1. Тема уроку: Диво Різдва (Значення образуРіздва у творі)
Мета: сприйнятицілісно повість Діккенса “Різдвянапісня у прозі”; формувати
потребу в читанні літературних творів, здатність насолоджуватися мистецтвом
слова; розвивативміння і навички виявляти й аналізувати особливостілюдської
поведінки в межах однієї культури, аргументувати свою точку зору,
використовуючикультурологічнізнання; вдосконалювативміння
опрацьовуватицитатний матеріал та формуватиключові життєві
компетентності учнів.
Обладнання:проектор, відеоролик«Музеї світу», слайди, різдвяна музика як
фон для відтворення подій.
Тип уроку: урокформування умінь і навичок.
Форма проведенняуроку:урок-віртуальна екскурсія.
Ключовіслова та поняття уроку: віртуальний музей, різдвяна повість,
деградація, Різдво, щастя.
Хід уроку
Актуалізаціячуттєвого досвідудітей
- Чи давно ви були в музеї? Які асоціації викликає у вас це слово?(подорож,
поїздка, мистецтво, цікавість, краса, звичаїі традиції, картини, вишивка,
фотографії, книги, документи, писанка, екскурсовод…).
- А які види музеїв вам відомі і чи часто ви буваєте в музеях зі своїмирідними?
Створення емоційногонастрою:перегляд відеоролика «Музеї світу»
- Які враження залишилися у вас після віртуальної екскурсії-подорожі
музеями світу? (цікавість, радість, здивування, задоволення, інтерес,
захоплення, натхнення)
Повідомленнятеми, мети і очікуваних результатів
1. Слово вчителя.
Нові інформаційні технології відкрили доступдо ще одного музею –
віртуального. Сидячиза комп’ютером, миможемо відвідати музеї Італії,
Франції, Іспанії тощо. Інтернет надає таку можливість.
А сьогодніми здійснимо віртуальну екскурсію в створенийнами віртуальний
музей – музей повісті Ч.Діккенса «Різдвянапісня у прозі».
Словниковаробота
Музеї – це культурно-освітні та науково-досліднізаклади, призначені для
вивчення, збереження і використання пам'ятокприроди, матеріальної і духовної
2. культури, прилучення громадяндо надбань національної і світової історико-
культурної спадщини. Сучасне слово «музей» утворилося від слова Мусейон –
назви науково-культурного центру в Давній Греції.
Віртуа́ льний (лат. можливий) —створенийуявою користувача.
- Тож запрошую на екскурсію до віртуального музею. Підготовку до його
створення розпочализ першого дня знайомстваз англійським письменником
Ч.Діккенсом. Об’єднавшись у групи, ви працювали з текстом, готували зв’язну
оповідь, думали над оформленням експозицій. Як справжні наукові
співробітники, збирали інформацію для музею. А на сьогоднішньомууроці
випробуєтесебе у роліекскурсоводів. Всі разом долучимося до надбань
світової культурної спадщини, розкриваючитему уроку «Диво Різдва».
Хіба не дивно, що старий скнара, який ненавидів людей, яким заволоділа
пристрасть до наживи, враз перемінився? Що стало поштовхом до змін? Як
відбувається переосмислення життя? Ваші вміння і навички аналізувати
вчинки героя, працювати з цитатним матеріалом, висловлювати та
аргументувати власну думку допоможуть вирішити проблему.
Відповідальність велика, обов’язкисерйозні. Результати залежать тільки від
вас.
Застосуваннязнань, умінь, навичок
1. Слово учителя.
- Звучить різдвяна музика. Прислухаймося до цих звуків. Подібну мелодію чув і
Скрудж, подорожуючиз Духом теперішнього Різдва: «Він слухав і все дужче
розчулювався, ійому здавалося, що якби він чув частіше ці звуки в минулі
роки, може, він завжди би прагнув лише добрай щастя собій людям». Щоб не
жаліти в майбутньому, насолоджуймося музикою, відкриваймо серця для добра
і завітаймо до музею повісті «Різдвяна пісня у прозі».
Акуратно, старанно ведіть записи, щоб після уроку могли поділитися своїми
враженнями від відвідин музею та успішно виконати домашнє завдання.
3. 2. Екскурсія до віртуальногомузею. Учні виступають з повідомленнями,
аргументують сказане, зачитують цитати.
1група. Представлення експозиції «Ч.Діккенс – автор повісті «Різдвянапісня в
прозі»
4. Ч Діккенс – автор повісті «Різдвяна пісня в прозі». «Багато на світі хороших
письменників, але Діккенс один…», - так сказав про нього англійський
письменник Г.Честертон. Своїм життям, своїмитворамизаслужив любов і
повагу не тільки Англії, а читачів усього світу. «Я робив і робитимувсе, на що
здатна людина, аби наполегливістю, терпінням, невпинною працею прокласти
собішлях», - таку мету ставив перед собою майбутній письменник і досягнув її.
Напевно, ніде в усьомусвіті не було такої сердечної близькостіміж
письменником і народом. Появукожної його книжки чекали з нетерпінням.
Перу Діккенса належить велика кількість художніх творів, повне зібрання яких
становить шістнадцять томів. Перевагу у своїхтворахвіддавав простим людям.
Його літературні герої усі разом моглиб населяти ціле містечко. Перед вами
репродукція картини РобертаВільяма Басса «Мрії Діккенса», на якій
письменник зображенийза письмовим столом в оточенні своїхперсонажів.
Завдякиспостережливості, Діккенс помічав найменші дрібниці зовнішності та
поведінки людей. Ще в дитинстві, зарадирозваги, він полюбляв занотовувати
дещо про людей, з якими звела його доля, про цікаві місця, де бував. Його
персонажіне є витвором фантазії, а віддзеркалюють епоху самого письменника.
Перші українськіпереклади творів Діккенса з'явилися у 80-х роках. XIX ст.
2 група розповідає«відвідувачам музею» про жанровіособливостітвору.
5. Повість «Різдвяна пісня в прозі» входить до збірки «Різдвяніоповідання». Твір
має поетичну назву «Різдвяна пісня у прозі», бо пісня –ліричний твір. Томуі
основаповісті Ч. Діккенса має ліричний характер. Як відомо різдвяні пісні
відрізняються особливоюсвятковістю, піднесеністю, бо це перемогадобранад
злом.
На слайді ви бачите тему, ідею твору. Розповідаючичитачам про Скруджа,
Діккенс, застерігає від хибного шляху, щоб не забували про духовні цінності, а
дотримувалися моральнихзаповідей.
За жанром це різдвянаповість, де поєднано реальність і казкові елементи. Твір
так називається тому, що саме на Різдво життя героя казково змінилося.
Жорстокий, байдужийчоловік перетворився на доброго,щирого,
милосердного. Його буденна сіра прозажиття стала піснею, на крилах якої
Скрудж відчув себе щасливим.
Вчитель. -З усіма персонажамиповісті ми уже познайомилися. Хотілось би
почути, кого з них ви б обрали своїм другом? (відповідь кількох учнів)
3 група запрошує до конториторговоїспілки «Скрудж і Марлей».
Племінник Скруджаназвав її запліснявілою. Працюючи з текстом, ми і самі в
цьому переконалися. Приміщення темне, сюди не проникає сонячнепроміння, а
взимку майже не опалюється. (Зачитують цитати).
6. 4 експозиція «Кімната Скруджа, його речі та думки».
Учні зачитують опис кімнати, визначають роль інтер’єру в розкриттіобразу
Скруджа. Племінник Скруджа назвав її занудною. На слайді розміщені речі,
якими міг користуватися персонаж:рахівниця, бухгалтерські книги, гроші.
«Екскурсоводи»аргументують свій вибір. Зачитують цитати.
7. 5 група досліджувала в тексті, що говорять про Скруджаінші персонажіта сам
автор. Зачитують цитати.
Слово вчителя.
-Думаю, вам, як і мені, моторошно стає від таких слів, сумного інтер’єру.
Настав час задуматись над причинами деградації людини. Нас очікує зал
роздумів.
«Обери позицію»
- Займіть власну позицію: «Засуджую Скруджа» - «Співчуваю Скруджеві».
Учні використовують для аргументації слайд «Причинидеградації Скруджа».
9. - Хто переживав за долю Скруджа? (Марлей)
- З якоюметою завітав до свого колишнього компаньйонапривид покійного
Марлея? (Врятувати його душу, попередити про прихід Духів.)
- Що бачить Скрудж під час подорожі?Як реагує на побачене?
- Коли настало прозріння?(Під час першої і другої подорожей.)
- Що сталося зі Скруджем під час третьої подорожі?( Наступилокаяття ійого
наслідком стало переродження. Плач Різдва змінився сміхом, страх
поступився місцем великій радості. Замість страшного скнари ми побачили
щасливу людину).
6. Валеохвилинка
-Як би ви привітали Скруджа в день його переродження?
(Шестикласники дарують йомуріздвяну колядку)
Слово вчителя.
- Величне таїнство Різдвяних свят переповнює радістю кожного. Різдвяна зоря
віщує диво з див – народження Сина Божого. Ухаті святково й велично. Бо в
ній твориться диво. Спадають окови колишніх образ, і кожен стає добродієм,
докоряєсобіза помилки, змарнованийчас чи необачнеслово. Кудись поділися
гнів, неприязнь та обмови. Адже «новарадість стала», «небо і земля нині
торжествують», «Бог передвічнийнародився»!Хочеться зробитищось добре,
корисне. Створимо скринькулюдськихчесноті вад. Аналізуючи образ
Скруджа, ви наповнили «Скриньку» людськимивадами. Доповнимо її
людськимичеснотамиі виставимо в музей як пам’ятку для кожної людини.
10. - У повісті щасливий фінал. Як і задумав письменник. Вибудував сюжет,
найзручніший для реалізації поставленого завдання – переконати читача у
необхідності морального переродження Скруджа. Засобамичарівної казки
Діккенс розв’язав проблему – за одну ніч герой змінився.
9.Продовження екскурсії.
Представлення експозиції «Диво Різдва» - зміни, які відбулися зі Скруджем у
різдвяну ніч: у настрої, до оточуючих, у поведінці, у зовнішності, у ставленні
людей до нього, у ставленні до Кретчитів.
11. Коментар учителя. Ми підійшли до тлумачення факту казкового
переродження Скруджа. З одного боку - це характерна риса різдвяної повісті, а
з другого – вияв віри письменника у добрусутність людини, яку можна
вилікувати від зла. І кожного рокуми очікуємо такого дива – дива Різдва, яке
несе нам світло, оновлення, любов. Свято, яке зближує людей різних
національностей.
Надіюся, наша сьогоднішня екскурсія також стала невеличким дивом, бо ви
самі її підготували, творчо працювали, відчули себе в ролі екскурсоводів,
дослідників.
- Що для вас було найцікавішим?
- Яким уявляєте сучасниймузей?
Творче завдання. Інтерв’ю зі Скруджем
- Щоб зацікавити відвідувачів музеїв, я б «оживила» деякі музейні експонати,
запозичивши театральні елементи. У мене виникло бажання запросити
Скруджа на чай і взятив нього інтерв’ю.
- Що для Вас стало найціннішим у житті? (сімейний затишок, любов до
ближнього, співчуття)
- Чи не засмучувала Вас відсутність симпатії з боку людей? (Ні, вони мені
були байдужі, найбільше мене цікавили гроші)
- Чи змінилося ваше ставлення до грошей? (Я дійшов геніального висновку:
«Не гроші роблять людину щасливою, а людяність».)
12. - Що найбільше вразило Вас під час подорожіз Духами? (Страшне
видовище власної смерті й відкриття того, що вона ні в кого не
викликала співчуття.)
- Яким був Ваш шлях до переродження?(Побачене потрясло мене й
підштовхнуло до прозріння, а воно розбудило каяття.)
- Які уроки винесли Ви від зустрічі з Духами? (Урок доброти, повернення
до людей, світлої любові до них,.урок справжньогощастя, коли ти
відчуваєш, що комусь потрібний.)
Рефлексія.
Слово вчителя на фоні різдвяної мелодії.
- Екскурсія не може тривати довго, які наш урок. Знову звучить різдвяна
мелодія як нагадування слів Діккенса про Скруджа:«…якбивін чув частіше ці
звуки в минулі роки, може, він завждиби прагнув лише добрай щастя собій
людям». Це урок для кожного з нас: частіше долучатися до мистецтва,
відвідувати музеї, збагачуватися духовно. Саме в дитинстві зароджується
джерело добра.
Ми спостерігали сьогодніза дивом, що сталося в житті Скруджа. Дійсно
казковий кінець. Усі щасливі, і Скрудж теж.
- А що усвідомили ви?
- Що для себе з’ясували?
Творча робота
В кожному музеї є Книга відгуків і пропозицій. Уявіть, що ви робитезапис у
цій книзі. У зошитах висловіть свої враження від віртуальної екскурсії.
Домашня робота:дописати творчуроботу.
Букет емоцій
- Зверніть увагу на дошку, де записані ваші враження на початку уроку.
- Які емоції переповнюють вас зараз? Поділіться ними, складемо їх в
букетик і залишимо до наступного уроку.