Число і цифра 0. Послідовність чисел від 0 до 10. Написання 0 . Віднімання рівних чисел.
1. Екскурсія до казкового лісу.
Тема. Число і цифра 0. Послідовність чисел від 0 до 10. Написання 0 . Віднімання рівних чисел.
Роз’язування прикладів на додавання і віднімання.
Мета: на основі практичних дій з предметами розкрити утворення числа 0, визначити його місце
в натуральному ряді. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати, вдосконалювати навички
самоконтролю. Формувати в учнів уміння складати і розв’язувати приклади на додавання і
віднімання. Заохочувати дітей до співпраці, виховувати любов до природи.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Мета . Організувати дітей і емоційно налаштувати на роботу. Забезпечити доброзичливу
психологічну атмосферу під час уроку.
Сядьте рівненько, виправте плечі, посміхніться і розпочнемо урок.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Вступна бесіда вчителя.
– Сьогодні на уроці математики ми вирушимо на екскурсію до казкового лісу. А хто буде
екскурсоводом для нас? Про це ви дізнаєтеся відгадавши загадку.
Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.
(Сова)
Сова прийшла сьогодні в клас,
Щоб перевірити всіх нас:
Чи умієм рахувати, цифри в зошиті писати,
Чи знаємо чисел склад. Чи усе у нас на лад?
– Заплющіть, будь ласка, очі. Прислухайтесь. ( Лунає казкова мелодія).
Ми у казковому осінньому лісі.
III. Актуалізація опорних знань.
Мета. Закріпити в учнів сформовані навички лічби, вправляти у співвіднесенні числа з кількістю
предметів, розвивати логічне мислення, підтримувати бажання учнів якомога більше знати про
птахів.
1.Коротка бесіда вчителя про зимуючих і перелітних птахів.
– Діти, чи були ви в осінньому лісі? А чи так зараз там гамірно як влітку? Чому? ( Деякі птахи
відлетіли в теплі краї )
А які? Хто знає? ( Солов’ї, ластівки, зозулі, шпаки, журавлі, лебеді, гуси… ).
А які птахи залишаються зимувати з нами? (Синичка, дятел, ворона, сорока, сова, горобці…)
2. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Усний рахунок.
–Сьогодні до нас на урок завітала одна пташка. Це синичка.(Мал.) Вона навчається в лісовій
школі. Нещодавно синичка навчилася рахувати.
Перевіримо її! Ось як вона рахує !
а) Завдання Синички
На дошці записаний числовий ряд. Необхідно назвати пропущенні числа.
( Один учень працює біля дошки інші викладають числовий ряд на партах )
1,2,…4,5,…7,…9,10
Чи згодні ви з таким рахунком? (Ні)
Чому ? Які числа пропустила синичка при рахунку? ( 3,6,8,)
– Порахуйте від 1 до 10 і навпаки.
2. б ) Співвіднесення кількості предметів і числа.
–А ще синичка хоче з вами пограти. Вона приготувала картки, на яких зображена певна кількість
предметів. Ваше завдання, показати цифру, яка б відповідала кількості предметів.
Учитель показує картку із зображенням груп предметів, учні показують цифру відповідно до
кількості предметів.
1. Хвилинка каліграфії.
Мета. Закріпити в учнів навички правильного , розбірливого і в міру швидкого написання цифр.
а) Повторення правила розташування зошита і правил правильного письма (лічилка)
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Я її не підведу!
Сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я берусь!
— Сьогодні до нас завітав Їжачок. Він дуже любить одне число і приніс вам завдання,
пов'язані з цим числом.
Гра «Весела лічба»
– Порахуйте, скільки грибочків зібрав їжачок?
Їжачок по лісу йшов
На обід гриби знайшов.
Під березою чотири
Три грибочки – під дубком.
Скільки їх було разом? ( 4+ 3 = 7 )
2. Робота у зошиті
а) Написання вивченої цифри 7.
б) Математичний диктант.
— Запишіть числа від 6 до 10.
— Перший доданок 4, другий доданок 1. Запишіть суму.
— Запишіть число, попереднє числу 2; наступне числу 8.
— Запишіть «сусідів» числа 3.
Взаємоперевірка робіт.
IV. Динамічна пауза (діти виконують вправи запропонованіЇжачком).
V. Вивчення нового матеріалу.
Мета. На основі практичних дій з предметами розкрити утворення 0, визначити його місце в
натуральному ряді, навчитись писати і порівнювати 0 з іншими числами, складати і
розв’язувати приклади.
1. Практична робота за завданням підручника.
Завдання веселого Горобчика.
В учнів на партах набір кружечків. Виконуючи завдання вчителя, діти розкривають
поняття і утворення числа 0. Складають приклади і розв’язують їх.
–Горобчик, поспішаючи на урок, в полі знайшов стручок гороху.
Знаєте, горошини були дуже смачні і Горобчик з’їв одну горошину.
2 – 1=1 1 – 1 = 0
3. Скільки горошинок залишилося? 3 – 1 = 2
А потім ще одну 2 – 1 = 1 і ще одну 1 – 1 = 0
Скільки горошин залишилося? (Нічого не залишилося)
В такому випадку говорять, що в стручку нуль горошинок.
2. Місце 0 в ряді чисел.
На набірному полотні вчитель виставляє цифрові картки від 1 до 10. Показує місце нуля в ряді
чисел. Діти читають числа від 0 до 10; від 10 до 0. Називають «сусідів» числа 1.
3. Написання цифри 0
На що схожа цифра 0. От послухайте віршик про цифру 0.
Кругла, наче буква о
Цифра нуль, або ніщо.
Як стоїть він сам – самісінький,
То й не значить нічогісінько.
- Показ зразка;
- Пояснення вчителя;
- Запис у зошитах.
VI. Первинне закріплення.
Мета. Закріпити знання учнів про число 0 , формувати вміння складати і розв’язувати
приклади, порівнювати 0 з іншими числами.
– Скільки ще кульбабок у пухнастих шапочках? (Жодної.)
2. За малюнком пояснити утворення числа 0. Прочитати і розв’язати приклад.
( Мал. листочків). Ще не всі листочки злетіли на землю. Та подув непосидько вітерець і
останні листочки впали на землю.
2 – 2 = 0
3. Утворення числа 0 за числовим відрізком. Робота з підручником. Завдання 3 на с. 47
4. Обчислення значень виразів за числовим відрізком
Діти складають і записують рівності.
7 – 7 = 0 8 – 8 = 0 9 – 9 = 0 10 – 10 = 0
Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.
5. Порівняння 0 з іншими числами.
Гра «Котик і мишка».
А ось до нас завітало прудке мишеня. Воно злякалося котика і сховалося у прикладах.
Відгадайте, які знаки закрило мишеня.
2 0 3 2 1 0 0 5
Що ми можемо сказати за нуль? ( Нуль найменше число, а будь яке інше число завжди більше
нуля.)
VII. Фізкультхвилинка
4. Що ж, прийшла, мабуть, пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
усіх запросити.
Гра «Зимуючі і перелітні птахи».
Бесіда про допомогу зимуючим птахам.
VIII. Розвиток математичних знань.
Мета . Формувати вміння складати і розв’язувати приклади на додавання і віднімання за
малюнками і практичними діями. Перевірити знання учнів з вивченого матеріалу.
– Крокуючи далі лісом ми знову зустріли Мудру Сову. Вона хоче, щоб ви допомогли їй
скласти і розв’язати приклади.
–
Завдання від Мудрої Сови.
1. Складання та розв’язування прикладів за віршованими задачами
* Швидко їде Федя
На велосипеді.
А за ним — ще шість хлоп’ят.
Скільки всіх хлоп’ят їде в сад? (1 + 6 = 7)
* Кіт Мурко на став ходив,
Сім рибин він навудив!
На сніданок дві зварив.
Скільки рибок залишив? (7 – 2 = 5)
*Біг зайчисько Куцохвіст
Чотири моркви з поля ніс.
Три морквини він зжував,
Одну подрузі віддав.
Чи лишилося багато?
Як гадаєте, малята? (Нічого не лишилося, 0.)
2. Робота з підручником. Розв’язування прикладів 4 на с.47
3. Вправа з логічним навантаженням
Робота з матеріалом для лічби.
— Викладіть з паличок фігуру, як у підручнику. Перекладіть 2 палички
так, щоби будиночок став прапорцем.
IX. Цікаві вправи.
1. Гра «Оживи цифру»
— Зобразіть нуль у вигляді сонечка. Передайте його характер (радість,
байдужість, незадоволення).
2. Логічні завдання
— Скільки крил у карася?
— Скільки груш на сосні?
— Скільки ластівок стрибає в траві?
— Скільки жаб летить у небесах?
X. Підсумок уроку.
–Чи сподобалась вам екскурсія з Чарівною Шапочкою? Чим саме?
–Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
–Вам буде про що розповісти вдома батькам?