1. 1
Тема уроку: Додавання і віднімання раціональних чисел.
Мета уроку: Узагальнити та систематизувати знання й уміння учнів з даної
теми;
- розвивати логічне мислення, кмітливість, наполегливість;
- виховувати самостійність, комунікативні навички,
доброзичливість, взаємоповагу, ініціативу;
- створювати для учнів атмосферу успіху;
Тип уроку: Урок систематизації та узагальнення знань, умінь і навичок.
Форма роботи: Лицарський турнір мультфільмових героїв.
Обладнання: мультимедійний проектор, роздатвовий матеріал, валентинки.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Налаштування учнів на гарний настрій на уроці.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Тема сьогоднішнього уроку «Додавання і віднімання раціональних чисел».
Сьогодні на уроці ми узагальнимо та систематизуємо знання, уміння з даної
теми.
Девіз нашого уроку
Міркуємо швидко!
Відповідаємо правильно!
Обчислюємо точно!
Пишемо гарно!
Обіцяємо бути:
Уважними, старанними, активними, дисциплінованими.
І. Перевірка домашнього завдання
(домашнє завдання перевіряють консультанти ).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Я бажаю бути вам компетентними, активними, знаючими, кмітливими і
акуратними.
За вікном похмурий зимовий день. А я так хочу, щоб у вашій душі було
сонечко. Сподіваюсь, що з ваших сердець випромінюється тепло, ласка,
доброта, ніжність.
Усе у світі починається з любові. З любові починається вивчення
математики. Сьогодні ми проведемо лицарський турнір мультфільмових
героїв. А це буде нагородою можливість лицарям привітати чарівну Нюшу з
Днем святого Валентина, а вам за правильні відповіді маленькі валентинки,
які будуть дорівнювати 2 бала.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Ось перший лицар. Хто це? ( Копатич ). Ви знаєте, що Копатич дуже
працьовитий. Допоможіть Копатичу виграти цей турнір.
1
2. 2
а) Незакінчені речення
1. Додатніми числами називаються числа…. ( із знаком «+»)
2. Від’ємними числами називаються числа… ( із знаком «-»)
3. Координачною прямою називається пряма на якій взято…. (початок відліку,
задано одиничний відрізок, показано додатній напрям )
4. Друг мого друга – … (мій друг)
5. Протилежними числами називаються два числа, які…. (відрізняються одне
від одного тільки знаками)
6. Цілими числами називаються …. (натуральні числа, протилежні їм числа і
число нуль)
7. Ворог мого ворога - … (мій друг)
8. Щоб додати два від’ємні числа треба …. (додати модулі доданків і перед
знайденим числом поставити знак « - »)
9. Щоб додати два числа з різними знаками, треба… (від більшого модуля
відняти менший і поставити знак того доданка, модуль якого більший)
Повторивши головні питання теми, ми допомогли Копатичу виграти турнір.
Отже, його місце поруч з Нюшею.
На арені з’являється другий лицар Бараш. Він довго щось записував на піску.
Його думки то зникали, то з’являлися знову. Про що задумався Бараш? Що з
цим робити?
Усні вправи
Порівняти числа
а) -5 і 0; в) -12 і -10; д) -1 і -10;
б) -10 і 12 г) –(-5) і 5; е) –(-7) і -8.
Молодці, ви допомогли Барашу стати переможцем.
А чи знаєте ви хто це? (Крош). Крош дуже полюбляє активні ігри.
Графічний диктант.
1. -7 + 4 = -3
1. -3 + 3 = 6
2. -2 +(-5)=-3
3. 10 – 16 = 6
4. -6 – 18 = -24
5. -7 + 0 = 7
Правильна відповідь дуга, а неправильна – рисочка.
Молодці, ви добре справилися з цим завданням. І Крош займає місце поруч з
Нюшею.
По допомогу поспішає Кар-Карич.
2
3. 3
Робота з підручником.
№ 1191; № 1193(1-4) ст.. 208 --- фізкульт хвилинка (за правильну відповідь –
підняти руки, а не правильна встати)
№ 1216 сторінка 211 (робота в групах)
1) І5 + хІ = 1;
5 + х = 1 або 5 + х = -1
х = 1 - 5 х = -1 - 5
х = -4 х = -6
Відповідь: -4, -6.
4) ІхІ + 12 = 8;
ІхІ = -4;
рівняння розв’язків немає
Відповідь: рівняння розв’язків немає.
Ми допомогли Кар - Каричу стати переможцем.
Подивимось, як ви впораєтесь з наступним завданням.
До нас поспішає Їжачок, який теж хоче зайняти почесне місце поруч з Нюшею.
Самостійна робота ( тести )
ІV. Підсумок уроку
3
4. 4
Уявіть, що до нас завітав журналіст, який хоче написати, що цікавого було на
уроці?
Сьогодні на уроці ми допомогли мультфільмових героям здійснити їхню
мрію, тобто привітати Нюшу із днем Святого Валентина.
А зараз побачимо результат нашої роботи. Оцінку знань визначимо за
кількістю валентинок. На уроці працювали всі.
V. Домашнє завдання. п.26,27 повт. п.6 № 1194 (обчислити); №1206(розв’язати
рівняння)
На початку уроку я вам бажала бути
Компетентними
Активними
Знаючими
Кмітливими
Акуратними
Отже, математика – це казка, яку слід читати, відкривати, вивчати.
4