SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Зеренді ауданы
Айдарлы негізгі мектебі
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек»
Өткізген: Балтабаева А.К
2017 жыл
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек»
Сабақтың мақсаты: «Көксерек» повесін оқу және жазу арқылы сын тұрғысынан
ойлап талқылауға үйрету.
1.бір-бірінің пікірін құрметтейтін ортаны қамтамасыз ету;
2.оқушыларға анық та нақты мақсат қоюға мүмкіндік беру;
3. повесті талқылауға белсенділікпен қатысуға үйрету;
4. шығармашылықпен жұмыс істеуге ұмтылдыру;
5. көркем шығарманың авторына деген құрмет сезімін нығайту;
6. өздерінің айтқан, жазған жауаптарына толғанып ойлаун қамтамасыз ету;
7. оқушылардың ойлау қабілетін дамыту арқылы өз ойын тұжырымдауға және
басқалардың көзқкрасын сыйлауға үйрету;
Сабақтың түрі: Сот сабағы
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, жануартану, экология, логика.
Көрнекіліктер: М.Әуезовке арналған буклет, портреті, сабаққа қажетті плакаттар,
қасқыр туралы мақалмәтелдер, жұмбақтар, сюжеттік суреттер.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру
1.Ой қозғау. Қай жазушының шығармасын алып қарасақ та табиғат назардан тыс
қалған емес.Ендеше мына сөйлемге назар аударыңызшы.
Табиғат-күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені, алтын
ұя,талбесігі. Осы сөйлемді естігенде ойларыңа не келеді?
Ендеше табиғат дегеніміз не? Қалай түсінесіздер?
Қоршаған орта
Табиғат
Халық қазынасы
Ал табиғатқа шабуыл жасау,оның тылсым тыныштығын бұзу мәселесіне
қалай қарайсыздар?
Олай болса, бүгінгі әңгімеміз кеше ғана оқып танысқан ,бәріміз көркем
фильм арқылы да жақсы білетін Көксерек және оның иесі,олардың іс-әрекеті
турасында өрбімек.
-Балалар! Біз М.Әуезовтің көркем де ғажайып «Көксерек» повесімен оқып
таныстық. Тағы да бір мезет осы повесть туралы ойланып, көз алдымыздан
өткізейікші.
Шығарманың оқиғалық желісі,яғни сюжеті Көксерек іс-әрекетіне байланысты
өрбіп дамиды. Сондықтан біз алдымен осы әңгіменің 3.композициялық
құрылысына талдау жасап көрсек.
1. Оқиғаның басталуы—Қасқыр мекені.Бөлтіріктер тағдыры.
2. Байланысы-Көксеректің ұяластарымен табысуы.
3. Дамуы-Қарадыр еліндегі мазасыздық
4. Шарықтау шегі-Құрмаштың қазасы
5. Шешімі- Көксеректің жазасын тартуы.
( суреттері көрсетіліп,тұсына тақтаға ілінеді)
Міне, әңгіменің негізгі оқиғасы да есімізге түсті. Басты кейіпкерлер кімдер?
(Иә,қасқырлар мен адамдар.)
Олай болса, біз қазір топ болып,екі топқа бөлініп жұмыс жүргіземіз.Әр топтың
жетекшісі өз тобынан жауап берген оқушыларды белгілеп отырсын.
4.Топтастыру. Екі топқа «Адам», «Қасқыр» сөздері жазылған плакат
беріледі.Осы сөздер бойынша ойыңызға келген сөздер мен сөз тіркестерін
жаза бересіз.
Тірі ағза еңбектенеді сөйлейді жыртқыш ит-құс бөрі
ойлайды оқиды қомағай табиғат
перзенті
перзент қоректенеді. Дала тағысы дала
санитары
5.Кубизм. Кубизм әдісі бойынша мына кубикті екі топқа кезекпе-кезек иіремін.
Қай қырының сұрағы түссе соған жауап бересіз Дайынбыз ба?
1.Суретте. Көксеректің портретін суреттеңіз.
2. Салыстыр. Дала қасқыры мен кКөксеректі салыстырыңыз.
3. Зертте. Қасқыр туралы тағы қандай шығарма білесіз?
4.Қолдан. Көксерек туралы ел адамдары не дейді?
5. Дәлелде. Көксеректі жауыздыққа итермелеген де, Құрмашқа ауыз салдырған да
қандай жағдай?
Талда. Көксеректің қатігездігін қай тұстарда байқадыңыз?
6.Толғаныс. Синку-эй әдісі бойынша «қасқыр», «аңшы» сөздеріне бес жолды өлең
жазып көрейік.
ҚасқырАдам
1.Қасқыр 2. Жыртқыш,қомағай. 3. Ұлиды,
шабуылдайды,жортуылдайды
4. Қасқыр-түз тағысы, перзенті. 5. Бөрі,көкжал.
1. Аңшы 2. Қырағы,сақ 3. Атады,көздейді, аулайды,
4. Аңшы қансонарда аңға шығады. 5. Мерген.
7.Шығармашылық жұмыс: Қасқырға байланысты мақал-мәтел айтады.
1. Қасқырды қанша асырасаң да, тоғайға қарап ұлуын қоймайды.
2. Қасқырдың аузы жесе де қан,жемесе де қан.
3. Ауыл иті болса да, бөрі келгенде бірігеді.
4. Иттің иесі болса, бөрінің тәңірісі бар
8. «Көксерек» оқиғасы неліктен бұлай өтті,осыған байланысты оқушылардың
пікірін тыңдасақ. .
Сот төрағасы сот үрдісін ашық деп жариялайды.
Прокурор сөз алып, «қылмыстық оқиғаға» қысқаша шолу
жасайды,осындағы бейкүнә Құрмаштың өліміне кінәлі Көксеректі жазаға тарту
керек деген ұсыныс айтады.
Ақтаушылар: Көксеректің ауыл иттерінен, ауыл адамдарының
көбісінен не үшін таяқ жегенін,олардан соққы жегенде қандай мінез
көрсететінін,оның себебі неде екенін айта келіп, адамдар арасындағы өмірдің
Көксерекке түсініксіздігін,яғни әрбір тіршілік иесінің өмір сүретін өз ортасы,өз
қандастары бар екені туралы айтады. Қасқыр адамдар арасындағы өмірге
көндікпейді,ол далада,тау-таста өмір сүру керек,бұл-табиғаттың заңы. Айнала
қоршаған табиғаттың өз заңы,өз ерекшелігі бар. Көзін әлі ашпаған Көксерек
адамдар арасына келіп тәрбиеленсе де, бөрілік табиғатына тартып екі аяқты
пендемен өштесіп өсті. Себебі ол-қасқырдың өзіне тән мінезі,табиғи қасиеті.
Сондықтан Көксеректі жазалау орынсыз.
Қаралаушы: өз сөзінде Құрмаштың Көксеректі қалай жақсы
көргенін,қалай тамақтандырып,қалай күткенін,сол үшін тіпті әжесінің қасынан
бөлініп,оны өзінің қасына алып жатқанын,ауыл иттерінен қорғағанын мәтіннен
мысал келтіре отырып,Көксерек Құрмаштың жақсылықтарына зұлымдықпен
жауап қайтарғанын дәлелдеп, оны жазалау керек деген райынан қайтпайды.
Ақтаушылар: Көксерек жақсылыққа жақсылық қайтаруды білмейді.
Себебі ол-тағы. Оны шығарма барысында жазушы да бірнеше рет еске алады.
Мысалы,Көксеректің дене бітімін суреттегенде «зіңгіттей көкшолақ қасқыр
болды», «орасан боп өсті», «жоталары дүңкиіп,жон жүндері үрпиіп алған»,
«зорайып қатты өсті», «аяқтары жуандап, жүндерінің бәрі ұзарып өсті» деп
сипаттайды.
«Гүрр» етіп ала төбетті алқымынан ала түсті», «гүрілдеңкіреп маңына
дарытқысы келмейді», «қорқ-қорқ асайды», «қылқ-қылқ жұтады»,
«қабырғаларын кірт-кірт сындырады», «дүр-дүр еткізіп келеді» -бұл оның
арланға тән қимылдары.
Көксеректің мінезін «қырыстанып жатып алады», «ызалы,долы,ашулы»,
«долылық,, жойқандық бар», «әлі күнге бір рет жадырап ойнап күлген емес»,
«татулық жоқ,суық», «Көксерек оңашада, елсізде қатты ойыншыл болатын»,
«ол түзде еркін ойнақы» деген тіркестермен суреттейді. Мұның бәрі Көксеректің
тәрбиеге көнетін күшік емес, қанша асырасаң да орманға қарап ұлитын бөлтірік
екенін дәлелдейді.Ол өзіне тән мінезіне тән әрекет жасады.
Айыпталушы Көксерек: Менің адамдарға деген өшпенділігімнің
арта түсуіне итермелеген қосымша себептер:
1) адамдар менің ұяластарымды өлтірді;
2) ата-анама туған күн маған да туып,адамдар менің де күшіктерімді өлтірді;
3) өзім адам оғына тап болдым,күшік кезімде де екі аяқтылардан түрлі соққы
алдым
Екі куәгердің сөздері.
Ақтаушылардың қорытынды сөздері: Көксеректің өзі келтірген
дәлелдерінен басқа оның Құрмашты өлтіруіне себеп не? Қасқырдың
өзіне тән мінезі,табиғи қасиеті дедік. Сондықтан ол қанына тартып,иесі болса
да Құрмашты өлтірді.
Адам,жануар –табиғат жаратылысы. Олар өмір сүру үшін,ұрпақ сақтап қалу
үшін өмір сүреді. Қасқырлар жыртқыш да болса тіршілік иесі. Адамдар осыны
түсіну керек еді. Ал қасқыр апанын бұзу,бөлтіріктерін өлтіру-адамның табиғатқа
жасаған қиянаты.
Әңгімеде адамдар әлемінің қатыгездігін көреміз, қиянатшы екенін
байқаймыз. Ойланбай істеген істің опық жегізетінін көреміз. Құрмаш
үлкендердің екі рет ескерткенін елемеді, қасқырды соймақшы болғанына
көнбеді. Ал үлкендер ертеңді ойламай,арланның өсіп жыртқыш болып
шығуына бар жағдайды жасады.
Адвокаттар кеңесінің тұжырымы: Құрмаш өліміне басты кінәлі
Көксерек емес.
Сот үкім шығарады: Құрмаш өліміне адамдардың өзі кінәлі. Көксерек,
біріншіден, тегіне тартып өлтірсе,бір жағынан мұндай қылыққа итермелеген-
адамдардан көрген жәбір-жапасы. Адамдар «Еккенің тікен болса, орғаның
балауса болмас» деген сөзді ескермеген. Көксерек күшік емес, бөлтірік. «Бөрі
бөрілігін істейді», «Қасқырдың баласын қанша асырасаң да орманға қарап
ұлуын қоймайды» деген ата-баба даналығына сүйеніп Көксеректің табиғат
заңдылығына сәйкес әрекет еткенін ескере отырып оны жазадан босатамыз.
Мұғалімнің қорытынды сөзі: М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесін
аяқтадық.Жазушының «Көксерегі» -оның ең таңдаулы шығармаларының бірі.
Үйге тапсырма: «Адамның ең асыл қасиеті-жақсылық» тақырыбына эссе
жазып келу.
Бағалау. Қорытынды.

More Related Content

What's hot

қаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptxқаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptxKuralayKuandyk
 
№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptxssuser7a793e
 
მასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმა
მასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმამასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმა
მასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმაkhato
 
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмжoquzaman
 
№7 Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той» әң...
№7  Ш.Мұртаза «Тәуекел той»  әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той»  әң...№7  Ш.Мұртаза «Тәуекел той»  әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той»  әң...
№7 Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той» әң...ssuser7a793e
 
презентація на тему тютюнопаліня и алкоголь
презентація на тему тютюнопаліня и алкогольпрезентація на тему тютюнопаліня и алкоголь
презентація на тему тютюнопаліня и алкогольNatalia Skovorodkina
 
урок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченні
урок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченніурок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченні
урок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченніVitaliy Babak
 
მოძრაობის ამოცანები
მოძრაობის ამოცანებიმოძრაობის ამოცანები
მოძრაობის ამოცანებიGiorgi Sakandelidze
 
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”mziaegiashvili
 
№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt
№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt
№18 «Қызыл кітап» поэмасы.pptssuser7a793e
 
ზღაპარი
ზღაპარიზღაპარი
ზღაპარიirma1973
 
Зат алмасу.pptx
Зат алмасу.pptxЗат алмасу.pptx
Зат алмасу.pptxAruzhanAblay
 
До ювілею Надії Галковської!
До ювілею Надії Галковської!До ювілею Надії Галковської!
До ювілею Надії Галковської!estet13
 

What's hot (20)

Xelovnebis janrebi
Xelovnebis janrebiXelovnebis janrebi
Xelovnebis janrebi
 
қаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptxқаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptx
 
Қазақтың ұлттық тағамдары
Қазақтың ұлттық тағамдарыҚазақтың ұлттық тағамдары
Қазақтың ұлттық тағамдары
 
№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
№4 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі.pptx
 
Қасқыр мен жеті лақ ертегісі
Қасқыр мен жеті лақ ертегісіҚасқыр мен жеті лақ ертегісі
Қасқыр мен жеті лақ ертегісі
 
მასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმა
მასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმამასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმა
მასწავლებლის შეფასების სისტემის რეფორმა
 
абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмж
 
№7 Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той» әң...
№7  Ш.Мұртаза «Тәуекел той»  әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той»  әң...№7  Ш.Мұртаза «Тәуекел той»  әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той»  әң...
№7 Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесіндегі өмір шындығы мен «Тәуекел той» әң...
 
презентація на тему тютюнопаліня и алкоголь
презентація на тему тютюнопаліня и алкогольпрезентація на тему тютюнопаліня и алкоголь
презентація на тему тютюнопаліня и алкоголь
 
урок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченні
урок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченніурок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченні
урок 42 двокрапка в безсполучниковому складному реченні
 
მოძრაობის ამოცანები
მოძრაობის ამოცანებიმოძრაობის ამოცანები
მოძრაობის ამოცანები
 
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
 
Козацтво - слава України
Козацтво - слава УкраїниКозацтво - слава України
Козацтво - слава України
 
№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt
№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt
№18 «Қызыл кітап» поэмасы.ppt
 
ზღაპარი
ზღაპარიზღაპარი
ზღაპარი
 
Зат алмасу.pptx
Зат алмасу.pptxЗат алмасу.pptx
Зат алмасу.pptx
 
ანა ფრანკის დღიურები ანა ფრანკი
ანა ფრანკის დღიურები   ანა ფრანკიანა ფრანკის დღიურები   ანა ფრანკი
ანა ფრანკის დღიურები ანა ფრანკი
 
До ювілею Надії Галковської!
До ювілею Надії Галковської!До ювілею Надії Галковської!
До ювілею Надії Галковської!
 
У святковий добрий час Новий рік іде до нас
У святковий добрий час Новий рік іде до насУ святковий добрий час Новий рік іде до нас
У святковий добрий час Новий рік іде до нас
 
Основи міжнародного права
Основи міжнародного праваОснови міжнародного права
Основи міжнародного права
 

Similar to м.әуезов (көксерек)

малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульденмалсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульденАйбек Қуандықұлы
 
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыБастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыАйбек Қуандықұлы
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавыnurlan93kz
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнаoquzaman
 
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptxssuser7a793e
 
сабақ C.мұқанов саятшы ораз
сабақ   C.мұқанов саятшы оразсабақ   C.мұқанов саятшы ораз
сабақ C.мұқанов саятшы оразoquzaman
 
№17 «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx
№17  «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx№17  «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx
№17 «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptxssuser7a793e
 
тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.oquzaman
 

Similar to м.әуезов (көксерек) (20)

коркем адебиет
коркем адебиеткоркем адебиет
коркем адебиет
 
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульденмалсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
малсақ бала 3 сынып бабаханова гульден
 
78о
78о78о
78о
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдарыБастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
 
Dd
DdDd
Dd
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx№16 «Абай жолы» романы.  Қайтқанда.pptx
№16 «Абай жолы» романы. Қайтқанда.pptx
 
сабақ C.мұқанов саятшы ораз
сабақ   C.мұқанов саятшы оразсабақ   C.мұқанов саятшы ораз
сабақ C.мұқанов саятшы ораз
 
№17 «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx
№17  «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx№17  «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx
№17 «Қызыл кітап» поэмасы. X бөлім.pptx
 
Cccc
CcccCccc
Cccc
 
аааа
аааааааа
аааа
 
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
 
S12
S12S12
S12
 
Ggggs
GgggsGgggs
Ggggs
 
тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.
 
тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.тест сұрақтары. 5 кл.
тест сұрақтары. 5 кл.
 

More from Asem Sarsembayeva

современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитанияAsem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентацияAsem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығуларAsem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктерAsem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человекаAsem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановнаAsem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаеваAsem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевнаAsem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдAsem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина мояAsem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

м.әуезов (көксерек)

  • 1. Зеренді ауданы Айдарлы негізгі мектебі Ашық сабақ Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек» Өткізген: Балтабаева А.К 2017 жыл
  • 2. Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек» Сабақтың мақсаты: «Көксерек» повесін оқу және жазу арқылы сын тұрғысынан ойлап талқылауға үйрету. 1.бір-бірінің пікірін құрметтейтін ортаны қамтамасыз ету; 2.оқушыларға анық та нақты мақсат қоюға мүмкіндік беру; 3. повесті талқылауға белсенділікпен қатысуға үйрету; 4. шығармашылықпен жұмыс істеуге ұмтылдыру; 5. көркем шығарманың авторына деген құрмет сезімін нығайту; 6. өздерінің айтқан, жазған жауаптарына толғанып ойлаун қамтамасыз ету; 7. оқушылардың ойлау қабілетін дамыту арқылы өз ойын тұжырымдауға және басқалардың көзқкрасын сыйлауға үйрету; Сабақтың түрі: Сот сабағы Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, жануартану, экология, логика. Көрнекіліктер: М.Әуезовке арналған буклет, портреті, сабаққа қажетті плакаттар, қасқыр туралы мақалмәтелдер, жұмбақтар, сюжеттік суреттер. Сабақ барысы: Ұйымдастыру 1.Ой қозғау. Қай жазушының шығармасын алып қарасақ та табиғат назардан тыс қалған емес.Ендеше мына сөйлемге назар аударыңызшы. Табиғат-күллі тіршілік атаулының құтты қоныс мекені, алтын ұя,талбесігі. Осы сөйлемді естігенде ойларыңа не келеді? Ендеше табиғат дегеніміз не? Қалай түсінесіздер? Қоршаған орта Табиғат Халық қазынасы Ал табиғатқа шабуыл жасау,оның тылсым тыныштығын бұзу мәселесіне қалай қарайсыздар? Олай болса, бүгінгі әңгімеміз кеше ғана оқып танысқан ,бәріміз көркем фильм арқылы да жақсы білетін Көксерек және оның иесі,олардың іс-әрекеті турасында өрбімек. -Балалар! Біз М.Әуезовтің көркем де ғажайып «Көксерек» повесімен оқып таныстық. Тағы да бір мезет осы повесть туралы ойланып, көз алдымыздан өткізейікші. Шығарманың оқиғалық желісі,яғни сюжеті Көксерек іс-әрекетіне байланысты өрбіп дамиды. Сондықтан біз алдымен осы әңгіменің 3.композициялық құрылысына талдау жасап көрсек. 1. Оқиғаның басталуы—Қасқыр мекені.Бөлтіріктер тағдыры.
  • 3. 2. Байланысы-Көксеректің ұяластарымен табысуы. 3. Дамуы-Қарадыр еліндегі мазасыздық 4. Шарықтау шегі-Құрмаштың қазасы 5. Шешімі- Көксеректің жазасын тартуы. ( суреттері көрсетіліп,тұсына тақтаға ілінеді) Міне, әңгіменің негізгі оқиғасы да есімізге түсті. Басты кейіпкерлер кімдер? (Иә,қасқырлар мен адамдар.) Олай болса, біз қазір топ болып,екі топқа бөлініп жұмыс жүргіземіз.Әр топтың жетекшісі өз тобынан жауап берген оқушыларды белгілеп отырсын. 4.Топтастыру. Екі топқа «Адам», «Қасқыр» сөздері жазылған плакат беріледі.Осы сөздер бойынша ойыңызға келген сөздер мен сөз тіркестерін жаза бересіз. Тірі ағза еңбектенеді сөйлейді жыртқыш ит-құс бөрі ойлайды оқиды қомағай табиғат перзенті перзент қоректенеді. Дала тағысы дала санитары 5.Кубизм. Кубизм әдісі бойынша мына кубикті екі топқа кезекпе-кезек иіремін. Қай қырының сұрағы түссе соған жауап бересіз Дайынбыз ба? 1.Суретте. Көксеректің портретін суреттеңіз. 2. Салыстыр. Дала қасқыры мен кКөксеректі салыстырыңыз. 3. Зертте. Қасқыр туралы тағы қандай шығарма білесіз? 4.Қолдан. Көксерек туралы ел адамдары не дейді? 5. Дәлелде. Көксеректі жауыздыққа итермелеген де, Құрмашқа ауыз салдырған да қандай жағдай? Талда. Көксеректің қатігездігін қай тұстарда байқадыңыз? 6.Толғаныс. Синку-эй әдісі бойынша «қасқыр», «аңшы» сөздеріне бес жолды өлең жазып көрейік. ҚасқырАдам
  • 4. 1.Қасқыр 2. Жыртқыш,қомағай. 3. Ұлиды, шабуылдайды,жортуылдайды 4. Қасқыр-түз тағысы, перзенті. 5. Бөрі,көкжал. 1. Аңшы 2. Қырағы,сақ 3. Атады,көздейді, аулайды, 4. Аңшы қансонарда аңға шығады. 5. Мерген. 7.Шығармашылық жұмыс: Қасқырға байланысты мақал-мәтел айтады. 1. Қасқырды қанша асырасаң да, тоғайға қарап ұлуын қоймайды. 2. Қасқырдың аузы жесе де қан,жемесе де қан. 3. Ауыл иті болса да, бөрі келгенде бірігеді. 4. Иттің иесі болса, бөрінің тәңірісі бар 8. «Көксерек» оқиғасы неліктен бұлай өтті,осыған байланысты оқушылардың пікірін тыңдасақ. . Сот төрағасы сот үрдісін ашық деп жариялайды. Прокурор сөз алып, «қылмыстық оқиғаға» қысқаша шолу жасайды,осындағы бейкүнә Құрмаштың өліміне кінәлі Көксеректі жазаға тарту керек деген ұсыныс айтады. Ақтаушылар: Көксеректің ауыл иттерінен, ауыл адамдарының көбісінен не үшін таяқ жегенін,олардан соққы жегенде қандай мінез көрсететінін,оның себебі неде екенін айта келіп, адамдар арасындағы өмірдің Көксерекке түсініксіздігін,яғни әрбір тіршілік иесінің өмір сүретін өз ортасы,өз қандастары бар екені туралы айтады. Қасқыр адамдар арасындағы өмірге көндікпейді,ол далада,тау-таста өмір сүру керек,бұл-табиғаттың заңы. Айнала қоршаған табиғаттың өз заңы,өз ерекшелігі бар. Көзін әлі ашпаған Көксерек адамдар арасына келіп тәрбиеленсе де, бөрілік табиғатына тартып екі аяқты пендемен өштесіп өсті. Себебі ол-қасқырдың өзіне тән мінезі,табиғи қасиеті. Сондықтан Көксеректі жазалау орынсыз. Қаралаушы: өз сөзінде Құрмаштың Көксеректі қалай жақсы көргенін,қалай тамақтандырып,қалай күткенін,сол үшін тіпті әжесінің қасынан бөлініп,оны өзінің қасына алып жатқанын,ауыл иттерінен қорғағанын мәтіннен мысал келтіре отырып,Көксерек Құрмаштың жақсылықтарына зұлымдықпен жауап қайтарғанын дәлелдеп, оны жазалау керек деген райынан қайтпайды. Ақтаушылар: Көксерек жақсылыққа жақсылық қайтаруды білмейді. Себебі ол-тағы. Оны шығарма барысында жазушы да бірнеше рет еске алады. Мысалы,Көксеректің дене бітімін суреттегенде «зіңгіттей көкшолақ қасқыр болды», «орасан боп өсті», «жоталары дүңкиіп,жон жүндері үрпиіп алған», «зорайып қатты өсті», «аяқтары жуандап, жүндерінің бәрі ұзарып өсті» деп сипаттайды. «Гүрр» етіп ала төбетті алқымынан ала түсті», «гүрілдеңкіреп маңына дарытқысы келмейді», «қорқ-қорқ асайды», «қылқ-қылқ жұтады»,
  • 5. «қабырғаларын кірт-кірт сындырады», «дүр-дүр еткізіп келеді» -бұл оның арланға тән қимылдары. Көксеректің мінезін «қырыстанып жатып алады», «ызалы,долы,ашулы», «долылық,, жойқандық бар», «әлі күнге бір рет жадырап ойнап күлген емес», «татулық жоқ,суық», «Көксерек оңашада, елсізде қатты ойыншыл болатын», «ол түзде еркін ойнақы» деген тіркестермен суреттейді. Мұның бәрі Көксеректің тәрбиеге көнетін күшік емес, қанша асырасаң да орманға қарап ұлитын бөлтірік екенін дәлелдейді.Ол өзіне тән мінезіне тән әрекет жасады. Айыпталушы Көксерек: Менің адамдарға деген өшпенділігімнің арта түсуіне итермелеген қосымша себептер: 1) адамдар менің ұяластарымды өлтірді; 2) ата-анама туған күн маған да туып,адамдар менің де күшіктерімді өлтірді; 3) өзім адам оғына тап болдым,күшік кезімде де екі аяқтылардан түрлі соққы алдым Екі куәгердің сөздері. Ақтаушылардың қорытынды сөздері: Көксеректің өзі келтірген дәлелдерінен басқа оның Құрмашты өлтіруіне себеп не? Қасқырдың өзіне тән мінезі,табиғи қасиеті дедік. Сондықтан ол қанына тартып,иесі болса да Құрмашты өлтірді. Адам,жануар –табиғат жаратылысы. Олар өмір сүру үшін,ұрпақ сақтап қалу үшін өмір сүреді. Қасқырлар жыртқыш да болса тіршілік иесі. Адамдар осыны түсіну керек еді. Ал қасқыр апанын бұзу,бөлтіріктерін өлтіру-адамның табиғатқа жасаған қиянаты. Әңгімеде адамдар әлемінің қатыгездігін көреміз, қиянатшы екенін байқаймыз. Ойланбай істеген істің опық жегізетінін көреміз. Құрмаш үлкендердің екі рет ескерткенін елемеді, қасқырды соймақшы болғанына көнбеді. Ал үлкендер ертеңді ойламай,арланның өсіп жыртқыш болып шығуына бар жағдайды жасады. Адвокаттар кеңесінің тұжырымы: Құрмаш өліміне басты кінәлі Көксерек емес. Сот үкім шығарады: Құрмаш өліміне адамдардың өзі кінәлі. Көксерек, біріншіден, тегіне тартып өлтірсе,бір жағынан мұндай қылыққа итермелеген- адамдардан көрген жәбір-жапасы. Адамдар «Еккенің тікен болса, орғаның балауса болмас» деген сөзді ескермеген. Көксерек күшік емес, бөлтірік. «Бөрі бөрілігін істейді», «Қасқырдың баласын қанша асырасаң да орманға қарап ұлуын қоймайды» деген ата-баба даналығына сүйеніп Көксеректің табиғат заңдылығына сәйкес әрекет еткенін ескере отырып оны жазадан босатамыз. Мұғалімнің қорытынды сөзі: М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесін аяқтадық.Жазушының «Көксерегі» -оның ең таңдаулы шығармаларының бірі.
  • 6. Үйге тапсырма: «Адамның ең асыл қасиеті-жақсылық» тақырыбына эссе жазып келу. Бағалау. Қорытынды.