SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
№19 орта мектеп
Қалалық семинар сабақ
Тақырыбы:«Үлгерімі нашар оқушылармен
жұмыс»
Утесинова Жамал
Жаңаөзен қаласы
Сабақтың тақырыбы: Тӛрт түлік туралы жырлар.
Сабақтың мақсаты : Тӛрт түлік малдың пайдасымен,тіршілік
табиғатымен,қадір –қасиетімен танысыру,шаруашылықтағы маңызы жӛнінде
түсінік беру.
Міндеті: Білім беру мен білім алудағы ұлттық салт-дәстүрді, тӛрт түлік
малдың пайдасы жӛнінде білімдерін кеңейту.
Дамытушылығы: Тіл байлықтарын, сӛйлеу дағдыларын, шығармашылық
қабілеттерін дамыту
Тәрбиелігі: Ұлттық салт-дәстүрді, тағам түрлерін қадірлеп, малды ұрмауға
тәрбиелеу
Оқытудың нәтижелері:
1. Жаңа тақырып туралы түсінік қалыптасады.
2. Тапсырманы орындай отырып,ӛз пікірін жеткізе алады.
3. Оқушы ӛз ойын талдай алады.
4. Кейбір оқушылар топтық жұмыс кӛмегімен берілген тапсырманы
орындай алады.
Көрнекілігі:Суреттер,тӛлдер суреті,сызбалар,мақал,жұмбақ,интерактивті
тақта.макеттер,маркер,желім.
Сабақтың барысы:
І.Психологиялық дайындық.
2.Оқушыларды топқа бӛліп отырғызу(түстерді таңдау арқылы,сұрақтарға
жауап беріп,топқа бӛліну)
ІІ.Үй тапсырмасы «Бесік жыры» туралы әңгімелеу.
-Бесік жырынан үзіндіні жатқа сұрау.
Сұрақ:
-Қандай жыр түрлерін білесіңдер?
-Лиро-эпостық жырлар
-Батырлар туралы жырлар
-Тӛрт түлік туралы жырлар
-Бесік жырлары
-Тұрмыс салт жырлары:беташар,сыңсу.
ІІІ.Жаңа сабақ.
-Олай болса, бүгінгі сабағымызда тӛрт түлікке арналған жырлармен
танысамыз.
-Жұмбақтар шешу арқылы топтардың атын қою.
«Құлыншақ»тобы
-Қамыс құлақ,тостаған тұяқ.
Мінсең қанат,сүті дәрі,еті тамақ. (Жылқы)
«Қошақан»тобы
-Ӛзі жуас,ӛзі момын.
Бір шешпейді тонын. (Қой)
«Бұзауқан»тобы
-Екі айнасы бар,екі найзасы бар. (Сиыр)
-Иір-иір денесі,
Сахараның кемесі.
Ащы шӛптер тамағы,
Шӛлге шыдар бағалы. (Түйе)
-Басында таяғы бар,тӛрт аяғы бар.
Екі құлағы бар,иегінде сақалы бар. (Ешкі)
Кіріспе сөз
Жұмбақты шешкенде қандай сӛздер шықты?Жылқы,қой,сиыр,түйе,ешкі
барлығын бір сӛзбен қалай атауға болады?
-Тӛрт түлік мал.
Қазақ ежелден мал бағумен айналысқан.Ғасырлар бойы қалыптасқан бай
тәжірибесі бойынша олар малдың ӛрісін,тіршілік табиғатын,қадір-қасиетін
әбден зерттеп білген.Малдың еті,сүті,жүні,терісі,мүйізі,сүйегіне дейін ӛз
қажетіне пайдаланып отырған. Мінсе- кӛлігі,тұтынса-бұйымы да осы болған.
Кең даланы еркін шарлап,кӛшіп- қонған халқымыздың тұрмыс-тіршілігі
тӛрт түлікпен байланысты екені белгілі.
«Малым-жаным садағасы,жаным-арымның садағасы»деген ата-
бабаларымыз.Қазақ жері мал ӛсіруге аса қолайлы.Біздің жерімізді малсыз
елестету мүмкін емес.
Әр малды ӛсу жолына қарай былай атаған:
Сиыр-
бұзау,баспақ,тана,торпақ,тайынша,қашар,құнажын,дӛнежін,сиыр,ӛгіз,бұқа.
Қой-қозы,кӛбеген,марқа,кӛрпеш,тоқты,бағлан,ісек,қошқар,саулық,қой.
Ешкі-лақ,туша,бӛрте,шыбыш,серке,теке.
Түйе-бота,тайлақ,буыршын,інген,атан,бура.
Жылқы-
құлын,жабағы,тай,құнан,байтал,дӛнен,қулық,бесті,бие,ат,сәурік,айғыр.
Халық ұғымында әр малдың пірі,киесі бар.Түйенің атасы-
Ойсылқара,жылқы атасы-Қамбарата,
Сиыр атасы-Зеңгі баба,қой атасы-Шопан ата,ешкінің иесі-Сексек ата.
Тӛрт түлік малдың пайдасы туралы айту.Еті,сүті,жүні,кӛлік,терісі.
Тӛрт түлік малдың топтары:жылқы-үйір,сиыр-табын,қой-отар,түйе-келе.
Мал тӛлдері: Қой тӛлі-қозы,сиыр-бұзау,-жылқы-құлын,түйе-бота,ешкі-
лақ.
Тӛлдер енесі ӛріске кеткенде,қарны ашқандаӛздеріне тән дыбыспен
маңырайды,мӛңірейді,кісінейді,боздайды.
Қай тӛлді қалай шақырады?
Қой-пұшайт-пұшайт.
Ешкі-шӛре-шӛре.
Құлын-құрау-құрау.
Сиыр-аухау-аухау.
Бота-кӛс-кӛс.
Кӛктемде мал туады,ӛрісте туып қалған малдардың тӛлін иелері
жинайды,сол сияқты бізде тӛлдер жинаймыз.
3. Ӛлеңді оқып беремін./бейнеролик кӛрсетіліп тұрады/
ІV. Сөздік жұмыс.
Оқыра ,сәйгел-сиырдың созылмалы ауруы
Мӛңкіген-артқы аяғын кӛтеріп тулауы
Жӛңкіген-кӛп сиырдың топырлап жүруі
Қақтаған-тезегімен ластау
Жамыраған-қозысымен табысуы
Аңыраған-қозысынан айырыларда маңырауы
Қалақтай-үй тұрмысына қолданатын құрал.Бұл жерде кішкентай дегенді
білдіреді.
Бұлақтай-бұл жерде кӛп дегенді білдіреді
Жасқаған-үркіткен
V.Оқушыларға тізбектей оқыту./әр топ ӛздеріне тиісті ӛлеңді оқиды/
VІ.Топтық жұмыс.
1-топ. Жырға сүйеніп құлынды сипатта.
2-топ. Жырға сүйеніп сиырды сипатта.
3-топ. Ешкіні,қойды сипатта.
VІІ.Жеке жұмыс.
Оқушылар карточкадағы тӛрт түлікке қатысты сұрақтарға жауап береді.
Тӛрт түлік мал тӛлін қалай сүйеді?
VІІІ.Шығармашылық жұмыс: «Ұйқасын тап»
«Құлыншақ»тобы
Қоғалы кӛлде -----------
Қоғаның басын---------
Құраулап оны -----------
Қыл арқанмен -----------
Керекті сӛздер: жылқышы,шайнаған,байлаған,жайлаған.
«Қошақан»тобы
Мә-мә деген ---------
Жібек тоны,----------
Қошақаным ----------
Сүйкімді бір -----------
Керекті сӛздер: момақан,әні бар,жануар,сәні бар.
«Бұзауқан»тобы
Ырыс кӛзі-------------
Байлығымын бір -------------
Етім дәмді, ---------------
Сырымды менің -----------
Қажет болса -----------
Балауса --- бар,----- бар.
Керекті сӛздер: күшім бар,сиырмын, сүт,қаймақ,ұғып ал,үйдің,шӛп,сиыр.
ІX.Топтық жұмыс. Постер қорғау.
Әр топ ӛз тобының аты бойынша постер қорғайды.
X.Дебат.-«Мал бағу оңай ма?»
XІ.Сабақты қорыту.Үйге тапсырма ӛлеңді жаттау.«Тӛрт түлік»тақырыбына
эссе жазу.
Бағалау.Жинаған тӛлдері бойынша топтарды мадақтау.
dсабақ семинар жамал

More Related Content

What's hot

жабайы жануарлардың қысқы тіршілігіd
жабайы жануарлардың қысқы тіршілігіdжабайы жануарлардың қысқы тіршілігіd
жабайы жануарлардың қысқы тіршілігіdNurlan Abilhanov
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарларBilim All
 
үй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышүй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышAsem Sarsembayeva
 
омарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспарыомарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспарыAsem Sarsembayeva
 
жануаралар2 №32
жануаралар2 №32жануаралар2 №32
жануаралар2 №32oquzaman
 
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУnurlan93kz
 
17ывывывыц
17ывывывыц17ывывывыц
17ывывывыцnurlan93kz
 
битимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыбитимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыAsem Sarsembayeva
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 

What's hot (20)

жабайы жануарлардың қысқы тіршілігіd
жабайы жануарлардың қысқы тіршілігіdжабайы жануарлардың қысқы тіршілігіd
жабайы жануарлардың қысқы тіршілігіd
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарлар
 
78о
78о78о
78о
 
толкын
толкынтолкын
толкын
 
үй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышүй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагыныш
 
на сертификат
на сертификатна сертификат
на сертификат
 
ашык сабак
ашык сабакашык сабак
ашык сабак
 
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
 
омарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспарыомарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспары
 
жануаралар2 №32
жануаралар2 №32жануаралар2 №32
жануаралар2 №32
 
издибаева г.а
издибаева г.аиздибаева г.а
издибаева г.а
 
мақта қыз бен мысық
мақта қыз бен мысықмақта қыз бен мысық
мақта қыз бен мысық
 
астана слайд
астана слайдастана слайд
астана слайд
 
ашық сабақ балбобек
ашық сабақ балбобекашық сабақ балбобек
ашық сабақ балбобек
 
Мақта қыз бен мысық
Мақта қыз бен мысықМақта қыз бен мысық
Мақта қыз бен мысық
 
үйшік ертегісі
үйшік ертегісіүйшік ертегісі
үйшік ертегісі
 
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
3333ВУУАУАУУУУУУУУУУУУУУУ
 
17ывывывыц
17ывывывыц17ывывывыц
17ывывывыц
 
битимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыбитимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспары
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 

Similar to dсабақ семинар жамал

малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульденмалсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульденАйбек Қуандықұлы
 
Үй құстары
Үй құстарыҮй құстары
Үй құстарыBilim All
 
балгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалабалгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалаAsem Sarsembayeva
 
м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)Asem Sarsembayeva
 
асанова чынара сабақf
асанова чынара  сабақfасанова чынара  сабақf
асанова чынара сабақfNurlan Abilhanov
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршгnurlan93kz
 
төлдер айтысы слайд
төлдер айтысы слайдтөлдер айтысы слайд
төлдер айтысы слайдBilim All
 
сабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбысабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбыNurlan Abilhanov
 
ғылыми жоба үй қояндары және оның пайдасы
ғылыми жоба үй қояндары және оның пайдасығылыми жоба үй қояндары және оның пайдасы
ғылыми жоба үй қояндары және оның пайдасыAsem Sarsembayeva
 

Similar to dсабақ семинар жамал (20)

(1)d
 (1)d (1)d
(1)d
 
Үй жануарлары (Төрт түлік)
Үй жануарлары (Төрт түлік)Үй жануарлары (Төрт түлік)
Үй жануарлары (Төрт түлік)
 
12333
1233312333
12333
 
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульденмалсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
 
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
 
Үй құстары
Үй құстарыҮй құстары
Үй құстары
 
пед совет презентация
пед совет презентацияпед совет презентация
пед совет презентация
 
Stepp
SteppStepp
Stepp
 
балгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалабалгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақала
 
м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)
 
4666а
4666а4666а
4666а
 
кустар
кустаркустар
кустар
 
асанова чынара сабақf
асанова чынара  сабақfасанова чынара  сабақf
асанова чынара сабақf
 
Ggggs
GgggsGgggs
Ggggs
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршг
 
төлдер айтысы слайд
төлдер айтысы слайдтөлдер айтысы слайд
төлдер айтысы слайд
 
аааа
аааааааа
аааа
 
сабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбысабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбы
 
1369 i__85
1369  i__851369  i__85
1369 i__85
 
ғылыми жоба үй қояндары және оның пайдасы
ғылыми жоба үй қояндары және оның пайдасығылыми жоба үй қояндары және оның пайдасы
ғылыми жоба үй қояндары және оның пайдасы
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 

dсабақ семинар жамал

  • 1. №19 орта мектеп Қалалық семинар сабақ Тақырыбы:«Үлгерімі нашар оқушылармен жұмыс» Утесинова Жамал Жаңаөзен қаласы
  • 2. Сабақтың тақырыбы: Тӛрт түлік туралы жырлар. Сабақтың мақсаты : Тӛрт түлік малдың пайдасымен,тіршілік табиғатымен,қадір –қасиетімен танысыру,шаруашылықтағы маңызы жӛнінде түсінік беру. Міндеті: Білім беру мен білім алудағы ұлттық салт-дәстүрді, тӛрт түлік малдың пайдасы жӛнінде білімдерін кеңейту. Дамытушылығы: Тіл байлықтарын, сӛйлеу дағдыларын, шығармашылық қабілеттерін дамыту Тәрбиелігі: Ұлттық салт-дәстүрді, тағам түрлерін қадірлеп, малды ұрмауға тәрбиелеу Оқытудың нәтижелері: 1. Жаңа тақырып туралы түсінік қалыптасады. 2. Тапсырманы орындай отырып,ӛз пікірін жеткізе алады. 3. Оқушы ӛз ойын талдай алады. 4. Кейбір оқушылар топтық жұмыс кӛмегімен берілген тапсырманы орындай алады. Көрнекілігі:Суреттер,тӛлдер суреті,сызбалар,мақал,жұмбақ,интерактивті тақта.макеттер,маркер,желім. Сабақтың барысы: І.Психологиялық дайындық. 2.Оқушыларды топқа бӛліп отырғызу(түстерді таңдау арқылы,сұрақтарға жауап беріп,топқа бӛліну) ІІ.Үй тапсырмасы «Бесік жыры» туралы әңгімелеу. -Бесік жырынан үзіндіні жатқа сұрау. Сұрақ: -Қандай жыр түрлерін білесіңдер? -Лиро-эпостық жырлар -Батырлар туралы жырлар -Тӛрт түлік туралы жырлар -Бесік жырлары -Тұрмыс салт жырлары:беташар,сыңсу. ІІІ.Жаңа сабақ. -Олай болса, бүгінгі сабағымызда тӛрт түлікке арналған жырлармен танысамыз. -Жұмбақтар шешу арқылы топтардың атын қою.
  • 3. «Құлыншақ»тобы -Қамыс құлақ,тостаған тұяқ. Мінсең қанат,сүті дәрі,еті тамақ. (Жылқы) «Қошақан»тобы -Ӛзі жуас,ӛзі момын. Бір шешпейді тонын. (Қой) «Бұзауқан»тобы -Екі айнасы бар,екі найзасы бар. (Сиыр) -Иір-иір денесі, Сахараның кемесі. Ащы шӛптер тамағы, Шӛлге шыдар бағалы. (Түйе) -Басында таяғы бар,тӛрт аяғы бар. Екі құлағы бар,иегінде сақалы бар. (Ешкі) Кіріспе сөз Жұмбақты шешкенде қандай сӛздер шықты?Жылқы,қой,сиыр,түйе,ешкі барлығын бір сӛзбен қалай атауға болады? -Тӛрт түлік мал. Қазақ ежелден мал бағумен айналысқан.Ғасырлар бойы қалыптасқан бай тәжірибесі бойынша олар малдың ӛрісін,тіршілік табиғатын,қадір-қасиетін әбден зерттеп білген.Малдың еті,сүті,жүні,терісі,мүйізі,сүйегіне дейін ӛз қажетіне пайдаланып отырған. Мінсе- кӛлігі,тұтынса-бұйымы да осы болған.
  • 4. Кең даланы еркін шарлап,кӛшіп- қонған халқымыздың тұрмыс-тіршілігі тӛрт түлікпен байланысты екені белгілі. «Малым-жаным садағасы,жаным-арымның садағасы»деген ата- бабаларымыз.Қазақ жері мал ӛсіруге аса қолайлы.Біздің жерімізді малсыз елестету мүмкін емес. Әр малды ӛсу жолына қарай былай атаған: Сиыр- бұзау,баспақ,тана,торпақ,тайынша,қашар,құнажын,дӛнежін,сиыр,ӛгіз,бұқа. Қой-қозы,кӛбеген,марқа,кӛрпеш,тоқты,бағлан,ісек,қошқар,саулық,қой. Ешкі-лақ,туша,бӛрте,шыбыш,серке,теке. Түйе-бота,тайлақ,буыршын,інген,атан,бура. Жылқы- құлын,жабағы,тай,құнан,байтал,дӛнен,қулық,бесті,бие,ат,сәурік,айғыр. Халық ұғымында әр малдың пірі,киесі бар.Түйенің атасы- Ойсылқара,жылқы атасы-Қамбарата, Сиыр атасы-Зеңгі баба,қой атасы-Шопан ата,ешкінің иесі-Сексек ата. Тӛрт түлік малдың пайдасы туралы айту.Еті,сүті,жүні,кӛлік,терісі. Тӛрт түлік малдың топтары:жылқы-үйір,сиыр-табын,қой-отар,түйе-келе. Мал тӛлдері: Қой тӛлі-қозы,сиыр-бұзау,-жылқы-құлын,түйе-бота,ешкі- лақ. Тӛлдер енесі ӛріске кеткенде,қарны ашқандаӛздеріне тән дыбыспен маңырайды,мӛңірейді,кісінейді,боздайды. Қай тӛлді қалай шақырады? Қой-пұшайт-пұшайт. Ешкі-шӛре-шӛре. Құлын-құрау-құрау. Сиыр-аухау-аухау. Бота-кӛс-кӛс. Кӛктемде мал туады,ӛрісте туып қалған малдардың тӛлін иелері жинайды,сол сияқты бізде тӛлдер жинаймыз. 3. Ӛлеңді оқып беремін./бейнеролик кӛрсетіліп тұрады/ ІV. Сөздік жұмыс. Оқыра ,сәйгел-сиырдың созылмалы ауруы Мӛңкіген-артқы аяғын кӛтеріп тулауы Жӛңкіген-кӛп сиырдың топырлап жүруі Қақтаған-тезегімен ластау Жамыраған-қозысымен табысуы Аңыраған-қозысынан айырыларда маңырауы Қалақтай-үй тұрмысына қолданатын құрал.Бұл жерде кішкентай дегенді білдіреді. Бұлақтай-бұл жерде кӛп дегенді білдіреді Жасқаған-үркіткен V.Оқушыларға тізбектей оқыту./әр топ ӛздеріне тиісті ӛлеңді оқиды/
  • 5. VІ.Топтық жұмыс. 1-топ. Жырға сүйеніп құлынды сипатта. 2-топ. Жырға сүйеніп сиырды сипатта. 3-топ. Ешкіні,қойды сипатта. VІІ.Жеке жұмыс. Оқушылар карточкадағы тӛрт түлікке қатысты сұрақтарға жауап береді. Тӛрт түлік мал тӛлін қалай сүйеді? VІІІ.Шығармашылық жұмыс: «Ұйқасын тап» «Құлыншақ»тобы Қоғалы кӛлде ----------- Қоғаның басын--------- Құраулап оны ----------- Қыл арқанмен ----------- Керекті сӛздер: жылқышы,шайнаған,байлаған,жайлаған. «Қошақан»тобы Мә-мә деген --------- Жібек тоны,---------- Қошақаным ---------- Сүйкімді бір ----------- Керекті сӛздер: момақан,әні бар,жануар,сәні бар. «Бұзауқан»тобы Ырыс кӛзі------------- Байлығымын бір ------------- Етім дәмді, --------------- Сырымды менің ----------- Қажет болса ----------- Балауса --- бар,----- бар. Керекті сӛздер: күшім бар,сиырмын, сүт,қаймақ,ұғып ал,үйдің,шӛп,сиыр. ІX.Топтық жұмыс. Постер қорғау. Әр топ ӛз тобының аты бойынша постер қорғайды. X.Дебат.-«Мал бағу оңай ма?» XІ.Сабақты қорыту.Үйге тапсырма ӛлеңді жаттау.«Тӛрт түлік»тақырыбына эссе жазу. Бағалау.Жинаған тӛлдері бойынша топтарды мадақтау.