Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)

364 views

Published on

Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)

  1. 1. Ягупа Ірина Дмитрівна, вчитель початкових класів, КУ Сумської ЗОШ І-ІІІ ст. №27, м. Суми, Сумської області, категорія – вища, звання – старший учитель Одним з ефективних шляхів оновлення змісту і методів навчання в сучасній школі є інтеграція, під якою мають на увазі процес зближення і поєднання різних навчальних предметів. Інтегроване навчання - це навчання, яке ґрунтується на комплексному підході. Освіта розглядається через призму загальної картини, а не ділиться на окремі дисципліни. Інтегроване навчання – це активне навчання, де учні – активні учасники, а учитель модератор і фасилітатор. Суть інтегрованого навчання полягає в тому, що будова навчального курсу містить окремі розділи, які тісно поєднані. Відповідно до цього метою такого навчання є: - формування в учнів цілісного уявлення про навколишній світ, системи знань і вмінь; - досягнення якісної, конкурентоздатноїосвіти; - створення оптимальних умов для розвитку мислення учнів в процесі вивчення загальноосвітніх предметів і предметів професійно–теоретичногоциклу; - активізація пізнавальної діяльностіучнів на уроках; - ефективна реалізація розвивально-виховнихфункцій навчання. Серед переваг інтегрованого навчання є те, що інтеграція пожвавлює навчальний процес;економить навчальний час; позбавляє від перевтоми. На інтегрованому занятті педагог організовує навчальну діяльність учнів, концентруючи увагу на провідних ідеях, організовуючи творчий пошук і активізуючи пізнавальну діяльність, з урахуванням вікових особливостей молодших школярів, специфіки навчальних предметів, зміст яких інтегрується, дидактичних цілей вивчення навчального матеріалу кожного з них. Відповідно до Державного стандарту Нової української школи кожен тиждень і день будуть тематичними. «Я досліджую світ» - інтегрований курс, через який буде реалізовано тематику тижня і дня. Тематичні дні об’єднують блоки знань із різних навчальних предметів, тем навколо однієї проблеми з метою інформаційного та емоційного збагачення сприймання, мислення, почуттів учня. Таке навчання забезпечує формування в молодших школярів цілісної картини світу, здатності сприймати предмети і явища різнобічно, системно, емоційно, сприяє поглибленню та розширенню знань учнів, діапазону їх практичного застосування.
  2. 2. До вашої уваги пропонується один із таких тематичних тижнів «Подорожуємо в часі» у 1 класі, розроблено тематичні інтегровані заняття на кожен день. Інтегроване заняття Я досліджую світ Тема тижня: Подорожуємо в часі Тема дня: Чи хотіли б ви подорожувати в часі? Мета:  дати поняття «рік»;  вчити орієнтуватися у днях тижня;  закріплювати знання про назви днів тижня, назви місяців;  закріплювати вміння розрізняти перелітних, осілих та зимуючих птахів;  вчити висловлювати припущення про зміни, які можуть статися у майбутньому;  закріплювати вміння ділити слова на склади, аналізувати звуки в словах, читати вивчені букви;  закріплювати порядковута кількісну лічбу;  розвивати зв’язне мовлення дітей, увагу, фантазію, дрібну моторику руки. Завдання:  вправа «Покажи настрій»;  заповнення щоденних новин;  гра з м’ячем «Учора, сьогодні, завтра»;  розв’язання проблемного запитання дня: Чи хотіли б ви подорожувати в часі й чому?;  математична гра. «Календар. Дні тижня. Місяці. Пори року»;  вправа «Календар»;  відгадування загадок;  логічні вправи;  гра «Будь уважний»;  гра «Додайслово»;  хвилинка відпочинку «Живийкалендар днів народження»;  фотовиставка«Подорож у часі»;  перегляд уривка мультфільму «Годинник» («Фіксики»);  роботав групах «Складаємо продовження мультфільму»;  написання листа СвятомуМиколаю;  виконання пісні-караоке «СвятийМиколай».
  3. 3. Очікуваннірезультати учіння:  з увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;  сприймаємонологічне висловлення;  ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;  ділиться своїмипочуттямита емоціями від прослуханого висловлення;  розповідаєпро те, що його вразило;  уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова;  спілкується з однокласникамита з вчителем;  об’єднуєтьсяз іншими дітьми у групу для спільної діяльності;  читає вголос короткі тексти з метою отримання інформації; обмінюється елементарними письмовимиповідомленнями;  називає учасників спілкування (мультфільм), їхні дії та ознаки дій, робить висновокпро настрій, емоції учасників спілкування;  розгадує загадки;  складає слова з вивчених букв;  вправляється в правильній вимові й наголошуванні слів;  відтворює у різних видах діяльності ймовірні та фактичні результати лічби об’єктів, що нас оточують;  знає порядковута кількісну лічбу;  застосовує різні стратегії виконання арифметичних дій з числами (додавання, віднімання) під час розв’язування завдань та конкретних життєвих проблем, описаних у математичних задачах;  знаходить помилки у математичних обчисленнях, усуває їх, виконуючи необхідні дії;  вирізняє зовнішні ознаки об’єктів, що свідчать про вплив часу;  пояснює, як змінюється людина впродовж життя;  висловлює припущення про зміни, які можуть статися у майбутньому;  усвідомлює можливі небезпеки, що можуть очікувати на людину в довкіллі;  рухається в ритмі і темпі музики, узгоджує свої рухи зі співом. Обладнання: заготовки листів Святому Миколаю, пісня-караоке «Святий Миколай». Перебіг заняття І частина 1. Ранкова зустріч. 1.1. Привітання. Діти стають у коло і разом з учителем промовляють вітання. Зі снігом зимонькаіде, За собоюдень веде.
  4. 4. Станьмо разом, станьмо в коло! Вірні друзіми у школі! Сьогодні ми будемо вітатися один з одним за руку з побажанням: «Доброго дня, Іринко. Я бажаю тобі сьогодні…». (Першим розпочинає вітатися вчитель. Педагог звертає увагу на те, щоб діти дякували один одному за побажання і дивилися один одному в очі. Необхідно звернути увагу дітей на те, що настав останній тиждень року). 1.2. Вправа «Покажи настрій». Вчитель пропонуєдітям показати свій настрій мімікою, жестами. 1.3. Гра з м’ячем «Учора, сьогодні, завтра». Учитель пропонуєучням пограти в гру. Хід гри: Учитель: Пропоную вам пограти у гру «Учора, сьогодні, завтра». Я буду кидати м’яч. Той, хто його впіймає, продовжує речення: «Вчора ввечері я…» і повертає м’яч мені. Учитель продовжує кидати м’яч іншим дітям (4-5). Учні продовжують речення. Далі учитель пропонує продовжити інше речення: «Сьогодні я……». Учитель акцентує увагу дітей на тому, що сьогодні – це те, що відбудеться зараз. Далі вчитель просить продовжити речення: «Завтра я буду…..». Бесіда: • Чи можемо ми змінити те, що було вчора? • Чи можемо ми змінити те, що буде сьогодні, завтра? Висновок: все те, що вже відбулося змінити е можна. 1.4. Оголошеннятеми тижня та дня. Закінчується 2017 рік. Упродовж тижня ми будемо говорити про те, чого ви вже навчилися за чотири місяці, що вже вмієте робити. Ми пригадаємо кожен день у школі. Це все вже минуле і попереду цікавий, незвіданий, таємничий Новий рік та Різдво! А ще протягом тижня після навчальних занять ми будемо готуватися до театралізованих новорічно- різдвяних свят. 1.5. Заповненнящоденнихновин. - Дата … - Місяць… - Сьогодні…(день тижня). - Який день тижня за порядком? - Яка сьогодніпогода? - Опади… Вчитель назначає помічників дня. Особливе– ПОДОРОЖ У ЧАСІ. 2. Розв’язання проблемного запитання дня: Чи хотіли б ви подорожувати в часій чому? 3. Математичнагра. «Календар. Днітижня. Місяці. Пори року». Учитель повідомляє, що для мандрівки в часі потрібна добра орієнтація. Тому передусім варто відповісти на запитання, з чого складається рік?
  5. 5. Хід гри Учитель: – Діти, сьогодні ми завітаємо в чарівну країну, яка називається Країна Часу. Якщо країна чарівна, то як туди можна дістатися? (в чоботах- швидкоходах, на летючому кораблі, на килимі-літаку). – Я пропоную використати килим-літак. Бо саме такий у нас є. Сідайте зручно. Сіли? Тільки є одна проблема. Килим вже старий, нас сіло дуже багато. А потужність у нього слабка. Тож потрібно йому допомогти. Щоб злетіти вгору, треба повільно підняти руки вгору, повернути праворуч – нахилитися праворуч, повернути ліворуч – нахилитись ліворуч. А тепер руки тримаємо на рівні грудей, зігнувши в ліктях, стиснули пальці в кулачки і круговими рухами пробуємо завести килим-літак, при цьому промовляємо звуки, що подібні на гул двигуна літака. – Ось ми і потрапили в гості до трьох братів і чотирьох сестер. А хто вони, вам потрібно здогадатись. Хто вони? (Якщо учням важко одразу відповісти, можна пригадати який сьогодні день – «понеділок») – По-перше, треба знати їхні імена. Я буду читати вам загадки, а відгадками будуть їхні імена. 4. Відгадуваннязагадок. Вранці ми із добрим ділом Привітали ... (Понеділок). Ніченька минула скоро, – Трудовийіде ... (Вівторок). Спритна, вміла, молода Вже настала ... (Середа). Йде четвертий день тепер, Називається ... (Четвер). Діло добреладиться, Як настала ... (П’ятниця). Вдома скрізь кипить робота, Як прийшла до нас ... (Субота) А Субота з хлібом-сіллю Привела сестру ... (Неділю). Ось і тижневі кінець, Хто трудився – ... (молодець) - Скільки днів у тижні?
  6. 6. 5. Розвиток математичнихзнань. 5.1. Порядковий номер. - Який за порядком понеділок(вівторок)? - Назвіть третій (четвертий) день тижня. - Яким днем тижня є п’ятниця? - Який день іде за п’ятницею? - Назвіть останній день тижня. 5.2. Логічнівправи. - Якщо сьогоднічетвер, то завтра ... - Як одним словом можна замінити слова «ранок», «день», «вечір», «ніч»? - Чи може дощ іти 2 дні підряд? - Назвіть 5 днів підряд (1, 2, 3, ..., понеділок – позавчора). - Діти поїхали до бабусі в п’ятницю, а приїхали через день. Коли вони повернулися? - Якщо сьогоднівівторок, завтра – п’ятниця? - Цей день вихідний, але це не неділя. Який це день? 6. Гра «Будь уважний». Вчитель розставляє картки із назвами днів тижня. Учні читають і запам’ятовують назви по-порядку. Коли вчитель говорить6 «Ніч», учні закривають очі. Вчитель переставляє місцями картки. Коли говорить: «День», учні відкривають очі і виправляють помилки. 6. Розвиток природничих понять. Повторення про перелітних, осілих, зимуючих птахів. Вчитель читає вірш «Нова їдальня» О. Александрової. - Будьте уважні, запам’ятайте які птахи і в який день прилітали до годівнички. Ми годівницю змайстрували, Ми відкрили їдальню. Горобець , снігур-сусід, буде взимку вам обід. У гостіу перший день тижня до нас прилетіли синиці, А у вівторок подивися прилетіли снігурі. Триворонибули в середу, Ми не чекали їх до обіду А в четвер з усіх сторін - зграя жадібних горобців. У п’ятницю в нашій їдальні голуб ласував кашею. А в суботуна пиріг прилетіло сім сорок. У неділю прилетів гонець – весняний мандрівець – шпак. Ось і пісеньки кінець! (На дошці з’являютьсямалюнки птахів, про яких розповідається у вірші). - Хто прилетів у понеділок (вівторок, середу, четвер, п’ятницю, суботу, неділю)? - Назвіть перелітних (осілих, зимуючих) птахів. - Порахуйте про скількох птахів розповідається увірші. 7. Фізкультхвилинка.
  7. 7. В понеділок я купався (зображують плавання). А у вівторок малював (зображують малювання). А у середу довго вмивався (вмиваються). А в четвер у футбол грав (біг на місці). У п’ятницюя бігав, стрибав (стрибають), Дуже довго танцював (кружляють на місці). А в суботута неділю цілий день відпочивав (сідають за парти). 8. Вправа «Календар»(вводиться поняття«рік», «місяці»). - Яка зараз порароку? - Яка була порароку, коли ви прийшли до школи? - Який тепер місяць на календарі? Які місяці осені ви знаєте? Скільки їх? - А як називаються зимові місяці? Скільки їх? - Яка пора року буде після зими? - А після весни? 9. Розвиток зв’язногомовленнядітей. Гра «Додай слово». А яка зима буває Скаже той, хто добре(знає). Чи ж вона буває ніжна? Ні! Холодна й (білосніжна). Так. Холодна, вітер віє, І від снігу все (біліє), В небі темна хмара висне Іноді мороз аж (тисне). Чудеса на склі малює, На річках мости (будує) Не прості, а льодяні, Дуже гарні, мов (скляні). Під ногамисніг рипить Звір від холоду (тремтить) Є хурделиця, природно Є метелиця (холодна). Хуга є, і є завія, Сонцесвітить, а не (гріє). І його частіш немає – Хмара сонце (закриває). 10.Вивченняназвмісяців. Січень січе, лютий лютує, Березень плаче, квітень квітує, Травень під ноги стелить травицю, Червень складає сіно в копиці, Липень медовий бджілок чарує, Серпень чудовийбулки дарує. Вечерень трусить груші в садочку. Жовтень готує жовту сорочку, Йде листопад – застеля килими,
  8. 8. Грудень надходить – початок зими. 11.Хвилинка відпочинку«Живий календарднівнародження». Учитель пропонує учням зробити живий календар днів народження. Для цього учні утворюють 4 кола за порами року. Біля картинки «зима» збираються діти, які народилися взимку. Учитель пропонує їм об’єднатися за місяцями, а потім вишикуватись за днями народження. Аналогічно шикуються учні, що народилися навесні, влітку, восени. Кожне коло об’єднується біля відповідної картинки. Учитель допомагає кожній дитині зайняти своє місце. По завершенні пропонує утворити з чотирьох пір року рік. Учитель запитує дітей: «Коли починається Новий рік?» і пропонує очолити колону тій дитині, у кого день народження ближче до 1січня. За січнем шикуються всі місяці. Учитель разом з учнями перевіряє, чи правильно зайняли місця учні і допомагає зайняти кожному своємісце. 12.Узагальнюючабесіда. - Скільки пір має рік? - Скільки місяців у році? - Яка пора року починає рік? Закінчує? - Який перший місяць року? - Скільки місяців ми вже школярі? - Незабаром прийде Новий рік. Що зміниться для нас? Ми станемо молодшими? Старшими? На скільки років? - Скільки вам років зараз? А скільки було в минулому році? Скільки буде наступного року? А скільки було п’ять років тому? 13.Фотовиставка «Подорож у часі». Учитель пропонує дітям розглянути плакати з фотографіями дітей класу [вік дітей – 1–6 років]). Запитання: - Як час вплинув на нас? Скільки років пройшло між першою і останньою фотографією? На фотографіях, де вам 6 років, ви старші, чи молодші? - Які зміни сталися з вами? Що ви вміли, коли вам був1 рік, 6 років? - Чого навчилися ви за півроку в школі? - А чи могли б ми повернутися в той час, коли були зовсім маленькими? - А чи можемо ми поринути на років 10 уперед, а на годину? (Учитель підводить учнів до усвідомлення того, що час не повертається назад. І людина не може поринути в майбутнє і змінити його). - Як ви думаєте, чи можливими будуть у майбутньому подорожі в часі? А чи може людина зупинити час чи пришвидшити його?
  9. 9. (Учитель підводить дітей до усвідомлення того, що наука розвивається дуже швидко і, можливо, настане такий час, що людина навчиться керувати часом та навіть здійснювати подорожі). 14.Перегляд уривка мультфільму «Годинник»(«Фіксики») (6 хв). Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=hR3VCSaEOF8) 15.Робота вгрупах «Складаємопродовженнямультфільму». Кожна група озвучує своє продовження мультфільму. Всі колективно дивляться мультфільм. І обговорюють, чисправдилися їхні передбачення. Обговорення: - Чи збіглися ваші сценарії з тим, що ви бачили у мультфільмі? Що збіглося?Що ні? - Чи можна спинити час? А стати володарем часу? - Про які годинники розповілигерої мультфільму? - Чи може людина керувати часом? - А чи існує «машини часу»? 16.Написаннялиста СвятомуМиколаю. Подорож у часі це диво, казковість. Чи знаєте ви, що є такий святий, який подорожує в часі? Саме сьогодні, коли з’являться на небі перші зіроньки, нас чекає чарівна, казкова ніч. Святий Миколай із давніх часів цієї ночі приходить на землю, щоб обдарувати кожного з нас подарунками. А чи всі вже написали листа святому Миколаю. Хто не написав, слід поспішити! (Учні пишуть листа Святому Миколаю за допомогою піктограм, малюнків, символів на спеціальному бланку)
  10. 10. 17.Виконанняпісні-караоке«Святий Миколай». Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=HoOo6tIwHak 18.Підсумок заняття. Рефлексія. Учитель пропонує учням сісти в коло на килимку і пригадати, що сьогодні протягом дня їх найбільше вразило? Що нового вони дізналися? Що розкажуть про день у школі своїм рідним? Інтегроване заняття Я досліджую світ Тема тижня: Подорожуємо в часі Тема дня: Навіщо нам подорож у країну чисел та слів? Мета:  показати важливість чисел та слів у житті людей;  вчити користуватися календариками;  вчити берегти своє здоров’я взимку та правильно одягатися у холодну погоду;  вчити розуміти прочитане, ставити запитання за змістом прослуханого твору (казки, вірша);  вчити утворювати нові слова;  розвивативміння складати речення за схемами та малюнками;  розвивати вміння добирати антоніми (без уживання термінів), спільнокореневі слова;  закріплювати вміння ділити слова на склади, аналізувати звуки в словах, читати вивчені букви;  закріплювати порядковулічбу;  повторитисклад чисел;  закріплювати додавання та віднімання в межах 10;  закріплювати вміння розрізнятигеометричніфігури;  розвивати зв’язне мовлення дітей, увагу, творчу уяву, фантазію, дрібну моторикуруки; Завдання:  вправа «Покажи настрій»;  заповнення щоденних новин;  вправа «Крісло автора»;  робота над змістом казки Тетяни Мирошниченко «Як дівчинка Олеся загубила свій День народження»;  роботаз календариками;  гра «Встав потрібні числа»;
  11. 11.  гра «Вагончики»;  гра «Математичне доміно»;  гра «Знайдигеометричніфігури»;  вправа «Чарівні перетворення»;  роботанад змістом вірша П. Воронька«Картина»;  вправа «Знайдислово»;  гра «ДопоможиНезнайці»;  гра «Додайречення»;  логічна гра «Скажи навпаки»;  Гра «Утворинове слово»;  гра «Чарівник»;  гра «Знайдипомилки»;  бесіда «Якодягатися взимку?»;  перегляд мультфільму «Корисніпідказки. Коли надворіхолодно». Очікуваннірезультати учіння:  з увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;  сприймаємонологічне висловлення;  ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;  ділиться своїмипочуттямита емоціями від прослуханого висловлення;  розповідаєпро те, що його вразило;  уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова;  спілкується з однокласникамита з вчителем;  об’єднуєтьсяз іншими дітьми у групу для спільної діяльності;  пояснює важливість взаємодопомоги та співпраці у межах спільноти класу;  читає вголос короткі тексти з метою отримання інформації; обмінюється елементарними письмовимиповідомленнями;  уміє ділити слова на склади, називати звуки в словах;  уміє утворювати нові слова;  добираєпротилежні за значенням слова;  уміє добиратиспільнокореневіслова;  складає речення за схемами та малюнками;  знає порядковулічбу;  знає склад чисел;  вміє додаватита віднімати в межах 10;  визначає знайомі геометричні фігури у фігурах нескладної конфігурації;  розуміє значимість чисел та слів у житті людини;  знає, як треба одягатися взимку, щоб берегти своє здоров'я.
  12. 12. Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи, календарики, мультфільм «Корисні підказки. Коли надворі холодно», альбом, кольоровіолівці. Перебіг заняття І частина 1. Ранкова зустріч. 1.1. Привітання. Діти утворюють коло. Вітаються віршиком. Ранок розпочавсьцікаво, Світить сонечко ласкаво, В календарик заглядає І від посмішки аж сяє. Знає сонце гомінливе — День сьогодніособливий! 1.2. Вправа «Покажи настрій». Вчитель пропонуєдітям показати свій настрій мімікою, жестами. 1.3. Заповненнящоденнихновин. Дата … Місяць… Сьогодні…(день тижня). Який день тижня за порядком? Яка сьогодніпогода? Опади… Вчитель назначає помічників дня. Особливе– ЧИСЛА, СЛОВА. 1.4. Оголошеннятеми тижня та дня. За традицією, цієї ночі діти отримують подарунки під подушками. Тому вони вірять у диво, завершуване святим Миколаєм, і вчаться у святого бути милосердними. Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, що подорожують, допомагає бідним у скруті. Його вважають покровителем дітей і студентів, моряків, торговців. На згадку про милосердя святого Миколая цього дня відзначають Міжнародний день допомогибідним. Тому і план дня сьогоднівідрізнятиметься від звичного. (Вчитель оголошуєплан дня). 2. Обмін інформацією. «Крісло автора». Учитель пропонує учням за бажанням розповісти однокласникам про те, як до них приходить святий Миколай, які звичаї побутують у їхніх родинах. Учитель спонукає учнів до відкритих запитань, що розгортають сюжет розповіді, попередньо обумовлює, що кожен має право поставити запитання один раз, всього можебути не більше 4 запитань.
  13. 13. Підсумовуючи, учитель наголошує, що ідея свята – не тільки приймати подарунки, а дарувати їх іншим, творити добро, як це робив святий Миколай. На закінчення вчитель підводить учнів до усвідомлення того, що стежити за надходженням свята нам допомагає календар, знання цифр і букв, уміння читати і рахувати. Тетяна Мирошниченко Як дівчинка Олеся загубила свій День народження (казка) Жила-була першокласниця Олеся. Вона дуже любила гратися. А у школі через оті цифри та букви і погратися ніколи. Ввечері вона згадала, як у школі учителька Марія Іванівна розповідала дітям про букви і цифри. «А як треба старатися, щоб красиво написати оті неслухняні цифри і букви, які кривляються, не хочуть стати рівно в рядок, а ще такі неохайні. Набридли мені і цифри, і букви», – подумки вирішила Олеся. «Не хочу ніяких цифр, ніяких букв. Геть цифри і букви. Не потрібні вони мені!» – тихесенько пробурчала вона, засинаючи з улюбленим зайчиком. Зранку сонячний промінчик розбудив першокласницю. «А де моя мама, і чому в хаті порожньо?» – подумала Олеся. – Ой, сьогодні ж казкова ніч! Під подушкою у мене має бути подарунок від святого Миколая. Дівчинка швидко зіскочила з ліжка, перевернула подушку, залізла під ліжко і гірко заплакала. Під ліжком було порожньо, тільки старенький ведмедик без лапки сумно лежав у кутку. «А як же так, у мене що без календаря ні подарунка від Миколая, ні святкування дня народження не буде? Я ж не знаю, коли той день. Хоч добре пам’ятаю, мама казала, що це має бути сьогодні. Адже у мене на Миколая день народження. Який же сьогодні день? Яке число? – плакала Олеся. – Без цифр і букв я загубила казкову ніч, коли святий Миколай роздавав подарункиі загубила свій День народження. Це несправедливо! Сама зроблю собі подарунки. Куплю цукерки і запашні солодкі мандарини!» – рюмсаючи, подумала дівчинка. Вона відкрила коробочку, в якій завжди лежали гроші на цукерки, а там – порожні папірці. Ніби подібні на гроші і колір такий сам, а цифр і букв –нема. «Що це таке?!» – вигукнула дівчинка. Над крамницею зникла вивіска «Цукерки». І Олеся так нічого і не купила. У продавців теж не було цифр, і вони не могли ні зважити цукерки, ні знайти саме ті, що так подобались дівчинці, ні взяти за них гроші. Таке ж сталося і з мандаринами. Стало ще сумніше… «Що ж я буду робити? Поїду автобусом до бабусі, може, вона мені щось подарує», – вирішила Олеся. – А ще бабусі моїй теж для мене Миколай залишає подарунок!» І раптом згадала, що на автобусі теж є цифри. Номер автобуса, що їде до бабусі – 9. Повз неї їхали автобуси без номерів. І вона зрозуміла, щодо бабусі сьогодні вона не потрапить. Сльози повільно текли по щоках….
  14. 14. «Я загубила свято Миколая і свій день народження! Які ж важливі цифри і букви! Я хочу, щоб вони повернулися до мене!» – голосно заплакала Олеся. І раптом почула, як її хтось ніжно обіймає. Вона розплющила очі і побачила маму. «Що з тобою, Олесю? Час прокидатися. Сьогодні особлива казкова ніч, Миколай, певно, і тобі приніс подарунки, донечко!». Олеся схопилася з ліжка і застрибала з радістю, ніжно пригортаючи подарунок від Миколая. Час був збиратися до школи. Тут зайшов тато з величезною коробкою, з якої виглядала красуня-лялька, і з букетом квітів для мами. «З Днем народження, донечко!» – лагідно промовив тато. «Вітаємо, Сонечко!» - промовиламама, приймаючи квіти. «А мені наснилося, що Миколай до мене не прийде та й День народження мій загубився разом із цифрами та буквами», – сказала Олеся. «Ну от, що тільки не присниться!» – засміялась мама. «Швидше, швидше матусю! Я хочу першою прийти до школи і розповістивсім про подарункисвятого Миколая і красуню-ляльку». Дорогою до школи дівчинка розповіла мамі про свій сон. Мама уважно слухала донечку. «Цифри і букви потрібно знати. Без цифр і букв світ стає нецікавим, і людина не тільки свята може загубити. Цифри потрібні у всіх професіях, у побуті, в іграх. Ми рахуємо і читаємо щодня. «Я розумію!» – усміхаючись, сказала Олеся. Запитання для обговорення: • Чому Олеся мало не загубила свято Миколая і власний день народження? • Чи чекали ви подарунків від Миколая? • Чи треба ображатися, якщо Миколай не приніс подарунків? • Чи можна стати святим Миколаєм для тих, хто потребує допомоги? • А де нам в житті потрібні цифри і букви? • Для яких професій необхідно вміти рахувати, читати? • У яких іграх нам потрібні вміння рахувати і читати? Щоб не потрапити в таку ж ситуацію, як дівчинка Олеся, ми і вчимося в школі. • Чи чекаєте ви новорічно-різдвянісвята? А що саме ви очікуєте? • Що допоможенам не пропуститисвято?(календарик). 3. Робота з календариками на 2018 рік.
  15. 15. - Прочитайте назви зимових (весняних, літніх, осінніх) місяців. - Скільки місяців має рік? - Знайдіть і обведіть свій день народження. - На який день тижня він припадає? - Знайдіть дату 1 вересня, обведіть її. Якого дня ви підете у 2 клас? - Знайдіть 1 квітня (День сміху). Обведіть цю дату. Відрахуйте від неї 10 днів. Яке число отримали? - Знайдіть 1 жовтня. Відрахуйте від нього назад 5 днів. Яке число отримали? - Знайдіть 19 грудня 2018 року. На який день тижня припадає свято святого Миколая? 4. Фізкультхвилинка. Раз, два-всі присіли, (присідання) Потім вгорупідлетіли, (підстрибнути) Три, чотири – нахилились, (нахилити тулуба вперед) Зі струмочкагарно вмились. (Імітація умивання.) П’ять, шість – всівеселі; Крутимось на каруселі. (Покрутились навколо себе.) Сім, вісім – в потяг сіли, Ніжками затупотіли. (Діти потупають ногами.) Дев’ять, десять – відпочили, І тихенько присіли! 5. Розвиток математичнихзнань. 1.1. Гра «Вставпотрібнічисла». Роботав парах. Завдання: вставити потрібні числа. 5.2. Гра «Вагончики».Роботав групах. Кожна група має картку з завданням. Мета гри: повторення складу чисел. Завдання: заповнити вагончики потяга прикладами, використовуючи знання складу чисел.
  16. 16. 5.3. Гра «Математичне доміно». Робота вгрупах. Завдання: вставити пропущені числа, щоб рівності були істинними. 5.4. Гра «Знайди геометричніфігури». - Скільки трикутників?
  17. 17. - Скільки квадратів? - Скільки кругів? - Скільки чотирикутників. - Порівняйте кількість трикутників та квадратів. Складіть нерівність. - Порівняйте круги та чотирикутники. Складіть нерівність. 6. Вправа «Чарівні перетворення». На дошці розміщено цифри від 1 до 10. Учитель: – Чи хотіли б ви стати чарівниками? Ви маєте таку нагоду. – Перед вами цифри. Але їх можна перетворити на кумедних тваринок, іграшки, на ялинку. Для цього потрібно до цифри щось домалювати. – Подивімося, як цифри можуть бути чарівними. (Учитель на дошці малює одним кольором цифру «1» і до неї домальовує іншим кольором кораблик). – Цифру «5» перетворимо на кенгуру (показує, як). Учням пропонуємо в групах по 4–5 осіб самостійно подумати, як можна перетворити цифри 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9 в ялинкові прикраси, кумедних тваринок… (цифру, написану простим олівцем на аркуші А-3, отримує кожна група). Учитель спонукає дітей використовувати різні техніки малювання, звертає увагу на те, щоб учні спільно обговорювали, що саме будуть домальовувати. По завершенні діти презентують проекти. ІІ частина 1. Робота над змістом вірша П. Воронька «Картина». Вчитель пропонуєдітям послухати вірш про незвичайні пригоди. - Що вам видалося незвичайним? КАРТИНА — В мене є така картина — краща від усіх! Не картина — дивина. Над гороюнизина.
  18. 18. Спіють яблука, малина. Зверху валить сніг. На гілках сидять зайчата. По ставку пливуть курчата. Їжаки летять. Світить сонце, сяють зорі. Жолуді на осокорі гронамивисять. — От картина, так картина! Що малюнок, то й новина. Хто ж її подарував? — Це я сам намалював! Платон Воронько -Які небувалиці зобразив хлопчик? - Що видалось тобінайкумеднішим? - Яку роль відіграють слова у мовленні? - Як треба вживати слова? - Спробуйтепереробитивірш так, щоб у ньому не було небилиць. 2. Розвиток фонематичнихзнань. 2.1. Вправа «Знайди слово». Завдання: з’єднайзі схемою відповідні слова. - Скільки слів відповідає даній звуковій схемі? Назвіть їх. 2.2. Гра «Допоможи Незнайці». Робота впарах. Завдання: допоможіть Незнайці знайти односкладові слова, обведіть назви предметів, які мають одинсклад.
  19. 19. - Скільки слів мають одинсклад? Назвіть їх. 3. Фізкультхвилинка. Руки в сторонита вгору — На носочкипіднялись. Підніми голівку вгору — Й на долонькиподивись. Присідати ми почнемо, Добреноги розімнемо. Раз — присіли, руки прямо. Встали — знову все так само. Повертаємося вправно, Все виконуємо гарно. Вліво-вправо повернулись І сусіду усміхнулись. 4. Розвиток зв’язногомовленнядітей. 4.1. Гра «Додай речення». Робота вгрупах. Завдання: склади речення за схемою і малюнками. 4.2. Логічна гра «Скажи навпаки». Вчитель просить дітей назвати слова, протилежні тим, які він промовляє. Чужі - рідні; незнайомі - знайомі; діти - дорослі; старі - молоді; брати - сестри; бабуся - дідусь; вороги - друзі; байдужі - турботливі; засмучені - радісні. 4.3. Гра «Утвори нове слово». 1) В запропонованих словах замінити одну букву так, щоб вийшло нове слово:Даша ( Маша, каша, Саша, наша…). 2) Перестав букви, щоб утворилось нове слово: село ( осел), лісок ( сокіл), ручка ( курча)… 3)поміняй місцями склади, щоб утворилось нове слово: банка - кабан, сосна – насос, нора– рано, рама – мара... 4.4. Гра «Чарівник». Учні — чарівники. Треба «оживити» предмети — утворити від іменника, який відповідає на питання «що?» спільнокореневе слово — іменник, який відповідає на питання «хто?».
  20. 20. (Банк — банкір, бібліотека — бібліотекар, Київ — киянин, Суми – сумчанин…) 5. Гра «Знайди помилки». Роботав групах. Завдання: знайдіть на малюнках помилки, обведіть їх кружечком. - Які помилки зробив художник? 6. Бесіда «Як одягатисявзимку?». - Чи можна взимку одягатися так, як влітку? Чому? - Як треба одягатися взимку? Перегляд мультфільму«Корисніпідказки. Коли надворіхолодно». Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=ua3nJRPq5Y0 7. Підсумок заняття. Рефлексія. - З яким настроєм закінчуєте заняття? - Про що дізналися? - Яку роль відіграють числа і слова у нашому житті?
  21. 21. Інтегроване заняття Я досліджую світ Тема тижня: Подорожуємо в часі Тема дня: Чи можна помандрувати морем на шкірці апельсина, або чому апельсин не тоне? Мета:  пояснитидітям чому предмети не тонуть у воді;  дослідити чому апельсин не тоне у воді;  провестидосліди із властивостямисокуапельсина;  вчити правильно вживати слова у мовленні;  вчити розуміти прочитане, ставити запитання за змістом прослуханого твору (казки, вірша);  закріплювати знання про голосніта приголоснізвуки;  закріплювати вміння аналізувати звуки в словах, читати вивчені букви;  закріплювати вміння порівнювати числа в межах 10, складати нерівності;  розвивати вміння ділити множину об’єктів на підмножини за спільними ознаками;  розвивати зв’язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, творчу уяву, фантазію, дрібну моторикуруки. Завдання:  вправа «Покажи настрій»;  заповнення щоденних новин;  рухлива гра «Фрукти»;  складання нерівностей на порівняння чисел в межах 10;  поділ множини об’єктів на підмножини за спільною ознакою;  промовляння чистомовки;  звуковийаналіз словаАПЕЛЬСИН;  гра «Знайдислова»;  вивчення вірша А. Валевського «Апельсин» напам’ять;  роботанад змістом оповідання «Гіркий апельсин»;  проведення досліду «Що потоне у воді?»;  проведення досліду «Тонечи не тоне апельсин?»;  експерименти з апельсином «Апельсин. Чому вибухає кулька»;  розфарбовування фруктів. Очікуваннірезультати учіння:  з увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;  сприймаємонологічне висловлення;  ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;  ділиться своїмипочуттямита емоціями від прослуханого висловлення;
  22. 22.  розповідаєпро те, що його вразило;  уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова;  спілкується з однокласникамита з вчителем;  об’єднуєтьсяз іншими дітьми у групу для спільної діяльності;  пояснює важливість взаємодопомоги та співпраці у межах спільноти класу;  читає вголос короткі тексти з метою отримання інформації; обмінюється елементарними письмовимиповідомленнями;  вміє порівнювати предмети в межах 10;  вміє складати нерівності;  вміє ділити множину предметів на підмножини за спільними ознаками;  вправляється у правильній вимовій наголошуванні слів;  вміє називати звуки в словах;  досліджує та розуміє чому одні предмети тонуть у воді, а інші – не тонуть;  розуміє, чомуапельсин не тоне у воді;  досліджує властивостісоку лимона;  розфарбовуєцитрусовіу відповідні кольори. Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи, мікроскопи, ємності для води, дерев’яна, пластикова, залізна кульки, апельсини, альбом, кольорові олівці, відеозапис оповідання «Гіркий апельсин», фрагмент відео досліду, повітряна кулька. Перебіг заняття І частина 1.Ранковазустріч. 1.1. Привітання. Діти утворюють коло. Промовляють вітання. Ранок розпочавсьцікаво, Світить сонечко ласкаво, В календарик заглядає І від посмішки аж сяє. Знає сонце гомінливе — День сьогодніособливий! 1.2. Вправа «Покажи настрій». Вчитель пропонує дітям показати свій настрій мімікою, жестами. 1.3. Заповненнящоденнихновин. Дата … Місяць… Сьогодні…(день тижня). Який день тижня за порядком? Яка сьогодніпогода?
  23. 23. Опади… Вчитель назначає помічників дня. Особливе– АПЕЛЬСИН . 1.4. Оголошеннятеми тижня та дня. Сьогодні ви дізнаєтеся багато цікавого про апельсин, будете проводитидослідиз цим фруктом. 2. Рухлива гра «ФРУКТИ». Мета: вчити вирізняти фрукти, узагальнити га систематизувати знання учнів про голосніта приголоснізвуки. Хід гри: Малюнки із зображенням фруктів та овочів розміщені по всьомукласу. На дошці знаходяться двікорзинки: Вчитель дає завдання: до червоного кошика покласти фрукти, які починаються з голосного, а до синього – з приголосного, а учні підбігають до малюнка і кладуть малюнок до потрібного кошика. Учням треба бути уважними, щоб до кошика не потрапили овочі. - Які фрукти поклали у червонийкошик, у синій кошик? - Знайдіть серед них фрукт, відгадавши загадку. Цілий ящик південного сонця В Новий рік завезли в магазин. Здогадайтеся, діти, то що це? Екзотичнийсмачний (апельсин). - Що знаєте про апельсин? - Хто з вас любить їстиапельсин? 3. Цікаве про апельсин. 1. Чи знаєте ви, що вживання в їжу апельсинів допомагає зберегти молодість? А ще ці фрукти бувають зеленими. У тропічному кліматі апельсини зеленого кольору, а в помірному вони помаранчеві. «Помаранчевість» апельсина обумовлена нестачею сонця. 2. Після шоколаду і ванілі апельсин є третім найбільш улюбленим ароматом у світі. Ніщо не зрівняється з соковитим, солодкимі стиглим апельсином! 3. Апельсини дозрівають восени або взимку. 2. Є більш 600 сортів апельсинів. 3. Бразилія є найбільшим виробником апельсинів у світі. 4. Апельсини містять більше клітковини, ніж більшість фруктів і овочів. 5. Ще, апельсинові дерева гинуть більше від удару блискавки, ніж хвороб рослин. 6. В Іспанії ростуть 35.000.000 апельсинових дерев. 7. Апельсинові дерева живуть від 100 до 150 років. 8. Апельсиновий сік є протицинговим засобом, так як він багатий вітаміном С (хворобацинга виникає при нестачі вітаміну С). 9. З шкірки апельсинів отримують цедру, використовують для приготування настоїв і варення. У Болоньї та Флоренції шкірка апельсинів використовується для приготування різного родулікерів. 4. Розвиток математичнихзнань.
  24. 24. 4.1. Складаннянерівностей на порівняннячисел в межах 10. Картка 1. - На скільки 6 більше, ніж 3? Картка 2. - На скільки 4 більше, ніж 1? Картка 3. - На скільки 3 менше, ніж 5? Картка 4. - На скільки 7 більше, ніж 4?
  25. 25. 4.2. Поділ множини об’єктів на підмножини за спільною ознакою. Картка 1. 2 підмножини – овочі, фрукти. Картка 2. 2 підмножини – зелень, овочі. Картка 3. 2 підмножини – фрукти, ягоди. Картка 4.
  26. 26. 2 підмножини – за кольором – червоніовочі, зелені фрукти. 5. Фізкультхвилинка. Раз! Два! Час вставати: Будемо відпочивати. Три! Чотири!Присідаймо, Швидко втому проганяймо. П’ять! Шість! Засміялись, Кілька раз понахилялись. Зайчик сонячнийдо нас авітав у вільний час. 6. Розвиток фонематичнихзнань. 6.1. Промовляннячистомовки. Ин-ин-ин – ми купили апельсин. Ік-ік-ік – ми зробилиз нього сік. Ак-ак-ак – має дуже гарний смак. Или-или-или – смак його всі ми хвалили. 6.2. Звуковий аналіз слова АПЕЛЬСИН. 6.3. Гра «Знайди слова». - Обведіть назви фруктів, у яких чуємо звук [а]. - Скільки таких фруктів знайшли. 7. Розвиток зв’язногомовлення. Вивченнявірша напам’ять. АПЕЛЬСИН Висить на гілці апельсин Та весело гойдається. Цікаво дуже це мені: - Кому ж то він дістанеться? Горить, неначе сонечко, Незайманий пустун. Чому такий маленький він? От був би як кавун! Анатолій Валевський - З чим порівнюється апельсин?Чому?
  27. 27. 8. Робота над змістом оповідання«Гіркий апельсин»(2 хв) Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=V-uly8fDZNM - Що робиладівчинка? - Про що запитав її Сергійко? - Чи поділилася дівчинка із Сергійком апельсинкою? - Чому Оленка не дала Сергійкові апельсинку? - Чому заплакала дівчинка? - А як ви думаєте потонула чи ні апельсинка у калюжі? 9. Проведеннядосліду«Що потонеу воді?». Матеріали для дослідження: прозорі ємності з водою, цукор, пластикова кулька, металева кулька, дерев’янакулька, шматочоктканини. Групова робота. Учитель пропонує учням об’єднатися в групи по 4–5 учасників. Для групової роботи кожній групі потрібні невеличка ємність з водою, бажано прозора, та перераховані вище предмети і речовини. Кожен учень проводить однедослідження. Інші слідкують і роблять висновки. Завдання для груп: • Провестидослідження, що відбувається з предметами, речовинамиу воді. • Повільно по черзі опускати предмет у воду і спостерігати, що з ним відбувається. • Презентувати дослідження. Спробувати пояснити, чому відбувається саме так? (Діти роблять висновки, що металева кулька тоне, тому що вона важка. Пластик легенький, тому він залишається на поверхні води, тканина теж залишається на поверхні води, бо вона легка і її вода виштовхує. А цукор у воді розчиняється і змінює її смак). - А чи потоне апельсин? - Давайте проведемо експеримент. 10. Музична хвилинка відпочинку. Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=7UIHVxIDc8M 11. Проведеннядосліду«Тонечи не тоне апельсин?». Проведення досліду у класі. Учитель бере апельсин і опускає його в воду. Він більший за м’яч, важчий, але не тоне. Потім учитель чистить апельсин і без шкіри його опускає у воду – апельсин опускається на дно. • Чому в шкірці апельсин плавав, а без шкірки – тоне? Дітям пропонуємо розглянути у мікроскоп шкірку, подивитись, що в шкірці є отвори. Пояснюємо, що в отворахє повітря, яке тримає на водіапельсин. Вчитель може провестидослід у класі, може скористатися відеороликом.
  28. 28. Відеодослід. Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=Lesgn3RSXHQ (1 хв) https://www.youtube.com/watch?v=T-awFnvhUh0 (3 хв) 12. Експерименти з апельсином «Апельсин. Чомувибухаєкулька» Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=oBIC7huIl1M - Чому лопається кулька від соку апельсина? (Виявляється, суміш кислоти апельсина з газами, якими надувається кулька вибухонебезпечна!) 13. Розвиток дрібноїмоторики руки. Розфарбовуванняфруктів. Завдання: розфарбуйвідповідними кольорамицитрусові. - Яким кольором будете розфарбовувати лимони, апельсини, мандарини? - Як одним словом назвати ці фрукти? (Цитрусові). 14. Підсумок заняття. Рефлексія. - З яким настроєм закінчуєте заняття? - Про що дізналися? Інтегроване заняття Я досліджую світ Тема тижня: Подорожуємо в часі Тема дня: Як змінилися ми за час шкільного життя? Мета:  пояснитизначимість дотримання правил у житті людини;  вчити правилам культурної поведінки в громадськихмісцях;  вчити учнів дотримуватися режиму дня школяра;  вчити розуміти прочитане, ставити запитання за змістом прослуханого твору;  закріплювати знання про голосніта приголоснізвуки;
  29. 29.  закріплювати вміння аналізувати звуки в словах, читати вивчені букви, списувати слова рукописнимибуквами із друкованого тексту;  повторитисклади чисел  закріплювати вміння додаватита віднімати числа в межах 10;  закріплювати вміння визначати час за годинником;  розвивати зв’язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, творчу уяву, фантазію, дрібну моторикуруки. Завдання:  вправа «Покажи настрій»;  заповнення щоденних новин;  дидактична гра «Тиживеш серед людей»;  бесіда «Що таке правила і як вони виникли»;  повторення правил класу;  обмін інформацією «Крісло автора»;  роботаіз сюжетними малюнками, обговорення поведінки дітей;  вивчення «золотого правила» напам’ять;  перегляд відеофільму «Правила для учнів 1-4-х класів»;  бесіда «А що цікавого було за цей час у школі?»;  презентація «Миттєвості шкільного життя»;  складання розповіді«Режим дня школяра»;  складня та розв’язання прикладів на додавання;  математична розмальовка«Розв’яжита розфарбуй»;  вправа «Знайдивідмінності між природнимиоб’єктами»;  гра «Знайдибукет»;  гра «Знайдислова». Очікуваннірезультати учіння:  з увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;  сприймаємонологічне висловлення;  ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;  ділиться своїмипочуттямита емоціями від прослуханого висловлення;  розповідаєпро те, що його вразило;  уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова;  спілкується з однокласникамита з вчителем;  об’єднуєтьсяз іншими дітьми у групу для спільної діяльності;  пояснює важливість взаємодопомоги та співпраці у межах спільноти класу;  дотримується встановлених правил в освоєному громадському просторі (у школі, на вулиці, у парку, на дитячомумайданчику тощо) правил;  пояснює, чомупотрібно дотримуватися встановленихправил;
  30. 30.  розповідає про свої права і обов’язки, що пов’язані з громадським життям, пояснюєважливість знання і дотримання цих правил;  описує й обмірковує свої правата обов’язкиу сім’ї, класі;  вміє дотримуватися режимудня;  пояснює, чомулюди перебувають разом, взаємодіють;  описує, як змінилося його / її життя після того, як він / вона стали школярами;  впізнає на циферблаті годинника час з точністю до години;  читає вголос короткі тексти з метою отримання інформації; обмінюється елементарними письмовимиповідомленнями;  вміє списуватиз друкованого тексту рукописнимибуквами;  вправляється у правильній вимовій наголошуванні слів;  вміє називати звуки в словах;  вміє додаватиі віднімати в межах 10;  знає склад чисел;  вміє розрізнятиприродніта рукотворніоб’єкти. Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи, сюжетні картинки, відеофільм «Правила для учнів 1-4-х класів», презентація «Миттєвості шкільного життя». Перебіг заняття І частина 1.Ранковазустріч. 1.1. Привітання. Діти утворюють коло. Вітаються віршиком. Ранок розпочавсьцікаво, Світить сонечко ласкаво, В календарик заглядає І від посмішки аж сяє. Знає сонце гомінливе — День сьогодніособливий! 1.2. Вправа «Покажи настрій». Вчитель пропонуєдітям показати свій настрій мімікою, жестами. 1.3. Заповненнящоденнихновин. Дата … Місяць… Сьогодні…(день тижня). Який день тижня за порядком? Яка сьогодніпогода? Опади… Вчитель назначає помічників дня. Особливе– Я і школа . 1.4. Оголошення теми тижня та дня.
  31. 31. Сьогодні ви згадаєте, якими ви прийшли до школи 1 вересня, розкажете один одному чи змінилися ви за цей час, чому навчилися у школі. 2. Дидактична гра «Ти живеш серед людей». Перед проведенням гри вчитель нагадує дітям, що людей у світі живе надзвичайно багато і серед них є різні - рідні, друзі, знайомі та чужі й незнайомі нам люди. Діти стають півколом перед педагогом, а той бере в руки м'яч. Вчитель пояснюєдітям правило гри. Той, хто м'ячика зловив, на питання відповів. Дорослий кидає м’яч дитині і ставить їй питання, а дитина має піймати м'яч, дати відповідь і повернути м'яч дорослому. Решта учнів стежить за відповідями товариша і за потребивиправляють його або допомагають. Варіанти питань для гри: Які люди є у твоїйродині? (Мама, тато, братик, бабуся, дідусь.) Хто живе у квартирі (будинку) поряд?(Сусіди.) Яких людей запрошують у гості? (Родичів, друзів, приятелів.) Із ким потрібно вітатися при зустрічі? (Із усіма знайомими.) Кому ми даруємо подарунки? (Рідним та друзям.) Кого вважають людьми похилого віку? (Стареньких бабусь та дідусів.) Дорослі працюють на роботі, а чим займаються діти? (Ходять до дитсадка або до школи.) Усі незнайомі -це рідні чи чужі нам люди? (Це чужі люди.) Які люди піклуються про тебе вдома і в школі? (Мама, тато, бабуся, дідусь, вчителі...) А можуть про тебе піклуватися незнайомі люди? Які, наприклад? (Можуть, якщо це лікар, водій автобуса.) Із ким ти граєшся?(Із дітьми, друзями.) Із яким людьми слід поводитися чемно та ввічливо? (З усіма людьми ) Під час гри вчитель спонукає дітей не називати конкретні імена, а вживати слова узагальнюючого характеру. 3. Бесіда «Що таке правила іяк вони виникли». - Що таке правила? - Чи треба їх дотримуватися? - Чи завждитреба дотримуватися правил? - Як ви думаєте, коли виникли правила? - Пригадайте, як жили первісні люди. Чи могла первісна людина існувати самостійно? Як називалися перші колективи первісних людей?(Племена). З перших днів існування на Землі люди навчилися перемагати природні негаразди, будувати перші оселі, здобувати їжу. Минали роки й століття, змінювалися історичні епохи. Печеру, вогнище та палицю замінили електрика, комп'ютери й хмарочоси. На місці невеликих людських колективів людського стада, племені — утворилися великі держави. Однак і в малому, і у великому колективах завжди існувала та
  32. 32. й нині існує проблема співіснування людей, залагоджування стосунків між ними. Уже в первісному суспільстві виникали певні правила поведінки. Коли плем'я збиралося на полювання, воно влаштовувало навколо зображення звіра традиційний ритуал. Це було правило, без якого на лови не йшли. Уважалося, що без дотримання цього полювання буде невдалим. Згодом виникли держави, у яких формувалися закони правила життя суспільства. Правила супроводжують нас на кожному кроці життя. Зайшовши в автобус чи трамвай, вагон потягу чи метро, ви бачите правила користування цими видами транспорту. У школі учні зобов'язані дотримуватися правил поведінки. Щоб запобігти пожежі, маємо дотримуватися правил протипожежної безпеки, а щоб уникнути проблем під час купання правил поведінки на воді. У кожному магазині ми можемо ознайомитися з правилами обслуговування покупців. 4. Повторенняправил класу. - А як ви думаєте, для чого нам потрібні правила? (вислухати міркування учнів). - Чи пам’ятаєте ви правила, які ми разом укладали у перші тижні нашого навчання в школі? Які це були правила? (діти пригадують правила життя у класі). 5. Обмін інформацією. «Крісло автора». Учитель інформує учнів про те, що в кожній сім’ї усі знають, що можна робити, а що – ні. Так і в країні. В країні – це називається ЗАКОН, а в сім’ї – правила. Наприклад: «Складати усі речі на місце, мити за собою посуд, допомагати одинодному». Учитель: − Чи є правила у вас вдома? Хто сьогодні хоче поділитися своїми сімейними правилами? Учні (за бажанням) розповідають правила. 6. Робота із сюжетними малюнками. Обговоренняповедінки дітей.
  33. 33. - Хто з дітей порушує правила поведінки у громадськихмісцях? - Які поради дасте дітям? 7. Вивчення «золотого правила» напам’ять. Що хочеш від людей ти мати, То те ж і до людей неси. Тодіне буде бракувати Тепла і радості, й краси. То ж треба мудро в світі жити, Нести до всіх своє тепло. Любити світ, людей любити, Щоб радісно усім було. 8. Фізкультхвилинка. Один, два — усі піднялись, Повернулись, похитались. Три, чотири — руки вгору, В сторониі вгорузнову П'ять, шість — опустили, І швиденько всі присіли. Сім, вісім — всі малята Стрибають, як жабенята. Дев'ять, десять, — рівно стали І за парти посідали. 9. Повторення правил поведінки у школі. Перегляд відеофільму «Правила для учнів 1-4-х класів» (5 хв 32 с) Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=JYjjpmPIf64 10. Бесіда «Ащо цікавого було за цей час у школі?». Діти розповідають чому навчилися за 4 місяці навчання у школі, з ким потоваришували, про що цікаве дізналися.
  34. 34. 11. Перегляд фотопрезентації«Миттєвостішкільного життя». Діти разом з вчителем переглядають мультимедійну презентацію із миттєвостямишкільного життя за 4 місяці навчання, згадують, як все було. ІІ частина Чому ми навчилися у школі? 1. Розвиток зв’язного мовлення дітей. Складання розповіді «Режим дня школяра». Мета: вчити учнів складати речення за малюнками, розпізнавати час за годинником. - О котрій годиніпрокидається школярка? - Які ранкові процедури робить кожний школяр? Скільки часу відводиться на ранкові процедури? - О котрій годинішколярка снідає? - Коли розпочинаютьсязаняття в школі? - О котрій годинізакінчуються? - Скільки часу тривають заняття в школі? - Чи потрібно після уроків відпочити? - О котрій годинішколярка сідає виконувати домашні завдання? - Скільки часу відведено для виконання домашніх завдань? - О котрій годиніпочинається вечеря? - О котрій годинішколяру треба лягати спати? - Скільки годинповинен тривати соншколяра?
  35. 35. 2. Розвиток математичнихзнань дітей. 2.1. Повторення складу чисел. Складня та розв’язання прикладів на додавання.Самостійна робота. 2.2. Математичнарозмальовка«Розв’яжи та розфарбуй». 3. Фізкультхвилинка. Всі піднесли руки –раз! На носках стоїть весь клас, Два – присіли, руки вниз, На сусіда подивись. Раз! – і вгору, Два! – і вниз, На сусіда не дивись. Будем дружно ми вставати, Щоб ногам роботудати. Раз – присіли, два – піднялись. Хто старався присідати,
  36. 36. Може вже відпочивати. 4. Розвиток природничихзнань. - Назвіть які природніоб’єктирозфарбували? - Які рукотворнітіла розфарбували? - Що ви знаєте про Сонце? Вправа «Знайди відмінності між природними об’єктами». Робота в парах. - Які природніоб’єктизображено? - На яке питання відповідають всі ці назви об’єктів? - Знайдіть відмінності у кожномурядку. 5. Розвиток фонематичнихзнань. Гра «ЗБЕРИБУКЕТ». Мета: формувати у дітей уміння розрізняти м'які приголосні та тверді. На дошці малюнки дівчинки Лесі та хлопчика Іванка, квітів: Вчитель говорить слова: Леся та Іванко збирають букет для мами. Але Леся може брати тільки квіти, назви яких починаються з м’яких приголосних. А Іванко – назви яких починаються з твердих приголосних. Допоможіть дітям. Лесі допомагають дівчатка, а Іванкові – хлопчики. Діти виходять до дошки і групують квіти відповідно до завдання.
  37. 37. - Скільки квітів зібрав хлопчик? Які? - Скільки квітів зібрала дівчинка? Назвіть їх. 6. Закріпленняграфічнихнавичок письма.Гра «Знайди слова». Завдання: знайти сховані слова, обвести їх кружечком, записати рукописнимибуквами 3 слова на власний вибір. Слова: слон, тигр, їжак, білка, вовк, лис, лев, бобер. 7. Підсумок заняття. Рефлексія. - З яким настроєм закінчуєте заняття? - Про що дізналися? - Що корисногови навчилися робитиза цей час навчання у школі?
  38. 38. Інтегроване заняття Я досліджую світ Тема тижня: Подорожуємо в часі Тема дня: Що знаємо і про що маємо довідатися для майбутніх подорожей? Мета:  пояснитизначимість знань для людини;  закріплювати знання про голосніта приголоснізвуки;  закріплювати вміння аналізувати звуки в словах, читати вивчені букви, друкувати слова, ділити слована склади;  вчити складати речення за схемами та малюнками;  закріплювати вміння розрізняти назви предметів за питаннями Хто? Що?;  вчити розв’язуватизадачі;  закріплювати вміння додаватита віднімати числа в межах 10;  закріплювати знання дітей про життя звірів узимку;  закріпити знання по хвойні дерева;  вчити виконувати аплікацію;  повторитиправила безпечної роботиз ножицями;  розвивати зв’язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, творчу уяву, фантазію, естетичний смак, дрібну моторикуруки. Завдання:  вправа «Покажи настрій»;  заповнення щоденних новин;  обмін інформації «Чого я навчився у школі?»;  гра «Чого я хочу навчитись у школі»;  розв’язання віршованих задач;  гра «Допоможи тваринам», розв’язання прикладів на додавання та віднімання;  гра «Назви предмет»;  вправа «Склади речення»;  гра «Знайдикожній тварині будиночок»;  вправа «Знайди10 відмінностей»;  виконання аплікації «Ялинка»;  виконання пісні-караоке «Ялинка». Очікуваннірезультати учіння:  з увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;  сприймаємонологічне висловлення;  ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;  ділиться своїмипочуттямита емоціями від прослуханого висловлення;
  39. 39.  розповідаєпро те, що його вразило;  уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова;  спілкується з однокласникамита з вчителем;  об’єднуєтьсяз іншими дітьми у групу для спільної діяльності;  пояснює важливість взаємодопомоги та співпраці у межах спільноти класу;  встановлює, спираючись на власний досвід і думки старших, коли відбувалися події шкільного життя, що запам’яталися читає вголос короткітексти з метою отримання інформації;  пояснює важливість навчання у школі для власного життя та добробуту;  вміє додавати та віднімати в межах 10;  вміє розв’язувативіршовані задачі;  вміє складати речення за малюнками та схемами;  вміє ділити слова на склади, аналізувати звуки в словах;  знає які назви предметів відповідають на питання Хто?, а які на питання Що?;  знає, як зимують звірі;  знає назви хвойних дерев, їх відмінності від інших дерев;  вміє друкувати слова;  обмінюється елементарними письмовимиповідомленнями;  виготовляєдоступніатрибути до свят та урочистостей;  бере участь у колективному виконанні творчого задуму;  презентує результати власної творчостіперед однолітками;  добирає конструкційні матеріали за їх властивостями для виконання практичної роботи;  знає правила безпечної роботиз ножицями;  вміє співати пісні. Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи, кольоровийпапір, клей, ножиці, пісня-караоке «Ялинка». Перебіг заняття І частина 1. Ранкова зустріч. 1.1. Привітання. Діти утворюють коло. Вітаються віршиком. Добрийдень, добрийдень, – Пальчики сказали, – Ми сьогоднівсіх дітей
  40. 40. Зранку привітали. (Пальці обох рук назустріч «кланяються», потім ритмічно на кожний склад з’єднуються з одноіменними пальцями рук.) Вч.: Станьте, дітки, всі рівненько Усміхніться всі гарненько. Настрій на урок взяли, Працювати почали. Тепер налаштуймося на роботу! Девіз нашого уроку: Не просто слухаю, а чую. Не просто дивлюся, а бачу. Відповідаю та міркую, Старанно працюю. 1.2. Вправа «Покажи настрій». Вчитель пропонуєдітям показати свій настрій мімікою, жестами. 1.3. Заповнення щоденнихновин. Дата … Місяць… Сьогодні…(день тижня). Який день тижня за порядком? Яка сьогодніпогода? Опади… Вчитель назначає помічників дня. Особливе– подорож в КраїнуЗнань. 1.4. Оголошеннятеми тижня та дня. Сьогодні ви обговорите, що уже знаєте і про що ще треба дізнатися для майбутніх подорожей. 2. Обмін інформації «Чого янавчивсяу школі?». Учні розповідають одинодному, чому вонинавчилися за І семестр. 3. Групове заняття. Гра «Чого яхочу навчитись у школі». Діти встають у коло. Учитель кидає дитині м’яч, учень ловить і розповідає про те, чого хоче ще навчитися. Далі перекидає м’яча іншій дитині. Гра продовжується доти, покивсі діти не висловляться. - А давайте згадаємо, чомуви вже навчилися, які маєте знання. 4. Розвиток математичнихзнань. Країна Математика. 4.1. Читаннявіршів. 1. Раз, два, три, чотири Рахувати нас учили. П’ять, шість – не лінились, Цифри ми писати вчились. Вчились приклади складати, Мали числа порівняти, Не сиділи, працювали, Додавали віднімали. Сім – ми будем більше знати, Математику вивчати.

×