Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
я у світі 3 клас 16.12.2016
1. 1
Таврійська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Урок «Я у світі» 3 клас
Тема: Людські чесноти
Вчитель Скуратівська В.В.
вища категорія,
старший вчитель
2016-2017 н.р.
2. 2
Дата проведення 16 грудня 2016 року.
Тема: Людські чесноти.
Мета: Формувати поняття про людські чесноти як позитивні риси характеру та необхідність їх
розвивати; удосконалювати вміння аналізувати свої вчинки та їх наслідки; долати вади характеру;
розвивати мислення та мовлення учнів; виховувати прагнення робити добрі справи, ставати
високоморальними людьми; формувати доброзичливе ставлення до людей.
Тип уроку: Комбінований із використанням елементів інтерактивних технологій.
Обладнання: Підручник «Я у світі». 3 клас/ О.В. Тагліна, Г.Ж.Іванова.-Х.:Видавництво «Ранок»,
2013; робочий зошит до підручника О.В. Тагліної, Г.Ж. Іванової; Я у світі.3 клас; відривні картки до
підручника О.В. Тагліної, Г.Ж.Іванової.-Х.:Видавництво «Ранок», 2015 –(Серія «Експрес-контроль»);
кросворд «Людські чесноти», прислів’я про людські чесноти; вірші «Зорі» Борис Грінченко, «Світ
прекрасний» Алла Потапова, «Людина починається з добра» Любов Забашта; загадка «Людина»,
уривок з вірша Василя Фетисова «Хто чого вчиться», тлумачний словник, асоціативний кущ
«Людське «я»; таблиця «Правила роботи в групі».
Девіз уроку: Вчитися добро творить і з щирим серденьком у цьому світі жить!
Хід уроку.
І. Організація класу, привітання, налаштування на урок.
1. - Закінчилась перерва,
Продзвенів урок!
А тому усі швиденько
Налаштуймось на урок!
А щоб урок пройшов цікаво,
Всі берімося до справи!
Є завдань для вас багато – хай урок пройде як свято!
2. Очікування.
- Чого ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей)
- А чого я очікую від вас? Розкодуйте кожну літеру слова «урок»:
«У»- уважні; «Р»- розумні, розважливі; «О»-охайні; «К»- кмітливі, креативні.
3. Проектування уроку з використанням піктограм.
- Налаштування, очікування - Робота в групах, парах
- «Коло знань» - Робота з підручником, зошитом
- Фізкультхвилинка - Узагальнення
- Кросворд-тема - Підсумок уроку
Три «золоті правила» уроку:
1.Правило тиші;
2. Правило «Піднятої руки»;
3. Правило вміння вислухати товариша.
ІІ. Актуалізація опорних знань «Коло знань»
3. 3
1. Розповідь вчителя.
- У далеку давнину люди побудували чудові споруди (показую зображення):
Давньоєгипетські піраміди Висячі сади Семіраміди
Статуя Зевса Олімпійського Мавзолей у Галікарнасі
Олександрійський маяк Колос Родоський
Храм Артеміди
Давні греки назвали їх «Сім чудес світу»
(До наших днів зберіглась лише давньоєгипетська
піраміда Хеопса). Це рукотворні дива.
Але вони не могли з’явитися без найголовнішого чуда
світу. Якого? Відгадайте загадку:
Народжується, дихає, росте,
Спочатку повзає, а потім ходить кроком,
Навчається і світ цей пізнає,
Стає сильнішим і мудрішим з кожним роком. (Людина)
- Так, завдяки людині з’явилися «сім чудес світу».
4. 4
- А що ви знаєте про людину? (Людина- жива істота, яка наділена мовленням, мисленням, а
тож здібністю вчитися, творити, а ще відчувати, любити).
- А чому людину називають головним чудом світу? (Вона змінює навколишній світ завдяки
вмінню мислити, спілкуватися, цілеспрямовано трудитися).
- Так, … «Коли риби виростають
Добре плавають в воді
Птахи високо літають,
Звірі бродять по землі.
А людина виростає –
Їздить! Плаває! Літає!
Одкриває, пізнає
Геть усе, що в світі є!»
(В. Фетисов «Хто чого вчиться»)
Лише людина мудрість має,
Світ любов’ю здобуває,
Розумінням і умінням,
І бажанням, і болінням…
(Марія Чумарна)
- А в чому проявляється людське «я»?
Складемо «асоціативний кущ»:
- А яка складова, на вашу думку, найголовніша? (Вчинки, поведінка; ставлення до людей).
- А від чого залежать вчинки? (Від характеру).
Усі люди різні. Різниця полягає не лише у зовнішності, а у внутрішньому світі. Цей світ не
можна побачити, його можна лише відчути – у ньому «живуть» думки, почуття, бажання,
здібності, пам'ять. Внутрішній світ кожної людини неповторний, тому дуже важливо
навчитися розуміти себе, а отже – й інших людей.
Народна мудрість говорить: «Увесь світ прихований в тобі. Пізнаєш себе – пізнаєш світ.»
- А що таке характер? Що означає саме слово? (Це слово – давньогрецького походження. У
перекладі означає «чеканка», «печатка». Можна сказати, що характер – особливий знак,
особлива прикмета людини, що містить основні відомості про людину).
Про характер людини судять з того, як вона ставиться до себе, інших людей, праці,
природи, речей, тощо.
- А в чому проявляються основні риси характеру? (У поведінці та вчинках людей).
- А характер визначає і звички – «Посієш звичку – пожнеш характер.»
5. 5
Характер – властивості особистості, які постійно виявляються в її поведінці, уставленні до
світу та людей.
- Пройдімося «Лабіринтом» та прочитаємо вислів:
(Поведінка – це дзеркало, у якому кожен показує своє обличчя. В.Гете)
- Як ви розумієте цей вислів? (Характер проявляється у нашій поведінці).
- Якщо хочеш, друже,
Щоб тебе любили,
Чемним і привітним,
Добрим, чесним будь!
Не роби другому,
Що тобі не миле! –
Правило це мудре,
Друже, не забудь!
- Зверніть увагу на слова-ознаки у вірші. Яким радить бути дитині автор вірша? (Чемним,
привітним, добрим, чуйним).
- Що вони означають? (Якості характеру людини).
ІІІ. Фізкультхвилинка.
- Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати!
Із-за парт швиденько встали
І рядочки підрівняли.
Вгору тягнемось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Руки за головою ставимо вміло.
Двічі – наліво, двічі – направо –
Будемо мати гарну поставу.
Потім злегка всі присіли,
Щоби ноги відпочили.
Рівно стали, руки в боки
І зробили всі підскоки.
Каблучками «цоки - цок!»
І продовжуєм урок!
6. 6
ІV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.
1. Кросворд «Чесноти».
- Я читатиму вірш, ви додасте слово, щоб римувалося, записуємо у відповідних клітинках,
отримаємо слово – назву теми уроку:
1. Щедро ллє проміння… (сонечко)
2. У твоє й моє… (віконечко)
3. В світ прийшли ми: я і ти,
Для любові й…(радості)
4. Бути привітним, щирим, сильним,
Добрим, лагідним,…(прихильним)
5. В горі людям співчувати
І завжди … (допомагати)
7. В дружбі всі щоб виростали
Й дружбу людям … (дарували)
6. І в душі завжди несли
Теплий промінь … (доброти)
- Отже, тема нашого уроку – Людські чесноти.
- Як ви думаєте, від якого слова утворене слово «чесноти»? (Чесний, чесність)
- Що ж означає слово «чесний» - це той, хто відзначається високими моральними якостями;
доброчесний, цнотливий – який живе чесно, дотримується всіх правил моралі; порядний –
не здатний на погані, аморальні вчинки.
- Отже, будемо з’ясовувати що ж таке «чесноти».
V. Робота над темою уроку.
1. Робота в парах –с.57(1)
- Дібрати антоніми:
працьовитість – лінощі; чуйність – черствість, байдужість;
щедрість – жадібність; чемність – невихованість, грубість;
сміливість – боягузтво; відповідальність – безвідповідальність.
- Що називають цими словами? (Риси характеру).
- А якими ви би хотіли бути – працьовитими чи лінивими? Кого люди поважають?
(Працьовитих).
- Отже, у підручнику представлені позитивні, хороші якості характеру людини, а дібравши
антоніми, ми вказали на негативні, погані якості, тобто вади характеру.
- Продовжуємо розгляд позитивних і негативних рис характеру людини.
2. Робота в групах.
- Скласти прислів’я і назвати одним словом, про яку рису характеру йдеться.(Працюємо з
олівцем та лінійкою).
Перша група:
(1 та 3 – щирість;
2 - правдивість;
4 та 5 - працьовитість).
7. 7
Друга група:
(1- доброта;
2 – балакучість;
3 – людяність, ввічливість;
4 – справедливість;
5 – Щедрість, людяність.)
Третя група:
(1 та 2 – порядність;
3 та 4 – поміркованість;
відповідальність за сказані слова)
3. Робота з текстом (с.58) (Читають сильніші учні.)
- Що таке чесноти? (Це позитивні риси характеру)
- Що таке учинок?
- Яке золоте правило ви запам’ятали?
- То які риси характеру є чеснотами?
- Про які вади йдеться в тексті?
- Про що завжди повинна пам’ятати людина?
4. Робота в зошитах (с.24)
VI. Узагальнення вивченого.
1. Добір прислів’їв до малюнків (с. 57)
(Скупий складає, а щедрій споживає; Чия відвага, того й перевага).
2. Гра «Добре - погано»
(Сигнальними картками білого кольору діти позначають позитивні риси характеру – чесноти, а
чорними – негативні.)
- Читаю назви рис характеру, діти сигналізують:
Сміливість, неуцтво, доброзичливість, зарозумілість, грубість, вченість, простота, страх, боягузтво,
добродушність, балакучість, улесливість, мовчазність, зухвалість, чуйність, лагідність, ввічливість,
байдужість, грубість, скромність, скупість, черствість, увага, щедрість, тактовність, стриманість,
нахабність, делікатність.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.- Про що сьогодні говорили? (Про людські чесноти)
- Чи всі завдання виконали? (Аналізуємо за піктограмами)
- Поставте запитання за змістом уроку будь-якому учневі класу.
8. 8
2.Інтерактивна гра «Якщо…»
1) Якщо вам сподобався урок – поаплодуйте собі.
2) Якщо ви гарно працювали на уроці – погладьте себе по голові.
3) Якщо вам сподобалося працювати в парах, групах – потисніть один одному руки.
4) Якщо ви знаєте, що таке «чесноти» - покладіть руку на серце.
3. А зараз, на закінчення, послухайте вірші у виконанні ваших товаришів:
Людина починається з добра!
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє.
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Любов Забашна.
Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо.
Птахи і звірі, гори і ріки –
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить –
Бо світ навколо любові просить.
Алла Потапова.
Мамо, люба! Глянь, як сяють
Ясні зорі золоті.
Кажуть люди: то не зорі –
Сяють душі то святі…
Так навчи ж мене, голубко,
Щоб і я так прожила:
Щоб добро робити вміла –
І робить не вміла зла!
Борис Грінченко.
- Урок закінчений. Дякую вам за співпрацю! Бажаю щодня набувати досвіду у вдосконаленні
власної поведінки, позбуватися вад характеру. Бо людина, яка працює над собою, виховує в собі
позитивні риси характеру, намагається бути корисною іншим людям, називають – особистістю.