.
    Тема. Урокрозвиткузв’язного мовлення.Стислийпереказ розповідіза поданим планом та сюжетними малюнками. Мета. Навчати учнів стисло переказувати текст за поданим планом та сюжетними малюнками, використовуючи прийоми мнемотехніки, розвивати вміння знаходити в тексті головне, використовувати опорні слова для побудови зв’язного висловлювання, розвивати мовлення та мислення , розширювати світогляд учнів, виховувати повагу до традицій українського народу. Обладнання. ІКТ, мультимедійний проектор, конструктор урокуз української мови, сюжетнімалюнки, опорніслова, загадки. Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Повідомленнятеми та мети уроку. - Відгадайте загадки. Слухайте дуже уважно. - Де всі ці квіточки можна зустріти одразу?Так в українськомувіночку. - Саме текст про українськийвіночокви і будете сьогодніпереказувати.
  • 3.
    - Що визнаєте про українськийвіночок? ІІІ. Робота над темою уроку. 1. Метод «Мікрофон» Сьогодніми будемо писати стислий переказ тексту. - Чим відрізняється детальний переказ від стислого? В стислому переказі потрібно писати головне, що говоритьсяв тексті, випускаючи деяку інформацію, яка не дуже важлива для передачі змісту розповіді. 2. Інформаціявчителяпро віночок Кожна дівчинка в Україні знає, що вінок — це давня українська традиція . Віночок завжди був окрасою голівок дівчат, і кожна виплітала його так майстерно, щоб він був їй до лиця і підкреслював вроду. Підросте в сім’ї дівчатко і побіжить на квітучий луг, щоб з чарівних квіточок — маків та ромашок та волошок — сплести собі дивовижний віночок. Адже стільки дивини і чарів у тих віночках, стільки неповторної краси і радості! Віночки. А скільки є їх різних за значенням і виготовленням... Віночок — це чарівний оберіг для молодих дівчат, який підкреслював їхню вроду і юність; це весільний віночок на голові молодої, це лавровий вінок, яким нагороджували переможців. Та хіба всі їх перерахуєш за раз? З давніх часів українські дівчата любили прикрашати себе віночками, бо це дуже гарно. Кожнудівочу голівку віночок не тільки прикрашає, пасує їй до лиця, підкреслює її гарні очі, але й захищає від нечистої сили. Силу квітам дає сама матінка-природа, щедро наділяє її ніжною красою і великою силою. Квіткою можна приворожити, причарувати, можна людину поставити на ноги, вилікувавши від важкої недуги. 3. Вчитель читаєтекстпереказу. Віночок завжди був окрасою голівок дівчат. Починали носити віночок дівчатка з трьохроків. Перший віночок для трирічноїдівчинки плела мама, намочувала у росах, коли на небі сонце зійде, а тоді до скриніклала. У віночок вплітали чорнобривці, незабудки, барвінок,ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину: чорнобривцідопомагали позбутися головногоболю, незабудки та барвінок зір розвивали, а ромашкасерце заспокоювала. У чотири роки плівся інший віночок. Усі кінчики пелюсток були розсічені. Для шестирічноїдоньки у вінок вплітали мак, що давав сон. Для семирічноїдівчинки плели вінок з семи квіточок. В центрі було гроно калини – символ краси дівочої. Чарівну силу має дівочий вінок. Всього в українському віночку аж 12 квіточок, і кожна з них – лікар, оберіг. 1. Аналіз тексту за запитаннями. - В скільки років починали носити дівчатка перший віночок? - Куди мама клала перший віночок? - Які квіти вплітали в український віночок? - Які властивостімали квіти у вінку? - Скільки всього квіточоквплітали в українськийвіночок?
  • 4.
    5. План переказу. 1)Віночок для трирічної дівчинки. 2) Віночок для дівчинки чотирьохроків. 3) Віночок для шестирічної донечки. 4) Сім квіток – для семиліток. 6. Усний переказ учнями текстуза малюнками (мнемотехніка) ІV. Письмовий переказ учнями текстуза сюжетними малюнками. 1. Орфографічна підготовка. Опорніслова: окраса, скриня, позбутися розвивали, заспокоювала, пелюстки розсічені, оберіг. 2. Написанняучнями переказу. V. Підсумок уроку. Слухання та аналіз переказів учнів, обирання серед них кращих. VІ. Домашнє завдання. - Знайдіть вдомацікаві відомості про значення різних квіточок та стрічокв українськомувіночку.
  • 5.