SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
 ТУКУБАЕВА ТОЛКЫН ТОЛЕУХАНОВНА
Бастауыш сынып мұғалімі, 20 жыл, жоғары, ІІ деңгей
 Бастауыш сынып
 Өскемен қаласы әкімдігінің «А. Байтұрсынов атындағы
№ 20 орта мектебі» КММ
Түсінік хат
 М. Қабанбай «Сурет салғым келмейді»
 «Мәуелі бақ» тарауының 19 – сабағы
 Жаңа материалды меңгерту сабағы, бірлескен оқу
 М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру.
Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге,
түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу.
 Табыс критерийлері:
- шығарманыңмағынасын түсінеді (толық, толық емес)
– басқа топ мүшелеріне жеткізуі (өте жақсы, жақсы, жеткізе алмады)
– хат жазу (мағынасы ашылды, толық емес)
-өлең жолдары (құрылысы жақсы, ортатөмен)
 Жаңа әдіс – тәсілдерді сабақ барысындатиімді пайдалана отырып,
оқушылардыңбілім, білік, дағдыларындамыту.
- С. Рахметова, Т. Әбдікәрім, Р. Базарбекова«Әдебиеттік оқу» 4 сынып
- «Әдебиеттік оқу» оқыту әдістемесі 4 сынып
- ОрақоваА.Ш. ЖартыноваЖ.А. т.б. «Интерактивті оқыту әдісін
қолданып сабақты жоспарлаужәне басқару».
 Интербелсенді тақта, интернет беттері (YouTube видеоролик)
Сабақ барысы
Түрткі
(сұрақ,
тапсыр
ма,
жағдаят)
Ба
ға
лау
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті
Психоло
гиялық
ахуал
Оқушыларды ұйымдастырады,
жағымды ахуал қалыптастырады.
-Шеңберге тұрайық,
достарымызбенқолұстасайық! Бір-
бірімізге қарап күлкімізді
сыйлайық!
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
– Балалар, бір-біріміздің
қолымыздан ұстап, алақан арқылы
Оқушылар шеңберде
жиналып, мұғаліммен
бірге бүгінгі сабаққа
сәттілік тілейді.
Қандай жақсы бір
тұру,
Достарменен бір
жүру!
Қандай жақсы дос
болу!
Сабақтың
тақырыбы
М. Қабанбай.Суретсалғым келмейді.
Мақсаты М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен
таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын
тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай
білуге жетелеу.
Оқушылар үшін
оқу нәтижелері
– шығармамен танысады, мағынасынтүсінеді;
– өз ойларын ашық айта алады;
– мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, өз ойларын
дәлелдейді.
Негізгіидея «“Ана” – әрбір адамның жарық дүниедегіең жақыны,
жанашыры, қадірлісі, қамқоршысы ақ сүтін беріп,
аялаған, жанын да аямаған ардақтысы.»
Сабақта
қолданылатын
материалдар
Оқулық, автордың суреті және шығармалары, флипчарт,
маркерлер, топқа бөлуге қажетті материалдар
презентация
Оқыту әдістері Бірлескен оқу, ПСМТ әдісі, синквейн
Дерек көздері Оқулық, интернет беттері
жүректің жылуын сезініп, үйренген
қандай тамаша, қандай қуаныш!
Топқа
бөлу.
Үй
тапсыр
масын
тексеру
Топқа бөледі. (таңдаған суреттері
бойынша)
2.Осы өлеңнен қандай ой
түйдіңдер?
3. «Мен таңдаған мамандық...»
рөлдік ойын
таңдап алу арқылы
топқа бөлінеді.
1.Мәнерлеп оқу.
2.Ойларын айтады.
3.Өздері үйден
дайындап келген
мамандық иесіне еніп
ойнайды.
Қызығу
шылық
ты ояту
Жұмбақ жасыру.
1. Сансыз ойлар бетiнде,
Сайрап жатыр бар тiлде.
Қажетпiн мен әр күнде,
Өшпейдi бiр әрпiм де.
2. Қабы сояу,
Дiнi – бояу.
(Тақтадан жауаптарының суреттері
шығып тұрады: қағаз, бояулар,
қарындаштар.)
-Мына құралдар қай мамандық
иесіне қажет?
-Суретші деген кім?
-Суретшілерден кімдерді
білесіңдер?
Ой жинау.
-Кімге сурет салған ұнайды?
-Салған суреттерің өздеріңе
әрқашанда ұнайды ма?
-Өз жұмыстарың ойдағыдай болу
үшін не істеу керек?
-Әр адам суретші бола алады ма?
-Ол үшін қандай қасиеттер болу
керек?
«Кластер»
-Жұмбақтарды
шешеді.
-Сұрақтарға жауап
береді.
-Өз ойларын айтады.
Сурет өнері.
Қазақ бейнелеу өнері, ұлттық көркем
мәдениеттің бір бөлігі. Ал Қазақстан
бейнелеу өнері осы өлкедегі бейнелеу
өнері шеберлерінің шығармашылығы
олардың шығармаларынан құралады.
Қазақ суретшілері график, кескіндеме
шебері, сәндік қолданбалы өнермен
айналысатын суретшілер, мүсінші және
дизайн туындыларын жасайтын
суретшілер болып бірнеше топқа
бөлінеді.
Қазақ бейнелеу өнерінің қайсы түрі
болмасын тарихи, тұрмыстық, әскери,
анималистік және т.б. жанрларға
бөлінеді. Сонымен қатар графика,
кескіндеме шығармаларының кейбірі
натюрморт, пейзаж жанрларына жатады.
Қазақстан бейнелеу өнері
шығармаларының тақырыптары сан
алуан. Олар: «Ежелгі қазақ елінің салт
дәстүрі», «Ұлттық ойындар», «Айтыс
өнері», «Ұлттық киім», «Үй жиһаздары»,
«Азамат соғысы», «Қазан төңкерісі»,
«Ұлы Отан соғысы», «Ана образы»,
«Тарихи тұлғалар бейнелері», «Қазіргі
еңбек, өнер, әдебиет, музыка, ғылым,
қоғам қайраткерлерінің образы» деген
ауқымды мазмұнды қамтиды.
Қазақстан бейнелеу өнерінің негізін
қалаған көптеген суретшілеріне
республикадағы сіңірген еңбегіне қарай
«Қазақстан Республикасының Халық
суретшісі», «Қазақстанның еңбек сіңірген
өнер қайраткері» атақтары берілген.
ҚР суретшілері:
Ағамсалы Дүзелханұлының, Айша
Ғалымбаеваның, Әбілхан Қастеевтің,
Гүлфайрус Ысмайылованың, Нелли
Бубенің, Евгений Сидоркиннің,
Молдахмет Кенбаевтің, Орал
Таңсықбаевтің, Серік Тайыновтың түрлі
тақырыптардағы шығармалары
бейнеленген. Олар өте әдемі және
байқасаңдар әр түрлі тақырыптарда
салынған.
(Видеоролик «Қазақстан суретшілері»
көрсету.)
«Кластер» құрады.
Мағұлматты
тыңдайды, өз
білетіндерін ортаға
салады.
Мағына
ны тану
-автор
туралы
түсінік;
-мәтінмен
танысу;
-мәтін
мазмұнын
а қатысты
сұрақтарғ
а жауап.
Өзін
-өзі
баға
лау
(бас
бар
мақ
әдісі
ар
қы
лы)
Топ
тар
да
ғы
өза
ра
баға
лау
(бағ
дар
шам
ар
қы
лы)
І.Мақсат қою
Біз бүгін М. Қабанбайдың
«Сурет салғым келмейді» әңгімесін
оқып, танысамыз. Әңгіменің
тақырыбын ашып, оны өз
ойымызбен аяқтаймыз.
ІІ.Автор туралы
мәлімет.
Марат Қабанбай
(1948-2000) - қазақ
жазушысы,
журналист һәм көсемсөз шебері.
1948 жылы Шығыс Қазақстан
облысында туған. Шығармалары:
«Сары самауыр», «Бәрін,бәрін
білгім келеді», «Жұмбақ қыз»,
«Бақбақ басы толған күн».
ІІІ. Мәтінмен танысу
«ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны
арқылы мәтінмен танысуды
ұсынады.
Автор туралы
мағұлмат алады.
Қысқаша дәптерге
жазады.
Мәтінмен танысады.
«ДЖИГ-СО» оқыта
үйрету ойыны арқылы
мәтінмен танысады.
Әр топ мәтінге
қатысты 3 сұрақтан
дайындайды. Топтар
өзара бір-бірінің
сұрақтарына жауап
береді.
Сергіту
сәті
Өлең жолдарынаяқтауды ұсынады:
Сурет салам - гүл саламын,
«Гүлге толып тұрса алаңым».
Сурет салам - күн саламын,
«Күндей күліп тұрса маңым».
Сурет салам - қала саламын,
.............................................................
Сурет салам - Ана саламын,
.............................................................
.............................................................
Өлең жолдарын
аяқтайды. (ауызша)
Ой
толғаныс
Топ
тар
дың
өза
ра
баға
ла
уы
Иша
ра
ар
қы
лы
баға
лау
-Негізгі салмақ ИДЕЯ-ға
(зерттеушілік әңгіме)
- «Автор орындығы» әр топтан
үздік ойды ортаға салуды ұсынды.
Топта талдайды,
ПСМТ әдісі (Позиция-
Себеп-Мақсат-
Талқылау)
Әңгімені өз ойымен
аяқтайды.(автор
ретінде сезінеді)
Синк
вейн
«Екі
жұл
дыз,
бір
ті
лек»
ар
қы
лы
-Ержанға хат жазуды және
синквейн құрастыруға тапсырма
береді.
(Видеоролик «Ана туралы»)
-1 және 2 топ: Ержанға
хат жазады.
3 топ: «АНА»
тақырыбына 5 жолды
өлең құрастырады.
Қорытынды жасайды.
Үйге
тапсыр
ма
Үйге тапсырма береді.(оқу,
мазмұндау, топтар тапсырмамен
алмасады)
Күнделіктеріне
жазады.
Рефлек
сия
Кері
байла
ныс
«Бес саусақ әдісі» Оқушылар өз ойларын
жазады.

More Related Content

What's hot (20)

113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
счч
сччсчч
счч
 
Hjg
HjgHjg
Hjg
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
7878fd
7878fd7878fd
7878fd
 
Cccc
CcccCccc
Cccc
 
88
8888
88
 
М. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығыМ. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығы
 
аспандиярова лк
аспандиярова лкаспандиярова лк
аспандиярова лк
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жылМұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
Мұхтар Омарханұлы Әуезовтың туғанына 120 жыл
 
Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
 
ывв
ыввывв
ывв
 
(1)3
  (1)3  (1)3
(1)3
 
мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5
 
69hjyjyy
69hjyjyy69hjyjyy
69hjyjyy
 
ыыыыы
ыыыыыыыыыы
ыыыыы
 
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
 
Әже . Фариза Оңғарсынова.
Әже . Фариза Оңғарсынова.Әже . Фариза Оңғарсынова.
Әже . Фариза Оңғарсынова.
 
8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr
 

Similar to м. қабанбай. сурет салғым келмейді

біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкаoquzaman
 
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017oquzaman
 
методическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урокаметодическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урокаAsem Sarsembayeva
 
ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жобаoquzaman
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығарупNurlan Abilhanov
 
Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Serjan Kasen
 
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptxssuser7a793e
 

Similar to м. қабанбай. сурет салғым келмейді (20)

урок жумабекова
урок жумабековаурок жумабекова
урок жумабекова
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
 
256fd
256fd256fd
256fd
 
(1)656
  (1)656  (1)656
(1)656
 
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017ашық сабақ  ысмағұл жәния 2017
ашық сабақ ысмағұл жәния 2017
 
сабақ
сабақсабақ
сабақ
 
777dffefe
777dffefe777dffefe
777dffefe
 
шахановвввв
шахановввввшахановвввв
шахановвввв
 
с бит
с  битс  бит
с бит
 
абай. қарасөз
абай. қарасөзабай. қарасөз
абай. қарасөз
 
барышева л.№32мг
барышева л.№32мгбарышева л.№32мг
барышева л.№32мг
 
15 қара сөз
15 қара сөз15 қара сөз
15 қара сөз
 
методическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урокаметодическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урока
 
ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жоба
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
 
Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)
 
Lgi predshkol
Lgi predshkolLgi predshkol
Lgi predshkol
 
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
 
искакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
 
Tazwaaa
TazwaaaTazwaaa
Tazwaaa
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 

м. қабанбай. сурет салғым келмейді

  • 1.  ТУКУБАЕВА ТОЛКЫН ТОЛЕУХАНОВНА Бастауыш сынып мұғалімі, 20 жыл, жоғары, ІІ деңгей  Бастауыш сынып  Өскемен қаласы әкімдігінің «А. Байтұрсынов атындағы № 20 орта мектебі» КММ
  • 2. Түсінік хат  М. Қабанбай «Сурет салғым келмейді»  «Мәуелі бақ» тарауының 19 – сабағы  Жаңа материалды меңгерту сабағы, бірлескен оқу  М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу.  Табыс критерийлері: - шығарманыңмағынасын түсінеді (толық, толық емес) – басқа топ мүшелеріне жеткізуі (өте жақсы, жақсы, жеткізе алмады) – хат жазу (мағынасы ашылды, толық емес) -өлең жолдары (құрылысы жақсы, ортатөмен)  Жаңа әдіс – тәсілдерді сабақ барысындатиімді пайдалана отырып, оқушылардыңбілім, білік, дағдыларындамыту. - С. Рахметова, Т. Әбдікәрім, Р. Базарбекова«Әдебиеттік оқу» 4 сынып - «Әдебиеттік оқу» оқыту әдістемесі 4 сынып - ОрақоваА.Ш. ЖартыноваЖ.А. т.б. «Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлаужәне басқару».  Интербелсенді тақта, интернет беттері (YouTube видеоролик)
  • 3. Сабақ барысы Түрткі (сұрақ, тапсыр ма, жағдаят) Ба ға лау Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Психоло гиялық ахуал Оқушыларды ұйымдастырады, жағымды ахуал қалыптастырады. -Шеңберге тұрайық, достарымызбенқолұстасайық! Бір- бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! Сабақтың тақырыбы М. Қабанбай.Суретсалғым келмейді. Мақсаты М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу. Оқушылар үшін оқу нәтижелері – шығармамен танысады, мағынасынтүсінеді; – өз ойларын ашық айта алады; – мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, өз ойларын дәлелдейді. Негізгіидея «“Ана” – әрбір адамның жарық дүниедегіең жақыны, жанашыры, қадірлісі, қамқоршысы ақ сүтін беріп, аялаған, жанын да аямаған ардақтысы.» Сабақта қолданылатын материалдар Оқулық, автордың суреті және шығармалары, флипчарт, маркерлер, топқа бөлуге қажетті материалдар презентация Оқыту әдістері Бірлескен оқу, ПСМТ әдісі, синквейн Дерек көздері Оқулық, интернет беттері
  • 4. жүректің жылуын сезініп, үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Топқа бөлу. Үй тапсыр масын тексеру Топқа бөледі. (таңдаған суреттері бойынша) 2.Осы өлеңнен қандай ой түйдіңдер? 3. «Мен таңдаған мамандық...» рөлдік ойын таңдап алу арқылы топқа бөлінеді. 1.Мәнерлеп оқу. 2.Ойларын айтады. 3.Өздері үйден дайындап келген мамандық иесіне еніп ойнайды. Қызығу шылық ты ояту Жұмбақ жасыру. 1. Сансыз ойлар бетiнде, Сайрап жатыр бар тiлде. Қажетпiн мен әр күнде, Өшпейдi бiр әрпiм де. 2. Қабы сояу, Дiнi – бояу. (Тақтадан жауаптарының суреттері шығып тұрады: қағаз, бояулар, қарындаштар.) -Мына құралдар қай мамандық иесіне қажет? -Суретші деген кім? -Суретшілерден кімдерді білесіңдер? Ой жинау. -Кімге сурет салған ұнайды? -Салған суреттерің өздеріңе әрқашанда ұнайды ма? -Өз жұмыстарың ойдағыдай болу үшін не істеу керек? -Әр адам суретші бола алады ма? -Ол үшін қандай қасиеттер болу керек? «Кластер» -Жұмбақтарды шешеді. -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын айтады.
  • 5. Сурет өнері. Қазақ бейнелеу өнері, ұлттық көркем мәдениеттің бір бөлігі. Ал Қазақстан бейнелеу өнері осы өлкедегі бейнелеу өнері шеберлерінің шығармашылығы олардың шығармаларынан құралады. Қазақ суретшілері график, кескіндеме шебері, сәндік қолданбалы өнермен айналысатын суретшілер, мүсінші және дизайн туындыларын жасайтын суретшілер болып бірнеше топқа бөлінеді. Қазақ бейнелеу өнерінің қайсы түрі болмасын тарихи, тұрмыстық, әскери, анималистік және т.б. жанрларға бөлінеді. Сонымен қатар графика, кескіндеме шығармаларының кейбірі натюрморт, пейзаж жанрларына жатады. Қазақстан бейнелеу өнері шығармаларының тақырыптары сан алуан. Олар: «Ежелгі қазақ елінің салт дәстүрі», «Ұлттық ойындар», «Айтыс өнері», «Ұлттық киім», «Үй жиһаздары», «Азамат соғысы», «Қазан төңкерісі», «Ұлы Отан соғысы», «Ана образы», «Тарихи тұлғалар бейнелері», «Қазіргі еңбек, өнер, әдебиет, музыка, ғылым, қоғам қайраткерлерінің образы» деген ауқымды мазмұнды қамтиды. Қазақстан бейнелеу өнерінің негізін қалаған көптеген суретшілеріне республикадағы сіңірген еңбегіне қарай «Қазақстан Республикасының Халық суретшісі», «Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері» атақтары берілген. ҚР суретшілері: Ағамсалы Дүзелханұлының, Айша Ғалымбаеваның, Әбілхан Қастеевтің, Гүлфайрус Ысмайылованың, Нелли Бубенің, Евгений Сидоркиннің, Молдахмет Кенбаевтің, Орал Таңсықбаевтің, Серік Тайыновтың түрлі тақырыптардағы шығармалары бейнеленген. Олар өте әдемі және байқасаңдар әр түрлі тақырыптарда салынған. (Видеоролик «Қазақстан суретшілері» көрсету.) «Кластер» құрады. Мағұлматты тыңдайды, өз білетіндерін ортаға салады.
  • 6. Мағына ны тану -автор туралы түсінік; -мәтінмен танысу; -мәтін мазмұнын а қатысты сұрақтарғ а жауап. Өзін -өзі баға лау (бас бар мақ әдісі ар қы лы) Топ тар да ғы өза ра баға лау (бағ дар шам ар қы лы) І.Мақсат қою Біз бүгін М. Қабанбайдың «Сурет салғым келмейді» әңгімесін оқып, танысамыз. Әңгіменің тақырыбын ашып, оны өз ойымызбен аяқтаймыз. ІІ.Автор туралы мәлімет. Марат Қабанбай (1948-2000) - қазақ жазушысы, журналист һәм көсемсөз шебері. 1948 жылы Шығыс Қазақстан облысында туған. Шығармалары: «Сары самауыр», «Бәрін,бәрін білгім келеді», «Жұмбақ қыз», «Бақбақ басы толған күн». ІІІ. Мәтінмен танысу «ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны арқылы мәтінмен танысуды ұсынады. Автор туралы мағұлмат алады. Қысқаша дәптерге жазады. Мәтінмен танысады. «ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны арқылы мәтінмен танысады. Әр топ мәтінге қатысты 3 сұрақтан дайындайды. Топтар өзара бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Сергіту сәті Өлең жолдарынаяқтауды ұсынады: Сурет салам - гүл саламын, «Гүлге толып тұрса алаңым». Сурет салам - күн саламын, «Күндей күліп тұрса маңым». Сурет салам - қала саламын, ............................................................. Сурет салам - Ана саламын, ............................................................. ............................................................. Өлең жолдарын аяқтайды. (ауызша)
  • 7. Ой толғаныс Топ тар дың өза ра баға ла уы Иша ра ар қы лы баға лау -Негізгі салмақ ИДЕЯ-ға (зерттеушілік әңгіме) - «Автор орындығы» әр топтан үздік ойды ортаға салуды ұсынды. Топта талдайды, ПСМТ әдісі (Позиция- Себеп-Мақсат- Талқылау) Әңгімені өз ойымен аяқтайды.(автор ретінде сезінеді) Синк вейн «Екі жұл дыз, бір ті лек» ар қы лы -Ержанға хат жазуды және синквейн құрастыруға тапсырма береді. (Видеоролик «Ана туралы») -1 және 2 топ: Ержанға хат жазады. 3 топ: «АНА» тақырыбына 5 жолды өлең құрастырады. Қорытынды жасайды. Үйге тапсыр ма Үйге тапсырма береді.(оқу, мазмұндау, топтар тапсырмамен алмасады) Күнделіктеріне жазады. Рефлек сия Кері байла ныс «Бес саусақ әдісі» Оқушылар өз ойларын жазады.