1. Тема:Числа та їх таємниці і чарівна скринькамноження.
Мета:Сприяти ефективному засвоєнню складу числата таблиці множення та
ділення.
Розвивати пам’ять (образну,тактильну, слухову), зв’язнемовлення ,
логічне мислення, кмітливість, творчемислення.
Коригувати дрібну моторикурук, увагу, уяву, спостережливість.
Засвоювати прийомита методи мнемотехніки.
Виховувати у дітей товариськість, організованість, доброзичливе
ставлення до оточення.
Стимулювати мотивацію навчання.
Обладнання:картинки до вивчення складу числа та таблички множення, малюнки-
розмальовкидо табличкимноження, презентація, тренажери, ігри.
Хід заняття
1.Організаційний момент
Привітання, перевірка готовності до заняття
Оголошення теми заняття:
Слайд №1
Подорож по країні арифметика. Числа та їх
таємниці і чарівна скринька множення.
відкрите заняття з корекції
Підготувала
вчитель-дефектолог
спеціаліст вищої категорії
Лєонова Тетяна Володимирівна
2.Нервово – психічна підготовка:
Вчитель: -Діти, я впевнена,що ви розумні і допитливі. Під час наших занять ви мали
змогузустрітися і поспілкуватися з веселими і добримиказковимигероями, прочитати
дивовижні історії, вивчити віршики про них. Вам цікаво було розфарбовувати,
придумувати історії і звичайно легко вчити таблицю множення.
-А все це ми робили, щоб стати грамотними і успішними.
2. -Уявляєте , діти, ще за часів стародавньої Греції існує таємнича країна Мнемоніка.
Країною править богиня пам’яті Мнемозина (на магнітну дошку), яка зберігає всі
секрети запам’ятовування.
Ми вже в процесі навчання ознайомилися з цими секретами запам’ятовування. І
сьогодні ми знову повертаємося в цю країну ,щоб перевірити наші знання.
І перше місто на нашому шляху – Арифметика.
3. Основна частина заняття:
I етап:
Ми вже знаємо, що в місті Арифметика живуть справжніживі числа і цифри.
-А чим числа відрізняються від цифр.
(Все, що можна полічити чи виміряти,є числом. Чисел багато.
А цифри? – це просто символи, якими можна записати будь-якечисло.
-Скільки усьго цифр? (10 )
ІІ етап:
Тепер давайте пригадаємо як ви знаєте цифрообрази та цифрообразискладучисла?
Слайд №2
Фея Мнемозина
богиня пам’яті
А фея Мнемозина нам у цьому допоможе. Прививчені складу числа ми цифри
асоціювали з веселими і цікавими образами. Ви розмальовувалиобразиі тому добре
запам’ятали який образ , якій цифрі відповідає.
--Вчитель: Щоб впевнитись, що ви добреце знаєте
-Давайте пограємо у гру: «Упізнай цифрообраз»
3. -Я показую малюнок – ви виконуєте рухи які характеризують цей
образ, а потім говорите яка це цифра.
Цифра 3 (образ лисички) – присісти, руки покласти на коліна і робити кругові
рухи колінами.
Цифра 1 (образ олівця) – руки зімкнуті і підняті уверх. Руками потрібно робити
кругові рухи за годинниковоюстрілкою (начебто малюємоколо уповітрі).
Цифра 5 (образ яблука) – високо стрибати і по черзі ( правою і лівою руками )
зривати з уявної яблуні яблучка.
Цифра 2 (образ ластівки) - руки в сторони, покроковийрух вперед і назад зі
змахами рук (імітація руху крил ластівки)
Цифра 6 (образ чайника) – одна рука на поясі, інша зігнута над головою(уявити,
що верхня рука, начебтоносик чайника,що наливаєводи)
Цифра 4 (образ будиночка) – руки на землі, головависокопіднята і повертається
вправо та вліво, неначе цікавиться:хто йде в гості?
Цифра 8 (образ машини) – руки витягнуті перед собою(імітація триманнякерма
в автомобілі)
Цифра 10 (образ сонечка) – руки витягнуті, пальчиками випускаємо промінчики
добра.
Цифра 7 (образ молотка) – руки витягнуті і зімкнуті над головою,максимально
прогинатисяі з різким видихом нахиляти руки вниз (імітація забиванняцвяха)
Цифра 9 (образ кита) – голова нахиленавперед , руками робити кругові рухи
(імітація плавання).
Ми бачимо ,що цифрообрази ви засвоїли добре.
І ось фея Мнемозинанагадує вам. Що ви ще й знайомились з історіями цифрообразів
для того, щоб краще запам’ятати склад числа.
-Вчитель: -Давайте перевіримо, чи ви їх пам’ятаєте? (Вчитель показує картку, а дитина
розповідаєісторію)
Запитанняпіслякожної картки:
1)Про вивчення складу якого числа йдеться в даній історії
2) Які пари чисел зашифровано в цій історії?
І нарешті підсумовуючи наші знання про цифрообрази пограємо в гру: * Хто там?*
4. -Дивлячись на числа – назвіть відповідні їм цифро образи. І навпаки, дивлячись на
цифро образиназвати зашифрованів них числа. (Проведення гри)
-Вчитель: Фея Мнемозина, я і всі тут присутні впевнились в тому, що ви дуже старанні
та розумнідіти.А зараз подякуємо феї Мнемозині , вона нам дуже допомоглаі їй треба
вирушати навчати інших діток.
А ми всі сподіваємося,діти, що ви нас здивуєте знаннями таблички множення.
ІІІ етап:
-Вчитель:Продовжуємонашу подорож по країні Мнемоніка,адалі поведе вас по цій
країні і перевірить ваші знання мудрий Піфагор стародавній вчений.
Слайд №3
Піфагор
Адже саме він багато років тому придумав таблицю множення – геніальний винахід,
який допомагаєрозв’язуватиматематичні задачі. Цей винахід Піфагора допомагає
швидко знайти відповідь не тільки при множенні , а й при діленні.
Ще у юному віці Піфагор відправився у Єгипет, щоб набратися мудрості. Там і
дізнався таємниці доброїпам’яті. Зараз цю дивовижну науку називають
мнемотехнікою.
Вчитель:
-А в житті вміння рахувати – це певна запорука досягнення успіху. Адже не будете ви
щоразу витягати калькулятор, щоб перевірити решту в магазині.
Вчитель:
-І ось ми використали метод, який допоміг нам швидко і надовго запам’ятати таблицю
множення.
-Множення у місті Арифметика відбувається чудесним чином при зустрічі головних
мешканців міста множників-цифрообразів. Кожен з них відповідає за свою цифру.
Коли ми вивчали цифрообразия вам розкриласекрет, завдяки якомуви можете легко
знаходити цифру, що заховалась в образі.
Для цього у нас є книжка-розмальовка, яку ми вже розмалювали, вивчили віршики,
відповіли на запитання. Ваші знання перевіримо тренажерами.
5. -Біля кожного цифрообразузаписатицифру якій він відповідає.
Перевірка: -Відкрийте сторінку де ми розмальовувалицифрообразита перевірте себе.
Вчитель:
-У нашому місті Арифметика добуток – це результат зустрічі множників, з якими
відбуваються різні незвичайні історії. Відкрийте книжку – розмальовкутут ми
познайомилися з історіями наших казкових персонажів у віршах і оповіданнях.
Записали у порожніх клітинах відповідний приклад на множення, розфарбували
малюнки.
Після кожної історії є спеціальні запитання, на які ви знаєте відповіді. Ці запитання
допомогливам запамятати історію і поліпшити ваше логічне мислення, допомогли
розвинутивашу кмітливість. А також ми вчили віршики, запам’ятовувалирозповіді.
Це добре!
-А тепер Піфагор хотів би перевірити ваші знання. А зробимо мице так: я буду
показувати вам любу картку мнемотренажераде зображенітільки цифрообрази
множників, а ви назвіть результат їхньої зустрічі – добуток і частку.Розкажіть віршик
який сприяв кращому запам’ятовуванню таблиці.
Фізпауза:(музикальна – з піснею про множення)
3х8 двадцять чотири, 7х9 шістдесят три
8х3 двадцять чотири, 9х7 шістдесят три
2х3 шість, 3х2 шість, 8х7. 7х8 п’ятдесятшість – (2 рази)
2х9 вісімнадцять, 9х2 вісімнадцять
6х3 вісімнадцять, і 3х6 вісімнадцять.
1х4-чотири помножить і вийде 16 усім допоможем.
Гадаю, ви готовідо останніх тренувань, після яких зможете називатись Майстрами
множення і навіть отримати справжній диплом.
-А цікавий цей тренажер тим, що за допомогою його можнавиконати два тренування.
-Наші тренажери призначеніне тільки для вивчення таблиці множення, вони ще й
тренують пам’ять і логіку, уяву і творчийпідхід до навчання.
У майбутньому, після таких тренувань ви зможете швидше вчити вірші і
запам’ятовуватитексти, швидше готуватись до уроків.
6. -Чудово, діти!
І завдання:-Біля кожного цифрообразузаписатицифру якій він відповідає.
ІІ завдання:- під цифрообразамизаписатипотрібні множники.
Вчитель:
-Чудово, діти!
Продовжимо наше тренування.
-Перед вами у конверті новий мнемотренажер « Майстерня арифметики»
Працювати будемо у парах. Картка поділена кольором навпіл . Угорі стоїть знак
множення х і знак =. Це означає, що по верхній частині ми тренуємось на множення, а
по нижній частині на ділення.
1. Картка, де є два числа означає, що ми повинні знайти добуток
2. Одне число, отже перед нами ділене і нам треба назвати дільник і частку.
Якщо в картках зустрічається знак ? – це картки де є дві відповіді 12:?
(2 хв.)
-Це дуже кориснагра, вона формує справжню кмітливість і витримку.
І останній тренажер де є приклади на множення і ділення , а вам треба записати
відповідь.
(2 хв.)
- Перевірте друг у друга , виправте помилки. Запишіть кількість помилок у
ІV етап:
-Діти! Після таких розумнихтренажерів та перевірок на знання таблиці множення ви
всі можете називатися Майстрами арифметики іотримати спеціальний диплом.
-Прийміть мої вітання! (вручення дипломів)
Піфагору, який увесь час спостерігав як ви працюєте дуже все сподобалосьі він
передав вам листа, який я зараз зачитаю.
Слайд №4
7. тільки там вас чекає успіх!
Працюючи над табличкою множення у такий спосіб ви, діти,
багато чого придбали.
-По- перше: ви отримали корисні навички, які збережуться на
все життя, а в подальшому неабияк знадобляться.
-По-друге: ви ознайомилися з деякими прийомами такої
дивовижної науки,як мнемотехніка, а це означає, що ваші
пам’ять, мислення і кмітливість поліпшилися.
-По – третє: ви зрозу міли, що навіть нудні приклади і правила,
складні слова і вірші можна вчити у вигляді цікавої та
захоплюючої гри. А найголовніше те, що для досягнення своїх
цілей не треба зупинятися, треба рухатися вперед . І
- Працюючи над табличкою множенняу такий спосіб ви, діти, багато чого
придбали.
-По- перше: ви отримали кориснінавички, які збережуться на все життя, а в
подальшому неабияк знадобляться.
-По-друге: ви ознайомилися з деякими прийомамитакої дивовижноїнауки,як
мнемотехніка, а це означає, що ваші пам’ять, мислення і кмітливість поліпшилися.
-По – третє: ви зрозуміли, що навіть нудні приклади і правила, складні слова і вірші
можна вчити у вигляді цікавої та захоплюючої гри. А найголовніше те, що для
досягнення своїхцілей не треба зупинятися, треба рухатися вперед . І тільки там вас
чекає успіх!
Вчитель:
-Ось і закінчилась наша перша подорож по дивовижномумісту Арифметика.
Але це тільки початокнашої подорожі. Попереду нас чекають ще багато цікавих,
дивовижнихміст та пригодипов’язаніз неймовірною наукою мнемотехнікою, де
богиня пам’яті Мнемозина,навчить вас іншим корисним секретам пам’яті.