Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
290
1. 1
Урок-змагання з теми «Комп’ютерна графіка»
Мета:
• навчальна: узагальнення знань, умінь і навичок учнів із теми «Комп’ютерна графіка»;
• розвивальна: розвиток інтересу учнів до інформатики;
• виховна: виховання таких якостей, як колективізм, уміння співпереживати, воля, терпіння.
Очікувані результати:
учні:
• знають основні поняття з теми «Комп’ютерна графіка»;
• порівнюють особливості кодування растрових і векторних зображень;
• наводять приклади форматів векторної та растрової графіки;
• створюють зображення у векторному та растровому графічних редакторах.
Формування компетентностей:
• здоров’я й безпеки: дотримання правил безпеки життєдіяльності під час роботи з ІТ-
пристроями;
• підприємливість та фінансова грамотність: розвиток уміння визначати всі можливі варіанти
розв’язання проблеми та перевіряти результати;
• основні компетентності в природничихнауках і технологіях: усвідомлення
міждисциплінарного значення інформатики;
• спілкування іноземними мовами: оперувати базовою міжнародною ІТ-термінологією.
Обладнання та програмне забезпечення:
комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, інтерактивна дошка з проектором, презентація
вчителя до уроку, картки із завданнями для команд, графічний редактор Inkscape, браузер.
Тип уроку: урок-гра.
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання, перевірка готовності класу до уроку, перевірка відсутніх.
Мотивація навчальної діяльності
Мета нашого уроку — це узагальнення накопичених знань, умінь із теми «Комп’ютерна графіка».
Але сьогодні мені б хотілося наш урок провести в незвичайній формі — у формі гри-подорожі.
Отже, ви готові до подорожі у світ комп’ютерної графіки? Тож починаймо.
• Основна частина уроку
• Поділ класу на команди:
• Ознайомлення з правилами роботи в командах: для виконання завдання викликається 1–2
учні від команди. Бали, отримані за індивідуальну роботу, виставляються в картки
оцінювання:
За кожне завдання учасники отримують бали. Перемагає команда, що набрала більшу кількість
балів. Команда переможець отримує по 1 додатковому балу для формування загальної оцінки.
Результати за командну та індивідуальну роботу капітани команд виставляють у картку
оцінювання команди:
Картка оцінювання
ПІ учня ___________________________________
№ завдання Кількість балів Набрана кількість балів
1 1
2 1
2. 2
3 4
4 10
5 12
Усього 22/12=11 б
Проведення гри
На шляху до кінцевої мети нас чекають різноманітні перешкоди. Я бажаю всі ці перешкоди
подолати, отримати задоволення від уроку та гарні оцінки.
Учитель. У деякому царстві, у світі Графіки жили-були цар Графічний редактор, цариця
Програма й діти Paint та Inkscape. Жили вони дружно й весело, але раптом трапилася біда. Викрав
прекрасну царівну підступний Злий Вірус. Видав тоді цар Графічний редактор указ: «Хто врятує
прекрасну царівну, той отримає півцарства». І ось рано–вранцібіля ґанку зібралися діти, які
вирішили врятувати принцесу, тобто ви. Чим краще й швидше ви виконаєте завдання, тим швидше
врятуєте царівну.
Завдання 1. Представлення команд
Команди придумують назву, вибирають капітана.
Після закінчення часу по черзі представляються, черговість визначається жеребкуванням.
Оцінювання завдання 1: хто запропонував назву — ставить 1 бал, капітан — 1 бал (усі інші —
прочерки).
Учитель. «Цар благословляє вас у довгу дорогу, і ви вирушаєте в подорож».
Завдання 2 «Комп’ютерна вікторина» (з використанням інтерактивної комп’ютерної
презентації)
Гравці команди відповідають на запитання.
10 запитань (1 запитання — 1 бал). Хто відповідає, визначає капітан.
1. Растрове графічне зображення складається з … (пікселів)
2. Векторне графічне зображення складається з … (примітивів)
3. Яке зображення не втрачає якості при збільшенні? (векторне)
4. Програма для створення, редагування, перегляду графічних зображень називається...(графічний
редактор)
5. Який тип графічного зображення ви будете використовувати під час редагування цифрової
фотографії ?(Растровий)
6. Великий розмір файлу — це недолік … (растрового зображення)
7. Нереалістичність зображення — це недолік… (векторного)
8. Яке зображення не можна створити за допомогою пристроїв? (Векторне)
9. За допомогою яких пристроїв можна створити растрове зображення? (Камера, фотоапарат).
10. Пікселізація зображень при збільшенні масштабу — це недолік … (растрового зображення)
Бали отримують усі, хто дав правильну відповідь.
Завдання 3.
Учитель. Довго чи коротко їхали вони — побачили на дорозі величезний камінь. А зрушити його
можна, якщо правильно виконати завдання, що на тому камені написане.
Завдання: поставити у відповідність призначенню інструмента його піктограму.
3. 3
Веб-посилання на вправу: https://learningapps. org/watch?v=poudcdtm518
Оцінювання за завдання: команда отримує по 0,5 б за правильну відповідь. Максимальна оцінка —
4 бали.
Учитель. Зникла перешкода зі шляху, і вершники помчали далі. Скоро казка мовиться, та не
скоро діло робиться. На шляху дітей з’явився дрімучий ліс. А в лісі хатинка на дискових колесах.
«Хатинко, хатинко, повернись до нас передом», — сказали діти. Хатинка повернулася. Увійшли
вони й бачать: сидить Баба Мишка, горює. Запитали учні, у чому справа, а вона їм і відповідає:
«Була в мене скриня з ялинковими прикрасами, та ось біда, розбилися всі прикраси! А Новий рік
не за горами! Можу не встигнути виготовити нові прикраси». Допоможіть Бабці Мишці
підготуватися до Нового року.
Гра «Закінчи речення» (повторення правил техніки безпеки)
• Від монітора сиди на відстані... (не менше ніж 50 см).
• На клавіші потрібно натискати... (плавно, без різких ударів).
• Суворо заборонено торкатися... (роз’ємів, проводів, кабелів).
• Суворо заборонено вмикати і вимикати апаратуру без... (дозволу вчителя).
Завдання 4.
А) Усі члени команд запрошуються за комп’ютери.
Завдання: намалювати ялинкову іграшку в графічному редакторі Inkscape.
Оцінювання завдання: учитель виставляє бали в індивідуальні картки оцінювання, капітани
команд виводять загальний бал команди за конкурс.
Фізкультхвилинка
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись,
І зроби чотири кроки —
Заморились на уроках.
Вище руки підніміть,
І спокійно опустіть.
Нахиліться, розігніться,
Станьте прямо, усміхніться.
Плесніть, діти, кілька раз...
За роботу, все гаразд!
Учитель. Виготовили діти прикраси, розповіли бабці про свою біду. А вона й каже: «Підкажу
вам, де він царівну ховає і як її врятувати. Ось вам клубок, він приведе вас, куди потрібно».
4. 4
Клубок покотився, діти за ним. Бігли вони слідом, але ось перед ними з’явилося болото... Щоб
його пройти, потрібно виконати тест.
Завдання 5.
Усі члени команд виконують тест за посиланням: https://vseosvita.ua/test/start/tdg996.
Результати записують у картку оцінювання.
Учитель. Болото позаду. Діти біжать далі слідом за клубком. Бачать великий, красивий замок, у
якому й захована царівна Програма. А от хто з вас отримає головний приз, ми зараз і дізнаємося ....
ІV. Підведення підсумків
Підведення підсумків уроку, оголошення команди переможця. Виставлення оцінок.