More Related Content
Similar to Lesson p lan (rph) penegasan (20)
Lesson p lan (rph) penegasan
- 1. E D U 6 2 5
M E T H O D S O F T E A C H I N G V I S U A L A R T S
L E S S O N P L A N
PENEGASAN
( K a d U c a p a n ) T I N G K A T A N 1
Prepared by: Yusyaila bt Yunus (2011307775)
©2010 Program ED222 Fakulti Pendidikan, UiTM
1
- 2. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tajuk Pelajaran:KAD APAKAH ITU? (PENEGASAN)
MINGGU DALAM PRAKTIKUM
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Penjelasan Ringkas Mengenai Pelajaran:
(Matlamat umum, topik, aktiviti, kemahiran & masa)
Pelajaran ini adalah untuk memberikan pendedahan kepada
pelajar mengenai penegasan dan kepentingan penegasan di
dalam sesuatu karya. Pelajar akan belajar menggunakan
penegasan di dalam membuat kad ucapan.
Tingkatan: 1
Kelas:
AMAL
Bil pelajar:
(L) 15 (P) 21
Tarikh:
Latar belakang pelajaran:
(Pengetahuan sedia ada pelajar; keadaan ruang dan persekitaran)
Murid telah mengetahui dan mengaplikasikan unsur seni
dalam penghasilan kayra seni saperti garisan, rupa, bentuk,
warna dan sebagainya.
Tahap:
Aras 2
i. Menyatakan wujudnya Prinsip Rekaan dalam alam dan
objek buatan manusia.
Aras 3
i. Menggunakan Asas Seni Reka dalam menghasilkan
kerja Seni Visual melalui aktivit imudah.
ii. Menggambarkan jenis dan fungsi penggunaan Asas
Seni Reka dalam aktiviti Seni Visual.
Masa:
OBJEKTIF-OBJEKTIF PELAJARAN
Di akhir pembelajaran ini, pelajar akan dapat:
1. Mengenalpasti dan menyenaraikan prinsip penegasan dalam sesuatu hasil karya dan juga alam semulajadi.
2. Menghuraikan fungsi-fungsi penegasan di dalam karya seni.
3. Menghasilkan kad ucapan Hari Guru atau Hari Ibu yang mengaplikasikan salah satu prinsip penegasan seperti
penegasan garisan, rupa, bentuk dan juga warna.
PERBENDAHARAAN BARU (dengan makna yang betul) SENARAI ALAT BANTU MENGAJAR
Penegasan – digunakan untuk menarik perhatian.
Illustrasi – lukisan daripada grafik dan lain-lain.
Foto montaj – menggunakan gambar dari pelbagai sumber untuk dijadikan satu
karya seni.
Peta minda, contoh gambar penegasan, kertas lukisan, kertas warna, warna,
pensil, gunting, gam dan contoh kad ucapan.
©2010 Program ED222 Fakulti Pendidikan, UiTM
2
• Pengalaman ‘baru’ – tunjukcara, video,
perbincangan, carta, peta, aktiviti kumpulan.
• Pengalaman ‘dalam’ (aktiviti berfikir secara kritis) –
Membanding, menganalisa, mengkritik, membuat
keputusan, menilai, mengintepritasi.
• Aktiviti ‘bermakna & berguna’ (aktiviti kreatif) –
membuat latihan, amali, projek kreatif.
- 3. PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN
Set Induksi:
1. Guru meminta 4 orang pelajar perempuan dan seorang pelajar lelaki tampil ke hadapan.
2. Guru menyusun pelajar lelaki di bahagian tengah di antara 4 orang pelajar perempuan.
3. Guru bertanyakan kepada pelajar lain :-
a) Apakah yang dapat kamu lihat?
b) Siapakah yang lebih menonjol?
Objektif Pelajaran
(rujuk muka 1)
Langkah/
Masa
Aktiviti-aktiviti Guru dan Pelajar Hasil Pembelajaran
(termasuk penilaian)
Catatan
1. Mengenalpasti dan
menyenaraikan prinsip
penegasan dalam
sesuatu hasil karya dan
juga alam semulajadi.
L1
5 min
Guru memberikan penerangan tentang prinsip penegasan.
• Penegasan
• Kategori penegasan.
Pelajar akan memberi tumpuan terhadap penerangan yang
diberi oleh guru.
Nilai keyakinan, kerjasama dan
patuh.
KBKK – memproses maklumat.
L2
2 min
Guru menunjukkan beberapa contoh karya dan gambar
penegasan.
Pelajar akan memberi perhatian terhadap contoh karya.
Kaedah – berpusatkan guru. Nilai
- patuh
2. Menghuraikan fungsi-
fungsi penegasan di
dalam karya seni.
L1
4 min
Guru akan menerangkan fungsi penegasan dan cara-cara
menimbulkan penegasan beserta contohnya :-
• Penegasan garisan
• Penegasan rupa
• Penegasan bentuk
• Penegasan warna
Pelajar akan mendengar dengan teliti sambil membuat peta
minda.
Nilai – peka, keyakinan
KBKK – Membanding beza,
menganalisis dan menilai
maklumat.
L2
6 min
Guru akan memberi latihan menyusun gambar objek buatan
manusia atau objek alam semulajadi dan memberikan kategori
penegasan yang dapat mereka kenalpasti kepada pelajar.
Murid akan membuat latihan yang diberikan oleh guru.
Kaedah – berpusatkan pelajar
(soal dan jawab)
Kemahiran komunikasi.
KBKK – Membanding beza,
menganalisis dan menilai
maklumat.
©2010 Program ED222 Fakulti Pendidikan, UiTM
3
- 4. Objektif Pelajaran
(rujuk muka 1)
Langkah/
Masa
Aktiviti-aktiviti Guru dan Pelajar Hasil Pembelajaran
(termasuk penilaian)
Catatan
3. Menghasilkan kad ucapan
Hari Guru / Hari Ibu yang
mengaplikasikan prinsip
penegasan seperti
penegasan garisan, rupa
dan juga warna.
L1
2 min
Guru meminta para pelajar mengeluarkan bahan dan alat yang
telah diberitahu untuk dibawa oleh pelajar
Pelajar akan mengeluarkan bahan dan alat yang dibawa dalam
keadaan senyap dan teratur.
Nilai – ketekunan
Kecerdasan pelbagai – visual
spatial
L2
4 min
Guru menunjukkan contoh kad ucapan yang telah siap kepada
pelajar.
Pelajar akan memberi perhatian dan meneliti contoh yang
diberikan dan memahami konsep penegasan dengan lebih
mendalam.
Kecerdasan pelbagai – verbal
linguistik
L3
17 min
Guru meminta pelajar menghasilkan kad hari guru (ucapan)
yang mengaplikasikan prinsip penegasan sama ada
penegasan rupa, ruang dan warna dengan langkah seperti
berikut :-
1. Pilih kategori penegasan yang ingin mereka tonjolkan
(Penegasan garisan, rupa, bentuk atau warna).
2. Pelajar membuat lakaran di atas kertas.
3. Pelajar akan mula menghasilkan kad ucapan
menggunakan teknik fotomontaj.
Pelajar akan menghasilkan kad ucapan dan seterusnya
beberapa orang pelajar akan mempersembahkan kad ucapan
mereka kepada pelajar lain bagi sesi apresiasi.
KBKK – menjana idea, menilai
maklumat
Nilai – kreatif
PENUTUP PELAJARAN:
1. Guru meminta pelajar menghantar hasil karya mereka dan menunjukkan beberapa karya kepada pelajar dan mendapatkan pendapat daripada pelajar.
2. Guru akan membuat rumusan dengan bertanyakan tentang konsep, prinsip dan fungsi penegasan kepada pelajar secara rawak.
REFLEKSI GURU / PENILAIAN KENDIRI: CATATAN PENYELIA:
Tandatangan Guru dan Tarikh: Tandatangan Penyelia dan Tarikh:
©2010 Program ED222 Fakulti Pendidikan, UiTM
4
- 7. CONTOH KAD UCAPAN YANG PERLU DISEDIAKAN OEH PELAJAR
©2010 Program ED222 Fakulti Pendidikan, UiTM
7