(1) Guru mengajar tentang kematian dan alam barzakh dengan menggunakan kotak misteri dan nasyid untuk membangkitkan kesadaran murid. (2) Murid diberi penjelasan tentang pengertian mati dan alam barzakh serta dalil-dalilnya dari al-Quran dan hadis. (3) Guru juga menekankan pentingnya bersedia menghadapi kematian dengan melakukan amalan-amalan kebajikan.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM
Tarikh : 30 September 2009 Tingkatan : 3 Ibnu Rusyd
Masa : 8.00-8.50 pagi Bilangan Murid : 37/37
Tajuk Umum : Aqidah
Beriman Kepada Hari Akhirat;
Tajuk Pelajaran : Unit 1: Kematian dan Alam Barzakh Satu Kepastian
1) Pelajar akan dapat mengetahui tentang hakikat kematian yang perlu dilalui oleh setiap
makhluk Allah di dunia.
Objektif Am :
2) Persediaan untuk menghadapi mati.
Hasil
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
Pembelajaran
(1) Semua pelajar dapat menghuraikan pengertian mati di alam barzakh
(2) Memberikan dalil aqli dan naqli tentang hakikat mati di alam barzakh
(3) Pelajar dapat menyatakan persediaan menghadapi mati dan mempertingkatkan
ibadah dalam kehidupan.
Kemahiran : 1) Membanding beza tentang kematian di alam barzakh dan kehidupan di dunia.
Berfikir Kemudian boleh dikaitkan amalan di dunia akan di bawa di alam barzakh.
2)Membuat ramalan mengenai kematian di alam barzakh- contohnya seperti
membayangi diri di dalam kubur jika seseorang manusia itu membawa amalan kebaikan
akan di beri kebaikan di alam tersebut.
Penghayatan : 1) Takut melakukan dosa dan kejahatan
Nilai 2) Istiqamah dalam melakukan ibadat
3)Berterusan mencari kesenangan hidup di dunia dan di akhirat
4)Kesyukuran
Penggabung : 1)Tilawah Al-Quran-ayat yang berkaitan tentang kematian
Jalinan 2)Hadith- yang berkaitan dengan kematian
3)Akhlak Islamiyah-Adab menziarahi orang sakit atau jenazah
Pengetahuan : 1)Pelajar pernah menyaksikan orang yang sedang nazak
Sedia Ada 2)Pelajar pernah menonton beberapa program televisyen atau telefilem berkaitan orang
yang hampir dengan kematian
3)Pelajar pernah menghantar jenazah ke tanah perkuburan
Bahan Bantu : 1)Laptop dan LCD
Mengajar 2)Bahan yang berkaitan-Anak Patung
3)Kain Putih
4)Kertas Keras
5)Kotak Misteri
Rujukan Guru : (1) Buku teks Pendidikan Islam Tingkatan 3
InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 1
2. (2) Buku Rujukan Pendidikan Islam. Siti Hajar Abdullah, M/S 196-206
Isi Pelajaran : (1) Pengertian Mati dan Alam Brazakh
(2) Kehidupan Di Alam Barzakh
Hikmat Mengingati Mati
(3)
KOMPONEN PENGAJARAN
Induksi Set
1. Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas
2. Guru menunjukkan kotak misteri yang di jadikan sebagai keranda, anak patung dan kain putih
3. Guru memperdengarkan nasyid ”Mati-Hijjaz”
Perkembangan Isi
Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pelajar dan guru
Tujuan
Bacaan doa pelajaran memulakan kelas dengan
1. Untuk memohon
(2 minit) membacakan doa yang di
keberkatan
pimpin oleh ketua kelas.
-guru menunujukkan
kotak misteri kepada
• Guru menjadikan kotak misteri sebagai setiap murid sambil
keranda dan di dalamnya terdapat anak mendengar nasyid ”Mati-
patung yang di baluti kain putih. Hijjaz” melalui laptop.
• Guru mendengarkan nasyid ”Mati- -pelajar menghayati ABM
Hijjaz. nasyid tersebut sambil Laptop, kotak misteri,anak
• Apakah mesej yang hendak di meneka apa isi kandungan patung dan kain putih
2.
sampaikan melalui kotak misteri dan kotak misteri tersebut.
nasyid yang diperdengarkan. -guru bersoal jawab Teknik
• Nyatakan nama malaikat yang dengan murid secara lisan Soal Jawab
ditugaskan oleh Allah untuk -pelajar secara individu
mengambil nyawa manusia dan kelas.
(13 minit) -guru mengaitkan
jawapan pelajar dengan
bahan pembelajaran.
3. Pengertian mati: BBM
- Perpisahan roh daripada jasad. • Guru menyoal murid -Laptop dan LCD
- Proses perpindahan daripada kehidupan tentang pengertian
di dalam dunia ke alam barzakh. mati dan alam barzakh. KBKK
Pengertian barzakh: • Beberapa orang murid -membuat ramalan
- Bahasa: pemisah memberi pendapat
- Istilah syarak: Suatu serta pandangan masing-
kehidupan antara kehidupan di dunia dan masing.
di akhirat. • Guru menerangkan
InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 2
3. Kesimpulan:
- Alam bagi orang yang telah meninggal pengertian mati dan alam
dunia sementara menunggu Hari barzakh.
Kebangkitan semula pada Hari Kiamat.
Hukum Beriman dengan Alam Barzakh: • Guru memilih secara
- Setiap muslim wajib beriman dengan alam rawak beberapa
barzakh. Hal ini disebut orang murid membaca
dengan jelas di dalam ayat-ayatal-Quran ayat al-Quran serta teks
dan hadith2 Nabi s.a.w. hadith dan maksudnya
dengan bacaan kuat.
(10 minit) (Surah Al-Ankabut;57)
4. Saat Kematian: • Guru meminta murid NILAI
Dalam satu program Qiyamullail yang telah membaca petikan dalam -berani
diadakan di sebuah sekolah menengah, buku teks.
Ustaz Abdullah telah menyampaikan • Guru meminta beberapa KEMAHIRAN
kuliah Subuh yang bertajuk ”Saat orang murid mencatat dan KECERDASAN EMOSI
Kematian”. menyatakan isi-isi penting -pengurusan kendiri
Antara petikan ceramah yang telah dalam petikan Daya usaha
disampaikan oleh beliau . adalah • Guru membetulkan dan
seperti berikut: Murid-murid sekalian, mengeluarkan isi-isi ABM
setiap yang hidup pasti akan mati. Firman penting. -laptop dan LCD
Allah
s.w.t. dalam surah al-’Ankabut ayat 57:
Maksudnya:
“Setiap yang bernyawa akan merasai mati,
kemudian kamu akan dikembalikan kepada
kami. Adakah kita sudah bersedia untuk
menghadapinya?. Saat kematian ialah saat
yang paling mendebarkan bagi setiap
orang. Bayangkanlah, sekiranya terdapat
sedikit luka di badan sudah terlalu sakit
kita menanggungnya, maka bagaimana
pula pedihnya ketika nyawa hendak
diceraikan daripada badan?”
Amalan Menghadapi mati:
1. Bertaubat dan beristighfar
kepada Allah. • Guru memaparkan
2. Melaksanakan segala perintah antara amalan-amalan
Allah dan menjauhinya. menghadapi mati.
3. Berbuat kebaikan dan berkasih
sayang sesama manusia.
4. Melaksanakan amar makruf
nahi mungkar dalam masyarakat.
5. Memberikan sumbangan ke
arah kemajuan negara Islam.
(10 minit)
InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 3
4. Sebab perlu bersedia • Guru menerangkan BBM
menghadapi kematian: hikmat dan azab di dalam - Laptop/LCD
1. Manusia tidak boleh kembali alam barzakh. KBKK
lagi ke dunia. • Guru meminta beberapa - Membanding beza
2. Nyawa keluar dengan mudah dan tenang orang murid membaca NILAI
ketika malaikat al-maut mengambilnya. paparan di LCD. - Rasional
3. Mudah menjawab soalan malaikat • Guru menjelaskan
mungkar dan nakir sebab-sebab perlu bersedia
4. Selamat dari azab kubur. menghadapi kematian.
5. Selamat dari azab neraka. • Guru mengarahkan
murid membentuk
Hikmat mengingati mati dan alam barzakh. beberapa kumpulan dan
5.
-Individu membincangkan tentang
-Masyarakat. hikmat mengingati mati
-Negara dan alam barzakh
mengikut tempoh yang
(10 minit) ditetapkan.
• Selepas aktiviti
perbincangan, guru
meminta murid
membentangkan hasil
perbincangan mereka.
• Guru memberi jawapan
tepat.
Rumusan tentang isi pelajaran • Guru membuat rumusan BBM
dan KBKK. isi-isi pelajaran melalui - Kad perkataan
• Menasihati pelajar supaya sentiasa aktiviti pengukuhan TEKNIK
mengingati mati dengan membuat amalan • Penutup Kognitif -Aktiviti pengukuhan
kebajikan - Guru dan murid NILAI
membuat rumusan -Berdikari
6. tentang mati dan alam
(5 minit) barzakh.
• Penutup Sosial
- Guru memberi
penghargaan kepada
murid kerana dapat
menjalankan aktiviti P&P
dengan baik
Rumusan
1. Guru memperingati murid bahawa kematian akan berlaku pada setiap manusia.
Guru menasihati murid untuk mempertingkatkan ibadah untuk kebaikan di alam barzakh dan di
2.
akhirat kelak.
3. Murid di nasihati supaya tidak mensia-siakan kehidupan di dunia.
Penilaian
1. Membanding beza di antara kehidupan di dunia dan di akhirat
2. Menyatakan hikmah mengingati mati dan mengeluarkan 3 isi mengenai amalan menghadapai mati.
InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 4
5. 3.
Latihan Susulan
Murid mencatatkan isi-isi hikmat mengingati mati di dalam kertas mengikut kumpulan masing-
1.
masing
2.
Penilaian Kendiri
Ulasan Penyelia
Ulasan Pengetua
InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 5