1. Ділова гра
«Компетентність»
Урок розроблено для учнів 8 класу
Тема: Розв’язування задач за допомогою квадратних
рівнянь на сумісну роботу
Мета: Узагальнити знання учнів про квадратні рівняння. Формувати
уміння розв’язувати прикладні задачі за допомогою квадратних рівнянь.
Розвивати пізнавальну діяльність, зорово-слухову пам'ять, увагу, логічне
мислення (уміння лаконічно висловлювати свою математичну думку),
розвивати уміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, кмітливість,
навички творчої роботи, комунікативні і соціальні компетенції, розвивати
навики раціонального використання часу.
Виховувати взаємоповагу, здорове суперництво, акуратність у записах,
працьовитість, інтерес до математичних знань, виховувати вміння
вислуховувати інших, виховувати активність, дисциплінованість,
самостійність
Тип уроку: ділова гра
Девіз уроку:
Світ живиться нашими ідеями!
Галина Сира
Вчись, твори, відкривай, досліджуй!
Хід уроку
Слайд 3
Математика не тільки підготує учня до вивчення
природничих наук ; вона не тільки навчить його мислити
правильно й послідовно ; вона ще крім того виховає в ньому
безстрашного працівника,для якого праця і нудьга стануть двома
поняттями, що взаємно виключаються одне одним.
1
2. Д. І. Писарєв
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Урок у нас сьогодні не зовсім звичайний, і проведемо ми його у
формі ділової гри «Компетентність». Давайте з’ясуємо, що означає саме
слово «компетентність»
Методичний прийом «Мікрофон»
Відповідати має право лише той, у кого знаходиться мікрофон.
Слайд 4
Компетенція – це готовність застосувати знання, вміння та навички для
фахового розв’язання проблеми. Це готовність учня використати набуті
знання, навчальні вміння і навички для виконання практичних та
теоретичних завдань.
Компетентний (лат. – належний, відповідний) – це той, хто володіє
необхідною інформацією і вміє застосовувати набуті знання і досвід.
Отже, наскільки ви компетентні у знаннях з алгебри , покаже сьогоднішнє
заняття .
ІІІ. Повідомлення правил ділової гри
Клас поділено на дві команди. Кожна придумує свою назву, обирає
капітана та казначея, який відповідає за підрахунок балів команди (кількості
бонусів, якими в кінці уроку учні прикрасять символічне дерево
компетентності – чим більше бонусів, тим рясніше дерево ).
Тож, запишемо в зошитах число, класна робота та тему (записано на дошці)
І на початку нашої гри давайте проголосимо урочисту клятву, яку будемо
суворо дотримуватись.
На відкидній дошці записано, учні проголошують:
Ми урочисто клянемось не застосовувати недозволених прийомів
(тобто, не допускати математичних помилок), полюбити суперника свого як
2
3. самого себе, не насміхатися над невдачами свого суперника.
Якщо порушу цю клятву, то нехай навіки забуду табличку множення,
ніколи не згадаю теореми Піфагора, нехай опитує мене щоуроку мій
учитель математики.
То ж розпочинаємо.
1. Конкурс «Чотири кроки до успіху».
Слайди 5-6
Сигнальною карткою капітан сигналізує про готовність відповідати –
правильна відповідь – 1 бонус
1.Визначте вид рівняння та назвіть зайве:
а)4х2
-2х=0
б)6х2
+х=0
в)х2
-64=0
г) 9х2
=0
2. Ланцюжок неповних квадратних рівнянь
а) 8х2
+16=0 б) 5х2
=0
в) 2х2
+6х=0 г) 15-5х2
=0
2. Конкурс «Розімнись і усміхнись»
Ідею розв’язування задачі презентує біля дошки один із членів
команди – максимальна кількість бонусів – 5.
І команда:
Через перший кран басейн заповнюється за 10 годин, через другий – за 15
годин. За скільки годин буде заповнений басейн, якщо відкрити разом
обидва крани? (слайд 5)
Команда ІІ:
Фрекен Бок може напекти стопку млинів за 40 хв, а Карлсон може з’їсти цю
стопку за 1 годину. За який час цю стопку буде спечено, якщо Фрекен Бок
та Карлсон візьмуться кожен до своєї справи одночасно? (слайд 6)
3
4. 3. Конкурс «Застосуй»
Обирається задача, яку протягом 5-7 хвилин розв’язують обидві
команди. Потім кожен з капітанів викликає на поєдинок до дошки учня з
команди суперників. Обрані учні паралельно демонструють розв’язання на
дошці. Протягом цього конкурсу кожен гравець має право вийти до дошки
тільки один раз. Максимальна кількість бонусів - 8
Задача 1
Дві бригади, працюючи разом, виконали певне завдання за 8год. Скільки
днів потрібно на виконання цієї роботи кожній бригаді окремо, якщо другій
бригаді для цього потрібно на 12 год більше, ніж першій?
tокремий vокрема vсумісна tсумісний
І х год
х
1
п/год
8
11
12
1
=+
+ хх
п/год
8 год
ІІ х+12 год
12
1
+х
п/год
8
11
12
1
=+
+ хх
;
8
1
12
122
2
=
+
+
хх
х
; 09642
=−− хх ; 08 <−=õ - не
задовольняє умову задачі; 122 =х . Отже, 121 =t годин, 242 =t години. (слайд 7)
Відповідь: 12 год; 24 год.
Задача 2.
Бригада трактористів повинна була щодня виорювати по 20 га землі. Однак
вона виорювала щодня по 25 га, тому закінчила оранку на 4 дні раніше.
Скільки землі виорала бригада?
4. Конкурс «Дивись – не помились»
Обидві команди розв’язують задачу на швидкість. За правильність – 5
бонусів, за першість - +2 бонуси
Задача 3
Перша труба може заповнити басейн на 24 год швидше, ніж друга.
Спочатку відкрили другу трубу, а через 8 год – першу. Через 20 год спільної
роботи обох труб водою було заповнено басейну. За скільки годин може
заповнити басейн кожна труба, працюючи самостійно?
4
5. tокремий vокрема vсумісна
І х год
х
1
бас/год
24
11
+
+
хх
бас/год
ІІ х+24 год
24
1
+х
бас/год
Складаємо рівняння
3
2
24
2020
24
8
=
+
++
+ xxx
;
3
1
24
2401014
2
=
+
++
xx
xx
; 0720482
=−− xx
601 =x ; 0122 <−=x - не задовольняє умову задачі.
601 =t годин, 842 =t години. (слайд 8)
Відповідь: 60 год, 84 год.
5. Конкурс «Переконай суперника»
За готовою таблицею скласти умову задачі для суперника.
Максимальна кількість бонусів - 6
І х год
х
1
24
11
+
+
ххІІ х+24 год
24
1
+х
ІV. Підсумок
Згадайте, які слова частіше на занятті ви казали: «знаю» чи «вмію»?
Спробуйте дати оцінку своєму емоційному настрою на занятті. Наскільки
вам було комфортно? А зараз кожна команда підраховує кількість
зароблених бонусів, капітани прикрашають ними дерево компетентності.
На початку уроку клас було розподілено на 2 команди конкурентів.
Але наш урок підтверджує протилежну думку - ви клас однодумців, які
вміють застосовувати набуті знання, а це означає, що кожний із вас буде
компетентним у певній галузі.
Команда переможниця отримує, крім гарних оцінок,
заохочувальний приз.
А що допомагає людини досягнути успіху?
5
6. - Звичайно її цілі.
Людина з ясною метою буде просуватися
навіть по самій тяжкій дорозі.
Людина без всякої мети не просунеться
і по самій гладенькій дорозі.
Томас Карлейль.
Мрійте про своє майбутнє, міркуйте над тим, які знання і вміння вам
потрібні для цього. Кожен раз дозволяючи собі мріяти про велике, ви
реально підвищуєте свою самооцінку, укріплюєте почуття власної гідності.
Дозвольте своїм думкам відправитесь у вільний політ і знайдіть для себе
багато інших цілей. Станьте господарем свого життя.
6
7. - Звичайно її цілі.
Людина з ясною метою буде просуватися
навіть по самій тяжкій дорозі.
Людина без всякої мети не просунеться
і по самій гладенькій дорозі.
Томас Карлейль.
Мрійте про своє майбутнє, міркуйте над тим, які знання і вміння вам
потрібні для цього. Кожен раз дозволяючи собі мріяти про велике, ви
реально підвищуєте свою самооцінку, укріплюєте почуття власної гідності.
Дозвольте своїм думкам відправитесь у вільний політ і знайдіть для себе
багато інших цілей. Станьте господарем свого життя.
6