1. 4 клас Алгоритми з розгалуженням і повторенням
Тема: Створення та виконання програм у середовищі Scratch.
Загальнодидактична мета: організувати діяльність учнів по сприйняттю, осмисленню і
запам'ятовуванню нових знань і способів діяльності.
Цілі:
Навчальна:
• Закріпити знання учнів з теми «Створення та виконання програм у середовищі Scratch»;
• Навчити складати і виконувати алгоритми з розгалуженням і повторенням.
Розвивальна:
• Розвивати логічне мислення учнів, пам'ять, увагу, уяву, пізнавальну активність, здатність
швидко сприймати інформацію.
Виховна:
• Виховувати в учнів самостійність, активність, інтерес до предмету, правила поведінки.
Тип уроку: урок-змагання
Інтерактивні вправи, методи та прийоми: прийом «Я бажаю тобі…», інтерактивна вправа
«Середовище виконання алгоритмів Скретч» ( https://learningapps.org), метод «Недописана теза»
Обладнання:
1. Дидактичні картки.
2. Мультимедійний проектор
Очікуваний результат:
1-й рівень: знати поняття «алгоритм», «команда», уміти визначати правильний хід виконання
кроків алгоритму.
2-й рівень: знати поняття «алгоритм», «команда», «розгалуження», «повторення», уміти
визначати правильний хід виконання кроків алгоритму, уміти виділяти етапи дії.
3-й рівень: знати поняття «алгоритм», «команда», «розгалуження», «повторення», уміти
визначати правильний хід виконання кроків алгоритму, уміти виділяти етапи дії, уміти
міркувати по даній темі.
Хід уроку
I. Організаційний момент Перевірка готовності до уроку (2 хв.).
Добрий день, в добрий час,
Рада, діти, бачить вас.
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
У комп’ютерному класі
Правила слід пам’ятати
І старанно працювати,
Щоб знання хороші мати.
Прийом «Я бажаю тобі…»
Але, перш ніж розпочати, я пропоную створити гарний настрій, налаштуватися на роботу,
заручившись підтримкою один одного.
Візьміть, будь ласка, за руку свого сусіда, посміхніться один одному, закінчіть речення «Я
бажаю тобі… (успіху, творчості, гарного настрою, натхнення, наснаги, усмішок, чудового дня,
розуміння, задоволення, плідної праці, приємного спілкування, вдачі, приємних спогадів,
гарного почуття)».
2. 4 клас Алгоритми з розгалуженням і повторенням
Коли за справу людина береться із гарним настроєм, у неї все вийде, все складеться як
найкраще.
Отже, сідайте рівненько за парти. Подивіться, чи все необхідне ви приготували, чи готові
розпочати роботу.
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку. (2 хв.).
Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо роботу щодо складання алгоритмів з розгалуженням і
повторенням, а допоможе нам в цій роботі знайомий вам рудий кіт на ім’я Скретч.
Щоб програмістом вправним стати,
Програми щоб свої складати.
До Скретча в гості завітай
Програмування з ним вивчай.
Сьогодні пропоную провести незвичайний урок, урок-змагання серед можливих майбутніх
програмістів. Ви вдало зайняли місця, поділилися на дві команди. Оберіть зараз швиденько
назву своєї команди та капітана.
III. Актуалізація опорних знань (5 хв.).
І так, ми починаємо змагання. І перша вправа називається «Вірю-не вірю». Під час виконання
вправи ми з вами перевіримо, чи пам’ятаєте ви всі ті ключові поняття, які лежать в основі нашої
з вами роботи? По черзі всі члени кожної команди обирають номер питання, відповідають
«вірю» або «не вірю» Нагадую, що кожна правильна відповідь принесе команді 1 бал.
Що ж, молодці, ви гарно підготувались теоретично до нашої зустрічі і тому вам не складно буде
виконувати наступні практичні завдання.
IV. Закріплення нових знань і способів дій. Робота з картками. Взаємоперевірка (10 хв.)
Отже, рушаємо далі. І наступне завдання кожна команда обере собі з цього «Загадкового
конверта». Під час виконання цього завдання ми з вами перевіримо своє уміння слідувати
алгоритмом з розгалуженням та повторенням, що зображений у вигляді блок-схеми.
На виконання роботи вам дається 2 хвилини, потім команди обмінюються картками і
перевіряють результати. Зараз зазвучить мелодія і коли вона перестане лунати, то це буде
сигнал, що час вийшов.
І так, час вийшов. Обміняйтесь своїми картками і погляньте на екран для перевірки результатів.
Правильна відповідь приносить команді 5 балів.
Наступне завдання «Битва капітанів». Із запропонованих блоків-команд для реалізації
розгалуження і повторення в програмі Скретч обрати ті, що відповідають визначенням. Кожна
правильна відповідь приносить 1 бал.
V. Фізкультхвилинка (2хв.)
Ох, нелегке сьогодні змагання, але досить цікаве. Правда, діти? Тому, пропоную вам трохи
перепочити і зупинитися на фізкультхвилинку.
VІ. Практична робота за комп’ютером. Виконання інтерактивних вправ (13хв.)
І перш ніж ми почнемо наступне випробування, пропоную вам відкрити щоденники й записати
домашнє завдання.
Рушаємо далі? А далі на нас чекає знайомий Рудий кіт у середовищі програмування Скретч. І
поки ми не перейшли до комп’ютерів. Давайте пригадаємо, як треба правильно сидіти за
комп’ютером.
Зараз кожен з вас займе своє робоче місце за комп’ютером і спробує отримати для своєї команди
додаткові бали (від от 1 до 10) Відкрийте інтерактивну вправу «Середовище виконання
3. 4 клас Алгоритми з розгалуженням і повторенням
алгоритмів Скретч», вкажіть назви елементів вікна цієї програми, натискаючи на відповідні
позначки.
Наступний конкурс має назву «Хитрощі Рудого кота». Кожній команді пропонується завершити
два незакінчених проекти у середовищі Скретч. Прошу капітанів команд отримати назви
проектів і завдання щодо їх виконання. Кожний вдало завершений проект приносить команді 5
балів.
Демонстрація готових проектів. Підрахунок балів.
Хвилинка здоров’я. Виконання вправ для очей.
VІІ. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання, оцінювання (4 хв.)
Отже, наше сьогоднішнє змагання завершено, переможців визначено. Вітаємо команду
переможців. (нагородження переможців). Всі гарно попрацювали, бо були уважні, зосереджені
і активні, тому і отримали хороші результати.
Давайте пригадаємо, з якими ж алгоритмічними структурами ми сьогодні працювали?
(розгалуження, повторення)
А які форми представлення алгоритмів опрацьовували? (блок-схеми, скрипт)
VІІІ. Рефлексія (2 хв.)
Застосування методу «Недописаної тези».
А зараз пропоную вам дописати речення
Я сьогодні на уроці дізнався...
Мені сподобалося...
Мені не вдалося...
Мені не сподобалося...
Я сумніваюся...
Я хотів би ще...
Мені було на уроці...
Дякую вам діти за роботу на уроці! Ви гарно попрацювали. До нових зустрічей у чарівній країні
Скретч.