1. Урок інформатики у 8 класі
Тема:Узагальненняі систематизаціязнань по темі «Опрацюваннятекстових
даних».
Навчальна мета:
узагальнити знання учнів по темі «Опрацювання текстових даних»;
систематизувати основні поняття теми «Опрацювання текстових даних»;
формувати уміння використовувати текстовий процесор для вирішення
проблемних завдань.
Розвиваючамета:
розвиватипрактичні навички обробкиграфічної, табличної інформації під час
роботи з текстовими документами;
сприяти розвитку естетичних смаків учнів, творчого мислення;
розвивати уміння виділяти головне, порівнювати і узагальнювати отримані
результати;
Виховна мета:
виховувати творчуактивність, самостійність у застосуванні отриманих знань;
виховувати сучасну творчу людину, здатну вчитися упродовж життя;
виховувати інформаційну культуру, толерантну поведінку;
формуванню почуття патріотизму і національної самосвідомості;
сприяти професійній орієнтації учнів.
Тип уроку: урок систематизаціїіузагальненнязнань.
Обладнання:
Мультимедійна дошка;
Комп'ютери, під’єднані до мережі, з встановленими текстовим процесором Libre
office Writer або MS Word, браузером;
2. Таблички з назвами команд (поліграфічних видань);
Презентація до уроку;
Кольоровікапелюшки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Добрийдень, діти! Я рада вітати вас на сьогоднішньомууроці.
II. Повідомленнятеми і мети уроку (Слайд 1)
Тема сьогоднішнього уроку: «Узагальнення та систематизація знань з теми
Текстовий процесор». Мета сьогоднішнього уроку узагальнити отримані знання по
текстовим процесорам. Протягом декількох уроків, створюючи різні текстові
документи, ви переконалися, що текстовий процесор має широкі можливості для
введення, форматування і редагування тексту, організації та оформлення тексту.
Сьогодні на уроці ми з вами вдосконалимо навички обробки текстових документів
за допомогою текстового процесора.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Скажіть, чи часто вам доводиться набирати текстову інформацію, оформляти
реферати? Виявляється, не тільки ви, але і безліч людей самих різних професій
практично щодня стикаються з необхідністю публікації своїх матеріалів. Це
письменники, поети, журналісти, дизайнери, вчителі. Тому цей урок я пропоную
провести в формі ділової гри. Уявіть, що наш клас сьогодні - це 3 салони
оперативної поліграфії відомих друкованих видань. Я - директор туристичної фірми
«Глобус». Мені потрібно виготовити рекламний інформаційний бюлетень про одну
з туристичних подорожей. З одним з ваших видань я хочу підписати договір про
співпрацю. Для того щоб визначити, з яким підприємством ми будемо працювати
вам необхідно пройти конкурсні випробування. Ви повинні продемонструвати свої
теоретичні знання, творчі здібності, цілеспрямованість, естетичний смак при
виконанні запропонованих завдань, проявити вміння працювати в команді. Ваша
мета - підписати з моєю фірмою угоду. Ті з вас, які впораються з усіма завданнями і
наберуть більшу кількість балів, зможуть працювати з нами.
3. А епіграфом уроку (Слайд 2) стануть слова новозеландського письменника
Гордона Драйдена: «Пам'ятай: усі ми разом розумніші, ніж кожен з нас.» Тому
при роботі в групах, я вам бажаю, працювати колективно, організовано і при
виконанні завдань враховувати думку кожного. Бажаю вам успіху!
ІV. Надання необхідної інформації.
Роботу учасників оцінюватиме експертна група, яка складається з учнів
старших класів, які мають високий рівень навчальних досягнень з інформатики.
Протягом уроку експерти оцінюють виконання завдань команд і фіксують
результати в спеціальній таблиці і на дошці. В кінці уроку експерти повинні
визначити команду-переможницю.
V. Перевірка домашнього завдання (Слайд 3)
В якості домашнього завдання вам потрібно було придумати назву вашого
видавництва, вибрати головного редактора і підготувати візитні картки команд-
учасників. Максимальна кількість балів за цей конкурс - 4 бали. Експерти повинні
врахувати використання різних об'єктів при виконанні завдання і дизайн. Слово
командам. (Команди представляють візитні картки, а також виставляють на
столи і надають експертній групі картки з назвою команди. Експерти отримані
картки вивішують на дошку для подальшого представлення результатів.)
VI. Систематизація і узагальнення знань.
Інтелектуальна розминка
1) Вправа «Наведи лад в своїх знаннях» (Слайд 4).
Учитель пропонує командам виконати завдання на відповідність.
Доберіть до слів, позначених цифрами з першого стовпця правильні
відповідники, позначені літерами з другого стовпця та утворіть правильні за
смислом пари:
ЗАВДАННЯ НА ВСТАНОВЛЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ
Доберіть до слів, позначених цифрами з першого стовпця правильні
відповідники, позначені літерами з другого стовпця та утворіть правильні за
смислом пари:
4. 1) вирізання фрагмента тексту
а)
2) створення текстового документа
б)
3) вирівнювання тексту
в) Вкладка Файл
Зберегтияк…
4) Назва і розмір шрифту г) Ctrl+Z
5) збереження текстового документа д) Ctrl+X
6) збереження текстового документа з
присвоєнням йомуімені та
розташування у певній папці
е) Delete
7) копіювання фрагмента тексту
ж)
8) знищення фрагмента тексту
з)
9) відміна виконаної команди и) Ctrl+V
10) вставлення вирізаного чи
скопійованого фрагмента тексту к)
11) Створення нумерованого або
маркованого списку л)
За кожну правильну відповідь учасники команди отримують 1 бал.
(Кожна команда виконує це завдання 2-3 хвилини. Після передачі результатів
експертам, виконується перевірка даного завдання в середовищі learningapps.org:
https://learningapps.org/display?v=pvpkeimo319).
5. 2) Конкурс головних редакторів.
(Виконується одночасно з інтелектуальним поєдинком)
Цей тур призначений для головних редакторів. Капітанам пропонується
кросворд в середовищі learningapps.org, який доступний за посиланням:
https://learningapps.org/display?v=pbg1jrb6319, який вони повинні розгадатипротягом
5-7 хвилин. Як нагорода, отримання по 1 балу для своєї команди за кожну
правильну відповідь. Максимальна кількість балів для команди – 14.
6. 3) Конкурс - «Інтелектуальний поєдинок»
Для конкурсу учасники використовують смартфони. Усі переходять за
посиланням https://www.classtime.com/code/NGNY8M або за QR-кодом:
Одночасно учні починають виконувати тестування на платформі Сlasstime.
Учитель одразу бачить прогрес виконання завдань. Перемагає та команда, яка
сумарно набрала більшу кількість балів.
VІI. Практична робота (робота за комп'ютерами протягом 15 хвилин).
(Слайд 5)
Створення інформаційного бюлетеня, за допомогою текстового
процесора.
Я переконалася, що співробітники ваших видавництв компетентні в
теоретичних питаннях. А зараз пропоную вам ознайомитися з практичним
завданням. Вам необхідно показати Майстер-клас в сфері реклами.
Отже, вам необхідно виконати замовлення для туристичного агентства
«Глобус». Ми розробили новий туристичний маршрут, який пропонує іноземцям
здійснити подорож в один з курортних міст України - Буковель, де можна
7. познайомитися з казковими будинками, туристичними маршрутами, місцями для
відпочинку.
Однак більшість туристів майже нічого не чули про ці неповторні природні
архітектурні шедеври, тому вони віддають перевагу відомим і популярним
подорожам до Туреччини та Єгипту. Саме Вам потрібно виправити цю ситуацію,
підготувавши на замовлення туристичної фірми інформаційний бюлетень
"Знайомтесь - Буковель!", після перегляду якого кожен з читачів зацікавився б цим
неповторним містом і його справжніми шедеврами.
Кожна група займає 2 комп'ютери. Перша пара з групи працює над
оформленням титульної сторінки бюлетеня, а друга - над другою сторінкою
бюлетеня. Матеріали для груп знаходяться у на комп'ютерах на робочому столі в
папці 8 клас - Буковель. Команда, що виконала завдання раніше, отримує бонус - 1
бал. (Слайд 6)
(Після закінчення виконання завдання - результати роботи кожної команди
виводяться на друк)
VIII. Підсумок уроку.
1. Підбиття підсумку змагання
Зараз ми ознайомимося з результатами роботи ваших поліграфічних видань.
Всі учасники показали хороші знання з даної теми, хороші навички роботи з
використанням сучасних комп'ютерних технологій. А зараз експертна група
підрахує загальну кількість балів для визначення результатів нашого конкурсного
відбору. Отже, перемогу отримує поліграфічне видання ... і ви показали, що готові
витримати конкуренцію на сучасному ринку праці. Сьогодні ми підпишемо з вами
договір про співпрацю. Хочу побажати, щоб таке працевлаштування для вас було
завжди. Ну а ті команди, які програли попрошу не засмучуватися, тому що, це
тільки урок і не останній у вашому житті. Якщо щось не вийшло сьогодні, то будьте
наполегливими і надалі все вийде. Не потрібно боятися зробити помилку, адже не
помиляється той, хто нічого не робить. Тому помилок не варто боятися, а потрібно
їх аналізувати і враховувати цей досвід в подальшій роботі.
2. Підведення підсумку уроку (Слайд 8)
8. Проводиться з використанням методу «Рюкзак» та «Кольорові капелюшки»
Вирушаючи в дорогу, ми беремо з собою необхідні речі. Закінчуючи урок, можна
також зібрати «рюкзак», щоб взяти в дорогу знання, вміння, способи діяльності,
рецепти досягнення успіху, настрій і емоції.
У кожного з вас на столі є кольорові капелюшки: блакитні, червоні і жовті.
Жовтий - факти про знання і вміння; червоний - настрій, емоції; блакитний -
важливість уроку. Оберіть один капелюшок і висловіть свою думку про урок.
Результати учні прикріплюють на магнітну дошку.
Знання тавміння Важливість уроку Настрій, емоції
Я знаю…
Я вмію…
Я досяг(ла)успіху,
тому що…
Урок важливий,
тому що…
Я буду
використовувати
отримані знання…
Я досяг(ла)успіху,
тому що…
Мені
сподобалось…
Мій настрій…
Я досяг(ла)успіху,
тому що…
Знання та вміння
Я знаю…
Я вмію…
Я досяг(ла) успіху, тому що……