1. Тема. Про складне – просто. Повтореннята вивченнялітературознавчих
термінів
Мета.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; уміння вчитися
впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності,
математична компетентність, обізнаність та самовираження у сфері
культури.
Предметні компетентності: усвідомити роль української мови як
ключового чинника творення нації й держави, самоствердження
особистості; толерантно дискутувати, обстоювати власну думку;
використовувати різноманітні стратегії навчання; користуватися різними
джерелами інформації; перетворювати інформацію з однієї форми в іншу;
використовувати досвід взаємодії з творами мистецтва в життєвих
ситуаціях; знаходити, аналізувати, систематизувати одержану
інформацію; поціновувати людську гідність.
Очікувані результати: учень/учениця коментує зміст творів; визначає
сюжет, особливості композиції, жанрові ознаки, знає літературні течії,
напрями; аналізує та інтерпретує твір у культурологічному контексті;
виявляє зв’язок літератури з іншими видами мистецтва; толерантно
обстоює власну позицію; знаходить компроміс у дискусії; усвідомлює роль
краси й сили художнього слова в повсякденному житті.
Теорія літератури: сюжет, композиція, травестія, сентименталізм,
імпресіонізм, сюрреалізм.
Обладнання: мультимедійна дошка, відеозапис (пісня на слова В. Сосюри
«Васильки», уривок із документального фільму «Птахи планети»),
літературознавчі словники, ланцюжок, аплікації, розмальовки.
Тип уроку: урок застосування навичок і вмінь.
Епіграф
Усе геніальне – просте.
Ейнштейн
Зробити просте складним зможе кожний.
Зробити складне простим – це і є творчість.
Чарльз Мінгус
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку, пояснення епіграфа
Слово вчителя
Великий учений Ейнштейн сказав: «Усе геніальне – просте». Сьогодні на
уроці ми спробуємо дати відповідь на запитання: «Чи можна про складне
говорити просто?» Ми з вами пригадаємо й ознайомимося з різними
2. літературознавчими термінами, що вивчаються на уроках української й
зарубіжної літератури в 6-11 класах. Головним нашим помічником на уроці
буде літературознавчий словник.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
Перегляд відео про літературознавчий словник
V. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу
1. Слово вчителя
– Діти, що я тримаю в руках? (ланцюжок)
– Як майстер його виготовляв, увесь зразу чи по частинах? (По частинах)
– Чи є щось спільне у виготовленні ланцюжка й написанні твору?
– Першим у нашому спискустоїть термін «сюжет» . Що означає це поняття?
1.1. Робота зі словником
– Підберіть синоніми до слова «сюжет»( ланцюг, пазл, подія) (Див. додатки)
Так, і в літературному творі виділяють 5 елементів сюжету: експозиція,
зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка. (Див. додатки)
– Шестикласники, назвіть кульмінацію в повісті «Федько-халамидник»
(перехід Федька по крижинах через річку; Федько рятує Толю; батьки тяжко
карають хлопчика).
– Дівчатка, у 7 класі ми вивчали повість «Гуси-лебеді летять», а чи є
кульмінація в цій повісті? (Михайлика приймають до школи одразу до 2
класу).
– Восьмикласники, а де кульмінація в поемі «Давня казка» Лесі Українки?
(поема складається з 4 розділів, а кульмінація – це конфлікт поета з
Бертольдо).
– Дев’ятикласники, ви вивчали поему І. П. Котляревського «Енеїда». Назвіть
кульмінацію цього твору (битва Енея з Турном, у результаті якої боги також
розділилися на два табори)
– Чи сподобалося десятикласникам оповідання «Каторжна»? Яка частина
сюжету цього твору є кульмінацією? ( зрада Семена, пожежа)
– Одинадцятикласники, а який напружений момент сюжету драми М. Куліша
«Мина Мазайло»? (публікація в газеті рішення про зміну прізвища)
2. Слово вчителя
Сюжет є фундаментом, базою для композиції. Що таке композиція?
2.1. Робота зі словником
Підберіть синоніми до слова«композиція»:складання. будова, компонування
(Див. додатки)
2.2. Аплікація
Давайте повернемося в дитинство. Ви, мабуть, усі знайомі з технікою
аплікації. Тож, давайте зробимо ось такий будинок. (Див. додатки)
– Назвіть позасюжетні елементи:
у повісті «Федько-халамидник» (портрет Федька, Толі),
у повісті «Гуси-лебеді летять» (багато описів природи),
у поемі «Давня казка»(діалоги),
в оповіданні «Каторжна» (монологи).
3. Слово вчителя
3. Будинок буде холодний, мертвий, коли в ньому не житимуть люди, тому я
пропоную поселити в наш будинок ось таких дівчаток (розмальовки,
додатки).
Придумайте їм імена.
Скажіть скільки їм років?
На вашу думку, який у них характер?
– Дівчатка дуже люблять прикраси, красивий одяг, тому пропоную вам їх
переодягнути. Чи змінився образ ваших героїнь? Дайте їм характеристику.
У літературознавчому словнику є такий термін, як «травестія», що він
означає? Знайдіть у словнику.
3.1. Робота зі словником
– Підберіть синоніми до слова «травестія»: перевдягання, перелицювання
(Див. додатки)
– Звертаюся до старшокласників. Який бурлескно-травестійний твір ви
вивчали в 9 класі? Як він побудований? ( «Енеїда» І.П. Котляревського:
письменник відтворив сюжет «Енеїди» Вергілія,але переробив її на
український лад: описав українські страви й звичаї, одягнув Енея й троянців
в український одяг; твір із серйозним змістом переробив у комічний).
4. Слово вчителя
Пропоную переглянути відеофільм
4.1. Перегляд уривків із фільму «Птахи планети» (Див. додатки)
4.2. Бесіда за питаннями:
– Які почуття ви пережили на початку фільму, коли таке маленьке, ще й пір’я
не виросло, пташеня збирається летіти вниз? (гордість, страх, бажання
зупинити).
– А що ви відчули, коли воно почало битися об скелі? (розпач, жаль).
– А чи змінився ваш настрій у кінці фільму, що ви відчули? (радість).
4.3. Слово вчителя
Усе це ми побачили й пережили для того, щоб зрозуміти, що таке
імпресіонізм.
4.4. Робота зі словником
Підберіть синоніми до слова «імпресіонізм»:враження, відчуття, миттєвість.
Правило братів Гонкуверів: бачити, відчувати, виражати (Див. додатки)
4.5. Творче завдання
Опишіть побачене за допомогою:
іменників (І група) (страх, сміливість, падіння, смерть, перемога життя,
батьки);
за допомогою прикметників(ІІ група) (сміливе, високі,смертельна, рідні);
за допомогоюдієслів (ІІІ група) (летіти, стрибати, падати, битися, померти,
оживати, радіти)
5. Слово вчителя
– Діти, ви сьогодні добре спали?
– Вам щось снилося?
– Ми можемо собі замовити сон?
4. – Ми можемо контролювати наш сон?
Отже, сон – це щось таємне, надреальне, те, що нам диктує підсвідомість.
У літературі це називається сюрреалізмом.
5.1. Робота зі словником
Синоніми: надприродне, надреальне (Див. додатки)
5.2. Творча робота
Описати свій сон.
6. Слово вчителя
– Діти, а які почуття ви пережили на уроці? (здивування, захоплення,
цікавість, піднесеність)
– А як називають людину, яка близько все бере до серця? (чуттєва, душевна,
мрійлива, сентиментальна)
– Що ж таке сентименталізм?
6.1. Робота зі словником
Синоніми: чуттєвість, мрійливість, душевність (Див. додатки)
6.2. Перегляд відеофільму та прослухування пісні В.Сосюри «Васильки»
(Див. додатки)
6.3. Бесіда за запитаннями:
– Чи змінився ваш настрій, душевний стан після цієї пісні?
– Що ви відчули на душі? (спокій, задоволення, доброту).
– А можна сказати, що ви стали трішки сентиментальними?
6.4. Психологічна хвилинка
Поверніться один до одного, подивіться в очі один одному, посміхніться. А
тепер передайте свої почуття ще й жестами: доторкніться одиндо одного, або
прихиліться один до одного, або візьміться за руки, або обніміться.
VІ. Рефлексія. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа. «Незакінчене речення»
Продовжити висловлювання:
– Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
– Мені було цікаво…
– Я дізнався…
Отже, сьогодні на уроці ми вивчили 6 літературознавчих термінів і можемо з
упевненістю сказати, що про все складне можна говорити дуже просто.
VІІ. Оцінювання. Аргументація оцінок
VІІІ. Домашнє завдання
Скласти есе «Усе складне – просте»; спробувати доступно пояснити
літературознавчі терміни: «літературні роди» ( на вибір).