1. Тема: Учинок та його наслідки
Цілі заняття: з’ясувати, що таке вчинок; на основі особистих спостережень та наведених
прикладів аналізувати, що спонукає людей до вчинків; прогнозувати, які наслідки може мати
вчинок, переконатися в тому, що здатність зробити вчинок не залежить від віку чи обставин,
вирішуючи буденні ситуації, допомогти учням усвідомити, що кожен день несе можливості для
добрих учинків.
Перебіг заняття
Учитель: Коли я планувала нашу сьогоднішню розмову, я і гадки не мала, за яких обставин вона
відбудеться. Я сподівалася, що обираю для нашого спілкування тему актуальну, а виявляється, що
за останній час вона стала наболілою. Світ розколовся на чорне та біле. На наших очах виростали
барикади між владою і народом. Ці барикади пролягли через людську свідомість і стали кордоном
між правдою і кривдою, святістю і лицемірством, гідністю і підлістю…життям і смертю.
Людське життя…Воно неповторне і звичне, радісне і сумне, сповнене глибокими переживаннями,
солодке, як мед, і гірке, як полин. Людина-найбільша цінність на землі, творець усіх земних благ.
Пам’ятай! Життя є дар,
Великий дар.
І той, хто його не цінує,
Цього не заслуговує.
(Леонардо да Вінчі)
На слайді вислови:
Живи не як хочеться, а як можеться. (народна мудрість)
Найпрекрасніші й найщасливіші люди ті, хто прожив своє життя, піклуючись про щастя
інших. (В. Сухомлинський)
Ні про що не турбуватися, ні за чим не турбуватися – значить не жити, а бути мертвим. ( Г.
Сковорода)
Сьогодні ми вчитимемося аналізувати, розуміти інших, чинити по совісті, прогнозувати наслідки
своїх вчинків, щоб не дати заростати барикадам нашого болю бур’янами безпам’ятства, а зуміти
зростити плід гідності.
Отже, тема нашої години спілкування: « Учинок та його наслідки».
Символом нашої розмови сьогодні є дерево. До цього символу ми будемо звертатися декілька разів.
У цьому символі захована суть нашої бесіди. Чи є у вас думки щодо того, чому саме дерево? ( учні
висловлюють свої ідеї та згадують про дерево життя, дерево пізнання добра і зла, родинне дерево).
Мені подобаються ваші ідеї. Сподіваюся, що цей символ допоможе нам глибше пізнати суть наших
вчинків.
Щоб дати визначення поняттю «вчинок», подумаємо, з якими словами може асоціюватися слово
вчинок. Для цього ми спробуємо намалювати схему на дошці.
2. Учинок - героїчний, благородний, незаконний, моральний, негідний, підлий, законний,
справедливий.
Учитель: На нашій схемі з’явилися слова з позитивним та негативним емоційним забарвленням. А
зараз ми спробуємо дібрати спільнокореневі слова до слова вчинок.
Сподіваюся, що пошук однокореневих слів нам допоможе.
Учинок – чинити, судочинство, злочин, правочинний.
Учитель: Мова, як ми переконуємось, дуже чітко відображає суть життєвих явищ. Тому і суть
знайдених спільнокореневих слів полягає не в тому, що ЧИНИШ, а в тому ЩО чиниш: зло, суд,
благо. Мабуть, для нас є очевидним те, що кожен з нас наділений здатністю діяти, чинити, а от ЩО
чинити, вже залежить від кожного з нас.
Тому так важко знайти нам найбільш повне визначення поняття «вчинок», бо воно не лежить у
якійсь одній площині, а в декількох – у етичній, релігійній, правовій.
Учитель: У нашій розмові сьогодні нас найбільше цікавитиме моральний аспект поняття
«вчинок». То що ж таке вчинок?
Учень: Вчинок – це плід душі, суть родини, видимий вияв її внутрішніх переконань.
Учитель: Сьогодні ми спробуємо детальніше ознайомитися з тим, що існує з часів появи людства –
це моральний вчинок.
Вправа: « Я ціную себе за…»
Пропоную вам написати по черзі по три якості, за які ви себе цінуєте.
Ми можемо зробити висновок, що кожна людиназ‘являється на світ не просто так, вона має своє
призначення і для цього їй даються певні якості. Як ми побачили, в кожного з нас є особливі риси,
якими ми можемо пишатися.
Отже, ми повертаємося до запитання: Що таке моральний вчинок?
Учень: Моральний вчинок – це вчинок, який виконаний за рішенням власної совісті на свій страх
і ризик, без сподівань на загальне схвалення власних моральних мотивів.
Учитель:А що таке поведінка?
Учень: Поведінка – це сукупність вчинків людини, які вона здійснює протягом всього життя в
постійних чи змінних умовах.
Учитель: Незважаючи на те, що вчинки людські можуть мати різне етичне забарвлення,
найчастіше здатними на вчинок ми називаємо тих, хто в ім’я світлих ідеалів може протиставити
себе натовпу, протистояти злу, несправедливості, урешті тих, хто здатний жертвувати.
Учитель:Згадуючи різні прочитані твори з української та світової літератури, є багато прикладів
різних вчинків, які, я думаю, не залишили вас байдужими. Аналізуючи їх, скажіть, чи обов’язково
бути дорослим, мужнім, сильним, щоб здійснити вчинок? Чи є місце для вчинку в повсякденному
житті, чи для цього потрібні якісь особливі обставини?
(Обговорення творів та наведення прикладів.)
3. Учитель:Здатність здійснити вчинок – це наслідок духовного розвитку людини, наявність у її житті
ідеалів та цінностей. З іншого боку, хибний, підлий, негідний вчинок – це теж наслідок відсутності
високих моральних цінностей і переконань
Учитель:Зараз я пропоную вашій увазі деякі випадки з життя, які супроводжувалися вчинками.
(історії)
Ситуація 1. Чи чули ви коли-небудь історію наступного чоловіка? Це священик греко-католицької
церкви Омелян Ковч. У час Другої світової війни він, не піддавшись банальному страхові, довів
власним прикладом, що справжнє покликання батька та пастора – дбати не лише про власну
родину, а про всіх людей, незалежно від національності чи віросповідання. Він рятував євреїв від
розправи фашистів, він, навіть, написав листа Гітлеру, у якому вимагав дозволити йому відвідати
єврейську спільноту в гетто і відверто засуджував злочини, які там чинили. Отця Омеляна Ковча
було ув’язнено та відправлено до концентраційного табору «Майданек».
Про визволення Ковча клопотав сам Андрій Шептицький, але Отець не бажав собі легшої долі. Про
це свідчать його листи,написаніз табору.
«…..Я розумію, що ви стараєтеся про моє визволення. Але я прошу вас не робити нічого. Учора тут
убили 50 людей. Якщо я не буду тут, то хто допоможе їм перейти ці страждання?»
Ситуація 2. Улітку 2011 року Марійка Курилюк із села Дубечно Старовижівського району
врятувала з водойми 3-річного хлопчика. Сама ще дитина, дівчинка не лише не розгубилася, але й
зуміла грамотно надати йому першу допомогу.
Ситуація 3. Перегляд відео репортажу про Нахимівців в Криму.
Ситуація 4. Перегляд репортажу про захоплення військової частини в Севастополі.
Учитель: Ви, певно, помітили, що кожен з наведених вчинків – особливий. Чи могли би ми
назвати їх героїчними? ( ТАК) Чому? Проаналізуйте.
Як бачимо, ознакою героїчного вчинку є надзвичайна жертовність. В основі будь-якого вчинку
лежить жертовність, але вага вчинку залежить від міри жертовності. Можна жертвувати власним
часом, спокоєм, коштами, а можна – і життям.
Учитель:Хто ж такі герої? Герої - це ті, хто зуміли віднайти таку відвагу – пожертвувати життям.
Жертва – це завжди добровільний вибір. Обставини життя дуже часто ставлять людину перед
вибором.
Учитель: Мені б хотілося, щоб ви запам’ятали нашу розмову назавжди, і знайте, що з будь-якої
ситуації є принаймні два виходи. Тому зараз хочу вам запропонувати дві ситуації, а ви спробуйте
знайти вихід найбільш прийнятний для вас.
Робота в групах:
- Ситуація для дівчат:
В Оленчиної мами скоро День народження. Дівчинка дуже хоче зробити сюрприз. Поки була
маленькою, тішила маму малюнками, аплікаціями, власноруч зробленими дрібничками. Але вона
вже не маленька та і подарунок нагледіла-чудові рукавички, мамині вже зовсім старі й потерті.
Мама виховує Оленку сама, тому їм часто доводиться економити. Роздумуючи над своєю
проблемою, дівчинка згадала, що не купила хліба. Продавчиня вже збиралася зачиняти, тож
поспішно обслужила останню клієнтку. Коли Оленка повернулася додому, то з подивом виявила,
що в поспіху їй замість двогривневої купюри здачі дали стогривневу. «Оце удача!» - подумала
дівчинка, а потім завагалася. А як учинили б ви?
4. - Ситуація для хлопців:
Олег уже давно мріє про новий мобільний телефон. Стареньку Nokiaвін соромиться при друзях
навіть витягати з кишені. Хлопці часто жартують над його, як вони кажуть, допотопною моделлю,
а батьки вважають, що зараз не час для покупок, без яких можна обійтися. Олег і сам розуміє, що не
час, його тато вже декілька місяців не може знайти роботу. Такі думки снували в голові хлопця,
коли він сидів задумано на автобусній зупинці. Він і не зразу помітив, що хтось, поспішаючи, забув
на лавці телефон. Олег покрутив знахідку в руках. Майже новий сенсорний телефон, сучасна
модель, приємного кольору, з найновішими функціями. « Якраз те, що треба», - подумав хлопець. «
А, може, знайти власника, зателефонувавши на один з номерів телефонної книги?». Олег завагався.
А що порадили б йому ви?
Учні обговорюють ситуації та дають відповіді на запитання.
Учитель: Вам удалося знайти найбільш моральний, правильний вихід із ситуації, тобто теоретично
ви знаєте, як учинити, та у справжньому житті іноді спокуса буває сильнішою. Думка про те, що
ніхто про ваш вчинокне довідається, може диктувати зовсім інше рішення. У такому випадку
прислухайтеся до голосу власної совісті, бо рішення продиктоване совістю – завжди найбільш
моральне
Щоб повернутися до нашого символу дерева,пропоную вам цікаву схему, центральним образом якої
знову є дерево. Спробуємо розшифрувати зміст цього малюнка?
Слайд з деревом.
Власне, це є схематичне зображення того, як народжується вчинок. Зверніть увагу на око. Це,
мабуть, найбільш незрозумілий для вас елемент зображення. Око вказує нам на те, що не все, про
що ми беремося в житті судити, є для нас видимим. Коріння дерева, яке є навіть більшим, ніж його
крона, залишається невидимим, коріння вчинку проростає з людського серця. Саме в серці
народжуються наші наміри, які потім стають вчинками.
Учитель:Біблія навчає, що право судити інших належить тільки Богу, оскільки тільки Бог –
серцевідець, тільки Йому відомі наміри людського серця. А що ж людина? А людина здатна пізнати
лише причину, саму дію та наслідок учинку іншої людини, саме ж серце залишається для нас у
таємниці. Пам’ятаймо про це завжди, особливо тоді, коли матимемо спокусу когось осудити.
Учитель:Зверніть увагу ще раз на коріння дерева. Чим міцніше коріння, яке символізує наші
моральні переконання і принципи, тим кращий і солодший плід, тобто наслідок учинку.
Тому мусимо дбати про власне зростання в добрі, про наповнення наших сердець миром, любов’ю,
правдою, справедливістю. Хай у наших серцях ніколи не потьмяніють Скрижалі Божого Слова, бо
якими будуть наші серця, такими будуть і наші вчинки. У Святому Письмі сказано, що «по плодах
їхніх пізнаєте їх, бо не родить добре дерево плоду лихого». (Мт.7:18)
Учитель:Ми живемо у складний, напружений та тривожний час, але на своєму життєвому шляху
зустрічаємо тих, чиє життя гідне подиву, тих, чий приклад не лише надихає творити добро, але і
зобов’язує жити гідно. Таким прикладом для нас усіх є ті, хто став на боротьбу за правду,
справедливість, гідність, свободу вибору. Ті, хто в житті своєму не зміг більше миритися з
підступністю, зверхністю, грабіжництвом, корупцією та несправедливістю.
Людське обурення кривдою вихлюпнулося на вулиці і переросло в акт непокори, у революцію
гідності. Це протистояння відкрило для цілого світу не лише обличчя, але і наміри серця нашого
народу, засвідчило наші цінності. Плата за правду виявилася дуже дорогою… Тому ми не маємо
нині права жити негідно.
5. Пропоную вашій увазі перегляд роликів з Майдану.
Учитель: Ми не можемо стримати сліз, переглядаючи ці ролики, хоча вже і не вперше. Але, як нам
відомо дуже багато людей пішли захищати Україну, усвідомлюючи, що ми не маємо ні армії, а ні
зброї. Ми маємо пишатися ними завжди.
Користуючись нагодою, хочеться ще раз згадати хлопців – Берегівчан, які загинули на війні. Це:
Роланд Попович, Михайло Тимощук, Олег Тюріков, Шандор Товт.
До речі, адміністрація нашої школи клопоче про перейменування вулиці Кривої на вулицю імені
Михайла Тимощука та встановлення меморіальної дошки на будівлі школи, так як він був
випускником нашої школи.
Прошу вас вшанувати пам’ять загиблих героїв хвилиною мовчання.
Учитель:Чи зараз ви розумієте, чому ілюстрацією до нашої розмови сьогодні стало дерево?
Дерево – це символ стійкості в життєвихпереконаннях, міцності моральних принципів.
Учитель: Усе, про що ми сьогодні розмовляли, є приводом для того, щоб глибоко задуматися, для
роздумів у серці, для оцінки самих себе і тої дороги, по якій ідемо. Тому спробуймо, не порушивши
тиші, і, не розхлюпавши болю, пройти не лише через цей день, але й через усе життя гідно.
Учитель: А згадкою про нашу розмову і путівником по життю хай стане вам ось ця закладка із
квітучою яблунею і словами Христа: « Не може родить дерево добре лихого, ані дерево зле плодів
добрих родити не може». (Мт. 7:18)
Дякуємо за увагу!
6. Година спілкування на тему:
«Учинок та його
наслідки»
10-А клас
Кл. керівник:
Мельник Я. В.
7. - Ситуація для дівчат:
В Оленчиної мами скоро День народження. Дівчинка дуже хоче зробити сюрприз. Поки була
маленькою, тішила маму малюнками, аплікаціями, власноруч зробленими дрібничками. Але вона
вже не маленька та і подарунок нагледіла-чудові рукавички, мамині вже зовсім старі й потерті.
Мама виховує Оленку сама, тому їм часто доводиться економити. Роздумуючи над своєю
проблемою, дівчинка згадала, що не купила хліба. Продавчиня вже збиралася зачиняти, тож
поспішно обслужила останню клієнтку. Коли Оленка повернулася додому, то з подивом виявила,
що в поспіху їй замість двогривневої купюри здачі дали стогривневу. «Оце удача!» - подумала
дівчинка, а потім завагалася. А як учинили б ви?
- Ситуація для хлопців:
Олег уже давно мріє про новий мобільний телефон. Стареньку Nokiaвін соромиться при друзях
навіть витягати з кишені. Хлопці часто жартують над його, як вони кажуть, допотопною моделлю,
а батьки вважають, що зараз не час для покупок, без яких можна обійтися. Олег і сам розуміє, що не
час, його тато вже декілька місяців не може знайти роботу. Такі думки снували в голові хлопця,
коли він сидів задумано на автобусній зупинці. Він і не зразу помітив, що хтось, поспішаючи, забув
на лавці телефон. Олег покрутив знахідку в руках. Майже новий сенсорний телефон, сучасна
модель, приємного кольору, з найновішими функціями. « Якраз те, що треба», - подумав хлопець. «
А, може, знайти власника, зателефонувавши на один з номерів телефонної книги?». Олег завагався.
А що порадили б йому ви?