1. ТЕМА. РОЗКЛАДАННЯНА МНОЖНИКИ МЕТОДАМИ: ВИНЕСЕННЯ
СПІЛЬНОГО МНОЖНИКА ЗА ДУЖКИ ТА ГРУПУВАННЯ
Мета:
- узагальнити та систематизувати вміння учнів застосовуватиспособи
розкладання на множники під час розв'язування вправ;навчити учнів
прогнозувати очікувані результати уроку;
- розвиватипізнавальну активність, свідоме сприйняття навчального
матеріалу, вміння та навики застосовуватиматематичні знання до
вирішення практичних завдань, в тому числі й у нестандартній
ситуації;
- виховувати в учнів інтерес до математики, до пізнання, здатність до
самооцінки, організованість, високупрацездатність, культуру
математичних записів.
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Форма проведення: урок прес-конференція
Обладнання: картки для кожного учня, конспект з теми «Розкладання на
множники методом винесення спільного множника за дужки та групування»,
мультимедійний проектор та дошка
Програмнезабезпечення: мультимедійна презентація
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина- Доброго дня! Сідайте! Я рада вас бачити, тому
кожному з вас я хочу побажати, щоб на уроці ви були:
«У» - усміхненими;
«С» - спокійними;
«П» - прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
Іншими словами, я бажаю вам УСПІХУ!
2. -Щоб пізнати все
це давайте
сформулюємо нашу
спільну мету. Я
сформулюю її з точки
зору нашої спільної
навчальної діяльності:
вміти використовувати
спосіб під час
розв'язування задач в
стандартних ситуаціях, в нових, змінених умовах.
-Доповніть будь ласка і ви нашу мету. Які знання, вміння і власні якості
на уроці ви б хотіли продемонструвати всім нам. (показати як вмію
правильнорозв’язувати рівняння, доводити кратність виразівпевному числу,
спрощувати вирази, бути активними, зацікавленими, старанно працювати,
…)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Ми з'ясували, чого хочемо досягти. Оскільки ви вже багато знаєте і
вмієте, то сьогодні я вам пропоную відчути себе співробітниками науково-
дослідницького інституту, котрі досліджують тему розкладання на
множники. А оскільки ця тема цікава, дуже широко застосовується в науці,
то діяльність вашого інституту привертає увагу кореспондентів різних газет і
журналів, які приготували багато питань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.
- Перед початком конференції необхідно провести реєстрацію учасників
і познайомити гостей з проблемами, розв'язанням яких займаються наукові
співробітники. У вас на столах є реєстраційні картки. В них ви будете
вносити результати роботи. А працювати будемо в зошитах. Відкрили
зошити, записали число і класна робота.
Прізвище «Бліц- «Тести» «Інтелектуал» «Світ «Числова «Метеоновини» «Квант» Всього
3. 1. Бліц-опитування.
- І так, вправа «Бліц-інтерв’ю» (Робота в парах, а потім озвучити відповідь)
– 2 хвилина
1. Що означає
розкласти
многочлен на
множники?
2. Який спосіб
розкладання
многочлена на
множники вам
відомий?
3. Яка
властивість лежить
в основі способу винесення спільного множника за дужки? Групування?
4. Розкласти на множники многочлен:
аx+ вx
2а + 2с
25х + 25
4ав – 2а
- Обміняйтесь з товаришем по парті думками стосовно цих
питання(пошепки). Перевіряємо. (фронтальне опитування)
інтерв’ю»
1 бал 2 бала 1 бал
фізики»
1 бал
мозаїка»
3 бала 2 бала 2 бала
4. - Ви почули
правильні
відповіді.
Оцініть
відповідь
сусіда по
парті. Якщо
вони
співпадають
з тими, що
ви бачите на
слайді, то
поставте 1 бал. Якщо ні, то, нажаль, 0 балів
1. Виконання тестів
- Під час конференції ви повинні бути дуже уважними. Перевіримо вашу
увагу, виконавши тести. Поділились на варіанти 1 і 2. Час на завдання – 3
хвилини
Виберіть правильний результат
Тести
1 варіант
1.ах + ау
а) а(х + ву); б) а( х+ у) ; в) а( ху) ;
2. 7а – 7с
а) 7(а - с); б) 7(а-7с) ; в)7(7а – с);
3. 3а + 6в
а) 3( а + в); б) 9ав; в) 3(а + 2в);
4. 4(х +у) + с( х + у)
а) ( х + у)(4 + с) б) 4(с + х + у); в) 4 хус;
5. 2 варіант
1. ах - aу
а) а( х - у); б) а(х- ву); в) а( ху) ;
2. 9а+ 9с
а) 9(а+9с) ; б)9(9а + с); в) 9(а + с);
3. 4а +8в
а) 4( а + в); б) 12ав; в) 4(а + 2в);
4. 2(х +у) - с( х + у)
а) 2(с- х + у); б) ( х + у)(2 - с); в) 2хус;
Перевіримо результати роботи. Кожна правильна відповідь 0,5 бала.
Всього 2 бала. Нагадаю, що при оцінюванні ми спираємося на довіру та
чесність!
1варіант 2 варіант
1. б 1. а
2. а 2. в
3. в 3. в
4. а 4. б
- Отже, учасники конференції пройшли реєстрацію й готові відповісти
на несподівані й складні питання. Кореспонденти різних видавництв мають
бажання задати вам свої запитання, давайте їх послухаємо. На прямому
зв’язку з м. Ужгорода дитячий журнал «Інтелектуал»
ІV. Засвоєння отриманих знань.
1. Доброго дня. Мене звати Соломія Всезнайка, я представляю
журнал «Інтелектуал». Читачам журналу цікаво , як краще обчислити
значення виразу. Детальний текст питання ви бачите на екрані.
Обчислити значення виразу:
1 варіант – 12,3х+12,3у, якщо х=0,23 у=0,77
2 варіант - 2,63х+2,63у, якщо х=0,16 у=0,84
6. - На
обміркува
ння
відповіді у
вас усього
2 хвилини,
тому
працюємо
за
варіантам
и. До
дошки
вийдуть
два експерти. (на зворотній дошці). Працюємо самостійно.
(Пояснення учнів)
- Оцініть себе. Правильно виконане завдання – 1 бала.
- Ми всі готуємось до новорічних свят. Вивчаємо пісні. Інсценуємо.
Виготовляємо поробки. Так і редакції кожного з журналів готує святковий
тематичний випуск з цікавими новорічними фактами. Ось новорічна
цікавинка від журналу «Інтелектуал». (На слайді, учень зачитує)
Цікавий факт: 2017рік - рік Червоного Вогняного Півня. Багато хто задає
питання, коли ж за Східним календарем він може вважатись початим. 2017
рік Червоного Вогняного Півня вступить в свої права 28 січня 2017 року і
проститься з нами в ніч з 15 на 16 лютого 2018 року. Це буде не простий
рік, адже за календарними місяцями він буде на півмісяця довшим, ніж
звичайний рік!
- На черзі наступний учасник конференції науково-популярного журналу
«Світ фізики».
7. 2. Вітає вас, Вольметр Мар’яна з журналу «Світ фізики». Оскільки
одним із напрямків роботи вашого інституту є розв'язання задач на ділення,
то що ви можете запропонувати для вирішення даної проблеми?
- 1 ряд розв’язує перше завдання, другий – друге, третій – трете.
- Будь-ласка, по одному учню з кожного ряду коментуємо відповіді.
- Оцініть виконане завдання. Правильне розв’язання 1 бали.
- В дарунок вам цікавий факт від новорічного журналу «Світ фізики».
Цікавий факт: У
Греції глава сім’ї в
новорічну ніч виходить
на вулицю та розбиває
об стіну плід граната
– якщо зерна
розлетілись у різні
боки, значить, Новий
рік буде щасливим.
- Увага! Наступне
запитання нашої
прес-конференції.
Будь-ласка ваше
запитання.
3. Доброго дня,
шановні. Мене
звати Софія Пі,
1716 + 1717 ділиться на 18
913 + 911 ділиться на 41
415 -414 +413 ділиться на 13
8. редакція журналу «Числова мозаїка». Нам стало відомо про
перспективне й корисне дослідження інституту по відновленню
втрачених записів складних випадків розкладання на множники.
Просимо вас, відновити записи, які ви бачите на екрані.
Відновіть записи:
1) -15a3b2c – 10a2b2c2 - 5ab2c3 = - 5ab2c(… + …ac + …);
2) … – 21a2bc2 - … = 7abc(2b2c - … – 4a2b);
3) -16a2b3c – … + 4a2bc3 = - 4a2bc(… + 11bc - …).
- Виконуєте самостійно. На виконання 3 хвилини
- Будь-ласка, за відповідями на слайді взаємоперевіряємо
Кожна правильна відповідь – 1 бал.(всього 3 бала)
Відповіді:
1) -15a3b2c – 10a2b2c2 - 5ab2c3 = - 5ab2c(3a2 + 2ac + c2);
2) 14ab3c2 – 21a2bc2 - 28a3b2c = 7abc(2b2c - 3ac – 4a2b);
3) -16a2b3c – 44a2b2c2 + 4a2bc3 = - 4a2bc(4b2 + 11bc - c2).
В дарунок вам цікавий факт від новорічного журналу «Числова мозаїка».
Цікавий факт: У 1903 році в різдвяному випуску дитячого журналу
«Малятко» був опублікований вірш Раїси Адамівни Кудашевої «Ялинка», а
через два роки композитор-любитель Леонід Карлович Бекман поклав
текст на музику - так побачила світ улюблена для всіх пісня «У лісі
народилась ялинка».
4. Доброгоздоров’я,
Мене звати
Вероніка Цунамі,
я представляю
веб-журнал
«Метеоновини»…
Вибачте..,
9. хвилинку… Мені повідомляють, що на прямому зв’язку з терміновим
зверненням президент Гавай. Так пане президент…
Доброго дня,
шановні дослідники. В
мене в країні може
статися природна
катастрофа. Я прошу
вас, тільки це
терміново, допомогти
мені. Щоб уникнути її,
необхідно розв’язати
завдання.
7у3
+ у2
+7у+1=0
Запрошуємо до
дошки
співробітників
інституту для
демонстрації
розв’язку.
Оцінимо себе.
Біля дошки – 2
бала, ті хто
працювали на
місцях – 1 бала.
- Дякую вам,
ви попередили лихо та врятували мою країну.
Цікавий факт: У Румунії в новорічні пироги прийнято запікати маленькі
сюрпризи. Знайдена в пирогу монета означає, що Новий рік принесе багато
щастя.
10. 5. До нас прийшла факсограма від журналу «Квант». Просять
визначити основні етапи доведення тотожності.
(3a - 5b)(a2 + 2ab - 4b2) – (3a-5b)(a2+2ab-7b2) = 3b2(3a-5b).
Оцінимо себе. Біля дошки – 2 бала, ті хто працювали на місцях – 1 бала.
В дарунок вам цікавий факт від новорічного випуску журналу «Квант».
Цікавий факт:В японців «щасливими блюдами» під Новий рік уважаються
морська капуста (радість), смажені каштани (успіхи), боби (здоров’я) та
ікра (багато дітей).
V. Оцінювання
- Кореспонденти газет та журналів залишилися задоволені відповідями
співробітників. А тепер хотілось би почути відгуки співробітників про
проведену прес-конференцію.
- Підрахування загальної кількості балів в реєстраційних картках.
- Підніміть руку, хто за результатом самооцінки одержав 7 і вище балів.
VI. Домашнє завдання
Радіопередача
«Сторінками шкільного
підручника» просить
надсилати письмові
відгуки про
УІ. Підсумок уроку.
1. Стратегія «
Рюкзак»
- Вирушаючи в
дорогу, ми збираємо
необхідні речі. Закінчуючи урок, давайте теж зберемо наш рюкзак, щоб взяти
в дорогу знання, вміння, способи діяльності, рецепти досягнення успіху, на-
стрій.
Я вмію…..
11. Мені сподобалось….,
Я досяг успіху, тому що…
Урок важливий ,тому що…
- Діти, чи існує універсальна формулауспіху, чи одержали ми її сьогодні
на уроці? Це питання належить до розряду проблем пошуку філософського
каменя, створення вічного двигуна, побудови машини часу. Але без віри
людини у можливість їх створення не було б кроку вперед, не було б
прогресу.
- На згадку про наш урок я хочу подарувати вам ось такі зірочки з іще
одним рецептом
успіху: «Успіх —
це тільки 10 %
таланту і 90 %
щоденної
наполегливої
праці».
- Дякую вам
за урок, хочу
сказати, що я
вірю у ваш успіх
і ще побажати всім гарного святкового настрою!Нехай мрії ваші збуваються!