1. Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : Harapan 5
Tarikh :18 September 2012
Masa : 7.45 – 8.45 pagi
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau – Ikan oh Ikan
Tajuk : 4.0 Membaca
6.0 Tulisan
Kemahiran : 4.6 Membaca Beretika
4.6.1 Etika Membaca
6.9 Membina ayat
6.9.1 Ayat
Bilangan Murid : 6 orang
Kumpulan 1(Aras Tinggi)
Bil Nama Kategori Kehadiran
1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner
2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD
3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan
4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner
Kumpulan 2(Aras Sederhana)
Bil Nama Kategori Kehadiran
1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia
2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner
Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat
Kumpulan 1
i. membaca 5 daripada 8 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan
bimbingan guru.
ii. menjawab 3 daripada 5 soalan dengan betul dengan bimbingan guru.
iii. membina 3 daripada 5 perkataan menjadi ayat yang betul dengan bimbingan guru.
Kumpulan 2
i. membaca 3 daripada 8 ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan
bimbingan guru.
ii. menjawab 2 daripada 3 soalan dengan betul dengan bimbingan guru.
iii. melengkapkan 2 daripada 3 tempat kosong dengan ayat yang bermakna dengan
betul dengan bimbingan dan bantuan guru.
Pengetahuan Sedia Ada :Murid pernah melihat dan mendengar mengenai pencemaran
sungai daripada media massa dan dalam kehidupan seharian mereka.
Penerapan Nilai: Mendengar arahan, bersungguh-sungguh, keyakinan diri, ketelitian
Unsur Terapi: Pertuturan, fisio, pendengaran,Nyanyian
Penggabungjalinan : Pendidikan Muzik
BBB/BBM:,kotak ajaib, kad gambar ,buku latihan,lembaran kerja,carta (seni kata
lagu,petikan,latihan)
2. Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi “Kotak Ajaib” 1. Murid diminta bersedia BBB: Kotak Ajaib,
(+ 5 minit) untuk memulakan kad gambar
pengajaran.
2. Murid ditunjukkan “Kotak
Ajaib” oleh guru. Unsur Terapi:
3. Murid dipanggil seorang Pertuturan
Kotak demi seorang oleh guru untuk
Ajaib mengambil sesuatu daripada
dalam “Kotak Ajaib”. Nilai: Mendengar
4. Murid dan guru bersoal arahan,
Soalan: jawab mengenai barang yang Keyakinan diri
1) Siapa tahu apa yang ada diperolehi daripada dalam
dalam kotak ini? “Kotak Ajaib” tersebut.
2) Haiwan apakah ini? 5. Murid menjawab soalan
3) Dimanakah tempat guru berdasarkan
tinggal haiwan ini? pengetahuan sedia ada
mereka.
6. Guru mengaitkan aktiviti
dengan isi pelajaran pada
hari tersebut.
Langkah 1 1. Murid dipaparkan seni kata BBB: Carta seni
(+ 15 minit) Nyanyian Lagu lagu “ Ikan Oh Ikan” oleh kata lagu
“Ikan Oh Ikan” guru.
2. Murid menyebut dan
membaca seni kata lagu
Seni kata Lagu “ Ikan Oh Ikan” dengan tepat dan jelas Unsur Terapi:
dengan bimbingan guru. Pertuturan
Ikan oh ikan,
3. Murid diperdengarkan
Kenapa engkau mati?
Macam mana aku tak mati?
nyanyian lagu “ Ikan Oh Ikan”
Air sungai kotor, air sungai kotor. yang dinyanyikan oleh guru.
4. Murid dan guru Nilai:
Air oh air, menyanyikan bersama-sama Bersungguh-
Kenapa engkau kotor? seni kata lagu “ Ikan Oh sungguh,
Macam mana aku tak kotor? Ikan”. keyakinan diri
Banyak sangat sampah, banyak 5. Murid bersoal jawab
sangat sampah.
bersama guru tentang seni
Sampah oh sampah,
kata lagu tersebut.
Kenapa engkau banyak?
Macam mana aku tak banyak?
Manusia buang aku, manusia buang
aku.
Soalan:
1) Kenapa ikan itu mati?
2) Kenapa air sungai kotor?
3. Langkah 2 Membaca petikan 1. Murid dipaparkan teks BBB : Carta
(+ 10 minit) petikan. petikan
2. Murid diperdengarkan
Baca petikan di bawah dengan petikan teks yang dibaca oleh Unsur Terapi:
sebutan dan intonasi yang betul. guru. Pendengaran dan
3. Murid diminta membaca fisio
Di dalam sebatang sungai,
tinggal keluarga ikan haruan dan petikan bersama-sama
ikan sepat. Mereka hidup aman dengan guru. Nilai: Ketelitian
dan damai. 4. Seorang demi seorang
murid diminta berdiri dan
Pada suatu hari, ahli membaca petikan dengan
keluarga ikan haruan dan ikan
sebutan dan intonasi yang
sepat sakit dengan tiba-tiba.
Tidak lama kemudian, keluarga
betul secara individu.Murid
ikan haruan dan ikan sepat mati. lain mengikut menyebut
Tinggallan anak ikan haruan dan perkataan yang disebutkan
ikan sepat. oleh murid yang membaca
petikan dengan sebutan dan
Semua ikan di dalam intonasi yang betul.
sungai itu mati kerana air sungai
5. Murid bersoal jawab
itu kotor. Terdapat banyak
sampah di dalam sungai itu tetapi
mengenai petikan yang
tiada sesiapa pun yang dibaca.
membersihkannya.
Anak ikan haruan dan
ikan sepat berasa sedih dengan
sikap manusia yang tidak
bertanggungjawab.
Soalan:
1) Haiwan apa yang ada dalam
sungai tersebut?
2) Kenapa ikan haruan dan ikan
sepat itu mati?
Langkah 3 Menjawab soalan 1.Murid diberi penerangan BBB: Carta
(+ 15 minit) berdasarkan petikan tentang aktiviti yang akan Latihan,buku
dijalankan. latihan
2. Murid dikehendaki
menjawab soalan Unsur Terapi:
berdasarkan petikan Fisio
3.Murid dibimbing dan
dibantu oleh guru untuk
menjawab soalan Nilai: Ketelitian
4. Pergerakan murid dipantau
dari semasa ke semasa oleh
guru.
Langkah 4 1. Murid diberi penerangan BBB: Lembaran
(+ 10 minit) tentang aktiviti yang akan kerja
dilaksanakan.
2. Lembaran kerja diedarkan Unsur Terapi:
kepada murid oleh guru Fisio
4. 3. Murid dikehendaki untuk
menyiapkan lembaran kerja Nilai: Mendengar
dan menghantar kepada arahan,
guru. Bersungguh-
4. Guru memantau murid sungguh
dari semasa ke semasa.
5. Guru membimbing murid
yang lemah.
Kumpulan 1 Kumpulan 1
- Membina ayat 1. Murid dikehendaki
membina ayat daripada
perkataan yang diberikan
oleh guru..
Kumpulan 2 Kumpulan 2
- Melengkapkan 1. Murid dikehendaki
tempat kosong melengkapkan seni kata lagu
Ikan oh Ikan yang telah
dipelajari .
Penutup Rumusan pengajaran 1.Murid bersoal jawab Unsur Terapi:
(+ 5 minit) - kognitif bersama guru tentang apa Pertuturan,
- sosial yang telah dipelajari pada Nyanyian
hari ini.
2. Guru merumuskan Nilai: keyakinan
pengajaran hari ini. diri
3. Murid menyanyikan semula
seni kata lagu Ikan oh Ikan
yang telah dipelajari.
4.Bersurai