SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Қарағанды облысы, Шет ауданы, Ақсу-Аюлы мекені
М.Горький атындағы мектеп-гимназияның
бастауыш сынып мұғалімі Бабаханова Гульден
Әдебиеттік оқу 3-сынып
Тақырыбы: «Малсақ бала» Ө. Тұрманжанов
Мақсаты: А) Оқушыларды Ө.Тұрманжановтың шығармашылығымен таныстыра отырып, «Малсақ бала» өлеңін
түсіндіру.
Ә) Оқушылардың сөздік қорын ой-қиялын дамыту, сабаққа белсенділігін арттыру.
Б) Оқушыларды еңбексүйгіштікке, қамқоршылдыққа,малды қастерлеуге, құрметтеуге және өздігінен білім
алуға, топта ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Төрт түлік мал туралы мағұлмат алады, қазақтың ұлттық кәсібі төрт түліктің күтімі мен олардың
жасына қарай атауларын үйренеді.
Р/с Атқарылатын
жұмыстар
Әдіс-тәсілдер Ресурстар Бағалау Оқушылардың іс-
әрекеті
Мұғалімнің іс-әрекеті
Бейнежазба
көрсету.
Көреді, тыңдайды. Үзіліс кезінде экраннан
жайлауда бағып жүрген
қойдың бейнежазбасын
қойып қоямын.
1 Ұйымдастыру.
Психологиялық
дайындық.
Кілем Оқушылар кілемнің
үстіне отырып, бір-
біріне күлімдейді және
қасындағы баламен
құшақтасады.
Оқушыларды кілемнің
үстіне отырғызып, көңіл-
күйлерін көтеріп
аламын.
2 Топқа бөлу. Жылқы, түйе,
қой
суреттерінің
қиындылары.
/пазл/
1. Қима суреттерді
құрастыру арқылы үш
топқа бөлінеді.
2. Әр топ өздерінің
топ басшысын, уақыт
үнемдеушісін сайлап
- Сынып
оқушыларын үш топқа
бөлемін. Әр топтың өз
орнына барып
отыруларын өтінемін.
І топ- «Оқырмандар»
алады. ІІ топ-«Зерттеушілер»
ІІІ топ -«Ойшылдар»
- Әр топқа топ
басшысын, уақыт
үнемдеушісін сайлатып
аламын және олардың
сабақ бойы атқаратын
міндеттерін
түсіндіремін.
3 Қызығушылықт
ы ояту.
«Кешегі күн»
тақырыбына
әңгіме
жүргізу.
«Бас бармақ» І топ С. Сейфуллин
«Дала» өлеңі,ІІ топ
Ғ. Мүсірепов туралы
мағлұмат, ІІІ топ
«Көлде» мәтінін
мазмұндау. Әр топтан
бір оқушыдан шығып,
тапсырмалар бойынша
сөйлейді. Топтар бір-
бірін «бас бармақ»
арқылы бағалайды.
Әр топтың орындап
келген жұмысын
тыңдаймын, тексеремін.
«Бас бармақ» тактикасы
арқылы бағалатамын.
4 Өткенді
қайталауға
қатысты бекіту
сұрақтары.
Шапшаң
жауап беру
әдісі.
Сұрақтарға жауап
береді.
-Аққу қандай құс?
-Қазақстандағы қандай
өзен-көлдерді
білесіңдер?
5 Жаңа сабақ. Қызығушылы
қты ояту.
Сұрақтарға жауап
береді.
-Балалар, үзіліс кезінде
экраннан не көрдіңдер?
-Топқа қалай бөліндік?
-Яғни, бүгін біз сабақта
не туралы айтамыз деп
ойлайсыңдыр?
-Жақсы. Бүгін біз
сендермен төрт түлік
туралы сөз етеміз.
6 Төрт түлік
туралы
мағұлмат.
Постермен
жұмыс.
Постер,
маркер, төрт
түлік
суреттері
«Бағдаршам
»
Төрт түлік туралы
түсінік картасын
сызады және ортада
қорғайды.
Бағыт-бағдар беремін,
тыңдаймын.
7 Жаңа сабақты
хабарлау.
Көрсетілім -Біз бүгін
Ө.Тұрманжановтың
«Малсақ бала» өлеңімен
танысамыз.
8 Автор туралы
мағұлмат беру.
Слайдпен
жұмыс.
Көрсетілім Үйде қосымша
дайындап келген
материалдары
бойынша автор туралы
мағұлмат береді,
тыңдайды.
Оқушылардға алдын ала
берілген қосымша
тапсырма бойынша
Ө.Тұрманжановтың
өмірі мен
шығармашылығы туралы
сұраймын, тыңдаймын,
толықтырамын.
9 1.Оқулықпен
жұмыс.
2. Қойға қатысты
қазақ даналығын
айту.
Оқулық,
көрсетілім
«Бағдаршам
»
1. Өлеңді іштей
оқиды.
2. Әр топтан бір
баладан
мәнерлеп оқиды.
3. Рөлге бөліп
оқиды.
Әр топқа іштей,
мәнерлеп, рөлге бөліп
оқытамын. Топтарды
бір-біріне бағалатамын.
10 Қой
шаруашылығы
туралы ой
қозғау.
Көрсетілім Ауылдағы қой
шаруашылығы туралы
өмірмен
байланыстыра отырып
өз ойларын ортаға
салады.
1.Оқушылырдан ауылда
қой шаруашылығымен
айналысатын жеке
кәсіпкерлер, олардың
жұмыстары, қой
жайылымы туралы ой
қозғаймын.
2. Қазақ ежелден
малшаруашылығымен
айналысқан.
Қазақстанның жері мал
шаруашылығына
қолайлы. Көп қойды
отар - отар немесе қора -
қора қой деп атайды.
Қойдың жүнін арнайы
машинкалармен қырқып,
оларды өңдеуге жібереді.
Олар жуылып,
тазартылады.Фабрикалар
ға жіберіледі, одан арқан
жіп, есіп шығарады.
Қой жүнінен киіз басар,
Арқан есіп, көрпе жасар.
Кисе-киім, жесе- тамақ,
Мал жоқ шығар қойдан
асар.
3. Қойға байланысты
халық болжамдарына
тоқталамын.
11 Сергіту сәті. «Қошақаным»
әні.
Үнтаспа Оқушылар
«Қошақаным» әнін
орындайды.
Музыка пәнінің мұғалімі
әнді қимылмен
орындатады.
12 Топтық жұмыс. Кубизм
стратегиясы.
Автор
орындығы.
Көрсетілім «Бас бармақ» Сипатта- қой ақ, қара,
ала, қоңыр болады.
Семіз, арық, үлкен,
кіші
Сипаттау, дәлелдеу,
қолдану, салыстыру
арқылы қой туралы өз
түсініктерін, алған
қойларда болады.
Дәлелде- қойдың майы
адамдарға ем. Тамаққа
салқын тигенде,
қойдың тұздалмаған
майын қыздырып,
тамаққа жағады.
Сонда
тамақтың ауырғаны
басылады.
Қолдан- оның етін
жейміз, сүтін ішеміз,
тек қойдың терісінен
былғары киімдер
тігіледі.
Салыстыр- қой мен
ешкі басқа малдарға
қарағанда тез көбейеді
және қой өсімтал мал.
білімдерін жинақтайды.
Әр топқа тапсырмаларды
бөліп беремін,
бақылаймын, бағыт-
бағдар беремін.
13 Дидактикалық
ойын.
«Кім
жылдам?»
Көрсетілім Түйе, сиыр, жылқы,
қой, ешкі-сөздерін үш
тілде айтады.
Түйе, сиыр, жылқы, қой,
ешкі-сөздерін үш тілде
айтқызамын.
14 Топтық жұмыс. Постер,
маркер
«Бас бармақ» І топ-төрт түліктің
пірлерін жазу.
ІІ топ-төлді қалай
шақыратынын жазу.
ІІІ топ-қойдың өсу
жолын жазу.
Постермен жұмыс
жасатамын.Бақылаймын.
14 Қорытынды.
Рефлексия.
Кері байланыс Еттартқыш,
себет, сандық,
Оқушылар бүгінгі
сабақтан алған
Оқушылар бүгінгі
сабақтан алған
кері байланыс
парағы.
мәліметтерін деңгей
бойынша тиісті
суреттің қасына кері
байланыс парағын
жапсырады.
мәліметтерін деңгей
бойынша тиісті суреттің
қасына кері байланыс
парағын толтырып
жапсыруларын өтінемін.
15 Бағалау. Топ басшыларының
топ мүшелеріне қойған
бағаларын тыңдаймын.
Оқушылардың білімі
бағаланады.
Сабаққа белсене
қатысқан оқушылардың
білімін бағалаймын.
16 Үйге тапсырма. 1. Өлеңді мәнерлеп
оқу.
2. Төрт түлік мал
туралы тыйым
сөздер
жазу,жаттау.
Орынд:Г.Бабаханова
кері байланыс
парағы.
мәліметтерін деңгей
бойынша тиісті
суреттің қасына кері
байланыс парағын
жапсырады.
мәліметтерін деңгей
бойынша тиісті суреттің
қасына кері байланыс
парағын толтырып
жапсыруларын өтінемін.
15 Бағалау. Топ басшыларының
топ мүшелеріне қойған
бағаларын тыңдаймын.
Оқушылардың білімі
бағаланады.
Сабаққа белсене
қатысқан оқушылардың
білімін бағалаймын.
16 Үйге тапсырма. 1. Өлеңді мәнерлеп
оқу.
2. Төрт түлік мал
туралы тыйым
сөздер
жазу,жаттау.
Орынд:Г.Бабаханова

More Related Content

What's hot

м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)Asem Sarsembayeva
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарларBilim All
 
Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі Bilim All
 
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар,  білімді мыңды жығарБілекті бірді жығар,  білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығарАйбек Қуандықұлы
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
битимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыбитимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыAsem Sarsembayeva
 
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыБастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыАйбек Қуандықұлы
 
Интелектуалды сайыс
Интелектуалды сайысИнтелектуалды сайыс
Интелектуалды сайысErjan Beisenhojaev
 
111укукуку
111укукуку111укукуку
111укукукуnurlan93kz
 
абай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасыабай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасыBilim All
 
ххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысыххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысыNurlan Abilhanov
 

What's hot (20)

м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)м.әуезов (көксерек)
м.әуезов (көксерек)
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарлар
 
Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі
 
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар,  білімді мыңды жығарБілекті бірді жығар,  білімді мыңды жығар
Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
ана т¦л¦ 4 сынып
ана т¦л¦ 4 сыныпана т¦л¦ 4 сынып
ана т¦л¦ 4 сынып
 
битимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыбитимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспары
 
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
 
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыБастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
 
Интелектуалды сайыс
Интелектуалды сайысИнтелектуалды сайыс
Интелектуалды сайыс
 
Ggggs
GgggsGgggs
Ggggs
 
111укукуку
111укукуку111укукуку
111укукуку
 
абай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасыабай құнанбаев «ескендір» поэмасы
абай құнанбаев «ескендір» поэмасы
 
ғарышқа саяхат
ғарышқа саяхатғарышқа саяхат
ғарышқа саяхат
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
 
ххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысыххі ғасыр көшбасшысы
ххі ғасыр көшбасшысы
 
көктем сәні
көктем сәнікөктем сәні
көктем сәні
 
Ғарыш
ҒарышҒарыш
Ғарыш
 

Viewers also liked (11)

төрт түлік
төрт түліктөрт түлік
төрт түлік
 
әдебиеттік оқу 2014
әдебиеттік оқу 2014әдебиеттік оқу 2014
әдебиеттік оқу 2014
 
Түйе
ТүйеТүйе
Түйе
 
Түйе
ТүйеТүйе
Түйе
 
оқушылардың ғылыми жобасын ұйымдастыру
оқушылардың ғылыми жобасын ұйымдастыруоқушылардың ғылыми жобасын ұйымдастыру
оқушылардың ғылыми жобасын ұйымдастыру
 
Мультфилімнің бала өміріндегі рөлі
Мультфилімнің бала өміріндегі рөліМультфилімнің бала өміріндегі рөлі
Мультфилімнің бала өміріндегі рөлі
 
балдың пайдасы-жоба
балдың пайдасы-жобабалдың пайдасы-жоба
балдың пайдасы-жоба
 
Төрт түлік туралы жырлар. қой
Төрт түлік туралы жырлар. қойТөрт түлік туралы жырлар. қой
Төрт түлік туралы жырлар. қой
 
Үй жануарлары (Төрт түлік)
Үй жануарлары (Төрт түлік)Үй жануарлары (Төрт түлік)
Үй жануарлары (Төрт түлік)
 
ғылыми жұмыс-слайды
ғылыми жұмыс-слайдығылыми жұмыс-слайды
ғылыми жұмыс-слайды
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 

Similar to малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден

учитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеучитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеAsem Sarsembayeva
 
омарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспарыомарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспарыAsem Sarsembayeva
 
dсабақ семинар жамал
dсабақ семинар жамалdсабақ семинар жамал
dсабақ семинар жамалNurlan Abilhanov
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнаoquzaman
 
балгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалабалгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалаAsem Sarsembayeva
 
венера халмуратовна
венера халмуратовнавенера халмуратовна
венера халмуратовнаAsem Sarsembayeva
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавыnurlan93kz
 
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.аAsem Sarsembayeva
 
үй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышүй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышAsem Sarsembayeva
 

Similar to малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден (20)

на сертификат
на сертификатна сертификат
на сертификат
 
издибаева г.а
издибаева г.аиздибаева г.а
издибаева г.а
 
(1)d
 (1)d (1)d
(1)d
 
(1)f
 (1)f (1)f
(1)f
 
учитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеучитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятие
 
омарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспарыомарбекова бибигул сабақ жоспары
омарбекова бибигул сабақ жоспары
 
толкын
толкынтолкын
толкын
 
dсабақ семинар жамал
dсабақ семинар жамалdсабақ семинар жамал
dсабақ семинар жамал
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
балгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақалабалгабекова н.ж. мақала
балгабекова н.ж. мақала
 
венера халмуратовна
венера халмуратовнавенера халмуратовна
венера халмуратовна
 
1369 i__85
1369  i__851369  i__85
1369 i__85
 
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
 
702 e o38
702 e o38702 e o38
702 e o38
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
ашық сабақ орманға саяхат
ашық сабақ орманға саяхаташық сабақ орманға саяхат
ашық сабақ орманға саяхат
 
5555555555
55555555555555555555
5555555555
 
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.а
 
S12
S12S12
S12
 
үй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагынышүй құстары ашық сабақ сагыныш
үй құстары ашық сабақ сагыныш
 

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 
Шоқан Уәлихан
Шоқан УәлиханШоқан Уәлихан
Шоқан Уәлихан
 

малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден

  • 1. Қарағанды облысы, Шет ауданы, Ақсу-Аюлы мекені М.Горький атындағы мектеп-гимназияның бастауыш сынып мұғалімі Бабаханова Гульден Әдебиеттік оқу 3-сынып Тақырыбы: «Малсақ бала» Ө. Тұрманжанов Мақсаты: А) Оқушыларды Ө.Тұрманжановтың шығармашылығымен таныстыра отырып, «Малсақ бала» өлеңін түсіндіру. Ә) Оқушылардың сөздік қорын ой-қиялын дамыту, сабаққа белсенділігін арттыру. Б) Оқушыларды еңбексүйгіштікке, қамқоршылдыққа,малды қастерлеуге, құрметтеуге және өздігінен білім алуға, топта ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже: Төрт түлік мал туралы мағұлмат алады, қазақтың ұлттық кәсібі төрт түліктің күтімі мен олардың жасына қарай атауларын үйренеді. Р/с Атқарылатын жұмыстар Әдіс-тәсілдер Ресурстар Бағалау Оқушылардың іс- әрекеті Мұғалімнің іс-әрекеті Бейнежазба көрсету. Көреді, тыңдайды. Үзіліс кезінде экраннан жайлауда бағып жүрген қойдың бейнежазбасын қойып қоямын. 1 Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық. Кілем Оқушылар кілемнің үстіне отырып, бір- біріне күлімдейді және қасындағы баламен құшақтасады. Оқушыларды кілемнің үстіне отырғызып, көңіл- күйлерін көтеріп аламын. 2 Топқа бөлу. Жылқы, түйе, қой суреттерінің қиындылары. /пазл/ 1. Қима суреттерді құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 2. Әр топ өздерінің топ басшысын, уақыт үнемдеушісін сайлап - Сынып оқушыларын үш топқа бөлемін. Әр топтың өз орнына барып отыруларын өтінемін. І топ- «Оқырмандар»
  • 2. алады. ІІ топ-«Зерттеушілер» ІІІ топ -«Ойшылдар» - Әр топқа топ басшысын, уақыт үнемдеушісін сайлатып аламын және олардың сабақ бойы атқаратын міндеттерін түсіндіремін. 3 Қызығушылықт ы ояту. «Кешегі күн» тақырыбына әңгіме жүргізу. «Бас бармақ» І топ С. Сейфуллин «Дала» өлеңі,ІІ топ Ғ. Мүсірепов туралы мағлұмат, ІІІ топ «Көлде» мәтінін мазмұндау. Әр топтан бір оқушыдан шығып, тапсырмалар бойынша сөйлейді. Топтар бір- бірін «бас бармақ» арқылы бағалайды. Әр топтың орындап келген жұмысын тыңдаймын, тексеремін. «Бас бармақ» тактикасы арқылы бағалатамын. 4 Өткенді қайталауға қатысты бекіту сұрақтары. Шапшаң жауап беру әдісі. Сұрақтарға жауап береді. -Аққу қандай құс? -Қазақстандағы қандай өзен-көлдерді білесіңдер? 5 Жаңа сабақ. Қызығушылы қты ояту. Сұрақтарға жауап береді. -Балалар, үзіліс кезінде экраннан не көрдіңдер? -Топқа қалай бөліндік? -Яғни, бүгін біз сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыңдыр? -Жақсы. Бүгін біз
  • 3. сендермен төрт түлік туралы сөз етеміз. 6 Төрт түлік туралы мағұлмат. Постермен жұмыс. Постер, маркер, төрт түлік суреттері «Бағдаршам » Төрт түлік туралы түсінік картасын сызады және ортада қорғайды. Бағыт-бағдар беремін, тыңдаймын. 7 Жаңа сабақты хабарлау. Көрсетілім -Біз бүгін Ө.Тұрманжановтың «Малсақ бала» өлеңімен танысамыз. 8 Автор туралы мағұлмат беру. Слайдпен жұмыс. Көрсетілім Үйде қосымша дайындап келген материалдары бойынша автор туралы мағұлмат береді, тыңдайды. Оқушылардға алдын ала берілген қосымша тапсырма бойынша Ө.Тұрманжановтың өмірі мен шығармашылығы туралы сұраймын, тыңдаймын, толықтырамын. 9 1.Оқулықпен жұмыс. 2. Қойға қатысты қазақ даналығын айту. Оқулық, көрсетілім «Бағдаршам » 1. Өлеңді іштей оқиды. 2. Әр топтан бір баладан мәнерлеп оқиды. 3. Рөлге бөліп оқиды. Әр топқа іштей, мәнерлеп, рөлге бөліп оқытамын. Топтарды бір-біріне бағалатамын. 10 Қой шаруашылығы туралы ой қозғау. Көрсетілім Ауылдағы қой шаруашылығы туралы өмірмен байланыстыра отырып өз ойларын ортаға салады. 1.Оқушылырдан ауылда қой шаруашылығымен айналысатын жеке кәсіпкерлер, олардың жұмыстары, қой жайылымы туралы ой
  • 4. қозғаймын. 2. Қазақ ежелден малшаруашылығымен айналысқан. Қазақстанның жері мал шаруашылығына қолайлы. Көп қойды отар - отар немесе қора - қора қой деп атайды. Қойдың жүнін арнайы машинкалармен қырқып, оларды өңдеуге жібереді. Олар жуылып, тазартылады.Фабрикалар ға жіберіледі, одан арқан жіп, есіп шығарады. Қой жүнінен киіз басар, Арқан есіп, көрпе жасар. Кисе-киім, жесе- тамақ, Мал жоқ шығар қойдан асар. 3. Қойға байланысты халық болжамдарына тоқталамын. 11 Сергіту сәті. «Қошақаным» әні. Үнтаспа Оқушылар «Қошақаным» әнін орындайды. Музыка пәнінің мұғалімі әнді қимылмен орындатады. 12 Топтық жұмыс. Кубизм стратегиясы. Автор орындығы. Көрсетілім «Бас бармақ» Сипатта- қой ақ, қара, ала, қоңыр болады. Семіз, арық, үлкен, кіші Сипаттау, дәлелдеу, қолдану, салыстыру арқылы қой туралы өз түсініктерін, алған
  • 5. қойларда болады. Дәлелде- қойдың майы адамдарға ем. Тамаққа салқын тигенде, қойдың тұздалмаған майын қыздырып, тамаққа жағады. Сонда тамақтың ауырғаны басылады. Қолдан- оның етін жейміз, сүтін ішеміз, тек қойдың терісінен былғары киімдер тігіледі. Салыстыр- қой мен ешкі басқа малдарға қарағанда тез көбейеді және қой өсімтал мал. білімдерін жинақтайды. Әр топқа тапсырмаларды бөліп беремін, бақылаймын, бағыт- бағдар беремін. 13 Дидактикалық ойын. «Кім жылдам?» Көрсетілім Түйе, сиыр, жылқы, қой, ешкі-сөздерін үш тілде айтады. Түйе, сиыр, жылқы, қой, ешкі-сөздерін үш тілде айтқызамын. 14 Топтық жұмыс. Постер, маркер «Бас бармақ» І топ-төрт түліктің пірлерін жазу. ІІ топ-төлді қалай шақыратынын жазу. ІІІ топ-қойдың өсу жолын жазу. Постермен жұмыс жасатамын.Бақылаймын. 14 Қорытынды. Рефлексия. Кері байланыс Еттартқыш, себет, сандық, Оқушылар бүгінгі сабақтан алған Оқушылар бүгінгі сабақтан алған
  • 6. кері байланыс парағы. мәліметтерін деңгей бойынша тиісті суреттің қасына кері байланыс парағын жапсырады. мәліметтерін деңгей бойынша тиісті суреттің қасына кері байланыс парағын толтырып жапсыруларын өтінемін. 15 Бағалау. Топ басшыларының топ мүшелеріне қойған бағаларын тыңдаймын. Оқушылардың білімі бағаланады. Сабаққа белсене қатысқан оқушылардың білімін бағалаймын. 16 Үйге тапсырма. 1. Өлеңді мәнерлеп оқу. 2. Төрт түлік мал туралы тыйым сөздер жазу,жаттау. Орынд:Г.Бабаханова
  • 7. кері байланыс парағы. мәліметтерін деңгей бойынша тиісті суреттің қасына кері байланыс парағын жапсырады. мәліметтерін деңгей бойынша тиісті суреттің қасына кері байланыс парағын толтырып жапсыруларын өтінемін. 15 Бағалау. Топ басшыларының топ мүшелеріне қойған бағаларын тыңдаймын. Оқушылардың білімі бағаланады. Сабаққа белсене қатысқан оқушылардың білімін бағалаймын. 16 Үйге тапсырма. 1. Өлеңді мәнерлеп оқу. 2. Төрт түлік мал туралы тыйым сөздер жазу,жаттау. Орынд:Г.Бабаханова