1. Білім беру аймағы:Қатынас
Өткізілетін аймағы:Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы:Үй жануарлары
Мақсаты:балаларды үй жануарларымен таныстырып, түсініктерін
тереңдету, олардыңтүрлерін бір- бірінен ажыратып айтқанда зейн қойып
тыңдауға үйрету. Үй жануарларына байланысты тақпақтар мен ән, мақал-
мәтел айтқызып, сұрақ-жауап, жұмбақтар шешкізу арқылы тіл байлығын
дамыту. Ұлттық тәрбие негізінде еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,әңгімелеу, ойын, ән айту, сахналық қойылым.
Көрнекіліктер:үй жануарлары,төлдері туралы суреттер.
Сабақтың барысы:
Іс-әрекеткезеңдері Тәрбиешінің әрекеті Балалардың
әрекеті
Мотивациялық-
ынталандырушылы
қ
Шаттық шеңбері. Балалар шеңбер жасап
тұрып, бір-біріне ізгі тілектер мен жылы
лебіздерін алақан жылуы арқылы сезіне тұрып
жеткізу. Бір – біріне жылы сөздер айту.
«Аман
болайық»,
«Деніміз сау
болсын!»
т.б.тілектер
тілейді.
Ұйымдастыру-
ізденушілік
Жұмбақ жасыру. Балалар мен сендерге
жұмбақ жасырам, сендер жұмбақтыңжауабын
тапсаңдар бүгінгі сабағымыздыңтақырыбы
шығады.
1. Қабат- қабат тоны бар
Кішкене ғана бойы бар. (қой)
2. Кезекті бір жануар
Үстінде екі тауы бар. (түйе)
3. Басындаекі таяғы бар
Төртаяғы бар
Адам деуге болмайды
Сақалы тағы бар. (ешкі)
Балалар бүгін біз үй жануарларымен
танысамыз.
Ғылым орталығы. Үй жануарлары: қой, сиыр,
жылқы, түйе, ешкі, қозы, бұзау, құлын, бота,
лақ.
Сурет бойынша
әңгіме айтады.
2. -Олай болса, жабайы аңдармен үй
жануарларын салыстырайық.
1. Сурет бойынша әңгімелеу
- Суретте не көріп тұрсыңдар?Үй жануарлары,
олар не істеп жатыр?
- Олардыңқандай пайдасы бар? (айран, сүт,
құрт т.б)
- Жүнінен не тоқылады? (қолғап, жемпір,
байпақ).
Дидактикалық ойын.
Ойын шарты. Балалар мен жануарлардың
түрлерін айтам, соныңішінде үй жануары
кездессеқол шапалақтауларын керек.
Әдебиет орталығы.
1бала. Шөре –шқре лағым,
Тентек болма шырағым.
Секеңдеме деміңді ал,
Селтеңдемей құлағың.
2-бала. Бұзауым бұзық,
Мінезі қызық.
Маңдайы күйді
Қазанды сүзіп.
3- бала. Қара көзің мөлдіреп,
Қызықтырмайқоймайды.
Жібек жүні үлбіреп,
Қарасам көз тоймайды.
4-бала. Жаздай бие сауады,
Қыстажылқы бағады.
Бізде жақсы көреміз
Қымыз бергенағаны.
5-бала. Кіп-кішкене момақан,
Сұрақтарға
жауап береді.
Ойынға
қатысады.
Балалар үй
жануарлары
туралы білетін
тақпақтарын
айтады.
3. Қошақанды ұнатам
Сүйеді апам қозым деп
Қошақаным өзім деп.
«Жыл басынаталасқанхайуанаттар»
ертегісі.
Сергіту сәті. «Қошақаным» әні.
Үй жануарлары туралы мақал-мәтелдер
айтқызу.
1. Мал өсірсеңқой өсір,
Өнімі оның көл көсір.
2. Ат- адамның қанаты
Ас- адамның қуаты.
3. Малды баға біл
Бабын таба біл.
Ойын: «Төлін тап»
Ертегі
тыңдайды.
Интерактивті
тақтамен жұмыс
жасайды.
Барлығы ән
айтады, сергіту
сәтіне қатысады.
Балалар
қолдарынан
келетін
өнерлерін
көрсетеді.
4. Өнер орталығы. Сурет, бояу, жапсырма.
Балалар өздерінің қалауларымен сурет салады,
жапсырмажасайды не суретті бояйды.
Суреттерді
бояп, түрлі-
түсті
қағаздармен
және
ермексазбен
жұмыс жасайды.
5. Рефлекствтік-
түзетушілік
Сабақты - «Не артық?» ойынымен
қорытындылау. Интерактивтік тақта бойынша
жүргізіледі.
Балалардың алдына үй жануарлары мен жабайы
аңдар аралас қойылады, балалар жабайы
аңдарды алып тастау керек. Қалған
жануарларды бір бірден сипаттайды.
- Адамдарға қандай пайдасы бар?
Сиыр – сүт, қаймақ, май, ірімшік, сүзбе, құрт
жасаймыз
Жылқы – жүк тасиды, қымыз, ет, терісінен киім
тігеді.
Қой – жүнінен киім тоқиды, ет.
Ешкі – түбітінен киім тоқиды, ет.
Түйе – жүк тасиды, шұбат, жүнінен киім
тоқиды, ет.
Есек – жүк тасиды.
Ит – үйімізді, малымызды күзетеді.
Мысық – тышқан аулайды.
Ойынойнап
отырыпсабақта
өткендерін
қайталап еске
түсіреді.
Күтілетін нәтиже:
Білуі тиіс: Үй жануарлрының аттарын, төлдерін білу.
Меңгеруі тиіс: Әр жануардың өзіне тән ерекшелігі мен берер пайдасын;
Үйренуі тиіс: Тақырыпқасай жұмбақтар, әндер.