1. Нугманова Арайгул Максутовна
БҚО облысы Орал қаласы
Достық атындағы орта жалпы
білім беретін мектебінің
«Алақай» шағын орталық тәрбиешісі
Сабақтың түрі: Ашық оқу іс әрекеті
Саласы:Таным
Бөлімі:Қарапайым математикатүсініктерін қалыптастыру
Ортаңғы топ: «Балапан»
Оқу іс-әрекеттақырыбы : Жыл мезгілікөктем Күні:16.02.16.
Білім беру саласы: «Таным».
Такырыбы: цифр мен заттың саны арасындағы сәйкестікті табу. Сол жақта, оң жақта.
Жыл мезгілі - көктем.
Бөлімі: ҚМТҚ.
Мақсаты: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді үйрету; заттың орналасу ретіне карай
сөзбен баяндау қабілетін арттыру; жыл мезгілдерін (көктем, жаз, күз, кыс) айыра білу
және атап көрсету кабілетін нығайту.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, демоңстрациялық, практикалық.
Қажетті көрнекі құралдар: цифрлар карточкасы, көктем көрімісінің суреті.
Оқу іс-
әрекет
кезеңдері
Педагогтың іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық
қөзғушұылық
«Цифрды тап» ойыны.
Педагог балаларға цифрды көрсетеді және оңың
қандай цифр екенін сұрайды
Балалар жауап береді.
Ұымдастырушұылық–
ізденістік
1-тапсырма.
Сұрақ кояды:
- Қоянның неше сәбізі бар?
- Тиіннің неше саңыраукұлағы бар?
- Себетте қандай сан жазылған?
Педагог себетті төрт заты бар аңмен сызык аркылы
қосуды сұрайды. (тиінмен).
Нақтылайды:
- Неліктен тиінмен қостыңдар?
Үш сәбізі бар.
Төрт саңырауқұлак.
Төрт саны жазылған.
Тиінмен қосады.
Өйткені оңың төрт
саңыраукұлағы бар.
2. 2-тапсырма.
Педагог сол жактағы цифр қандай санды көрсетіп
тұрса, жолактың ішіне соңша зат салуды тапсырады.
Педагог орындалған тапсырманы тексереді және
мынадай сұрак кояды:
- 5,4,3, цифрларының қасына неше заттың суретін
салдыңдар?
-Себебін түсіндіріп беріңдер?.
Сергіту сәті:
3-тапсырма.
Педагогтің оң қолында қоян, сол қолында тиін
(ойыншык) тұр. Балалардан тиін мен қоянды кай
колына ұстап тұрганын сұрайды. Содан соң теріс
қарап, балаларға арқасын беріп тұрады және
ойыншықтардың қай қолда тұрғанын табуды сұрайды.
Осыдан қорытынды жасайды:
Егер адам сендерге карап тұрса, оңың «оңы» сендердің
«сол жағың» болып табылады.
Педагог балаларға тапсырманы дәптерге орындау
керектігін айтады. Содан соң сұрайды:
Бала бетімен қарап тұр ма, әлде арқасын беріп тұр ма?
Оңың «оң жағы» қайсы, «сол жағы» кайсы?
Жалауша оңың қай қолында?
Шар баланың қай колында? Педагог баланың оң
колындагы затты қызыл қарындашпен бояуды
тапсырады.
4-тапсырма.
Педагог өлеңде суреттелген жыл мезгіліне байланысты
суретті тауып бояп, ал артык суретті сызып тастауга
тапсырма береді. Балалардан сұрайды:
Балалар сурет салады.
Бес, төрг және үш.
Өйткені сол жақтағы
цифр осындай затты
білдіреді.
Балалар педагогтің
кимылын кадагалап
отырады.
Аркасын беріп тұр.
Дәл біздікі сияқты.
Оң қолында. Сол
қолында. Қызыл түсті
жалаушаны бояйды. Өз
бетінше сурст салады.
Балалар суреттерді
бояйды.
Алманы көктемде
емес, күзде жинайды.
Көктемде мүз ериді.
Коктемде құстар ұя
салады.
Коктемде кобелектер
пайда болады. Балалар
жауап береді.
Сергіту сәтін
орындайды.
3. Алма салынған себетті неліктен сызып тастадыңдар?
Қандай суреттерді боядыңдар және неге?
Көктемнің тағы қандай белгілерін білесіңдер?
Рефлексиялық-
түзетушілік
Өзін-өзі бақылау және өзі атқарған жұмыска баға беру.
Балалардан сұрайды:
-Кім өз тамағын себетке салды?
-Мен сендерге карап түрмын. Менің «солым» қайсы,
«оңым» қайсы?
Педагог балаларды мадақтайды.
Балалар өз жұмысын
педагогтің қолындагы
үлгімен салыстырады.
Күтілетіи иәтиже:
Біледі: 1-ден 5-ке дейінгі цифрларды, жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін (көктем, жаз, күз,
қыс);
Игереді: цифрды заттың санымен сәйкестендіруді;
Игереді: өзіне қатысы бойынша заттардың жағдайын сөздермен бере білу түсініктерін